andelvierdaagse eindigt oms in spurt om trofee Hogere eisen aan vrijwilligers en aan ontwikkelingslanden' Bestuurscollege op Curasao treedt af opers doen zich tegoed aan bier en frikadellen Skylab valt in 'gunstige' baan Paz Estenssoro waarschijnlijk president Bolivia Verkiezingsuitslag werkt averechts Europa: een gekraakt ei igbert Jacobs, nieuwe chef van SNV: :ei 'Geen contacten van VS met PLO' Onderminister VS stapt op Cuba laat laatste gevangenen vrij ENSDAG 11 JULI* 979 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET P6-RHS1 1 ADVERTENTIE m een onzer verslaggevers 'ELDOORN Nabij de Ijenberg, tussen Loenen en sekbergen, toneel van een oedige strijd in de 80-jarige irlog, rustte gisterochtend i alleszins vreedzaam leger- uit. Het waren de deelne- ers aan de 26ste Apeldoorn- wandelvierdaagse. hadden op deze historische plek eerste grote rust. Het voetvolk sd zich te goed aan patat, worst en iadellen benevens bier, chocolade- ik en frisdrankjes, en het lag aan boorden van de op dit punt lang- un voorbij stromende Spreng alsof kruis van verdienste al binnen n magnifiek wandeldagje gisteren, •ale temperatuur, zo nu en dan wat n, boeiende wolkenpartijen en vol- natuurschoon. De blarentrekkers telden nog nauwelijks in actie te men. Toch eiste deze eerste dag n tol: van de 1538 wandelaars, die 's I irgens gestart waren, moesten het zes opgeven. Er zijn dit jaar wat nder deelnemers dan in 1978, maar was het dan ook voor de 25ste dat de Apeldoornse vierdaagse vafrd 6ehouden- ets "lik ditmaal ligt het accent weer dui- jk op het toeristisch wandelen. De 'Jrtig kilometer dus. Een kleine 1200 insen schreven daarvoor in. De rest fgiekte voor de veertig kilometer (zo'n en voor de 50 kilometer (125). ie! ihalve Nederland zijn twaalf natio- jliteiten vertegenwoordigd, met De- '0' marken, Noorwegen en Zweden als jtschieters. ir velen heeft de Apeldoornse vier- agse al iets vertrouwds gekregen, aarom keert bij voorbeeld een ruim Sfl-jarige dame uit Pisa, zij het met derbrekingen, telkens terug? Ro- 'etjana Molendi raakt niet uitgekeken Nederland, dat zo heel anders is Italië. Bovendien is zij een wan- laarster, met passie. Zo een die het k woon niet laten kan. Er is dit maal te i Amerikaan van de partij en ook Canadezen waaronder Arthur v<*emesurier en zijn zoon Andrew die n®et vakantie is in Nederland. Zij d^en niet alleen deze week aan de >eldoomse vierdaagse maar volgen- week ook aan de Nijmeegse vier- "a agse mee. iar p lus De eerste dag van de Apeldoornse wandelvierdaagse ging in de richting van Ugchelen, Beekbergen en Loenen. Op de foto een groep wandelaars in de omgeving van Loenen. WASHINGTON (AP, Reuter) Zes uur vanavond is in de laatste voorspellingen van de Amerikaanse autoriteiten het meest waarschijnlijke tijdstip waarop hun kunstmaan Sky lab naar beneden komt. De NASA is daar best tevreden mee, want in die periode draait het gevaarte zijn „onschuldig ste" baantjes: veel boven zee en dunbevolkte gebieden. Als de berekening uitkomt, val len de brokken in een strook die zuidelijk om Afrika heen loopt: voor de westkust en in de Indische Oceaan. Maar dat is nog volstrekt speculatief. Als Skylab even lang doorvliegt komt het over het midden-wes ten van Australië en als het een keer tegen de dichtere luchtla gen „afketst" kunnen er ook nog brokken in Amerika zelf vallen. Om die kans op afket sen te verkleinen en dus de voorspelbaarheid te vergroten, wil men in de loop van de mor gen het nu nog georiënteerd vliegende Skylab aan het tui melen brengen. Het Skylab-gebeuren heeft vol gens de politie van de Filippij nen daar inmiddels zijn eerste slachtoffer gemaakt. De 58-ja rige Simeon Ga Ivez kreeg za terdag een hartaanval na een nachtmerrie. De man had in zijn slaap „Skylab, Skylab" ge roepen. De Indonesische minister van defensie, generaal Mohammed Joesoef, heeft verklaard dat hij zich geen zorgen maakt, „om dat alles door God is besloten." Een Fins reisbureau boekte de vakanties van twee echtparen op hun verzoek van Grieken land over naar Spanje, omdat zij het idee hadden dat Skylab in Griekenland zou vallen. De kans dat ergens ter wereld ie mand getroffen wordt, is vol gens de jongste gegevens één op 1500. Fonnerha/Sneek/Holland d< filitaire oefeningen verboden" aat er een beetje overbodig bij de gang van de Loenermarkt, een raalf hectare groot natuurgebied |i et flinke hoogteverschillen en soms n ook met een wat buitenlandse I* lure. Veel Nederlanders kennen •I -ze plek niet. Ook het gros van de leldoomse vierdaagse-wandelaars Ct et. Alleen de deelnemers aan de ertig kilometer en de vijftig kilome- )vir komen er door. Ze kunnen er lninieten van wondermooie panora- Aj a's, maar het blijft een klus om de lenermark te nemen. En dat duide k op de eerste dag, maar goed, dan iCja de kop er ook meteen goed af. de'p deze tocht naar Loenen werden mj ik vele kilometers getrokken over ifelijk slingerende paden door Lan- 1( luwen waar het graan stond te rij- ge :n, hoewel dat helaas steeds minder ordt, want de boeren zien meer in on elkproduktie. Vandaag, gaat de andeling via het park van Paleis 'p( et Loo naar Wiessel, richting Vaas- sen en Epe, voor een groot deel even eens agrarisch gebied. Morgen, per traditie weereen tocht door het Kroondomein naar Kootwijk. Vrij dag ten slotte wordt er naar Hoender- loo gewandeld. Allemaal met zorg uit gezette parcoursen waar veel te ge nieten valt, maar wat jammer genoeg lang niet door iedereen wordt uitge buit, gezien de snelheid waarmee ve len steeds weer op de finish (het cul- tureel-centrum Orpheus) aangaan. Soms als honden opgejaagd door een stuk leverworst (lees in dit geval: de trofee) voor hpn neus te laten bun gelen. Gips Een uitvaller had de Apeldoornse vierdaagse al enige weken voor dat deze begon, de heer T. Achterberg uit Zeist, secretaris van het organisatie comité. Toen hij de tekst voor het programmaboekje naar de drukker bracht, kreeg hij een ongelukje waar door hij nu met een voet in het gips loopt. „Nijmegen en Apeldoorn heb ben nu elk hun eigen plaats," zegt hij. „De strijdbijl is begraven, de kruit damp opgetrokken. We zijn geen con currenten meer van elkaar. Maandag avond waren de topfiguren van de KNBLO bij de openingsceremonie in Apeldoorn en volgende week hopen wij als NWB-bestuur in Nijmegen pre sent te zijn." Vrijdagmiddag tussen drie uur en half vier houdt het vierdaagse leger tje met veel muziek zijn intocht in Apeldoorn. Fietsen In Assen zijn gisteren fietsters begon nen aan de Drentse rijwielvierdaagse. Er waren vier routes van veertig kilo meter uitgezet, en een voor degenen die zestig, tachtig of honderd kilome ter wilden fietsen. Hoewel de zon niet overvloedig scheen was het behoor lijk fietsweer. De 20.000ste deelnemer, Frank Oo- men uit Emmen kreeg een gereed schapskist aangeboden. De commis saris van de koningin in Drente, me vrouw A. P. Schil thuis fietste alleen gisteren mee. LA PAZ (AFP) De overwinnaar bij de onlangs in Bolivia gehouden alge mene verkiezingen, de gematigd link se kandidaat Hernan Siles Suazo, maakt weinig kans op het president schap. Siles bleef met 37 procent van de stemmen acht procent voor op zijn naaste rivaal, Victor Paz Estenssoro, de centrum-rechtse kandidaat. Om dat geen van de kandidaten echter een absolute meerderheid haalde, zal het parlement nu binnenkort de pre sident. moeten kiezen De verwach ting is dat de overige partijen ter rechter zijde van het centrum Paz in het zadel zullen helpen, ondanks voortdurende oproepen in en buiten het parlement om de kandidaat die de meeste stemmen haalde bij de verkiezingen tot president te maken, omdat hij op de meeste steun van de bevolking kan rekenen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuurscollege (het dagelijks bestuur) van het eiland Curacao is, nauwelijks één week nadat het was gevormd, afgetreden. Dat heeft alles te maken met de uitslag van de vrijdag gehouden verkiezingen voor een centraal parlement van de Antillen. Bij de verkiezingen voor de eilandsra den in april van dit jaar was de MAN van Don Martina op Curasao de grote overwinnaar (met zo'n 23 procent van de stemmen) een succes, dat vorige week bij de parlementsverkiezingen nog groter bleek te zijn (42 procent, wat resulteerde in zeven van de twaalf voor Curacao beschikbare zetels). Hoewel de MAN een middelgrote par tij was, bleek het bij de onderhande lingen over de vorming van een nieuw bestuurscollege voor Curacao niet mogelijk overeenstemming met de MAN te bereiken. Don Martina koes terde namelijk grote bezwaren tegen de persoon van George Hueck, die door de Nationale Volkspartij naar voren was geschoven als gedeputeer de (dat is: lid van heh bestuurscol lege). Want Martina verdacht Hueck van wanbestuur en corruptie tijdens een vorige bestuursperiode. Martina zei daarom ook pas verder te willen on derhandelen als Hueck geen kandi daat meer zou zijn. Tegelijk vroeg hij om een accountantsonderzoek naar het reilen en zeilen van de dienst woningbedrijf onder het bewind van Hueck. PASADENA (AP) Europa, de laatste van Jupiters manen die nog niet van dichtbij was gefotografeerd, ziet er als een gekraakte eierschaal uit. Er lo pen kriskras ondiepe spleten over het oppervlak, die breu ken lijken in een dunne ijslaag. Dat beeld gaven de onderzoe kers van de foto's die de Voya ger 2 maandag gedurende vier uur maakte op een kleinste af stand van 240.000 kilometer van Europa. Eerder had de Voyager op 60.000 kilometer aan Ganymedes gesnuffeld, waar dramatischer bijzonder heden te zien waren: giganti sche inslagkraters en langs el kaar geschoven rots- en ijs massa's. 'Bedrog' an een onzer verslaggevers t o EN HAAG Er worden ho en tre eisen gesteld aan vrijwil- rot gers, en aan dé ontwikke- agslanden waar die vrijwilli- ;di srs naar toe gaan. en 'at is de kern van het betoog an mr. Egbert Jacobs, die nlangs is benoemd tot :hef" van de Stichting Ne- erlandse Vrijwilligers (SNV). aar zijn zeggen hebben „de va annen en vrouwen met een an lecdote" plaats gemaakt lor „meer serieuze vrijwilli- va ers. Het vrijwilligerswerk is ,ar linder avontuurlijk en min- an|er liefdadig geworden, en ge- JJj olitiseerd in de goede zin' jchtmasten Cti OOI lat cobs haalt er de man bij „die hier e 1 :htmasten heeft geschilderd, en dan ild een ontwikkelingsland wil gaan cej ïrken. Zomaar, omdat het avon- urlijk lijkt. Dat kan niet meer. Vrij- lligheid in die zin is achterhaald, en de derde wereld zit ook niemand op te wachten." „De vrijwilligers vragen zich steeds meer af: wat doe ik hier, waarvoor word ik gebruikt, wie hebben er baat bij? Inderdaad de kleine boeren, of de mensen in de sloppenwijken? Pas in de tweede plaats komt dat men als vrijwilliger naar de derde wereld gaat. De ontwikkelingslanden vragen ook niet of iemand er als vrijwilliger werkt, maar ze willen weten wat de vrijwilliger doet en kan." In een brief aan de mensen die in de derde wereld werken schrijft Jacobs in feite dat vrijwilligheid in de zin van een betrekkelijk lage beloning, moei lijke werkomstandigheden en een ge brek aan carrière-mogelijkheden ach terhaald is. Oud-vrijwilligers (vere nigd in de Kontaktgroep Nederland se Vrijwilligers: KNV) zijn daarover nogal verbolgen. Volgens hen is het beeld dat Jacobs schept al lèng ach terhaald, maar past de „vrijwilliger" op basis van onder andere de solidari teit met de doelgroep een bewuste financiële zelfbeheersing". Door daaraan voorbij te gaan „doet de chef een belangrijk deel van de vrijwilli gers te kort", aldus de reactie van de oud-vrijwilligers, die is afgedrukt in het SNV-blad Vice Versa Nog verschil? Gezien de mening van Jacobs over „zijn" SNV. is het wel de vraag wat het verschil is tussen SNV en DTH (de directie technische hulp van het ministerie van buitenlandse zaken, die deskundigen tegen goede beta ling uitzendt naar de derde wereld». Volgens Jacobs groeien SNV en DTH wel naar elkaar toe: maar zullen ze toch op „gepaste afstand", van elkaar blijven bestaan. Wel ziet hij steeds meer vrijwilligers „overspringen" na beëindiging van hun contract, naar de dienst technische hulp. Het verschil tussen SNV en DTH is volgens Jacobs de „grotere betrok kenheid van de vrijwilliger", die zich meer „vereenzelvigt met de club die hem of haar uitzendt. In tegenstelling tot mensen van DTH, die .gewoon' bij een .baas' werken". Jacobs noemt ook de „vergader- en inspraakfolklo- re" die SNV onderscheidt van DTH. Dit soort uiVspraken over vergaderen en inspraak is Jacobs ook niet in dank afgenomen. In zijn brief schrijft hij dat SNV niet in de eerste plaats „een laboratorium voor besluitvor mingsexperimenten is". Bij veel vrij willigers is dit hard aangekomen, na de roep om democratisering die de afgelopen jaren door de organisatie klonk. Desondanks is de beslissings bevoegdheid binnen SNV niet wezen lijk verandeid. en is de zeggenschap van de vrijwilligers niet groter ge worden. Door zijn uitspraken is Jacobs als nogal eigenzinnig overgekomen, „maar", zegt hij, „ik ben minder auto ritair dan het lijkt. Maar uiteindelijk ben ik wel degene die de beslissingen neemt, nadat alle betrokkenen ge hoord zijn. Ik houd niet van wollig taalgebruik, en de mensen weten nu tenminste wat ze aan me hebben". Grote behoefte Er bestaat, aldus Jacobs, een grote behoefte aan vrijwilligers in de arm ste ontwikkelingslanden, waar de SNV dus met name actief wil zijn. Nadruk wordt gelegd op arme landen als Benin, Guinee Bissau, Mali, Niger. Er is een „tijdelijke inzinking" ge weest doordat activiteiten in een aan tal (rijkere) landen sneller werden be ëindigd of beperkt, dan ze elders weer konden worden opgebouwd. Boven dien bestond bij veel potentiële vrij willigers aarzeling omdat ze bang wa ren bij terugkeer in Nederland geen baan te vinden. „Veel mensen komen echter helemaal niet op de arbeids markt terecht", zegt Jacobs. „Of ze gaan studeren, of ze gaan opnieuw in de derde wereld werken, al dan niet via SNV" Jacobs is ervoor dat vrijwilligers lan ger op pad gaan dan voor twee jaar. zoals nu het geval is. De „vakvrijwiili- Mr. Egbert Jacobs ger" die hij voor ogen heeft zou zijn of haar werk beter kunnen afmaken bij een langer verblijf, terwijl het voor zowel de SNV als het ontvangende land verstandig kan zijn „langlopen de afspraken" te maken. „Er ls niets op tegen dat wij in land „X" op ons zouden nemen alle bruggen te verbe teren. Belangrijk bij de inzet is het ontwik kelingsbeleid dat derde wereldlanden voeren, maar het is niet doorslag- gend. Vrijwilligers kunnen ook wor den uitgezonden naar landen waar bij het totale ontwikkelingsbeleid nog wel wat vraagtekens te zetten zijn. als zij maar zo kunnen werken dat het de doelgroepen ide armste bevolkings groepen blijvend ten goede komt". Jacobs tot slot: „De kwaliteit van de projecten neemt gestaag toe, net als de kwaliteit van de vrijwilligers. Daardoor groeit ook de voldoening" Op die eis wilden de andere partijen niet ingaan, met het resultaat dat de MAN buitenspel kwam te staan bij de vorming van een bestuurscollege. „Bedrog" noemde de Antilliaanse krant Amigoe de uitslag van deze onderhandelingen in een commen taar en in zekere zin kan het grote succes van Martina bij de parle mentsverkiezingen van vrijdag als een bevestiging van die uitspraak door de kiezers worden beschouwd. In ieder geval hebben nu de andere Curacaose partijen de consequentie getrokken, zodat er opnieuw met de MAN (en over George Hueck en een eventueel accountantsonderzoek) zal moeten worden onderhandeld. AMMAN. WENEN (AFP. AP) Er bestaan geen geheime contacten tus sen de Verenigde Staten en de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Dit zei de woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, in een giste ren gepubliceerd interview met een Jordaanse krant. De Verenigde Sta ten zullen pas contact met de PLO opnemen als deze organisatie resolu tie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties onderschrijft en daarmee het bestaansrecht van Israël erkent. Hodding Carter sloot een her vatting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten uit en meen de dat alleen via Sadats initiatief een omvattende vredesregeling in het Midden-Oosten te bereiken is. Egypte heeft zich positief uitgelaten over de ontvangst van de Palestijnse leider Arafat door de Oostenrijkse kanslier Krelsky en de voorzitter van de Westduitse SPD, Willy Brandt. Egypte steunt de pogingen van de socialistische Internationale om de Palestijnen te betrekken bij de het vredesproces, heet het in een officiële verklaring. Volgens politieke waarnemers heeft de ontvangst van Arafat in Wenen schade berokkend aan de positie van de Israëlische Arbeiderspartij, on danks het feit dat deze partij, die in de oppositie is, zich eensgezind ach ter de regering schaarde in haar ver oordeling van Arafats bezoek. De Ar beiderspartij is ook lid van de socia listische Internationale. WASHINGTON (UPI) - De plaats vervangend minister van energieza ken van de Verenigde Staten, John O'Leary, heeft in Washington bekend gemaakt dat hij per 4 september wil aftreden. Hij is voorstander van de ontwikkeling en produktie van syn thetische brandstof. Naar verluidt verschilde hij in beleidskwesties van mening met topmedewerkers van president Carter, zoals Stuart Eizen- stat en Jack Watson. Toen het in het gehele land kwam tot rijen auto's voor de benzinepompen en op sommige plaatsen schaarste ontstond, nam het aantal congresle den dat O'Leary en zijn baas, minis ter James Schlesinger, weg wilde heb ben, snel toe. Er zijn geruchten ge weest dat O'Leary dit jaar af zou treden, maar volgens ambtenaren van zijn ministerie wilde hij in ieder geval niet opstappen voordat de hui dige energiecrisis was opgelost, al had hij laten weten „niet met zijn baan getrouwd te zijn" HAVANA (Reuter. AFP) - Cuba heeft aangekondigd de laatste poli tieke gevangenen te zullen vrijlaten. Het gaat om 610 veroordeelden die nog steeds vast zitten wegens delic ten die ze begaan hebben tijdens de machtswisseling van 1959 die Castro aan de macht bracht. De aanstaande vrijlating werd bekend gemaakt door de Cubaanse ballingenleider Jorge Roblejo Lorie op een door de Cubaan se regering belegde persconferentie. Roblejo heeft in Havana verzoeken van in de Verenigde Staten Woonach tige Cubanen overhandigd voor de vrijlating van de betrokken gevan genen. Directeur De psychiater W. J. Har deman, momenteel plaatsvervan gend hoofdinspecteur voor de geeste lijke volksgezondheid bij het ministe rie van volksgezondheid, is benoemd tot algemeen directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis Veldwijk te Er- melo. Zijn benoeming gaat op 1 no vember van dit jaar in. De heer Har deman volgt dan dr. H. van Andel op. die een functie heeft aanvaard bij het Nationaal Ziekenhuis Instituut (NZI». waar hij zich zal bezighouden met de kwaliteit van de patiëntenzorg

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11