Van eigen ervaringen tot doorleefd toneel Peter Tosh imponeert in Reggae-spektakel Bacteriën gaan nooit met vakantie Talentvol spel van jonge organisten J?B. De Boer KRO zendt gewraakt programma toch uit 'Drie stukken' van het Werkteater in boekvorm LEVEN OPHETWAD U-boek f 19,50 Sophia Loren in oorlogsfilm Popmuziek- Haarlemse orgelmaand STEDELIJK WAAGMUSEUM B0NNEFANTEN- MUSEUM non kwaliteit Galerie Seele VRIJDAG 6 JULI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten Het Werkteater, dat bijna tien Jaar bestaat, heeft nu voor het eerst de teksten van drie van zijn voorstellingen uitgege ven. In hoofdzaak omdat er nog steeds veel vraag naar die voorstellingen is. maar de op voeringen na drie succesvolle jaren moeten gaan ophouden om ruimte te maken voor nieuwe produkties. De bundel, verschenen bij Van Oen- nep. Amsterdam, heet gewoon „Drie stukken". Het Werkteater gebruikt evenwel nooit geschreven teksten. Alle voorstellingen worden opge bouwd uit improvisaties. Een van de leden van de groep. Daria Mohr, heeft, om tot deze uitgave te komen, van de drie voorstellingen verschil lende bandopnamen gemaakt en daaruit de nu gepubliceerde teksten samengesteld. Zij heeft er een na woord aan toegevoegd, dat een goed inzicht geeft In de werkwijze van het Werkteater. De geregistreerde voor stellingen heten: .Als de dood". „Je moet er mee leven" en ..Avondrood". Zij gaan over ziek zijn. dood gaan. ouder worden. Het lijken niet zulke voor de hand liggende onderwerpen voor een groep als het Werkteater Het is immers bijna tien jaar geleden begonnen door een groep jonge spelers, die el kaar meestal van de Toneelschool kenden, en al enige ervaring hadden opgedaan bij bestaande nogal grote gezelschappen. Genoeg ervaring om te weten, dat zij eigenlijk op een heel andere manier toneel wilden maken, persoonlijker, directer betrokken bij dingen die nu gebeuren. Experimenten Minister Klompé gaf hen de kans dat in de praktijk te proberen, in de peri ode dat de aktie tomaat de al langer aan de gang zijnde discussies over de noodzaak van een maatschappelijke betrokkenheid van theater en acteur hevig aangewakkerd had. Er kwam meer ruimte voor „experimenten", waarvan het Werktheater er een was. Het kreeg er zelfs gunstiger voor waarden bij dan kort daarvoor een nieuw experiment van de toneelgroep Studio gegund was. Toen was een subsidievoorwaarde nog geweest, dat hun experimenten geregeld aan het publiek getoond moesten worden. Het Werkteater mocht zich een heel jaar lang uit de openbaarheid terug trekken. maar moest wel het departe ment wekelijks verslag uitbrengen over wat ze allemaal aan het doen waren. Goed. Dat is dus zowat tien jaar geleden. Dat er toen een uitstekende basis gelegd is. is duidelijk geworden uit de nationale en internationale successen van de groep. Met een heel ander soort toneel dan je in de gewo ne schouwburgen aantreft. De toen jonge spelers zijn inmiddels wel tien jaar ouder maar natuurlijk nog wel jong. Aan oud worden en dood gaan zijn zij zelf nog niet toe. Maar zij worden er natuurlijk in hun persoon lijke betrekkingen soms wel mee ge confronteerd. Daria Mohr schrijft daarover in haar nawoord: „Uit de vele onderwerpen, die bij ons opkomen als we aan een nieuw pro ject gaan werken kiezen we wat ons het meeste aanspreekt. In dit geval was dat ziek zijn. dood gaan: wat betekent dat voor de patiënt, voor de familie, voor artsen, verplegenden. We hadden een directe aanleiding. Joop had het sterven thuis van zijn vader intensief beleefd. Hij kreeg vrij. was zes weken lang dag en nacht bij hem, en besefte hoe belangrijk men selijk contact en medeleven zijn. Met pillen alleen verdwijnen pijn en bang zijn niet." Persoonlijke ervaringen Natuurlijk zijn persoonlijke ervaring voor het Werkteater uiterst belang rijk. Maar de spelefs vullen die wel degelijk aan met veel feitelijke infor matie. Daria Mohr schrijft daarover: „We lazen in boeken, praatten met betrok kenen. Maar belangrijker was dat we meteen al op het onderwerp begon nen te improviseren. Vanwege ons aantal werkten we voorlopig in twee groepen. (Dat is zo gebleven, er zijn twee stukken ontstaan)." Al vrij snel zijn zij met wat er uit die improvisatie, te voorschijn kwam naar ziekenhuizen gegaan en naar organisaties van bijvoorbeeld wijk zusters of huisartsen. Om er voor te zorgen, dat wat zij, al improviserend, als patiënt, als familielid, als ver pleegster. als arts speelden, met de werkelijkheid overeen kwam. Want dat wilden zij. de feitelijke werkelijk heid tonen, maar op een persoonlijk doorleefde manier. Dat werkt erg goed. Want wat je nu in Yolande Bertsch en Shireen Strooker in Werkteater die nu zijn uitgegeven. .Als de dood" een van de stukken van die stukken gewaar wordt, ook als je ze leest, is, dat je zeer precies te zien krijgt, hoe in de gedragingen van een zieke, van zijn bezoek, hun persoon lijke ervaringen zichtbaar worden, maar tegelijkertijd ook. waardoor het gedrag van de werkers in ziekenhui zen bepaald wordt. Er ontstaan nooit karikaturen, maar alle gedragingen worden op een verhelderende manier doorzichtig. En omdat de spelers nooit echte deskundigen worden. maar wel precies gekeken en goed nagedacht hebben, houden zij de des kundigen wél een spiegel voor, waar in die zelf met enige bevreemding kunnen waarnemen wat voor eigen aardige dingen zij soms doen. en die best wel anders zouden kunnen. Ove rigens geheel zonder dat zij ook maar enigszins over de hekel gehaald worden. De persoonlijke betrokkenheid, op zulk een zorgvuldige in reeksen kofr0 heldere, eenvoudige scènes uiig" werkt is de grote kracht van Mie Werkteater. ;.»rh1 Het Werktheater: Drie stukken, (f0^ getekend en van een nawoord vopel zien door Daria Mohr: „Als de dooi „Je moet er mee leven"; ..Avota rood". 192 blz. Uitgeverij en boP handel Van Gennep, 18,90 ISBNP0! 6012 407 3. Ppr Kf H §w- door Stan Rijven AMSTERDAM Popmuziek heeft onder meer als kenmerk, dat ze in staat is zich zelf te vernieuwen door het absorberen en Integreren van bestaande dan wel nieuwe muziekstijlen. Dat kan zich uiten in een rage. die een opleving van korte duur met zich meebrengt zoals dat onlangs met de punk en disco het geval was. Maar er kan ook sprake zijn van een wezenlijke beïnvloeding, die van blijvende betekenis is. Aan de werkers op en aan de Waddenzee -van pierestekers tot boeienleggers- en hun invloed op dit bedreigde gebied, wordt tn dit prachtig geïllustreerde boek gestalte gegeven. na 1 september f 29.50 (v£br Maritiem -Bussum TV vandaag Men kan gerust stellen, dat de Jamai- caanse reggae tot het laatste gere kend kan worden. Of het nu gevestig de artiesten als de Rolling Stones en Eric Clapton of nieuw talent als Ian Dury en Joe Jackson betreft, ze ma ken allen gebruik van reggaepatro- nen. Deze kruisbestuiving van New Orleans rhytm blues en Caralbi- sche rytmes werd het muzikale bind middel van de „Rastafari '-beweging. Deze religieuze en politieke stroming kwam via Bob Marley the Wallers begin jaren zeventig voor het eerst in de belangstelling. Zijn concerten wer den legendarisch wegens de massale respons en het dwingende hypnotise rende effect van zijn muziek. In zijn spoor volgden vele groepen en vooral het laatste jaar is de belang stelling in hitparade en concertzaal niet meer te stuiten. Peter Tosh. een ex-lid van de Wallers, bezit weliswaar niet het charisma van Bob Marley, toch beschikt hij over voldoende per soonlijkheid om mede een symbool voor de reggaebeweging te zijn. Zijn uitgesproken voorkeur voor legalise ring van marihuana en het muzikaal opkomen voor onderdrukten hebben daaraan bijgedragen. De samenwer king met Mick Jagger betekende een aanzienlijke toename van de publie ke belangstelling, vandaar dat hij zich kon permitteren voor een tweede maal binnen een maand ons land te bezoeken. In tegenstelling tot Roozendaal waar Massada en Nijmegen waar de Regu lars het voorprogramma verzorgden, kreeg het publiek in de Jaap Edenhal de Regulars en Steel Pulse als inlei ding op Peter Tosh. Dat resulteerde woensdagavond in een vier uur du rend reggaegebeuren waarin duide lijk werd welke mogelijkheden deze muziek te bieden heeft. De Regulars deden hun naam eer aan (regular zoals het hoort) door zulke clichéma tige teksten en muziek te brengen, dat ze als contrast met de rest van het programma een functie vervulden. Slechts in „Black Starliner" scheen de inspiratie even door. De uit het Engelse Birmingham af komstige Steel Pulse klonk vanaf be gin tot eind als een hecht spelende band. die met originele arrangemen ten stevig en fel hun teksten onder steunden. De zanger bezat een zeld zaam mooie stem en zijn rode bol hoed symboliseerde hun standpunt, dat wil zeggen Engels en links. Dus weinig rastafari en veel directe songs over de Ku Klux Klan. Rock Against Racism en andere politieke onder werpen. Bont uitgedost en vrolijk acterend maakten ze zoveel indruk, dat het moeilijk zou kunnen worden voor Pe- ter Tosh en zijn band. Hun ruige door Jac. Kort muziek, de prachtige koortjes, en het uitmuntende spel van zijn begelei Peter Tosh kreeg van zijn begeleiders alle vrijheid om elastisch dansend zijn boodschap uit te dragen. Foto: Gijsbert Hanekroot ders lieten echter horen, dat er niets meer mis kan gaan. Ze lieten Tosh alle vrijheid om elastisch dansend en marihuana rokend zijn boodschap uit te dragen. „African". „Get up stand up", „Don't look back" en „Legalize marihuana" kregen een uitgebreide en overtuigende versie. Zonder toe gift sloot hij af met het swingende en Operation Crossbow, speel film uit 1965 onder regie van Michael Anderson met in de hoofdrollen Sophia Loren, George reppard. Trevor Ho ward. John Mills en Richard Johnson. In december 1942 krijgen de geallieerden lucht van hrt bestaan van Duitse raketten die op Engeland kun nen worden afgevuurd. Aan vankelijk neemt men deze dreiging niet serieus, maar als Londen wordt bestookt be sluit men tot actie over te gaan. Ned. 1 20.25 uur Tennis. Rechtstreeks ver slag van de finale dames enkel tussen Evert en Navratilova vanuit Wimbledon. Daarna een samenvatting van de fina le heren dubbel. Ned. 2 15.00 uur Brandpunt besteedt aan dacht aan de volgende onder werpen: de bomaanslagen van de Spaanse afscheidingsbewe ging ETA op toeristische cen tra aan de Spaanse kust; de omvangrijke fraude in de tandheelkundige branche, die de fiscus op het spoor is geko men: de plannen van een aan tal Europese landen en van de Europese Commissie om de voedselhulp aan de Vietname se bevolking voor een deel te stoppen en daarvoor in de plaats de bootvluchtelingen te helpen. Ned. 2 22.00 uur Woensdagavond lieten zich dienten gevolge de in 1943 geboren Zwitser, Rudolf Meyer, de 25-jarige Nederlan der Joost Langeveld en de in 1945 geboren Oostenrijker Alfred Hal bartschlager horen De eerste twee hadden werken geko zen uit de Noordduitse barok. Rudolf Meyer begon met fantastie „In dich hab Ich gehoffet, Herr" van Franz Tunder 1614-'67) en speelde daarna Praeludium in G van Nikolaus Bruhns (1665-'97). Joost Langeveld liet eerst het orgelkoraal „Wlr glau- ben all' an elnen Gott" van Joh. Seb. Bach horen en vervolgens de bewer king die deze maakte van een viool concert van zijn zeer door hem be wonderde Italiaanse tijdgenoot Anto nio Vivaldi. Alfred Halbartschlager had het bij Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën loiet gebruiken voor kinderen beneden 3 jaar) Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Sophia Loren speelt de hoofdrol in de film Operation Crossbow die de AVRO vanavond uitzendt Operation Crossbow is de naam die de geallieerden gaven aan de speurtocht naar de fabrieken waar Hitier zijn geheime vergeldingswa pen produceerde In Engeland wordt ui 1942 vernomen dat Nazi-Duitsland op het punt staat een verschrikkelijk wapen in de strijd te brengen. Direct daarop worden maatregelen genomen om deze drei ging in de kiem te smoren. De Engelsen besluiten drie spionnen naar Nederland te sturen, die erach ter moeten komen wat de Duitsers in ons land in hun schild voeren. De raket-deskundige Phil Brodley (Jere my Kemp) krijgt Brussel als imponerende ,,Buk-in-hamm palace". Er werd gemusiceerd op hoog niveau waarmee het enigszins teleurstellen de optreden op Pinkpop ruimschoots werd goedgemaakt. Zonder de Regulars zou er meer ruim te geweest zijn voor toegiften, deson danks was er sprake van een indruk wekkend reggae spektakel. HILVERSUM (ANP) De KRO heeft op advies van haar juridisch adviseur beslo ten het derde en vierde deel van een radioserie over het doen en laten van McDo nald's restaurants aanstaan de woensdag in het program ma Rauchfaser uit te zenden. De uitzending van het derde deel werd afgelopen woensdag opgeschort nadat McDonalds had gedreigd juri dische stappen te zullen ondernemen. De advocaat van de KRO heeft nu de delen drie en vier, waarmee deze serie, waarin kritiek wordt geleverd op de kwaliteit van het voedsel In de betrokken restaurants en op het per soneelsbeleid, zou worden afgesloten beluisterd en is tot de conclusie geko men dat de KRO ze rusUg kan uit zenden. De directeur van McDonalds zal wor- die ga; jes je. den uitgenodigd om bij de uitzendii fcai aanwezig te zijn zodat hij zonod direct commentaar zou kunni geven. In de eerste twee afleveringen weftei nogal stevige kritiek geuit op de kw m( liteit van het voedsel en personee acl beleid van McDonald. Zomertijd festivaltijd. De maa«Jva juni liet dat met enkele openluchtft bli tivals al merken, aanstaand weekei is het ook weer raak. Op sportterre Heerewaarden vlakbij Zaltbomm wordt zaterdagmorgen het eers Maas Waalse popfestival gehojst; den. Bintangs, Americaln, FC Parkli ne, Balze, Traile en Carlsberg staa"" op het programma. De in aller ijl nai Amerika vertrokken Herman Broq zal, in tegelstelling tot eerdere beriep ten, afwezig zijn. ka ADVERTENTIE HAARLEM De traditie is, dat de jonge organisten, die tegen elkaar in het krijt zullen treden op het gebied van de improvisatie, de avond tevoren tijdens een concert laten horen, dat zij meester op alle wapens" zijn, met andere woorden, dat zij ook het concertspel onder de knie hebben. j:MVskA-4 y KUNST een eigentijds componist gezocht. Hij speelde Fantasia I en Moto Ostinato van Petr Eben <geb. 1929), twee uit stekend voor orgel geschreven stuk ken. waarin invloeden van Max Reger en Paul Hindemith konden worden waargenomen, en die mede door hun beknoptheid de hoorder in voldoende mate bleven boeien. Aangezien de vierde kandidaat zich heeft teruggetrokken, bleef ook het concert tot slechts drie concertgevers beperkt. Voldoende echter om de vrij talrijke luisteraars de overtuiging te schenken, dat Meyer, Langeveld en Halbartschlager. die donderdag avond proeven van hun improvisatie kunst afleggen, talentvolle organis ten zijn. die met het Bavo-orgel uit stekend uit de voeten kunnen komen. uitgangspunt toegewezen. De Ameri kaan John Curtis (George Peppard) en de Nederlandse marine-officier Robert Henshaw (Tom Courtenay) moeten in Nederland opereren. Laatstgenoemde valt in handen van de Duitsers en wordt gefussileerd. Curtis komt in een netelige positie, wanneer hij bezoek krijgt van een vrouw, Nora (Sophia Loren), wier echtgenoot dezelfde valse naam draagt als hij en die naar de Duitsers is overgelopen. Maar zij kan hem nut tige informatie geven, zodat hun kortstondige romance de grondslag vormt voor het slagen van de ope ratie. ..Operation Crossbow" werd gemaakt in 1965 en geregisseerd door Michael Anderson. Aanvangstijd 20.25 uur op Nederland I. 05200-20732 antiquariaat moderne kunst - ar chitectuur - poppen 8 mario nettenspel - grafiek koestraat 32 - 8011 NL zwolle ENKHUIZEN Kaasmarkt 8. Tel 02280-3382 of 5540. vanaf 7 juli tot 12 aug. „CORNEILLE" één van de Cobra-groep schilderijen en gouaches permanent chirurgijnsgildekamer 1636; kraamkamer 16e eeuws antieke medische instrumenten en medische boeken Charles en Ray Eames 31 mei-29 juli Kinderen van toen 11-31 juli Open werkdagen 13-17 u. Dominikanerplein 5 Maastricht, 043-51655. dko van hoge Permanente verkoopexpositie elke do. en za. van 10-12 u. en van 2-5 op vrij.av. van 19-21 u. en op andere tijden na afspraak. 03404-12285. 's avonds 17586. üLmmpaicri 'WSrtmann. Oude Delft 111 - Delft Zomercollectie Schilderijen - Aquarellen - Tekeningen - Grafiek - Plastieken - Keramiek KEES VAN DONGEN 0TT0 B. DE KAT en vele onderen. Op lijden woe t/m za. 12.00-18.00 u. Zon. 14-17 30 Tel. 015-122464. WËmmmtÊKammmÊtËÊmmÊÊmmm 23 juni - 20 juli Michael Newberry, olieverven en tekeningen Antje Postma, sieraden Kathinka Roovers, keramische plastieken Sluiskant 24. 2265 AB Leidschendam.y 070-200156. Slotlaan 128 Zeist-Holland CLAES OLDENBURG Mouse Museum en Ray Gun Wing 16 juni-29 juli De opvallende catalogus (140 pag.. 200 1 ill.) wordt U toegezonden na overma king van f 29.50 op postgiro 82 95 08 t.n.v. Kröller-Müller Stichting, Otterlo, tel. 08382-241 Rijksmuseum Kröller-Müller IKON-MARIA fcDe.cUJijeim Echteld-Betuwe (AIS) Juli. Aug., Sept '79 Dinsdag Urn Zaterdag 14.0017.00 uur. Tel. 03444-1804

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4