PLO ziet doorbraak in relatie met Europa Hesuwkado 'andartsen vragen pheldering over raude-onderzoek Armeense aanslagen in Parijs Oesselen Trouw Enkele buien wclzijus- eii vormingswerk eel kruideniers erkopen illegaal ijnstillers Mosselzaad verstikt oesters in Oosterschelde Naar dialoog PLO-lsraël 'Bezoek Arafat opent weg voor erkenning' Nederland wil meer lijndiensten op Israël 'Staak veroordeling van homoseksuelen' Vakbondsleiders in Argentinië op vrije voeten Trouw Een krant met ruggegraat [~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- J periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. OD. (aankruisen I Vietnamezen op Schiphol aangekomen De maan is bezit l^an de hele wereld Hinault wint tijdrit 37STE JAARGANG NR. 10892 MAANDAG 9 JULI 1979 i:I«yi44:1 Opklaringen afgewisseld door enkele buien. Middagtemperaturen om streeks achttien graden. Matige tot krachtige zuidwestenwind. Windkracht 4 tot 6 Beaulort. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: Aanhoudend wisselvallig en weinig verandenng in temperatuur. zon op: 05.31 maan op: 22.15 onder: 21.59 onder: 06.25 Advertenties voor dere talerdagse rubriek moeten uiterii|h donderdag (ie post) m ons bent *i|n Inlichtingen lel. 020-9134S6 ts) 783 West-Duitsland DM 1.90 - Engeland 0,50 - i lire 800 - Luxemburg Bfrs 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT rRECHT, HILVERSUM (ANP) De beroepsorganisatie n tandartsen heeft zaterdag geen contact gehad met de jksaccountantsdienst over mogelijke belastingfraude in de ndheelkundige sector. Volgens een woordvoerder van de ■derlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkun- was het ministerie van financiën wel om opheldering vraagd. Maar het ministerie wilde, hangende het onderzoek, ets bekendmaken. rder vorige week had de Vereni- ig van laboratoriumhoudende MSTERDAM (ANP) Drieduizend uideniers blijken zonder vergun- ng pijnstillende tabletten zoals As- ine te verkopen. Dit blijkt uit een serskring-onderzoek van een kleine lintig vaktijdschriften in de secto- n voedings- en genotmiddelen en ogisterij. Afgezien van de ongeveer hthonderd apotheken bleken er eer dan 8500 verkooppunten voor jnstillers te bestaan. Krachtens de ït zijn er maar 5500 erkende: alle bgisten en de kruideniers met een genaamde B-erkenning, die een be- rkt assortiment geneesmiddelen ogen verkopen. e stichting Pharmacon, die in de ogisterij de distributie van genees- iddelen controleert, heeft herhaal- •lijk aangedrongen op grotere op- loringsbevoegdheden. Maar de re- sring wil daar geen extra geld in eken. De clandestiene verkoop van nstillers wordt in de drogisterijwe- d gezien als een gevaar voor de Dlksgezondheid omdat men in krui- nierszaken vaak niet voldoende op hoogte zou zijn van de gevaren die an het gebruik ervan kleven. Zo is ijvoorbeeld de verkoop wettelijk ge- onden aan maxima, maar met name zelfbedieningszaken liggen ze vaak rekken en het kassapersoneel zou iet geïnstrueerd zijn over deze rege- Jig. tandtechnici haar leden die zich aan belastingfraude zouden hebben schuldig gemaakt, opgeroepen zich vóór zaterdag bij de Rijksaccoun tantsdienst te melden. Tandtechnici „die zich hebben schuldig gemaakt aan zwarte activiteiten" zouden daar door strafrechtelijke vervolging kun nen ontlopen, aldus de circulaire. Zij zouden waarschijnlijk een ambtshal ve opgelegde boete krijgen van vijftig procent van het ontdoken belasting bedrag, de helft van het gebruikelijke tarief bij betrapping. Daarvoor zou den zij alle gegevens moeten ver strekken, ook de namen van tandart sen waarvoor zwart werk was ver richt. Sommige door tandtechnici vervaardigde kunstgebitten bereiken overigens de cliënt ook zonder tus senkomst van een tandarts. De vereniging van tandtechnici schreef, te verwachten dat pok de Maatschappij Tandheelkunde haar leden de tandartsen een soortge lijke raad zou geven. Maar de woord voerder van de Maatschappij wees zaterdag vooralsnog beschuldigingen tegen haar leden van de hand. De resultaten van het onderzoek worden verder afgewacht. PAGINA 2: Evangelisch theologie studeren in België PAGINA 3: PAGINA 4: NCRV- serie brengt werklozen en werk bij elkaar PAGINA 5: PAGINA 7: Vietnam verspeelt sympathie PAGINA SERVICE: Moderubriek, strips, feuilleton, .puzzel, radio- en tv-program- ma's, weeroverzlcht. SCHIPHOL (ANP) Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en water staat is gisteren van de luchthaven Schiphol naar Israël vertrokken om daar besprekingen te voeren met de, Israëlische minister van transport Landau. De staatssecretaris zal Lan dau voorstellen het aantal lijndien sten tussen Israël en Nederland uit te breiden, om hiermee tot lagere tarie ven te komen in het vliegverkeer tus sen beide landen. Daarnaast zal een ambtelijke delegatie gesprekken heb ben over aanpassing van het lucht vaartakkoord tussen Israël en Neder land. In maart werden hierover al gesprekken gevoerd. Die werden toen verdaagd, omdat van Israëlische zij de een kabinetsbesluit hierover nood zakelijk werd geacht. door James Dorsey WENEN De PLO streeft niet naar de vernietiging van de staat Israël. Dit heeft de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky verklaard op een persconferentie in Wenen na tweedaagse besprekingen met PLO-leider Jasser Arafat. Willy Brandt, oud-bondskanselier van West-Duitsland en voorzitter van de Socialistische Internationale die eveneens aan de gesprekken met Ara fat heeft deelgenomen, meende dat .zelfbeschikking voor het Palestijnse volk niet identiek ls aan vernietiging van Israël, en dat daarom deze twee zaken niet met elkaar in verband mogen worden gebracht." Arafat zelf zei dat de PLO „streeft naar de stich ting van een onafhankelijke staat in elk deel van Palestina dat bevrijd wordt of waaruit Israël zich terug trekt." Sjimon Peres, leider van de Israëli sche oppositie heeft dit weekeinde in krachtige bewoordingen tegen het bezoek van de Palestijnse guerrilla- chef aan de Oostenrijkse hoofdstad geprotesteerd. Peres voegde zich hiermee bij de kritiek van de rege ring-Begin die Arafats bezoek aan Wenen beschouwt als „een tegen Is raël en het Joodse volk gerichte stap". Premier Begin en Peres zullen vandaag in het Israëlische parlement een gezamenlijke verklaring afleggen over dit initiatief van Kreisky. De Israëlische ambassadeur in Wenen is „voor overleg" teruggeroepen, bij de Oostenrijkse ambassadeur in Israël is geprotesteerd. Volgens de PLO vormt Arafats be zoek, zijn eerste aan een Westeuro pees land, een doorbraak op de weg naar Europese erkenning van de PLO. De Palstijnen hopen dat een PLO-leider Arafat geeft met de Oostenrijkse kanselier Kreisky en voorzitter Willy Brandt van de socialistische Internationale een persconferentie na hun onderlinge gesprekken. Europese erkenning de druk op de Verenigde Staten zal verhogen om met het Palestijnse verzet in gesprek te treden. Tijdens de in totaal meer dan tien urn- durende gesprekken met Kreisky en Brandt gaf Arafat uiting aan zijn teleurstelling dat de Europese Ge meenschap in recente verklaringen slechts de Israëlische nederzettings politiek had veroordeeld, maar geen melding had gemaakt van de PLO, noch van de kwestie-Jeruzalem. Tijdens de persconferentie gisteren stelde Brandt dat „niemand het recht heeft de indruk te wekken dat de trouw van Kreisky en mij aan onze vrienden in Israël aan twijfel onder hevig is". Wel stelde Brandt dat hij de Socialistische Internationale zou ad viseren de contacten met de PLO voort te zetten. De voorzitter van de Internationale meent dat „een proces tot het bereiken van vrede in het Midden-Oosten in het belang is van alle partijen, niet op de laatste plaats ook van ons Europeanen. Daarom is elke poging een gevestigde en gega randeerde vrede te bereiken niet al leen nodig, maar ook legitiem". Kan selier Kreisky meende gisteren dat de houding van de PLO jegens Israël tot nu toe onjuist is opgevat. Hij zei stelling de indruk te hebben dat de PLO niet streeft naar de vernietiging van de Joodse staat. Meer nieuws over Arafats overleg in Wenen op pag 5. PARIJS (AFP, Reuter) Een groep die zich De Wrekers van de Armeense Volkenmoord noemt zegt verantwoordelijk te zijn voor drie bomaanslagen gistermiddag op Turkse doelwitten in Parijs. Bij de aanslagen is een bewaker licht gewond geraakt. In een telefoongesprek met het Fran- se persbureau AFP zei een anonieme vertegenwoordiger van de beweging dat „deze aanslagen ten doel hebben te herinneren aan het bestaan van het Armeense volk, beroofd van zijn meest elementaire rechten." Wij ei sen van de Turkse staat, aldus de opbeller, „in zjin dubbele hoedanig heid als erfgenaam van het Otto maanse rijk en als bezetter van onze DEN HAAG (ANP) Honderd be kende Nederlanders hebben ln een open brief een oproep gedaan aan de Nederlandse bisschoppen op te hou den met het veroordelen van homo seksueel gedrag. De bisschoppen be raden zich deze week ln Groningen op verzoek van het Vatlcaan over een standpunt inzake homoseksualiteit. In de brief.wijst de groep erop dat homoseksualiteit zo oud ls als de we reld, geen misdraging is, en dat het probleem van de homoseksualiteit hoogstens bestaat in de gedachten van hen die het bestrijden en niet in die van de homofielen zelf. De bis schoppen wordt voorgehouden dat het onwaarachtig is een homofiele aanleg te aanvaarden, maar homo seksueel gedrag af te keuren. De brief is ondertekend door onder anderen Max van den Berg, voorzit ter van de PvdA, Annelien Kappeyne van de Coppello, Tweede-Kamerlid WD, Hans de Boer, voorzitter van de ARP, het algemeen bestuur van de NVSH, de hervormde gemeente Rot terdam, directeur Wim Koole van het IKON, en de hoogleraren Dekker (Theologische Hogeschool Kampen), Baarda (VU) en Booy (VU). BUENOS AIRES (AFP, AP) Zes Argentijnse vakbondsleiders, die ruim twee maanden geleden door de politie waren opgepakt wegens het organiseren van een algemene sta king tegen het militaire regime in Argentinië, zijn het afgelopen week einde weer vrijgelaten. Tegen de ar restatie van het zestal was protest aangetekend door de machtige Ame rikaanse vakbondsorganisatie AFL- CIO en het in Brussel gevestigde In ternationale Verbond van Vrije Vak verenigingen (IVW). Een van de ge arresteerden was lid van het IVW. De zes zijn leiders van de zogeheten Commissie van 25, een van de twee belangrijkste peronistlsche vak bondsorganisatie in Argentinië. voorouderlijke grond, dat hij zijn ver antwoordelijkheden aanvaardt en werkt aan de overdracht van Ar meens gebied aan de wettige eige naar, het Armeense volk." De eerste aanslag trof het gebouw waarin de Turkse luchtvaartmaat schappij is gehuisvest.Er waren daar geen slachtoffers. Even later ontplof te er op de Champs Elysees een bom in het Turkse verkeersbureau. Daar werd de bewaker gewond. De derde explosie was in de Turkse ambassa de. De schade was er alleen materieel. Een vierde bom kon tijdig onschade lijk worden gemaakt. Onder de Zeeuwse wateren speelt zich een strijd tussen miljoenen al. Tussen de grillen der natuur en de activiteiten van de Deltadienst worden bizarre effecten geboren. Wie oesters zaait, zal mosselen oogsten. Onze man ter plaatse over weerloze weekdieren. 6 sprookjes op 1 LP (A) Lederen halstasje (C) Verleid door Ton van Duinhoven Sierlijke eenvoud en praktisch bo- Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van vendien Echt naturel leder met pe- Eaassen vlochten koordje Lektuurhanger (B) Ketting met armband (D) Nooit meer zoeken naar de krant of De nieuwe modetrend ketting en tv-gids. Decoratief jute lectuur- armbandje van keramiek, hanger INaam nieuwe abonnee:I Adres nieuwe abonnee: (Postcode en plaats:I Giro: IUw naam:a Uw adres: I Postcode en plaats: Tel Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I I Lees een bant met overtuiging: TrOUW Maar dit is lekker onze helft hè mam? SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol zijn gister ochtend 54 Vietnamese bootvluchtelingen aangeko men. De groep werd opgevangen door vertegenwoordi gers van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland en van de luchthaven naar twee opvangcentra Steen- wijkerwold en Boxtel gebracht. De Vietnamezen, onder wie veel kinderen, kwamen in een Boeing 747 van Bangkok naar Nederland. In Bangkok brachten zij drie maanden door in een doorgangsopvangcentrum. Daar werden ze vervolgens „geselecteerd". Een woordvoerder van de Stichting Vluchtelingen werk zei gisteren dat er nogal wat haken en ogen zitten aan de selectieprocedure. De criteria zijn volkomen onduidelijk. Hierover zullen binnenkort besprekingen gevoerd worden met de ambassade. De stichting ziet het liefst groepen naar Nederland komen die een door snee vormen van de vluchtelingen en niet eenzijdig samengestelde groepen waar men nu mee te maken heeft. Dit jaar kwamen al 150 Vietnamezen naar Neder land en op korte termijn volgen er nog 250. Van onze sportredactie BRUSSEL Joop Zoetemelk is zijn eerste weekeinde in de gele trui goed doorgekomen. Tijdens de tijdrit in Brussel werd hij giste ren weliswaar verslagen door Ber nard Hinault, maar de schade bleef beperkt tot 36 seconden. Zoetemelk had tevoren zelf de ver wachting uitgesproken dat hij wel een halve minuut zou verliezen aan Hinault tijdens de ruim 34 kilometer door de Belgische hoofdstad. Zoetemelks voorsprong bleef daardoor toch nog ruim een mi nuut. Voldoende om Zoetemelk aan een dosis zelfvertrouwen te helpen. Al uit hij dat wel in een hem kenmerkende voorzichtige zin als: „Ik zie me nog niet ver liezen". Zaterdag leverde de rit naar Brus sel opnieuw een Nederlands suc ces op. Neo-prof Jo Maas reed een solo van twintig kilometer die hij Boudewijn, koning der Belgen, poseert trots met de keizers van de Tour de France, links Bernard Hinault, rechts Joop Zoetemelk. midden ln wielerland België, in de hoofdstraten van Brussel, jui chend afsloot. Op tennisgebied beleefde Wimble don zaterdagmiddag een onge meen boeiende finale die alle voor spellingen waardeloos maakte. Björn Borg slaagde er niet in om Roscou Tanner vlot weg te spelen en raakte zelfs ln grote moeilijkhe den. Uiteindelijk maakte hij de zaak in de vijfde set pas af, tril lend van de zenuwen omdat hij dacht zijn eerste grote doel, vier Wimbledon-overwinningen op een rij, niet te halen. Meer over deze en andere evene menten op de pagina's 8 en 9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1