ergoeding voor grote vervuiler Bij grens 65 zwartwerkers in arrest Sociale begeleiding voor vluchtelingen Hoela hoep terug jinjaar komt met nota milieuheffing yin; Met de Internationale Reis- en Kredietbrief kuntu altijd de hulp inroepen van de ANWB Alarmcentrale ANWB ^Werkloosheid - leemt toe door Schoolverlaters Watersporters boos over hoog liggeld haven Colijnsplaat In Vriezenveen 46 wapens in beslag genomen Groepsleiders moeten weer aan het werk Rode Kruis stuurt adviseur Ten onrechte ruim miljoen gulden aan uitkeringen ontvangen 'én Veel voorwaarden '4an vergunning rec ™roor ijzergieterij Aanhouding koppelbazen op handen D'66 stelt zich onafhankelijk op in Euro-parlement Bijna vijf miljoen voor fietspaden PvdA wil greep op export van nucleaire kennis Industriebond CNV: geen actie bij Windmill sortopost 02510-2564^ CKinq «oensdag 11 JULI 1979 BINNENLAND trouw/kwartet EN HAAG (ANP) Bedrijven met relatief zware milieu- sen, die daardoor met beduidend hogere milieukosten zit- :n, en bedrijven waar dientengevolge economische storingen rii reigen, komen in aanmerking voor schadevergoedingsrege- en ngen in de milieuwetgeving. Dat staat in de nota milieuhef- ,k ngen, die minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu- di ygiëne gisteren de Tweede Kamer heeft aangeboden. fen, autowrakken en geluidshinder wegverkeer van kracht, aldus de nota. Sanering ieret principe „de vervuiler betaalt" ien ijft. Wel is op een aantal punten een tea irsoepeling in dat beleid nodig, al- as de nota. Zo wil de regering meer kening houden met een overgangs- de iriode waarin bedrijven hoge uit- jeringskosten van meer algemene ird hebben. Die zouden niet meer t milieuheffingen maar uit algeme- er* belastingmiddelen moeten worden s d etaald. Verder moet er een actiever OiBleid komen met het verlenen van gif nanciële tegemoetkomingen aan be- iei ijven uit de heffingenpot, bij econo- dsche verstoring uit algemene be- ij i stingmiddelen. iai ig i ok streeft de regering naar een be- m< r evenwicht tussen te verfijnde aan sluiting van heffingen bij aard en omvang van verontreiniging, en een soepeler, doorzichtiger en gemakke lijker invorderingssysteem van hef fingen. Autowrakken In de loop van dit jaar komt de rege ring nog met haar visie op de regiona le verschillen in heffingen op grond van de wet verontreiniging opper vlaktewateren. Ook komt er een standpunt over de koppeling van hef fingen waterverontreiniging aan de feitelijke woningbezetting of aan het drinkwatergebruik. Begin volgend jaar waarschijnlijk worden de hef- fingbesluiten op chemische afvalstof- ADVERTENTIE Informatie van de ANWB voor wie de grens over gaat Neem 'm dus mee, die Internationale Reis en Kredietbrief (IRK). Ongeacht of u per auto, vlieg tuig, trein, bus of boot reist. Krijgt u dan met pech, ziekte, een ongeval of andere tegenslag te maken, dan zorgt de ANWB Alarmcentrale voor alle moge lijke hulp. Hulp voor personen. Variërend van toezending van medicijnen tot orga nisatie van patiënten- vervoer naar Nederland, zo nodig met medische begeleiding. Ook vervoer van eventuele overledenen. Krediet. Voor 't betalen van onverwachte, hoog uitge- ziekenhuisreke- vallen garage-, dokters- of cht! ningen. Rechtsbijstand. Voor 'tgeval u in 't buitenHnd met dearm derwet incontact komt. Hulp voor voertuigen. Variërend van onderdelen- toezending tot auto-repatriëring. De IRK kost maar f22,50 en is, op vertoon van een geldige ANWB lidmaat schapskaart, verkrijgbaar bij alle ANWB kantoren, alle vestigingen van de Rabobank en alle vestigingen van De Grenswisselkantoren. Op al deze adressen kunt u ook ANWB-lid worden. fan onze Haagse redactie )EN HAAG De opmerkelijk som- ire groei van de werkloosheid 'orige maand ruim tienduizend man ten en vrouwen is vooral toe te chrijven aan de schoolverlaters. Op dit moment wordt de ontwikke- ng van de totale werkloosheid gedo- ek( ïineerd door die van de schoolverla- ectlers", schrijft het ministerie van soci- «ïoctle zaken in het maandelijks verslag k an de arbeidsmarkt. Ruim 3600 c aannelijke schoolverlaters werden ja loor de arbeidsbureaus ingeschre- ien. en ruim 7750 meisjes, Opmerke- ijk is het verschil met het aantal COLIJNSPLAAT (ANP) De water sporters in Zèeland zijn bijzonder verontwaardigd over de hoge lig- plaatsgelden die men in de toekom stige jachthaven van Colijnsplaat zal berekenen. De gemeente Kortgene waartoe Colijnsplaat behoort heeft berekend dat de ligplaatsen op zestig gulden per vierkante meter komen, de hoogste van Nederland. Door allerlei kostenverhogende acti viteiten wordt de uitbreiding van de bestaande haven bijna drie miljoen gulden duurder, dan gedacht was. Er komen zeshonderd ligplaatsen. In Nederland zijn tussen de duizend en de tweeduizend bedrijven, die no dig milieuhygiënisch moeten worden gesaneerd omdat ze voor hun omge ving overlast opleveren. Een sane ringsoperatie gaat ongeveer tien jaar duren, heeft een eenmalig karakter, kost ruwweg een half miljard en tast de werkgelegenheid niet aan, omdat het rijk financieel bij wil springen. Ook dit staat in de nota van Ginjaar. De voorgestelde sanering heeft be trekking op bedrijven met hoogstens dertig man niet-administratief perso neel in dienst. Voor grotere bedrijven moeten andere oplossingen mogelijk zijn, aldus de bewindsman. In woon gebieden komen vooral kleinere be drijven voor. Er bestaan al allerlei regelingen om een financiële bijdrage voor sanering te krijgen. Voor een beleidsmatige aanpak zijn die evenwel onvoldoen de. Een striktere naleving van de hin derwet en een vergroting van de reik wijdte ervan in afwachting van de algehele voorziening, zijn daarom no dig. Op het ogenblik zijn in Neder land 560.000 instituten, waarvan er 320.000 een hinderwetvergunning no dig hebben. Daarvan heeft slechts 38 procent er een, aldus de nota. Tijdens de saneringsperiode hebben de be drijven de kans orde op zaken te stellen met hun vergunningen. Het rijk wil bijspringen als de kosten van sanering redelijkerwijs niet aan de bedrijven in rekening kunnen worden gebracht. VRIENZENVEEN (ANP) 8 De rijk spolitie in Vriezenveen heeft in sa menwerking met de districtsrcherhe en de veld- en milieupolitie 46 vuur wapens opgespoord, waarvan dertig vuurbuksen, vier karabijnen, vier handvuurwapens, zes jachtgeweren en twee windbuksen. In totaal werden 6300 Stuks munitie in beslag genomen. Tegen 96 perso nen is proces-verbaal opgemaakt. Daarvan zijn 26 personen enige da gen vastgehouden, maar inmiddels weer op vrije voeten. De meeste wa pens werden in de gemeente Vrooms- hoop in beslag genomen. Een deel was verborgn in het open veld. Veel vande wapens waren eigendom van stropers en handelaren. GRONINGEN (ANP) - De noordelij ke stichting voorzieningen geestelijk gehandicapten moet de geschorste groepsleiders Lambertus Peek en Ma ria Habers op straffe van een dwang som van 10.000 gulden per dag binnen twee dagen weer werk aanbieden. Dit heeft mr G. Overdiep, president van de Groningse rechtbank, in zijn uit spraak in kort geding bepaald. De twee groepsleiders werkten tot 17 mei in het tehuis „Het Knuuter- waark" in Stadskanaal. De stichting stuurde hen op die dag naar huis, nadat zij samen met twee andere leiders een brief hadden rondge stuurd aan de ouders van dë pupillen' van het tehuis over een conflict tus sen het personeel en het stichtingsbe stuur. Dit conflict leidde al eerder tot het ontslag van een groepsleidster, die een verhouding zou hebben gehad met een van de groepsleiders. De twee groepsleiders waar het nu om gaat werden geschorst met de mede deling, dat er een ontslagaanvraag bij het arbeidsbureau was ingediend. De tweede zoon van prinses Christina en Jorge Guillermo, die afgelopen vrijdag werd geboren, heet Nicolas Daniël Mauricio. De echtgenoot van de prinses deed gisteren aangifte van de geboorte aan burgemeester Vonhoff van Utrecht (links) die voor de gele genheid optrad als ambtenaar van de burgerlijke stand. Guiller mo (midden) werd vergezeld door zijn moeder Edenia Guillermo (rechts). Bij de aangifte werd een verslaggever door de Rijksvoor lichtingsdienst weggestuurd doordat hij niet correct gekleed zou zijn. De journalist droeg een spijkerjasje. De voorlichter van de RVD zou hebben opgemerkt „dat het geen strandparty be trof". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis zal voor twee tot drie maanden een adviseur naar Maleisië sturen om daar te helpen in de vluchtelingenkampen. Er zijn daar naar schat ting zo'n tachtigduizend Vietnamezen ondergebracht. De ad viseur is de heer J. F. Beekman (59) uit Leiderdorp, een voormalige luitenant-kolonel die na zijn (leeftijds-)ontslag drie jaar werkzaam is geweest op de Nederlandse ambassade te Djakarta in het kader van de wet uitkering vervolgings slachtoffers. ADVERTENTIE [EN GEWAARSCHUWD MENS GENIET VOOR TWEE NEEM VAN HUIS UIT UW POT COMPLETA MEE! De heer Beekman zal deel uitmaken van de delegatie van de Liga van Rode Kruis-verenigingen in Koeala Loempoer, maar hij zal voornamelijk in de kampen van de bootvluchtelin gen werken. Het accent komt te lig gen op het helpen opbouwen van een georganiseerd sociaal leven, waarbij veel aandacht zal worden geschon ken aan zelfhelp-projecten, recreatie, (taal-)onderwijs, beroepsopleiding en algemene sociale zorg. De luitenant-kolonel b.d. heeft in de oorlogsjaren zelf als politieke gevan gene in Duitse concentratiekampen gezeten en voelt zich erg betrokken bij mensen die onder vergelijkbare omstandigheden verkeren. De heer Beekman vertrekt maandag naar Ge- nève en vandaar de dag erop naar Maleisië. Het Maleisische Rode Kruis, de Rode Halve Maan, heeft laten weten, dat mede als gevolg van de steeds groter wordende groep van vluchtelingen de spanningen in de kampen toenemen en het gebrek aan discipline stijgt. De hulpverlening zal dan ook moeten worden uitgebreid met als belangrijk onderdeel de sociale zorg. boord genomen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambas sade in Manila gemachtigd een ga rantieverklaring voor de vluchtelin gen af te geven, als dit nodig mocht' zijn. Een dergelijke verklaring kan nodig zijn, willen vluchtelingen na dat ze door een schip zijn opgepikt toestemming krijgen om aan land te gaan. Door het geven van de verklaring stelt Nederland zich garant voor het openemen van 27 Vietnamezen. Vol gens het ministerie komen de vluch telingen, als ze inderdaad naar Neder land willen, boven het aantal dat nu al toestemming heeft zich in Neder land te vestigen. Voedselhulp De Maleisische Rode Halve Maan werkt nauw samen met het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen en de Liga van Rode Kruis-verenigin- gen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de afgelopen maanden al bijna een ton ter beschikking gesteld voor deze hulp. Verder heeft het in april voor de werkgroep bootvluchtelingen in Nederland een voedselhulpvlucht ter waarde van ruim driehonderddui zend gulden verzorgd voor de kam pen op Poelau Bidong en in Chera- ting. Over ongeveer een maand zal een tweede zending uit Nederland worden overgevlogen. Opgepikt Het Nederlandse bevoorradingsschip „Smit-Lloyd 32" heeft dit weekeinde in Filippijnse wateren een zinkend bootje met 27 vluchtelingen uit Viet nam opgepikt en de mensen aan Dat rages niet altijd tijdgebonden zijn, blijkt uit de hernieuwde belangstelling voor de hoela hoep. Op de linkerfoto toont een vrouw in de jaren vijftig haar kunsten, rechts Iaat een meisje zien ook in 1979 met de hoepel overweg te kunnen. ;eschreven schoolverlaters van vo- jaar, een stijging met veertig irocent. v 't ministerie meldt ook, dat in alle jvincles minus Limburg „de tijging van het aantal werklozen gro- er was dan op grond van het seizoen erwacht mocht worden". Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden iteeg de werkloosheid onder bouw- 'akkers en het vrouwelijk handels-, 5 s cantoor- en onderwijzend personeel. 'e s Ge werkloosheid onder vrouwelijke srsi eerkrachten nam met maar liefst 25 bb irocent toe. IELFELD (ANP) Gedeputeerde itaten van Limburg hebben aan een lieuwe hinderwetvergunning voor de 5 9 ï.V. IJzer- en metaalgieterij „De Glo- n<r >e" in het Noordlimburgse Belfeld 18 voorwaarden gesteld en aan een n 0 'ergunning krachtens de wet op de uchtverontreiniging nog eens 23 'oorwaarden. Het bedrijf heeft toegezegd in sep- ember te beginnen met het treffen fan voorzieningen die uiterlijk begin lrai 1981 voltooid moeten zijn. Met de ïr 1 litvoering hiervan moet De Globe ve egemoetkomen aan bezwaren van 32 J 8 imwonenden en van het bestuur van fle Stichting milieufederatie Limburg GcttVer geluidshinder, stank-, rook- en itofoverlast en trillingen. NIJMEGEN (ANP) Een speciaal rechercheteam van de rijkspolitie in Nijmegen heeft 65 mensen aangehouden die worden verdacht van het verrichten van zwart werken in West-Duitsland, terwijl ze in Nederland een sociale uitkering genieten. De verdachten bleken volgens de politie in totaal ongeveer 432 maanden (dat is 36 manjaren) in West-Duitsland te hebben gewerkt, terwijl ze in die periode voor ruim een miljoen gulden aan uitkerin gen ontvingen. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Het opsporingsteam bestond uit sociale rechercheurs van enkele gemeenten en van de GAK-kantoren in Arnhem en Nijmegen, aangevuld met re chercheurs van de betreffende plaatselijke politiekorpsen. Om de verdachten te kunnen aanhouden hebben leden van het team gedurende twee maanden aan het einde van vorig jaar twintig grensposten in het oog gehouden en daar bij gelet op Nederlandse voer tuigen die regelmatig op be paalde tijden de grens pas seerden. De politie maakte ook gebruik van snelle sur veillanceauto's om de ver dachten tot in West-Duitsland te kunnen volgen. De arrestatie van vijf koppel bazen is op handen. De ver dachten, afkomstig uit Nijme gen, Arnhem, Doetinchem. Gendrigen, Wisch en Bergh, ontvingen volgens de politie allen een uitkering van een gemeentelijke sociale dienst, van het GAK of van een niet bij het GAK aangesloten be drijfsvereniging. Een geval betrof een man uit Nijmegen die een WAO-uitkering ont ving omdat hij was afgekeurd voor zijn rug en die gedurende de laatste negen jaar in West- Duitsland zwaar sloperswerk verrichtte. In die tijd incas seerde hij ongeveer een kwart miljoen aan sociale uitke ringen. Groesbeek Opvallend was volgens de po litie dat er in West-Duitsland nog veel ex-zwartwerkers uit Groesbeek werken, maar dan legaal. Vorig jaar mei arres teerde een opsporingsteam 110 mensen uit die plaats, die er aan de andere kant van de grens een „zwarte baan" op nahielden. Deze actie heeft volgens de commandant van de recherchegroep Nijmegen, J. Renshof, de zwartwerkers daar duidelijk de schrik in de benen bezorgd. Overigens is volgens hem gebleken dat in een aantal gevallen sprake is van afwisselen tussen „wit" en zwart werk. Ook nu weer is volgens de rijkspolitie gebleken dat er geen of onvoldoende controle wordt uitgeoefend op uitke ringstrekkers. Dat mag vol gens commandant Renshof geen wonder heten gelet op het gering aantal sociale re chercheurs. Van de zeventig gemeenten, die vallen onder het arrondissement van de rechtbank Arnhem, zijn er volgens hem slechts acht die zijn overgegaan tot het aan stellen van een sociaal recher cheur. De twee districtskanto ren van het GAK in Arnhem en Nijmegen hebben elk één rechercheur. „Dan is de be strijding van steunfraude wel erg moeilijk," aldus Renshof. De meeste gemeenten willen er volgens Kenshoi niet aan om een sociaal rechercheur met opsporingsbevoegdheden aan te trekken omdat men zich in veel gevallen op het standpunt stelt dat de sociale dienst een hulpverlenende in stantie is en geen controleren de. De diensten zouden bang zijn dat ze door controles de persoonlijke vrijheid van hun cliënten aantasten. De rijkspolitie in Nijmegen stelt als tegenargument dat bonafide werknemers gedu rende hun werk ook gecontro leerd worden of ze niet te laat komen, of ze niet te lange rusttijden nemen en of hun arbeidsprestaties wel naar wens zijn. Deze bonafide werknemers en ook hun werk gevers (die samen de sociale lasten moeten opbrengen) hebben er volgens de politie recht op te weten wat er met hun geld gebeurt. Renshof pleit dan ook voor een betere controle waarbij hij denkt aan de hulp van LUXEMBURG (ANP)- De twee afgevaardigden van D'66 in het Europese parlement, Aart de Goede en SuzanneDek- ker hebben zich niet aangeslo ten bij de „technische coördi natiegroep" van niet bij frac ties aangesloten parlementa riërs. De coördinatiegoep die gisteren in Luxemburg is ge vormd stelt zich ten doel een zo gunstig mogelijke regeling voor de spreektijdverdeling, se cretariaatsfaciliteiten en der gelijke te verkrijgen. Maar het is zeer de vraag of het dagelijks bestuur van het parlement deze groep als fractie zal aan vaarden. Het congres van D'66 heeft in het verleden besloten dat de partij onafhankelijk de verkie zingen in zou gaan en dat de gekozen afgevaardigden zich niet bij een fractie zouden aan sluiten. De twee Europarle mentariërs zullen na twee Jaar onafhankelijk opereren hun bevindingen op papier zetten. De Europese progressieve de mocraten hebben gisteren de Franse Gaullist Christian de la Malene gekozen als voorzitter van hun fractie in het nieuw gekozen parlement. De liberale fractie besloot Slmone Bell, de Franse oud-minister van volks gezondheid, kandidaat te stel len voor het voorzitterschap van het Europese parlement. Zij kreeg twintig stemmen, waarvan vier afkomstig van Westduitse liberalen. De voor zitter van het nieuwe parle ment zal volgende week in Straatsburg worden gekozen. DEN HAAG (ANP) De steden Eindhoven, Groningen en Hilversum krijgen in totaal bijna vijf miljoen gulden voor de aanleg van fiets paden. Daarvan krijgt Eindhoven ruim vier miljoen. Minister Tuijnman van ver keer en waterstaat heeft de stad Gro ningen 580.000 gulden voor vrijliggen- de fietspaden in het vooruitzicht ge steld. Hilversum ontvangt een Rijks bedrag van 171.200 gulden. hogere overheden. Een slui tende registratie van in West- Duitsland werkende Neder landers is volgens hem geen haalbare kaart door onwillig heid van Westduitse Instan ties. Melktand De nu aangehouden zwart werkers vonden veelal een baan in de bouw en in sommi ge gevallen bij de Deutsche Bundesbahn. Per geval varl eerden de ten onrechte geno ten uitkeringen van enkele duizenden tot tienduizenden guldens. Overigens was er ook nog sprake van een kleine 25 „lichte" gevallen van zwart werkers die ongemoeid zijn gelaten. Het gaat hier uitslui tend om de zwaardere geval len. Met de op handen zijnde aanhouding van de vijf kop pelbazen gelooft Renshof niet het Nijmeegse koppelbazen- wereldje een tand uit te trek ken. „Hoogstens eep melk tand." zo zei hij. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA in de Twee de Kamer wil proberen de export van kennis op het gebied van kernenergie tegen te gaan. Onlangs ontstond in ternationale beroering, omdat een Pakistaanse wetenschapper belang rijke kennis over de ultracentrifuge- fabriek in Almelo naar zijn geboorte land zou hebben gebracht. Vier PvdA-Kamerleden willen maat regelen ter voorkoming van zulke handelingen en wel met behulp van een initiatief-wetsontwerp dat zij eer der bij de Tweede Kamer indienden. Het wetsontwerp wil tot ongenoe gen van het bedrijfsleven de Twee de Kamer het laatste woord geven over de export van nucleaire kennis en goederen. De bezwaren van het bedrijfsleven hebben weerklank ge vonden bij de twee regeringspartijen, CDA en WD. Zij vreesden rechtson zekerheid: de uitvoer zou afhankelijk zijn van een (wisselende) meerder heid in het parlement. De vier PvdA'ers nu willen de export aan vastomlijnde, in de wet vastge legde normen binden. Een land, dat niet deelneemt aan het non-prollfera- tieverdrag (tegen de verspreiding van kernwapens) zou geen nucleaire goe deren kunnen kopen. Ook moet een koper de garantie geven goederen niet te zullen doorverkopen aan lan den, die het verdrag niet ondertekend hebben. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Geen acties bij Windmill. Dat is het standpunt van de industriebond CNV. Leden van deze bond bij het Vlaardingse che miebedrijf vrezen, dat stakingsacties de werkgelegenheid bij het bedrijf ernstig in gevaar kunnen brengen. Windmill is één van de bedrijven, waar de Industriebond al maanden lang heeft geprobeerd een ploegen dienst te krijgen in plaats van het huidige systeem van vier ploegen. Noch de directiè van Windmill, noch die van andere petrochemische be drijven in het Waterweggebied voelen er iets voor. De onderhandelingen zitten nu muur vast. De industriebonden overwegen een aantal harde acties bij de bedrij ven. Districtsbestuurder Daan de Heer: „Ze zijn daar na Jaren van ver lies eindelijk een beetje in beter vaar water gekomen". Bovendien is vol gens hem het totaalaanbod van de directie voor de arbeidsvoorwaarden beter dan van „de grote broers" aan de andere kant van de Waterweg. Doordat de FNV en het CNV het niet met elkaar eens zijn over de vaststel ling van de CAO's komt de zogeheten VUT-regellng (vervroegd uittreden) op de tocht te staan. Per 1 oktober 1979 hadden dit jaar elf mensen hier van gebruik kunnen maken en vol- Ngend Jaar zeventien. De industrie bond CNV heeft inmiddels de Wlnd- mlll-medewerkers opgeroepen geen acties te voeren. ADVERTENTIE q2lI postsorteersysteem brengt rust én dynamiek in uw organisatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3