Bootvluchtelingen helpen is niet zo eenvoudig Verdeeldheid bij zwart en blank in Zuid-Afrika Protest vervolging in Tsjechoslowakije Doopsgezinden naar Menno-monument Rhodesische constitutie verhult racisme Trouw Hervormde diakonale raad: Conferenties Nog geen verklaring van bisschoppen over homofilie Bisschop Lamont: VOORBIJGANG! Veel vrouwei in Brabant zonder werk WOENSDAG 11 JULI 1979 TROUW/KWARTET AMSTERDAM De oproep tot steun voor de bootvluchtelingen heeft geleid tot veel aanbiedingen voor adoptie, woonruimte en financiële steun. De nadruk die gelegd is op de grote menselijke nood heeft ook tot enigszins onbezonnen actie geleid. De generale diakonale raad van de Nederlandse Hervormde Kerk zet in een brief aan de diakonieën uiteen dat hulp niet zo eenvoudig is. Met name het opnemen van vluchtelingen in huis is een groter probleem dan velen zich in hun bereidheid tot helpen realiseren. Taalproblemen, verschillen In gods- dienst, cultuur en leefwijzen en daar bij de niet te onderschatte, psychi sche ontworteling scheppen een situ atie waarbij beroepshulp onmisbaar is. De diakonale raad is het dan ook eens met de vluchtelingenorganisa ties, dat het beter is de vluchtelingen vooreerst in groepen bij elkaar onder te brengen. Alleen dan is het mogelijk taalonderwijs en invoering in de Ne derlandse maatschappij redelijk te verzorgen. De raad doet de diakenen drie sug gesties aan de hand: het plaatselijke gemeentebestuur benaderen over het beschikbaar stel len van woningen..Hierbij dienen wij ons wel te realiseren dat dit conse quenties heeft voor andere woning zoekenden", zegt de raad. het meewerken aan het vormen van een vrijwilligersgroep die de op vang in de verschillende centra on dersteunt. organiseren van opvang en vrljwil- ligershulp in de plaatsen waar de vluchtelingen uiteindelijk zelfstandig gaan wonen. De diakonale raad verwijst naar de vluchtelingenorganisaties die de be schikbare woonruimte verdelen en die ook kunnen assistenten bij het opzetten van vrijwilligersgroepen. (SVN, Herengracht 6. Amsterdam, 020-224651). BONN (ANP) Het centrale comité van de Duitse katholieken (ZDK) heeft de regering van Tsjechoslowa kije met klem verzocht op te houden met de schending van de mensen rechten en de fundamentele vrijhe den alsook met de onderdrukking van de kerk. De Tsjechoslowaakse regering zou zich moeten houden aan de slotakte van Helsinki. Volgens het ZDK is de schending van fundamentele vrijheden als de gods dienstvrijheid het laatste Jaar in om vang en intensiteit sterk toegeno men. De kerk in Tsjechoslowakije staat geheel en al onder controle van de staat en de communistische partij. Dat hindert het kerkelijk leven erg en dringt het terug tussen de kerkmu ren. De kerk is blootgesteld aan de „grote afschrikkingstactiek van de staat". Volgens het ZDK vermijden de overheidsorganen een „openlijke bestrijding van de kerk". In toene mende mate vaardigen ze maatrege len niet meer schriftelijk, doch slechts mondeling uit met het doel „bewijzen voor de onrechtvaardig heid van hun maatregelen weg te nemen en tegelijk de onzekerheid en de angst onder de gelovigen te ver groten". Het belijden van het geloof heeft in Tsjechoslowakije. meldt het ZDK. steeds discriminatie tot gevolg, niet zelden het verlies van iemands baan en benadeling op school of op de universiteit. De laatste tijd worden er meer arrestaties gepleegd, meer pro cessen gevoerd. Daarbij toonden de arrestaties van woordvoerders van „Charta 77" aan dat de onderdruk king van de kerk deel is van een algemene schending van de mensen rechten. Volgens het ZDK hebben de geestelij ken het hard te verduren. Priesters worden in hun pastorale werk gehin derd. als ze buiten de kerk bezig zijn en succes hebben. Het is geestelijken waarin opgenomen: Do Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Post ma HOOFDKANTOOR PoVDuS 859 1000 AW Amsterdam te» 020-913456 iele* 13006 Postgiro 66 00 00 Bark Ned Credielbjr* Rohenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 946 3000 AX Rotterdam iel 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel 010-115588 (redactio) iet 115700 (uitsluitend voor adverienties) Wostblaak d Rotterdam REGIO OEN HAAG/LElOÉN Postbus 101 2501 CC Den Haao iel 070-469445 Parkstraat 2', Oen Haag REGO NOORO'OOST-NEOERlAND tu>isluitend administratieI Postbus 3 8000 AA Zwortc tei 05200-17030 Mei* markt 56 Abonnementsprijzen: Per maand t 15 90 Per kwartaal 47,^0 Per half jaar 95.40 Per iaar 188,60 Adverfeneeraneven op aanwaag Tetetonische abonnementenoodrachten ire adressen boveni Opgave lami«?b./r<hten 9-19 30 van maandag t.'m vnjdag Oo zondag van 18- 20 uur te«e« 020 913456 Opgave m>ni-advertenties ie1 020-936868 ol 8Ct»"b»l'|k aan Mm..Adv a»deiing postbus 433 100O AK AMSTERDAM Adzeswnzig«ng«n uitsluitend scnnlteS* aan onze Amsterdamse adressen verboden „pedagogische en vrije lief dadigheidswerkzaamheden" te ver richten. De geloofsverkondiging in preken wordt, weet het ZDK, met allerlei „geraffineerde methoden" moeilijk gemaakt. Kinderen wordt het met administratieve voorschrif ten bijna onmogelijk gemaakt deel te nemen aan godsdienstlessen. Ouders die hun kinderen aan zulke lessen willen laten deelnemen, worden geïn timideerd. Tenslotte vraagt het ZDK alle Duitse katholieken door gebed en actieve solidariteit de kerk en de onderdruk te mensen in Tsjechoslowakije te heipen. Student, weet je wat je te wachten staat? Voor aankomende studenten, intensieve bijbelstudie en oriëntatie op het leven als student, 3-10 augus tus, internationaal christelijk studie centrum, Baambrugge. Inf. en aanm. tel. 020-330369. Bejaardenzorg in revisie, voor ou deren en mensen die betrokken zijn bij de bejaardenzorg. 4-10 augustus, Woodbrookers-vormingscentrum, Kortehemmen (tel. 05126-1313). Bijbelweek voor medicijn-studen ten, 4-11 augustus. Hospital Christian Fellowship. Voorthuizen (tel. 03429- 1314). Samen ontdekken, voor mannen en vrouwen rond 60 jaar, 4-11 augus tus, De Klencke. Oosterhesselen (tel. 05248-651). UTRECHT (ANP) De bisschoppen conferentie acht het niet goed moge lijk thans een gezamenlijke verkla ring over homofilie uit te geven. Zij meent er goed aan te doen voorlopige voorrang te geven aan de bijzondere synode, die binnenkort alle proble men binnen de roomskatholieke kerkprovincie zal bespreken. Wel nemen de bisschoppen een ge meenschappelijke verklaring over homofilie in studie. Zij laten zich daarbij leiden door de overweging dat homofilie niet los gezien moet worden van de menselijke seksuali teit in haar geheel. Dit onderwerp was op de maandelijkse bisschoppen vergadering aan de orde, naar aanlei ding van een Vaticaans verzoek om een ondubbelzinnig standpunt van de Nederlandse bisschoppen. Eerder deze week hadden meer dan honderd mensen uit kerken, onderwijs, jour nalistiek en gezondheidszorg in een open brief de bisschoppen aange spoord tot terughoudendheid in deze zaak in plaats van de afkeuring en veroordeling die door Rome werd ver langd. De bijzondere synode moet nog officieel door de paus bijeenge roepen worden, maar de bisschoppen zijn al begonnen met de organisatori sche en inhoudelijke voorbereiding ervan. Schuilkerk in Pingjum. Van een onzer verslaggevers WITMARSUM In sep tember herdenken de doopsgezinden dat het Menno Simons-monument in Witmarsum honderd jaar bestaat. Dit monument is een internatio naal pelgrimsoord. Doopsgezin den van over de gehele wereld komen naar Friesland, om op het Vliet te Witmarsum een paar mi nuten te verwijlen op de plaats, waar Menno Simons (1496-1561) gepredikt zou hebben tot zijn eer ste volgelingen. De doperse beweging begon in het jaar 1525 in Zürich, Zwitserland- Al spoedig kwam de beweging in extremistische wateren onder de invloed van zonderlinge fanatici. Dat leidde tot excessen als het „koninkrijk" van Jan van Leiden in Münster en als reactie daarop bloedige vervolgingen. Menno Simons, aanvankelijk pas toor in Witmarsum, hergroepeerde de uiteengejaagde dopersen, ver wierp alle revolutionair en gewel ddadig optreden en predikte een stil en eenvoudig, praktisch-bij- bels christendom. Doopsgezinden zijn er in Nederland, Duitsland en Zwitserland. In de achttiende eeuw emigreerden velen naar Rus land. Vandaar zijn in de negen tiende en twintigste eeuw zeer ve len uitgeweken naar Noord- en Zuid-Amerika, terwijl zendings kerken ontstonden in Indonesië, Zaïre, Ethiopië en andere landen. De „moedergemeente" te Witmar sum is zeer klein geworden en telt (samen met de naburige gemeente Pingjum) nog maar 21 leden. Op de plaats waar het vorige doorps- gezinde „preekhuis" had gestaan, werd op 11 september 1879 het monument ingewijd, dat thans in ontelbare Amerikaanse foto-al bums zit. Menno Simons-monument te Witmarsum Op zaterdag 15 september is er een herdenking in Witmarsum waar ds. C. P. Hoekema uit Leeu warden een bezinningsrede zal houden en ook het nog bestaande schuilkerkje in Pingjum zal wor den bezocht. Volgend jaar zal het 450 jaar gele den zijn, dat het doperdom in Ne derland kwam. Dat zal waar schijnlijk van 15 tot 18 mei her dacht worden. SALISBURY (ANP) De uitnodiging van premier Abel Muzorewa, aan alle missionarissen die onder het oude bewind niet gewenst waren om weer terug te komen, is „een politieke zet". Dit verklaarde bisschop Donald Lamont in een interview in de „Irish Times". „Onze terugkeer kan als steun voor een bepaalde partij uitgelegd worden," zei hij. De uit Ierland afkomstighe 67-jarige Lamont was tot 1976 bisschop van Umtali. Hij werd het land uitgezet omdat hij weigerde informatie over mogelijke aanwezigheid van opstan delingen te geven. Op een tijdelijk visum bezocht hij Zimbabwe-Rhode- sië de afgelopen weken om de inwij ding van zijn assistent,1 bisschop Pa trick Mutume, bij te wonen. Bisschop Lamont noemde de voor-' waarden, waaronder terugkeer moge lijk was, „totaal onaanvaardbaar". Wij krijgen geen vrijheid van spreken en wij mogen ons niet met het sociale onrecht bemoeien. Rhodesische kranten mochten de afgelopen weken geen politieke uitspraken van de bis schop publiceren. Hij zag geen veranderingen van enige betekenis, nu Muzorewa minister president is. „De nieuwe constitutie verhult alleen het racisme dat er al tijd al was," aldus de bisschop, ,,Er is geen kans op langdurige vrede zolang de bevolking niets te zeggen heeft over de constitutie." door dr. A. H. van den Heuvel Eén van de lastigste problemen in Zuid-Afrika is dat van de politieke discussie. De kranten staan welis waar vol van het debat tussen de „verligte" minister Koornhof en de „verkrampte" dr. Treurnicht, over de nieuwe partij die de als oplichter ont maskerde oud-minister Mulder wil beginnen en over de boze vragen, die dr. Boraine van de Progressive Party stelt aan de premier, maar dat is nog geen politiek Ik bedoel, dat het zeer lastig is te weten te komen wat nu de alternatieven zijn, die de verschillende groepen zien voor de toekomst van dit vreemd land. Wat willen de regering en de regeringspartij? Wat wil de oppositie? Wat willen de bantustanleiders? Wat willen de blanke dissidenten? Wat willen de zwarte lei ders? Wat is het verschil tussen A.N.C. en P.A.C. en B.C.M.? Ik wil graag doorgeven wat ik van het vaak ondergronds gevoerde debat over de politieke alternatieven heb be grepen. De blanken zijn verdeeld. Niet alleen tussen de z.g. „verkramptes". die stoer en strak vasthouden aan de blanke overheersing en „de verligtes", die de kleine apartheid willen af schaffen maar de grote waarbij ieder volk zijn eigen gebied krijgt handhaven. Er is ook nog een echte blanke oppositie, die een multi- raciale samenleving wil met een steeds toene mende zwarte medezeggenschap. En dan zijn er tenslotte nog degenen, die gemene zaak. hebben gemaakt met de zwarte radicalen en liefst morgen het land als een gewone demo cratie zouden willen bestuurd zien door een gekozen regering van alle inwoners Bantoestans De meerderheid van de blanken wil zo weinig mogelijk prijsgeven van de verkregen welvaart en de verkregen macht. Dat er iets moet gebeu ren om het grootste bloedbad aller tijden tegen te gaan is hun leiders echter wel duidelijk en langzamerhand begint zich dan ook af te teke nen hoe het een met het ander te combineren valt: de blanken dan. met steun van de Vere nigde Staten en de Europese Gemeenschap streven naar een Zuid-Afrika. dat een federatie is van pseudo-onafhankelijke gebieden (thuis landen of bantustans). waarin de verschillende volkeren worden ondergebracht. De vier mil joen stedelijke zwarten moeten worden terug gebracht tot een veel kleinere groep en die moeten dan weer iets meer rechten krijgen in hun (zwarte) steden. Het is nu al zo, dat sinds 1970 alle stedelijke baby's worden ingeschre ven in hun bantustan. De economie van die gebieden is zo zwak, dat hun functie als leve ranciers van goedkope arbeidskracht voor lan ge tijd gewaarborgd lijkt. Geregelde herinde lingen van het land houden de massa's in angst en verwarring. Tegelijkertijd wordt er hard gewerkt aan het creëren van een zwarte mid denstand. die ook veel te verliezen zou hebben bij een lange periode van onrust. De zwarte bourgeoisie zal gedeeltelijk in de zwarte steden wonen en gedeeltelijk de elite van de bantu stans vormen. Zij vormen een natuurlijke buf fer tegen radicalen en revolutionairen. Door veel lekenleiders van de kerken aan te trekken als functionarissen in de thuislanden moeten de kerken gewonnen worden voor deze bantu- stanpolitiek Buthelezi Alleen Buthelezi mag buiten het schema blij ven. hij commandeert ongeveer 5 miljoen vrij gedisciplineerde Zulu's en zijn gebied ligt bo vendien vlakbij Mozambique. Hij wil geen on afhankelijkheid en zijn verzet komt Pretoria goed uit. Zuid-Afrika is bereid deze ontwikke ling snel te laten verlopen in ruil voor de steun van de Amerikanen en de Europeanen. Een soort paraplu-parlement samengesteld uit alle deelparlementen met geringe bevoegdheden is niet uitgesloten. De macht blijft zonder man keren in de handen van de blanken. De goed kope arbeidskrachten blijven goedkoop en Zuid-Afrika blijft in het westerse kamp. De blanke oppositie, zowel de reactionaire als de progressieve, is machteloos. Zij hebben niet voldoende steun en ook geen overtuigend al ternatief te bieden. De zwarten zijn ook ver deeld. Met een groot deel van de bevolking ongetraind in politiek denken en handelen valt veel macht toe aan de traditionele leiders, zowel in de verschillende volkeren, in de ker ken als ook in de bekende organisaties. Omdat de blanken de politieke discussie onmogelijk hebben gemaakt door iedere alternatieve politiek als communistisch en staatsgevaarlijk aan te merken en elke politieke organisatie te verbieden is het zeer lastig om een inzicht te krijgen in de alternatieven die de zwarten voor de geest zweven. De enige georganiseerde zwarte beweging bin nen het land is die van Gatsha Buthelezi. Zijn cultureel-politieke beweging Inkatha. heeft zo'n 200.000 leden. Hij is het gesprek van de dag in Zuid-Afrika en daarbuiten. Zowel Preto ria, Washington als de bevrijdingsbewegingen in het buitenland gaan uiterst voorzichting met hem om. Ideologisch staat Buthelezi nog erg op het standpunt van het A.N.C. van voor 1960. Hem zweeft een westerse sociaal-demo cratie voor de ogen met een gemengde econo mie, een multiraciale samenleving waarin blanken en zwarten kunnen samenwerken. De weg tot die samenleving is er een van politieke niet militaire strijd en zal vooral het volk in beweging moeten brengen. Daarom is het interessant dat zijn beweging Inkatha veel boeren en arbeiders onder haar leden kent. De andere bantustanleiders vrezen Buthelezi om zijn daadwerkelijke en vooral zijn potentiële macht, maar zijn ideologisch niet zo ver van hem verwijderd. Daar komt nog bij dat het A.N.C. zowel binnen als buiten Zuid-Afrika veel invloed van (blanke) communisten heeft ondergaan en daarom al snel wordt afgeschre ven door mensen, die graag in koude-oorlog- termen denken. Wel staat de z.g. Zwarte Be wustzijnsbeweging (the Black Consciousness Movement, B.C.M.) fel tegenover hem. De B.C.M. heeft veel kenmerken van de P.A.C. geërfd, is veel meer op zwarte macht georiën teerd en slaat vooral aan bij jongeren en ook wel bij kerkelijke leiders, die angst hebben voor grote gecentraliseerde organisaties en het vooral zoeken in kleinere basisgroepen. Het was mijn sterke indruk dat de B.C.M.-aanhang aan het verliezen is, vooral onder de studenten, die sinds de opstand in Soweto een politieke factor van groot belang zijn geworden. Na een paar jaar van roepen om een sterk gedifferenti eerde basisbeweging, d.w.z. de B.C.M., klinkt nu overal de roep om een eenheidsbeweging weer op. A.N.C. Het lijdt geen twijfel dat de invloed van het A.N.C. weer sterk toeneemt. Ten tijde van de Soweto-opstand was het A.N.C. in het land zwak georganiseerd. Het Londense hoofdkwar tier was druk met interne meningsverschillen en de tijdrovende diplomatieke strijd in de Verenigde Naties en de internationale diplo matie. Bovendien werd er erg veel over de gewapende strijd geschreven, die in werkelijk heid tegenover het Zuidafrikaanse machtsap paraat geen schijn van kans maakte. Nu die achterstand grotendeels ia weggewerkt, ligt de nadruk weer veel meer op de politieke strijd en kun je bij vele groepen weer trots over het A.N.C. horen spreken De kerken staan onwennig in dit verholen RESTAURATIE Bij de restauratie van een kerk in Spaanse plaatsje Llenera stortte onlangs een muur in. Het bleek z een dubbele muur te zijn waarac b niet minder dan 2000 lijken te en voorschijn kwamen. Bij het beri< re werd vermeld dat de stad Llenen n< indertijd de zetel was van een belangrijke inquisitierechtbank. n' God- en mensenverachters uit dejyi= zestiende en zeventiende eeuw hebben blijkbaar op deze manier et gemeend schoon schip te kunnen ijf maken met een aantal lastposten >rs een ander geloof aanhingen. De \is dubbele muur heeft niet kunnen i« verhinderen dat de ingemetselde >ri vrij kwamen, zij het na hun dood.oei Daarmee kwam ook één van de jjrc walgelijkste misdaden van de jjt geschiedenis aan het licht. Het erfe t is dat deze misdaad gepleegd is d et: mensen die meenden daarmee Gi ele een dienst te bewijzen. Een religi( na moord van de eerste orde. Opniet rij voer voor hen die met alle religie pis gebroken hebben. Er bestaat bij i st geen enkele behoefte om ook mas één woord ter verontschuldiging ol te voeren. Erger is dat het nummi «r i van de eeuw niets blijkt te veranderen aan die situatie waari mensen om een andere, afwijkend overtuiging de dood worden ingejaagd. De laatste tijd prijken namen van Amin, Bokassa, Some aan de kop van het lijstje van de massamoordenaars op wereldnivi Een gruwelijke lijst. Ook anderen schijnen naar die plaatsen aan de te dingen. Feiten om heel bescheii van te worden. Wij zijn nog steeds niet goed genoeg voor elkaar. Het klinkt als een mooie variatie op: d mensen is een wolf voor zijn medemens. Maar de muren bezwijken eens. Alles komt eens a het licht. Op een nog grotere dag die vandaag. Bij de grote restaura Dan zal er niets meer te N verontschuldigen zijn. Gatsha Buthelezi debat waann A.N.C., P.A.C., B.M.C. en Inkatna een grote rol spelen. Zoals gezegd, heeft het blanke regime de discussie over deze alterna tieven in de ban gedaan en vervangen door een volstrekt ongenuanceerde propagandastrijd voor het blanke toekomst-concept enerzijds (dat mag) en tegen het communistische gevaar anderzijds. Alles wat haaks staat op het blanke reformisme is communistisch: het A.N.C., het P.A.C., de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de Wereldraad, de Sacla (de evangelicale oecu mene), de B.C.M. en wat zich verder ook nog maar aandient. Omdat een goed woord in het openbaar voor het A.N.C. levensgevaarlijk is, schuiven openlijke critici van het bewind vaak ongewild in de richting van het B.C.M. en raken daardoor dan weer bij meer radicale zwarte elementen (de studenten!) in diskrediet. Veel zal er afhangen van de vraag of de kerken in staat zijn een plaats te worden waar het debat over de alternatieven kan worden ge voerd. Mij dunkt, dat er weinig andere plaat sen zijn in de Zuidafrikaanse maatschappij waar dat kan. Lukt dat niet. dan is het haast niet te vermijden, dat gebeurt waar de blanken het allerbeduchtst voor zijn: een snelle opmars van het militante marxisme. Gebeurt dat wel, dan heb ik uit mijn laatste bezoek begrepen, dat wij moeten rekenen met een verdere toena deringspoging tussen het A.N.C. en een aantal onderdelen van het B.C.M. De grote vraag blijft aan welke kant de Inkathabeweging van Buthelezi dan zal staan. Mijn vermoeden is dat wij daar nog voor verrassingen zullen komen te staan. Dit is het tweede en laatste van een serie artikelen van dr. Van den Heu vel. Het eerste stond in onze krant van gisteren. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Aartswoud en Op does: S. den Blaauwen te Zijpe. Aangenomen naar Lutten: H. Kre te Stedum. Bedankt voor Goes: M. J. Golj Borne; voor Assen (toez.): J. ter S ge te Aalsum en Wetsens GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk: T. J. Loo te Ten Boer. Nixon Uit enthousiasme over de reis Polen van Johannes Paulus II h de voormalige president van de V nigde Staten Richard Nixon de as bisschop van Philadelphia, kardii John Krol, een dikke tienduizend den geschonken voor de opvoedk dige activiteiten van zijn aarts dom. Nixon duidde zijn gift aan een „bewijs van zijn bewondet voor de moed, het verstand en welsprekendheid van de paus". Dr. W. J. Ouweneel De in onze krant van afgeloj maandag aangekondigde conferer „Geloof-geloven-gelovigen", me( dewerking van dr. W. J. Ouwen wordt niet gehouden. Het ons l over toegezonden bericht beleek juist te zijn. DEN BOSCH/UTRECHT (ANP) ld De werkloosheid onder de vrouw< 0 ke bevolking van Noord-Brabant n omstreeks augustus op een ongek( oi niveau komen. De hoofdinspectiei voor de arbeidsvoorziening in Nocklc Brabant A. de Wildt, zegt dit te k a nen voorspellen op basis van de om! wikkelingen in de voorgaande jailo en de nog te verwachten toestrom ie van schoolverlaters. lijl In een jaar verdubbelde het aan?' werkloze Brabantse vrouwen, 13.348 in de maand juni. Ir. de Wi, wijst erop dat de werkloosheid v* vrouwen een steeds grotere pla inneemt in de totale werkloosht. Vorig jaar was dat nog 32,8 proce nu is het aandeel al opgelopen tot procent. De half mei in Utrecht gehouden r< genaamde „banenmarkt" is zo s cesvol verlopen, dat ook andere s den als Haarlem. Delft en Hilversi e, plannen in die zelfde richting hebb >T De banenmarkt is een open dag het arbeidsbureau waar werkzoek»! den en werkgevers elkaar treffen V vrijblijvend kunnen praten over werkkring. Op de eerste experimen l le banenmarkt, zo schat het Utree se arbeidsbureau, kwamen tussen J\ vijf en zeshonderd van de vijfduize bezoekende werkzoekenden aan baan. Een mogelijk gevolg hiervan is d j terwijl overal elders in Nederland' werkloosheid met één procent st€ j in juni, in Utrecht een daling van d r procent werd waargenomen. u Rectificatie In de zaterdag geplaatste bijdra Geloof (2) van J. G. Labots-Klaver Rotterdam stond: „Er wordt te over God en te weinig over God sproken". Dit moet zijn: „Er wordt veel over God en te weinig tot gesproken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2