Iven-Ake Nilsson, knecht Hinault profiteert van tussensprints FIM voorzichtig met straf wegens boycot GP België Zwartegehandicapte in Zuid-Afrika wel gediscrimineerd Dzindzichasvhili laat verstek gaan OUR IN IJFERS 'ANDAAG :)it bevalt beter dan kopman van een kleine ploeg' "«in Mak mag weg léjij Volendam it inst Wiersma Voetbal-cao ondertekend Voorlopige selectie -Superdag 12 juli 1979 SPORT trouw/kwartet 15 -t- f Sr Johan Woldendorp IN AN In de roemrijke kasseienetappe van Amiens naar jr ibaix moest Sven-Ake Nilsson, toen derde in het algemeen isement, een wiel afstaan aan Joop Zoetemelk, in die rit 5 succes op jacht naar de gele trui van Bernard Hinault. De yed deed dat met de blijmoedigheid van de spreekwoorde- boer, die kiespijn heeft. Nilsson had geen keus. In de jjjeg van de Franse oud-coureur Jean-Pierre Danguillaume is de knecht en Zoetemelk de kopman. Zeker, wanneer er iNn ploegleidersauto in de buurt is, moet de dichtst in de 31 irt fietsende waterdrager hand- en spandiensten aan de Qdette" in nood verlenen. nde etappe: 1. Mare Demeyer (Bel-Huys- 248,2 kilometer In 6 uur 45 minuten en 10 den (gemiddelde snelheid 36,755 km/u), 2. 0 Kelly (Ier-Lauwers) zt, 3. Jacques Esclassan ar 3e Muer) zt, 4. Dldl Thurau fWDld-Jossart) Giovanni Mantovani (Ita-Boifava) zt, 6. Ullu r (Zwi-Post) zt, 7. Jean-Louls Gauthler (Fra- '1 uillaume) zt, 8. Nazzareno Berto (Ita-Boifa- t, 9. Paul Sherwen (OB-Gemtniani) zt, 10. ipe Tesnlere (Fra-Geminlanl) zt, 11. Bemau- (Fra-Guimard), 12. Telrlinck (Bel-Lelanguei, escheux (Fra-Everaert), 14. Vanoverschelde Everaert), 15. Martinez (Fra-Everaert), 16. flVWan (Fra-Everaert), 17. Verbrugge <Ned-De Jftnei. 18. Sanders (Fra-8an Emeteriot, 19. Ver- •ji n (Bel-Jossart), 20. De Saever (Bel-Lauwers), udi Pevenage (Bel-Jossart), 22. Lelay (Fra- unlanl), 23. Jacobs (Bel-Jossart), 24. Tackaert )e Bruyne), 25. Mlchaud (Fra-Huysmans). 35. Ier (Ned)De Muer), 42. Zoetemelk (Ned-Dan- lume), 50. Knetemann (Ned-Post), 65. Lub ing (Ned-Post), 88. Maas (Ned-De Bruyne). 94. Hertog (Ned)Jossart), 103. Pronk (Ned)Post) In dezelfde tijd: 6.45.10 iklassement: 1 Everaert (Pescheux, Van- lelde, Martinez, Jourdan) 27.00.40, 2. Jos- 3 Gemlniani z.t„ 4. De Muer z.t., 5. ird z.t., 6. Huysmans z.t., 10. Post z.t. li klassement: 1. Joop Zoetemelk (Ned- illaume) 55.42.15 2. Bernard Hinault (Fra/ Tard) op 49 sec. 3. Hennie Kuiper (NedJ de op 7.48. 4. Ulli Sutter (Zwi/Post) op 8.07 5. |-Ake Nilsson (Zwe/Dangulllaume) op 8.35 6. te-Raymond Villemiane (Fra/Gulmard) op Gery Verlinden (Bel/Jossart) op 11.11 8. Dierickx (Bel/Jossart) op 11.15 9. Jean- t Bemaudeau (Fra/Guimard) op 9.39. 10. n Seznec (Fra/Danguillaume) op 14.50. 11. toglin (Ita-Boifava) op 15.22 12. Jo Maas (Ned.- Bruyne) op 15.37 13. Pollentier (Bel-Lauwers) J7.04 14. Thurau (W. DL. -Jossart) op 18.54 15. itinho (Por-Huysmansi op 19.08 16. Hezard j -De Muer) op 19.30 17. Criquielion (Bel-Le rue) op 21.15 18. Rudi Pevenage (Bel-Jossart) jl.52 19. Wellens (Bel-Lauwers) op 17.04. 20. i (Fra-Everaert) op 24.51 21. Lubberdlng j-Post) op 28.54 22. Schepers (Bel-De Bruyne) {8.58 23. Vallet (Fra-Everaert) op 31.59 24. Van Telde (Ned-Post) op 33.10 25. Van Xmpe (Bel- Ingue) op 35.45 43. Pronk (Ned-Post) op 57.21 pen Hertog (Ned-Jossart) op 68.57 59. Knete- i (Ned-Post) op 69.09 79. Verbrugge (Ned.-De op 80.55 tmeen ploegenklassemnt: 1. Jossart 223.25.22, fenguillaume 223.31.46, 3. Guimard 223.36.42, 4. Ismans 223.53.45, 5. Post 223.57 07. 6. De Muer .44.08 htjpilassement: 1. Battaglin 93 pnt, 2. Martinez it, 3. Hinault 64 pnt, 4. Kuiper 44 pnt, jger 41 pnt, 6. Zoetemelk 38 pnt, 7. Pollentier ut, 8. Nilsson 37 pnt. 9. Agostinho 28 pnt, 10. liane 26 pnt. lenklassement: 1. Hinault 110 pnt. 2. Thurau Int. 3. Zoetemelk 60 pnt, 4. Demeyer 59 pnt, 5. W 59 pnt, 6. Esclassan 51 pnt. 7. Jacobs 48 pnt, jlrlinck 45 pnt. 9. Battaglin 43 pnt, 10. Sesnec en Jan Mak is niet ian- 22 r als trainer in dienst bij de eerste Volendam. „De verbinte- tussen Jan Mak en FC Volendam dinsdagavond tot tevredenheid ri beide partijen beëindigd", aldus 30ln communiqué dat de leiding van club heeft uitgegeven. en Volendam zijn tot het besluit ;omen uit elkaar te gaan omdat zij n mening zijn dat het verder samen nctioneren niet meer mogelijk is ■zien de ontwikkelingen van de laat- weken. i13 Volendam heeft inmiddels con- ct met een opvolger van Mak. "STERDAM In de vierde ronde de strijd om de open Nederlandse titel in Amsterdam, is de Rus jegolev zijn eenzame koppositie r kwijtgeraakt. Tegen Van der kwam hij niet verder dan een tendeling. Van die halve misstap fiteerden Wiersma (winst tegen tiaannet) en Van Harten (winst n Scholma). i Cli s< langnjkste uitslagen Bastiaannet-Wiersma Clerc-Jansen 1-1. Tsjcgolev (Sovi-Van der Wal Scholma-Van Harten 0-2, Gantwarg 'Sovi- Frni 1-1. Palmer-Korenevski iSov) 0-Z Stand na de vierde ronde 1. Tsjegolcv (Sovi. ia en Van Harten ieder 7 punten. 4 Clerc. i. Drost, stokkel. Van der Wal. Korenevsk) Weltman (Cam en Gcndlerman dsn ieder 6 De wielersport is in die zin een ware afspiegeling van de niet-sportieve maatschappij, dat er ook in dat mili eu meer bazen dan ondergeschikten zijn. In de laatste kaste bestaat even eens een zekere hiërarchie. De rang orde loopt van meesterknecht (zoals Nilsson) tot jongste bediende. Tussen de kopman en zijn eerste luitenant is doorgaans een uitstekende band ge groeid. De combinatie Hennie Kui per-José de Cauwer is zo'n hechte eenheid, dat Kuiper zijn eerste assis tent zelfs meenam naar de equipe van Maurice de Muer. Natuurlijk is niet alleen de onderlinge vriendschap be palend geweest voor de transfer van de Vlaming. Het gegeven, dat Kuiper De Cauwer geen dag kan missen, heeft voor de sponsors toch wel de doorslag gegeven. Joop Zoetemelk en Sven-Ake Nilsson zijn tijdens de etappewedstrijden eveneens „slapies" van elkaar. Twee jaar geleden, kort nadat de 28-jarige Zweed de Tour de L'Avenir had ge wonnen, solliciteerde hij met succes bij de stal van Zoetemelk. Nilsson: „Dat bevalt me beter dan kopman worden in een kleine ploeg. Het is natuurlijk zuur, dat ik bij voorbeeld vrijdag een wiel aan Joop moest ge ven, omdat ik anders wellicht bij de eersten was geëindigd, maar dat is nu eenmaal het lot van een knecht. Nog maals, die status is voor mij het gun stigst. Ik heb nu de kans om hoog in het klassement te eindigen, terwijl ik in het andere geval zoveel minuten in de twee ploegentijdritten zou hebben verloren, dat ik volstrekt anoniem was geworden. Ik vind, dat mijn door braak naar de top van de professione le wielersport wel geslaagd is. Het moest er ook van komen. Zogauw je dertig bent, loopt de vorm vrij snel terug." Joop Zoetemelk helpen betekent voor Sven-Ake Nilsson ook het verle nen van geestelijke bijstand. „Wan neer het tegen zit, spreek ik een be moedigend woord tegen hem. En zo dra er zich onverwachte ontwikke- leingen voordoen, proberen we tij dens de koers een nieuw plan te trek ken. Voor Danguillaume is dat om praktische redenen vaak een onmo gelijkheid. Trouwens, Joop is onder invloed van de ploegleider sterk ver anderd. Hij is gemakkelijker in de orpgang geworden. Waar Danguillau me ook met de nummer tien van de ploeg praat, had zijn voorganger Ca put uitsluitend oog voor de kopman. Door een betere eenheid heb je direct een betere groep. Daarnaast zijn wij in de Alpen sterker dan de ploeg van Hinault. Martin, Seznec en ik zijn goede klimmers. Hinault heeft in de bergen alleen veel aan Bemaudeau." In het rennerswereldje is Nilsson vooral door zijn afkomst een opmer kelijke verschijning. Skandinaviërs hebben buiten de vier gebroeders Patterson nooit fietsende helden voort gebracht. Enerzijds worden de schaats en de ski als meer comforta bele verplaatsingstoestellen be schouwd, anderzijds is de selectiezeef lang niet zo grofmazig als in de speci- Bij de doorkomst van La Chaux-de-Fonds veroorzaakte een overstekende hond een forse valpartij in het peloton waarbij ondermeer ook Van der Velde en Lubberding betrokken waren. Het was mer schrik dan pijn, alle coureurs konden de strijd voortzetten. fieke wielerlanden België, Nederland, Frankrijk en Italië. Nilsson: „Wan neer je er in Zweden als sportman uit wilt springen, moet je het uitstekend doen. Mindere renners uit Nederland en België kunnen vaak probleemloos professional worden, maar bij ons moet je minstens vijf keer zo goed zijn. Anders-zien ze je niet in Eu ropa." Voor de buitenwereld is het opmerke lijk, dat Skandinavische coureurs doorgaans uitstekende tijdrijders zijn. Dat gold voor het eerder ge noemde kwartet Patterson, het gaat ook op voor de in Italiaanse dienst fietsende Noor Knut Knudsen. Nils son is daarentegen weer de uitzonde ring, die de regel bevestigt „Ik woon nu in Lyon, maar als ik in Zweden was gebleven, had ik daar elke week wel een tijdrit kunnen rijden. De race tegen de klok is eigenlijk in de Skan dinavische landen ontdekt. Het is een logisch gevolg van het feit, dat je bij Van onze sportredactie EVIAN De langste etappe van de Ronde van FGrank- rijk was een rekenles. De pre miesprints, die ter afwisseling van de Zwitserse bergen en vooral om de renners op theo retische wandeldagen wakker te houden, rijkelijk door de 252 kilometer lange rit tussen Belfort en Evian waren ge klutst, verkleinden het ver schil tussen Joop Zoetemelk en Bernard Hinault tot 49 se conden in het voordeel van de Nederlandse gele truidrager. Doordat Hinault vier k.eer een pre- miesprint op zijn naam schreef en zich daardoor ook van het dagklasse ment verzekerde, werd hij een mi nuut rijker. Zoetemelk vergaarde slechts het derde gedeelte van die buit. Wanneer het zondag over een week in Parijs eventueel seconden- werk wordt, kunnen de tussensprints Zoetemelk zuur opbreken. De Franse Nederlander zou in theorie voortdu rend knechten naar het front moeten sturen om Hinault van daden op dat vlak af te houden Zoetemelk zelf is in de sprint kansloos tegen de eer zuchtige Breton maar daarvoor leent de samenstelling van de ploeg zich niet. Dit alles verkleint uiteraard de kans van de eeuwige tweede om dit jaar de Ronde van Frankrijk te winnen. Met het oog op de individuele tijdrit rond Dijon (met Hinault als sterkste kans- paard) moet Zoetemelk in de vier Alpenetappes vele minuten winnen om met een gerust gevoel de laatste week in te gaan. „In de tijdrit bergop waarts naar Morzine-Avoriaz (van daag - red.) kan ik de gele trui verde digen", is de mening van Zoetemelk. „Zo niet, dan heb ik slecht gereden." Terzijde: de etappe van gisteren, de veertiende in het rijtje, werd een 'sprintoverwinning voor de Belg Mare de Meyer. Een kilometer voor het einde demarreerde Gerrie Kneteman weliswaar, maar de wereldkampioen werd vlak voor de streep weer opge slokt door het peloton. GENEVE De Internationale Motorsport Federatie (FIM) heeft de coureurs Kenny Roberts en Virginio Ferrari 60 dagen de tijd gegeven om beroep aan te tekenen tegen de boetes (6000 gulden) die beiden hebben gekregen als aanstichters van een boycotactie tijdens de Grote Prijs van België op Francor- champs. In eerste instantie waren Roberts en Ferrari ge schorst maar die schorsing was uitgesproken door de Belgi sche wedstrijdleiders en niet door de FIM. „Zonder rekening te houden met de omstandigheden", kwam de FIM nu tot een boete, waartegen beiden appel kunnen aantekenen. Er zal een commissie van onderzoek komen die de boycot van Francor- champs gaat onderzoeken, als er tenminste iemand protes teert tegen de boete. De commissie moet dan in oktober tijdens een congres in Montreux worden geïnstalleerd. Bij de trainingen op het circuit van Francorchamps waren veel renners van mening dat het wegoppervlak van een nieuw gedeelte van het cir cuit te glad en derhalve te gevaarlijk was. Veel valpartijen waren het ge volg en nadat de organisatie een mis lukte poging had ondernomen het euvel te verhelpen, luidde de algeme ne stemming onder de coureurs dat het niet verantwoord was om te ra cen. De wereldkampioen in de 500-cc klasse, Kenny Roberts, ontpopte zich met de Italiaan Virginio Ferrari als woordvoerders van een groot aantal renners en zij vertolkten als eersten de mogelijkheid van een boycot. Dit was tegen het zere been van de wedstrijdleiding, die altijd roept dat de veiligheid van de coureurs voorop staat, maar in de allereerste plaats denkt aan de eigen, commerciële be langen. De jury meende de veiligheid van de renners wel te kunnen garan deren (in hoeverre dat mogelijk is bij snelheidssportcn). maar de coureurs vormden een opvallend hecht blok. Een voorstel van de coureurs om wel te rijden, maar de races niet mee te laten tellen voor het wereldkampi oenschap ging er bij de organisatoren en de wedstrijdleiding niet in. Zij wilden het publiek, dat van 28 tot 00 gulden had neergelegd voor een toe gangskaartje, waar voor hun geld ge ven. Een onveilig circuit of niet, dat speelde geen enkele rol. De renners dachten er anders over en een aantal van 75 coureurs, waaron der ook de Nederlanders Wil Hartog, Boet van Duimen en Jack Middel burg (de laatste twee pas na bedrei gingen van Nederlandse supporters, die dreigden te gaan gooien met (lege) flessen, wanneer Middelburg en Van Duimen wel zouden starten) trok huiswaarts. Slechts de tweede garni tuur bleef achter. Zij zagen nu einde lijk kans een puntje voor het wereld kampioenschap te veroveren De FIM heeft de 75 renners, die wei gerden aan de start te verschijnen, een boete opgelegd. Iedere coureur die „niet voldeed aan zijn verplichtin gen" moet als straf meer dan 600 gulden op het gironummer van de FIM in Genève overmaken. De FIM verwoordt in een verklaring „de seri euze wens om alle rijders met een licentie te wijzen op hun verantwoor- ons als wielrenners gedoemd bent al leen te trainen." Sven-Ake Nilsson is uiteraard be roepsrenner geworden om er geld mee te verdienen. Wat dat aangaat, vindt hij, dat hij in een misdeeld wereldje is terecht gekomen. Keihard werken wordt relatief slechter be taald dan in het zoveelste onbedui dende tennis toernooi ongeïnteres seerd tegen een bal slaan. „Björn Borg is natuurlijk een groot talent, maar hij verdient met minder inspan ning veel meer dan ik. Dat komt alleen, omdat tennis voor sponsors aantrekkelijker is dan wielrennen. Een wedstrijd op Wimbledon wordt moeiteloos integraal naar alle landen van de wereld gestuurd, terwijl slechts een beperkt aantal tv stations in een uurtje wielrennen is geïnteres seerd. Het financiële verschil zie je duidelijk, wanneer je de Tour en Wimbledon, toch twee grote evene menten, tegenover elkaar plaatst. In de Ronde van Frankrijk is de hoofd prijs voor drieëneenhalve week fiet sen een appartement van een ton, de winnaar van Wimbledon ontvangt na anderhalve week tennissen een half miljoen. Ik denk vaak: wat hebben die mannen het gemakkelijk. Zodra het gaat regenen, wordt de wedstrijd uitgesteld." RIJSWIJK Nederland heeft sedert dertien minuten over half zes gister middag zijn „voetbal-cao". Toen be krachtigden in het gebouw van het ministerie van CRM in Rijswijk Ka- rel Jansen, voorzitter van de Vereni ging van contractspelers (WCS), als mede Leo van Zandvliet en Eugene Lemmens, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Federatie van Betaald voetbal organisaties (FBO) het stuk, dat officieel heet „Collectie ve arbeidsovereenkomst voor con tractspelers in het betaalde voetbal in Nederland" met hun handteke ning. Ger Lagendijk, de secretaris van de WCS, die met vakantie is, had het stuk al eerder getekend. De CAO werd vervolgens overhandigd aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. De CAO voor de beroepsvoetballers het resultaat van twee jaar moeizaam onderhandelen tussen de FBO die de clubs vertegenwoordigt en de WCS waarin de spelers zijn verenigd, is uniek. Het is, voor zover bekend, de enige collectieve arbeidsovereen komst ter wereld in de sport die tot stand is gekomen na onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne mers. door Fred Buddenberg UTRECHT Een afvaardiging van het South African Non-Racial Olympic Commitee (SAN-ROC) heeft de afge lopen dagen met verschillende groeperingen besprekin gen gevoerd over de deelname van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicapten, die volgend jaar in Arnhem worden gehouden. De voorzitter Sam Ramsa- my en de secretaris-generaal Chris de Broglio van het door het IOC erkende SAN-ROC spraken met het organi satiecomité van de Spelen, gemeenteraadsleden van Arn hem, staatssecretaris van CRM Wallis de Vries en met enkele sportorganisaties. De reacties waren nagenoeg overal hetzelfde. Wel begrip voor de problemen in Zuid- Alrika, maar wanneer de verantwoordelijkheid ter sprake kwam werd dankbaar gebruik gemaakt van een afschuif systeem. Sam Ramsamy, die vanaf 1972 in Zuid-Afrika te boek staat als een politiek vluchteling en sindsdien leeft in Londen, was vooral teleur gesteld in de houding van het or ganisatiecomité. „Twee van hen, de heren Geertsema (commissaris van de Koningin in Gelderland) en Wagner (Shell, red.) waren perti nent vóór de komst van Zuid-Afri ka naar Arnhem. De overige heren leken mij niet helemaal zeker van hun zaak. De organisatoren bekij- kèn de materie subjectief. Ze heb ben het de hele tijd over medelij den, maar over de situatie in Zuid- Afrika weten ze volgens mij niet veel. Ik heb hun voorgesteld om eens naar Zuid-Afrika te gaan. Dan kunnert ze zien dat er wel degelijk apartheid is. En als zij dan objectief zijn, dan zullen ze ons gelijk moeten geven". De enige eis, die het organisatieco mité voorgelegd heeft aan Zuid- Afrika, is dat de ploeg voor de helft moet bestaan uit zwarte deelnemers. Zij zullen niet teleur gesteld worden, want Zuid-Afrika komt (als alle protesten niet lei den tot een terugtrekking) met een geïntegreerde ploeg. Alleen de selectiewijze is verre van ideaal. Sam Ramsamy: „De gehandicap ten sport in Zuid-Afrika verschilt totaal niet met het totale beleid in het land. De zwarte gehandicap ten zitten in Zuid-Afrika op de hoek van de straat te bedelen. De blanke daarentegen zitten in te huizen en hebben veel voorzienin gen. Nu het Zuidafrikaanse team zwarte gehandicapten nodig heeft, zijn zij gewoon van de straat gehaald. Niet omdat zij zo goed kunnen sporten, de mees ten ken nen niet eens de spelregels, maar omdat Zuid-Afrika zich zonder deze zwarten naar buiten uit niet kan presenteren. En binnen de ploeg verandert er niets. Een voor beeld: een blanke gehandicapte speerwerper maakt er zich zorgen om, dat zijn rolstoel niet lekker zit. Het probleem van de zwarte gehandicapte speerwerper is, dat hij helemaal geen rolstoel heeft. En wanneer de ploeg weer thuis komt, wordt alles weer geschei den. De zwarten gaan de straat weer op en de blanken trekken weer in hun tehuizen." Ondanks het vorderen van de tijd tot het beginsignaal van de Olym pische Spelen voor gehandicapten (de openingsdag is op 21 juni 1980) meent Sam Ramsamy dat er een goede kans bestaat dat de uitnodi ging aan Zuid-Afrika alsnog wordt ingetrokken. De vraag is alleen door wie. Deze eer lijkt toe te komen aan het organisatiecomité, maar mede uit oogpunt van mede lijden (deze mensen zijn al zo zie lig, moeten we hen nu ook het laatste sprankje hoop ontnemen) zullen zij dit waarschijnlijk niet doen. De Nederlandse regering kan het niet. De VN-resolutie, die Nederland heeft ondertekend, voorziet niet in een boycot van gemengde Zuidafrikaanse ploe gen. Er wordt momenteel wel ge werkt aan een nieuwe resolutie, waarin een complete sportieve boycot van Zuid-Afrika wordt uit gewerkt. De Nederlandse regering kan wel de subsidies en medewer king voor de Spelen Intrekken. Dit zou betekenen dat vooral de huls vesting van de deelnemers nage noeg onmogelijk wordt gemaakt, omdat dan geen gebruik gemaakt kan worden van de ter beschik king gestelde kazerne in Schaars- bergen. Het ziet er naar uit dat Nederland deze beslissing niet zal nemen. Niet alleen Zuid-Afrika zou dan niet kunnen meedoen, maar de deelname van alle.landen zou in gevaar komen. En dat is nou ook weer niet de bedoeling. Sam Ramsamy over het onder houd met CRM-staatssecretaris Wallis de Vries: „Wij hebben hem proberen uit te leggen waarom Zuid-Afrika niet mag deelnemen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten. Zij komen met een gemengde ploeg, maar die is niet representatief voor de gehele bevolking in Zuid-Afrika. Hij had begrip voor onze problemen, Hij. zei ons dat hij tegen deelname van Zuid-Afrika was, maar hij kon geen invloed uitoefenen op de sportbonden, die alle autonoom zijn. Wel hoopte hij dat de sport bonden verstandig zouden han delen". Vier sportbonden hebben zich in middels voor de Spelen terugge trokken vanwege de aanwezigheid van Zuid-Afrika. De krachtsport-, zwem, volley- en basketbalbond zullen op korte termijn naar alle waarschijnlijkheid gevolgd wor den door de atletiekbond. De FIBA, de internationale basket balbond heeft de gehavdicapten- ploeg reeds teruggetrokken van de Stoke Mandeville-spelen. Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond heeft een totaal an dere mening. Het KNGV heeft toe gezegd de opening van de Spelen te zullen opluisteren met een „wervelende show" Een merk waardige a-collegialiteit van de sportbonden, waarvoor Ramsamy geen verklaring heeft. „Er wordt ons altijd naar bewijzen gevraagd voor discriminatie en die hebben we ook, maar er zijn sportorgani saties die onze bewijzen aan de kant schuiven. Vroeger werden blanken en zwarten in stadions gescheiden door borden boven de toegangspoorten. De Zuidafri- kaaiïse regering kreeg in de gaten dat dit voor de buitenwereld in hun nadeel werkte. De borden zijn inmiddels verdwenen, maar de discriminatie niet. Nu wordt in de krant aangekondigd in welk vak de blanken en in welk vak de zwarten moeten plaatsnemen." Ramsamy vermoedt dat wanneer Nederland de Zuidafrikaanse ploeg toelaat tot de Spelen er wel licht maatregelen tegen Neder land genomen zullen worden door de Afrikaanse landen. „Welke maatregelen zij nemen weet ik na tuurlijk niet, maar zij zouden zich weieens kunnen richten op de Olympische Spelen van Moskou. Zij willen namelijk de problemen, die bij de Spelen in Montreal zijn ontstaan (veel Afrikaanse landen trokken zich toen terug wegens de deelname van Nieuw-Zeeland, red.) in Moskou vermijden. Maar dan mag Zuid-Afrika er in Moskou beslist niet bij zijn". WIL HARTOG: kinderachtig delijkheden ten opzichte van acties die schadelijk zijn voor het publiek en de motorsport in zijn algemeen heid." Wil Hartog, de Nederlandse 500-cc coureur die als één van de eersten instemde met de boycot, is zeer ver bolgen over de handelwijze van de FIM. „Ik vind het kinderachtig. Ze willen ons gewoon laten merken wie de sterkste is. Zij zijn de baas en dat moeten wij goed in de gaten houden. Het is net als vroeger op school. De meester is de baas en niemand an ders. Als wij helemaal niet meer over onze eigen veiligheid kunnen beslis sen. dan zijn wij toch nergens meer. Nee echt, ik vind het een zielige verto ning." De Abbekerker heeft nog geen con tact gehad met andere coureurs over de beslissing van de FIM, inaar hij is van mening dat een actie tegen de FIM moeilijk van de grond zal ko men. „Ik durf nu nog niet te zeggen of er door de renners wat ondernomen zal worden. We staan natuurlijk erg zwak. Het is moeilijk om alle renners bij elkaar te krijgen. In België waren we met 75 man. dat is al een heleboel Een motorrenner is nu eenmaal een superindividualist. Iedereen probeert zijn voordeel te slaan uit het nadeel van een ander. Dat is de realiteit en we zullen ermee moeten leren leven." AMSTERDAM In het negentiende, door IBM gesponsorde, schaaktoer nooi in Amsterdam, moet de Israëliër Dzindzichasvhili verstek laten gaan, hij wordt vervangen door de toevallig nog in Nederland aanwezige Hongaar Farago. Dc toemooi-organisatie be sloot tot deze aderlating Dzindzi chasvhili heeft een Elo-rating van 2595 tegen Farago 2510, toen de Israë lische kampioen bij de officiële ope ning niet kwam opdagen, Farago. de Hongaarse grootmeester, was er evenmin, maar hij had althans laten weten graag mee te zullen doen. het geen de zich nogal eens aan de roulet te-tafel bevindende „Dzin" had nage laten. „Wij kunnen natuurlijk niet in de persoonlijke achtergronden van de deelnemers treden", aldus de heer W. J. Wolthuis, lid van het organisatie comité. „Wel hebben wij de declne- De vervanging van „Dzin" had overi gens geen gevolgen voor de sterktein deling. De grootmeestergroep A blijft in categorie twaalf, wat Inhoudt dat het grootmeesterresultaat op 8 pun ten ligt. Dat is van belang voor Hans Ree, de „eeuwige halve" grootmees ter en de nationale kampioen Gert Ligterink, die de titel ook nog ont beert. De grootmeester B groep, waarin oud FIDE-president dr. Max Euwe twee „interzonalen" ontdekte tegenover vier in de A-groep, is ondergebracht in categorie 8. Een grootmeesterre sultaat ligt hier op 9'/j pnt. Van be lang is dat onder meer voor Jeugd kampioen Johan van der Wiel, wiens ondernemende stijl in de ontmoeting tegen Boedapest door dr. Euwe werd vergeleken met die van Spielmann en HHHI Tal. Directeur-generaal van CRM, dr. mers gevraagd ons een bevestiging te j. verhoeve verrichtte de opening en sturen en erbij gezet, dat als zij dat sprak de wens uit dat de sterke zetten niet zouden doen, wij bij de loting een 2ich ongeslachtelijk zouden verme ander zullen uitnodigen. Dat is nu nigvuldigen. geschied. Mocht Dzindzichahsvili zich alsnog melden, dan kan hij niet meer meedoen" Wie bij de loting ook ontbraken, waren de Nederlanders Sosonko. Böhm en Donner. Eerstge noemde had kiespijn, nummer twee voelde een lichte ongesteldheid opko men en van Donner werd aangeno men, dat hij in het Amsterdamse ver keer was blijven steken. ZEILEN WK Bollnk Wanne (Vlsby zweaeni, stand na 3 wedstrijden 1 Brun (VS), 2 Wennrr slröm (Zwo. 3 Hó) Jensen iDeni; Open Neder landse kamploensrhuppen Ftnn-klas.se eind stand: 1 Lemleux (Can). 2. Vollebregt (Ned). 3 Proctor (VS), 4 De Vos (Ned), 5 Neelcman (Nrdi, 420-klasse Eindstand 1 Mertcns/Clcmens (Ned), 2. GoKchc/Lucaa (WDld). 3 Kórtc'Hasten rath (WDld), 5. Van der Elshout/Houwink (Ned). Vaurien-klasse- eindstand 1 TcelIng'Rutgers. 2. Sepers/Sepers iNcd). 3 Sc6aur Segaar (Ned). 4 Hummel/Hummel (Nedl, 5 Van der Ploeg/ Lambrieux (Nedl. 1. BRIDGE Hij de Europese kampioenschap pen won Nederlund eindelijk weer eens. van Ierland, maar Nederland staat nog steeds 15e Frunkrljk heeft ruimschoots de leiding. Bij de dames won Nederland twee keer <10-1 tegen Frankrijk en 13-7 tegen Finland), dit team staut nu vierde Engeland leidt Eerste ronde grootmeester groep A Sosonko 'Nedi-Ree (Nedi. Byme (VSl-Torre (Phlli, Donner iNed)-8ahovlc (Joel. Smejka] iTsji-Anderssun 'Zwel. Hort (Tsji-Stean (Eng), Sax 'Hom Lein (Sov) Farago (Hon) Ligterink iNed' Orootmecv ter groep B Van Riemsdijk 'Bra'-Spassov (B"l> Enklaar (Nedi-Hernandez (Cuba), Vun der Wiel 'Ned Baljon iNedi. Böhm-Shamkovich 'VSi. Hoelzl (Oom Van der Sterren 'Nedi: Dolmatov (Sovi-Van Wljgcrden «Nedi, Lapgeweg (Ncd-Ne- met tJoe> DEN HAAG De KNWU heeft der tien renners aangewezen voor de va cante acht plaatsen in de professio nal wegploeg voor het wereldkampi oenschap wielrennen dat op 26 au gustus in de omgeving van Valken burg wordt gehouden. Reeds eerder waren geselecteerd Joop Zoetemelk. Hennie Kuiper. Jan Raas en Henk Lubberding, terwijl Gerrie Knetemann als titelhouder voor Nederland „buiten de sterkte" mag starten. De dertien renners die de commissie beroepsrennen van de KNWU, in overleg met de begeleider van de pi-ofs Plet Liebregts, heeft aangewezen zijn: Leo van Vliet, Jo han van de Velde, Cees Priem, Plet van Katwijk, Bert Oosterbosch. Mar tin Havik, Bert Pronk, Aad van den Hoek, Johan van der Meer, Hans Lan- gerijs, Jo Maas, Frits Pirard en Jos Schipper.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15