Dialoog Israël-PLO komt aan de horizon en verzet Ivijzen plan VS af Oplossing crisis Portugal nabij Vietnam verdeelt Europa „Wie Rhodesië boycot is gek" )liebrand in Iran mogelijk sabotage lyJeen gematigde regering in Nicaragua Paniek over val Skylab varieert Muzorewa naar VS en Engeland Fanfare verstoort betoging Pamplona ANDAG 9 JULI 1979 BUITENLAND TMOJW/KWARTET 5 >or James Dorsey ENEN Na zijn aankomst aan boord van een hem ter beschikking na isteld Bulgaars vliegtuig zei PLO-leider Jasser Araiat het hoofd 's dekt met een kaffijah en het even traditionele pistool op de heup it hij tijdens zijn verblijf in Wenen geen geheime besprekingen met rt, raeliërs zou voeren. Arafat sloot een dialoog met Israël zelfs uit. Wel r eld de PLO-leider vast aan een vreedzame oplossing van het conflict in lk%t Midden-Oosten in het kader van de Verenigde Naties. ettemin is Arafats overleg met kanselier reisky en de voorzitter van de Socialisti sche Internationale Willy Brandt niet onbe- ïgrijk voor de voortgang van het vredes- oces in het Midden-Oosten. In juli verle ppen jaar publiceerden Kreisky en Brandt t zogenaamde „Weense document". Dit p icument vormde een neerslag van de be- rekingen tussen de Egyptische president fedat en de Israëlische oppositieleider Sji- on Peres die toen juist op Oostenrijkse lem plaats hadden gevonden. •rtegenwoordigers van de PLO hadden dit jcument ondanks enige detailkritiek van voren goedgekeurd. Het Weense docu- ent werd opgesteld door de Israëlische Ni jd-miruster van buitenlandse zaken Abba l >an. Dit document roept op tot oplossing i het conflict in het Midden-Oosten door Jerhandelingen, tot Israëlische terug- Be ekking uit in 1967 bezetgebied en tot in alestijnse deelneming aan de bepaling van rotn eigen toekomst. Hoewel het niet als 'r j>danig naar buiten werd gebracht, was het •ument het eerste stuk papier waarover ngrijke stromingen van het officiële Is- en belangrijke stromingen van het Pa lestijnse verzet het politiek eens konden worden. ijskast Gedurende de afgelopen tien maanden heeft het Weense document in de ijskast gelegen. Dit kwam voornamelijk doordat tegen de verwachtingen van velen in, Sadat en Israels premier Begin het in september in Camp David eens werden over een raam werk voor een Egyptisch-Israëlisch vredes verdrag. Deze akkoorden doorkruisten de pogingen om onmiddellijk aan te sturen op een allesomvattende vredesregeling in het Midden-Oosten. Bovendien leek kanselier Kreisky een ver dere rol van de Socialistische Internationa le in het vredesproces onmogelijk te hebben gemaakt door in augustus Israël en premier Begin in een interview met Trouw nogaf fel en openhartig aan te vallen. Kreisky's om schrijving van Begin als een „politieke krui denier" en zijn suggestie dat Israël een politiestaat dreigde te worden, maakten een verder openlijk samengaan tussen Pe res en Kreisky althans tijdelijk onmogelijk. Arafat Peres Te gemakkelijk had men Peres het verwijt kunnen maken vriendjes te zijn met een „zichzelf hatende jood", een man die geen vrede lijkt te hebben met zijn komaf en die onder één deken schuilde met Israëls vijanden. Ondanks het boemerangeffect van Kreis ky's uitspraak tegenover Trouw en ondanks resultaten van Camp David bleven de Oos tenrijkse kanselier en de Socialistische In ternationale zich achter de schermen in spannen voor een oplossing van het conflict in bet Midden-Oosten waarbij de Palestij- nen betrokken zouden zijn. In het vorige najaar kreeg Willy Brandt tegen de zin van Sjimon Peres, wiens arbeiderspartij lid is van de Internationale, opdracht contact te zoeken met het Palestijnse verzet. In dit kader valt Arafats bezoek dit weekeinde aan Wenen mede te verklaren. Amerika Deze inspanningen van de Socialistisch# Internationale komen de Verenigde Staten, die steeds meer gaan beseffen dat zij uitein delijk niet om de PLO heen kunnen, goed van pas. President Sadat drong verleden week in Cairo bij Amerika's super ambassadeur Robert Strauss aan op een rechtstreekse dialoog tussen de VS en het Palestijnse veizet. Desgevraagd verklaarde Strauss op een persconferentie in Egypte de kansen op een dergelijk gesprek „onwaar schijnlijk tot nihil" te achten. Palestijnse functionarissen sluiten de kans op een der gelijke dialoog echter niet uit. Verleden maand gaf Jasser Arafat de Palestijnen in de bezette gebieden toestemming om privé met Egyptische en Amerikaanse deelne mers aan de onderhandelingen over autono mie voor de Palestijnen te praten. Palestijnse functionarissen in Wenen ont kenden dat Kreisky een rol speelt in de totstandkoming van een dialoog tussen de PLO en de Verenigde Staten. „Kreisky's rol loopt hier parallel aan," zegt een naaste medewerker van Jasser Arrafat. Hij legt uit dat Kreisky met name belangrijk is in ver band met de houding van West-Europa je gens de Palestijnen, en omdat de Israëli sche Arbeiderspartij, een zusterpartij van Kreisky's socialistische partij, lid is van de Socialistische Internationale. Nieuw leven De PLO ziet het bezoek van Arafat aan Wenen als een poging het Weense document nieuw leven in te blazen. Kanselier Kreisky en Willy Brandt omzeilden gisteren echter de vraag of zij nu na de besprekingen met Arafat een nieuw initiatief inzake het Mid den-Oosten willen ontplooien. Officieel is in Israël het betrekken van de PLO bij vredesbesprekingen uit den boze. Niet alleen de regering-Begin, maar ook de Arbeiderspartij wijst elk contact met de PLO bij voorbaat van de hand. De PLO is een „terreurorganisatie, een bende moorde naars" die in de reeds historische woorden van oud-premier Rabin slechts „op het slag veld ontmoet zal worden". In zijn protest tegen Arafats bezoek aan Wenen stelde Peres opnieuw dat er geen ruimte is voor de PLO omdat deze de vernietiging van de staat Israël nastreeft. Dubbele bodem Het protest van Peres lijkt echter een dub bele bodem te hebben. De officiële doelstel lingen van het Palestijnse verzet zijn niet de enige motieven voor de kritiek van de Israë lische oppositieleider op Arafats bezoek aan Wenen. Volgens Peres maakt de struc tuur van de PLO een coalitie van diverse Palestijnse guerrilla-organisaties die hun opdrachten uit verschillende landen krij gen, waaronder leden van het Arabische afwijzingsfront een gesprek onmogelijk. Peres haalt echter de uit 1974 daterende formule van de Israëlische oud-minister van informatie en voormalig hoofd van de in lichtingendienst Aharon Ja'ariev van stal. Volgens deze nooit officieel in Jeruzalem aanvaarde formule dient Israël met elke Palestijnse organisatie te onderhandelen die de joodse staat erkent en gewelddadige acties afzweert. Peres meent evenwel dat de PLO niet in staat zal zijn dergelijke voor waarden te aanvaarden. Naaste medewer kers van Arafat omschrijven het protest van Peres tegen het bezoek van de PLO- leider aan Wenen als „niet erg scherp" en „ambivalent". Zij constateren dat ..Peres geen idioot is. Hij is een intelligente man. In tegenstelling tot Begin, die tot de achttien de of negentiende eeuw behoort, staat Peres met beide benen in de twintigste eeuw." Dialoog Volgens in het Midden-Oosten goed inge voerde kringen tekent zich een althans indi recte dialoog aan de horizon af tussen de PLO en de Israëlische Arbeiderspartij, die dertig jaar lang Israël bestuurde en nog altijd een uiterst belangrijke rol in de Israë lische politiek speelt. Voor de zoveelste keer in de afgelopen maanden verklaarde Peres dit weekeinde dat hij benaderd was voor een gesprek met vooraanstaande PLO- functionarissen. Voor de zoveelste keer zei Peres dat hij dergelijke uitnodigingen van de hand heeft gewezen. Politieke waarne mers wijzen echter op het feit dat de weg naar rechtstreekse contacten tussen Israël en de PLO emotioneel zeer beladen is en in het geval het zover mocht komen, slechts zeer langzaam bewandeld zal kunnen wor den. Velen menen dat Peres met zijn her haaldelijk publieke verwerpingen van con tact met de PLO niet alleen wil nagaan hoé een dergelijk gesprek in Israël zou vallen, maar ook de Israëliërs langzaam wil voorbe-, reiden op een dergelijke mogelijkheid. Ver wezen wordt in dit verband naar de verkla ring van Israëls minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan in januari van dit jaar dat de PLO niet uitsluitend een terreuror ganisatie is, maar ook niet-militaire stro mingen omvat. Waarnemers wijzen erop dat Dajan en Peres uit dezelfde politieke school voortkomen; zij zijn beiden leerlingen van Israëls oude man David Ben Goerion. 3 Ci IANAGUA (Reuter, AFP, AP) De Sandinistische voorlopige regering van Nicaragua is niet an plan een aantal gematigde figuren in de junta op te nemen om aan de wensen van de anrenigde Staten tegemoet te komen. Ook president Somoza, die eerder had aangekondigd op :ei^ zullen stappen, deelde mee niet aan de Amerikaanse plannen voor zijn aftreden mee te -Uilen werken. sla Nationale Garde, die nu nog ongeveer 10.000 manschappen telt. Waar hij deze soldaten wil recruteren is niet duidelijk, omdat vrijwel alle mannen in Nicaragua al bij de strijd zijn be trokken. Alleen in het onbegaanbare oosten van het land wonen nog veel boeren, die buiten de gevechten zijn gebleven. Vorige week zijn een aantal ongeoefende recruten gesignaleerd op een legerbasis bij Managua, Zij verklaarden afkomstig te zijn uit de streken aan de oostkust. iaii een-spoedvergadering van het par- baiment in zijn bunker in Managua ze vastberaden niet af te zullen •eden, zolang zijn Nationale Garde >m*an de winnende hand is" in de De ïjd tegen de Sandinistische op- 'ee^ndelingen. Van de honderd con gresleden waren alleen de vertegen- djborcügers van de regerende liberale x>ofertij, die ruim in de meerderheid is, mwezig. ter [gemeen was aangenomen dat So- oza op deze bijeenkomst zijn aftre- d ;n zóu aankondigen. Volgens parle- 0 'O'entsleden, die de vergadering bij- otUKg610p6!l do oonden, heeft Somoza wel gezegd af zi willen treden, op voorwaarde dat iatj huidige regering aanblijft en de !ür naar „een marxistisch regime" w< isloten blijft. Waarnemers wijzen er tai, dat dit geen reële voorwaarden zi^n, die ooit door de Sandinisten en. accepteerd kunnen worden, en dat *t in feite betekent dat de president er [uier geen enkele voorwaarde af wil t Jeden. ï®1 >moza kondigde gisteren aan dat' de Nationale Garde vecht. j 50.000 jonge mannen zou oproe- iot ;n voor militaire dienst in in de, Masaya is de enige plaats waar Somo- Het voorgenomen offensief van de Nationale Garde op het Sandinisti sche bolwerk Masaya, dertig kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Ma saya is gisteren stukgelopen op hin derlagen van de opstandelingen. De querrillastrijders trekken in groepen van ongeveer veertig man over het dichtbegroeide platteland rond de stad en zijn zeer goed bewapend. Waarnemers spraken van Belgische en Israëlische wapens, waarmee ook za's leger een groot tegenoffensief kan beginnen. Het ligt aan de toe gangsweg naar een aantal andere be langrijke plaatsen in het zuiden, die allemaal in handen van de opstande lingen zijn. De luchtmacht van Somo za ging gisteren over tot het bombar deren van de stad Leon, nadat drie dagen van zware bombardementen op Masaya geen merkbare successen opleverden voor de Garde. De Nationale Garde heeft gisteren bekend gemaakt de soldaat te heb ben gevonden, die onlangs de Ameri kaanse journalist Bill Stewart execu teerde. De executie van de journalist was door televisiemensen gefilmd en bracht een golf van verontwaardiging in de Verenigde Staten teweeg. De nu door het leger gepresenteerde schul dige is een zeventienjarige soldaat, die niet kan lezen of schrijven. Hij zal deze week worden berecht. Eerder had het leger gezegd dat de soldaat, die de journalist door het hoofd had geschoten, daags daarop in gevech ten is omgekomen. Andere journalis ten namen met deze verklaring toen geen genoegen. De nu gearresteerde soldaat zou inmiddels hebben bekend. Van onze correspondent LISSABON Politieke kringen in Lissabon verwachten deze week de oplossing van de nu drie weken oude kabinetscrisis. Na de standpuntbepaling van president Eanes vrijdagavond, is het waarschijnlijk dat de socialistische partij en een groep onafhankelijke sociaal-democraten met een nieuwe regering uit de bus zullen komen. De bloedige oorlog in Nicaragua gaat aan vrijwel niemand voorbij. Vrouwen en kinderen ontvluchten hier de strijd in de stad Jinotepe, die na harde gevechten met de Nationale Garde is ingenomen door de Sandinisten. Mocht echter ook deze laatste moge lijkheid mislukken, dan zou de presi dent onverbiddelijk tot ontbinding van het parlement overgaan. Het de missionaire kabinet van Mota Pinto zou dan worden opgevolgd door een zakenkabinet, dat vervroegde verkie zingen in oktober zou moeten voorbe reiden. Nieuwe verkiezingen zijn de vurige wens van het vorige week officieel geworden anti-marxistisch verkie zingsfront van de sociaal-democra ten, christen-democraten en monar chisten. Het front wil een alternatief bieden voor de linkse meerderheid van socialisten en communisten, die voor het gemak allebei marxisten worden genoemd. De polarisatie van de Portugese politieke verhoudingen is daarmee een feit geworden. Dit tot grote teleurstelling van president Ea nes, die volgens zijn vrijdag uitgege ven communiqué liever een regering van socialisten en sociaal-democra ten had gezien. Willekeur De sociaal-democraten hebben dat geweigerd. De laatste mogelijkheid die Eanes biedt is een regering van socialisten en de van de sociaal-de mocraten afgescheiden onafhankelij ke parlementariërs. Dat zou een meerderheidsregering moeten ople veren tot eind 1980, wanneer in ieder geval nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. De regeripg van Mota Pinto stoort zich weinig aan haar demissionaire status. Met name het ministerie van landbouw neemt de laatste dagen te baat om nog zoveel mogelijk land van de coöperaties in handen van groot grondbezitters te spelen. De onregel matigheden en willekeur waarmee dit gepaard gaat, waren dit weekend on derwerp van een tribunaal, georgani seerd door de vakcentrale Intersindi- cal. Ook de andere ministeries gaan gebukt onder grotere of kleinere schandalen, zoals de examen-fraude bij het ministerie van onderwijs en nieuwe ontslagen van hoge ambtena ren op andere ministeries. Aanleiding tot beroering is ook de wapenhandel van Portugal met dic tator Somoza van Nicaragua. Het op perbevel van het leger heeft toegege ven toestemming voor de handel te hebben gegeven, maar dan vóór het uitbreken van de Sandinistische op stand. Mota Pinto blijft echter zelf eenvoudig ontkennen, ook nu Spanje zij het in bedekte termen Portu gal officieel beschuldigd heeft. Op de valreep heeft Mota Pinto het ook nog aan de stok met de vakbon den. Bij de regelmatig terugkerende stakingen van onder meer de spoor wegen, de wolfram-mijnwerkers en de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP, voegen zich nu ook de transportarbeiders, die hebben be loofd verdere wapenzendingen naar 8oraoza te boycotten. EHERAN (Reuter, AFP, AP) 's Werelds grootste olieraffi- aderij, in het Iraanse Abadan, krijgt geen olie meer als a ivolg van een enorme explosie in de aanvoerleiding. Het plaatselijke revolutionaire comité zegt dat de ontploffing van t iterdagavond het werk is van saboteurs, woordvoerders van e nationale oliemaatschappij houden het in afwachting van k:n nader onderzoek op „technische problemen". zij Onduidelijkheid was er vannacht ook tjepg over de gevolgen. Volgens som- bronnen wordt de olie-export aaestaakt tot de oorzaak van de explo- is vastgesteld. Maar in Teheran is >k vernomen dat alleen de export aar Japan en het Verre Oosten zal orden getroffen, en niet langer dan tdurende enkele dagen. 'es Uf uur lang hebben zaterdagavond olie- en gasleidingen van het olie- Épld Agha Djari naar Abadan ge- and. Door de intense hitte ontplof- aafn ook andere leidingen, ite lan|i de streek rond Abadan, in het ttiden van Iran, is de laatste tijd de erhouding tussen de Arabische min heid en de Iraanse meerderheid :er gespannen. De Arabische ge- leenschap voelt zich economisch en iciaal achtergesteld. Begin vorige- aand kostten gevechten tussen rabieren en Iraanse ordetroepen, m tientallen mensen het leven. Iran sschuldigt Irak ervan dat het de l®[jabieren bewapent en opstookt te- ;n het bewind in Teheran. je'yatollah Khomeini, het onofficiële tie aatshoofd, zei gisteren dat „buiten- k d ndse handen" de situatie in Iran 3r. arn puleren. Misleide lieden vereni- lo| :n zich voor ondergrondse actb'itei- d j n tegen de revolutionaire autoritei- tin, aldus Khomeini. „Als wij de uit- jgjjndeiijke overwinning willen berei dden, moeten we weten wat te doen, >dat we niet hetzelfde lot ondergaan Is Hitler, die zelfmoord pleegde." NEW YORK, ISTAMBOEL, BANGKOK (AP. AFP) Ame rika's open voorlichtingsbeleid over de naderende val van zijn ruimtelaboratorium Skylab heeft tot zeer verschillende re acties geleid. Verzekerings maatschappijen in het zuiden van India doen voortreffelijke zaken met dekking van het uiterst geringe risico dat brokstukken schade zullen aanrichten. Maar overeenkom stige polissen die door een fir ma in het Braziliaanse Sao Paulo werden aangeboden, ble ken aan de straatstenen niet te slijten. Het ministerie van binnenland- se zaken van Thailand advi seerde ambtenaren van aan staande dinsdag tot zaterdag permanente waakzaamheid en het gereedhouden van hulpma teriaal en medische teams. Het ministerie van binnenlandse zaken van Turkije drong bij alle veiligheidsfunctionarissen aan op „onmiddellijke maatre gelen" wanneer de kunstmaan het land zou treffen. De circu laire maakte niet duidelijk wel ke maatregelen dat zouden moeten zijn. Amerika is volgens internatio naal verdrag verplicht, schade door brokstukken van zijn kunstmaan te vergoeden. De kans dat ergens ter wereld een mens door een stuk Skylab wordt getroffen is volgens Amerikaanse berekening één op honderdvijftig. Het Cen trum voor kortdurende ver schijnselen, in Cambridge (Massachusetts) wijst erop dat de aarde jaarlijks wordt getroffen door gemiddeld ze6 waargenomen meteorieten. Die hebben sinds mensenheugenis niemand getroffen wel overi gens een enkele keer materiële schade aangericht. SALISBURY (AFP, AP, Reuter) Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië vindt mensen, die pleiten voor hand having van de economische sancties tegen zijn land „niet goed bij hun hoofd". De premier zei dit gisteren aan het begin van zijn reis naar de Verenigde Staten en Engeland, waar hij gaat proberen de regeringen over te halen te stoppen met de economische boycot. PARIJS, DJAKARTA (AFP, Reuter) De vraag of Vietnam moet worden gestraft voor zijn „export" van vluchtelingen verdeelt nu al de landen die zijn uitgenodigd voor de conferentie van de Verenigde Naties in Genève en dreigt het probleem van de hulp aan de vluchtelingen te overschaduwen. Vooral binnen de Europese Gemeen schap zal het moeilijk worden tot een eensluidend standpunt te komen. De Europese commissie, het dagelijks weer sterk op aan het vluchtelingen probleem bij „de bron" aan te pak ken, en volgens de Chinezen is dat Hanoi. Australië staat eveneens stop- bestuur van de EG, heeft voorgesteld zetting van de hulp aan Vietnam de hulp aan Vietnam ten dele over te hevelen naar de bootvluchtelingen. Frankrijk is zeer terughoudend. Tien dagen voor de conferentie van Genè ve start de bijeenkomst wordt ge houden op 20 en 21 juli bezoekt de Franse staatssecretaris Olivier Stim Hanoi. Tezelfdertijd zal een speciale commissie in Brussel trachten een gemeenschappelijk EG-standpunt op te stellen, Nederland, Denemarken en Italië willen geen besluit nemen over de hulp aan Vietnam voor de 20ste juli. Engeland en Duitsland hebben naar het schijnt hun hulp aan Viet nam al gestaakt. Parijs verzet zich tegen elke vorm van represailles te gen het bewind in HanoL Peking drong er ook dit weekeinde voor. Premier Fraser vergeleek giste ren Vietnam met nazi-Duitsland. Indonesië heeft zaterdag aangekon digd dat het voortaan alle schepen met vluchtelingen zal weren, omdat het land geen geld heeft om hen op te vangen. Volgende week begint het land met de overbrenging van twee duizend bootmensen naar het eiland Galang, 25 mijl ten zuidwesten van Sumatra. Met behulp van de Verenig de Naties is daar een tentenkamp ingericht. Deze beslissing is genomen omdat de bevolking van Tanjung Pi- nag, waar de tweeduizend vluchtelin gen nu zitten, in toenemende mate ontevreden worden over de economi sche problemen die door de komst van de Vietnamezen zijn veroorzaakt, aldus een woordvoerder van de Indo- nesiche minister van buitenlandse zaken. „Dit is de belangrijkste missie die een premier van dit land ooit heeft onder nomen", aldus de eerste zwarte leider van Rhodesië gisteren bij zijn vertrek tegen een menigte van ongeveer vier duizend aanhangers op het vliegveld van Salisbury. „Alleen mensen die niet goed wijs zijn denken nog steeds dat zij een door het volk gekozen regering als de mijne sancties op moeten leggen", zei Muzorewa letter lijk. Gevraagd of hij daarmee speci aal de Amerikaanse premier Carter bedoelde, zei hij: „Nee. Ik bedoel ie dereen die niet bereid is de sancties op te heffen". De regering van president Carter staat op het standpunt dat de verkie zingen die Muzorewa aan de macht Van een medewerkster PAMPLONA Ongeveer vijftigduizend mensen trok ken gistermiddag door de straten van de stad Pamplona in Spaans Baskenland om de dood van German Rodriguez te herdenken. Hij werd vorig jaar tijdens de jaarlijkse fees ten van San Fermin door de politie neergeschoten bij een demonstratie voor amnestie voor Baskische gevangenen. Onder druk van de grote poli tieke partijen verliep de her denkingstocht gisteren rustig. Aanvankelijk hadden alle linkse poli tieke partijen en de Penas (gezellig heidsverenigingen) besloten deze ge beurtenis op 8 juli gezamenlijk te herdenken. Het motto van de herden king zou zijn. vrijheid van meningsui ting en de eis om een onderzoek naar de moord op German. Een week gele den besloten de Penas en de PSOE (socialisten), de PCE (communisten) en de PNV (Baskische Nationalisti sche Partij) zich terug te trekken om dat zij bang waren dat de herdenking een politiek karakter zou krijgen. Herri Batasuna en andere linkse Bas kische organisaties verwijten de gro te politieke partijen nu de eenheid te verbreken, en het politiegeweld in stand te houden. De herdenkingstocht verliep rustig, totdat de Penas met fanfareorkesten en spandoeken op het toneel versche nen. Gevechten bleven echter uit, de partijen bestookten elkaar slechts met slogans en scheldwoorden. Door de demonstraUe werd het tradi tionele stierendrijven door de straten van de stad voor ongeveer een uur onderbroken. Voor dit festival waren, ondanks de ongeregeldheden van vo rig jaar, ruim honderdduizend bui tenlanders naar de stad gekomen. brachten, niet eerlijk zijn verlopen en dat ook de huidige grondwet nog te veel macht aan de blanke minderheid in Rhodesië laat. Hij staat echter onder druk van de Senaat, die de handelsbetrekkingen met dit Afri kaanse land wil normaliseren nu er een zwart meerderheidsbewind is. Premier Muzorewa zal vandaag ent morgen proberen Carter tot andere gedachten te brengen. Hij zei bij zijn vertrek te verwachten daar niet al te veel moeite mee te zullen hebben, als hij maar de gelegenheid krijgt „een aantal misverstanden" uit de weg te ruimen. Daarna vliegt hij door naar Londen, waar hij de Engelse regering om erkenning zal vragen. Groot-Brit- tannlë staat aanzienlijk minder nega- Uef tegenover het bewind van Muzo rewa dan de Verenigde Staten. De Engelse premier Margaret Thatcher heeft voorspeld dat haar regering ln november de sancties tegen Rhodesië zal opheffen. Op het vliegveld van Salisbury werd Muzorewa uitgezwaaid door aanhan gers, die met spandoeken tegen Jim my Carter en vóór Margaret Thatcher demonstreerden. Uit angst voor guer rilla-aanvallen was het vliegveld zwaar bewaakt en vlogen straaljagers van de luchtmacht mee met het toe stel van de premier naar Johannes burg. Daar stapte hij over op een vliegtuig naar New York

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5