orzaak armoede blijft links liggen Hieprijs daalt >p vrije markt Hogere rente bij de ABN. ABN Bank Minder groei en meer inflatie in Duitsland 'ExamenVoor derde wereld? ndaags gesprek in Rome over plattelandsontwikkeling ^raag blijft achter bij grote aanvoer ■otest uitgevers gen hogere porto 972% (was9'/4%) Spaardeposito 6 jaar vast 972% (was9'/4%) Spaardeposito 5 jaar vast 974% (was 9 Kasbiljet einddatum 1-3-1986 974% (was 9 Kasbiljet einddatum 1-3-1985 974% (was 9 Kasbiljet einddatum 1-3-1984 974% (was 9 Groeikasbiljet na 5 jaar Hypotheekrente per 10 juli Door prijsverhoging ruwe olie Nieuwe golf in zeetransport van laadkisten Vraag naar varkensvlees Tuinbouwproject bepleit voor Oost-Groningen Twee gegadigden voor Nederhorst (SiDERDAG 12 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 ;",NI Nico Kussendrager ME Veel vertegen- irdigers van boeren- egingen in de derde eld konden moeilijk r Rome komen. Re- ngen wilden hen niet gaan. boerenleiders zijn in de ijaanse hoofdstad voor een Aaagse conferentie over ^hervormingen en platte- jntwikkeling, die van- begint. De voedsel- en fbouworganisatie van de igde Naties (FAO) gaat op hun aanwezigheid, veel zullen de kleine sn niet te vertellen heb- &ls ze al iets te brengen ;n In Rome. leenkomst ls er wederom één (ringen, die er niet over pieke- elgen beleid aan de kaak te De Filippijnen willen niet over de eenzijdige aandacht industriële ontwikkeling ten van de landbouw, Brazilië wei- ;t te hebben over de ongelijke ig van de grond en de bittere zaak van landhervormingen, iia heelt niet zo veel behoefte discussie over de vraag waarom teeds meer voedsel moet invoe- de stijgende import ls het gevolg talend beleid. kerkelijke oorzaken van de ar- öe in de derde wereld blijven in èn e grotendeels links liggen. Niet j nlijk wordt gepraat over machts- tmdingen in ontwikkelingslan- over de ongelijke inkomensver- g waardoor mensen geen voed- unnen kopen en het dus vaak niet geproduceerd wordt en de oorzaak, waardoor plattelan- al in de derde wereld nu slechter af netfan tien Jaar geleden. uwe orde fio (Nederlandse vereniging voor üeuwe internationale orde; meer (t belang van de ontwikkelings- en) vond dat dat voor Nederland eden moest zijn niet naar Rome reizen. In feite vroeg een hoge te na ar dr. ir. Dick de Zeeuw, :teur onderzoek van het ministe- an landbouw zijn eigen minis- t- Fons van der Stee thuis te en met prof. dr. Wouter Tims van tichting wetenschappelijk onder- voedselvraagstukken onderte- le De Zeeuw het NlO-verzoek. De >rlandse delegatie naar de confe- ie over plattelandsontwikkeling middels in Rome. ►aard, want een meelevend lid de Verenigde Naties als ons land op een dergelijke bijeenkomst verstek laten gaan. De Zeeuw en hebben daarover een gesprek kd met minister Jan de Kpnlng Krtkkelingssamenwerking). Hij le dat het internationale beleid er q zaken bespreekbaar te houden, al zitten oplossingen op korte lijn er niet in. Verhoudingen bin- Vrouwen in de derde wereld zoals hier in Boven-Volta moesten door de „ontwikkeling" van het platteland vaak nog harder werken. Minister De Koning .we gaan naar Rome. nen ontwikkelingslanden zijn pas op lange termijn te veranderen, zo zei hij. We gaan naar Rome. Eigen beleid De minister heeft natuurlijk gelijk met zijn vaststelling. Alleen is de vraag hoe lang je je daar als westers land bij moet neerleggen. Ontwikke lingslanden weigeren te praten over hun eigen beleid, maar hekelen wel voortdurend het achterblijven van de hulp van de westerse landen, en hun gebrek aan medewerking om te ko men tot een nieuwe internationale orde. Er bestaat een soort „examen" van de OESO de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling; de westerse industrielanden plus Japan waarbij de ontwikke lingshulp jaarlijks wordt doorgelicht. Nederland haalt een ruime vol doende. Het valt niet in te zien waarom het ontwikkelingsbeleid van derde we reldlanden niet ook op de één of an dere manier „geëxamineerd" zou worden (zonder overigens voorbij te gaan aan de houding van het westen, of de rol van het internationale be drijfsleven; integendéel). Een derge lijk onderzoek past niet bij de gebrui- .kelijke vriendelijkheden en .beleefd heden van internationale conferen ties, maar kan wel onthullend zijn. Slechts zelden worden er harde woor den aan het adres van de derde we reld gesproken. Twee voorbeelden: de vertegenwoordiger van de wereld raad van kerken tijdens de vorige Unctad, en de Nederlandse ambassa deur in Peru, tijdens een conferentie van Zuidamerikaanse landen. Beiden wezen nadrukkelijk op de grote ver schillen binnen ontwikkelingslanden. Kleine boer Minister De Koning zei onlangs in een studiebijeenkomst in Wagenin- gen, dat er nauwelijks een project valt aan te wijzen, waar de kleine boer baat bij heeft gehad zonder dat het de bedoeling was van de regering van het desbetreffende ontwikke lingsland. Laten we dan ook eens kijken, welke landen die bedoeling hebben. Nederland doet zulks al wat betreft de ontwikkelingshulp. Steun wordt „geconcentreerd" op die landen, die een evenwichtige sociaal- en polltiek- economische politiek voeren. Waar- om deze houding ook niet tijdens het internationale overleg tot gelding brengen? Omdat het niet hóórt? Prof. Tims verwacht heil van het di recte overleg tussen het hulpgevende westerse land en het hulpontvangen- de ontwikkelingsland. Naar zijn idee moet er niet te veel nadruk worden gelegd op het internationale forum, maar moet in het bilaterale gesprek zaken aan de kaak worden gesteld. Regeringen van ontwikkelingslanden weten niet wat ze doen, en wij kunnen hen op fouten wijzen. Zo kwam het betoog van Tims een beetje over in een bijeenkomst in het Tropeninsti tuut, vorige maand. Tims werd daar fel aangevallen door Aziz Khan (hij komt uit Bangladesj en is directeur; van werkgelegenheids programma in Azië van het interna tionale arbeidsbureau). Volgens de Khan weten regeringen in ontwikke lingslanden wel degelijk wat ze doen en laten, en vinden ze het prima zo. Het beleid bevoordeelt de kleine elite waarvan zij deel uitmaken. Kritisch Nu Nederland deelneemt aan de FAO-conferentie in Rome is er alle gelegenheid en alle reden om van een kritische houding ten aanzien van het beleid van een aantal ontwikkelings landen blijk te geven. De Konings' voorganger, Jan Pronk, kreeg al te maken met de smalle marges van het ontwikkelingsbeleid van een klein land, en voor de huidige bewindsman geldt dat nog veel sterker. Maar toch: op de conferentie over plattelandsontwikkeling en landher vorming zijn de problemen van de derde wereld samengebald. Meer dan de helft van de wereldbevolking leeft in dorpen en gehuchten van ontwik kelingslanden, of trekt er rond met vee. Meer dan tachtig procent van de landbouwgrond in de derde wereld is echter in handen van nog geen twin tig procent van de bevolking. Onont koombaar is een betere verdeling van de grond, waardoor meer boeren hun eigen lapje kunnen bewerken. Vol gens een onderzoek van de Wereld bank in Brazilië, Colombia, India, Maleisië en Japan betekent landher vorming stijging van de opbrengsten met 19 tot 49 procent, en in het straat arme noorden van Brazilië zelfs van tachtig procent. Lang niet alle bewoners van het plat teland in de derde wereld zullen ech ter een baan in de landbouw kunnen vinden. Voor hen zou er werk moeten zijn in bedrijven die met de landbouw samenhangen (het repareren van landbouwmachines, of het verwerken van landbouwprodukten). Alleen op die manier kan de trek naar de slop penwijken van de steden enigermate binnen de perken worden gehouden. Op het ogenblik gaat het leeuwedeel van de overheidsuitgaven in de derde wereld juist naar de steden. De nood zaak daarin verandering te brengen, en meer te besteden aan een „samen hangende" ontwikkeling van het platteland zal ook in Rome bespro ken worden. Met samenhang wordt bedoeld dat bij voorbeeld een betere gezondheidszorg geen zin heeft, als er geen schoon water en voldoende voedsel is in een dorpje, en dat ver groting van de landbouwopbrengst nutteloos blijft, als er geen weg is om de produkten naar de markt te bren gen. Het ligt voor de hand, maar de „samenhang" wordt vaak vergeten. Aardbeien Werkgelegenheid op het platteland bergt wel het gevaar in zich, dat die in dienst staat van de zogenaamde „agri-business'. Grote bedrijven die bij voorbeeld in Senegal verse groen te produceren om 's winters in Euro pa te verkopen, of in Mexico aard beien en asperges voor de Ameri kaanse markt. Ten koste van de voedselopbrengsten, en tot nadeel van de kleine boeren die eigen grond moeten opgeven en een baantje vin den op de mammoet-tuinbouwbedrij ven. De kleine boeren dreigen toch het kind van de rekening te worden bij ontwikkeling van de landbouw in de derde wereld. Hun grote broeders durfden risico's te nemen en nieuwe technieken te gebruiken (kunstmest, beter zaaigoed). De kleine boer die maar één oogst van de honger af staat, bedenkt zich wel een paar keer voordat hij begint aan nieuwerwet- sigheden. Door het optreden van de rijkere boe ren, stegen de rente en de grondprij zen in veel ontwikkelingslanden, waardoor de kleine boer slechter af was. Grootste slachtoffer van de „ontwik keling" van het platteland van de derde wereld waren echter vaak de 'vrouwen, die harder moesten werken, of juist door de invoering van nieu we werktuigen „minder waard" werden, en daardoor nog minder te vertellen kregen. ^an een onzer verslaggevers ROTTERDAM De olieprijzen op de vrije markt in Rotterdam zijn licht aan het dalen. De benzine is de aatste dagen iets goedkoper te krijgen, terwijl produkten "s nafta en gasolie met ongeveer vijf dollar per ton zakt zijn tot respectievelijk 350 en 360 dollar. ten goed vol, al valt de situatie in Nederland nog mee in vergelijking met de Verenigde Staten. „Daar raak je crude (ruwe olie) aan de straatstenen niet kwijt," zegt de oliehandelaar. Volgens hem liggen er op het moment geladen tankers voor de kust te wachten, tot er opslagcapaciteit vrijkomt. Dat duurt soms dagen. Sffect op de Nederlandse benzine- >rijzen, zal de prijsdaling voorlo- >ig niet hebben. Volgens het mi- dsterie van Economische Zaken pelen de gestegen OPEC-prijzen laarbij een veel zwaardere roL >e oliehandel is gewend aan - jkhommelingen in de prijs en ICpaagt zich niet graag aan voor- pellingen. Maar volgens een (root bunkerbedrijf in Rotter- lam, moeten de prijzen wel blij- ren zakken als de aanvoer niet tagneert. Naast het gebruikelijke ómer-effect, is de grote aanvoer 'an de laatste tijd de grote prijs- lrukker, want de vraag blijft daar- >ij achter. let is volgens verschillende olie- landelaren op het moment niet gemakkelijk in de Rijnmond olie >p te slaan. De meeste tanks zit- Evenals het ministerie van Econo mische Zaken verwacht de olie handel niet, dat de prijzen-aan-de- pomp zullen zakken door de ont wikkeling op de zg. spot-market. Benzine kost nog altijd tegen de vierhonderd dollar per ton tegen globaal 250 op de binnenlandse markt. „Ook al gaat de prijs bij de benzinestations omhoog, het ver schil blijft groot en in Nederland is het nog steeds goedkoop tanken," aldus een oliehandelaar. 8TERDAM De Nederlandse anisatie van Tijdschrift-Uitge- NOTU heeft bij de staatssecreta- van Verkeer en Waterstaat gepro- eerd tegen de voorgenomen ver ing van het zgn. periodiekentarief de PTT met 12 procent. NOTU zegt dat deze verhoging op reeds in strijd is met het te Krachten prijsbeleid voor 1980. Bo- dien doorkruist deze voorgeno- verhoging de in 1978 gemaakte met de PTT. Verhoging opslagrente AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland gaat met ingang van van daag voor in rekening-courant ver strekte kredieten de opslag op de debetrente met 0,5 pet verhogen tot 1 pet. De bank zegt tot deze verhoging te hebben besloten, in verband met de stijging van de tarieven waarop depo sito's en andere passieve financie ringsmiddelen worden aangetrokken. In geldmarktkringen verwacht men dat andere banken de stap van de ABN zullen volgen. In verband met de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt heeft de ABN besloten onderstaande rentetarieven te verhogen. Met ingang van 12 juli 1979: Met ingang van 16 juli 1979 De rentevergoedingen op de overige spaarvormen zijn ongewijzigd gebleven. Dagelijkse renteberekening. Naam bank Rente vast gedurende Afslultprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie (in jaren) Opg bank. werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.5 9.5 10.03 10.03 9.5 9.75 10.03 10.30 AMRO-Bank variabel 5 Jaar 1.5 1.5 9.5 9.5 10.12 10.12 9.75 9.75 10.46 10.46 Bouwfonds 5 jaar 1.5 9.9 10.65 9.9 10.65 Centraal Beheer 5 jaar 9.8 10.17 9.8 10.17 Ennia 10 jaar - 9.2 9.52 9.2 9.52 NVL 5/10 jaar - 9.2 9.52 9.2 9.52 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.4 9.75 10.14 10.53 9.4 9.75 10.14 10.53 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.5 9.88 9.5 9.88 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.8 10.45 9.8 10.45 RPS 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 8.5 8.91 8.5 8.91 3/5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Centrumbank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 9.4 9.8 10.27 10.72 9.6 10 10.50 10.95 In de vakantieperiode is de hypotheekrente meestal vrij stabiel, thans hebben echter enkele banken de rente verhoogd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) PARIJS (Reuter) Als gevolg van de prijsverhoging van ruwe olie zal de economische groei in West-Duitsland in de periode tot medio 1980 een half procent kleiner en de inflatie een half procent groter uitvallen dan eerder werd verwacht. Dit staat in het jaarlijks rapport over de economische ontwik keling van de Bondsrepubliek van de OESO. de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling in Parijs. De economische deskundigen van deze uit 24 industrielanden bestaan de instelling verwachten, dat het overschot op de lopende rekening van de Westduitse betalingsbalans in dezelfde periode als gevolg van de olieprijsverhoging 1,75 miljard dollar kleiner zal worden. Overigens waren de ramingen van de OESO al opge steld vóórdat de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) eind vorige maand jaar nieuwe prijsbeslui- ten nam. De OESO schat dat het Westduitse bruto nationaal produkt (de markt waarde van alle geproduceerde goe deren en diensten) in de eerste helft van dit jaar reëel (dus gecorrigeerd voor de stijging van de prijzen) met drie procent zal toenemen (op jaarba sis), in de tweede helft v^n het jaar met vier procent en in de eerste helft van het komende jaar met 3,25 pro cent. De inflatie wordt voor de eerste helft van 1979 op 4,25 procent ge raamd (eveneens op jaarbasis), voor de tweede helft op 4,75 procent en voor de eerste helft van 1980 op 3,5 procent. Verstoringen In het algemeen verwacht de OESO voor de Bondsrepubliek de komende tijd een economisch herstel dat zich zelf in stand kan houden, als tenmin ste verstoringen van buitenaf uitblij ven en wordt afgezien van het strak ker aanhalen van de fiscale en mone taire touwtjes op een te vroeg tijd stip. Het voornaamste gevaar dat moet worden afgewend is het impor teren van inflatie, met andere woor den het doorwerken van de prijsstij ging van buitenlandse goederen in het prijspeil van binnenlandse pro dukten. Dat kan volgens de deskundigen van de OESO het beste gebeuren door een doeltreffend monetair beleid, het tegengaan van kostenstijgingen in ei gen land en verbetering van de con- ROTTERDAM (ANP) Het Instituut voor Maritieme Eco nomie in Bremen verwacht een nieuwe golf in het vervoer van laadkisten per zeeschip. Het Instituut baseert deze verwach ting niet alleen op het in de wereld nog steeds groeiende aantal laadkis ten dat wordt overgeslagen, maar ook op de vele opdrachten van rederijen bij de werven voor de bouw van laad- kistschepen. Voorts neemt het aandeel van de laadkisten in de totale stukgoederen- omslag gestadig toe. Ook in de ont wikkelingslanden krijgt deze vorm van transport steeds meer voet aan de grond. De orderportefeuille bij de werven over de gehele wereld omvat thans 395 laadkistschepen met een tonnage van 4,9 miljoen dwt. Tegen het einde van dit jaar zal het aantal laadkisten gestegen zijn tot 1,1 miljoen een heden. Het maritieme instituut sluit niet uit, dat de komst van zovele laadkist schepen tegeLijk, tijdelijk tot een overcapaciteit zal lelden. Dit hangt echter af van de ontwikkeling van de wereldhandel en het openen van nieuw vaargebieden. currentiepositie van de Westduitse exportprodukten op de wereldmarkt. De organisatie meent, dat de Bonds republiek op het ogenblik heel goed in staat is om aan deze drie voorwaar den te voldoen. RIJSWIJK De varkensmarkt heeft zich de laatste weken gunstig ontwik keld. Dit zei de heer J. J. Koch, secre taris van het produktschap voor Vee en Vlees, gisteren tijdens de bestuurs vergadering. De gunstige gang van zaken wordt met name veroorzaakt door de goede vraag naar varkensvlees uit het bui tenland. Uitgerekend is, dat het aan bod van slachtvarkens in de Europe se Gemeenschap in 1978 voor het derde achtereenvolgende jaar met vijf procent is toegenomen. Minder goed gaat het in de kalvermesterij, waar vrij sterke verliezen zijn geleden. SLOCHTEREN (ANP) In Oost- Groningen moet een tuinbouwpro ject van de grond komen waar zo'n zeshonderd mensen werk kunnen vin den. Het tuinbouwproject moet een impuls zijn voor de werkgelegenheid in het gebied en tevens een verstevi ging van de daar reeds bestaande tuinbouwactiviteiten betekenen. Dit staat in een raamplan voor de ont wikkeling van de tuinbouw voor Oost-Groningen. Enkele jaren gele den werd daartoe een overleggroep opgericht, di" nauw samenwerkte met de Heidemij Nederland. Voorzitter J. J. Matthijsse van de overleggroep meent dat indien nu niets gedaan wordt, de tuinbouw in Oost-Groningen gedoemd zal zijn af te sterven. Het raamplan voorziet ontwikkelingen voor de boomkweke rij, de groenteteelt voor de volle grond en de glastuinbouw. Bij de verdere ontwikkeling van deze plan nen moeten het ministerie van land bouw en visserij en de provincie Gro ningen financiële steun verlenen. Vol gens het raamplan is ruim vijftig mil joen gulden nodig. De plaatselijke, bevolking heeft voor het op papier zetten van het raamplan zo'n 100.000 gulden bijeengebracht. UTRECHT Er zijn twee serieuze gegadigden over voor de overname van Koninklijke Nederhorst Bouw (KNB), onderdeel van het Neder- horst-concern. Dit heeft bestuurder Schellekens van de Federatie Bouw en Houtbonden gisteravond in Utrecht meegedeeld. Volgens Schellekens bestaat de mo gelijkheid, dat er enkele honderden werknemers van KNB in de verdruk king komen, namelijk uitvoerend technisch en administratief perso- veel. Binnenkort verwacht de federatie antwoord van minister Albeda (Soci ale Zaken) over een passende regeling voor deze werknemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13