Itudentenstop hoger beroepsonderwijs erger dan bij de universiteiten Terug van visvakantie in Miami, filmpjes naar de haaien. Gent boos op Terneuzen Hoe u f1.000,- koopt voor maar f 555,94. ABN Bank veel gevallen ruimtenood oorzaak Wij helpen met een Kasbiljet Particulieren eisen gevonden munten op Tsjechen willen als duchtelingen blijven bevat acetosal ielmond begint obiet bouw drie ^oonwagencentra Bijdragen Defence and Aid Fund Tandartsen boos op departement over mededeling fraude 'Te laat bericht over sluisreparatie' 'Van inspraak geen sprake' Valpartijen op fietsvierdaagse IDERDAG 12 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 !l!in onze onderwijsredactie - EN HAAG Het zijn spannende dagen voor veel jongeren e zich hebben opgegeven bij een school voor hoger beroeps- ïderwijs. Als je nu nummer 63 op de wachtlijst bent, is er dan ig een kans dat je half augustus toch wordt toegelaten? studentenstop bij het hoger be- epsonderwijs is vele malen erger n die voor de universiteiten. Welis- lar wordt over die universitaire op veel meer geklaagd, maar in te gaat het daar maar om drie of studierichtingen die werkelijk (cht zitten. Elders blijkt de aankon- ging van een stop achteraf vaak os alarm. Een verzachtende om- mdigheid is ook, dat er aan de 1 iversiteit nog tientallen studierich- 1 igen zijn die wel een vrije toelating nnen. Wie een v.w.o.-diploma bezit eft daarmee een wettelijk recht rworven om universitaire examens te leggen. Voor de individuele scho- r die medicijnen wil studeren is het 1 een teleurstelling om een „niet" de loterij te trekken, maar in |\irgelijking met de situatie in het ger beroepsonderwijs is er nauwe- wat aan de hand. deze sector van hoger onderwijs ordt één op de vijf gegadigden afge- [i§zen bij de opleiding van zijn (eer- keus. Dat betekent niet dat twin- procent nergens een plaats kan jgen, maar velen moeten toch uit- jken naar een opleiding die lager hun verlanglijstje genoteerd stond op z'n minst naar een andere plaats dan ze gewild hadden. Toch komt het ook vrij veel voor dat jongeren zich zo op één keus vastleg gen, dat ze geen alternatieven meer hebben, wanneer blijkt dat ze niet bij de uitverkorenen horen. En die kans op uitverkiezing is soms niet groter dan een op tien. Uit een onderzoekje van vorig jaar bleek dat bij de lerarenopleidingen één op de drie niet terecht kon bij de studierichtingen die zij in eerste in-' stantie hadden opgegeven. Bij de op leidingen in de gezondheidszorg stoot 36 procent zijn of haar neus. In het sociaal-pedagogisch onderwijs is dat een kwart, bij het kunstonderwijs eenvijfde deel. En zo kun je nog wel even doorgaan. Terwijl bij de universiteiten studen tenstops wettelijk geregeld zijn en ieder precies weet waar hij aan toe is, blijft in het hoger beroepsonderwijs volstrekt onduidelijk hoe de selectie verloopt (sommige scholen stellen de meest onmogelijke eisen) en waar de mensen die worden afgewezen uitein delijk terecht komen. Een instantie waar men dat eigenlijk zou moeten weten is de HBO-raad, ADVERTENTIE Lees eerst de gebruiksvoorschriften voluit: de raad voor het hoger be roepsonderwijs. De HBO-raad is het overlegorgaan voor de ongeveer 350 scholen van hoger beroepsonderwijs die ons land rijk is. Voorzitter dr Th. H. J. Stoelinga heeft wel een idee van de oorzaken van al die studentenstops. In veel gevallen is het ruimtenood, zegt hij. Scholen barsten uit hun voegen, kunnen in de buurt geen lege lokalen vinden en mogen niet bouwen. Of ze mogen wel bouwen, maar het duurt jaren voor dat ze een geschikte plaats kunnen vinden. Soms moeten studenten wor den afgewezen, omdat er onvoldoen de bevoegde docenten zijn te vinden. Op de achtergrond speelt de situatie op de arbeidsmarkt een rol. Dat be gint al met het gebrek aan stage plaatsen, waardoor veel scholen zich genoodzaakt voelen de stroom leer lingen af te remmen. Ook de moge lijkheden om later een baan te krij gen vormen een factor bij de toela ting. Terwijl dat voor universitaire opleidingen nergens meetelt (behalve bij een paar medische studierichtin gen) is het in het hoger beroepsonder wijs niet ongewoon dat de toekomsti ge werkgelegenheid wordt betrokken in het toelatingsbeleid. Snel gegroeid Ondanks al deze zorgen is het hoger, beroepsonderwijs de laatste tien jaar snel gegroeid. Waren er in 1969 nog maar vijftigduizend studenten, nu zijn het er al meer dan honderddertig duizend. En dan zijn de zestigduizend parttimers nog niet eens meegere kend. Dr. Stoelinga verwacht dat deze groei zich in de komende jaren nog zal voortzetten. Voor het univer sitaire onderwijs geldt immers een financiële nullijn, dus daar is de rek er bijna uit. De overheid zal de aan was in het hoger onderwijs bewust in de richting van het HBO leiden. Een probleem blijft dat de positie van het hoger beroepsonderwijs nog al tijd slecht geregeld is. Minister Pais heeft wel aangekondigd dat hij het hoger beroepsonderwijs uit de wet op het voortgezet onderwijs wil halen, maar voorlopig tobt het HBO nog met tal van regelingen die meer ge schikt zijn voor mavo-scholen dan voor kunstacademies, lerarenoplei dingen en wat dies meer zij. Dat wordt helemaal lastig als de over heid keer op keer verklaart dat nau wer moet worden samengewerkt met universiteiten. De positie van zowel docenten als studenten is zo totaal anders, dat samenwerking in de prak tijk honds moeilijk is. lijk te maken. De heer Stoelinga komt met deze redenering in de buurt van prof. dr. A. D. de Groot die heeft voorgesteld om ergens in het hoger onderwijs een punt te kiezen, waarop alle opleidin gen kunnen worden ingeschaald. Bij De Groot is dat na negen Jaar voort gezet en hoger onderwijs. Dus na vijf jaar havo plus vier jaar beroepson derwijs of na zes jaar vwo en drie jaar universiteit. Hij betoogt dat men dit punt kan handhaven ook als de plan nen van minister Pais doorgaan. Gelijkstelling Dr Stoelinga meent dat de overstap mogelijkheden tussen universiteit en hoger beroepsonderwijs pas goed ge regeld kunnen worden wanneer er een formele gelijkstelling van diplo ma's komt. Alle studenten die na de middelbare school vier jaar onderwijs hebben gevolgd, moeten gelijk wor den gewaardeerd. De enige oneffenheid is nog dat de vooropleiding niet overal even lang is. De havo duurt vijf Jaar, het vwo vergt zes jaar. Maar dat is recht te breien door of de havo met een jaar te verlengen of aanvullende cursussen in het hoger beroepsonderwijs moge- In mootjes Je moet dan wel de universitaire stu die verder in mootjes hakken: na drie jaar behaalt de student zijn licenci- aatsdiploma, na vier jaar het docto raal. De HBO-student zou na vier jaar eveneens een licenclaat kunnen krij gen. Op dat punt moet het dan ook mogelijk zijn zonder al te veel proble men over te stappen. Alle diploma's zijn dan niet gelijk, maar wel gelijk waardig. Eigenlijk is dat een wens waarin alle verlangens van het hoger beroepson derwijs kunnen worden samengevat: niet gelijk maar wel gelijkwaardig aan het universitaire onderwijs be handeld te worden. Dr. Th. H. J. Stoelinga ADVERTENTIE Röntgencontrole op vliegvelden kan dodelijk zijn voor uw films. Berg ze daarom op in een Sima beschermzak met een driedubbele laag van lood en polyester Dan worden ze efficiënt beschermd en kan er niets gebeuren. Vliegen? Uw films in een Simazak. Sima filmbeschermzakken. Verkrijgbaar b|j uw fotohandelaar./ Importeur: Fodor Foto B.V., Hoogstraat 35,3011 PE Rotterdam. Tel: (010) 1140 60 ezin procedeert tegen Nederlandse staat RNHEM (ANP) Om te voorkomen dat ze het land worden itgezet heeft het Tsjechische echtpaar Pokorny een kort ;ding aangespannen tegen de Nederlandse staat, dat voor de resident van de rechtbank in Arnhem mr A. Roselaar diende. et echtpaar kwam op 13 juni met vee kinderen op een visum ons land innen en vroeg meteen toelating aan Is vluchteling, omdat in eigen land egens politiek activisme arrestatie ju dreigen. Staatssecretaris Haars ees dit veizoek af, waartegen de dvocaat van het Tsjechische gezin, it T. J. van Veen, beroep aanteken- e. Hangende dit beroep moeten zij et land verlaten. Met het kort ge- ing trachten zij dit te voorkomen. Ir Van Veen voerde aan dat het chtpaar met zeer veel moeite het ind wist te verlaten door een ambte aar om te kopen met een bedrag dat elijk staat aan een tienvoudig Tsje- hisch maandinkomen. De familie okorny is fel anticommunistisch en eeft dit ook niet onder stoelen of anken gestoken. Om te beginnen eigerde de man, Milos, lid te worden an de jeugdorganisatie van de com- ïunistische partij, wat hem zijn aan als verpleger kostte. Na verloop an tijd kwam hij in contact met de rotestzanger (en ondertekenaar van iharta '77) Vlastimil Tresak, voor wie ij enkele concerten organiseerde. De rrestatie van Tresak, de steeds op- ringerige houding van de geheime _olitie en de wens om in het vrije resten hun kinderen op te voeden olgens hun geloofsovertuiging, 1 racht de familie ertoe het land en et regime te ontvluchten. -Omkopen' "poor met een fors bedrag een ambte aar om te kopen wist Milos het fel egeerde uitreisvisum te krijgen. Vol- sns zijn verdediger wacht hem en ijn vrouw bij terugkeer vrijwel zeker en onevenredig zware straf. Lands- dvocaat mr H. T. H. Bouma vindt it weliswaar heel begrijpelijk dat en mens zich niet onder dergelijke egimes thuisvoelt, maar dat bete ent nog niet dat hij een beroep kan oen op de status van vluchteling, pecifieke voorbeelden van vervol- ing van het gezin toen ze nog in IELMOND (ANP) In Helmond is legonnen met aanleg van drie nieuwe foonwagencentra. Daarmee is bijna 127*7 miljoen gulden gemoeid. De drie entra bieden te zijner tijd plaats aan i8 woonwagens. >e aanlegkosten zijn hoger uitgeval- en dan aanvankelijk was geraamd. )at komt vooral doordat het de afge- 351 open maanden erg moeilijk bleek te Jjijn om de plaatsen voor de nieuwe lentra vast te stellen. De keus is jevallen op plaatsen die verder weg iggen van aansluitpunten voor gas, Cter en elektriciteit. Het ministerie CRM wil in die meerkosten bij- lanBragen en heeft een subsidie van uim 3,2 miljoen gulden beschikbaar iteld. Tsjechoslowakije woonden, worden volgens hem niet gegeven en ook het omkopingsverhaal is nergens te con troleren, aldus mr Bouma. Hij meent dat Tsjechoslowakije het echtpaar door het afgeven van een uitreisvi sum (dat 27 juni afliep) volledig le gaal heeft laten vertrekken en het daarom niet waarschijnlijk is dat ze gezocht worden. Bij terugkeer heb ben ze niets te vrezen, aldus Bouma. Uitspraak op donderdag 19 juli. DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering heeft uit fondsen voor ontwikkelingssamenwerking nieuwe bijdragen toegezegd aan het interna tionale Defence and Aid Fund voor zuidelijk Afrika. Nog in 1979 zal het fonds een extra bijdrage van ruim 200.000 gulden krijgen voor hulpver lening aan moeders en kinderen in vluchtelingenkampen in zuidelijk Afrika. Het geld is onder meer be stemd voor onderwijsfaciliteiten, speelgoed en handwerkmaterialen. Eerder dit jaar ontving het fonds al een toezegging van 250.000 gulden. Voor 1980 is een verhoging van het hulpbedrag in het vooruitzicht gesteld. UTRECHT (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde wil op korte termijn een onderhoud met staatssecretaris Noo- teboom (financiën). De tandartsen willen praten over het beleid met betrekking tot de vermeende belas tingfraude in de tandheelkundige branche. Dit hebben de tandartsen gevraagd in een brief aan de staatsse cretaris. Bij de maatschappij tandheelkunde heerst verontwaardiging over „vroeg tijdige" publiciteit in deze zaak. „Er wordt een hele beroepsgroep beschul digd zonder dat er feiten worden ge noemd, dus ook zonder dat de moge lijkheid tot verdediging bestond," al dus de .maatschappij tandheel kunde'. De steeds grotere openheid die wordt nagestreefd mag er volgens de maat schappij niet toe leiden dat beschul digingen worden geuit op grond van niet-af geronde onderzoeken. Een der gelijke handelswijze heeft niet alleen kwalijke gevolgen voor de afzonder lijke leden van de beroepsgroep maar zeker ook voor de vertrouwensrelatie tussen de tandarts en de patiënt. Deze vertrouwensrelatie is in het be lang van de volksgezondheid onont beerlijk, aldus de maatschappij. TERNEUZEN (ANP) De haven autoriteiten van het Belgische Gent zijn boos op Terneuzen. Ze verwij ten rijkswaterstaat in Terneuzen dat deze de reparatie aan de deuren van de zeesluis in Terneuzen, die deze week is begonnen, te laat aan de autoriteiten in Gent heeft door gegeven. Door deze reparatie die tot september duurt is er geen door vaart naar Gent mogelijk van sche pen die langer zijn dan 245 meter. Dat legt Gent niet alleen grote be perkingen op, maar bovendien was de tijd tussen het doofgeven van het bericht en het begin van de reparatie te kort om voor Gent be stemde schepen nog af te zeggen. Volgens de Gentse havenmeester André de Wilde wordt Gent door deze lakse houding opnieuw ernstig gedupeerd. Een schip geladen met graan dat van New York op weg was naar Gent zal zijn lading ergens anders moeten zien kwijt te raken. De Gentse havenautoriteiten zijn overigens toch niet zo te spreken over de contacten tussen de Belgi sche en Nederlandse havenautori teiten. Wij betalen alleen maar en van inspraak is geen sprake, zegt woordvoerder De Boel van de Gent se haven. Volgens de havenmeester Hage van Terneuzen is Gent wel tijdig van de reparatie op de hoogte gesteld. Door de reparatie aan de sluis is de doorvaartlengte van de schepen te ruggebracht van 255 tot 245 meter. Er komen niet zo heel veel schepen boven de 245 meter die bestemd zijn voor Gent door de sluizen van Ter neuzen. zeet Haee. De Gentse havenautoriteiten zijn een andere mening toegedaan. „Wij zijn voor ons scheepvaartverkeer helemaal afhankelijk van de sluizen bij Terneuzen. Men zou daar wat meer rekening mee moeten houden, aldus woordvoerder De Boel van de Gentse haven. Civiele procedure tegen gemeente Veere MIDDELBURG (ANP) De Vlissingse advocaat mr M. Hulsman heeft gisteren bij de arrondissementsrechtbank in Middelburg namens de erfgenamen Geldof de munten opge ëist die op 8 juni in een slooppand in Serooskerke op Walche ren werden gevonden. De erfgenamen menen recht te hebben op de 850 voornamelijk zilveren Nederlandse en Spaanse munten uit de vijftiende eeuw, die tijdens de sloop in de fundamenten van hun ouderlijk huis „de Lindenboom" in Serooskerke werden gevonden. De gemeente Veere, waaronder Se rooskerke ressorteert, meende dat zij eigendomsrechten kon doen gelden en heelt de munten direct na de ADVERTENTIE Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van bijna 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum einddatum einddatum einddatum 1-3-82 1-3-83 1-3-84 1-3-85 1-3-86 juli'79 Rente 8% Rente 8'/2% Rente 9>A% Rente 9'/4% Rente 9'/4% Aankoop Aankoop Aankoop- Aankoop- Aankoop- prijs prijs pnjs pnjs pnjs 12 816.38 743.32 663.55 607.37 555.94 13 816.55 743.48 663.71 607.52 556.08 16 817.08 743.99 664.20 607.97 556.49 17 817.25 744.16 664.37 608.12 556.63 18 817.43 744.33 664.53 608.26 556.76 19 817.60 744.50 664.69 608.41 556.90 20 817.78 744.66 664.86 608.56 557.04 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10. vondst naar het gemeentehuis van Veere laten overbrengen. De erven Geldorf vinden dat de mun ten hun toekomen, omdat ze tijdens de verkoop van het huis aan de ge meente Veere in maart van dit jaar de clausule in de verkoopakte heb ben laten opnemen, dat al het ln of om het pand gevonden geld aan hen toekomt. In een civiele procedure proberen de erfgenamen nu hun rech ten veilig te stellen. De hele procedu re verloopt schriftelijk. Uitstel Oisteren heeft de advocaat van de familie Geldof zijn conclusie bij de rechtbank in Middelburg gedepo neerd. De Middelburgse advocaat mr J. J. van der Weel, die optreedt als procureur voor de gemeente Veere, heeft veertien dagen uitstel gevraagd voor zijn conclusie van antwoord. De rechtbank heeft dit uitstel verleend en verwacht op 25 juli- de conclusie van antwoord van de advocaat van de gemeente Veere. ASSEN (ANP) De tweede dag van de veertiende Drentse rijwielvier- daagse werd gisteren beheerst door fraai zomerweer. De zon was er de hele dag en na een nog wat kille ochtend steeg de temperatuur voort durend. De meegenomen kleding ver dween hoe langer hoe meer in de fietstassen en dat gaf nieuwe kleur en fleur aan de kilometerslange ketens van fietsers die overal in Drenthe op de fietspaden van de natuur genoten. Rond Assen was er een groot aantal valpartijen. Twee slachtoffers daar van moesten zich wegens een hand en een beenbreuk in een ziekenhuis laten behandelen. Autochtone Drenten die voor de eer ste keer met de vierdaagse meede den, verklaarden nog nooit zoveel van het eigen gewest te hebben ge zien. De weersvoorspelling voor van daag is gunstig. STEENBERGEN (ANP) De 21-Jari- ge Johan van der Weegen uit Nieuw Vossemeer is bij een vechtpartij op de 8teenbergense kermis omgeko men. BIJ een bar was een handge meen ontstaan tussen twee groepjes Jongelui. Het slachtoffer werd door een nog onbekende tegenstander met een mes ln de buik gestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11