ietnam verspeelt sympathie inder olie kan tot ernstige crises leiden ^Buitenlanders mogen In China investeren Aardverschuiving biedt Antillen kans Straks geld gaan verdienen, maar waar moet je baas met je salaris heen? Tja.... p lange termijn geen tekort, maar: Aanslag op pastoor: vergif in miswijn De Amro Bank doet iets extra's voor jonge mensen. 'Frankrijk moet dekoloniseren in Stille Oceaan' Wer^ulde^Wand VERKWICKT ENDE VERFRISCHT. SINDS 1554. ANDAG 9 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET r Nico Kussendrager tb ik mij twee jaar geleden in Vietnam in de luren laten tn? Natuurlijk was er wat af te dingen op de ontwikkeling het land, natuurlijk was er gebrek aan vrijheid en n ituurlijk werden dingen de vijf Nederlandse bezoekers mooi- tef voorgeschoteld dan ze waren. die „fout" waren geweest in de tijd van de Amerikanen in de door-en door rotte samenleving die Saigon toen was. De buitenlandse gasten werden meegenomen naar centra voor „her stel van de waardigheid van de vrouw" en „herstel van de waardig heid" van de jeugd, waar prostituees en drugverslaafden werden opge vangen. Daarnaast, gaven de Vietnamese gastheren toe, waren er „echte" he ropvoedingskampen, waarvan we er echter geen konden bezoeken. Maar de gevangenen „gebruikt u dat woord niet" zouden zodra zij van hun verkeerde ideeën genezen waren worden vrijgelaten, zo werd ons ver zekerd. Nog steeds zitten honderdduizenden ■mensen vast in Vietnam, onder de meest belabberde omstandigheden. Niet al te geloofwaardig was de verze kering van de Vietnamese machtheb bers, dat het Zuiden van Vietnam het eigen bestuur regelde. Het tegendeel bleek te duidelijk. De heropvoeding had Zuid-Vietnam van al zijn kaders beroofd, en de sleutelposten zijn overgenomen door Noordvietname- zen die geschoold zijn in de commu nistische leer, of een tankdivisie kun nen leiden, maar die van economie geen kaas hebben gegeten. Eerste levensbehoeften zoals rijst zijn in Zuid-Vietnam niet of nauwe lijks te krijgen, wat wel een schrille tegenstelling is met de krankzinnige luxe uit de dagen van de oorlog. Toen ij i voorbeeld tijdens het bezoek aan ch ii nieuwe economische zone een it n de paar „showzones" die voor e [itenlanders toegankelijk waren, et tel i een lang gesprek onder het genot -Ik n een kop thee wilde de voorzitter isln het volkscomité laten zien hoe vs vreden de bewoners van de zone 'eifei waren. Hij stak kaarsrecht de weg ier, naar een keurig huisje, waar een laifeel gezin op zijn paasbest gekleed de geneugten van de revolutie uit ier doeken deed. rli i mensen uit het overbevolkte, ver- ak ïkte Saigon (Ho Tsji Minhstad) wil- n maar wat graag naar de nieuwe H onomische zones, hoorden we. Al- s was daar voor hen: grond, zaai- ied, een huis, wat geld. enlt andere bron wisten de buiten- in ndse gasten maar al te goed dat het niet was. Dat mensen werden ge- d' vongen naar de nieuwe economl- he zones te gaan, omdat anders hun jstrantsoen werd ingehouden. En °r it in die zones hun bed niet gespreid 1 g, maar dat er hard gewerkt moest orden onder moeilijke omstandig- n sden, om de omgeving een beetje efbaar te maken. bfi aar dat de bewoners van de zones :e lor gebrek aan voedsel en medicij- ln en zouden sterven als ratten zoals eeds duidelijker wordt dat had- et sn we slechts bij geruchte ver- bmen. heropvoeding uuïooi opgediend waren ook de verha- >njn over ..heropvoeding" van hen Vietnam twee jaar geleden: de wonden van een jarenlange oorlog wekken snel sympathie, en leiden de aandacht af van minder fraaie trekken van de nieuwe samenleving. draaide de economie van het Zuiden volledig op Amerikaanse dollars. Nu zal ze van de grond af aan weer moe ten worden opgebouwd, maar de Noordvietnamezen weten niet hoe. „Bourgeoisie" Officiële Vietnamese gesprekspart ners verklaarden twee Jaar geleden dat de socialisering van de bedrijven in het Zuiden langzaam zou gaan. Het leek hun niet verstandig dat over haast te doen, om de economische moeilijkheden niet nog te vergroten. Begin vorig jaar echter werden plots klaps alle bedrijven in het land gena tionaliseerd in het kader van „een staatsgreep tegen de bourgeoisie". De rolluiken voor winkels en kanto ren werden neergelaten, en voor een deel zijn ze nog dicht. De Vietnamese regering hekelde de zwakheid van het Zuiden, en zei door de naasting „het ideologisch bewustzijn" te willen aanwakkeren. Het was een nieuw voorbeeld van de onmiskenbare overheersing van Zuid-Vietnam door het Noorden. Tienduizenden mensen onder wie veel Vietnamese Chinezen werden van hun inkomen beroofd. Die Chinezen wonen voor het over grote deel in de wijk Cholon, waar heen de buitenlandse bezoekers drie jaar geleden niet mochten gaan. Onze gastheren probeerden alles om ons zo ver mogelijk bij de „gewone mensen" vandaan te houden. Dat lukte niet altijd. Onderdrukking Op een zondagmorgen werden we twee keer aangeklampt door jonge mannen die op een onopvallende plaats „nee, niet hier, dat is te gevaarlijk" wilden praten over de „onderdrukking", over hun mislukte vluchtpogingen, en over de velen die wilden vluchten. Beiden hadden on der de Amerikanen een goede baan gehad, en je nam toen aan dat dit hun verhalen toch enigszins zou kleuren. Vluchten kostte ook toen al geld om ambtenaren om te kopen, vertelden de twee, en de corruptie in Vietnam is sindsdien alleen maar toegenomen. Noorderlingen die nu het Zuiden be sturen zijn in de ban van de luxe- produkten die nog steeds in grote hoeveelheden aanwezig zijn; voor een deel gewoon weggesleept uit vroegere huizen van de Amerikanen. Om goederen te kunnen kopen is geld nodig, en het salaris is laag. Veel tijd trokken onze Vietnamese gastheren twee jaar geleden uit voor het bezoeken van scholen en zieken huizen, om te laten zien hoe onder wijs en gezondheidszorg verbeterd waren. Ook daaraan ga je nu twij felen. Op de scholen liep een aantal kinde ren rond met rode sjaaltjes om de hals: de jonge pioniers, de toekomst van Vietnam. Het deed allemaal wat padvinderachtig en wat streberig aan „wie goed zijn best doet, mag zich het neefje van oom Ho (Tsji Minh) noemen, of krijgt een vlaggetje" maar het leek toch betrekkelijk on schuldig. Gevluchte Vietnamezen vertellen nu dat jonge pioniers zelfs hun ouders aangeven, als ze alleen maar mopperen op de „verworvenhe den" van het nieuwe Vietnam. Het onderlinge wantrouwen in Vietnam groeit met de dag, en het verraad is overal. In Iedere buurt wordt gecon troleerd wat de bewoners doen en zeggen, en niemand weet wie nog wel en wie niet te vertrouwen is in het Vietnam van vandaag. Dat het met Vietnam de verkeerde kant is opgegaan wordt voor een groot deel toegeschreven aan de har de „stalinisten" in de partijtop. De betrekkelijk gematigde partijleider Pham Van Dong zou weinig meer te vertellen hebben, en wordt over heerst door de mannen van de harde lijn. Zij willen aandacht voor de indu striële ontwikkeling van Vietnam dat speelde twee jaar geleden tijdens mijn bezoek al sterk en zijn daar voor van de Sowjet-Unie afhankelijk. Het leger krijgt voorrang boven de oplossing van de economische pro blemen en verbetering van de levens standaard. De aanhangers van de harde lijn voelen zich gesterkt door de overwinning op de Verenigde Sta ten, maar vooral ook door wat wordt beschouwd als de victorie over het volkrijkste land ter wereld China, dat zich na de grensoorlog terugtrok. Zij streven naar een Vietnamese over heersing van Indo-China, (Ho Tsji Minh zou het zo gewild hebben) en dat gaat ten koste van de vrijheid en de ontwikkeling van Vietnam. Oorlogswonden Tijdens de reis door Vietnam twee jaar geleden viel voortdurend het woord oorlogswonden. Die zijn diep en pijnlijk in het land. De ontblade ring op het platteland, de bomkraters in de steden, weggeslagen bruggen en in het niets eindigende wegen, na palmslachtoffers en een tentoonstel ling van oorlogstuig toonden hoe zwaar Vietnam geleden had. Dat gaf je, ondanks alle reserves, sympathie voor Vietnam. Daar is nu weinig van over. ADVERTENTIE inpARIJS (AFP, Reuter) De aarde bevat voldoende energiebronnen, om op lange termijn een '"tnergieverbruik dat tien tot vijftien maal zo hoog is als dat van 1975 mogelijk te maken. Dit s'taat in een rapport dat de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) heeft opgesteld over de toekomstverwachtingen. an het rapport, „Interfutures", heb- m en deskundigen uit 19 lidstaten drie x^ar lang gewerkt. Hoewel de toon j/an het rapport voor de lange termijn ptimistisch is, menen de opstellers ojjat de komende 25 jaar wel ernstige prises kunnen ontstaan, als gevolg b( an verminderde beschikbaarheid ai an olie, en de ongelijke geografische i erdeling van de energiebronnen. ti Vssen 1990 en 2000 zal de oliepro- uktie een peil van vijf zes miljard on bereiken, maar dat zal in 2020 zijn iSj eruggezakt tot 2,5 miljard ton. In het |aar 2000 zal olie voorzien in 41 pro- ,e ent van het energieverbruik (in 1978 was dat 42 procent), kolen in 22 pro cent, gas 16 procent, kernenergie 13 procent, waterkracht 5 procent en de rest (met name zonne-energie) 3 procent. „Interfutures" verwacht, dat het energieverbruik van het westen tus-. sen nu en 2000 zal verdubbelen, ter wijl het verbruik in ontwikkelingslan den vijf tot zeven maal zo groot zal worden. De 24 lidstaten van de OESO zullen in het jaar 2000 15 procent van de Voedsel wereldbevolking vertegenwoordigen (nu is dat 20 procent). De westerse landen behouden hun overwicht in de .harde valuta" naar het eigen land mogen overboeken. PEKING (Reuter, AP, DPA) In China is gisteren een nieuwe iwet gepubliceerd, waaruit blijkt, dat buitenlandse onderne mingen in China joint ventures (gezamenlijke dochters) met ^Chinese bedrijven mogen oprichten en de winsten daaruit in de groei nog niet in zicht, in deze ii4. ijperiode moet zich de overschakeling voltrekken van een op olie gebaseer de energievoorziening naar andere energiesystemen, die vooral op kern energie en zonne-energie gebaseerd zullen zijn. Kolen en andere fossiele brandstoffen moeten voor een aan vulling zorgen. De opstellers zien voor de toekomst vier grote „technologische avontu ren": op het gebied van de elektroni ca, de biologie de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen, en het ge bruik van de oceanen en de ruimte. De landen zullen ln economisch, eco logisch en cultureel opzicht steeds meer van elkaar afhankelijk worden. Dat zal heilzame gevolgen hebben, maar ook nieuwe kwetsbare plekken geven. PATTADA (Reuter) De pastoor van het plaatsje Pattada op Sardinië is gisteren voor het altaar in zijn kerk neergevallen na het drinken van ver giftigde miswijn uit zijn kelk. De pas toor had nauwelijks de kelk aan zijn mond gezet, toen hij voor de ogen van zijn verbijsterde parochianen ineen zeeg. Hij moest in ernstige toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de politie was er genoeg ver gif in de wijn gedaan om de geestelij ke te doden, als hij de hele kelk had leeggedronken. - Deze nieuwe wet is met onmiddellijke (yjiingang van kracht geworden. Be- is dat de buitenlandse partner een kwart van het bedrag, 'dat in de gezamenlijke onderneming wordt gestoken, moet bijdragen. m Daarbij zijn die buitenlandse onder nemingen vrij, het benodigde kapi taal direct van buitenlandse banken r.^aan te trekken. Voor het eerst in dertig jaar gaat China ook belasting op winsten hef fen. De wet voorziet echter in een belastingreductie op winsten, die ge- durende de eerste twee drie Jaar r worden gemaakt. Tenminste, voor ondernemingen die technologisch up- to-date opgezet zijn. De nieuwe wet zal, zo is de verwach ting. de Chinese handel een belangrij ke impuls geven. Verdrag Een sterke stimulans voor de handel wordt eveneens verwacht van de han- aj delsovereenkomst, die China en Ame rika zaterdag in Peking hebben on dertekend. De Chinese minister van buitenlandse handel, Li Qjang, en de Amerikaanse ambassadeur Leonard Woodcock, hebben hun handteke ning onder de documenten gezet. China krijgt hierbij de status van „meest begunstigde natie", wat in houdt dat het land de laagste invoer rechten betaalt die de VS enig ander land rekenen. Het Amerikaanse Congres moet nog goedkeuring hechten aan de overeen komst. Verwacht wordt dat tegelij kertijd eenzelfde handelsovereen komst met de Sowjet-Unie ter sprake zal komen. China hoeft namelijk niet de toezegging te doen dat het een vrij emigratiebeleid zal voeren. Dit is een van de voorwaarden om voor het pre dikaat „meest begunstigde natie" in aanmerking te komen. Aan deze voorwaarde, de zogenoemde Jack- son-Vanik-paragraaf, voldoet de Sow jet-Unie niet: te weinig Russische jo den mogen de Sowjet-Unie verlaten. China hoeft volgens Amerikaanse re geringsfunctionarissen niet aan deze voorwaarde te voldoen, zodat de mo gelijkheid openblijft om in het kader van de gelijke-rechten-politiek van de VS ook met de Sowjet-Unie een handelsovereenkomst te sluiten. Door de overeenkomst zal de handel tussen de VS en China in 1985 een waarde hebben van bijna tien miljard gulden, vijf maal zoveel als verleden jaar. Met de status „meest begunstig de natie" hoeft China in het eerste jaar van de overeenkomst ongeveer honderd miljoen dollar minder in voerrechten te betalen dan normaal. wereldproduktie, waarvan ze meer dan de helft voor hun rekening zullen nemen. Maar het aandeel van de Ver enigde Staten hierin, zal terugvallen van 31 procent op 19 procent. De rapporteurs verwachten dat de aarde in 2000 zal worden bewoond door tussen de 5,8 en 6,4 miljard men sen, en door 11 miljard mensen in 2050 (in 1975 telde de wereldbevol king bijna vier miljard mensen). De aarde kan voldoende voedsel pro duceren voor die groeiende bevol king, vooral als rekening wordt ge houden met verbetering van het ren dement van de graanoogst, die 50 tot 150 procent meer kan opbrengen. China zal de voedselproduktie moe ten verdubbelen en in enkele andere ontwikkelingslanden is een verdrie voudiging nodig, om in de eigen be hoeften te kunnen voorzien. Wel moe ten dringende maatregelen worden genomen om het verlies van land bouwgrond door erosie, ontbossing en urbanisatie tegen te gaan. Volgens 'Interfutures' zijn de komen de halve eeuw de fysieke grenzen van' Ben je tussen de 16 en de 26? Ga dan even langs de Amro Bank en vraag naar het Plus Pakket Dan krijg je een j salarisrekening plus een spaarrekening met extra hoge rente. HONIARA. SALOMONSEILAN DEN (AP) Frankrijk moet zijn ko loniën in de Stille Oceaan de vrijheid geven. Doet het dat niet, dan zal de kwestie aanhangig worden gemaakt bij de commissie voor dekoloniallse- ring van de Verenigde Naties. Dit pleidooi houdt de premier (tevens minister van buitenlandse zaken) Ebia Olewale van Papoea Nieuw-Gui- nea vandaag op een topconferentie van twaalf landen in de Stille Oce aan. Het initiatief van Papoea Nieuw- Guinea wordt gesteund door West- Samoa en Fidji. Parijs zou ook onaf hankelijkheid moeten verlenen aan het nikkelrijke Nieuw Caledonië en Tahiti, waar de Fransen hun kern proeven nemen. Tot dusver heeft Parijs steeds gezegd dat de Franse gebieden in de Stille Oceaan zonder meer deel uitmaken van Frankrijk. Vrijdag zei Olivier Stlrn, de Franse staatssecretaris voor overzeese gebiedsdelen, vooruitlo pend op de top in Honiara op de Salomon-eilanden, dat Frankrijk „ogenblikkelijk" onafhankelijkheid zal verlenen als een meerderheid van de bevolking dat wenst. Maar hij waarschuwde dat Parijs geen inmen ging van buitenaf zal dulden. Een beroep op de VN-commissie zou hij als „een zeer onvriendelijk gebaar" beschouwen. De Franse president Valéry Giscard d'Estaing bezoekt over twee weken enkele Franse gebieden in de Stille Oceaan, waaronder Nieuw Caledonië. Onder de Polynesische en Melanesl- sche bevolking daar neemt de roep om zelfstandigheid toe, maar deze autochtone bevolkingsgroepen wor den in aantal net overtroffen door de blanke Fransen. door Jan Kuijk De parlementsverkiezingen op de Nederlandse Antillen hebben een verrassende uit- Systeem slag opgeleverd, waardoor het in theorie althans moge lijk is te breken met het tradi tionele patroon van binnen landse Antilliaanse politiek. wel bekend. Maar Don Martina's naam is nog nauwelijks tot Neder land doorgedrongen, al loopt hij ook al zo een jaar of acht in de Antilliaan se politiek mee. Op de twee grootste eilanden Cura sao en Aruba (die samen 20 afgevaar digden sturen naar het 22 man tellen de parlement) is er sprake van een duidelijke overwinnaar. En wat even belangrijk is: beide overwinnaars sluiten elkaar niet uit en beschikken nu over een parlementaire meerder heid, die met behulp van gelijkgezin den makkelijk tot een tweederde meerderheid te vergroten is. Op Curacao won Don Martina met zijn MAN (Beweging voor de Nieuwe Antillen) zeven van de 12 zetels en op Aruba kreeg Betico Kroes vijf van de acht Arubaanse parlementszetels. Betico Croes en zijn streven naar onafhankelijkheid van Aruba (dat wil zeggen: een Aruba los van Curacao, niet van Nederland) is hier inmiddels ADVERTENTIE Martina heeft in Amerika gestudeerd (hij is ingenieur en was onder meer werkzaam als hoofdambtenaar van het ministerie van sociale zaken). Hij heeft in 1971, samen met nog wat gelijkgezinden, de MAN opgericht, toen duidelijk werd, na de opstand van de 30-ste#mel 1969, dat er op Curacao geen verandering in het poli tieke systeem te verwachten was. „Overtreding van het democratische systeem kan niet worden getole reerd," heette het toen, een verwij zing naar het op de Antillen gebruike lijke systeem om de politiek waar mogelijk achter de schermen af te handelen, dat na de eerste schrik van de 30-ste mei 1969 weer snel populair was geworden. De oprichters van de MAN waren mensen die hetzij in Nederland, hetzij in de Verenigde Staten andere, meer democratische politieke mechanis men hadden leren kennen. MAN wil de ook een „echt" politiek program ma lanceren niet een opsomming van nietszeggendheden, waarmee groepen of particuliere belangen wer den gebonden of over de bol geaaid, maar een duidelijk op de toekomst kregen zijn nogal eng nationalistisch- na werd zo een beetje het intellectue le geweten van de Frente. Ook kwam hij voor de Frente ln het ellandsbe- stuur van Curacao, maar echt bote ren deed het niet tussen de twee partners. In april van dit jaar vlak voor de eilandsraadverkiezingen, trad de MAN uit de Frente en ging zelfstan dig de verkiezing in, met een onge kend succes, dat zich nu bij de lands- verkiezingen heeft herhaald. Of het ook een blijvend succes is, moet nog worden afgewacht, want het is natuurlijk makkelijk de MAN te prijzen als een partij van hoge intellectuele en Ideologische orde; in de Latijns-Amerikaanse sfeer van de Antillen gelden andere zaken en verhoudingen. Voorlopig mag je alleen maar hopen dat het succes een blijvertje zal zijn. Croes Nee, als je het over een duidelijke binding met een hechte achterban hebt, dan blijkt Betico Croes op Aru ba van betere huize te komen, al slaat Martina hem op het punt van een intellectueel doordacht politiek pro gram met stukken. Maar goed. net als Martina noemt Croes zichzelf socialist en als enige van de Antilliaanse partijleiders heeft Croes het zelfs voor elkaar ge- Ouderwets lebbeie scheerzeep in labiel, siaaf, crème en schuim. gerichte doelstelling. Dat alles kwam er, maar helaas: aan hangers van dat programma waren er bij de verkiezingen nauwelijks. De partij ging daarom kort daarna sa men met de Frente Obrero de radicale, maar verder weinig struc tuur en samenhang vertonende en nogal populistische beweging van de kleurrijke vakbondsman en oud bokskampioen Wilson Godett. Martl- Arubaanse partij MEP net toegelaten te krijgen als waarnemer bij de socia listische internationale. Anders dan Martina heeft Croes, vrees ik, nooit echt over de economie en de economische problemen van een eventuele onafhankelijkheid van Aruba nagedacht. Dat zou dan gaan om een land met 65.000 Inwoners. Martina is daarentegen Juist bezorgd over de zwakte van de economie van de Antillen als geheel als gevolg van uitgerekend die kleine markt (zeg maar: 240.000 man in totaal). Martina zal er dus alles aan gelegen zijn om Croes omwille van een nog verdere verkleining van die markt af te houden van verdere versplintering. Ideaal Maar verder heeft hij, misschien meer dan welke Curagaose politicus ook. oog voor de uit frustraties voortgeko men verlangens van Aruba. Twee jaar geleden sprak ik in Willemstad Martina over de wensen van Croes en de mogelijkheden voor een uittreden van Aruba uit het Antilliaanse staats-, bestel. Martina citeerde toen wat de stichters van de Verenigde Staten tweehonderd Jaar geleden in het de bat over zelfstandigheid en samen werking formuleerden: „niet een een heid, maar een unie", als Ideaal voor de toekomstige ontwikkeling van de Antillen. Er is op het ogenblik onder leiding van de Nederlandse oud-premier Blesheuvel een gemengde Neder- lands-Antllliaanse commissie bezig met de studie van een mogelijke ver zelfstandiging van de Antillen. Ken nelijk denkt ook Martina in die rich ting: een zo ver mogelijk doorgevoer de decentralisatie, maar beslist geen uiteenvallen van het staatsverband. Als Martina en Croes het op dit punt eens worden (en als Croes zich verder minder grillig toont dan hij ln het verleden placht te doen) is het nu mogelijk in de Antillen niet alleen een stabiele regering te vormen, maar vooral ook een regering die kans ziet een al Jaren dreigende Impasse te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7