LM verwacht tariefstijging Stortvloed van klachten over leveranciers Engeland wil zoeken naar olie uitbreiden Lichte verbetering van handelsbalans Regeling zware schulden AANGESLOTEN BODE I GESCHILLENCOMMISSIE iankreningniimmers lijven bij cliënten )or hogere olieprijzen 'ositie Eurocheque sterker Chrysler Europa wordt Talbot Goud voor graandollars Israëlische order voor Van der Giessen Consumptief krediet hoger Vergunningenbeleid wordt herzien Vele vakantiegangers kwamen met kater thuis IENSDAG 11 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET in een onzer verslaggevers ISTELVEEN De KLM verwacht, dat een nieuwe tariefs- •hoging van 10 tot 15 procent noodzakelijk zal zijn om de erk stijgende brandstofprijzen te kunnen compenseren, -tids vorig najaar zijn die prijzen al met 75 procent omhoog gaan en nieuwe stijgingen zitten in de lucht. KLM rekent er dan ook op, dat dit r twee maal zo veel aan brandstof moeten worden uitgegeven als de miljoen gulden van het afgelopen r. Dit zei de heer E. Beekman, ufd bureau financiën van de maat- ïappij, gisteren op een persconfe- itie ter toelichting op het jaarver- gende week zal in Geneve over die iefsverhoging worden gesproken een conferentie van IATA, de over spelende organisatie van idienstmaatschappijen. De KLM- sident S. Orlandini verwacht daar er eensgezindheid onder de maat- lappijen dan gebruikelijk. Dit om- alle maatschappijen in vrijwel Ijke mate in de problemen zijn aakt door de duurdere brandstof; kostenpost die vóór de prijsver- ging al zo'n 15 procent van de tota- vliegtuigexploitatiekosten mden. de verhoging doorgaat, zullen de egtarieven in een jaar tijd met on- veer 20 procent omhoog zijn ge- an. In mei werd namelijk al een jging van 5 procent doorgevoerd. KLM moeilijk. „Veel hangt af, van de mate waarin de tarieven gelijke tred kunnen houden met de brandstofprij zen," aldus Orlandini. Hoopgevend vindt de KLM de goede cijfers over de eerste maanden van het nieuwe boekjaar: 12 procent meer vervoerde ton-kilometers en een ge stegen beladingsgraad (van 56,9 naar 61,1 procent). Volgens president Orlandini hebben de problemen met de DC-10, die twee weken aan de grond moest blijven en waarmee sinds begin juni niet op de VS mag worden gevlogen, die resulta ten nauwelijks beïnvloed. Hij schat de totale schade op 2 3 miljoen gulden en die komt dan nog voorna melijk voort uit derving van inkom sten uit het onderhoud van deze toe stellen voor buitenlandse maatschap pijen. Het uitvallen van de DC-10 (foto) deerde de KLM nauwelijks. „Omdat vrijwel al onze vliegtuigen op de Amerikaanse bestemmingen voor 95 procent tot 100 procent bezet waren, konden we weinig extra meer meenemen," aldus Orlandini. „Als de problemen zich in de winter hadden voorgedaan, dan zou de maatschap pij meer kans op dat extraatje heb ben gehad." Die hoge bezettingsgraad op de Ame rikaanse lijnen betekent overigens niet, dat de KLM over „gouden lij nen" kan spreken. De maatschappij draait op deze bestemmingen door de afbraaktarieven sinds vorig jaar slechts quitte. Weinig Daling oeilijk duurdere brandstof maakt voor- ellingen over de resultaten van dit ir (ondanks de verwachte passa- rstoename van 10 procent) voor de Dat met de DC-10 niet meer op Ame rika gevlogen mocht worden, heeft de KLM nauwelijks gedeerd. Met uitzon dering van de nieuwe lijn op Los Angeles worden namelijk alle Ameri kaanse bestemmingen met de Boeing-747 bevlogen. Extra passa giers van Amerikaanse maatschap pijen, die door de DC-10 stop werden gedupeerd, heeft de KLM er echter vrijwel niet mee gewonnen. Orlandini verwacht dan ook, dat het laagste tarievenpunt op deze route voorbij is. Het doel van de maat schappijen met de tariefsverlagingen een grotere vervoersstroom op gang te brengen, is bereikt. De bezettings graad is omhoog gegaan en volgens de wet van vraag en aanbod zullen de koopjes in de naaste toekomst wel tot het verleden gaan behoren; nog afge zien van het effect van de brandstof prijzen. Over de resultaten van het afgelopen jaar is de KLM niet tevreden. Dat de nettowinst terugliep van ruim 137 miljoen naar ruim 82 miljoen gulden betekent slechts een beloning van 3 procent van de omzet. De voornaamste oorzaak daarvan is de lagere opbrengst per vervoerende ton-kilometer, met name in de vrachtsector. Ook hebben de strenge winter, de revolutie in Iran en de opheffing van de verliesgevende lijn New York-Antillen tot belangrijke aderlatingen geleid. Die laatste facto ren betekenen een inkomstenderving van 45 miljoen gulden. Over nieuwe bestemmingen: de KLM hoopt volgend voorjaar een lijn naar Peking te kunnen openen. In principe is er een akkoord, alleen de details moeten nog worden ingevuld. Over een door de Amerikanen toege zegde vijfde bestemming heeft de maatschappij nog geen beslissing ge nomen. Orlandini: „We willen eerst Los Angeles (dit jaar voor het eerst in het KLM-net) van de grond krijgen. Daarna gaan we denken over andere bestemmingen. De keuze zal waar schijnlijk gaan tussen Atlanta en Miami." 1MSTERDAM (ANP) Er is voortgang geboekt bij het verleg over de algehele vaststelling van bankrekeningnum- ers, aldus de Bankgirocentrale in haar verslag over 1978. Dit oudt in, dat een eenmaal uitgegeven bankrekeningnummer principe bij de rekeninghouder blijft zolang deze een inkrekening aanhoudt. •1 banken hebben dit systeem in- Idels ingevoerd bij het overbren- van een rekening naar een andere 'ging binnen het eigen concern. ;ens de Bankgirocentrale zal bin- afzienbare tijd de cliënt zijn ikrekëhingnummer echter ook unnen behouden bij overgang naar en vestiging van een andere bank. ankzij de nieuwe faciliteit behoeft Ij ook in deze situatie geen zorg leer te hebben, dat betalingen aan em niet goed verlopen. Naar ver- L achting zal het aantal wijzigingen ®io.m. debiteuren-, incasso- en sala- sadministraties van instellingen en - edrijven belangrijk kunnen worden - eperkt. lire-opdrachten et binnenlandse girale betalingsver- eer is in 1978 qua aantal posten met Ijna 6 procent toegenomen. Hiermee ïtte de tendens van de laatste jaren ch voort. Naar schatting bedroeg orig jaar het aantal binnenlandse irale betalingsopdrachten 954 mil- oen tegen 904 miljoen in 1977. Het an tal giro-opdrachten steeg van 713 lüljoen tot 745 miljoen en het aantal egarandeerde betaalmiddelen van 91 miljoen tot 209 miljoen. >e Bankgirocentrale, die vorig jaar en tweede produktiecentrum in «usden in gebruik nam, verwerkte 13,5 miljoen giro-opdrachten, dat is 2,4 miljoen meer dan in 1977 en 95,5 niljoen gegarandeerde cheques (be- aal- en Eurocheques tezamen). Een tijging van 8,5 min. Vier banken tra- ien tot de Bankgirocentrale toe, 'aardoor het totale aantal aangeslo- en banken nu 54 bedraagt. k toepassing van bankgiro-incasso bleef in sterke mate toenemen. Het aantal opdrachten was 20 procent hoger: ruim 66 miljoen tegen 55 mil joen. Onder meer als gevolg van het sterk gestegen gebruik van acceptgi ro's door de belastingdienst nam het jaantal verwerkte acceptgirokaarten met bijna 10 miljoen toe tot 70 miljoen. 'De snel groeiende positie van de Eu rocheque blijkt uit haar aandeel van bijna 38 procent in de verwerkte 95,5 imiljoen cheques tegen 28 procent in 1977 en 19 procent in 1976. Van de hiermee gemoeide bedragen kwam in 1978 ca. 55 procent voor rekening van de Eurocheques. AMSTERDAM Chrysler Europa heet voortaan Talbot. De fabrieken van Chrysler Europa in Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Spanje zullen met ingang van vandaag Tal bot-auto's maken. Chrysler Simca's dragen nu de naam Talbot Simca's. De keuze van de nieuwe naam is bedoeld om het dealernet te motive ren en het vertrouwen van de klan tenkring te behouden. Gekozen is voor Talbot omdat deze naam sedert meer dan' 50 jaar reeds een Europees (Engels) merk is en momenteel eigen dom van Chrysler UK en Chrysler France. SKOKIE (Reuter) Het Amerikaan se concern G. D. Searle and Co. heeft de Brilmij overgenomen. Hoeveel Se arle op tafel heeft moeten leggen voor de 29 winkels van de Brilmij in Neder land is niet bekendgemaakt. WASHINGTON (Reuter) De VS hebben in mei 216.000 oun ce (van 31,1 gram) goud ge kocht, dat oorspronkelijk door de Sowjet-Unie werd geleverd. In de eerste vier maanden van dit jaar was dat in totaal slechts 31.000 ounce. Het ver moeden bestaat, dat de Sow jet-Unie op deze wijze aan dol lars wil komen om haar graan- aankopen in de VS te betalen. De graanoogst in de Sowjet- Unie wordt dit jaar geraamd op 170 a 210 miljoen ton. Veel minder dan vorig jaar, toen er 235 miljoen ton werd geoogst. Om in haar graanbehoefte te kunnen voorzien begon de Sowjet-Unie in april van dit jaar grote partijen graan in de VS te kopen. Het Russische goud gaat via Zwitserse banken naar de VS. Dat houdt in, dat het goud dat Amerikaanse goudhandelaren in mei hebben gekocht wel licht al eerder door de Sowjet- Unie aan Zwitserland werd ge leverd. De waarde van het Russische goud dat de VS in mei hebben gekocht bedraagt tegen de hui dige prijzen circa 50 miljoen dollar. In vergelijking met de rekening die Amerikaanse graanexporteurs aan de Sow jet-Unie zullen presenteren is dat overigens een bescheiden bedrag. KRIMPEN AAN DE IJSSEL (ANP) De scheepswerf Van der Giessen- de Noord heeft in Haifa met de Israë lische rederij Israël Navigation Com pany een contract getekend voor de bouw van twee laadkistschepen van 24.000 ton draagvermogen elk en met een capaciteit van 1.700 laadkisten. Met deze opdracht is de werf geruime tijd van werk voorzien. Welk bedrag met de order is gemoeid wilde de werfdirectie niet meedelen. DEN HAAG In de eerste vijf maan den van dit jaar is voor vier miljard gulden aan consumptief krediet ver strekt. Dat is ten opzichte van dezelf de periode van vorig jaar een stijging van acht procent want toen werd voor 3,7 miljard aan consumptief kre diet verstrekt. Dit heeft het ministerie van Economi sche Zaken meegedeeld. Uit de cijfers van het ministerie, afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt dat bij de algemene spaarban ken en de Rijkspostspaarbank een flinke stijging van de kredieten, 44 procent, te zien is. Met elkaar namen zij ruim tien procent van de hele „produktie" voor hun rekening. Bij het doorlopend geldkrediet, viel vergeleken met de eerste vijf maan den van het vorige jaar een stijging van 40 procent waar te nemen. Eind mei was het uitstaande saldo op deze rekeningen ongeveer vier miljard gul den, maar het aantal toegezegde kre dieten was 5,9 miljard, zodat toen nog 1,9 miljard vrij kon worden opge- DAF TRUCKS: De resultaten van Daf-Trucks in Eindhoven zijn de eer ste helft van dit jaar positief geweest. De vooruitzichten voor de rest van het jaar zijn goed, aldus president P. van Doorne. Hij acht het niet uitge sloten, dat de huidige energieproble- matiek op den duur van invloed zal zijn op de vorm van transportmidde len. Daarbij zal de vormgeving kri tisch moeten worden bekeken, om de luchtweerstand en daarmee het brandstofverbruik zoveel mogelijk te verminderen. KNSM/HAL: Gezien de verander de markt in het zwaar transport in noordwest-Europa en met name in ons land zijn Mammoet Transport in Amsterdam (onderdeel van de KNSM) en Big Lift (onderdeel van de HAL) een onderzoek begonnen naar de mogelijkheden van samengaan van de landgebonden activiteiten van beide bedrijven. Beide bedrijven zijn ook actief in Saoedi-Arabië via participaties in lokale joint-ventures. Men wil ook daar tot samenvoeging proberen te komen, met het doel een krachtiger organisatie op te bouwen. -ONDEN (Reuter) Groot- irittannië wil het zoeken ïaar olie gaan uitbreiden. Dit heeft de Britse minister van energie, David Howell, in het parlement gezegd. Gezien de huidige energiesituatie herziet de Britse regering op het ogenblik haar beleid, inclusief het afgeven van vergunningen voor bo ringen in het Britse deel van de Noordzee. „We willen alle belangheb benden de mogelijkheid geven deel te nemen in de ontwikkeling van onze olie- en gasreserves tot welzijn van ons hele land," aldus Howell. In een rapport van het Britse ministe- rie van energie wordt de waarde van de olie- en gasreserves per eind 1978 geraamd op 4,8 miljard pond sterling (ca. 20 miljard gulden). De gasreser ves vertegenwoordigen een waarde van 2,8 miljard pond (11,5 miljard gulden), de oliereserves een waarde van twee miljard pond (acht miljard gulden). De Britse minister van energie heeft gezegd, dat er vorig jaar 257 miljoen pond (ruim één miljard gulden) is \aitgegeven aan de opsporing en win ning van olie en gas. Dat was 118 miljoen pond (ongeveer 475 miljoen gulden) minder dan in 1977. De olie winning kostte in 1978 vier tot dertien dollar per vat (159 liter). In 1979 en 1980 wordt het vermoedelijk 7,50 dol lar (in prijzen van 1978). De Britse olieproduktie zal in 1982 en 1983 naar schatting 115 140 miljoen ton bedragen. Voor 1981 wordt gere kend op een hoeveelheid van 95 tot 115 miljoen ton. Voor 1980 op 85 tot 105 miljoen ton. Dit jaar wordt ver moedelijk tussen de 70 en 80 miljoen ton olie geproduceerd. Groot-Brittannië exporteert onge veer de helft van zijn olieproduktie. De oliereserves worden geraamd op 2400 tot 4400 miljoen ton. Sinds het begin van de produktie in 1975 is er tot eind 1978 zo'n 106 miljoen ton olie geproduceerd. DEN HAAG (ANP) In de eerste vier maanden van dit jaar viel een geringe verbetering te constateren van de handelsba lans. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar de waarde van de invoer toegenomen met negen procent tot 40,6 miljard en van de uitvoer met tien procent tot 40,1 miljard. Het volume van de uitvoer is echter invoer (plus vier procent). Het jaar aanzienlijk sneller toegenomen (plus 1978 als geheel liet een omgekeerd acht procent) dan het volume van de beeld zien met een uitvoerstijging van drie procent en een ïnvoerstij- ging van vijf procent ten opzichte van 1977. De prijsstijging van de invoer be droeg over de eerste vier maanden van 1979 vier procent, tegenover een prijsstijging van de uitvoer met twee procent. Vong jaar was er zowel voor de invoer als voor de uitvoer een prijsdaling van twee procent ten op zichte van 1977. Ondanks de verslechtering van de ruilvoet is de totale ontwikkeling van de buitenlandse handel per saldo gunstig voor de betalingsbalans door de sterke stijging van het exportvolu me. Het dekkingspercentage op de handelsbalans steeg van ruim 97 pro cent in de eerste vier maanden van 1978 tot bijna 99 procent in de eerste vier maanden van 1979. Het afgelopen jaar heeft het werkelijk klachten geregend bij de Stichting Consu mentenklachten. In 1978 kwamen er na melijk 3.874 klachten binnen; ruim tweeënveertig procent meer dan in het jaar daarvoor. Deze explosie lag vooral op het terrein van de Geschillencommissie Reizen. In 1977 bedroeg het aantal klach ten 2.718, hetgeen een stijging was van „slechts" vierentwintig procent. De stij ging lag toen in hoofdzaak op het terrein van de Geschillencommissie Woningin richting, die net van start was gegaan. Deze cijfers geven slechts een indruk, hoe groot het ongenoegen over produkten en dien sten onder de consumen ten moet zijn. Want het zijn alleen maar de klachten, die bij de vijf erkende geschillencom missies Chemisch Reini gen, Natwas, Reizen, Re creatie en Woninginrich ting binnenkwamen. Wat méér duidelijkheid zal ontstaan, als de on derhandelingen over ge schillencommissies voor vijf andere branches Parketvloeren, Openba re Nutsbedrijven, Keu kenspecialisten, BO- VAG/ANWB en de Cen trale Verwarmingsindus trie tot een goed einde worden gebracht. Intussen is het zo, dat het bestaan van de hui dige vijf geschillencom missies nog lang niet tot iedereen is doorgedron gen. Zo kan uit de ver houding tussen het aan tal klachten enerzijds en het aantal inwoners per provincie anderzijds worden afgeleid, dat de consument in het noor den, oosten en zuiden van het land nog niet zo goed op de hoogte is van het bestaan daarvan, als het publiek in het mid den en westen van ons land. Reisbureaus Meer dan de helft van de klachten, namelijk 2286 (55 procent meer dan het jaar tevoren, toen het er 1474 waren), was gericht aan de Geschillencom missie Reizen. Driekwart van deze klachten had betrekking op ongenoe gen over de kwaliteit van een via een reisbureau geboekte hotelaccom modatie (hotel of appar tement). Een aantal klachten hoefde niet in behande ling te worden genomen, omdat bijvoorbeeld een klacht niet werd doorge zet of omdat de klacht werd ingetrokken, aan gezien tussen de consu ment en het reisbureau onderling een bevredi gende oplossing werd bereikt. Van de 820 geschillen, waarover de geschillen commissie tot een uit spraak kwam, werden er 598 (73 procent) gegrond verklaard waarbij een schadevergoeding van totaal 312.600 werd toe gekend. Voor de desbe treffende vakantiegan gers werd zo de pil nog (enigszins?) verguld. Recreatie De naar verhouding op één na grootste stijging van het aantal klachten (het waren er 75; 39 pro cent meer dan het jaar tevoren toen het er 54 waren), deed zich voor bij de Geschillencom missie Recreatie. Het be trof met name klachten over vakantiehuisjes, ca ravanstaanplaatsen en boten. Van de ingediende klachten kon het meren deel om uiteenlopende redenen niet in behande ling worden genomen. In 18 gevallen kwam de commissie tot een uit spraak. Hierbij werden 10 klachten gegrond ver klaard en een totaalbe drag van 9.295 aar. schadevergoeding vast gesteld. Reinigen De op één na grootste berg klachten kwam op het bureau van de Ge ledere consument kan een klacht bij een geschillen commissie indienen. Voor de behandeling van zo'n klacht wordt klachtengeld gevraagd, dat als de klacht word toegewezen door de leverancier moet worden terugbetaald. Het klachtengeld bedraagt, afhankelijk van de commissie bij wie wordt aange klopt, 10 tot 50. Door de grote drukte, kan de afhandeling van een klacht drie tot zes maanden duren. Wie precies wil weten waarover een klacht kan worden ingediend, op welke manier dat dient te gebeuren kortom wie het naadje van de kous wil weten kan de brochure „Hoe werkt de Stichting Consumentenklachten" aanvragen. Het adres is: Stichting Consumentenklachten, Surinamestraat 4, 2585 GJ Den Haag (telefoon 070-606930). Deze bro chure kost niets. Dit vignet is voor de consument erg be langrijk. Het is namelijk het kenteken voor die ondernemers, die zijn aangeslo ten bij een van de (officieel erkende) geschillencommissies. Voor de consu ment is het in elk geval een garantie, dat hij (zij) bij een kwestie de geschillencom missie kan inschakelen. schillencommissie Che misch Reinigen. Dat wa ren er 969; 34 procent meer dan de 722 het jaar tevoren. Een vrij groot aantal werd door de con sument niet doorgezet, terwijl 109 klachten wa ren gericht tegen een chemische wasserij die geen lid was van de Vere niging Chemische Was serijen (en daarom niet in behandeling konden worden genomen). Er werden uiteindelijk 531 uitspraken gedaan. In 350 gevallen (66 pro cent) werd de chemische wasserij niet aansprake lijk geacht, omdat de schade het gevolg was van fabrikage- of confec- tiefouten. In 156 gevallen (29 procent) werd de che mische wasserij wél aan sprakelijk gesteld en werd een bedrag aan schadevergoeding vast gesteld van 35.595. Wasserij Heel wat rustiger had het de Geschillencom missie Natwas (wasserij en). Niet alleen daalde het aantal klachten tot 22 (in 1977: 27), maar bo vendien was de helft van de klachten gericht te gen een wasserij die geen lid was van de Neder landse Vereniging van Wasserijen. Het kwam tot een uit spraak in 8 geschillen, waarbij er 5 gegrond wer den verklaard en een schadevergoeding werd vastgesteld van 742. Bankstellen Voor de Geschillencom missie Woninginrichting was er maar weinig tijd om achterover in de stoel te leunen. Er werden 522 klachten gedeponeerd; 19 procent meer dan de 441 het Jaar tevoren. Ook deze commissie kon lang niet alle klachten behandelen, met name omdat de ondernemer tegen wie de klacht was gericht, niet was aange sloten bij de Federatie van Meubileringsbonden en omdat een aantal be drijven dat wel was aan gesloten, de uitspraak niet als bindend wild ac cepteren. Het kwam tot 198 uit spraken, waarvan er 103 gegrond werden geacht. De uitspraken hadden vooral betrekking op klachten over bankstel len en fauteuils, alsmede op vloérbedekking. Steeds meer men sen kloppen bij de gemeentelijke kre dietbanken aan om hulp bij het oplos sen van zware fi nanciële proble men. Dat zal geen verbazing wekken omdat, naar schat ting van de Vereni ging voor Voikskre- dieten. ongeveer 150.000 gezinnen en alleenstaanden door het aangaan van te grote schul den in een uitzicht loze positie terecht zijn gekomen. De volkskredietbanken zien het als hun sociale taak, in dergelijke situa ties de helpende hand te bieden. Om dit werk zo goed mogeLijk te kunnen doen én in de verwach ting dat nog dit Jaar bij de wet zal worden be paald, dat alleen zfj schuldregelingen zullen mogen treffen hebben de gemeentelijke kre dietbanken een gedrags code ontworpen. Deze code is bedoeld schuldei sers, hulpverleners en consumenten een inzicht te geven in de mogelijk heden tot schuldrege ling. In de gedragscode wordt ervan uitgegaan dat ie mand, die in een uit zichtloze financiële toe stand terecht is geko men, in hooguit drie jaar schoon schip moet kun nen maken. De consu ment zal in deze Jaren tot de grenzen van zijn (haar) kunnen moeten aflossen en verder zo weinig mogelijk geld mo gen uitgeven. Van de schuldeisers wordt ver wacht dat zij afzien van dét gedeelte van de schuld, dat desondanks niet kan worden afge lost. Tot op zekere hoog te, zo zegt de Vereniging voor Volkskredietwezen terecht, dragen zij mede verantwoordelijkheid voor het ontstaan van een schuldensituatie. Onjuist Het blijkt immers, dat ongeveer 50.000 van de 150.000 (crepeer) geval len toe te schrijven zijn aan een onjuist krediet- beleid van banken (ook van de „postbank") en financieringsinstellin gen. Een andere vaak voorkomende oorzaak zijn de steeds toenemen de echtscheidingen en de financiële gevolgen daar van. Voorts zijn oVerbe- steding, terugval in inko men of het wegvallen van bijverdiensten en zwarte inkomsten duide lijke oorzaken. De men sen komen vaak nog die per in de put door bijko mende rentekosten, kos ten van aanmaningen en Incasso's en op sociaal gebied door spannin gen thuis en op het werk. Het is inderdaad te ho pen, dat op korte termijn een wettelijke bepaling wordt getroffen waar door alleen gemeentelij ke kredietbanken schuldregelingen mogen treffen. Dan kunnen con sumenten, die het toch al moeilijk genoeg hebben, niet meer in handen val len van louche sane ringsbureaus die meer de eigen verdiensten dan het belang van de consu ment behartigen. Praktijk Wat er gedaan moet wor den voor het oplossen van financiële moeilijk heden, blijkt uit het on langs gepubliceerde jaarverslag-1978 van de Volkskredietbank voor Het Gooi, Eemland en de Vechtstreek. Daarin staat dat de sterke stij ging van het werk op het gebied van schuldrege ling en sanering ertoe heeft geleid, dat de dage lijkse contacten van de volkskredietbank met derden hand over hand toenemen." Vroeger hadden de werk zaamheden in hoofdzaak betrekking op de relatie kredietvrager en krediet bank, Tegenwoordig is Mening over reclame S.C. Bakkenist (ondernemer): Er is goede, middel matige en slechte reclame. Maar, wie zal uitmaken wat goed, middelmatig of slecht is. Wel staat voor mij vast, dat reclame uit onze samenleving niet weg te denken is. De groepen die er negatief of smalend over spreken, bedrijven zelf op allerlei manieren reclame. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). veelvuldig en Intensief contact nodig met deur waarders, incassobu reaus, woningbouwvere nigingen. banken, finan cieringsmaatschappijen, instellingen van maat schappelijk werk, ge meentelijke sociale dien sten, postorderbedrij ven, dienst voor luister en kijkgeld, belasting dienst („zij het in enkele gevallen moeizaam"), ra den van arbeid, sociale verzekeringsbank, ge meenschappelijk admi nistratiekantoor, be drijfsverenigingen en niet te vergeten de grote en kleine werkge- Hulp In vele gevallen verleen den deze instanties daadwerkelijk alle mo gelijke hulp om de situa ties zo goed mogelijk te regelen. De opzet hierbij is gezinnen en ook wel alleenstaanden uit de soms zeer grote finan ciële moeilijkheden te halen én te houden en bovendien weer „ver trouwd" te maken met een deugdelijke financië le hulshouding. De kosten van schuldbe middeling worden door de volkskredietbanken ln principe niet ln reke ning gebracht Soms wordt echter van deze re gel afgeweken, wanneer meer dan de normale tijd ln de schuldbemiddeling moet worden gestoken. Er is echter geen ge meentelijke krediet bank, die meer dan zes procent van de te regelen schuld als kosten in re kening brengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9