Evangelisch theologie studeren in België Aangepaste catechese voor gehandicapten Klacht over onwettige examens afgewezen Zuidamerikaanse evangelie van de bevrijding VANDAAG Trouw Achtergrond Zuid-Af rika UIT DE KERKBLADEN Anglicaanse lauwheid inzake wereldraad Conferenties Eén weg of meer wegen MAANDAG 9 JULI 1979 KERK TROUW/KWARTET Van een onzer redacteuren HEVERLEE Mensen in de evangelische hoek krijgen volgend jaar een eigen theolo gische wetenschappelijke op leiding in het Nederlandse taalgebied. De beheerraad van het Bljbellnsti- tuut-Belgié te Heverlee heeft name lijk besloten, deze opleiding op te trekken tot het niveau van een theo logische faculteit. De bestaande drie- Jarige opleiding krijgt met ingang van september 1980 een tweejarige bovenbouw, zodat de totale studie duur vijf Jaar zal zijn. De opleiding komt onder leiding van de Nederlander dr Th. J. W. Kunst, die al verscheidene Jaren aan het bij- belinstituut verbonden is. Bij de Bel gische regering zal bevoegdheid aan gevraagd worden voor het uitreiken van de graad van licentiaat in de theologie. Het Bljbelinstltuut-Belglë bestaat al alnds 1919 en ging oorspronkelijk uit van de organisatie Belgische Evanil- ache Zending (BEZ). Doel: het oplei den van evangelisten, godsdlenston- 'derwijzers en dergelijke voor de BEZ. 8inds 1972 is het instituut zelfstandig en interkerkelijk. De praktijk is verder al sinds vele Jaren zo. dat Belgen een minderheid onder de studenten vormen. De mees te studenten komen uit Nederland. Zij zijn op Heverlee (bij Leuven) afge komen, omdat dat de naam heeft van een „schriftgetrouwe" bijbelschooL Bovendien heeft Heverlee veel con tacten met geloofszendingen. Velen van deze Nederlanders willen name lijk de zending in. Anderen proberen met hun diploma van het bijbelinsti tuut in Nederland werk te vinden als godsdienstleraar, evangelist, kinder- evangellst of iets dergelijks. Dr Kunst, wat xijn uw motleven ge weest om tot de opzet van een evan gelische theologische faculteit te komen? WIJ ontdekten een steeds grotere be hoefte aan academisch gevormde evangelische christenen, die de prak tische vorming van een bijbelschool hebben, maar dat ook op hoger ni veau kunnen uitdragen. In België ko men de laatste tijd meer intellectue len ln de evangelische gemeenten en dus hebben we behoefte aan voorgan gers met verdere scholing. De be staande theologische opleidingen vinden wij te theoretisch. Daarom hebben wij met het oog op de situatie in België en in Nederland besloten tot een eigen opleiding, die zowel prak tisch als academisch is. Is het voor het Belgisch protestantis me niet een overbodige luxe: naast de bestaande protestantse theologi sche faculteit in Brussel nu een evangelische faculteit in Heverlee? Als je alleen naar België kijkt, zeer zeker. Maar wij hebben zeer bepaald onze ogen ook op Nederland gericht. Dan is er reden, dat deze opleiding Juist in België gesticht wordt (we heb ben er vier Jaar op gestudeerd), om dat in Nederland thelogische ver schillen dit onmogelijk maken. In Ne derland is zowel in EO-kring als in de reformatorische hoek al dikwijls ge vraagd om een eigen hogere theologi sche opleiding, maar de leidinggeven den hebben dat steeds afgehouden. De onderlinge verdeeldheid maakt het in Nederland niet mogelijk. Hier in België gaat dat wat gemakkelijker. Overigens moet ik hieraan toevoe gen, dat de voorzitter van de verenig de protestantse kerk in België, dr A. J. Pieters, in een gesprek met ons gezegd heeft, dat hij oog heeft voor de behoefte van de evangelische vleugel in zijn kerk. Vergeet ook niet, dat van de 165 studenten aan het bijbelinsti tuut in het afgelopen jaar dertig tot veertig uit België zelf kwamen. Dat is nog nooit zoveel geweest. De kerkelij ke situatie in België verandert sterk. Er komen meer en meer nieuwe ge meenten, die om praktisch gevormde voorgangers vragen. Was het dan toch niet mogelijk, met de Brusselse faculteit tot zaken te komen? Dan zouden er moeilijke gesprekken gevoerd hebben moeten worden over de bijbelbeschouwing en de theologi sche voor-vragen. Ik geloof dat er plaats is voor een onafhankelijke evangelische theologische faculteit. Het gebouw van het Bijbelinstituut-België te Heverlee, een voormalig klooster. Het is niet uitgesloten, dat heel wat evangelische, reformatorische, ver ontruste Nederlandse jongeren, die de opleiding van hun eigen kerk in Nederland niet meer vertrouwen, op Heverlee af zullen vliegen als bijen op de stroop. Maar wat moeten die straks met hun diploma gaan doen? Het is te betwijfelen, of hun kerk erg geestdriftig zal zijn om Heverlee- studenten als dominee te aan vaarden. U zegt daar „evangelisch, reformato risch, verontrust". Maar daar is nogal verschil tussen. Wij in Heverlee heb ben een eigen karakter. Ik geloof dat wij ruimer zijn dan de EO. De EO is eigenlijk meer reformatorisch dan evangelisch. Wij zijn meer evange lisch, leggen minder nadruk op dog matiek en confessie. Het accent in nog beginnen. onze opleiding zal liggen op de pasto rale bedieningen, zowel met het oog op het werk in Europa als in de derde wereld: gemeentevorming en -op bouw, gemeentelid-opleiding, ziels zorg, gemeente-organisatie, bijbel verklarende prediking. In verband met dat laatste zullen bijbelse talen en exegese veel aandacht krijgen. In derdaad zie ik problemen voor wat betreft de aansluiting van onze afge studeerden aan de kerken in Neder land, daarover moeten de gesprekken Welke docenten heeft u? Daarover kan ik nog niets zeggen. Wij starten pas in 1980. In ieder geval gaat de Amerikaan dr Homer Payne kerkplanting en kerkgroei doceren. Verder verwachten wij meer zen dingshoogleraars uit Amerika, want Europa is zendingsgebied. En ook zijn we in bespreking met mensen uit Nederland. De bestaande driejarige opleiding blijft gewoon bestaan, voor faculteitsstudenten aangevuld met drie jaar Grieks en Hebreeuws. JEZUS' VERWONDERING Hij kon daar geen enkele kracht doen behalve een paar zieken die Hij de handen oplegde en tot genezing bracht. En Hij verwonderde zich over hun ongeloof. (Markus 6,1-6) De kritiek van de inwoners van Nazareth wordt beëindigd met de opmerking: „En zij ergerden zich aa n Hem." Zoiets als: ze vielen over Hem Dat moet een smartelijke ervaring voor Jezus geweest zijn. Het remde j Hem af. Ineens kon Hij iets niet mee Hij kon geen krachten meer doen. D( omstandigheden waren er niet naar.J Als ik nog even aan dat woord bij Johannes terugdenkt (7,17): er was niemand die het met Hem waagde, die zijn woorden deed. En dan gebeurt er niets, zegt Markus. Hoewel, dat is ook niet helemaal waar. Wij kunnen nee zeggen tegen de zoon des mensen, we kunnen ons (P aan Hem ergeren, maar de stille triomf van Jezus blijft. Een paar zieken bracht Hij tot genezing. Die 101 kon Hij niet laten liggen. Die kon Hij m niet de dupe laten worden van de afwijzing en de ergernis. Ze hoorden aa ook niet bij de geërgerden. Daar waren ze te ziek voor. Ze waren alleen n manrzi<»lr vpmpHprrl rinnr rfo BI AM8TERDAM (ANP) De aanvul lende doctoraalregeling, die in defa- cultelt der godgeleerdheid van de universiteit van Amsterdam sinds no vember 1978 van kracht is. houdt in dat „uitsluitend in. statuutvakken, niet in 'enkelvoud kerkelijke' of ande re vakken examen afgelegd wordt". Hoogleraren in de vakken, die in het academisch statuut zijn vastgelegd, dragen een persoonlijke verantwoor delijkheid voor de Inhoud van hun. leeropdracht en de eisen van het doc toraal examen. Er is geen reden aan hun Integriteit te twijfelen. Er wordt niet gehandeld in strijd met de wet of met het academisch statuut, of met de zienswijzen van onder andere mi nister Pais. Dit antwoordt de geschil lencommissie van de faculteit op de klacht van prof. dr. J. Smit Slbinga, voorzitter van de vakgroep nieuwe' testament. Deze verklaarde in een eerste com mentaar dat „de geschillencommissie kennis heeft van dezelfde feiten als ik. maar daar kennelijk aan voorbij wenst te gaan". Hij zal bij het college van bestuur beroep tegen deze uit spraak aantekenen. Zijn klacht betreft de zogenaamde „paraplule-regeling" of „legitimatie", namelijk dat in plaats van een of meer geexamlneerde ..kerkelijke" waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave. Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Posima HOOFDKANTOOR PoslDus 8S9 1000 AW Amsterdam WOautstraal 131 Amsterdam tel 020-913456 t«lei 13006 Postgiro 66 00 00 Bonk Ned Crediotbanh Reketïcgnr 23 00 12 524 Gemcenteg-ro Amsterdam X11000 REGIO ROTTEROAM/OORDRECHT Postbus 940 3000 AX Rotterdam tel 010-115568 (abonnementen lel 010-t 15588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advenent «s) Westblaah 4 Rotterdam REGIO DEN MAAG IE IDE N Postbus 101 2501 CC Den Haag lel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Maag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (uitsluitend administrate Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwc'e Abonnementsprijzen: Per maand f 15.90 Per kwartaal 47.70 Per halt |aar f 95.40 Per |aar 188.60 Advertentietarieven op aanvraag Teletorvsche abonnementenopdrachten (2m adressen boven) Opgave arvl*b«nchten 9-19 30 van maandag t/m vntdaq Op rondag van 18- 20 uur teiet 020-913456 Opgave m.m-advertenties te' 020-936868 of schriften aan Mmi-Adv a'deimg postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adres wVQ"*3«?n U'tsluitend schriften aan orue Amsterdamse adressen vakken evenveel statuutvakken op de examenbul worden vermeld of on derdelen van het examen. Prof. Smit Sibinga acht een dergelijke samen stelling van doctoraal examens in strijd met het academisch statuut en een aantasting van het „openbare" karakter van het onderwijs ln de fa culteit der godgeleerdheid. Deze regeling raakt daarom een van de fundamentele verworvenheden van het Nederlands onderwijsstelsel, aldus de klager. Hij baseert zich hier bij op uitspraken van minister Pais en van de vorige staatssecretaris van o en w, dr. O. Klein. Beiden hebben ln brieven verklaard dat kerkelijke vak ken niet tot bijvakken van het docto raalexamen theologie gemaakt kun nen worden. De geschillencommissie heeft zich grondig verdiept in het principiële kernpunt van het geschil: de onwetti ge doorbreking van de duplex ordo (scheiding tussen kerk en staat aan de openbare theologische facultei ten), die er volgens prof. Smit Sibinga aan de Amsterdamse faculteit zou zijn. De commissie distantieert zich echter van Iedere inhoudelijke dis cussie over de afgrenzing van vakge bieden en de omschrijving van de leeropdrachten. De wenselijkheid van de Integratie van „kerkelijke" vakken behoort ln de faculteit te wor den besproken. Theologische oriëntatie over de- relatie kerk en samenleving o.l.v. dr. J. Ypma, 23 Juli-3 augustus, Kontakf der Kontinenten, Soesterberg (teL 03463-1755). Door een medewerker De Colombiaanse priester Everar- do Ramirez Toro probeert ons met zijn boekje „Het Zuidamerikaanse evangelie van de bevrijding" geen vijfde evangelie aan te smeren. Lezers van dit evangelie, die ge woon zijn een „voorwoord" of „in leiding" in een boek over te slaan, moeten dit nu beslist niet doen. Pas als men het voorwoord van prof. dr. B. van Iersel uit Nijme gen, van Jan Rutges, die zelf als priester in Latijns-Amerika heeft gewerkt, en van Toro zélf heeft gelezen, mag met het evangelie verhaal begonnen worden. Want in deze inleidende artikelen is de hele ontwikkeling opgeschre ven van de roomskatholieke kerk in dat deel van Amerika. Hoe de geschiedenis eens, eeuwen gele den, ln een tijd dat Europese lan den koloniën in bezit namen, be gon. Van verdrukking van de oor spronkelijke bevolking, in een tijd toen „gouden kerken" werden ge bouwd (ruim 300 in San Salvador in Brazilië) ten bate van de handel en „de kerk", ten koste van de bevolking en beslist niet ter meer dere glorie van God. Toro begreep dat zijn talrijke pa rochianen geen boodschap heb ben aan het verhaal van dat verre Joodse volk. Als je niet eens lezen en schrijven kunt, wat weet je dan van de wereldkaart? Duidelijk is wel, dat bevrijder Jezus verhalen vertelde over vissers en boeren, zoals zij zelf. Hoe hij zich afzet tegen machten en overheden, te gen uitbuiters en wetsverkrach- ters. Dat is taal, die ook deze Co lombiaanse verdrukten aan spreekt. Hoewel Toro zich met het schrijven van zijn aangepaste evangelie veel kritiek, onbegrip en spot op de hals heeft gehaald, is dit evangelie voor de armen, ge plaatst in deze tijd en in overeen stemming met de politieke, socio- 'economische en godsdienstige werkelijkheid van onze tijd, wél verstaanbaar. Richard Nixon als vertegenwoor diger van een kolossaal imperium. marihuana, rassendiscriminatie, Johannes Allende, namen en be grippen die inhoud hebben voor deze Latijns-Amerikanen. In die wereld speelt Jezus Bevrijder de rol van Voorvechter voor iedereen die in de knel zit. Het slot van het evangelie levert het bewijs van Toro's bedoelingen met dit ver haal. Jezus Bevrijder herrijst niet na drie dagen uit zijn graf. Wél 'trekt een zelfverzekerde en feest vierende menigte op de derde dag na zijn dood de straten op, roe pend dat Jezus Bevrijder leeft in het hart van het volk en in het hart van allen die de sociale ge rechtigheid beminnen en bevrij ding nastreven. Zijn voorbeeldige inzet moet, zo hoopt Toro, nieuwe energie en inspiratie geven om eindelijk een rechtvaardige maat schappij op te bouwen. „Het Zuidamerikaanse evangelie van de bevrijding", Everardo R. Toro. Te bestellen bij uitg. St. Band Nederland-Coiombia „De Horstink" - Amersfoort. Prijs ƒ5,— In Aalten begint in september een bijzondere catechisa tie. Het gaat om een zogenaamde aangepaste catechese ten behoeve van kinderen, die wonen in de vier gezins vervangende tehuizen in Aalten en voor de verstandelijk gehandicapten die bij particulieren in Aalten wonen. Hiervoor is een pastoraal team gevormd, bestaande uit vier hervormde en gereformeerde vrouwen, die speciaal voor dit doel in hun kerk tot ouderling zijn benoemd. Men vond het in Aalten namelijk niet vanzelfsprekend,, dat een dominee een dergelijke catechese zou kunnen geven. De plaatselijke predikanten achten zich daartoe ook niet geroepen. In het overleg met de tehuizen en met de christelijke scholen, waarop de kinderen om wie het gaat les krijgen, meldden zich vier vrijwilligsters (onderwijzeressen en leidsters in de tehuizen), die bij uitstek geschikt leken. Zij zullen worden begeleid door ds. Pruiksma, gerefor meerd predikant te Lichtenvoorde, die met de geestelij ke verzorging van de tehuizen is belast. Iedere ouderling heeft haar „eigen" tehuis gekregen, waarbij de tegenstelling hervormd-gereformeerd geen rol meer speelt. DEN HAAG Het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een Nederlandse uitgave ver zorgd van het door de wereldraad van kerken uitgegeven achtergronddocu ment over Zuidelijk Afrika. De uitgewogen en gedocumenteerde stellingname van de wereldraad die in januari werd aangenomen is op dit document gebaseerd. In het boekje zijn enkele ter zake doende stukken van de hervormde synode uit de laatste jaren en een brief van de raad van kerken aan het Nederlandse bedrijfsleven opge nomen. maar ziek, vernederd door de toestand van hun lichaam. En opnieuw wendt Jezus zich tot wat niets is. Tot wat niet eens kracht heeft om zich te ergeren. Zijn handenlL gingen over hen en daar gingen ze, met nieuwe kracht. Jezus zag ze gaan en verwonderde zich over het ongeloof van de anderen. LONDEN (ANP) De Anglicaan: kerk zal haar houding tegenover k wereldraad van kerken niet verand n ren. Zowel de voorstanders als üe nl minder felle tegenstanders van i wereldraad kregen op de synode ge< voet aan de grond. Na een kort m oppervlakkig debat nam de synoA met een krappe meerderheid (149 tm gen 136) het voorstel aan het rappM van de delegatie, die in maart r" wereldraad heeft bezocht, voor tc li gen aan de diocesen, diakonieën e parochies. Doel hiervan is dat üe den meer begrip zullen krijgen vo< de oecumenische verplichtingen va de kerk. Met dit besluit verwierp de synod een vergaand voorstel van kanunni Paul Oestreicher uit het Londens Southwark die pleitte voor „verstei king van de ondubbelzinnige steu van de Anglicaanse kerk aan de oect menische beweging". De synode wees een rapport over de fensie en ontwapening af, waarin d conventionele kijk van het militair •establishment werd verwoord.- D commissie voor sociale zaken krèef de opdracht dit vraagstuk dieper U onderzoeken. Het rapport was opgè steld door een werkgroep onder vooi 5( zitterschap van een admiraal. Verde hadden twee brigadiers en twee kolo nels zitting in de werkgroep. „He opstellen van een rapport over veldik sporten zou ik ook niet overlaten aai ra eigenaars van windhonden", zei eei*< synodelid. Veel kritiek was er op het weinig*' christelijk karakter van het rapport!I Het zou veel te inschikkelijk zijn in ir zake het afschrikkingsevenwicht ene] de wapenverkoop vanuit Engeland. >i Wending kwam met een thema-num- fher „Joden en christenen in ge sprek?" Naast bijdragen van Coos 8choneveld, Awraham Soetendorp, Maria de Groot, Marion Wolff en El len Flesseman-van Leer een opmer kelijk artikel van Douwe van der Sluis, docent oude testament en Jo dendom aan de Vrije Leergangen van de Vrije Universiteit. Zijns Inziens voert de belijdenis, dat Jezus de Christus is. onvermijdelijk tot anti- Jodendom. Daarom dienen de christe nen ter wille van een betere verhou ding tot de Joden hun pretentie te laten varen, dat Jezus de enige weg „naar de vader" is. Van der Sluis: De mi dras j, die in het Nieuwe Testa ment van de Tora en de Profeten wordt gegeven (midrasj is het He breeuwse woord voor uitleg) ls dan een uitleg naast de andere mogelijk heden van uitleg. Het verhaal van Jezus wordt dan vertelt als het ver haal van Exodus zonder dat het ene verhaal het andere uitsluit, vervult of overtreft De christelijke uitleg van het „Oude Testament" sluit dan weer aan bij de rabbijnse wijze van schrift- interpretatie. In de rabbijnse traditie kunnen ook tegenstrijdige midra- sjiem naast elkaar staan zonder el kaar uit te sluiten. Het behoort tot de rabbijnse uitleg, dat de geloofsverdie- pende vertelling (agada) niet in vaste dogmatische uitspraken wordt ge fixeerd. Het geloof blijft onbepaald, hoezeer ook ln bepaalde tijden, onder bepaalde omstandigheden nadruk op belangrijke accenten gelegd kan wor den. Verschillende theologische in zichten kunnen naast elkaar geleerd worden. Want de agada is dialectisch: de goddelijke macht gaat al het men selijke te boven en toch, de godde-- lijke liefde hangt zozeer samen met de menselijke zaken, dat de mens tot Gods partner gemaakt, als het In de Martinikerk beginnen op 19 augustus de diensten weer van het gezamenlijk Groninger studenten pastoraat. ware éf en toe kan doen aan de god delijke macht. De uitverkiezing van Israël is een vaststaand goddelijk feit en toch is de vrije wil gegeven. De mens moet de verlossing afwachten alsof alles afhankelijk is van God en er voor werken alsof alles van de mens afhangt. De messias zal komen wanneer alle mensen rechtvaardig zijn, of wanneer allen goddeloze af- brekers zijn geworden. Zoals een ha mer vonken slaat uit een rots, zo werd elk woord, dat uit de mond van God (op SinaD kwam in zeventig talen gehoord, werd in het Leerhuis van Rabbi Jlsjmael geleerd, de schrift kan op vele manieren uitgelegd wor den. Echter de ene uitleg sluit de ander niet uit, de toekomst blijft open, degene, die een andere uitleg geeft kan in zijn bestaansmogelijk heid niet ontkend worden. Een derge lijke open theologie, een dergelijke open uitleg zal een geweldige uitda ging betekenen voor het gebruik van het Nieuwe Testament. Sommige tek sten zullen radicaal anders gelezen moeten worden. Anderen zullen zo belast zijn, dat ze niet meer bruik baar blijken te zijn. Echter niets min der dan een fundamentele kritiek en een zuivering van het evangelie zelf, kan het begin zijn om het christen dom ervan te zuiveren een bron van haat te zijn. Niet zinvol meer Pretenties laten varen. Dat is ook de teneur van een stuk van Ben van der Maas over liturgie in Intensief, het maandblad van het Groninger stu dentenpastoraat. Van der Maas, van uit de r.k. kerk lid van het oecume nisch team van studentenpastores in Groningen, vindt het niet langer zin vol, de bijbel in de liturgie een mono polie-positie te geven als dé openba ring van het geheim: De liederen en de lezingen en de preek hoeven het geheim niet luid te verkondigen, maar nodigen uit om er naar uit te staan, of stellen er in voorzichtige zachte woorden iets van present. Ook is het volgens mij in de huidige situatie van de oeciunene- geworden wereld niet zinvol meer om een deel van de werkelijkheid en een bepaalde periode uit de geschiedenis van de mensen, als dé openbaring van het geheim een monopolie-posi tie te geven. Dat wekt immers te gemakkelijk de suggestie dat het mysterie zich in hoogste vorm of zelfs uitsluitend daar en toen en zó heeft meegedeeld, en niet ook aan anderen en aan Jou en mij vandéég zich open baren wil. De ervaringen met het god delijke die er geweest zijn in de ge schiedenis van het joodse volk en ln de geschiedenis van Jezus hebben voor veel mensen ook een bijzondere zeggingskracht en gelding, maar de situatie van de oecumene, zoals ik die boven al even aanduidde, brengt, denk Ik, met zich mee dat aanspra ken van absolute geldigheid geen zin meer hebben en op mondige mensen niet meer werken: maar vooral wor den ze niet meer ervaren als een bij drage tot de humanisering van de mensen en hun samenleving. We hebben ons bekomst van absolute aanspraken. De situatie van gesprek van mensen van verschillende komaf en van uiteenlopende ervaringshori zon impliceert, dacht ik, dat we el kaar niet meer zozeer iets óónzeggen, met het gelijk bij voorbaat aan onze kant, maar elkaar liever iets vertellen vanuit oorspronkelijke en doorleefde ervaring. Dan kan het gezegde verder zélf zijn werk doen, en wordt de com municatie bevrijd van elke bijtoon van agressie. Bovendien, veel van de joods-christelijke verhalen en veel van de voorstellingen die zich in het jodendom en christendom hebben ontwikkeld, vertolken de ervaringen met het mysterie in een taal die voor niet deskundigen, niet-theologen dus, en zeker voor randkerkelijken zóveel vertaling nodig heeft dat ik veel van deze verhalen liever reserveer voor een groep (een kring of zo) die zich bijzonder daarin wil verdiepen. Onverteerbaar Ben van der Maas vervolgt: Niet omdat ik iemand iets zou willen onthouden, maar integendeel omdat ik hen die komen om iets van de geest van God in ons leven te ervaren, niet naar huis kan laten gaan met een onverteerbare hoop vreemde letters en woorden en namen. Hoeveel voe- 'ten heeft het niet in de aarde, zélfs in een overzichtelijke gespreksgroep of kring, vóórdat de oude symbolen zó ver vertaald zijn en bevrijd van de verhullende werking van het voorbije wereldbeeld en godsbeeld waarin ze zijn ontstaan, dat de oorspronkelijke zeggingskracht ervan weer enigzins vrijkomt? In de liturgie lijkt me een direktere zeggingskracht van groot belang, en daarom ga ik daarvoor liever te rade bij gelovige dichters en vertellers die wat dichter staan bij de taal van onze eigen tijd. Hebben le vende symbolen niet een grotere ver anderende kracht? Maar zal iemand dan zeker vragen, is zulk een liturgie die niet van meetaf aan de Joods-christelijke traditie in de strikte zin van dat woord de mono polie-positie geeft, nog een christelij ke liturgie? Ik denk van wel maar ik hecht niet aan de naam. Ik denk van wel, omdat lk ook bij Jezus aantref dat hij mensen uitnodigt stü te wor den bij hun eigen geheim en ook het 'geheim van hun direkte naaste tot en met de minste tot zich te laten ■spreken. Allen ln twistgesprekken, met deskundigen dus, farizeeën en schriftgeleerden, gaat hij niet vanuit zichzelf, maar vanuit hun vraagstel ling, in op de letter van de traditie en dan meestal nog wat korzelig en kort en vooral: de vraagstellers terug verwijzend naar het wezenlijke: dat wat er aan ten grondslag moet liggen: persoonlijke religieuze ervaring. En ook bij hem is e ruimte van heel de aarde en al wat leeft de plaats van zijn stilte. Ik denk dus wel dat liturgie zoals ik die versta, verwantschap be zit met de gebedsruimte van Jezus, „christelijk" is dus. Maar ik hecht niet aan de naam. Steeds minder is deze naam een zinvolle aanduiding geworden omdat mensen er de tegen-, strijdigste zaken mee benoemd heb ben. Steeds meer ook zal in de ont moeting van de kuituren en gods diensten de inhoudelijkheid van dat wat een naam draagt voorop komen te staan. Daarom spreek ik de men sen die zondags in de Martinikerk diensten komen niet aan als „ge meente van Jezus Christus". Ook zal ik in de liturgie liever niet spreken van de „messiaanse beweging" waar wij in staan, of van de „zaak van Jezus Messias", hoezeer ik deze aan duidingen ook wél bruikbaar acht in een bijbelgroep of kring waar tijd is en gelegenheid dit alles vérder te ver talen. In de liturgie komen dergelijke uitdrukkingen op mij over als een vertalinghalverwege, en sluiten ze, vrees ik, daardoor veel mensen bui ten die qua geest en gedrag even „Messiaans" kunnen zijn als de zich< zo noemenden. EI Geloof geloven gelovigen n m.m.v. dr. W. J. Ouweneel, 25-27 julijit Ernst Sillemhoeve, Lage Vuurschej« Inl. en aanm. tel. 03200-28173. Beminde gelovigen, over de mon- >1| digheid van de gewone kerkleden, 23- r' 28 juli, Hedenesse, Cadzand (tel: Bi 01179-1654). »i er Aan de hand van je kind, of watar kun je van je kinderen leren? vooiei ouders met hun kinderen, 23-28 julijr stichting Barchem, Barchem (tel' 05734-443). Charismatische retraite o.Lv. An-,' dré Beijersbergen, 1-7 augustus, Re l. traitehuis. Volkelseweg 30, Uden (tel. 04132-62812). 1rr Emmausweek, leven in het ritmeL van de priorij, 23-29 juli, Emmaust' Priorij, Maarssen (tel. 03465-61678). T Hé, zit dat zo? voor eenoudergezin-g] nen met kinderen, 30 juli-4 augustus, De Klinkenberg, Meerssen (L), (tel. 04403-3737) ui BOGOTA (AFP) Twee jezuïten,u de paters Luis Alberto Restrepo en£ Jorge Arango, die 45 dagen geleden U werden gearresteerd op beschuldig ging van „ondermijnende activitei-LJ ten" zijn losgelaten en teruggezonden K naar hun klooster. ATHENE Griekenland zal diplo- f matieke betrekkingen aanknopen! met het Vaticaan, zo heeft de Griekse u minister van buitenlandse zaken L George Rallis meegedeeld. Hij ver- L wacht dat de lopende onderhandelin- L gen met het Vaticaan binnenkort tot L een akkoord zullen leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2