Menselijk falen niet uit te sluiten Tekening van een lezer ,Wee mij' was een dagje zoek rouw Commentaar -iergieschaarste (1) Jaar na ontploffing op Spaanse camping Los Alfaques tjiergieschaarste (2J inge wachttijden keuringen van iravan-trekhaken 'Scherpere eisen voor transport vloeibare gassen' Rechtzetting beul ziek toch publiek nooit genoeg NSDAG 11 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET j mislukken van de oproep van inlegering om vrijwillig het ener- jerbruik met circa 5 procent te ?merken, is op zichzelf oud ijws. Destijds kon al met zeker- worden voorspeld dat er maar dan ook niets van te lt zou komen. Met de oproep krlvrijwilligheid was het als met k*tel probelemen: iedereen is het hJver eens dat er iets gebeuren iatjt, maar vrijwel niemand zet de [telte stap. Verklaring voor dit op het eer- tejlezicht uitermate tegenstrijdige pg «s in wezen simpel. Zo staat 'te beginnen de besparing van takeling in geen enkele verhou- 'eré tot een gewenste uitkomst. doet het er in wezen toe, of jeer X tien kubieke meter op rad gasverbruik bespaart waar «werden miljoenen kubieke me- j nodig zijn. Trouwens meneer Ir jfeeft al gauw in de gaten dat zijn rman de snelheid van zijn auto- mobiel opjaagt tot ver over de 100 kilometer. Wat zou hij zich dan nog bekommeren om een niet he lemaal goed afgetimmerde zolder. Het vraagstuk van de energiebe perking is in wezen een schaarste probleem. En zo lang een burger die schaarste niet echt aan den lijve ondervindt, kan en mag de .overheid niet verwachten dat de burger zonder meer een, twee, drie bereid is offers te brengen. Daarvoor is meer nodig, namelijk beperkende maatregelen, zoals we destijds reeds in deze kolom be pleitten. Dat dit toen niet is ge beurd, betekent in feite dat we een half jaar achterop geraakt zijn met een serieuze aanpak van het pro bleem. Het zou de regering sieren, wan neer zij nu lering uit de situatie zou trekken en zij alsnog snel maatre gelen treft. Nog langer dralen zou wel eens hoogst onaangename ge volgen kunnen hebben. t van die gevolgen is zo langza an8 ïand voor een ieder zichtbaar ii'oelbaar geworden. Het is de nbijna hovaardige wijze, *rop ons verhogingen van ener- Jrijzen worden opgelegd. De ;tuigtarieven gaan omhoog, de 5 t rine wordt duurder en dat alles iet een natuurgebeuren geldt, tegen we weerloos zouden nu, dat behoeft niet. Het aan- iste antwoord is het substantië- ezuiniging op energie. Alleen lie manier is het mogelijk de bische wereld en de oliemaat- ppijen te tonen dat we niet tot et absurde van hen afhankelijk Bovendien levert een derge- bezuiniging ons de broodno- armslag om te zien naar alter- ïve energiebronnen. tegen die achtergrond it irritant, dat het kabinet ons rezen heeft overgeleverd aan kille prijsmechanisme. Het is retenschap der economen dat uiteindelijk alles zijn prijs heeft. Maar het is zeker niet nodig alleen bepaalde groepen daarmee hun voordeel te laten doen. Het is de taak van de overheid er in zulke gevallen op toe te zien dat er een echte prijs voor onze ener gie betaald gaat worden. En die is eerst vast te stellen als er ook werkelijk geprobeerd is om tot bezuiniging te geraken. Eerst dan is het goed mogelijk te gaan praten over de prijs die de burger zelf moet betalen. Want zoals de kaarten er nu voor liggen zal de stijging van de energieprij zen wel weer worden doorbere kend in de prijscompensatie. De negatieve effecten daarvan verta len zich in een slechtere economie, waarvan de burger uiteindelijk de lasten weer moet tillen. Duidelijk is, dat er dus een prijs voor onze energie zou moeten worden betaald, maar dan graag een reële, d.w.z. niet een die té hoog is als gevolg van onze té hoge energieverbruik. "7 HAAG (ANP) De vakantie veel caravanbezitters dreigt vol de ANWB in gevaar te komen, idat de rijksdienst voor het weg- j&'ieer de grote stroom aanvragen keuringen van trekhaken onvol- ide snel kan verwerken. 0(1 vorig jaar bestonden bij het be- van het vakantieseizoen lange httijden bij de keuring van trek en. Door inschakeling van de we- toachtstations van de ANWB kon in korte tijd een groot aantal ostallaties gekeurd worden. De B is, schreef de bond aan minis- "uijnman, bereid om opnieuw in 'kringen, maar zal de keuringen in "j-J nstelling tot vorig jaar niet meer Is doen. Voor deze keuringen zou „bond eerst nog een vergunning ten I 1 krijgen. trekhaakkeuring is nodig voor onenauto's die een aanhangwa- trekken met een beladen gewicht meer dan 750 kilo. Men ontvangt een „aanvullingsblad" bij het tekenbewijs. De ANWB heeft ove- s de indruk, dat de Nederlandse ie en marechaussee overtreders iel zullen behandelen. Volgens ministerie van verkeer en water- t zijn de vertragingen vooral een Dig van de grote massa keuringen pas vlak voor het vakantie-sei- worden aangevraagd. Als de au- obilist ruim van tevoren, bijvoor- el in de loop van april, zijn keu- door Haro Hielkema DEN HAAG Nauwelijks een dag na de ontploffing van een tankauto bij de Spaanse camping Los Alfaques vandaag één jaar geleden noemde staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) het „zeer onwaarschijnlijk" dat een derge lijke ramp zich in Nederland zou voordoen. Tot nu toe heeft zij gelukkig gelijk gehad, maar over de vraag of het in ons land wel zo veilig is met het vervoer van gevaarlijke stoffen lopen de meningen nogal uiteen. De Eigen Vervoerders en Verladers Organisatie (EVO) gaf de bewinds vrouwe direct gelijk, toen zij liet we ten dat de controle op het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg scherper is dan in ndere Europese landen. Een ongeluk als in Spanje is in Nederland ondenkbaar, aldus de EVO. DE? Vereniging Milieudefensie rea geerde echter al snel met minder ge ruststellende woorden. Volgens Mili eudefensie mogen de risico's die aan het vervoer van gevaarlijke stoffen kleven, niet worden onderschat, ge zien de steeds toenemende drukte op' de Nederlandse wegen. „Bovendien is er ook al menig ongeluk veroorzaakt door onervarenheid bij zelftanksta- tions, het morsen van gas en dergelij ke," aldus de reactie van Milieude fensie. Een jaar na de ramp van de camping bij San Carlos de la Rapita, die aan 220 mensen het leven kostte (onder wie talrijke Nederlandse toeristen, wordt er met de nodige voorzichtig heid versproken over de veiligheid saspecten bij het transport van ge vaarlijke stoffen. De inspectie voor het brandweerwezen bij voorbeeld, gelooft dat een ontploffing als in Spanje zich wel degelijk in Nederland kan voordoen. De Nederlandse en Spaanse voorschriften voor het ver voer van stoffen zoals propaan, bu taan, propyleen of LPG komen in grote lijnen overeen, aldus de inspec tie van het brandweerwezen in haar maandberichten van juni '79. Boven dien rijden er in Nederland soortgelij ke tankauto's meh vloeibaar gas als de wagen die in Spanje zoveel leed en schade berokkende. Op 18 december van het afgelopen jaar nog ontplofte een tankauto met LPG bij Nijmegen. Veiligheidsmaatregel De brandweerinspectie heeft inmid dels al aangedrongen op scherpere veiligheidsmaatregelen voor het transport van vloeibaar gas, vooral ook omdat het gebruik van gassen in ons land sterk toeneemt. Ook wordt gepleit voor strakkere voorschriften voor de belading om overvulling van de tanks (een van de belangrijkste oorzaken van de explosie in Spanje) te voorkomen. Overigens Is niet al leen de ramp bij de camping voor de inspectie aanleiding geweest voor hun standpuntbepaling. Soortgelijke ontploffingen van spoorwegketelwa- gons en tankauto's hebben in de Ver enigde Staten al voor meer dan hon derd miljard dollar schade veroor zaakt. Ook de commandant van het corps controleurs gevaarlijke stoffen, J. W. Zuidema, is voorzichtig in zijn „kans berekening". Als ambtenaar op het departement van staatssecretaris Smit-Kroes zegt hij dat een ramp als in Spanje hier „niet uitgesloten" moet worden. „Het is alleen minder waarschijnlijk. De voorschriften voor het transport van gevaarlijke Stoffen worden redelijk goed nageleefd. Er is zelfs sprake van een daling van het aantal geconstateerde overtredin gen," aldus Zuidema. Uniek gezelschap Het corps van Zuidema, dat 32 con troleurs telt, vormt een voor Europa uniek gezelschap. De afdeling die op het ministerie de laatste tijd procen tueel gezien de grootste uitbreiding kende, heeft de controle in 1978 aan zienlijk opgevoerd. In 1977 werden 12.000 voertuigen met gevaarlijke stoffen gecontroleerd, vorig jaar wa ren dat er 16.000. In 1977 werd voor 1,3 procent van de aangehouden voertui gen een proces-verbaal uitgeschre ven, omdat niet was voldaan aan de voorschriften. Het aantal overtredin gen ligt echter wel iets hoger, omdat er per auto vaak meer gebreken wor den geconstateerd. In 1978 was het percentage zelfs nog iets gezakt naar Het kampeerterrein Los Alfaques na de ramp vorig jaar. één procent. Zuidema concludeert daaruit dat er niet bepaald met de pet naar de voorschriften wordt gegooid. Internationaal zijn de normen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen geregeld in het ADR. Deze Europese voorschriften zijn in ons land met eigen regels aangevuld, die overigens niet strijdig mogen zijn met het ADR. Zo geldt in Nederland de regel dat vervoer van de meeste gevaarlijke stoffen verboden is bij slecht weer, bijvoorbeeld bij gladheid. Afgelopen winter was deze regel vooral van toe passing. Verder zijn er algemene ont heffingen en bilaterale overeenkom sten met verschillende landen. „Men maakt zich vaak zorgen over nieuwe stoffen, net alsof die dagelijks bij bosjes uitgevonden worden", zegt Zuidema, „maar als er nog geen re gels voor zo'n stof zijn, mag hij ook niet vervoerd worden". Bijtende stoffen Als niet duidelijk is onder welke voor schriften minder bekende stoffen val- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ring aanvraagt, dan komt hij echt niet in de problemen, aldus het minis terie. len, is er een commissie die giftige en bijtende stoffen bekijkt, vertelt me vrouw mr M. C. Beijers, beleidsmede werker bij de afdeling gevaarlijke stoffen van het ministerie van ver keer en waterstaat. Er bestaan stoffen die vervoerd moe ten worden voor de vervoersdocu menten, de vrachtbrief, de etikette ring, de verklaring van de afzender (over de hoedanigheid van de stof fen), het vervoermiddel en de con structie daarvan, de keuring en de herkeuring van het voertuig, (tank wagens moeten jaarlijks nagekeken worden door de Rijksdienst voor het Wegverkeer) en voor de wijze van het transport. Bovendien moet elke zen ding vergezeld zijn van een serie in structies, zoals over de aard van de stoffen, de risicofaktor en over de handelwijze bij eventuele „onregel matigheden" als pech of ongelukken. Moedige daad Maar, en dat is natuurlijk ook een antwoord op de vraag of een ramp als in Spanje in Nederland kan voorko men, hoe uitgebreid de regels en voor schriften ook zijn (mevrouw Beijers en de heer Zuidema hebben er dag werk aan om ze te verbeteren), het element van het menselijk falen blijft bestaan, zegt mevrouw Beijers. Ter illustratie een recent voorbeeld. Afge lopen vrijdag leverde de chauffeur van een tankauto, geladen met LPG, zijn vrachtje af op een boerderij in de kop van Noord-Holland. De tank was vol en de chauffeur deed keurig de afsluiter van de slang aan de kant van de boerderij dicht, maar niet aan de kant van zijn tankauto. Bij het oprollen van de slang is de afsluiter opengegaan, waardoor LPG kon weg stromen. Een waakvlammetje van een geiser in de boerderij deed de rest. Gelukkig was de chauffeur zo helder van geest om direct een blus- apparaat te pakken en daarna zijn levensgevaarlijke voertuig uit de buurt van de boerdelrj te rijden. Een moedige daad, waarbij de man zwaar gewond raakte. Menselijk falen is nooit geheel uit te sluiten, zegt Zuidema. „Het is daar om een belangrijk punt nog meer verantwoordelijkheidsbesef bij de chauffeurs aan te kweken. Daarvoor zou in de naaste toekomst een bewijs van vakbekwaamheid gevraagd moe ten worden van de chauffeurs, die gevaarlijke stoffen vervoeren. Dan is vooral kennis vereist van de stoffen die ze transporteren en daar kan nog al het een en ander aan worden verbe terd". Volgens mevrouw Beijers is de con trole op de naleving van de voor schriften in Nederland intensiever dan elders in Europa. „Dat is met name te danken aan het werk van het corps controleurs: in het buitenland wordt deze kontrole overgelaten aan „vaak minder deskundige" politiea genten". Desondanks gebeuren er ln ons land nog ongelukken met tankauto. „In de meeste gevallen loopt het goed af", aldus Zuidema. „Soms liggen tank wagens ondersteboven in de sloot, terwijl er geen druppel gas uitkomt. Ondersteboven in sloot En er zijn meer soortgelijke -voorval len. Bij de bouw van de tankwagens wordt er rekening gehouden met dit soort ongelukken. Bepaalde klappen moet zo'n wagen kunnen opvangen, omdat ze niet te vermijden zijn". Naast verfijningen in de voorschrif ten voor het vervoer, wordt er ook gewerkt aan het verbeteren van rou tes voor gevaarlijke transporten. „De druk van buitenaf, vooral van ge meente, is erg groot om het vervoer van LPG via routes voor gevaarlijke stoffen te laten verlopen", zegt me vrouw Beijers. „Dat vereist wel een ongelooflijk uitgebreide controle. Bo vendien is het de vraag of de veilig heid er door zou toenemen, omdat het verkeer op die speciale routes dan aanzienlijk drukker wordt". De vaste commissie voor ver- voersaangelegenheden (waarin naast ambtenaren ook het bedrijfsleven en vervoersorganisaties zitting hebben) heeft nog geen unaniem advies uit kunnen brengen over het transport van gevaarlijke gassen, aldus Zuide ma. „Maar persoonlijk geloof ik dat zo'n routering voor LPG er we! komt Dagje uit Door een vergissing is het in de krant van gisteren op deze pagina geplaatste verhaal „Dagje uit De toren van de Dom en een museum vol geluid' in een deel van onze opla ge aan een verkeerde auteur toege schreven. Het artikel was van de hand van Maartje van Putten. ADVERTENTIE. EXPOSITIE IKON-MARIA 'VtutxT A '■VJifcnhui Juli, Aug., Sept. '79 Tl© Er is een tijd geweest dat er heel wat katten rondliepen die Kron kel heetten. Katten, genoemd naar Simon Carmiggelt, en ook van hem afkomstig. Als hij met een nest jonge katjes zat, althans als de moederpoes liet merken niet meer voor ze te willen zor gen, dan schreef hij er over: „ik heb katten, wie ze hebben wil kan ze komen halen", stond er in zijn Kronkelrubriek, „en dan kwa men de mensen. Ik was ze binnen een paar dagen kwijt, als het een maal in de krant had gestaan kwam ik er tekort. Er kwamen juffrouwen en er kwamen jonge tjes aan de deur en ik zei: zoek er maar een uit. En als ze dan met een katje weggingen en ze ston den bij de deur, dan zeiden ze allemaal: weet u hoe we hem noe men? Kronkel." Niemand hoeft nu meer om een katje bij hem aan te bellen, want Simon Carmiggelt en zijn vrouw hebben al sinds twaalf Jaar geen katten meer. Ze vinden hun huis er niet geschikt voor. Zodoende schrijft hij alleen over de herin nering aan zijn vele katten die het gezin er op nahield in de tijd toen de kinderen nog thuis woon den. Hij doet dat in „Over poezen gesproken", een boekje van J. H. Gottmer, Haarlem 17,50), waarin Emmy Huf zeif een groot poezenliefhebster verha len verzamelde van twintig me rendeels bekende mensen over het wel en wee van hun poezen. Die poezen vormen een veelvoud van de twintig vertellers, want er zijn er bij die wel twintig poeze- beesten hadden, al zijn er soms ,nog maar een paar van over. Het aardige van dit poezenboek is niet alleen dat zoveel bekende Nederlanders aan het woord ko men. Aan de stijl herken je een Albert Mol, een Elsa Lioni, een Mar jol Flore en een Han Ebbe- laar trouwens niet eens zo duide lijk. Hun verhalen zijn klaarblij kelijk grotendeels naverteld door Emmy Huf, maar het blijven wel hün verhalen. En daaruit proef je niet alleen hoe hun katten zijn, maar ook een beetje hoe ze zelf zijn; hoe ze radeloos kunnen zijn om het verlies van een dier, in paniek raken als de kat zoek is, dagen en nachten bij een ziek dier waken en dolgelukkig zijn als het weer de oude is. Gevoel, dat moet je voor dieren nu een maal in ruime mate bezitten en voor katten zelfs een speciaal katten-gevoel. Zo'n dier is ook totaal van jou afhankelijk, al zal het meestal doen alsof jij er voor hem bent en niet andersom. Of zoals jazz-zangeres Ann Burton zegt: „Een kat vertelt jou, wat hij wil". Cabaretière Elsa Lioni die een kat heeft bezeten die zó uit de Lijnbaansgracht ratten pikten en het eenmaal presteerde zo'n groot roodbruin kadaver onder haar kussen te verstoppen, is zo aan de voorkeur van haar katten gewend, dat ze 's zondags een kip voor ze grillt. Actrice Josephine van Gasteren die al haar (zwerf katjes uit Griekenland heeft meegenomen, was er op de dag van haar vertrek naar Nederland eentje kwijt. Alimono („wee mij" betekent dat) heette het diertje, en dus liep ze midden op de dag het dorp door, op z'n Grieks „wee mij" roepend. Laten we onszelf niets wijsma ken: katten leven met óns en wij hebben niets te vertellen, conclu deert Albert Mol die met katten opgroeide en er in zijn Achter- hoekse boerderij nog een stuk of zes op nahoudt. Hij is niet „over één nacht kattebak" gegaan voor hij tot het bijna zekere besef kwam in zijn volgende bestaan waarschijnlijk als Heilige Kat te zullen terugkeren. „Of ik dan een kater of een poes zal zjn is niet zo belangrijk, daar we toch op jeug dige leeftijd gesteriliseerd wor den, tenminste als ik dan in een grote stad terechtkom." Tot slot de beeldhouwer André Ze schijnen een heftig verschil van mening te hebben, deze aal scholvers, maar dat is inderdaad slechts schijn. Een deelnemer aan een fotowedstrijd van de dierentuin van Stuttgart kiekte de vogels juist op zo'n nietes-welles-moment, en won er de eerste prijs mee. Volten die vindt dat een kat recht heeft op twee namen en op ster vensbegeleiding als zijn uur ge slagen heeft. Toen het voor zijn Oussie AJax zo ver was, heeft hij het hem uitgelegd, het Scherzo van Telemann voor hem ge draaid en hem begeleid tot een minuut voor zijn dood. bij de dierenarts. Op dat moment viel André Volten voor het eerst van zijn leven flauw. De beul die op 4 april de executie van Paklstans vroegere premier Zoelfikar All Bhoetto uitvoerde, ligt ernstig ziek in het ziekenhuis. Hij lijdt aan tuberculose en gees telijke uitputting, volgens de art sen het gevolg van de stroom van bedreigingen die sinds de uitvoe ring van Bhoetto's vonnis aan het adres van zijn beul gericht zijn. Tara Masih, in het dagelijks leven winkelier, stamt uit een ge slacht dat al generaties lang beu len heeft opgeleverd. Tara Masih beschouwde het dan ook als een grote eer. toen hij naar Rawalpin di geroepen werd om tegen een beloning van een gulden of zeven de oud-premier ter dood te bren gen. Na de voltrekking van het vonnis begonnen aanhangers van Bhoetto hem te bedreigen, om dat hij de hand zou hebben ge had in martelingen. De oud-pre mier zou zijn gemarteld om hem tot de bekentenis te dwingen dat hij verantwoordelijk zou zijn ge weest voor het verlies van Oost- Pakistan (nu BangladesJ) en poli tieke moorden op grote schaal zou hebben georganiseerd. Tara Masih heeft steeds ontkend dat Bhoetto zou zijn gemarteld, maar ooggetuigen zouden hebben ver klaard dat het lichaam na de executie duidelijke sporen van marteling vertoonde. Deze herfst al mag iedereen die in de buurt van het Oostfranse Co- lombey-les-deux-Egllses komt, het buitenverblijf „La Bolsserie" bezichtigen, waar generaal De Gaulle sinds 1946 woonde. Na zijn dood in november 1970 ging de villa over in handen van zijn familie, die de grootste moeite heeft om het onderhoud te bekos tigen. Vandaar dat het huis nu toch tegen betaling voor het pu bliek wordt opengesteld, en van daar ook dat er tot in het Franse parlement pogingen zijn gedaan om gelden te krijgen voor de in standhouding van La Bolsserie. Het is dan ook nog de vraag, of de museumfunctie van de villa ge noeg in het laatje zal brengen om La Bolsserie letterlijk en figuur lijk overeind te houden. John en Harriet Orton uit Great Gidding in Engeland zijn volgens eigen zeggen niet alleen het langst, maar ook het gelukkigst van alle Engelse echtparen ge trouwd. Deze week vieren ze hun 79ste trouwdag, wat nog niet wil k zeggen dat ze overdreven jong getrouwd zouden zijn. Zij was 22, hij 24 toen ze elkaar hun Jawoord gaven, en toen kenden ze elkaar al vijf jaar. Een eenvoudig reken sommetje maakt duidelijk, dat ze in 1900 getrouwd zijn, dat Har riet nu 101, en John 103 Jaar oud is. „Ik ben wel eens boos op hem", zegt de bruid, „maar ik krijg nooit genoeg van 'm". Haar advies aan pas getrouwde paren die ook samen oud willen wor den: nooit gokken, drinken of ro ken, en de ander altijd het hof blijven maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5