egering Iran ijkt onder ruk Khomeiny uzorewa heeft gesprek met Carter' Portugal pakt landbouwcoöperaties te hard aan Zuidelijk Afrika wil steun westen Regering India in de knel ffief militaire politie blijft Treinramp in Italië Vertrouwen in premier Desai taant ribunaal veroordeelt beleid van regering: ENSDAG 11 JULI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H S7 IERAN (AFP, AP, Reuter) Saif Amir Rahimi blijft 'o mandant van de Iraanse militaire politie. Rahimi blijft op e rukkelijk bevel van ayatollah Khomeiny, nadat hij was i lagen door minister van defensie Taghi Riahi. De handha- van Rahimi bevestigt nog eens de machteloze positie van "gering van premier Bazargan tegenover Khomeiny en de )ec lutionaire raad. no,lster van defensie Taghi Riahi liet ren weten: „De beslissing van m Khomeiny staat boven de mij- in die van de regering en ik ge- zaam zijn orders". De chef van generale stad, generaal Farbod vai laarde eveneens Khomeiny ge- PI zaam te zullen zijn en het door de mede ondertekende ontslag van c hoofd van de militaire politie on- st ian te zullen maken. Ie t, ehabilitatie van generaal Rahimi hai ior hem een persoonlijke overwin- ITen tijde van het bewind van de zat Rahimi verscheidene jaren in evangenis wegens zijn verzet te- e diens buitenlandse politiek, rdoor geniet hij een vrij grote ïlariteit. Het ontslag van Rahimi mede verband te houden met' chillen van mening in de leiding gr0 de strijdkrachten over het al dan di niet aantrekken van buitenlandse ad viseurs voor de training van het leger. Rahimi is daarvan een verklaard te genstander. Hij vindt dat de militaire leiding van het leger op eigen kracht haar boontjes wel kan doppen. Het intrekken van het ontslag van generaal Rahimi heeft meer dan iets anders duidelijk gemaakt dat de re gering BaÉargan geheel onderworpen is aan de bevelen van ayatollah Kho meiny en de islamitische revolutio naire raad in Qom, die voor het groot ste deel bestaat uit Islamitische gees telijken. De crisis in de verhouding van regering tot Khomeiny is overi gens vrijwel geheel aan de bevolking van Iran voorbijgegaan, aangezien er gisteren geen kranten verschenen. Het was gisteren namelijk een natio nale vrije dag in verband met de viering van de geboortedag van de twaalfde Iman, die 1200 jaar geleden verdween en die volgens de islamtiti- sche gelovigen in Iran op het eind der tijden zal terugkeren. ARUSHA (Reuter) De „frontlijnlanden" in zuidelijk Afrika hebben extra steun gevraagd van het westen Zij willen economisch minder afhankeljk worden van Zuid-Afrika. Bij een treinongeluk in Italië zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen. Aan de voet van de Vesuvius, bij Napels, reden rond het middaguur twee overvolle forensentreinen op elkaar. De schade was groot, en reddingsploe gen moesten snijbranders gebruiken om de slachtoffers te bevrijden. De ene trein was op weg naar Napels over de enkelspoorlijn rond de Vesuvius, terwijl de andere er juist vandaan kwam. Hoe het mogelijk was dat de twee treinen zich tegelijkertijd op hetzelfde spoor bevonden is nog niet bekend. >°eg4eer abortussen West-Duitsland oniïSBADEN (DPA) In vergelij- en met 1977 is het aantal abortus- ngjln West-Duitsland vorig jaar met iWW. pr r dan 35 procent gestegen Voor SChe rechtbanken zullen voortaan Doodvonnissen edijsterke stijging zorgden met name I ingehuwde vrouwen in de leeftijd 18 tot 25 jaar. Zo'n 14.000 namen besluit de zwangerschap te onder- d( en. na otaal hebben 73548 vrouwen en es" sjes één tot twee jaar na de her- ning van de Duitse abortuswetge- hun zwangerschap voortijdig la ma] beëindigen. Dat levert een stij- it rop van 35,4 procent, maai vol- t ds de statistici in Wiesbaden blijft >egi i met een onbekende factor zitten anks het feit dat de artsen in it-Duitsland zich beter houden l hun meldingsplicht. :d 1 meeste abortus-ingrepen werden yegistreerd in Noordrijnland-West- mesn (80 procent meer), in Rijnland- (72 procent) en in Bremen (61 ïggpent). In Beieren was de stijging Jdii vijf procent het geringst. Personen die ter dood zijn veroor deeld door revolutionaire islamiti- niet meer onmiddellijk ter dood mo gen worden gebracht. Radio Teheran maakte gisteren bekend dat er zeker tien dagen moeten verstrijken na het uitspreken van een doodvonnis voor dat dit ten uitvoer mag worden ge bracht. De eerste voor wie deze rege ling geldt is een soldaat die door een rechtbank in Arabil in het noorden van Iran ter dood is veroordeeld. De periode van tien dagen is bedoeld om de openbare aanklager in Teheran de gelegenheid te geven om zijn oordeel over het vonnis te vormen en het eventueel ongedaan te maken. Tot dusver was het gebruikelijk dat een ter dood veroordeelde onmiddellijk na het vonnis geëxecuteerd werd. Hiervoor is al eens een humanitaire reden opgegeven. Het zou namelijk volgens de wetten van de Islam niet toegestaan zijn een ter dood veroor deelde nog eten of drinken te geven. NEW DELHI (AFP, Reuter) Nog eens veertien leden van de regerende Janata-partij in India hebben het vertrouwen in de regering opgezegd. De steun voor premier Morarji Desai is daardoor opnieuw kleiner geworden, juist op de dag dat hij het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging wil vragen. Toch wordt aangenomen dat de rege ring het wel zal halen, hoewel de toekomst door de stijgende inflatie en het geweld in verschillende delen van India weinig rooskleurig is. De meeste dissidenten sloten zich aan bij de voormalige minister van volksgezondheid Raj Narain, die uit de Janatapartij is gestapt vanwege het eigenzinnige optreden van Desai. Hij zei dat hij zich niet langer kan verenigen met de toenemende in vloed van „kapitalisten en multi-na- tionale ondernemingen" in India. Volgens de oud-bewindsman is Desai zijn verplichtingen tegenover het In diase volk niet nagekomen. Narain en zijn groep zullen vandaag dan ook het vertrouwen in de regering op zeggen. Een motie daartoe is ingediend door de vleugel van de Congrespartij on der leiding van oud-minister Javan. Een andere vleugel van de Congres partij staat onder leiding van ex-pre mier mevrouw Indira Gandhi. Deze liet aanvankelijk weten eveneens de Janata-regering naar huis te sturen, maar verklaarde later dat beter ge wacht kan worden totdat het kabi- net-Desai zijn meerderheid in het parlement kwijt is. Desai kan nog rekenen op steun van 271 van de 538 parlementsleden, on der wie de communisten. Het verzet tegen de Janata-regering (een bunde ling van vijf partijen van links tot rechts) groeit echter met de dag. Boven het bewind hangt de dreiging van de invloedrijke minister van in dustrie, de socialist George Fernan- des, die heeft gezegd dat hij de rege ring zal laten vallen als de „geest van het verkiezingsmanifest uit 1977" ver vliegt. de mededelingen daaromtrent n zegslieden in Washington juist n, is het voor het eerst dat Carter it een leider van de afvallige Britse eei}lonie praat. De ontmoeting zou *en latsvinden op het buitenverblijf öar^n de Amerikaanse president, Camp eer vid, Carter beraadt zich daar mo- fnteel over de energieproblema- u de lgens de zegslieden hoopt Carter :em-)g steeds dat Muzorewa zich zal ASHINGTON (Reuter, UPD Premier Muzorewa van Zim- ibwe (Rhodesië) zal vandaag een gesprek hebben met de nerikaanse president Carter. vastleggen op politieke wijzigingen, die moeten leiden naar een daadwer kelijk zwart meerderheidsbestuur in Zimbabwe (Rhodesië) en uiteindelijk tot erkenning van het land. Muzore wa zei bij aankomst in Washington dat hij klaar stond iedereen „die wil luisteren de waarheid te vertellen", over Zimbabwe. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carrington, zal later dit jaar met voorstellen té komen inzake Rhodesië. Dat zal gebeuren na over leg binnen het Gemenebest. De bewindsman liét in het midden op wat voor voorstellen hij doelt, maar Carrington zei dat ze door Zimbabwe als „eerlijk en redelijk" zullen worden beschouwd. „Er zal rekening worden gehouden met wat al bereikt is" in Zimbabwe, zei hij, met een duidelijke verwijzing naar de huidige regering van het land. Deze wordt door het radicale Patriottisch Front niet er kend, omdat zij niet de bevolking van Rhodesië vertegenwoordigt. Premier Muzorewa Anderzijds hekelen de socialisten de radicale hindoe-groepen, die Desai de schuld geven van de rellen tussen hindoes en moslems die onlangs in het oosten van India plaatsvonden. Duizenden moslems vluchtten daar op naar het aangrenzende Bangla- desj. Oud-minister Narain heeft geëist dat bewindslieden van de Janata-rege ring hun lidmaatschap van extreme hindoe-groeperingen opgeven. Desai denkt er echter niet over hen dat te vragen. Inmiddels doet de vroegere premier' van India, mevrouw Indira Gandhi, wanhopige pogingen uit de cel te blij ven. Zij had maandag voor de rechter moeten verschijnen, wegens machts misbruik gedurende de noodtoe stand, die onder haar bewind bijna twee jaar van kracht was. De zitting werd echter uitgesteld, omdat me vrouw Gandhi de rechtsgeldigheid van de speciale rechtbank had aange vochten. De beschuldigingen die tegen haar zijn ingebracht kunnen de oud-pre mier komen te staan op zeven jaar gevangenisstraf en ontzegging van het recht kandidaat te staan bij ver kiezingen. De eerste beschuldiging behelst het valselijk vervolgen van vier ambtenaren in 1975, toen dezen een onderzoek wilden instellen naar de handel en wandel van mevrouw Gandhi's zoon Sanjay. Deze werd juist gisteren enkele uren vastgehouden, nadat hij een demon stratieverbod in Patna, een stad in het noordoosten van India, aan zijn laars had gelapt. Hij wilde met een paar honderd aanhangers betogen te gen de bijzondere hoven die hem en zijn moeder moeten berechten. De tweede beschuldiging die tegen mevrouw Gandhi wordt ingebracht houdt de koop van 139 jeeps, zonder betaling, in. De voertuigen werden gebruikt bij de verkiezingen in 1977, die door mevrouw Gandhi werden verloren nadat zij elf jaar aan de macht was geweest. Mevrouw Gan dhi werd vorig jaar november herko zen, maar verloor haar zetel een paar weken later door de rechtszaken die tegen haar lopen. Ministers uit Tanzania, Zambia, Botswana, Angola en Mozambique willen medewerking van het westen voor een economische samenwerking tussen „zwarte landen" in zuidelijk Afrika. De vijf staten hebben de afge lopen dagen in de noord-Tanzaniaan- se stad Arusha geconfereerd. Op een bijeenkomst van donorlanden, zou, aldus de „frontlijnstaten" tot een daadwerkelijke verhoging van de steun beslist moeten worden. De president van Botswana, sir Seret- se Khama, gaf het dilemma van de „frontlijnlanden" weer, toen hij zei dat deze „enerzijds de duivelse poli tiek" van Zuid-Afrika veroordelen, maar anderzijds met handen en voe ten aan de goede wil van de Zuid afrikanen gebonden zijn. „Wij vragen het westen om steun voor onze strijd om ons van de blanke minderheidsre geringen te bevrijden", aldus Khama. Samenwerking Ministers van de frontlijnlanden zei den dat een economische samenwer king uiteindelijk ook Malawi. Leso tho, Swaziland, Zimbabwe (Rhode sië) en Namibië (Zuidwest-Afrika) zal omvatten. Deelneming van Zaire zou welkom zijn. In een gezamenlijke verklaring zei den de ministers dat op het ogenblik de regio volstrekt afhankelijk is van Zuid-Afrika voor het vervoer, de im- en export van goederen, de invoer van goedkope arbeid en de uitvoer van diensten. „Zuidelijk Afrika wordt gemanipu- leefd", aldus de verklaring, waarbij nadruk wordt gelegd op de moeilijke positie van Zambia en Botswana. Deze landen zijn voor hun handel voor een groot deel op Zuid-Afrika gericht, door het onbreken van een eigeh transportsysteem. Van de zijde van de donorlanden heeft Zweden positief gereageerd op het verlangen van de „frontlijnsta ten". De Nederlandse regering doet er vooralsnog het zwijgen toe. Zegslieden van de „frontlijnlanden" zeiden zich ervan bewust te zijn dat een onmiddelljke verhoging van de ontwikkelingshulp niet voor de hand ligt. Toch noemde de assistent-secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Gordon Gourderey, de bijeen komst van de Arusha „de belangrijk ste die de afgelopen 20 jaar over zui delijk Afrika is gehouden". De economische samenwerking in zuidelijk Afrika zou een tegenhanger moeten zijn van de constellatie van zuidelijk Afrikaanse staten die Preto ria voor ogen heeft en zoals die on langs werd aangekondigd door pre mier Botha. Als eerste stap naar sa menwerking (behalve wat betreft ver voer, uiteindelijk ook aangaande in dustrie, landbouw en energie) is een commissie opgericht, die de aanzet moet geven voor de oprichting van een „bevrijdingsfonds" voor zuidelijk Afrika. De kosten worden geschat op ongeveer 3 miljard gulden voor de komende tien jaar. Binnenstaten Zes van de betrokken landen zijn binnenstaten (zonder toegang tot zee) en slechts twee zijn economisch min of meer onafhankelijk van Zuid-Afri ka. Het moeilijkste heeft het Zambia, dat voor de uitvoer van koper (veruit de belangrijkste inkomstenbron) en de invoer van voedsel (nodig door de tegenvallende landbouwopbreng- sten) helemaal op Zuid-Afrika en Zimbabwe (Rhodesië) is aangewezen. De door de Chinezen aangelegde spoorlijn door Tanzania is voortdu rend verstopt (de capaciteit van de verbinding is beperkt, en de haven van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam te klein) terwijl de Bengue- la spoorlijn door Angola nog steeds gesloten is. De spoorwegen van Botswana maken nog immer deel uit van het koloniale net, dat het met Kaapstad in Zuid- Afrika verbindt. Zegslieden uit Bots wana zeiden dat het streven is naar een verbinding door Namibië (Zuid west-Afrika), als daar een „aanvaard bare regering" komt. Mozambique is voor de inkomsten uit vervoer nog steeds aangewezen op Zimbabwe (Rhodesië), en voor goedkope arbeid op Zuid-Afrika. Politieke onafhanke lijkheid van Rhodesië is een „wezen lijke voorwaarde" voor de economi sche onafhankelijkheid van Mozam bique, aldus een van de verklaringen van de conferentie van „frontlijnlan den" in Arusha. Verontwaardiging Van zijn kant heeft Zuid-Afrika met verontwaardiging gereageerd op de plannen van Zuidelijk Afrika voor een eigen vervoerssysteem. De voor stellen worden beschouwd als een re actie op de plannen van een zuidelijk Afrikaans verbond onder Zuidafri- kaanse heerschappij, het streven van Pretoria zuidelijk Afrika economisch onder zijn heerschappij te brengen. ving sge- >or Jan Halkes ISSABON Zo'n veertig tot vijftig landarbeiders, juristen, economen, lurnalisten, historici en landbouwkundige ingenieurs vormden de ge- ligen voor een tribunaal over de landhervorming in Portugal dat het gelopen weekeinde in Lissabon werd gehouden. Het tribunaal veroor- elde de aanslagen op de landhervorming, de illegale praktijken, de illekeur, het machtsmisbruik en de gewelddadige onderdrukking waar de arbeiders op de collectieve boerderijen in het zuiden van Portugal et slachtoffer zijn. Iet tribunaal was een initiatief van een mvangrijke commissie bestaande uit voor- anstaande figuren uit linkse Portugese ringen. Zoals het Russell tribunaal in itockholm de wreedheden van de Amerika- en in Vietnam aan de orde stelde, zo richt- e dit tribunaal zich op de afbraak van de mdhervorming door de Portugese rege- Ing. Minister van landbouw, Vaz Portugal, aat immers ongestoord door met een poli- iek gericht tegen de landbouwcollectieven - of hij nu demissionair is of niet. idvocaat >e openbare aanklager van het tribunaal fas advocaat Fernando Luso Soares, die in ijn praktijk het grootste deel van de 202 •rocessen van landbouwcoöperaties tegen et ministerie voor zijn rekening neemt. In e twee-en-een-halve dag van vrijwel onaf fe ebroken getuigenverklaringen werd veel erteld over het leven dat de landarbeiders adden onder de grootgrondbezitters voor- lat zij bij de revolutie van 1975 de landerij- n bezetten en de produktie in eigen hand amen. lo vertelde een van de getuigen over de moord op Alfredo Lima tijdens een honger oproer op de arbeidsmarkt van Santarem. Op dergelijke markten zochten grootgrond bezitters elke ochtend de sterkste mannen en vrouwen uit om van zonsopgang tot zonsondergang voor zo weinig mogelijk geld voor hen te werken. Alvaro Brasileiro vertelde het tribunaal hoe op die dag de vrouwen weigerden aan het werk te gaan als het dagloon niet omhoog zou gaan. Dat leidde vrijwel onmiddellijk tot de komst van de republikeinse garde die zich zeer onheus jegens de vrouwen gedroeg. Ze wer den geduwd en betast door de agenten tot de menigte verontwaardigd raakte. Daarop begon de garde in het wilde weg te schieten en Alfredo Lima werd dodelijk getroffen. Anno 1979 blijkt het gedrag van de republi keinse garde niet wezenlijk veranderd. Dat bleek wel uit de getuigenverklaring van Manuel Anta die bij teruggave van land aan een grootgrondbezitter door een rubberko gel van de garde werd getroffen. Manuel Anta is daardoor al bijna twee Jaar niet meer tot werken in staat. Film Ook twaalf Nijmeegse studenten overhan digden het tribunaal een getuigenverkla ring. Zij brengen hun vakantie door met het werken voor de landbouwcoöperatie Che Guevara in Alvalade de Sado in Alentejo. Op 27 juni zagen zij met eigen ogen hoe landarbeiders van de coöperatie Tres de Outubro door de garde op straat waren gezet, terwijl bij de teruggave van deze coöperatie bepaald was dat zij hun vijf woningen mochten behouden. Later werd een van de Nederlanders door de garde een filmrolletje afgepakt, omdat deze leden van de garde fotografeerde toen zij op weg wa ren naar een andere coöperatie. Toen de Nijmegenaar daarop een protest indiende, kreeg hij zijn filmpje weer terug. Eerder was mij iets dergelijks overkomen, wat toen leidde tot stappen van de Neder landse ambassade in Lissabon bij het Por tugese ministerie van binnenlandse zaken. Het ministerie deelde toen mee dat ik tevo ren toestemming had moeten vragen voor het nemen van.foto's. Toen ik dat deed gaf iedereen niet thuis. De dienstdoende offi cier van de republikeinse garde op het hoofdkwartier in Lissabon beweerde zelfs dat het ministerie van binnenlandse zaken helemaal1 niet dergelijke toestemming kon geven. „Wij bepalen zelf wel wanneer we gefotografeerd mogen worden," zei hij. Toch werd het tribunaal geen klaagzang over gewelddadig optreden van de Portuge se politie. Verscheidene getuigen benadruk ten dat men de goede agenten van de slech te moet onderscheiden en dat het ministerie van landbouw de hoofdschuldige is. De be langrijkste uitspraken van het tribunaal betreffen dan ook het recht van de landar beiders op het bewerken van de grond en het ongrondwettelijke karakter van de maatregelen die leidden tot een terugdraai en van de landhervorming in een poging om de situatie van grootgrondbezit te her stellen. Nederlanders Als buitenlandse waarnemers waren op het tribunaal ook vier Nederlandse juristen aanwezig. Ondanks hun uiteenlopende ach tergrond waren hun conclusies bijna gelijk luidend. Hun oordeel gold niet alleen het tribunaal maar ook de bezoeken aan land bouwcoöperaties en politieke partijen die vorige week door de delegatie werden afge legd. De ARP-er mr. L. J. van der Burg, lid van de interkerkelijke commissie voor ontwikke lingsprojecten, vatte zijn oordeel in drie punten samen: De uitbuiting van de landar beiders door de grootgrondbezitters tijdens de lange nacht van het fascisme dat in Portugal eerst in 1974 aan de dijk werd gezet. De landarbeiders waren in die perio de een soort lijfeigenen in een middeleeuw se samenleving. De landbezettingen van 1975 waren alleen daardoor al gerechtvaar digd. Verder benadrukte Van der Burg de discipline en het gemeenschapsgevoel waarmee de bezettingen en het collectieve beheer van de boerderijen gepaard gingen en gaan. Ten slotte lijkt er, aldus Van den Burg, geen twijfel mogelijk dat het de be doeling van de regering is de coöperaties te ondermijnen en te vernietigen door terug gave van het land en het niet treffen van steunmaatregelen. Van de ongeveer vijfhonderd coöperaties en collectieven hebben al 33 de strijd om het bestaan moeten opgeven, wat in flagrante strijd is met de Portugese grondwet, die de regering Juist verplicht hun levensvatbaar heid te verzekeren. Een bijbelse plicht, vindt Van der Brug, die in de wijze waarop de coöperaties worden beheerd veel terug vindt van wat in het Oude Testament ge schreven staat. Democraten thuis hoort. Maar ook de socia listische partij krijgt van haar geen pluim: „Ze praten aan één stuk door, zonder iets te zeggen." Van onderen Mr J. W. Kroon, specialist in landhervor mingsproblemen aan de landbouwhoge school in Wageningen, benadrukte het ei gen karakter van de Portugese landhervor ming, die geheel van onderop begonnen is. Het rendement ervan zou daarom veel gro ter kunnen zijn dan in andere landen, waar regeringsmaatregelen op verzet van de boe ren stuiten. Opvallend vindt Kroon ook dat het de coöperaties niet gaat om het bezit maar om het gebruik van de grond. De landarbeiders wilden de gTond niet in elge- nom hebben, maar wilden de grond door de staat laten nationaliseren. De maatregelen van de regering tegen de hervorming zien ze als een aanslag op de nationale voedselpro- duktie en dus op de Portugese economie. Kroon vat het hele probleem zo samen: „De wijze waarop de Portugese wet op de land hervorming wordt toegepast is een schen ding van de mensenrechten." Mevrouw Mr Ph. M. Wijenborg-Pot, een vooraanstaand lid in het Brabantse CDA, deed ook nog een hartig woordje over het gesprek met de conservatieve Portugese partijen die achter het regeringsbeleid staan. „Ze weten geen enkel zinnig argu ment tegen de coöperaties in te brengen." zegt ze. De houding van de christen-demo cratische CDS in Portugal heeft haar zo verontrust, dat zij zich afvraagt of deze partij wel in de Europese Unie van Christen- Europa Volgens sommige tegenstanders van de landhervorming kan Portugal niet meedoen in de Europese Gemeenschap zolang er in dat land coöperaties bestaan waarin de werkgelegenheid zwaarder weegt dan de gemiddelde produkttviteit per arbeider. De coöperaties stellen eigenlijk een overschot aan arbeidskrachten te werk. Mr A. W. M. Willems van een Amsterdams advocaten- collectief vindt dat eigenlijk erg goed. „Moeten die mensen anders maar honger lijden ter wille van de gemiddelde produkti- viteit?", vraagt hij zich af. Het zijn nota bene mensen die bereid zijn maanden lang hun salaris opzij te leggen om investeringen te doen waarin de grootgrondbezitters nooit geïnteresseerd zijn geweest. Terwijl de Nederlandse delegatie maandag ochtend van gedachten wisselde met de Nederlandse ambassadeur in Portugal, be zocht de republikeinse garde de coöperatie Che Guevara. Een vroegere pachter van de rijstvelden bij de coöperatie kwam „zijn land" opeisen. Afgelopen vrijdag kreeg de coöperatie daar bericht van In strijd met de wet werd hun mening daarover niet gevraagd. De aanspraken van de pachter werden niet bewezen De republikeinse gar de was er met vijf Jeeps en vijftien agenten te paard. En opnieuw mocht er niet gefoto grafeerd worden. Ik kreeg te horen „dat men mij wel in de gaten had". De taak van het Portugese landbouwtribunaal is nog niet geëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7