Het einde van het grote sussen? lederlandse VN-soldaten zijn kritischer geworden Tekening van een lezer Trouw \B Commentaar Gefeliciteerd. POLITIEK politieke spoken (1) 'olitieke spoken (2) Straffen tot drie jaar gevangenis voor wapenroof leen anti-Joodse stemming in Libanon, maar: ITERDAG 7 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET l{) de „onthulling" van staatsse- Ijtaris Smit-Kroes over een mo- lijke tussentijdse ruil van het )A van coalitiepartner ooit al n kern van waarheid heeft bevat, ni< n is met de publikatie van enkele )A rapporten gisteren daar nu :1 definitief een streep onder ge- ch t. De rapporten lezend en herle- hetnd kan de conclusie geen andere yaj n, dan dat hooguit een individu- d2, 1 CDA-lid ter vergadering wel- s een opmerking in die richting oj eft gemaakt. Blijkens de notulen ilv<in de lezer daarbij een keuze aken uit M. Smits, mevrouw M. djellingwout-Roodenburg of me- RGouw M. G. H. Oomen-Ruyten om er slechts enkelen te noe- Maar ook die enkele opmer- mC ng gold het slechts kenbaarma- riepn van een wens die eerst na de «öilgende kamerverkiezingen gere miseerd zou moeten worden en ,an et na de Europese verkiezingen tals de staatssecretaris veronder- elde. i feite beschuldigde de staatsse cretaris het CDA ervan het kabi net, afhankelijk van die verkie zingsuitslag, vroegtijdig ten val te willen brengen. Een beschuldiging derhalve van hoogverraad of iets dergelijks. De rapporten bieden voor zulke hooggegrepen beschul digingen echter geen enkel hou vast. Neelie heeft dus haar stout moedige fantasie de vrije loop ge laten, dan wel zij zou een ander rapport hebben gezien. Maar of daar wezenlijk wat anders in zou staan, is gegeven de inhoud van nu gepubliceerde rapporten hoogst onwaarschijnlijk. Zo bezien is het bijna onbegrijpe lijk dat het CDA niet eerder met de rapporten op tafel is gekomen. Ook al omdat toen al geruchten de ronde deden dat de staatssecretaris haar „onthullingen" aan deze te rughoudendheid om nog eniger mate het politieke gezicht te red den („er was toch maar sprake van een rapport"). Het is echter een vijgeblad. ij alle rumoer om deze rapporten er nu het onloochenbare feit, dat ook binnen de CDA-top een vendige discussie blijkt te wor- n gevoerd over wat in de wande- ng wel wordt aangeduidt als de olitieke strategie. Daarmee heeft ok deze partij zich aangesloten ij het modieuze verschijnsel, dat iet name binnen de PvdA een ngekend hoogtepunt heeft be- efd. Het aardige van dit soort iscussies is dat niet meer behoeft worden nagedacht over de in- oud van het beleid. In plaats aarvan kan iedereen naar harte- ïst meefilosoferen over de vragen Is: hoe stel je je op tegenover j idere partijen, de vakbeweging, et kabinet 'enz. 1 )e nota-Steenkamp levert wat dit etreft aardige staaltjes op van olitiek vernuft. Bijvoorbeeld vaar de nota stelt, dat het CDA ich uit „een soort van politiek ïasochisme teveel door de PvdA de goot laat trappen." Het rap- ort vindt daarom dat zowel kabi- ït als fractie best eens wat „har mogen terugslaan." Onder ADVERTENTIE C. Molenaar te Rotterdam J. H. Hansen te Leiden U won bij Bac-deo Union fietsen voor uw hele gezin. Toten met 31 juli 1979 looft Bac elke week aan 2 winnaars Union fietsen voor het hele gezin uit Haal een wedstrijd formulier bij uw Bac-winkelier en doe mee! m deodorant DEN HAAG Nederland loopt regelrecht het ravijn in. Met deze krasse taal lijkt onze minister van financiën An- driessen een nogal forse in breuk te hebben gemaakt op de gangbare mores van onze politieke ambtsdragers, wiei gedrag zich meestal kenmerk te door een sussende rustge vendheid. Wie herinnert zich niet het ruime be grip, dat premier De Jong altijd weei vermocht op te brengen voor velerlei protestbewegingen in ons land? Waar Udink zich lacherig spottend met een lange pruik op de Amsterdamse Dam nestelde, was het toch veeleer dit optreden van de premier die het pro test in ons land op schier onnavolgba re wijze in rustig vaarwater bracht. En achteraf zou men zelfs de stelling kunnen verdedigen dat mede hier door de tegenstellingen in ons land niet op de spits zijn gedreven. Het Nederlandse klimaat bleek onge schikt voor de voortbrenging van een Baader-Meinhoffgroep. Geheel in de geest van diezelfde sus sende traditie klinkt het „gaat u rus tig slapen" van Colijn ons nog betrek kelijk vers in de oren, ook al is het de laatste tijd twijfel of de man zulks nu wel precies zo en met die bëdoeling heeft gezegd. door Willem Breedveld De komende weken zal de za terdagse rubriek „Politiek" van Willem Breedveld niet ver schijnen. probleem simpel kon worden herleid tot het gezamenlijk oprollen der mou wen. De al even ingewikkelde discus sie over het al dan niet ontwikkelen van kerncentrales was een kwestie van „als de blikskaters" en „als de wiederweerga" werk van maken. En het probleem van de schaarste van energie betekende uitsluitend „met z'n allen wat minder" en wel „op vrijwillige basis" uiteraard. Rubber vlot Pappen en nat houden. Rustig aan, dan breekt het lijntje niet en al moch ten de golven van het economisch getij dan al eens hoog opslaan, van Agt zal „zijn rubber vlotje wel drij vende houden". Zo luidde kort sa mengevat, de hedendaagse vertaling van onze sussende traditie. Het is tegen die achtergrond een bijna intri gerende vraag hoe die traditie zich verdraagt met de krasse uitspraken van Andriessen, die in alle ernst meent dat we regelrecht het ravijn inlopen. En in zijn kielzog een minis ter Albeda die waarschuwt voor Franse toestanden in ons goede va derland. Is er werkelijk wat loos? Schiet onze politiek van apaiseren, van evenredi ge verdeling, van het zorgvuldig ont zien van eikaars lange tenen anno 1979 werkelijk tekort? Inderdaad is de sleutel tot het geheim van onze manier van politiek bedrij ven grotendeels gegeven met een daadwerkelijke ontkenning, een ver doezeling van de tegenstellingen. Ons land is, met inbegrip van de vierhon- derduizend buitenlanders binnen onze landsgrenzen, een land van min derheden. Tot voor kort zelfs ieder met een eigen zuil. Het op de spits drijven van zuilenbelangen zou ons land daarom in een permanente staat van oorlog brengen. Dat dit deson danks niet gebeurt, is zoiets als een wonder. Een Amerikaanse politieke wetenschapper verzuchtte eens: the oretisch gesproken kan Nederland helemaal niet bestaan Gladstrijken Taalgebruik meer door wat meer „zout op socialistische slakken te leggen". Het kabinet blikt verder te weinig uit „aan de weg timmeraars" te bestaan, waardoor de beeldvor ming van het optreden van het kabinet te zeer wordt verzwakt. Voor de fijnproevers is er ook deze opmerking: „Aan Den Uyl werd verweten dat hij als minister-presi dent teveel partij-man was. De vraag rijst of Van Agt (van de weeromstuit?) de andere kant op gaat. Een te terughoudende op stelling kan ertoe leiden dat het kabinetsbeleid teveel geobjecti veerd wordt, waardoor de CDA- inbreng er niet uitkomst." Kostelijke lectuur, waarvan we mogen hopen dat CDA in de toe komst nog veel te bieden zal heb ben. We hopen echter al, dat het CDA daarbij het uiteindelijk te voeren beleid niet al te zeer uit het oog zal verliezen. Politiek als hob by is leuk, maar het zou jammer zijn als uiteindelijk de gewone kie zer erbij zou inschieten. Zozeer is onze politieke cultuur van dit sussen doordrongen, dat er zich rondom dit thema zelfs een specifiek taalgebruik heeft ontwikkeld. Zo is het in Engeland en de Verenigde Sta ten de gewoonste zaak dat er over politieke tegenstellingen wordt on derhandeld. Een Nederlandse rege ring „onderhandelt" echter niet, zij „pleegt overleg", een woord dat zich met de beste wil van de wereld niet in het Engels laat vertalen. Joop den Uyl bleek de eerste rege ringsleider te zijn om met deze tradi tie te breken, maar ook hij beriep zich als de tegenstellingen onverhoeds toch nog te hoog op liepen meestal wel op twee dingen. Met de komst van Van Agt was de traditie, zo die al ooit onderbroken is geweest, weer echt in ere hersteld. Opgelucht kon den we uit zijn mond vernemen, dat het hele ingewikkelde economische Niet gelukt Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon oo ZUTPHEN (ANP) Wegens een wa penroof op de Detmar kazerne in Eef- de in februari dit jaar, heeft de recht bank in Zutphen gisteren de drie da ders totaal ruim acht jaar gevange nisstraf opgelegd. Eén overvaller kreeg drie jaar, tegen hem was 31/2 jaar geëist. De tweede overvaller kreeg 2.1/2 jaar cel (eis twee jaar en negen maanden) en de laatste van het drietal werd veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf. Tegen deze dader, had de officier van justitie, mr. P. Cremers, twee jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist. Bij ue overval maakten de drie, vier karabijnen buit, de daarbij behoren de munitie, drie helmen en twee staaflantaarns. r een lezer O.Q. rv. g e.bo den. <a.<a.n_ )s\ eert- loed lagerige. preraiar Van. De sleutel tot dit geheim is, zoals gezegd, de ontkenning, het gladstrij ken van tegenstellingen. Vandaar dat onze regering niet onderhandelt (zij zou dan te zeer partij zijn), maar overleg pleegt. Het gebruikelijke poli tieke gekrakeel werd zorgvuldig over gelaten aan de oppositie en de vakbe weging, dan wel aan de werkgevers, afhankelijk van de kleur van het ka binet. Bij tijd en wijle mochten ook de regeringsfracties aan het gekra keel deelnemen, maar het kabinet zelf bleef buiten schot. Dat „paste op de winkel", om een beeld van zowel Wiegel als van premier De Jong te gebruiken. Om een of andere reden is het het kabinet-Van Agt echter niet bescho ren geweest deze politiek van apaise ren voort te kunnen zetten. Het is premier Van Agt af en toe aan te zien hoezeer hij dit betreurt. Maar ook hij kan het niet helpen, dat de laatste jaren een aantal stukken op het poli tieke toneel van plaats is veranderd. Zo heeft de gestadige economische groei plaats gemaakt voor stagnatie Den Uyl brak traditie Allerlei politieke wensen konden niet meer uit de groei worden betaald. En als gevolg daarvan ging het verde lingsvraagstuk (waar het bedrijven van politiek toch grotendeels op neer komt) een duchtig woordje mee spreken. Bovendien zijn de politieke krachts verhoudingen gewijzigd. De voor naamste daarvan is wel dat een als centrum-rechts aangeduide regering slechts over minimale steun kan be schikken. De combinatie van deze twee feiten zette vooral de CDA-frac- tie onder druk, zoals uit een gisteren gepubliceerde notitie van deze partij wel is gebleken. Deze partij is meer dan andere een vleugelpartij. De consequentie daarvan is dat, welk beleid een regering ook voert, een deel van de fractie altijd ontevreden zal zijn. Onder een rechts kabinet is het linkerdeel van de fractie en onder een links kabinet is het rechterdeel van de fractie ontevreden. Als in het verleden de meningsverschillen al eens hoog opliepen, dan kon de frac tie-voorzitter een paar heethoofden altijd nog tevreden stellen door hen afwijkend te laten stemmen. In de huidige coalitie zou dit echter ramp zalige gevolgen hebben. Meer dan iets anders verklaart dit de zeldzame ca priolen van fractie-voorzitter Lub bers en ook het zoeken van de fractie als geheel naar een meer bevredigen de koers. Draagvlak hf Daarbij komt dan ook nog de aan scherping van het verdelingsvraag stuk. Dit raakt regelrecht de relatie kabinet-vakbeweging, of ruimer ver taald: het maatschappelijk draag vlak van het kabinet. De druk die daarvan uitgaat, is groter dan meni geen denkt. Trouwens: de souplee van het kabinet om daaraan tege moet te komen ook. Wie had drie jaar geleden nog durven veronderstellen dat Wiegel nog eens als de kampioen nivelleerder bij uitstek uit de bus zou komen? Nochtans legde hij de basis voor de aftopping van de ambtena rensalarissen en daarmee voor een gelijksoortige ontwikkeling in het be drijfsleven. Of wat te denken van een liberale minister van economische zaken, de heer Van Aardenne, die ruimer dan al zijn voorgangers de overheidsbuidel hanteert om het bedrijfsleven op de been te houden? Het is al overheids bemoeienis wat de klok slaat. Kinderverdriet Dit alles is echter slechts kinderver driet bij wat de CDA-fractie te verdu ren heeft. Zij moeten berusten in een langzaam maar zeker lam worden van de linkervleugel, vermits de op lossing die het kabinet aandraagt voor het verdelingsvraagstuk de frac tie steeds verder afvoert van de vak beweging en daarmee van het maat schappelijk draagvlak. Het kabinet past inderdaad op de winkel en van die taak kwijt het zich op zichzelf nog niet zo slecht ook. Van Agt suspolitiek Nochtans meende CNV-voorzitter Harm van der Meulen over stalen zenuwen te moeten beschikken om deze wijze van beleid voeren te kun nen volhouden. Want het resultaat van dit beleid was, dat de noodzake lijke bezuinigingen in klimmende mate op de overheidssector werden afgewenteld (sociale uitkeringen, overheidsuitgaven. trendvolgers, ambtenaren e.d.). Het alternatief zal natuurlijk zijn de werknemers in belangrijke mate een steentje te laten bijdragen, maar daarvoor is een beleid nodig dat ver trouwen wekt bij diezelfde vakbewe ging. En om tal van redenen heeft het kabinet dat niet kunnen opbrengen. Voor een deel. ligt dat aan de vakbe weging zelf, voor een ander deel zeker ook aan het kabinet, voornamelijk waar het te laat inspeelde op de wen sen vanuit het maatschappelijk draagvlak. De keus viel daarom tel kens weer op de collectieve sector Erg vreugdevol voor een fractie, die prijs stelt op handhaving van een vleugelpositie, is dat niet. Het bete kent groeiende vervreemding van de vakbeweging en een steeds grotere kloof tussen de maatschappelijke ontwikkeling en het kabinet Dit, gevoegd bij de klimmende finab- ciële problemen, zou andere regerin gen in zo'n geval zeker genoopt heb ben tot het voeren van een spectacu laire buitenlandse politiek, om zo de aandacht af te leiden van de binnen landse problemen. Daarvoor is Ne derland echter een te klein land Trouwens, met Van der Klaauw be hoeven we ook niet op buitenlandse avontuurtjes te rekenen. Noodsprong Vandaar wellicht dat Andriessen zijn heil heeft gezocht in een noodsprong. 'Hij predikte ondergang en wel op een moment dat de welvaart groter lijkt dan ooit tevoren. Het is een uiterste poging de tegenstellingen in ons land weer in een gemeenschappelijk spoor te krijgen. Het middel dat hij daar voor hanteert, overschrijdt echter alle grenzen van de traditionele sus sende politiek. Wie zulk zwaar geschut in stelling brengt, lokt twee mogelijke reacties uit. Of het publiek reageert met apa thie (we zullen wel zien. we hebben het al zo vaak gehoord) óf het rea geert strijdvaardig (als dat zo is. dan zullen er ook echte politieke knopen moeten worden doorgehakt) en dan is er niet langer ruimte voor apaiseren en verdoezelen van de tegenstel lingen. De eerste reactie zal een voortzetting van onze sussende politieke cultuur zijn; echter zonder de glimlach van premier De Jong. De tweede zal een definitieve breuk betekenen met het verleden. Er zal dan in ons land niet langer overleg worden gepleegd maar keihard worden onderhandeld, op ba sis van echte politieke tegenstel lingen. oor kapitein Jacques van de Ven (Vel beoordelen zij alle partijen, betrokken bij de soms xplosieve situatie in Zuid-Libanon, kritischer dan vóór hun irertrek. Sr is geen antisemitische en ook geen anti-Israëlische stem ming onder de Nederlandse VN-militairen in Libanon. tapitein Jacques van de Ven, stafofficier op het hoofdkwar- ier van de VN-vredesmacht in Nakoera, schrijft ons dit in en persoonlijke reactie op de onlangs in het weekblad de laagse Post afgedrukte antisemitische uitlatingen van Ne- lerlandse VN-soldaten. Jacques van de Ven NAKOERA Het is erg sim- >el mensen bepaalde uitspra ken te laten doen, ze ertoe te jrengen woorden in hun nond te nemen, waarvan de gevolgen niet of nauwelijks lijn te overzien. Neem bij voorbeeld een soldaat, ergens in Libanon bij een observatie post. Dagen en dagen in de gloeiende zon, patrouille lopend door het nauwelijks begaanbare terrein, lange werktijden, talrijke beschietingen in en rondom Sijn gebied, steeds attent moeten zijn voor infiltranten, ver van allen die hij liefheeft, en dan komt een journalis- „Waardeloos, te warm, te lange werk- t(e) uit Nederland en vraagt naar zijn tijden, het eten is anders dan thuis, mening. de toelage niet hoog genoeg," enz. Hij komt in de krant, krijgt aandacht, hij is jong. zijn politieke kennis is niet erg groot, zijn diplomatiek taalge bruik minder ontwikkeld als dat van bij voorbeeld een Kamerlid, nou voor een interview zal hij eens even goed gaan zitten. Vraag 2: „Die Israëliërs die jullie be schieten, vind jij dat nou niet een beetje belachelijk, wij in Nederland zijn toch nogal pro-Israël?" Ant woord: „Nou, die Joden kunnen er wat van." Vraag 3: „Die PLO'ers wo nen toch ook maar in krotten, zijn hun huizen gebombardeerd uit wraak voor bij voorbeeld die bomaanslagen in Tel Aviv?" Antwoord: „Ja, dat is verschrikkelijk." Zo gaat het vraag en antwoordspelle- Meestal gaat het zo: Vraag 1: „Hoe is tje maar door. Uiteraard heeft ieder het hier nu in Libanon?" Antwoord: wel wat op of aan te merken Wat Drie vragen voelen ze zich ook gevleid als de pers hen interviewt. Uitspraken zoals die in het gewraakte artikel voorkomen zullen wellicht gedaan kunnen zijn, maar de wijze waarop dit kan worden aangemoedigd door de journalist(e) om een en ander negatief te doen klinken is geen goede zaak. het publi ceren ervan is dat evenmin, ook al heb je dan een primeur en haal je de voorpagina's. Al meer dan eens is gezegd dat de pers de grootste zorg vuldigheid aan de dag moet leggen bij de berichtgeving over de toestand in Libanon en alles wat daar mee samenhangt. Ook een journalist heeft zijn eigen verantwoordelijk heid. Toegeschoven rol De Nederlandse minister van defen sie en de Unifil-leiding krijgen deze anti-propaganda op hun bord gelegd en moeten trachten dit weer te corri geren, hetgeen er hun onderhande lingspositie niet beter op maakt. Het leed is inmiddels geschied, vele won den zijn geslagen, zowel in Neder land, Israël als hier ter plekke. Onze taak, die door allerlei omstandighe den toch al zo moeilijk uitvoerbaar is, wordt er door al die sensatieverhalen beslist niet gemakkelijker op Overigens zijn er in Libanon nog meer Nederlanders, die niet zijn ge ïnterviewd (achthonderd) en zij zou den wel eens een andere mening kun nen hebben. Daarnaast zijn er dan nog ongeveer vijfduizend andere mili tairen. Zij zijn niet gehoord Wat is hun mening? Door de aard van mijn functie reis ik door het hele Unifil- gebied en bezoek ik vele eenheden. Niet of nauwelijks wordt er over „an ti-Joods" of „pro-PLO" gesproken, daar is geen tijd voor en het doet ook niet ter zake voor een VN-militair. Wij mogen/moeten de partijen uiteen houden. Door middel van controle posten, patrouilles, onderhandelin gen en begrip voor eikaars standpun ten komen we beslist verder dan met „eikaars nest te bevuilen". Wij kun nen en mogen geen partij zijn. Door valse en alarmerende publikaties worden we in een hoek gedrongen en krijgen we een rol toegeschoven, waarnaar we met hebben gevraagd en die ons slechts belemmert in onze taakuitvoering. antwoordelijkheid wel konden dra gen. Kennelijk is dat niet het geval. Voorbarig Persvrijheid Maar we hebben nog steeds persvrij heid in Nederland en je kunt niemand verbieden uitspraken te doen, zo de mocratisch zijn' we gelukkig nog steeds. Dit betekent overigens niet dat de mening van een enkeling, al of niet genuanceerd genoeg, als de alge mene opinie moet worden gezien. Naar mijn mening is er beslist GêêN anti-Israël-stemming onder de Neder landse militairen en is er van antise mitisme helemaal geen sprake Het recht van vrije meningsuiting, ook al zouden die meningen ongenu anceerd zijn en diepe sporen van leed en verdriet achterlaten, is een demo cratisch recht en wellicht de tol die we moeten betalen voor onze demo cratie Of moet de legerleiding de militairen een spreekverbod opleg gen? Zou er een censuur moeten ko men? Voor wie? Voor de militairen in Libanon? Voor de journalisten? Voor beiden? Ik geloof niet dat dit zo een voudig te bepalen is. Ik had gehoopt dat wij Nederlanders onze eigen ver Zijn de Nederlandse militairen in Li banon dan nog steeds dezelfde me ning toegedaan over de situatie in het Midden-Oosten als voor hun vertrek naar Libanon? Neen, ik geloof dat men, toen men nog in Nederland was, ver van de problemen in het Midden- Oosten afstond, wellicht niet genoeg betrokken was bij de problematiek daar. Nu we er middenin zitten, met onze neus op de feiten worden ge drukt. de realiteit onder ogen Zien. de beschietingen horen en zien van de elkaar bestokende partijen, worden we wel kritischer. Hopelijk neemt nie mand het mij kwalijk dat ik het niet gezellig vind. om beschoten te wor den. Onafhankelijk van welke partij of groepering die het mij lastig maakt, mag ik het toch wel naar en vervelend vinden dat ze mij, al ol niet opzettelijk, onheus bejegenen. Om dat zowel de PLO, als de christelijke militieS van majoor Haddad, als Is raël zich in ons gebied nadrukkelijk manifesteren met beschietingen met zowel mitrailleurs, geweervuur, mor tiergranaten en artilleriebombarde menten bij onze posities, geloof ik dat het begrijpelijk is dat we ons kriti scher tegenover genoemde partijen gaan opstellen Deze opvatting kan dan worden uitgelegd als anti-zus of anti-zo, maar dat is naar mijn mening een voorbarige en onjuiste interpre tatie. Als je via de radio verneemt dat er 's morgens om tien uur een bom aanslag is gepleegd door dc PLO in Tel Aviv. waarbij twee doden vallen en je ziet vijf uur later Israëlische Phantoms overvliegen en hun lading, droppen bij Tyre (PLO-kampen) ga Je j je aLs VN-militair toch afvragen waar I je mee bezig bent. Bomaanslagen plegen is fout. bom bardementen uitvoeren is ook fout. Wellicht geldt hier in het Midden Oosten tweemaal fout is goed Deze mening kan ik niet delen, maar het is wel realiteit. Morgen of volgende week gebeurt weer precies hetzelfde Hoe lang nog. vraag je Je dan af Wat is de oplossing? Willen betrokkenen wel een oplossing? Hoe zou er die uit rnoeten zien? Een mens trekt erg gauw partij voor de zwakste, wellicht is dat ook het geval bij de Nederland se militairen die zijn geïnterviewd door de journaliste van de Haagse Post. Wellicht zijn die militairen van mening dat de PLO er het zwakst voorstaat. Derhalve zet men zich, al of niet terecht, af tegen de sterkste, dat dan Israël zou zijn. Uitspraken van militairen in dit licht bezien, zou den kritisch kunnen worden doorge licht. alvorens tot publikatie over te gaan Opdracht Unifil Hoe het ook zij. naar mijn mening is er beslist geen anti-Israëlische stem ming onder de Nederlandse militai ren in Libanon, Wel is men zich kriti scher gaan opstellen tegenover alle partijen, die betrokken zijn bij het conflict Partijen bevoordelen of be nadelen is er niet bij Dit laat onze opdracht als vredeskorps ook niet toe Het is een opdracht tot handha ven van de vrede voor iedereen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5