Ploegentijdrit doet wielrenners onrecht aan BORG KLAAR VOOR TITEL Dagboek 2 Tusse mtijc len tijdr it Tour de France tour in :ijfers vandaag mensen in de sport ISHennie Kuiper heeft door zijn ploeg verloren' V-'&s Roemeense international verongelukt Cees Kornelis naar De Graafschap Eerste geval van doping in Tour l KRIJDAG 6 JULI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 15 J- oor Johan Woldendorp HAVRE De outsiders waanden zich voor de ploegentij- rit al in de gele trui. Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper risselden voortdurend stuivertje bij de bookmakers, terwijl rgens uit de achterhoede de voor eremetaal kansloze Ulrich utter (van de ploeg Post) kwam opdringen. De Zwitser was e Tioogst geklasseerde in de beste ploeg op die loodzware pecialiteit en kon met dat ruggesteuntje in theorie een anval op de status van Bernard Hinault wagen. utter geloofde zelf amper in zijn ansen. Zijn niet van beeldspraak ntblote prognose „Het dragen van et geel betekent voor mij Kerstmis, paar Kerstmis valt nu eenmaal niet juli", werd gevolgd door de nuchte- verklaring: „Ik heb gedaan wat ik on" na afloop. Zoetemelk en Kuiper lerden op achterstand gereden, 'aardoor de stelling van enkele da geleden vooralsnog overeind leef: niemand kan Hinault van de Dp van het klassement verdringen. - ma* )e ploegentijdrit van gisteren, vooraf ehekeld door de meeste kenners, eeft, als over een paar weken de truitdampen zijn opgetrokken, mis- chien wel het gezicht van de Ronde an Frankrijk bepaald. Hinault werd oorlopig de grote winnaar, Hennie Cuiper de zo mogelijk nog grotere erliezer. De rit tegen het horloge oor ploegen is een van de vele kunst- repen, die de Tour-directeuren Jac- ues Ooddet en Felix Levitan op een egenaChtige namiddag en kennelijk een vlaag van sadistische genoeg- loening hebben bedacht om van hun pektakelstuk zoveel mogelijk een lo- erij te maken. Op zich zou het best anvaardbaar zijn, als Zoetemelk of [uiper op die manier voor enkele t agen het gele tricot zouden kunnen eroveren tenslotte behoren zij bij internationale wielertop maar 'oor Sutter gaat dat niet op. Hij is en wat omhoog gevallen professio- lal, die deels om commerciële rede- ien zijn intredein de ploeg Post den uitkramen), zijn ze na een tijdrit nocht maken. Een van de sponsors minutenlang total-loss. Een sbortge- ran de miljoenenstal komt van oor- lijke race, tegen de klók voor hele prong uit Zwitserland en dat schept ploegen (of restanten daarvan) eist zö erpliehtingen. Om diezelfde reden mogelijk nog meer Vah de mannen, tie-seconden opleveren. Goddet en Levitan miaken van hun circus zo langzamerhand een computerfestival dat niet begrijpend, ontstaken ze via een officieel communique in woede, toen ze vernamen, dat enkele Franse kranten weinig waardering voor het „spel" konden opbrengen. Waar het tweetal nog eens uitlegt hoe fraai het voor de Tóur is om een eigen reglement te kennen, zegt ploegleider Fred de Bruyne over dë tijdrit nieuwe stijl: „Dit is het grootste onrecht, dat men de rehpers in deZe ronde heeft aangedaan,". Bernard Hinault zin speelde vóór het vertrek van de bonte stoet schreeuwerige reclameauto's, onophoudelijk claxonerende volger en zwoegende wielrenners op onder meer een protest tegen deze geflopte smaakmaker, maar boekte er nu o ironie niet belangrijke winst dooV „Hennie Kuiper heeft echter door zijn ploeg verloren", voegde hij er eer lij ksheidshalve aan toe. Dé rit tegen hét horloge is per defini tie het Zwaarste onderdeel Van een etapFiewédstrijd. Waar renners zelfs na een vermbeieride bergrit direct na aankomst monter genoeg zijn om een zinnig verhaal af te steken (tussen haakjes: het sectiebestuur betaald voetbal heeft voorgesteld om na de wedstrijden een afkoelingsperiode van een half uur in te stellen, omdat de heren voetballers, bevangen door emoties, anders toch maar onzin zou- HANNOVER De Roemeen se voetbalinternational Aurel Radulescu (26 jaar) is na een ernstig ongeluk hij geraakte onder een trein in het zie kenhuis van Hannover gestor ven. Bij aankomst in het sta dion van Hannover zat Radu lescu, die met zijn club Sportul Studentesz een tournee door West-Duitsland zou maken, nog te slapen, evenals zijn ploeggenoot Constantin Stroe. In een uiterste poging om van uit de alweer rijdende trein alsnog het perron te bereiken, kwam Radulescu onder de trein. Daarbij werden hem bei de benen en de linkerarm afge reden. Stroe slaagde er nog wel in op het perron te sprin gen, maar kwam daarbij ern stig ten val. Hij liep een zware hersenschudding op en is in een ziekenhuis opgenomen. De ploeg is meteen na het on geluk naar Roemenië terugge keerd. Henk Lubberding sleurt aan de kop van de Post-expres op weg naar Le Havre voor een nieuwe etappezege. DOETINCHEM Cees Kornelis heeft een contract voor twee jaar getekend bij de eers te-divisie club De Graafschap. De 27-jarige rechtervleu gelverdediger heeft de laatste twee jaar voor het Zwolse PEC gespeeld. Sammy Morgan, de 32-jarige Ierse spits, zal een contract voor een Jaar (met een optie voor nog een seizoen) ondertekenen bij FC Groningen. De noordelijke eerste divisieclub en Mor gan, die het vorige seizoen uitkwam voor Spartabereikten overeenstem ming over de financiële kant van de zaak. De Ier zal bij FC Groningen als semi-prof in dienst treden. Daarnaast zal hij in het jeugdinternaat van de Groningse vereniging de functie van toeziend voogd bekleden. ADVERTENTIE nocht de Brit Bill Nickson enkele aren geleden ook een tijdje met Post iptrekken. ïoddet en Levitan hebben zichzelf in en vicieuze cirkel gedrongen, waar omdat lang niet iedereen aan de trein blijft vastgekoppeld en .de beste vier toch tegelijk oyer, de fipish moeten komen. Het is derhalve duidelijk, dat een homogene, óver de hele linie sterke door individuen beslist. Er komt al tijd een samenspel van ploegen tegen eenlingen of andere groepen renners (combine) aan te pas. Jan Janssen won de Ronde van Frankrijk elf jaar geleden met slechts vier Nederlan ders in zijn spoor het was de laatste keer, dat er met nationale ploegen werd gereden maar genoot voor het overige de onmisbare steun van Fran sen, die evenals hij onder contract bij Maurice de Muer stonden. Een ploe gentijdrit werkt de klasserend. Men sen als Nilsson, Sutter, Verlinden, Dierickx en Villemiane staan dankzij de uitslag van gisteren te hoog op de ladder. Goed, zij worden in de komen de etappes wel op hun plaats gezet, maar het zou de Ronde van Frankrijk niet sieren als bijvoorbeeld Kuiper (maar ook Zoetemelk) de Tour giste ren zou hebben verloren. /an de gevolgen per jaar duidelijker ploeg de beste papieren in handen ichtbaar worden. De ene keer gaat hééft. Vandaar, dat Suttér plotseling iet om twee of zelfs drie etappes per een theoretiséhe ij kans kreeg om de lag, de andere keer betreft het een gele trui van Hinault over te nemen «liegende finish (dat wil zeggen: het en de formatie van Kuiper door vier resultaat van een premiesprint geldt lekke banden en een valpartij de slag ils etappe-uitslag, maar er wordt ge- miste. „Het is niet; de kopman, die een roon verder gefietst). In het derde ploegentijdrit Wint, maar nupiraer jeval rijpte dan het plan om de Tour tien", sprak de teneergeslagen Hen- pan dit jaar te verrijken met twee nie If&iper opreght, daarmee doelend iloegentijdritten, waarvan de uitsla- op hét. feit, dat in principe iedereen ;en doorwerken in het algemeen klas- goed „vari voren" moet kunnen koer- iement, premiesprints, die bQnifica- Ploeg Post (Raas. Knettemann, Wellens, Lub- lerdlng) 90,2 km in 7.21.48. 2. Ploeg Gulmard Villemiane, Bemaudeau, Hinault. Chassang) .22.12, 3. Ploeg Jossart (Jacobs. Verlinden, Thu- lu, Delcrolx) 7.22.20, 4. Ploeg Danguillaume (Zoe- emelk. Friou. Nllsson, Martin) 7.25.48, 5. Ploeg luysmans (Demeyer. De Schoenmaecker, Agos- Inho, Bittlnger) 7.29.04, 6. Ploeg De Muer (Hézard, lossls. Kuiper, Legeay) 7.37.20, 7. Ploeg Pezzi Polinl, Vandl, Baronchelll, Cerutl) 7.38.32, 8. 'loeg De Bruyne (Tackaert, Maas, Schepers. Bel et) 7.41.58, 9. Ploeg Lelangue (Van Impe, Galdos, 'elrllnck. Criquiellon) 7.47,52, 10. Ploeg Lauwers Pollentler, Beyssens, De Saever, Jesson) 7,47.56, 1. Ploeg Ferrettl (Parsanl, Lualdi. De Muynck, Cnudsen) 7.50.00, 12. Ploeg Everaert (Polrier, Pa- ritti, Pescheux. Martinez) 7.53.08,13. Ploeg Boifa- a (Battaglin, Leall, Vanzo, Busollnl) 8.54.44, 14. 'loeg Oemlnlanl (Tesnlère, Alban, De Carvalho, uilen) 8.02.20, 15. Ploeg San Emeterio (Vlejo, larcia, Outlerrez, Oliva) 8.19.28. Llgemeen klassement 1. Bernard Hinault (F/ra/ Juimard) 30.42.54, 2. Joop Zoetemelk (Ned/Pan- uillaume) op 1.18, 3. Sven-Ake Nllsson (Zwe/ langulllaume) op 2.40,4. Uell Sutter (Zwl/Post) op .41, 5. Joaquim Agostlnho (Por/Huysmans) op 05. 6 Jean Rene Bernaudeaii (Fra/Oulmard) op .29. 7. Gery Verlinden (BeL/Jossart) op 4.30. 8. lennie Kuiper (Ned/De Muer) op 4.31. 9. André lierlckx (Bel/Jossart) op 6.41,10. Pierre Raymond 'Ulemiane (Fra/Oulmard) op 6.51, 11. Gianbattis- a Baronchelll (Ita/Pezzi) op 9.09, 12. Christian Seznec (Fra/Danguillaume) op 11.33, 13. Johan an de Velde (Ned/Post) op 12.18, 14 Paul Wellens BeL'Post) op 12.45, 15. Yves Hezard (Fra'De Muer) ip 12.49, 16. Eddy Schepers (Bel/De Bruyne) op 3.04,17. Henk Lubberding (Ned/Post) op 13.44, 18. o Maas (Ned/post) op 13.44, 18. Jo Maas (Ned/De Iruyne) op 14.04, 19. Rene Bittlnger (Fra/Huys- nans) op 14.49, 20. Mariano Martinez (Fra/Eve- aert) op 15.04, 21. Giovanni Battaglin Uta/Boila- a) op 15.33, 22. Claude Criguielion (Bel/Lelangue) ip 18.22, 23. Rudl Pevenage (Bel/Jossart) op 17.02, 4. Michel Pollentier (Bel/Lauwers) op 17.11, 25. ohan de Muynck (Bel/Ferrettl) op 17.32. 39. Bert •ronk (Ned/Post) op 28.40, 47. Luclen van Impe Bel/Lelangue) op 31.28, 50. Jac Verbrugge (Bel/ ■elangue) op 31.28, 50. Jac Verbrugge (Ned/De Iruyne) op 35.29, 53. Gerrle Kneteman (Ned/Post) ip 37.18, 54. Knut Knudsen (Noo/Ferrettl) op 7.26, 62. Leo van Vliet (Ned/Post) op 40.21, 72. Jan laas (Ned/Post) op 46.05, 91. Fedor Den Hertog Ned/Jossart) op 54.55, 115. Stephan Mutter (ZWI/ Tost) op 1.13.01. llgemeen ploegenklassement: 1. Gulmard 23.17.13, 2. Post 123.22.55, 3. Danguillaume 23.27.02, 4. Jossart 123.35.37, 5. Huysmans 23.36.01, 6. De Muer 124.13.50, 8. De Bruyne 24.35.25. sen. Immers, hpe vaker iemand, die op kop rijdt, .pvpn kan uitblazen, hoe hoger de snelheid wordt. Een etappe-wedstrijd wordt nimmer 18 km 48 km 72 km 90,2 km 1. Post 22.03 (1) 57.03 (2) 1.27.33 (1) 1.50.27 2. Guimard 22.08 (2) 57.00 (1) 1.27.36 (2) 1.50.33 3. Jossart 22.10 (3) 57.06 (3) 1.27.43 (3) 1.50.35 4. Danguillaume 22.28 (4) 57.48 (4) 1.28.20 (4) 1.51.27 5. Huijsmans 23.30 (8) 58.25 (7) 1.29.01 (5) 1.52.16 6. De Muer 22.52 (7) 59.23 (6) 1.30.27 (6) 1.54.20 7. Pezzi 22.31 (5) 58.21 (5) 1.30.57 (7) 1.54.38 8. De Bruijne 22.43 (6) 58.57 (8) 1.31.03 (8) 1.55.29 9. Lelangue 23.51 (12) 1.00.37 (11) 1.33.48 (11) 1.56.58 10. Lauwers 23.32 (9) 1.00.21 (9) 1.32.35 (10) 1.56.59 11. Ferretti 23.52 (13) 1.00.33 (10) 1.32.29 (9) 1.57.30 12. Everaert 23.48 (11) 1.02.18 (13) 1.34.05 (12) 1.58.17 13. Boifava 23.39 (10) 1.01.20 (12) 1.34.47 (13) 1.58.41 14. Geminiani 23.57 (14) 1.02.19 (14) 1.36.49 (14) 2.00.35 15. San Emeterio 25.05 (15) 1.04.30 (15) 1.39.02 (15) 2.04.52 Van onze sportredactie LONDEN Het moet wel heel raar lopen als Björn Borg zaterdagmiddag niet voor de vierde keer op een rij gehuldigd wordt als tenniskampioen op Wimbledon. De manier waarop de Zw^sd gistermiddag Jimmy „Jumbo" Connors van het centre court veegde was dermate imponerend dat geen insider meer twijfelt aan Borgs nieuwe succes. In drie sets was de zaak al bekeken: 6-2, 6-3, 6-2. 6.7.1979 9eRIT 203 km -.RÜUBAIX Denairr8 Fontaine-Notre-Dame Albert-^^3apaume U-I ?Maing "AMIENS En vervolgens verscheen er heel aar dig vergelijkingsmateriaal op de baan in de andere halve finale. Ros- coe Tanner serveerde daarin Pat Du- pré nadrukkelijk naar huis; ook in drie setS: 6-3, 7-5, 6-3. Maar geen se conde kon Tanner de indruk wekken zaterdag een reëel kanshebber tegen Borg te zijn hoe rond een tennisbal ook is en hoe raar zo'n balletje ook kan rollen. Borg is de heerser van Wimbledon. Mocht er aan het begin van het toer nooi nog enige twijfel zijn toen hij tegen de Indiër Amritraj maar nipt overeind bleef, daarna heeft Borg toch voornamelijk ruïnes achter zich gelaten. De blessure waarvan hij last had is snel verdwenen. In ieder geval was er niets meer van te merken in zijn partij tegen Connors die hem toch nog aanzienlijk zwaarder op de proef stelde dan Tom Okker in de kwartfinales. Maar zelfs Connors kon zich ternauwernood boven de duide lijke nederlaag-cijfers van Okker uit werken. En Connors was natuurlijk wel een man die revanche te zoeken had. Vo rig jaar stond hij tegenover Borg in de finale van Wimbledon. Toen ver loor hij met evenveel gamewinst (6-2, 6-2, 6-3). En Connors wil om er op Wimbledon dit jaar wat van te maken bleek- toch ook uit zijn aanwezigheid in Londen. Kort voor het toernooi begon kondigde hij aan liever af te zien van deelneming omdat zijn vrouw ieder moment kan bevallen. Connors wilde daarbij zijn, maar liet uiteindelijk toch dé tennisgelden en eerzucht prevaleren boven de sensa tie van het eerste vaderschap. Het leverde hem ook ai dankzij het feit dat hij „slechts" derde was, ge plaatst geeri finaleplaats op, plus een duidelijke afstraffing van Borg. Tegen Connors liet de in Morite Carlo wonende Zweed zijn fantastische passeerslagen weer aanrukken als hij met genoegen 'zag hoe Connors naar het net ging. De Slagen Van Borg werden gekenmerkt door een precisie die er bij Connors nogal eens aan ontbrak. Maar Connors moet het dan ook meer van kracht hebben. En juist op gras- banen kan hij die kwaliteit niet volle dig uitspelen. Borg bleef lang aan de base-line als Connors zich stuk sloeg op zijn effectvolle returns om van ieder gaatje in de Amerikaanse af weer te profiteren. Borgs vastheid en accuratesse bleek ook uit het aantal „aces" dat hij sloeg: elf. Het was voor Connors snel bekeken. In de eerste set kwam hij niet tot grote daden. In de tweede verloor Borg weliswaar zijn eerste opslag maar de manier waarop hij vervol gens terugkwam liet Connors geen enkele hoop. En in de derde set ge loofde hij niet meer in zijn kansen toen Borg zelfs ondanks zijn riante voorsprong geen moment verslapte. Het werd een partij die een Wimble- don-finale waardig was. Van de kant van Borg zeker. En wat voor dit jaar gevreesd moet worden, ook van de kant van Connors. Want zaterdagmiddag moet Roscoe Tanner niet in staat worden geacht om tot het tegenspel van Connors te komen. Dat viel althans af te lezen uit de tweede halve finale die op alle punten van mindere kwaliteit was. Roscoe Tanner moet het vooral heb ben van een flitsende opslag, maar veel meer dan die explosie heeft hij aan tenniskwaliteiten voor een Wiro- bledonfinale niet in huis. Pat Dupré, zijn tegenstander die ook al verras send ver was gekomen, liep in ieder geval in ruim een uur steeds weer tegen de harde opslag van Tanner aan. Het enthousiasme waarmee Tanner zijn zege begroette kon echter hoog uit slaan op het feit dat het al een grote eer is om op Wimbledon in een finale te staan. Want over een op handen zijnde titel kan hij zich nau welijks illusies maken. De Nederland se Betty Stöve kan zich die illusies voor wat het dubbelspel betreft zeker wel maken. Samen met haar Australi- Jimmy Connors geeft een van zijn vele dubbelhandige re turns ten beste maar kon Björn Borg toch geen moment in verlegenheid brengen. sche partner Wendy Turnbull ver sloeg zij in de halve finale het Joego- slavisch/Roemeense koppel Mima Jausovec/Virginia Ruzici. De setstan den waren 6-1 en 7-5. DAMES DUBBELSFEL. halve finale King-Na- vratllova (VS)-Durr/Wade (Fr/OB) 6-2, 6-4. Stöve/ Turnbull (Ned/Aus>-Jauaovec/Ruzlcl (Joeg/Roem) fl-1, 7-5, Dupre 2, 6-3, 6-2. Vrijdag Wat een prima dag! Het begon al met muziek van The Kinks. Op weg naar Superbagnères deden de broertjes Davies geweldig hun best. Lola en Victoria zijn stukken die het ook in 1979 nog heel best doen. Terwijl we onderweg een kop koffie dronken, passeerde Pe ter Post. Hij vertelde over de school waar hij en zijn ploeg on dergebracht waren. Prachtig ge woon; de grote, zeer wereldse Pe ter Post die besmuikt lachend over de drie sterren-school mokt. Als je Post in de Tour de France bezig ziet en hoort, is het voor mij steeds meer duidelijk, dat hij bij de absolute toppers in de wieler sport behoorde en nog steeds thuishoort. Een echte vedette! Na de bergtijdrit moeten we zor gen zo snel mogelijk naar beneden te komen om niet verstrikt te ra ken in het normale verkeer. Zoiets valt nauwelijks te beschrijven. Door dichte hagen toeschouwers daalt een groep Idioten met onwe zenlijke snelheid. Omstanders proberen op hun hoofd te wijzen of zoeken direct bescherming te gen de rotswand. Het Tour de France-gedoe is absoluut heilig in de maanden juni en juli. Verkeers regels tellen niet, stoplichten en stopborden zijn absoluut onbe staand. In één lange sliert ram men we dan ook naar beneden. Eigenlijk is dit gekkenwerk! Zaterdag De mooiste dag tot nu toe. De laatste Pyreneeën-etappe en Ber nard Hinault die aEinvalt. De hele dag wordt er gekoerst. In de.auto's wordt ook afgezien, omdat er geen moment gerust kan worden. De beklimmingen zijn wonderschoon. Edgar rijdt me in een soort ereloge over de cols heen. Tussen de au to's zweten de renners zich naar boven. Buitenstaanders hebben absoluut geen idee, hoe dat alle maal gaat. Het is zo verschrikke lijk hard en zwaar, dat iedere ver gelijking met een andere topsport direct ophoudt. Een Tour de Fran- ce-renner die hijgend en bijna kot send smalle bergwegen beklimt, is een ware topper. Ook al heet hij Verbrugge, Bausager en Jesson. De afdaling van de Soulor is een absoluut hoogtepunt. We dalen achter Knudsen, dat wil zeggen, een zeer luxe automobiel met alle denkbare paardekrachten tegen slechts één man op één flets. In de mist denderen we naar beneden. Bochten, ravijnen en plukjes toe schouwers schieten langs. Dalen is voor mij nog altijd het bittere ein de, het grootste hoogtepunt in de Tour de France. Beneden wint Knudsen de race, hij is twintig meter eerder in het dal. Zondag Even is er hoop dat Joop Zoete melk de gele trui gaat pakken. Het is secondenwerk. Ik betrap me op een licht chauvinisme. De hoop dat Joop die trui pakt, begint steeds meer te werken. De toene mende sympathie die hij uit straalt, werkt dus goed. We slapen in een Novotel, oftewel ln een plas tic verpakking. Tot diep in de nacht biljarten we. De verliezer van ieder spel laat het buffet eens krachtig spelen. Ongedacht fris haal ik toch de finish. Zonder een trui verdiend te hebben. Dat wel. Maandag Eerst drie kwartier hard gelopen. Dat helpt! Vantevoren is te voor spellen, dat de étappe in een mas sa-sprint zal eindigen. Met enige vrees doe ik het commentaar. Het is immers voor het eerst, dat een pak van meer dan honderd ren ners met meer dan zestig kilome ter gemiddeld op ons afkomt, en er van mij geëist wordt, een goede winnaar direct te noemen. In vergelijking met televisie is ra diowerk zoveel makkelljer. Je legt in een radioverslag de finish ge woon twintig meter later, nie mand die dat merkt. Ik heb geluk. Jan Raas ramt iedereen opzij en door oplettendheid heb ik de num mers twee en drie precies goed. Ondanks het feit, dat je normaal Je werk doet, geeft zoiets toch een beetje lekker gevoel. Ik ben Jan Raas dan ook dankbaar. 's Avonds eten we ongekend lek ker, zeg maar copieus. Bij het na- tafelen valt het gesprek in de rich ting van het gevaar binnen de Ronde van Frankrijk. Het krank zinnig door de kleine dorpjes den deren en de kans om een overste kend kind vol op de auto te krij gen. Edgar vertelt, hoe hij vroeger eens een klein jong geschept heeft, waarna hij in een soort shocktoestand de etappe moest voortzetten. Het is gek natuurlijk, maar de Tour de France wacht niet. Ook al rij je iemand hardstik- ke dood, de karavaan gaat met grote vaart verder. Er is niemand die omkijkt. Dit is nu mijn zesde Tour, maar de grootste angst een keer een kind in zo een dorpje aan te rijden, blijft Je ultime tegen stander. Een ravijn inrijden bij een afdaling is de hemel vergele ken bij die werkëlijk knellende angst. Wij allen, vijf volwassen kerels, die samen meer dan vijftig Tours de France gedaan hebben, hebben diezelfde gedachte. We praten er dan ook lang over. Dinsdag Een doodnormale toerdag. Eerst steken we een stuk weg af om ons eigen parcours wat korter te ma ken. Dan vervallen we ln de sleur van het wandelen. Terwijl hon derdduizenden langs de Bretonse wegen staan om hun eigen Hi nault aan te moedigen slaat de door Mart Smeets groep volgers volkomen ln. In de auto valt dan een stilte. Het opste ken van bijvoorbeeld een sigaret kan je al actie noemen. De snel heid komt op sommige gedeelten niet boven de twintig kilometer. Zo tuf je in één lange sliert maar aan. Na de finish moeten we nog 150 kilometer doorrijden naar ons hotel. Maar ook dat hoort bij de moderne Tour de France. Woensdag Een late start in een warm klein j Frans stadje. Met Jan RaEis zit ik samen op een stoepje. Vla vla ko men we te praten over verveling, de zin van dit alles en het „moe ten" van bepaalde zaken. „Ik stop als ik dertig ben", zegt Raas, waar aan hij toevoegt, „dan heb ik het wei gezien bij het fietsen. Dan ga ik gewoon wat anders doen". Te gen Leo van Vliet zeg ik dat ik hem gespeeld heb in de NOS-prog- nostiek. Hij lacht terug dat hij mijn wens zal trachten te hono reren. In Deauville wint van Vliet keurig. Zoals het hoort! Ik ben de enige die scoort in het algemeen klasse ment van de prognostiek. Tijdens het wederom erg lekkere eten zeg gen mijn collega's dat ik in de slag moet met de juffrouw achter de balie van het hotel. Alle kans ls de mening. Eenmaal terug in het ho tel zit ze echter met een hele fami lie rond een tafeltje. Ze knikt van af een afstand en lacht. Jammer eigenlijk! Als substituut praten we met Belgische collega's lang over doplnggebruik. Over de ma nier waarop Maartens, Merckx, Altig en Anquetil hun lichamen volgooiden. En vooral over de pro blemen die sommige renners over houden als ze stoppen met het fietsen. Er zijn er die nog steeds, zeg maar in hun volgende leven, moeten slikken. De open vraag van de avond is: pakt Hinault en hoe verstandig doet hij dat? Donderdag Terwijl de hele toercaravaan klaar zit om een nieuwe gele truidrager te omarmen, gebeurt het tegenge stelde. Hinault pakt Zoetemelk en zeer zeker Kuiper geheel ln. Na afloop van de etappe maken we een uitzending met Hennie en Joop en Gerrle Knetemann, lid van de wederom winnende ploeg. Het wordt een zeer ontspannen gesprek waarin waarheden gezegd worden en waar tot slot gelachen wordt. Knetemann is zoals altijd de aanstichter van dat al. OEMENOD DUBBELSPEL kwartfinale; War- wick/Nagelsen (AuW8)-Rle5servTumbuU (VS/ Aus) 5-7, 6-4, 6-2. Nowcombe'Cawley (Aus)-Sher- beck/Stratton (VS) 1-6. 6-2, 6-4. HewittSteven» (ZAlri-MarksTomanova (AuwTlJ) 6-2. 6-4, McMil- larvStöve (ZAir/Ned)-D Uoyd<L Charles (GBn 6-1, 6-2. LE HAVRE (AP) De Belgische wielrenner Frans van Looy ls schul dig bevonden aan dopinggebruik tij dens de eerste rit ln de Ronde van Frankrijk van Fleurance naar Lu- chon, waar hij willekeurig was aange wezen om een doplngtest te onder gaan. Frans van Looy die een contra-exper tise had aangevraagd die eveneens positief uitviel, verscheen niet aan de start voor de vierde etappe van Neu- ville de Poitou naar Angers, naar hij zei wegens een aanval van angina. ADVERTENTIE Motobccanc. Fietsen op z'n Frans. i fyt'vWkPÜT'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15