Energiebesparing valt tegen in West Rechts komt op -Duitsland Helikopters VS uit Costa Rica Alleen Kïesuwkado Trouw Warmer HET WEER KOERDISTAN Overdruk in tank oorzaak ramp Spaanse camping 'Dwingende maatregelen op z'n vroegst in september' Kabinet over begroting 1980 eens déze krant Minister: links blijft gevaarlijker Derde slachtoffer van brand in Beek I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Richtlijnen voor opvang mensen onder invloed Trouw Een krant met principes )ntvangst Begin sober Tour Protesten in parlement T H 37STE JAARGANG NR 10894 WOENSDAG 11 JULI 1979 Overdag droog weer met zonnige perioden. Middagtemperaturen rond 21 graden. Weinig wind. Morgen en overmorgen: droog, vrij zonnig en warmer. Zon op: 05.34 Maan op: 23.30 onder: 21.57 onder: 08.57 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service volop parkeren West-Duitsland OM 1,90 Engeland £0,50 Italië lire 800 Luxemburg Bfrs 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ontplof fing van een met vloeibaar gas gevulde tankauto bij de Spaan se camping Los Alfaques, van daag precies een jaar geleden, is te wijten aan een groot aan tal nalatigheden. Bij de brand, die op de explosie volgde, kwa men 220 mensen om het leven Dit staat in een nog geheim gehouden verslag van het on derzoek, dat de Spaanse auto riteiten naar de oorzaak van de ramp hebben laten instellen. Het rapport doet op dit mo ment de ronde in de oliewereld. De onderzoekers komen tot de conclusie dat overdruk in de tank van de auto de ontplof fing heeft veroorzaakt. Volgens het Spaanse onder zoek was de auto „tot de nok toe gevuld", zonder de voorge schreven ruimte in de tank vrij te laten. Ook zou de wagen niet in het bezit zijn geweest van een bewijs, dat de druk in de tank was gemeten. In kringen van de oliehandel beschouwt men dit als zeer ernstige nala tigheden, wanneer het om een dergelijk gevaarlijk gas gaat. Bovendien was de tankauto niet voorzien van een veilig heidsklep, waardoor een te gro te hoeveelheid vloeibaar gas kon ontsnappen, aldus het rapport. Schadevergoeding De getroffen camping Los Alfa ques aan de Costa Blanca is de afgelopen winter geheel her bouwd. De eigenaar wacht ech ter nog steeds op een schade vergoeding van de regering of de maatschappij, waarbij de auto verzekerd was. De beheer der van de camping zei ons gisteren, dat niets meer herin nerde op de kampeerplaats aan de ramp van vorig jaar. De naam Los Alfaques heeft echter nog steeds een slechte klank, die er nog jaren de oor zaak van kan zijn dat toeristen de kampeerplaats mijden, al dus de beheerder. Zij noemde de huidige bezetting „zeer laag, nog geen dertig procent van vorig Jaar". Onder de huidige kampeerders zijn veel vaste klanten, die ieder jaar terugko men en zich niet door de ramp hebben laten afschrikken. Ook een aantal Nederlandse gezin nen is dit jaar weer teruggeko men, aldus de beheerder. Voor een achtergrondverhaal over de ramp zie pagina vijf. rouw net Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Van onze parlementsredactie DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft gisteren vrijwel op alle belang rijke punten van het financieel-eco- nomisch beleid voor de begroting 1980 overeenstemming bereikt. Ook over de aard en de omvang van het dekkingsplan zijn de bewindslieden het eens. DEN HAAG De vrijwillige besparing van energie in ons land valt ernstig tegen. Na een enigszins hoopvol begin, in april, blijkt in mei niet minder, maar juist meer energie te zijn gebruikt dan was geraamd. De stijging bedroeg meer dan vijf pro cent, terwijl de regering juist mikt op een besparing van die grootte. De grootste regeringspartij, het CDA, verlangt van de rege ring onverwijld maatregelen om de gewenste besparing dit jaar toch te bereiken. CDA-Kamerlid Van Houwelingen noem de gisteren harde maatregelen als in 1973 (autoloze zondag, benzinedistributie) onontkoombaar. PAGINA 2: Verdeeldheid bij zwart en blank in Zuid-Afrika PAGINA 4: plan". Iedere houder van een geel kenteken bewijs zou moeten opgeven welke dag hij of zij de auto wil thuis laten, bij een eventuele invoering van autoloze dagen. Vervolgens zou de automobilist een sticker krijgen, die bepaalt wanneer hij niet op de weg mag. (De donderdag zou bijvoorbeeld taboe zijn voor auto's met een rode sticker). De verkeerspolitie ziet hier meer con trolemogelijkheden dan bij andere vormen van rijbeperking. Er zijn ver schillende varianten denkbaar, zoals een stickerplan uitsluitend voor werkdagen. Vanuit de Tweede Kamer is al gewaarschuwd tegen autoloze zondagen, zoals in het verleden. Kin derrijke gezinnen uit de steden zou den worden gedupeerd. Ook wordt benadeling van de horeca gevreesd. Het CDA-Kamerlid Van Houwelin gen verklaarde gisteren voor de KRO-microfoon: „Ik denk dat we er niet aan zullen ontkomen om tot dis tributiemaatregelen over te gaan, in welke vorm dan ook". Het CDA-Ka merlid noemde het belangrijk dat de regering snel met maatregelen komt: „Dan hoeven geen panieksituaties te ontstaan." Als de regering zich te aarzelend op stelt, zou de Tweede Kamer het zo- merrecès (dat tot eind augustus duurt) moeten onderbreken, opperde Van Houwelingen: „Als er niets ge beurt bestaat er altijd nog de moge lijkheid dat het parlement terug komt. Maar ik hoop dat dat niet no dig is." Halt toeroepen Oppositieleider Den Uyl (PvdA) zei „dat de regering geen dag meer verlo ren mag laten gaan". Ook Den Uyl meende dat distributie („eerlijke ver deling van de beschikbare olie") noodzakelijk is. De PvdA-voorman betoogde dat de olieverbruikende landen door wezenlijke besparingen een halt kunnen toeroepen aan de enorme prijsstijgingen van olie. De tegenvallende cijfers over het energieverbruik in de maand mei worden vandaag door Nederlandse topambtenaren voorgelegd aan het Internationaal energieagentschap (IEA) in Parijs. De twintig landen die hiervan lid zijn hebben eerder dit jaar afgesproken dat zij streven naar een beperking van het olieverbruik met vijf procent. Sommige landen hebben hun heil gezocht in dwingende maat regelen. In Nederland heeft de rege ring haar hoop gevestigd op de vrij willige medewerking van bedrijven en burgers. Verbruik In de maand mei is de stijging van het energieverbruik echter hoger ge weest dan de voorgenomen bespa ring. Dat blijkt uit de cijfers, die oliemaatschappijen hebben verstrekt over de afgeleverde hoeveelheden benzine, stookolie en dergelijke. De stijging zou geheel door het verbruik worden opgeslokt, niet door aanvul ling van de geslonken voorraden na een zeer strenge winter. Is er sprake van het op peil brengen van voorra den, dan hoeft de regering nog niet vast te stellen dat haar oproep voor vrijwillige besparing gefaald heeft. Ons commentaar staat op pag 5. VELP (ANP) De politie heeft giste ren een 21-jarige man uit Dieren aan gehouden, die daar even tevoren in razende woede voor ettelijke tiendui zenden guldens schade had aange richt aan het interieur van de sociale dienst. Hij sloeg meubilair kort en klein, ruk te lampen van het plafond en gooide schrijfmachines door de ramen. BONN (AP, DPA UPI) De activiteiten van de neo-nazis in West-Duitsland zijn aanzienlijk toegenomen, maar links blijft gevaarlijker. Minister van binnenlandse zaken. Gerhart Baum, zegt dat in zijn jaar verslag over de binnenlandse veilig heid. Volgens de bewindsman wape nen de neo-nazi's zich en bereiden zij zich voor op terroristische acties. Het aantal groepen dat een nieuwe, ui terst rechtse dictatuur bepleit, is ge stegen van 17 in 1977, tot 24 vorig jaar. met ongeveer 1300 leden. Behal ve de groepen die Adolf Hitler toejui chen. zijn er nog 52 ander uiterst rechtse bewegingen, met 16.300 le den, aldus de minister. Volgens hem is er reden voor ..be zorgdheid over de groei van rechts extremistische excessen „en de toe nemende neiging wapens te gebrui ken. Wij moeten dit zeer ernstig ne men. en nauwlettend in de gaten houden." Het rapport maakt melding van ver schillende misdaadpogingen die wor den toegeschreven aan neo-nazi's, zoals zeven roofovervallen, zes dief stallen van NAVO-wapens en 13 aan slagen. Er worden bijna duizend (992) gevallen van rechts extremistische uitingen genoemd, zoals het aanbren gen van nazi-tekens, de verspreiding van verboden bladen en bijeenkom sten van ondergrondse groeperingen. Acties Baum voegde hier echter meteen aan toe dat de activiteiten van de neo nazi's niet kunnen worden vergeleken met die van bij voorbeeld de Baader- BEEK (ANP) De brand in de wo ning van de familie Maas aan de Luciastraat in het Limburgse Beek heeft gewoed, heeft een derde slach toffer gemaakt: de 49-jarige W. Maas, die overleed aan zijn brandwonden. Hij had het brandende huis reeds verlaten, maar om zijn huisgenoten te redden, trotseerde hij de vlammen en liep daarbij verwondingen op. Zijn 46-jarige echtgenote en twee zoons, Chris (22 en Marcel (17), zijn er nog ernstig aan toe maar verkeren niet in levensgevaar. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Helty Blok en Ina van Faav»en Lektuurhanger (B) Nooii meer zoeken naar de kram of tv-gidv Decoratief |uu lectuur- hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. hcht naturel leder mei ge vlochten koordie Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-hand je van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Meinhof groep, of andere linkse bewe gingen. De politie heeft links echter gevoelige slagen kunnen toebrengen, aldus de minister. Rechts noch links is er in geslaagd de democratische beginselen van West- Duitsland in gevaar te brengen. Het verslag van het ministerie maakt verder melding van de succesvolle aanhouding van communistische spionnen, en de onderdrukking van „politiek extremisme" van buitenlan ders in West-Duitsland, in bijzonder heid Turken, Iranezen en Joego- slaven. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. CDC. QD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. Lees een krant met overtuiging: Trouw PAGINA 3: I Grote vervuiler krijgt vergoeding SAN JOSE, MANAGUA (AP. AFP, Reuter) De regering van Costa Rica heeft de Verenigde Staten vierentwintig uur de tijd gegeven om twee bij de grens met Nicaragua gestationeer de helikopters terug te trekken. De helikopters zijn in Costa Rica gestationeerd om het Amerikaanse ambassadepersoneel uit de Nicaraguaanse hoofdstad Managua te evacueren wan neer deze stad in handen valt van de Sandinistische Bevrij dingsbeweging. De twee helikopters, die elk een be manning van vijf koppen hebben en in totaal dertig personen kunnen ver voeren, moeten nu worden terugge- voerlijnen worden beheerst door de Sandinisten. Van Somoza zelf werd weinig verno men in Managua. Bij zijn bunker was trokken omdat het parlement van het overigens wel een gaan en komen Costa Rica met 29 tegen twintig van ministers en hoge militairen. In stemmen president Carazo hierom een door radio Costa Rica uitgezon- gevraagd heeft. Het parlement be- den telefonisch interview met Somo- schouwt de aanwezigheid van de za zei de Nicaraguaanse president dat Amerikaanse helikopters als een hij bereid is af te treden als dat een schending van de nationale souverei- niteit van het land. In Nicaragua be vinden zich momenteel nog zo'n vijf honderd Amerikanen, van wie de meesten zich in Managua ophouden. Ook in de Amerikaanse zone bij het Panamakanaal houden de Verenigde Staten helikopters klaar om deze mensen te evacueren. De Amerikaan se regering heeft inmiddels laten we ten de twee in Costa Rica gestatio neerde helikopters te zullen terug trekken. Ook een Hercules transport toestel zal worden teruggehaald. bloedbad in zijn land zou voorkomen. Hij noemde evenwel geen datum. So moza verklaarde te zijn aangebleven op aandringen van de Verenigde Sta ten die in Nicaragua een nieuwe rege ring wensen die de steun heeft van verschillende bevolkingsgroepen. De VS zouden willen voorkomen dat er na een totale overwinning van de Sandinisten een marzistische machtsgreep zou plaats vinden, aldus Somoza. DEN HAAG (ANP) Mensen die onder invloed van alcoholhoudende drank verkeren moeten niet langer worden opgevangen door de politie. In plaats daarvan moeten ze worden overgedragen aan de eigen familie of een ziekenhuis. Dat is een van de richtlijnen die een interdepartemen tale werkgroep in een advies aan de regering heeft aangeboden. De werkgroep was van mening dat aan mensen die onder invloed verke ren een zorg moet worden besteed die wat betreft omvang en deskundig heid niet (meer primair tot de taak van de politie kan worden gerekend. Materieel zowel als personeel is de politie niet in staat om in deze geval len goede hulp te garanderen, aldus de werkgroep. Ook meende men dat als iemand onder invloed van alco holhoudende drank wordt aangetrof fen. in beginsel medisch moet worden onderzocht. Minister de Ruiter van justitie heeft de algemene inspecteur van het korps Rijkspolitie verzocht om voor zijn korps richtlijnen uit te vaardigen conform het advies van de werk groep. Hopeloos Radio Sandino, het station van de bevrijdingsbeweging van Nicaragua, heeft een slotoffensief op Managua aangekondigd, maar gisteren waren er nog geen directe aanwijzingen dat dit offensief al begonnen was. De militaire positie van Somoza wordt door alle waarnemers nu als hopeloos omschreven. Het feit dat de Verenig de Staten voorbereidingen treffen voor de evacuatie van de laatste Amerikanen uit het land, bevestigt dit beeld alleen maar. De Sandinisten hebben de hoofdstad vrijwel ingeslo ten. De afrekening lijkt nog maar een kwestie van dagen. De Nationale Garde, de laatste steunpilaar van president Somoza, zou nog maar voor drie weken munitie hebben. Alle aan- D'66 koestert zijn principes. Ooit besloot men zich in het Europese parlement niet bij een fractie aan te sluiten. Nu houden zij zich zelfs verre van de pseudo- fractie van afgevaardigden die niet bij een fractie zijn aangesloten. Vroeger waren ze pragmatisch. PAGINA 5: Dichtbij en Verder PAGINA 7: Portugal treedt te hard op tegen landbouwcoöperaties Programmamakers onder druk gezet Het ministerie van economische za ken meent dat dwingende maatrege len „op z'n vroegst in september van kracht kunnen worden". Het ministe rie voert druk overleg, onder meer met de ANWB, over het verplicht „laten staan" van de auto, een dag per week. Die maatregel ligt meer voor de hand dan bijvoorbeeld slui ting van de benzinestatons op be paalde uren. Hierbij is de medewer king van de buurlanden vereist, maar van Duitsland wordt geen steun ver wacht. Het ministerie denkt aan autoloze dagen volgens een soort „sticker- en stoet van fietsers trekt door Drente. De rijwielvierdaag- e die gisteren begon, trok meer dan twintigduizend deelne- aers. (AFP, AP) De Is- premier Begin en de Egypti- president Sadat zijn gisteravond de Egyptische stad Alexandrië riedaagse besprekingen begonnen de voortgang van het vredespro- in het Midden-Oosten. Na afloop hun eerste gespreksronde dineer de twee leiders in de tuin van residentie in de stad. ontvangst van de Israëlische pre- in Egypte was uiterst sober. Er geen toespraken gehouden en waren geen menigten georgani- langs de weg waarover Begin Hoewel van de ontmoeting tus- Begin en Sadat niet veel specta- verwacht wordt, hoopt men toch dat het zal leiden tot een verbe tering van de sfeer tussen de twee landen. Het bezoek van Begin, het tweede dat hij aan Egypte brengt, loopt morgen af. Politieke waarne mers hielden overigens wel rekening met de mogelijkheid dat er een snel lere regeling komt voor de Gaza- strook dan voor de westelijke Jor- daanoever in ruil voor een snellere normalisering van de Egyptisch-Is- raëlische betrekkingen. Premier Begin bracht gistermiddag een bezoek aan de enige synagoge in Alexandrië. Zijn bezoek leidde tot een spontane demonstratie van „Be gin Begin" scanderende Egyptena- ren. Toen de Israëlische premier daarop handen begon te schudden, kwamen Egyptische militairen tus sen beide en begonnen met bajonet ten op de geweren de enthousiaste burgers van Alexandrië uiteen te drij ven en de premier terug te duwen naar zijn auto. Santiago Carrasco (midden), een lid van de Nationale Garde van Nicaragua wordt verhoord door eeh officier van de garde, omdat hij de Amerikaanse ABC-verslaggever Bill Stewart in koelen bloede doodschoot. Deze daad, waarvan een film over de hele wereld is uitgezonden, deed het tij in de Verenigde Staten massaal tegen het bewind van Somoza keren. Daarvoor kon de dictator van Nicaragua althans nog op steun rekenen van de rechter vleugel van het Amerikaanse politieke spectrum. Overeenstemming is bereikt over de omvang van het financieringstekort, over wat de gaten zijn, die in de afgelopen maanden zijn geslagen in Bestek '81. Ook zijn de bewindslieden het eens over de omvang van wat beschikbaar is voor het aanvullend beleid in het komende begrotings jaar. Volgens waarnemers is „goede voor uitgang" geboekt en heeft het kabi net de zaak uiterlijk morgen rond. Premier Van Agt heeft de minister raad gisteren voor het eerst sinds zijn ziekte weer voorgezeten. PAGINA SPORT: Tour: Pollentier slachtoffer systeem? I PAGINA ECONOMIE: Consumentenru briek PAGINA SERVICE: Eetrubriek, strips, feuilleton, puz2el, radio- en tv-programma's, weerover- zicht

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1