Vooral zaterdag vakantiedrukte Gardeniers pakt vijfde macht aan Sky lab: vuurwerk boven Australië Leden Kïesuwkado ij Kostbare bibliotheek tot compost verwerkt ijselijk lekker. deze krant 5 met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Veranderlijk HET WEER Victor Noach Kabinet sluit gesprekken over begroting '80 af Ook de bouw trekt erop uit Duitse order Stork motoren 'Tunesië verruilt voedselhulp voor wapens in vliegtuig' Trouw Structureel beter Archeologische ochten Drente Walvisvangst verboden I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee i Nicaraguanen nemen toevlucht in ambassades j Lees een taant met overtuiging: TrOUW 37STE JAARGANG NR. 10895 - DONDERDAG 12 JULI 1979 Zonnige perioden maar in de middag in het zuiden van het land meer bewolking en een kleine kans op onweer. Middagtemperaturen van 20 graden op de Wadden tot 24 graden elders. Tot matig toenemende oostenwind. Morgen en overmorgen: veranderlijk zomerweer Zon op: 05.35 onder: 21.56 Maan op: -- onder: 10,17 WEST-DUITSLAND DM 1.90 ENGELAND £0.50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Bfrs 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT Nieuwe voorraden yjy grootse keuze oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 Den Haas Tel. 070 - 6S 53 31 Peter Tosh doorbreekt cultuurbarrière Van een onzer verslaggevers. HEEMSTEDE Duizenden waardevolle boeken uit de bibliotheekcollectie van het bisschoppelijk college Hage- veld in Heemstede zijn enkele weken geleden in vuilcon tainers gestort en tot compost verwerkt. Dit in opdracht van het bestuur van het college. PAGINA 2: Het falen van een koloniale kerk PAGINA 3: Woede om lezing van Glimmerveen PAGINA 4: PAGINA 5: In het spoor van de walvisvaarder PAGINA 7: Einde aanslagen in Spanje lijkt nabij PAGINA 9: Weekbladen PAGINA 11: Studentenstops bij HBO erger dan bij universiteiten PAGINA ECONOMIE: Vrije olieprijs in Rotterdam daalt t PAGINA SPORT: Tour: Hinault krabbelt terug PAGINA SERVICE: Verkeersrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht. DEN HAAG (ANP) Het kabinet is het gisteren eens geworden over de begroting voor 1980. De beraadslagin gen hierover zijn afgesloten. Dinsdag hadden de ministers zoals gemeld al een akkoord bereikt over de hoofdlijnen van het beleid voor volgend jaar, waaronder de omvang van het financieringstekort. Toen wa ren de bewindslieden het ook over het dekkingsplan eens geworden. Dit blijkt uit een artikel in de schoolkrant van Hqgeveld. Enkele honderden boeken konden nog door docenten en studenten wor den gered, maar veel theologisch en letterkundig materiaal uit de afgelopen vier eeuwen moet als verloren worden beschouwd. De collectie bevatte boeken op het gebied van theologie en kerkge schiedenis, naslagwerken, docu menten, het verzamelde werk van Brederode en Rodenbach en boe ken van andere bekende vader landse schrijvers. Hageveld heeft tot eind van de jaren zestig gefungeerd als klein seminarie. Daarna werd het een opleiding voor gymnasium en athenaeum. Aangezien de biblio theek haar gebruiksfunctie daar door had verloren besloot het be stuur van het college de biblio theek te ontruimen en de vrijgeko men ruimte te verhuren. Volgens directeur Hans Krol van de openbare bibliotheek in Heem stede heeft een antiquair bepaald, dat de meest waardevolle boeken geveild zouden worden. Andere zouden aan antiquairs worden verkocht. De rest kwam in vuilnis containers terecht. „Er zijn. zoals nu is gebleken, bij die schifting grove beoordelingsfouten ge maakt door het bestuur vauHage- veld, dat cultureel altijd hoog aan geslagen werd. De studenten, die nog wat boeken met karretjes konden wegvoeren, spreken zelfs van cultuurbarbarisme. Er is niet serieus geprobeerd een andere be stemming voor dit kostbare bezit te vinden. Men wilde zo snel moge lijk geld zien en daarom is er met de botte bijl gewerkt", aldus de heer Krol, die de boekencollectie graag zou hebben overgenomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De grote vakantie-uittocht van ko mend weekeinde als ook de bouw erop uittrekt, zal aller- wege in ons land tot grote drukte leiden, zowel op de we gen, op de stations als op Schiphol. De luchtvaartmaatschappijen heb ben vrijwel al hun beschikbare mate riaal moeten inzetten. Zo voert de KLM van donderdag tot en met maandag een record-aantal van 59 chartervluchten uit met in totaal ruim 9.600 passagiers. Het grootste deel van hen gaat naar Spanje. Mar tinair komt met 15.000 passagiers in die periode nog hoger. Het accent van de drukte zal komen te vallen op zaterdag. Op Schiphol verwacht men op die dag 58.000 in- en uitgaande passagiers te verwerken, inclusief het normale verkeer. Op stoppingen op de luchthaven worden dan ook niet uitgesloten. Ten aanzien van vertragingen in de lucht, kan nog geen enkele lucht vaartmaatschappij voorspellingen doen. De Franse verkeersleiders heb ben voor het weekeinde nog geen acties aangekondigd, maar de prak tijk heeft geleerd, dat deze van het ene op het andere uur kunnen be ginnen. Voor het geval de wachttijden zullen uitlopen, heeft men op Schiphol de speelgoedkast angevuld: la minute kan de inhoud daarvan beschikbaar worden gesteld aan zich vervelende jonge passagiers. Ook bij de spoorwegen verwacht men grote drukte. In de 20 D en 25 TEE- treinen, die vrijdag, zaterdag en zon dag vertrekken, heeft men 190 extra rijtuigen moeten inlassen. Er is vrij wel geen plaats meer vrij. De verkeerscentrale van de rijkspoli tie verwacht dat de grote stroom over de weg al vrijdagmiddag zal begin nen. Afstand houden, naar de radio luisteren en tijdig alternatieve routes kiezen, is haar advies aan de kara vaan-rijders. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren een stuurgroep aan het werk gezet die een eind moet maken aan de veelal ongecontroleerde machtspositie van besturen van gesubsidieerde particuliere instellingen. Het gaat hier om verenigingen en stichtingen op alle mogelijke terreinen van het welzijn, kortweg aangeduid met de term „vijfde macht". De stuurgroep bestaat uit ambtena ren van bijna alle departementen en staat onder leiding van prof. mr P. L. Dijk, hoogleraar in notarieel en vên- nootschapsrecht aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Zij gaat regels opstellen die moeten garanderen dat de instellingen democratisch en doel matig functioneren. Prof. Dijk noemde het btf de installa tie in Den Haag een welhaast onuit roeibaar misverstand van deze tijd, dat een vereniging democratisch van karakter zou zijn en een stichting autoritair. Dat geldt volgens hem weliswaar voor een vereniging met een bestuur en ledenvergadering, maar de werkelijkheid is dat er veel verenigingen zijn die geen andere le den meer kennen dan bestuursleden. Corruptie Prof. Dijk wees op het gevaar van corruptie in zulke verenigingen, voor al als er formeel controle bestaat door een ledenvergadering die uit dezelfde personen bestaat als het bestuur. Al leen een accountant van buitenaf en de overheid controleren dan nog. Volgens de stuurgroepvooreitter overtreffen de particuliere instellin gen in aantal vermoedelijk de ven nootschappen, waarvoor uitvoerig re gels zijn uitgewerkt. De bedragen die bij de instellingen omgaan zijn dik wijls groot, vooral bij verenigingen of stichtingen die een ziekenhuis of be jaardentehuis exploiteren. Prof. Dijk betwijfelde of er in de toekomst nog mensen zijn te vinden om als amateurs in hun vrije tijd zulke instellingen te besturen. Hij vroeg zich daarbij af, of men die ver antwoordelijkheid nog wel kan dra gen. „Het is niet uitgesloten dat in de komende jaren deze aangelegenhe den ingrijpend veranderen," aldus de hoogleraar. Door de grote invoer van buitenlands fruit haalden de appels op de veiling van Gronsveld in Limburg niet de minimum prijs van 33 cent per kilo. Duizenden tonnen fruit werden daarom doorgedraaid. AMSTERDAM Stork-Werkspoor Diesel heeft van de Duitse werf Ho- waldtswerke te Hamburg een op dracht gekregen voor de levering van acht dieselmotoren van het type TM 620. De order heeft een waarde van ongeveer 45 miljoen. De dieselmotoren zijn bestemd voor de ombouw van vier containersche pen van gasturbines naar diesel. Dit ter besparing van brandstofkosten. ADVERTENTIE en 1/ zo'n scheutje PatMealeu's cream - cocktail over uw roomijs! Washington iap, Reuter) hri- De laatste en lichtste brok en lukken van de Amerikaanse in unstmaan Skylab vlogen steravond als vuurwerk enjver het zuidwesten van Au- :r)i ralië, in de richting van de 9- intrale woestijn. Persoonlij- t ongelukken of schade wer- n niet gemeld. ~)e grootste stukken moeten onderden kilometers ten lidwesten van Australië in .Je Indische Oceaan zijn ge- -I illen op dat moment niet aargenomen door een van e 28 volgstations. et vuurwerk boven Australië was de latste schoonheidsfout in het bewo- ïn bestaan van het ruimtelaborato- um: de NASA had verwacht dat het ele gebeuren zich boven de oceaan >u voltrekken. Het begon gisteroch- nd om half zes met een drastische erziening van het meest waarschijn- jke valgebied: niet in een boog om ïidelijk Afrika heen, maar eerder, in et noorden van de Stille Oceaan, iet mogelijke uitloop over Canada. 9.47 uur: Volgens het gereedliggende plan wordt Skylab in een laatste ma noeuvre aan het tuimelen gebracht, om de oorspronkelijke schattingen weer te bereiken. 8.17 uur: Het volg- station Madrid bevestigt dat de ma noeuvre is geslaagd. 15.00 uur: De prognose wordt bijgesteld tot 17.51 uur, met een marge van ruim een uur naar beide kanten. Intussen hebben om 14.50 uur de Por tugese autoriteiten voor alle zeker heid toch maar het luchtverkeer stil gelegd, terwijl Skylab daar hope lijk voor het laatst overvliegt. 17.25 uur: De prognose wordt bijgesteld tot 18.27 uur, met een marge van een half uur. 18.07 uur: Het volgstation op Ascension, in de Atlantische Oceaan ten westen van Afrika, meldt dat de zonnepanelen van Skylab zijn afge broken. Het door de toenemende wrijving opwarmende Skylab wordt in zijn laatste 34.981ste baan geleidelijk onttakeld. Het Zuidafrikaanse luchtverkeer wordt gewaarschuwd, maar niet aan de grond gehouden. 18.56 uur: Au stralische piloten en vliegvelden mel den dat er tientallen blauw tot rood gloeiende brokstukken zichtbaar zijn op naar schatting tien kilometer hoogte. Skylab heeft het net iets lan ger volgehouden dan de autoriteiten gedacht hadden. Australië hoort de klap. Aan de paniek, die in India en op de Filippijnen het grootst is ge weest, kan een eind komen. Geen van beide landen was ook maar in de buurt van Skylab in zijn laatste uur. De grootste kunstmaan is nu de Rus sische Saljoet, die in augustus naar beneden zou komen als er niet zou worden ingegrepen. Maar de beman ning heeft deze dagen nieuwe brand stof ingenomen, dus dat zal wel later worden. EEN KREATIE UIT DE DISTILLEERDERIJEN VAN SIEBRAND TUNIS (AP, UPI) Een Amerikaans chartervliegtuig, dat met goederen van het Rode Kruis voor de slachtof fers van de burgeroorlog in Nicaragua op weg was van Beiroet naar Costa Rica, heeft in Tunis, waar het moest landen om medische hulpgoederen te laden, in plaats daarvan wapens en munitie aan boord gekregen die be stemd zijn voor de Sandinisten in Nicaragua. De directeur van de be trokken Amerikaanse chartermaat schappij Global zei gisteren dat zijn toestel gedwongen was te landen in Tunis en dat de Tunesische autoritei- ten voedsel en andere hulpgoederen had verruild voor wapens. Dit zou gebeurd zijn op de basis Bizerta. De Amerikaanse ambassadeur in Tu nis voerde gisteren besprekingen met de autoriteiten van dat land over de verwijdering van het oorlogstuig. De bemanning van het toestel is voor dertig uur gevangen gezet. Volgns de Tunesische autoriteitn heeft het toe stel, een Boeing 707, nooit op Bizerta gestaan. De Boeing bevindt zich nu op de officiële luchthaven van Tunis. Er zouden onderhandelingen aan de gang zijn wanneer het weer kan op stijgen. Op berichten als zouden Pa lestijnse guerrillastrijders het toestel gekaapt hebben, wilde de Tunesische regering niet ingaan. Sommige verenigingen hebben geen andere leden dan bestuursleden. Daar liggen niet veel mensen wakker van, maar dat wil niet zeggen dat het deugt. De vijfde macht is soms een ongecontroleerde macht. Als dit geheimtaal is, hebben wij alwéér zinnig nieuws voor u. sta nou op Jan, dit is ons igen bed niet LONDEN (Reuter) De walvis vangst door fabrieksschepen wordt voor onbeperkte tijd verboden. De internationale walviscommissie heeft dat in Londen besloten, om 's werelds grootste zoogdier voor uitroeiing te behoeden. Alleen de dwergvinvis, die niet bedreigd wordt, is van de maat regel uitgesloten. In de praktijk betekent de maatregel ook, dat bijvoorbeeld de Eskimo's onbeperkt op walvissen die voor hen een onmisbaar middel van be staan zijn mogen jagen. Zij vangen er maar weinig. Achttien van de 23 leden van de com missie stemde voor het verbod, twee tegen, en drie landen onthielden zich. Japan en de Sowjet-Unie zijn het niet met de maatregel eens, maar konden gisteravond niet zeggen of ze zich er al dan niet bij zullen neerleggen. Een Japanse woordvoerder wees op het grote economische belang van de walvisvangst voor zijn land, en be streed dat het dier bedreigd wordt. Bovendien menen de twee landen dat het verbond hen extra treft, omdat zij vrijwel uitsluitend gebruik maken van fabrieksschepen. Deze moeder schepen, zetten kleinere bootjes uit, die gevangen walvissen voor onmid dellijke verwerking naar het fabrieks- schip brengen. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids Decoratief jute lectuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien F.chl naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en «irm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: MANAGUA (AFP, AP, Reuter) Ongeveer 350 personen, onder wie drie officieren van de Nationale Garde, hebben hun heil gezocht in de ambassade van Colombia in de Nica raguaanse hoofdstad Managua en hebben daar politiek asiel gevraagd. De situatie op andere buitenlandse ambassades is al niet veel anders. De situatie van de regering van pre sident Somoza en de positie van de Nationale Garde wordt met het uur beroerder. De Garde is nauwelijks meer opgewassen tegen de steeds verder oprukkende Sandinisten, die een siotoffensief op Managua hebben aangekondigd. Het laatste wapenfeit van de Natio nale Garde was het neerhalen van een toestel dat vanuit Costa Rica materiaal vervoerde voor de Sandi nisten. Een zeer jong lid van de Na tionale Garde houdt de wacht bij dit in het zuiden van Nicaragua neerge haalde toestel, terwijl een ander het toestel inspecteert, (foto). Meer nieuws op pagina 7. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: CDA. DB. OC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1