Zwarte predikant onder druk van blanke NG-kerk 1 Problemen tussen kerk Kameroen en Nederland Pastorale winkels blijken aan te slaan Trouw Kerk niet langer met mond vol tanden Conferenties Hofland: Zwarte synodepraeses leek stamhoofd KERK IN DE WERELD VANDAAG VOORBIJGANGERS Hulppakketten voor bootvluchtelingen VRUDAG 6 JULI 1979 TROUW/KWARTET door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuidalrikaanse Special Branch (ge heime politie l en de blanke Nederduitse gereformeerde kerk zetten de zwarte predikanten van de zwarte NG-kerk die bekend staan voor hun uitgesproken meningen onder druk. Dit meent de zwarte secretaris-generaal van de kerk ds Sam Buti. Hij heeft het gezegd in Kenmerk van de IKON-tv. door dr. Jaap van Slageren De laatste tijd gonst het van geruchten over spanningen tussen Nederlandse zendingsarbei ders en de kamerounese kerkleiders. Wederzijds vertrouwen heeft plaats gemaakt voor een wantrouwen in eikaars bedoelingen. Zendingsarbeiders keren voor het beëindigen van hun kontrakt naar Nederland terug. Delegaties vanuit Oegstgeest en het moderamen van de Hervormde Synode reizen naar Kameroen. Wat is er aan de hand? Gaat het in de richting van een moratorium? Duidt het op het einde van de betrekkingen tussen de Ned. Herv. Kerk en de Evangelische Kerk van Kameroen? Twee andere zwarte predikanten be schuldigden daarin de blanke kerk ook van intimidatie en van misbruik van zijn financiële steun aan de zwar te kerk. Zij werden evenwel tegenge sproken door de nieuwe voorzitter van de zwarte kerk. ds N. Lebone. Ds Buti zei dat „financiële druk van uit verschillende kanten" er voor ver antwoordelijk was dat de laatste sy node van zijn kerk de radicale lijn van de synode van Wore hester in 1975 heeft verlaten De zwarte Nederduitse gereformeer de kerk in Afrika is voor haar finan ciering in belangrijke mate afhanke lijk van de blanke „moederkerk". Om de zwarte kerk In een gematigde rich ting te dwingen zou de moederkerk met de geldbuidel hebben geram meld. Volgens ds Buti zou de staat druk hebben uitgeoefend, door kerke lijke leiders vragen te stellen over marxisten in de kerk Ds Buti heeft gezegd dat enkele sub sidies aan zwarte gemeenten zijn te- Ds S. C. Hofland ruggetrokken. Er zouden ook geval len zijn waar geld voor zendingswerk is ingehouden, wanneer de daarbij betrokken zwarte predikant volgens de blanke geldgevers wat al te radica le opvattingen bezit Ook ds Buti zelf is bezocht door leden van de 8pecial Branch, die hem over verschillende dingen vragen stelden, zoals over de synode van Worchester. over de Zuidafrikaanse raad van ker ken, waar Buti voorzitter van is en over de Broederkring, een vereniging van niet-blanke gereformeerde predi kanten. DURBAN lEcunewsi Ds A. C. Hof land. de voorzitter van de gerefor meerde synode heeft de neger.daagse synode van de zwarte Nederduitse ereformeerde kerk in Afrika, die in Umgaba is gehouden als „een grote 'eleurstelling" omschreven. De syno- dp heeft zich volgens Hofland te op- .••rvlakklg beziggehouden met de brandende actuele vraagstukken Ds Hofland vindt dat de voorzitter van de synode zijn werk niet op de mocratische manier deed. „Zijn ma- nier van doen leek op dat van een stamhoofd, die geen tijd heeft voor afwijkende meningen. Dit stelde mij en mijn collega's teleur." aldus ds Hofland kort voor zijn vertrek terug naar Nederland. De Nederlandse synodevoorzitter had graag wat meer debat gehoord over de wereldraad van kerken en de Zuidafrikaanse raad van kerken. Maar synodeleden die hun hand op staken om daarover wat te zeggen, werden door de voorzitter niet aan het woord gelaten. Ds Hofland sprak grote waardering uit voor de scriba van de NGKA, ds Sam Buti, die een eenzame strijd voerde en duidelijk de leider was van de bescheiden progressieve krachten die in de synode aanwezig waren. Het ontbrak Buti echter op beslissende momenten aan steun. De spanningen zijn wellicht gedeelte lijk te herleiden tot de houding die de na 1968 gekomen lichting van zen dingsarbeiders aanneemt. De zen dingsarbeiders van voor die periode waren gevormd door ds. C. L. van Doom en prof. dr. E. Jansen Schoon hoven. Zij benadrukten dat de hou ding van de zendingsarbeiders princi pieel nooit een andere kan zijn dan die van een luisteren, geduld oefenen, op de achtergrond blijven, voorzich tig inspelen. respect voor bestaande verhoudingen en structuren hebben, ook voor de eigensoortige betekenis van het inheemse christendom. De generatie die daarna kwam is wel licht onrustiger en dynamischer, eist ook inspraak bij de besluitvorming en ook bij de uitvoering van de be sluiten. Zij komen met allerlei zaken die huns inziens met voorrang behan deld moeten worden en leggen soms zelfs het mes op tafel. Echt pijnlijk zijn die situaties waar de zendingar beider ervaart dat de problemen die uit de werksituatie voortvloeien door de kerk onopgelost worden gelaten. Een andere kans op spanningen is de erfenis die de ene generatie Nederlan ders aan de volgende overdraagt. In de vele werksoorten die samen met de leiding van de kerk ontwikkeld zijn zitten start-, weef- en soms ook structurele fouten. Fouten cQe in alle gevallen niet dan na geduldig wegen Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Stiltecentra, pastorale winkels, informatie centra of hoe ze ook mogen heten, je komt ze steeds meer tegen. Deze nieuwe vorm van evangelisatie blijkt aanstekelijk te werken, aldus het jaarverslag van het hervormd evangelisa- torisch beraad (HEB). Het HEB noemt deze centra „een model van herkenbare, beschikbare, maar niet opdringerige missionaire aanwezigheid Dit jaar komt er nog -en boekje over uit bij Boekencen trum in Den Haag. Het is geschreven door L. den Besten in samenwerking met ds F. N. M. Nljssen en het heet ,Jn het centrum van de aandacht". Het HEB is vooral bezig met stimule ring van nieuw gemeenteleven. Het ag zijn activiteiten in 1978 aanzien lijk toenemen. Dat komt omdat het missionaire karakter van de gemeen te meer in de belangstelling komt. niet in het minst door „Zending in Nederland" Ook zijn er meer finan ciële mogelijkheden, doordat de her vormde raad voor de zending geld beschikbaar gesteld voor binnen landse missionaire projecten sie met grote inzet en enthousiasme aan de opbouw van een missionair- diakonale gemeente. De onkerkelijk heid van Holendrecht (het enige deel van Oaasperdam dat klaar is; de rest komt aanzienlijk later van de grond dan gepland) is groot. Daarom is het moeilijk, vrijwilligers voor het kerke- werk te vinden. Daar komt nog bij, dat het gemeentebeeld van hen die wel kerkelijk meelevend zijn, lang niet altijd missionair-dlakonaal is. Met veel geduld en vindingrijkheid wordt geprobeerd in Holendrecht contacten te leggen, zowel met (pa pieren) gemeenteleden als met de vele welzijnsorganen. De samenwer-, king met de gereformeerden is inten sief. Noord-Groningen Een klein jaar geleden is in de classis Winsum ds C. J. O. Keyzer bevestigd tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Deze classis om spant het gebied in het noorden van de provincie Groningen, van Zout kamp tot het Eemshavengebied. Door allerlei factoren, maar vooral door de ontvolking en de ontkerkelij king, is de toestand van de hervorm de kerk daar in vele plaatsen zorge lijk. Ds Keyzer, die voorheen werkzaam was in Frankrijk, Eindhoven en Ka meroen, heeft voor twee derde van zijn werktijd het kerkelijk opbouw werk in de classis als taak. Voor de rest van zijn tijd is hij dominee van Noord- en Zuidwolde. De kennisma- kings- en inwerkfase leverde al hoop gevende signalen op, aldus het ver slag van het HEB. Er blijkt meer te kunnen, dan menigeen in momenten van moedeloosheid dacht. Vooral de koppeling van ds Keyzers missionai re ervaringen in Frankrijk en Kame roen met de situatie in Noord-Gronin gen blijkt een vruchtbare Invalshoek te zijn. en zorgvuldige wederzijdse raadple gingen oplosbaar blijken te zijn, om dat processen van overbruggen en veranderen in de Evangelische Kerk nu eenmaal een eigensoortig verloop hebben. Dit geldt zowel voor het me dische- en landbouwkundige, als ook voor het vormings- en theologische werkterrein. Zo ls het niet alleen voor de betrokken docenten, maar ook voor de studenten van de theologi sche school van Ndounguë moeilijk verteerbaar wanneer bij het wisselen van de wacht de systematische theo logie in Barthlaanse geest gegeven, ineens vanuit een volstrekt andere optiek blijkt te worden gedoceerd. Rechtstreeks Daarbij komt dat de evangelische kerk al Jaren pleit voor rechtstreeks- kontakt met de synode van de herv kerk. Ze heeft het gevoel dat de Raad voor de Zending deze kontakten naar de Synode toe te veel afschermt en op de stoel van de synode gaat zitten. Ds Mosé La me re, vice president van de evangelische kerk daarover: „er is in het verleden gesproken over het hu welijk tussen twee kerken, en naar Afrikaans begrip ls een huwelijk geen verbintenis tussen twee personen, maar een band van families, van ker ken die elkaar aan de top ontmoeten en christenen die eikaars broeders en zusters zijn geworden." Oehoorgevend aan dit verlangen on dernamen moderamenieden van de herv. kerk (v.d. Heuvel, Mooy, De Liefde) een reis naar Kameroen, maar de rol van Oegstgeest komt dan wel in het gedrang. De idee ls nl. onvoor stelbaar dat de zending in haar kon takten naar buiten, slechts in een rol als geldschieter en uitzendbureau van mensen zou kunnen voortbe staan. Want juist Oegstgeest brengt namens de kerk een stuk wederzijdse betrokkenheid tot stand, realiseert naast een uitwisseling van materiële gaven ook een uitwisseling van gees tesgaven. Slaapkamergeheimen Een punt van echt ongenoegen is de manier waarop Nederlandse zen dingsarbeiders over de kerk naar huis schrijven, in rondzendbrieven, in rechtstreekse publikaties en vla in terviews in het Nederlands. De kerk vrees dat zo een aantal kerkelijke „slaapkamergeheimen" naar buiten zijn gebracht, die noodgedwongen onder de roos hadden moeten blijven. De kerk is in het algemeen weerloos tegenover de nieuwsschrijverij waar van zij het verloop moeilijk kan vol gen. Wanneer deze gegevens terug vertaald langs een omweg de kerk van Kameroen weer bereiken, ont staat er teleurstelling soms ook irrita tie en wantrouwen. De crisissituatie waarin de zending door de verwijten over en weer is terecht gekomen, heeft tot positief gevolg gehad dat er in Kameroen kennelijk voor het eerst eens dage lijks gepraat is tussen Nederlandse zendingsarbeiders en de Kameroene- se kerkleiding enerzijds, en een Ne derlandse delegatie en de Kameroe- nese kerkleiding anderzijds. Veel punten van ongenoegen zijn intussen bespreekbaar gebleken. Er zijn ook suggesties gedaan over hoe het nu verder moet. Volgens ds J. M. Hoekstra, Afrika- secretaris voor de Raad voor de Zen ding te Oegstgeest, houden de voor stellen onder meer in dat de evangeli sche kerk inspraak zal krijgen in het opleidingsprogram van toekomstige zendingsarbeiders op het Hendrik Kraemer Instituut. Er wordt ook ge dacht aan een stuk aanvullende vor ming ter plaatse, in Kameroen zelf. Er zal door de evangelische kerk een nieuw statuut voor buitenlandse me dewerkers in de kerk. worden openge steld. welke richtlijnen zal bevatten over gedragscodes, verantwoordelijk heid en ook de rechten van de zen- dingsarbelders. De ned. herv. kerk en de evangelische kerk en Kameroen zullen elkaar minstens éénmaal per jaar een officiële brief schrijven, om elkaar van hoofdpunten van beleid en ontwikkeling in het geloofslevens op de hoogte te houden. Ook is afge sproken dat een sterke kameroenese delegatie een bezoek van drie maan den aan Nederland zal brengen. Dit bezoek zal ook de robuste dr Jean Kotto, president van het evangeli sche kerk van Kameroen, opnieuw naar Nederland voeren. In een zeker opzicht is hij een stuk personificatie van de problemen en de perspectie ven van de evangelische kerk. Van hem is ook de uitspraak: „de evange lische kerk is geen gelatine, maar een substantiële kerk." Dit is het derde en laatste artikel over Kameroen en zijn kerk, dat dr. Van Slageren voor onze krant schreef. De vorige twee stukken wa ren te vinden in Trouw van 4 en 5 juli. door Aldert Schipper Gaasperdam Uit het verslag noteren we het project Gaasperdam In deze nieuwe satel lietstad van Amsterdam werken ds W. F. Stoel en de kerkeraadscommis- waarin opgenomen De Rotter dammer. met Dordts Dagblad Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Mootdredacteur Jen/e Tammmqa Directeur mg O Poslma MOOT OK AN T OOR 1000 AW Arwrrdai" REGIO ROTTERDAM/OORORECHT PostRj* 9-18 3000 ax Rotterdam lei OIO-11SSM (abonnementen en Oe.'Orgmgl tel 010-115588 (reoaene i tel ii5700d WestbUah 4 Rotter dan REGIO OEN MAAG lE»0€N Postbus 101 7501 CC Oen Haag iel 070 *69445 REGO NOOROOOST NEOC Pósibus 3 8000 AA ZWK ♦ei 05ZOO-17030 Melk markt 56 Zmo*e Abonnementtprij jen Per maend I 1590 Per k«anaal 47 70 Per ha* kw 95 40 Per taar M88 60 MM i op aanvraag Te*eton>sctie abonnementenoodracwe |t« .*»essen bovei» Opgave f.in*heOe*<ht»n 9-19 30 -aandag t'm vt tfag Op zondag van t( ZO uur ie<et 07091 W56 070-936868 r' aan VSw-A^ •w.-x} postbus 4)i 1000 A* AMSTERDAM A<vr f gvg#.1 iKtWtm] Sd***- a.K> ove Amsterdamse adressen In de Verenigde Staten zijn reeds enkele doden gevallen onder automo bilisten die elkaar stonden te verdrin gen bij de benzinepompen, die slechts mondjesmaat hun veelge vraagde vloeistof verdeelden. In deze tijd van schaarste houdt de wereld raad van kerken in datzelfde Ameri ka zijn tweede grote wereldconferen tie over „Geloof. Wetenschap en de Toekomst" De conferentie begint woensdag in een van 's werelds bekendste centra voor technologische ontwikkeling, het Massachusetts Institute for Tech nology (MIT) in Cambridge bij Bos ton. De vraag of het christelijk geloof en wetenschap en technologie iets met elkaar te maken hebben, is al lang geleden met „ja" beantwoord in de oecumenische beweging Daarbuiten aarzelt men nog met deze vraag, hoewel bij voorbeeld de Vere nigde Naties nogal Ingenomen is dat een met-politiek forum van wereld wijde betekenis als de wereldraad zich aan vragen van zulke betekenis voor ons dagelijks leven durft te wagen. De wereldraad maakt zich niet met een Jantje-van-Leiden van deze kwesties af. Reeds in 1925 riep de Lutherse aartsbisschop Söderblom christenen bijeen om te praten over de verstoorde relatie tussen geloof en kerk aan de ene kant en maatschap pij en samenleving aan de andere De conferentie van Oxford, die daarna kwam. hield zich bezig met het natio- naal-socialisme en de werkloosheid. Na de oorlog, toen de beweging uit de jaren twintig zich in de wereldraad van kerken voegde, werd ..life and work" een van de pijlers van het oecumenische werk. die de leden-ker ken hielp bij hun pogingen contact te houden met de maatschappelijke ontwikkelingen, die wel leken los te staan van het geloof. Maar ln werke lijkheid zit er wel degelijk een bepaal de visie achter de manier waarop wij omgaan met de beperkte hulpbron nen die onze wereld bezit, hoe wij het profijt dat wij er uit trekken onder ling verdelen en welke kant wij met technologische ontwikkelingen op gaan Houdbaar Wanneer onze aarde te vergelijken is met een ruimtevaartuig dat eindige voorraden grondstoffen en energie aan boord heeft, dan moeten wij ons de vraag stellen welke verantwoorde lijkheid wij dragen voor ons nage slacht. opdat de generaties na ons ook nog menswaardig zullen kunnen leven. De uitdrukking „houdbare sa menleving" dook in de oecumenische beweging voor het eerst op in de eerste wereldconferentie over weten schap en technologie, in 1974 in Boe karest. Hier werd onder meer gezegd: 1 zonder een billijke verdeling van schaarse goederen en 2onder een mo gelijkheid voor ieder om mee te doen aan de maatschappelijke besluitvor ming kan geen stabiele samenleving worden verkregen. 2. Een sterke wereldsamenleving is niet houdbaar tenzij de behoefte aan voedsel ruimschoots beneden het ni veau blijft van de productiecapaci teit en tenzij de uitstoot van vervui lende afval ruimschoots onder ab- sorbtiemogelijkheden van het ecolo gische systeem blijft. 3. De maatschappelijke organisatie is alleen houdbaar indien het gebruik van eindige grondstoffen niet sneller is dan het ontstaan van nieuwe hulj> bronnen die beschikbaar komen door technologische vernieuwing 4. Een houdbare samenleving vereist een peil van menselijke activiteit dat niet in strijd komt met de nimmer eindigende, grote en frequente na tuurlijke variatie in het klimaat op aarde Van links naar rechts metropoliet Paulos Gregorios van New Delhi:, voorzitter van de conferentie, dr Keith Bridston, directeur van het bureau in New York van de Wereldraad, die de plaatselijke voorbereidingen leidde en prof. David Rose van het Massachusetts Institute of Technology. Vernieuwing bezig was. begon steeds meer een nieuwe uitdrukking te gebruiken: „just, participatory and sustainable society". JPSS. In het Nederlands doorgaans vertaald met: rechtvaardi ge. op participatie gerichte en houd bare samenleving. De werkgroep „Kerk en Samenleving" stelde in 1976 vast: „De beide onderwerpen waar het in de toekomst van de wereld om draait zijn gerechtigheid en ecologie. Gerechtigheid wijst op de noodzaak de onjuiste verdeling van de voort brengselen van de aarde te corrigeren en de kloof tussen de rijke en arme landen te overbruggen In Boekarest werd reeds er op gewe zen dat een houdbare samenleving het nodig maakt dat de rijke landen hun consumptie niet verder zouden doen stijgen of wellicht misschien een paar stappen terug zouden doen. De voorzitter van de conferentie in Boekarest, de Australische bioloog Charles Birch, zei toen al dat er revo lutionaire veranderingen nodig zou den zijn om tot zo'n houdbare samen leving te komen „We hebben een nieuw soort wetenschap en technolo gie nodig, die geleid worden door een nieuw soort economie en een nieuw soort politiek." De assemblee van de wereldraad in 1976 in Nairobi werd geconfronteerd met de ernstige geldzorgen van de oecumenische beweging. Allerhande programma's moesten worden ge kortwiekt. maar onder de werkzaam heden. die mochten doorgaan was de studie naar een houdbare samenle ving. orndat algemeen gevoeld werd dat de kerk op dit punt in staat was. los van politieke eenzijdigheid, aan de wereld een dienst te doen. die van blijvende betekenis zou zijn De afdeling „Kerk en Samenleving" van de wereldraad die met de studie Ecologie duidt op de afhankelijkheid van de mens van de aarde. De samen leving moet zo worden georganiseerd dat er voor onbepaalde tijd een vol doende kwaliteit van materieel en cultureel leven ln stand gehouden kan worden. Een houdbare samenle- WcUUTStuk ving die onrechtvaardig is. is nauwe- lijks waard in stand te worden gehou den. Een rechtvaardige samenleving die onhoudbaar is gaat aan zichzelf ten onder. De mensheid heeft nu als opdracht een weloverwogen over gang te maken naar een rechtvaardi ge en houdbare wereldsamenleving." den er door beïnvloed en (wat lastiger is): ze zijn het zich niet steeds bewust Zo kan een christen in een land met een liberale parlementaire traditie, zoals Nederland, niet zo makkelijk begrijpen dat een geloofsgenoot uit een land vijfhonderd kilometer naar het oosten het daar bestaande sys teem ondersteunt en zelfs van harte bereid is geloofsargumenten op tafel te leggen om die steun aannemelijk te maken. Maar hoe de visies van christenen over de wereld soms ook mogen ver schillen. zij hebben althans zij be weren te hebben één doorslagge vende inspiratiebron: hun geloof. Dat moet deze mensen ondanks hun ver schillen op één noemer kunnen bren gen, ook al is dat vaak uiterst moei lijk. Argumenten Onderling oneens Hoe zo'n JP8S er uit zal zien weten de kerken nog niet en zij zijn het onder ling daarover ook niet eens. Er zijn uiteraard ingrijpende verschillen tus sen kerken ln arme en in rijke landen. Bovendien verschillen kerken, die in socialistische maatschappijen leven sterk in visie van kerken in liberaal- kapitalistische maatschappijen Maar zelfs tussen de kerken in bij voorbeeld Nederland en Duitsland bestaan er reeds grondige menings verschillen bij voorbeeld op het punt van kernenergie. De kerken staan nu eenmaal niet los van hun maatschap pelijke omgeving, hun inzichten wor- Om deze moeilijkheid kan de komen de wereldconferentie ongetwijfeld als een waagstuk beschouwd worden. Het is echter de enige plek in de wereld, waar de wereldkerk goed ge documenteerd en ernstig kan spre ken over de problemen ln de huidige wereld die roepen om een beslissing. De conferentie duurt veertien dagen en er doen 400 geleerden uit de sfeer van de natuurwetenschappen, de so ciale wetenschap en de theologie aan mee. Verder komen er politici, vak bondsleiders en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Oost- en West- Europa leveren elk 35 deelnemers Onder de Nederlanders zijn dr A. H. van den Heuvel en drs J. E. van Veen van de hervormde synode, dr H. M. de Lange. Ir E. J Tuininga, dr A. Kou- wenhoven. dr M. A. Laeyendekker- Thung. dr H. Verheul en M. T. Tü- horst De laatste doet mee aan de aan de conferentie voorafgaande jonge- rcnconferentie. VERANDERING OF NIET? Er schijnt een rapport uit te zijn van ;q] de delegatie van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Alrika terzake van haar besprekingen in april van dit jaar met Nederlandse. Duitse en Zwitserse Gereformeerden. Eén van de conclusies van dat rapport is. dat het Landman-rapport „Ras. volk en nasie in die lig van die Skrif nodig herzien moet worden". Omdat de aanhalingstekens in het bericht hierover aan het einde van deze zin ontbreken kan men veronderstellen dat ook de volgende zin nog uit het rapport komt: „Dit rapport geeft het synodale standpunt inzake de apartheid weer". Prof. Heyns heeft hierover een gesprek gehad met de Zuidafrikaanse krant „Die Beeld". De opmerking die prof Heyns daarbij maakt, doen veel vragen rijzen. Hij zegt onder meer dat het rapport oorspronkelijk voor intern gebruik bedoeld was. Ik kan me niet voorstellen dat zo'n opmerking iets te maken heeft met de wezenlijke inhoud van het Landman-rapport. Alle predikanten in Nederland kregen het gratis toegestuurd en hebben zich er toen behoorlijk aan geërgerd, vanwege de verhulde rassenhoogmoed die het rapport kenmerkte. Prof. Heyns noemt dit misverstand, omdat sommige vooronderstellingen niet waren uitgewerkt. Ook dit slaat op niets. De veranderingen die nu schijnen te moeten worden aangebracht zijn echter geen gevolgen van andere inzichten in de Schrift, op welke verandering hier nog altijd gehoopt wordt. Prof. Heyns spreekt van „dynamische veranderingen in de Zuidafrikaanse maatschappij en politiek in recente tijd". Een soort „force-majeure "-opmerking. Dit zou zelfs de reden zijn waarom dit rapport verouderd is. Tenslotte wordt dan gesproken van doorgebroken inzichten t.a.v. de sociale gerechtigheid en de practische consequenties van bepaalde theologische opvattingen. Wanneer men dit dan leest in het licht van „We kunnen nu niet meer dingen zeggen, zoals wij dat in het begin van de jaren zeventig deden", dan kan men hier gemakkelijk uit horen dat „we toen toch gelijk hadden". Wat is er dan in wezen veranderd, wanneer bovendien de bedoeling van alles blijkt te zijn dat de Nederlandse steun aan het wereldraadprogramma tegen het racisme zal beëindigd worden. Beroepingswerk De gehele problematiek is onderver deeld in vier thema's: A. De verhouding tussen wetenschap en geloof, vooral de kritische relatie tussen de christelijke visies en de kijk die met name de natuurwetenschap en de technologie in haar officiële vertegenwoordigers huldigt. B. De analyse van de ethische proble men die ontstaan bij de verdergaan de ontwikkelingen van de natuurwe tenschappen en de moderne techno logie. C. De economische en politieke pro blemen die verband houden met de wereldbronnen van welvaart en hun verdeling: de ecologische problema tiek en de vraagstukken van de eco nomische groei. D. De christelijke sociale ethiek en het oecumenisch getuigenis van de kerken met betrekking tot de tegen woordige wetenschappelijke en tech nologische revoluties. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Wijnjeterp (toez.): A. N. Langhout te Akkerwoude. Intrede op 8 juli te De Kaag: C. Kolkman, kand. uit Zoetermeer; te Geleen: IJ. v.d. Schoot uit Vlissingen. Vervroegd emeritaat verleend (per 1 juli om gezondheidsredenen) aan H. J. Smalbrugge te Uithoorn (die daar werkzaam zal blijven als bijstand in het pastoraat). GEREF. KERKEN Beroepen te Zierikzee: P. Blokland te Joure. Afscheid van Oost- en Westsouburg: D. A. Vanhaelen, ber. te Groningen Noordoost. Intrede te Den Ham: D. de Bruijn uit Klundert-Zevenbergen; te Veenen- daal: J. M. R. Diermanse uit Frane- ker. te Gent (ver. prot. kerk van Bel gië): L. de Nood uit Zwolle. NED. GEREF. KERKEN Afscheid van Eek en Wiel: W. G. Rietkerk ber. te Utrecht. Intrede te Eek en Wiel: N. Comelisse uit Zwijndrecht en Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Intrede op 11 juli te Heerde: B. Bijle- veld uit Bussum. De leiding van de conferentie is in handen van de Indiase metropoliet Paulos Gregorios uit New Delhi, de vroegere dr Paul Verghese. Hij zal ook een van de eerste sprekers zijn. over de aard van het geloof. Op die rede van de metropoliet wordt com mentaar geleverd door de bekende feministische theologe dr Rosemary Reuther en prof H. Verheul, een na tuurkundige van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Dat gebeurt op de eerste dag van de conferentie, nadat de Australische astrofysicus prof. Ro bert Hanbury Brown heeft gesproken over de aard van de wetenschap In de daaropvolgende dagen gaat het onder meer over de christelijke visie op de schepping, de toekomstver wachting van de mens, de toekomst van de ontwikkelingslanden, de toe komst van de ontwikkelde landen met een markteconomie, de toe komst van rijke landen met een cen traal geleide economie, energie, de biologische revolutie, informatiever werking, de economie van JPSS en de macht van wetenschap en technolo gie. Elke dag begint met een kerk dienst of meditatie en tussen de ple naire vergaderingen door komen de deelnemers bijeen ln gespreksgroe pen. die rapport zullen uitbrengen van hun overleg aan de plenaire ver gadering Dat eindrapport wordt tenslotte aan de leden-kerken van de wereldraad toegestuurd en dan maar hopen dat die er iets mee zullen doen. Of dat het geval zal zijn zal in sterke mate af hangen van de kwaliteit van de con clusies. want de oecumenische bewe ging kan en wil niets dwingend opleg gen Het enige dat kerken op maat schappelijk gebied in beweging kan zetten ls het gewicht van de argu menten. Ik sta er alleen voor en toch voor gescheiden mensen met kinde ren tot 12 jaar. 21-27 juli, De Essen- burgh, Hierden (tel. 03413-841). Verkennend geloven, bij elkaar in de leer gaan om helpend bij eikaars geloven te zijn, 22-27 juli, Emmaus Priorij, Maarssen (tel. 03465-61678). Bijbelstudieconferentie, 23-28 juli. De Bron. Dalfsen. Inl. Instituut voor evangelisatie. Driebergen (tel. 03438-7491). ADVERTENTIE Het Internationaal Evange lisch Hulpfonds T.E.A.R.FUND geeft hulppakketten voor de eerste opvang van bootvluchte lingen in Hongkong, die door Vietnamees-sprekende mede werkers van de Christian And Missionary Alliance worden uit gedeeld. inhoud: plastic teittje, stromat, allerlei artikelen voor hygiëne, leerboek Engels en een Evangelie in het Vietna mees Kosten: 20,- per pakket Hetpt u mee op deze concrete manier in de eerste opvang?! GIRO 41400 Informatie 03430-5030, Postbus 156, Doorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2