wordt ongeduldig Vliegvakantie naar de zon, al uw filmpjes naar de maan, Nigeria verslikt zich in zijn olierijkdom Boumedienne beval vrijlating Ben Bella riardere maatregelen tegen vluchtelingen bepleit Strijd in Cambodja laait op Politieversterking naar Spaanse kust Algerijnse president Chadli: Carter hield geen toespraak 3ewoners van Afrika's machtigste land naar de stembus Ojukwu terug =TRIJCAG 6 JULI 1979 H i BUITENLAND TROUW/KWARTET OEALA LOEMPOER (AP, euter, AFP) Een belang- jk deel van de Maleisische geringspartij dringt aan op irder optreden tegen de >otvluchtelingen uit Viet- J' im- De Maleisische autori tten hebben de kustbewa- ng van 2500 op 3500 ge- I acht om te voorkomen dat jg meer Vietnamese vluch- lingen op de Maleisische >stkust neerstrijken. rel lehaimi Kamaroeddin, voorzitter bl n de jeugdafdeling van de regeren- Verenigde Maleisische Nationale )oiirtij, zei gisteren tijdens het jaar- he ks congres van deze organisatie de vievloed van Vietnamezen als een m irm van agressie te beschouwen. Hij tb !P de regering van premier Hoes- 1 in Onn op harder op te treden tegen i it bootvluchtelingen. Voorts drong ge j er bij de Verenigde Staten op aan vluchtelingen die zich momen- vo el in Maleisië bevinden op te Vpmen. e jeugdorganisatie, van wie sommi- t leden overigens nauwelijks meer t de jeugd gerekend kunnen wor- gezien het feit dat ze soms veertig lisjar en ouder zijn, besloot een mars diar de Amerikaanse ambassade te p aken in Koeala Loempoer om daar sip in te dringen op een ruimer toela at ïgsbeleid. Kamaroeddin zei verder iti it de Maleisische autoriteiten niet oeten aarzelen om de Vietnamzen esnoods gewapenderhand van de ist te weren. orige maand liet vice-premier Ma- ithir Mohammed zich in deze geest t, maar zijn uitlatingen werden la- afgezwakt door premier Hoessein i, die zei dat er in ieder geval niet de bootvluchtelingen geschoten iu worden. de kustwacht de zee opgestuurd te worden. Ruimhartig In de Australische hoofdstad Canber ra hebben de landen van de ANZUS, Australië, Nieuw-Zeeland en de Vere nigde Staten, een hernieuwd beroep op de wereld gedaan ruimhartig te zijn bij de toelating van bootvluchte lingen. De Franse minister voor over zeese gebiedsdelen, Olivier Stirn, die momenteel in Australië is, verklaarde dat het vluchtelingenprobleem niet op te lossen is zonder medewerking van Vietnam. Hij schatte dat nog ongeveer 700.000 mensen op een of andere manier dat land willen verla ten. Voor hen zal een oplossing ge zocht moeten worden op de komende vluchtelingenconferentie, die in Ge- nève zal worden gehouden. Secretaris-generaal Waldheim ver klaarde dat er geen officiële uitnodi ging aan de Sowjet-Unie is gestuurd voor het Geneefse overleg, maar hij voegde eraan toe dat dit land harte lijk welkom is als het een constructie ve bijdrage aan de oplossing van het vluchtelingenprobleem kan geven. Waldheim sprak zijn voldoening uit over de bereidheid van Japan 52,5 miljoen dollar ter beschikking te stel len voor hulp aan de vluchtelingen en over de Amerikaanse belofte om maandelijks 14.000 vluchtelingen op te nemen. Waldheim zei voorts dat de Cambodjaanse prins Norodom Siha- noek niet is uitgenodigd, omdat hij niemand anders dan zichzelf zou ver tegenwoordigen. Verslaafden Overigens is het nog maar de vraag of de Sowjet-Unie zo'n opbouwende bij drage aan het vluchtelingenprobleem zou geven. De Britse premier Marga ret Thatcher kreeg tijdens haar tus senstop op weg naar de top in Tokio, in Moskou van de Russische leiders te horen dat de mensen die nu uit Vietnam vertrekken of verdreven worden allemaal „verslaafden, crimi nelen of opstandelingen zijn" en dat de oplossing van dit probleem een interne aangelegenheid van Vietnam is. Deze uitspraken werden gisteren wereldkundig gemaakt door de Au stralische premier Malcolm Fraser. De Australische premier zei voorts dat zijn regering overweegt om meer vluchtelingen toe te laten dan de 10.000 die het land nu jaarlijks toelaat. De kapitein van het Westduitse schip Alexandertum, dat vorige maand 363 Vietnamese vluchtelingen oppikte in de Chinese Zee die later door de Viet namese autoriteiten werden terugge haald, heeft gisteren de details van het incident verteld bij aankomst in Singapore. De kapitein wilde de vluchtelingen, die van de Westduitse autoriteiten toestemming hadden ge kregen om naar dat land te komen, aanvankelijk naar Singapore bren gen. Maar enkele dagen later, toen het schip zich nog bij het booreiland bevond dat het bevoorraadt, kwamen twee Vietnamese oorlogsschepen de vluchtelingen terughalen. Dit leidde tot een officieel protest van de West duitse autoriteiten bij de Vietnamese regering. Bonn zou overigens willen proberen alsnog de betrokken groep Vietnamezen naar West-Duitsland te krijgen. ndonesië e Maleisische minister van defensie, mar Taib Machmoed, voerde giste- n in de Indonesische hoofdstad Ja- Jarta besprekingen met de Indonesi- autoriteiten over de manier aarop beide landen kunnen voorko- n dat daar nog meer vluchtelingen Vietnam terecht komen. Vluchte- ïgen die door de Maleisische kust- acht verdreven worden, komen aak terecht op Indonesische eilan- en. Momenteel komen er dagelijks ïgeveer duizend vluchtelingen aan de Indonesische Riouw eilanden e ten zuiden van Singapore liggen, is idonesië heeft al 47.000 bootvluchte- agen op zijn grondgebied. In Malei- ja zitten 76.000 vluchtelingen. Maleisische autoriteiten hebben steren de bewaking van de oostkust ïntensiveerd. Ondanks dat komen nog steeds boten met vluchtelin- en door de blokkade heen. De afge- pen week is de kustwacht met dui- end man uitgebreid. Veel vluchtelin- en vernietigen hun boot of maken de ïotor defect om niet opnieuw door MADRID (AFP, Reuter, AP) De Spaanse stadsguerrilla-organisatie GRAPO heeft gisteren een poging gedaan het gebouw van een Franse bank in Madrid op te blazen. De Spaanse regering heeft politiever- sterkingen naar de toeristische kust gebieden gestuurd om meer bom aanslagen te voorkomen. Een bomontploffing in het centrum van Madrid bracht gisteren ernstige schade toe aan het luxe gebouw van de Banque National de Paris, de grootste bank van Frankrijk. Een bewaker raakte licht gewond bij de aanslag, waarvoor de verantwoorde lijkheid werd opgenomen door de GRAPO (Anti-fascistische Revolu tionaire Groep van de Eerste Okto ber), een stadsguerrilla-organisatie. Het was voor het eerst dat deze groe- pering zich mengt in de golf van bomaanslagen die Spanje vooral in de toeristische gebieden de af gelopen weken heeft getroffen. De aanslag van gisteren zou zijn ge pleegd uit wraak voor de dood van twee GRAPO-leden in Parijs. Meer Franse instellingen in Spanje zijn de laatste tijd het doelwit geweest van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die daarmee protesteert tegen de uitwijzing van Baskische vluchte lingen uit Frankrijk. Zij waren on der bet bewind van dictator Franco naar Frans Baskenland gevlucht, maar zullen nu moeten terugkeren naar Spanje. Onder druk van de ETA heeft de Spaanse regering gisteren besloten de omstandigheden, waaronder een aantal Baskische gevangenen in de gevangenis van Soria verblijven aanzienlijk verbeterd. Hiermee is aan één van de eisen van de ETA voldaan. De ETA liet gisteren echter weten door te zullen gaan met aan slagen op toeristische gebieden, tot dat Baskenland onafhankelijk is. De regering heeft meer politie en man schappen van de para-militaire Guardia Civil naar de Spaanse kust gestuurd. Op de foto het verlaten strand van Fuengirola, dat na een bommelding door de politie werd ontruimd. ADVERTENTIE Röntgencontrole op vliegvelden kan dodelijk zijn voor uw films. Berg ze daarom op in een Sima beschermzak met een driedubbele laag van lood en polyester. Dan worden ze efficiënt beschermd en kan er niets gebeuren. Vliegen? Uw films in een Simazak. Sima filmbeschermzakken. Verkrijgbaar bij uw fotohandelaat. Importeur: FodorFotoB.V., Hoogstraat 35,3011 PE Rotterdam, Tel: (010) 11 40 60 PEKING, BANGKOK (AFP, Reuter, AP) Troepen van de verdreven Cambodjaanse premier Pol Pot hebben een serie belangrijke overwinnin gen op de Vietnamese troepen in Cambodja ge boekt, In Peking liep gis teren de zevende bijeen komst in de vredesonder handelingen tussen Viet nam en China op niets uit. De troepen van de verdreven premier Pol Pot zijn door de nat te moesson in Cambodja in het voordeel. Vanuit de dicht bebos te bergen vallen zij het Vietna mese leger aan, dat zijn zware materieel nu maar moeilijk kan verplaatsen. Door de regen zijn hele Vietnamese eenheden ge dwongen zich terug te trekken naar gebieden met verharde we gen. De oprukkende guerrilla strijders van Pol Pot zouden nu volgens westerse waarnemers op het punt staan een provincie hoofdstad in te nemen. Volgens berichten van vluchte lingen en politieke waarnemers in Bangkok heerst er een groei ende wrijving tussen het Vietna mese invasieleger en de soldaten van de nieuwe Cambodjaanse re gering onder leiding van Heng Samrin. In de noordoostelijke provincie Kratie zou dat zelfs geleid hebben tot gewelddadig heden tussen de twee legers en zijn een aantal mannen van Heng Samrin overgelopen naar het leger van Pol Pot. Heng Sam rin werd destijds door Vietnam op de presidentspost gezet. De radio van de aanhangers van Pol Pot, die waarschijnlijk van uit Zuid-China uitzendt, deelde mee dat een aantal dorpen in de provincie Kratie al was „be vrijd". De Vietnamezen hebben per vliegtuig nieuwe voorraden naar het gebied gevlogen. In heel Cambodja zijn op dit moment naar schatting 150.000 Vietna mese soldaten. Overleg Vietnam heeft gisteren volge houden dat het alle recht heeft om troepen in Cambodja en Laos te stationeren. Het leger zou pas worden teruggetrokken als er een einde is gekomen aan de „Chinese interventie en hege monie". De onderminister voor buitenlandse zaken, Dinh Nho Liem, zei dit op de zevende ont moeting tussen China en Viet nam in het kader van de vredes besprekingen tussen de twee landen. Ook de bijeenkomst van gisteren leverde weer geen enkel resultaat op. China beschuldig de Vietnam van rassendiscrimi natie en noemde het uitstoten van etnische Chinezen even wreed als de Jodenvervolging in Duitsland in de dertiger jaren. Ook viel China opnieuw de Viet namese aanwezigheid in Laos en Cambodja heftig aan. In Canberra hield de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Cyrys Vance gisteren een pleidooi voor de terugkeer van het voormalige staatshoofd prins Norodon Sihanoek, die een rol zou kunnen spelen bij de vor ming van een voor het hele volk acceptabele regering. „Wij gelo ven niet dat een van de huidige strijdende partijen in Cambodja werkelijk de wil van het volk vertegenwoordigt," aldus Vance. Naar zijn mening is vrede in Zuid-Oost-Azië alleen mogelijk als alle buitenlandse troepen zich uit Cambodja terug trekken. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In juni 1965 werden ln de Algerijnse hoofd stad filmopnamen gemaakt voor „De slag om Algiers", Tanks figureerden in de straten. Pas bij het ochtendgloren van de 19e juni kregen de bewoners in de gaten dat de tanks ook een ander doel hadden gediend: de afzetting van president Ahmed Ben Bella. Terwijl Ben Bella 's nachts in pyama nog wat zat te werken, vielen militai ren het huls binnen en zetten hem gevangen. Het leger nam de macht over. Houari Boumedienne werd president, en Ben Bella verdween schijnbaar van de aardbodem. Pas maanden later bleek dat de niuwe machthebbers hem niet hadden gedood, maar wel hadden doodgezwegen. Ben Bella's moeder kreeg door internationale druk, toe stemming haar zoon op te zoeken. Ze werd in een geblindeerde auto naar hem toegebracht. Waar de ontmoe ting plaatsvond, wist zij niet te ver tellen. Een paar maanden voor haar dood (in 1971) arrangeerde Ben Bella's moeder het huwelijk tussen haar zoon en de toen 26-jarige journaliste Zohra Sel- lami. Het paar adopteerde twee kin deren, ondanks de onzekerheid of Ben Bella ooit nog vrij zou komen. Weliswaar ging zijn aanvankelijke volstrekte afzondering over in gevan genschap, en later huisarrest maar duidelijkheid over Ben Bella's toe komst was er niet. Tot woensdagavond. Het Algerijnse persagentschap liet toen weten dat „de maatregelen tegen Ben Bella" waren opgeheven, ter gelegenheid van de zeventiende onafhankelijk heidsdag. Zegslieden van de regering voegden eraan toe dat het besluit om Ben Bella vrij te laten nog was geno men door president Boumedienne, die vorig jaar overleed. Kennelijk wil zijn opvolger, kolonel Chadli, daar mee eventuele kritiek indammen. Het was bekend dat de meningen over vrijalting van Ben Bella ver deeld waren. Grote held Tegenstanders van de vrijlating vre zen dat Ben Bella opnieuw een poli tieke rol gaat spelen. Voor Algerije was hij de grote held van de onafhan kelijkheid. Ben Bella (nu 63) bereidde van uit Cairo de opstand voor die in 1954 in Algerije uitbrak. Twee jaar later zette Frankrijk hem bij een spectaculaire onderscheppingsactie gevangen. Ben Bella kwam vrij bij de akkoorden van Evian (in 1962) en bleek toen over zo'n massale aanhang onder de bevolking te beschikken, dat de voorlopige regering voor hem het veld moest ruimen, mede door toedoen van (oh ironie) kolonel Bou medienne. Ben Bella (vlak voor zijn gevangen neming). Voor veel Algerijnen was de charis matische Ben Bella de belichaming van de onafhankelijkheid van Frank rijk. Hoe veel aanhang hij nu nog heeft, is gissen. De meesten van zijn landgenoten nu zijn na de onafhanke lijkheid geboren. Waarom Ben Bella in 1965 door onder andere Bioumedienne is afgezet, is nooit helemaal helder geworden. Be kend is, dat Boumedienne en Ben Bella verschilden van opvatting over de rol van de Islam bij de socialisti- che ontwikkeling van Algerije. Bou medienne vond dat Ben Bella het te gemakkelijk nam met de godsdienst. Ook Ben Bella's plannen voor een radicale socialisering zetten kwaad bloed. Zijn tegenstanders meenden dat hij te veel nadruk wilde leggen op de ontwikkeling van de landbouw, met verwaarlozing van de industrie (later gebeurde het omgekeerde). In ternationaal genoot Ben Bella groot aanzien; hij was een van de kopstuk ken van de beweging van niet-gebon- den landen. Doorslaggevend bij de vai van Ben Bella zou echter zijn zeer persoonlij ke stijl van regeren zijn geweest, en zijn harde opstelling tegenover tegen standers, die deels in het gevang ver dwenen. Ook minister van defensie Boumedienne voelde zich bedreigd. WASHINGTON (AP. Reuter) De Amerikaanse president Carter is gis teren gaan vissen. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling dat de president gisteren een belangrijke rede zou houden over de situatie van de ener gievoorziening in de Verenigde Sta ten, maar dit ging onverwacht niet door. Waarom Carter geen rede hield werd gisteren niet bekend gemaakt. Zijn woordvoerder Jody Powell volstond met de mededeling dat Carter op korte termijn maatregelen zal nemen om de import van olie te beperken. Wat de voorstellen zullen inhouden, wilde of kon Powell niet zeggen. Vol gens Amerikaanse kranten ging de toespraak niet door, omdat deze te vaag zou zijn. Carters adviseurs zou den hem toen aangeraden hebben maar helemaal geen toespraak te houden. Met zijn populariteit is het immers toch niet zo bijster goed gesteld. Ter besparing heeft de Franse presi dent Giscard d'Estaing opdracht ge geven het aantal vliegtuigen, helikop ters en pantsereenhedenblj de mili taire parade ter gelegenheid van de viering van de Franse nationale feest dag op 14 juli drastisch te beperken. In plaats van 161 vliegtuigen doen er 97 mee, wat een brandstofbesparing van veertig procent oplevert. Irak heeft gisteren aangedrongen op een spoedzitting van een commissie van de Verenigde Naties in verband met het dreignd olietekort. De diplo maten van de VN zouden aan onvol doende benzine kunnen komen om naar kantoor te rijden en daar moet iets op gevonden worden. Irak wil dat er een aparte benzinepomp voor di plomaten komt. oor Nico Kussendrager igeria is bezig uit te groeien tot het economisch, politiek en militair ïachtigste land van Afrika. Zondag gaan 45 van de ongeveer 80 miljoen ïwoners naar de stembus, voor de eerste ronde van een reeks verkiezin- en. Het is na dertien jaar militair bestuur de eerste stap op weg naar emocratie, zij het met grote invloed voor de president. at laatste is niet toevallig. Nigeria is sinds onafhankelijkheid (in 1960) verscheurd oor tegenstellingen tussen de stammen en ndsdelen. De islamitische Hausa's in het oorden, de overwegend christelijke Ibo's het oosten, en de Yoruba's in het westen kaakten elkaar het leven zuur. 'ie herinnert zich niet de oorlog in Biafra, le zeker een miljoen mensen het leven eeft gekost? Overigens is het opvallend oe snel de verzoening is gekomen, na de eëindiging van de oorlog. Ibo's uit Biafra im je tegen op steeds meer belangrijke isten in het hele land. let de oprichting van negentien deelstaten plaats van de oorspronkelijke twaalf :ft de regering eveneens gepoogd de te- ïnstellingen in het land te overbruggen, e verkiezingen (zondag voor een nieuwe rsënaat, op 11 augustus voor een nieuwe esident) moeten een potentiële conflict- lard van veel Afrikaanse landen temmen. Itreven is een land waar politieke voorkeu- iefcn voortkomen uit de stam, of de streek herkomst, te veranderen in een een heidsstaat. laatste moment de macht toch niet uit handen willen geven. De huidige president, generaal Obasanjo, heeft in bedekte termen de politici al ge waarschuwd de tegenstellingen niet op nieuw hoog te laten oplaaien, en af te zien van geweld om de campagne van de tegen stander te verstoren. Omgekeerd hebben de partijleiders en de kandidaten voor het presidentsschap er alle belang bij dat de militairen teruggaan naar de kazernes. Zij beseffen dat als er een politieke chaos in Nigeria ontstaat, de mili tairen wederom het heft in handen zullen nemen. Daarom zijn deze verkiezingen het uur van de waarheid. ook daarbuiten) en een snelle economische ontwikkeling gebracht. Dankzij de olie, waarvan Nigeria de 6e we reldproducent is, met de Verenigde Staten als belangrijkste afnerrer. Het was dan ook niet toevallig dat president Carter vorig jaar dit Westafrikaanse land bezocht. "Voorbeeld In 1964 vond een militaire staatsgreep plaats na wijdverbreid geweld en corruptie bij de verkiezingen. De macht kwam in handen van generaal Gowon. (Zelf moest hij bij een staatsgreep in 1975 het veld ruimen.) Gowon kon Nigeria's problemen samengevat onder de „vijf C's; corruptie, congestie, coups, centralisatie en civiel be stuur niet de baas. Voor dezelfde proble- men ziet het land zich overigens nog steeds OVGIVlOCd gesteld. In Afrika maakt Nfgeria zich sterk tegen de apartheidsregimes in zuidelijk Afrika. Het is de motor achter de ECOWAS, de nog in de kinderschoenen staande economische samenwerking van Westafrikaanse staten, die van belang is voor onder andere de betrekkingen tussen de Europese Gemeen schap en de derde wereld. Lis dat lukt kan het een voorbeeld zijn voor asAfrika. Inderdaad; èls, want het zou niet ertoor het laatst zijn dat militairen op het De militairen die Nigeria sinds 1966 bestu ren hebben een vrij rechtlijnige politiek gevoerd. Die politiek heeft Nigeria interna tionaal aanzien bezorgd (in Afrika, maar In tegenstelling tot de meeste andere ont wikkelingslanden heeft Nigeria geld in over vloed voor de economische opbouw. Wat niet wil zeggen dat die in alle opzichten even evenwichtig is. De hoofdstad Lagos is een verstikte metro pool door een krant aangeduid als „de pestbuil aan Afrika's westkust" terwijl de leefomstandigheden op het ^platteland niet veel verbeterd zijn. Lagos is een lawaaiige en dompige wereld stad (het ligt in een moeras), waar het krioelt van de mensen (er wonen er vijf miljoen). Files staan er de hele dag, en het benzineverbruik is beperkt. Niet omdat er tekort is, maar om het verkeer binnen de perken te houden. Het openbaar vervoer is volstrekt onvoldoende, de telefoon werkt nauwelijks, en de elektriciteit valt regelma tig uit. Het beste wat je kunt doen is er weggaan, en dat wil de Nigeriaanse regering ook. Zij hoopt de congestie te verminderen door de bouw van een nieuwe hoofdstad in het hart van het land. De mensen uit de sloppenwijken sommi gen wonen ln autowrakken zullen daar niet veel aan hebben. Voor hen ligt de toekomst ln Lagos, en die toekomst is wei nig rooskleurig. De prijzen stijgen, terwijl de lonen ver achterblijven (als er al werk is). Voedsel is vaak duur doordat de handelaren voorraden achter houden. De regering Is er niet in geslaagd daaraan wat te doen, ter wijl ze er evenmin in geslaagd is de corrup tie onder de knie te krijgen. Die heeft met name in Lagos ongelooflijke vormen aangenomen. Overal moet voor worden „geschoven": van het maken van de telefoon, het krijgen van een baantje of een vergunning voor het een of ander, tot het bevechten van een plaatsje ln een vliegtuig, 'juist vorige week kreeg de KLM tijdelijk de leiding van Nigerian Airways, wegens het wanbeheer bij die maatschappij.) LONDEN (AFP, Reuter) De voormalige opstandelingenleider van Biafra, Ojukwu, keert terug naar Nigeria. Hij ontvluchtte het land in 1970, en leefde sindsdien als banneling in Engeland. Ojukwu liet in een televisiegesprek weten dat hij uit is op een zetel in het te kiezen parlement. Ojukwu ziet zijn terugkeer als een blijk van „ver zoening" en „het symbolische einde van de oorlog". Luxe Op de rede van Lagos liggen tientallen schepen te wachten om binnen te lopen. De haven van de stad Is veel te klein voor de reusachtige invoer die het land zich dankzij de olie-Inkomsten kan veroorloven. De vraag naar luxe-goederen (auto's, televisie toestellen) ls groot bij de Nigeriaanse elite. De verleiding is groot goederen in te voeren in plaats van ze zelf te maken. Waarom zou je het niet doen, als Je ze toch kunt betalen? Veel Invoer ls ook nodig voor de opbouw van een eigen zware industrie, waarmee Nigeria de afhankelijkheid van het buiten land wil verkleinen, en wil uitgroeien tot de economische reus in Afrika. Voorlopig wordt de afhankelijkheid echter eerder gro ter dan kleiner. Zelfs voedsel moet steeds meer worden geïmporteerd, terwijl Nigeria tien jaar geleden nog een grote voedselpro ducent was. Het platteland heeft amper voordeel gehad van de pijlsnelle economische ontwikke ling. De vissers ln de Nlgerdelta, de land bouwers in het zuiden, en de veehouders in het noorden zijn er weinig mee opgescho ten. Zo'n 80 procent van de overheidsuitga ven gaat naar de steden, terwijl slechts 20 procent op het platteland terecht komt. Een verdeling die helaas kenmerkend is voor de derde wereld, waar de bevolkings- sprelding doorgaans precies omgekeerd is. Nieuwe wegen in Nigeria verbinden de ste den, maar de boeren gaan nog steeds te voet naar de markt, grote fabrieken worden neergepoot, maar de bouw van de klinieken en scholen blijft achter. Wel moet gezegd worden dat de laatste tijd in Nigeria de roep luider klinkt om meer aandacht te schen ken aan onderwijs en gezondheidszorg. De verkiezingscampagnes zijn daar niet vreemd aan. Economen waarschuwen dat het land op het ogenblik een platte, kapitalistische ont wikkeling doormaakt, en zich dreigt te ver slikken in de olierijkdom. Terwijl het West afrikaanse land dankzij de olie voor de uitdaging staat groei en een grotere gelijk heid hand in hand te laten gaan. In hoeverre dat zal gebeuren als burgers de macht van de militairen hebben overgeno men is de hamvraag bij deze verkiezingen. Groot is de kans op ingrijpende veranderin gen niet. Veel kandidaten hebben belangen in het zakenleven, en zij moeten niets heb ben van wat ze beschouwen als „socialisti sche prietpraat". Bovendien hebben hun Sartijen geld voor een goede campagne in et uitgestrekte Nigeria. De linkse partijen hebben nauwelijks fondsen. Bij de platte landsbewoners wordt de angst voor het „socialisme" er door lokale hoofden inge prent. Veelzeggend is dat de leiders van de vijf partijen die aan de verkiezingen mogen deelnemen ook al ln het begin van de Jaren zestig politiek actief waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7