'ritten kopen Clingendael-groep ran nationaliseert )ijna hele industrie Prijsdaling grond was van korte duur S. M. VISSER „Perevuur" treft enkele boomgaarden HBG voor Amerika in elektriciteit uit warme oceaan bemiddelaar in onderhandse leningen Officiële rente hoger Goud en pond weer hoger -g ss koper van Des Indes, Carlton, Delta hotel Voor het eerst in appelbomen Lerste opdracht voor bednjl buiten Vb vooral ln Zuld-Llmburg en verderinFlevoland.de Noordoost polder en enige andere fruitteeltgebieden is bacterievuur geconstateerd. Deze bacterieziekte kan funest zijn voor de boomgaarden. Het enige wat er tegen te doen valt is het omhakken of afzagen van de aangetaste boom, of, als de aantasting minder ernstig is, het afsnoeien van stengels of twijgen. linisterie maakt iclame voor fbsidieregeling daar blijft 'n mens gezond bij! ms op acties lestlé fabrieken Ombuiging is dringender dan ooit geboden Stop de vangst van tong in Ierse zee Correctie op artikel over grondpolitiek IAG 6 JULI 1979 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 11 ADVERTENTIE een onzer verslaggevers 1 HAAG Bekende hotels als Hotel des Indes in Den Haag, het Carlton hotel in sterdam, het Delta hotel in Vlaardingen en Hotel Boekelo in de plaats van die naam den binnenkort Brits eigendom. Zij maken deel uit van de Cllngendael groep die uiterlijk den september zal worden overgenomen door de Britse Bass-groep. hotels die deel uitmaken de Cllngendael groep zijn het K hotel In Scheveningen. het tel en hotel Groot Warns born, in Arnhem en de motels bij ingen. Papendrecht en Drach- het laatste is in aanbouw). De vestigingen zullen een geheel vormen met de Crest hotels ln terdam, Born en Velp. Ook Crest n onderdeel van Bass. Dit Britse em exploiteert ln Engeland 9.000 Het bezit ook wijngaarden, im- ert verschillende dranken en over de hele wereld 60.000 men- i dienst. Bass zal voor de oveme- van de Clingendael hotels 16 #n pond. dat is op het ogenblik lüjoen gulden neertellen Ie Clingendael hotels werken 560 ►en. Met de vakbonden Is over- temming bereikt over de overne- aldus Clingendael. Cllngendael heeft tot de verkoop van haar hotels besloten om de toekomst van de bedrijven binnen een grote Europese hotelketen te verzekeren. Te smal Zij is van mening dat de basis van de hotel-groep te smal was geworden voor continuïteit en expansie in.de- toekomst. Cllngendael begon in 1964 als makelaardij in onroerend goed en groeide uit tot een houdstermaat schappij met activiteiten op het ge bied van projectontwikkeling, recla me, de exploitatie van benzinesta tions en sinds 1971 de exploitatie van hotels fook voor derden). Bij de groe pen werken totaal ongeveer 800 men sen. Inclusief het in aanbouw zijnde motel in Drachten (dat ln april 1980 klaar moet zijn en 50 kamers krijgt) hebben de Clingendael-hotels de be schikking over circa 770 kamers. Mid den volgend jaar komen daar nog 50 nieuwe kamers in het motel in Papen dracht bij. Van de Crest-keten maken buiten ons land 12 hotels in Duitsland uit. twee in België, twee in Italië en 54 in Enge land. Crest beschikt in totaal over 6500 kamers. In Nederland komen de dertien hotels samen op 1200 kamers. Hoewel Crest een goede geografische spreiding heeft, onderzoekt Bass nog enkele plaatsen met het oog op verde re uitbreiding. Van der Horst De toekomst van dit galvano-technische bedrijf is nog steeds onzeker. Een gesprek tussen de bewindvoerder en een overname kandidaat heeft nog niet tot beslis singen geleid. Twee banken, de AMRO en de Westland-Utrecht heb ben een vordering van bijna 7 mil joen op Van der Horst. De banken vinden een bod van bijna 1 miljoen dat op Van der Horst is gedaan, te Gevestigd „Rivierstaete" Amsteldijk 166 Postbus 7000 1007 MA Amsterdam telefoon: 020-423642 TELEX 18319 Lid van de vereniging van bemiddelaars in onderhandse leningen. Het gerenommeerde hotel Des Indes in Den Haag, dat binnenkort Brits eigendom wordt. De huidige eigenaar de Clingendaelgroep, nam het hotel enige jaren geleden over van een Monagask. STERDAM (ANP) De lerlandsche Bank heeft disconto, de officiële ren- met een half procent ver- gd tot 7,5 procent. de voorschotrente en het pro- ledisconto gaan met een half pro omhoog naar respectievelijk 8 ,5 procent. Het promessedisconto oorai belangrijk omdat de han- banken daarop hun krediettarie- afstemmen. aatste discontoverhoging dateert 31 mei Ook toen gingen de tarie- ven over de hele linie met een half procent de hoogte in en ook toen was de reden dezelfde: de rentestijging in binnen- en buitenland. Voor de geld- en kapitaalmarkt komt de verhoging niet onverwacht. Wel worden vraagtekens geplaatst bij de hoogte van het nieuwe tarief. Of dit voldoende is, zal pas blijken als er nieuwe overheidsleningen zullen ko men. Tot zolang zal de opwaartse druk op de rente nog wel blijven. In verband met de discontoverhoging heeft Pierson, Heldring Pierson be sloten de uitgifte van de 9,5 procent vijftienjarige lening van 60 miljoen terug te nemen. Op deze lening zou vandaag de inschrijving openstaan. Ook in Zweden gaat de officiële rente omhoog. Het tarief stijgt met een half procent tot zeven procent. t-, i I j v TTf, DEN HAAG (ANP) In een beperkt aantal boomgaarden laag. De industriebonden FNV en CNV en de gekozen leden van de ondernemingsraad spreken van een „Zwarte pietenspel" tussen de ban ken en eigenaar Unochrome Interna tional. IHERAN (Reuter, AP) De Iraanse regering heeft alle belangrijke takken van het Srijfsleven ln Iran genationaliseerd, zo heeft premier Mehdi Bazargan in een verklaring voor radio meegedeeld. De Islamitische revolutionaire raad heeft staatstoezicht ingesteld op tier meer staal-, koper- en aluminiumfabrieken, op de vliegtuigindustrie, de scheepswerven, automobielindustrie en de mijnbouw. Ook zijn bedrijven van 51 voortvluchtige of langen genomen fabrikanten overgenomen. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Delta Marine Consultants, een ingenieurs bureau van de Hollandse Betongroep (HBG), heeft als eerste buitenlandse deelnemer een ontwikkelingsopdracht gekregen om voor een Amerikaans overheidsprogramma elektriciteit te winnen uit de warmte van tropisch zeewater. In het HBG- team werken verder mee de raket- en ruimtevaartdivisie van Lockheed in Californië, de Netherlands Offshore Company en Smit Internationale, aldus de bedrijfskrant van HBG. ings werden de banken en de Jtkeringsmaatschappljen in Iran ttionaliseerd. Er werd toen bij Tgd dat het staatstoezicht spoedig worden uitgebreid tot alle be- ljke sectoren van het bedrijfsle- f De olie- en gaswinning, de petro- he Industrie, de visserij en de wegen waren al eigendom van at. lier Bazargan zei in zijn verkla- t dat de industriële sector van Iran b onze soc.-econ. redactie in een „ernstige crisis" verkeert als gevolg van het wanbeleid van de sjah. Hij hekelde vooral het beleid van het voormalige bewind omdat het van Iran een consumptiemaatschappij heeft gemaakt. De nationalisering van de bedrijven moet een volledige instorting van de Iraanse economie voorkomen, aldus Bazargan. Hij deelde mee dat nu bedrijven die op oneerlijke wijze rijk zijn geworden op het programma staan om ontei gend te worden en vervolgens onder nemingen met grote schulden aan banken die al genationaliseerd zijn. Bedrijven die niet ln genoemde cate gorieën vallen zullen in particuliere handen mogen blijven. Volgens waar nemers in Teheran zijn dat alleen kleine bedrijfjes. Buitenlandse financiële specialisten te Teheran geloven niet dat er in de te nationaliseren industrie op grote schaal door het buitenland is geïnves teerd. De Amerikaanse auto-industrie Ge neral Motors heeft een belang in Iran, en de Franse Renault is ook betrok ken bij assemblage-werkzaamheden. Het team moet gedetailleerde plan nen uitwerken voor de constructie en installatie van een in zee drijvende centrale met een elektrisch vermogen van 400 megawatt, vergelijkbaar met bijvoorbeeld het vermogen van de kerncentrale Borssele. De turbines worden aangedreven met de uitzet tende damp van een vluchtige vloei stof die door het warme zeewater via warmtewisselaars aan de kook wordt gebracht. De damp wordt in andere warmtewisselaars weer gekoeld en tot vloeistof verdicht, met behulp van koud zeewater dat door een kilometer lange pijp uit de diepte wordt opge- jpompt. Een dergelijke constructie £ou een waterverplaatsing hebben van 500.000 ton, te vergelijken met de grootste mammoettankers. Een dergelijk Amerikaans ontwikke lingscontract houdt niet vanzelfspre kend in dat er ook iets gebouwd gaat worden. Of winning van energie uit temperatuurverschillen in de tropi sche oceaan economisch haalbaar is, zal afhangen van de investeringskos ten en van het gedrag van proefin stallaties. HBG werkt inmiddels met andere Europese industrieën samen om een proefcentrale met een vermo gen van tien megawatt van de grond te krijgen, zo deelt het concern mee. Het staat niet helemaal vast, hoeveel gevallen er zijn. De Nederlandse fruit telers organisatie FNO meent, dat het aantal tussen de vijf en tien ligt. Volgens dr. N. van Tiel, directeur van de plantenziektenkundlge dienst ln Wageningen, wijkt dit aantal niet veel af van dat in de vorige Jaren. Nieuw is wel dat de ziekte nu meer dan anders in appels voorkomt Volgens de FNO ls de ziekte ln ons land zelfs nog nooit eerder ln appels voorgekomen; in andere landen, met name Engeland, wel. Bacterievuur is sinds 1966 bekend bij Nederlandse fruittelers, boomkwekers en planten- ziektenkundlgen. De ziekte kan zich voordoen in fruitbomen en andere roosachtigen zoals meidoorns, coto- neasters en vuurdoorns, en ze kan van jaar op Jaar haar voorkeur veran deren. In 1966 kwam de ziekte voor het eerst in Nederland voor, en wel in Zeeuwse pereboomgaarden, waardoor ze aan- ADVERTENTIE HAAG Het ministerie van ile zaken gaat meer reclame ma- l voor de subsidieregeling voor be ven die ln hun bedrijf werknemers len scholen. Het ministerie heeft 1.000 folders verzonden naar grote I kleine bedrijven, waarin op de sidles wordt gewezen. regeling is niet alleen bestemd scholing van werknemers die al ^ïet bedrijf werken of zojuist ln ist zijn genomen. De bedrijven jeten ook scholingsplaatsen ver- jgen voor werknemers die zij gaat slaan, en die met toestemming i het arbeidsbureau in hun oude rijf nog een scholing krijgen. Ook jeten de bedrijven hun scholings- |fcus openstellen voor werknemers i buiten het bedrijf. fRECHT (ANP) De Voedings- I ftd FNV overweegt acties tegen het 'ivelconcem Nestlé in Nederland, j daar onnodig arbeidsplaatsen ver en mochten gaan. Blijkens een thetm" directierapport voor lange- mijnplanning, wil Nestlé in het tterdamse produktiebedrijf 55 van 350 arbeidsplaatsen laten verval- Verder zouden door het opdoe- van de zogeheten melkbussen- Jltvangststations in Rotterdam. Ha- Itwoude en Amerongen nog eens 25 jnen verloren gaan, aldus de voe- igsbond FNV. Nestlé zou naast het -(►gelijk afstoten van 80 arbeids- atsen wel voor zeven miljoen gul- d investeren. recteur W. Veelenturf van Nestlé in tterdam zei desgevraagd dat de edingbond FNV een verkeerde Drstelling van zaken geeft Het rap- rt. een lange-termijnplan over ont- ckeling over de komende vijf jaar. volgens Veelenturf helemaal niet t\eim Het zuivelconcern vond het 1 verstandiger om het plan niet ar buiten te brengen. Een concreet ornemen dat bijvoorbeeld tachtig >eidsplaatsen zouden moeten ver- - rijnen, is nog onzeker, aldus de stlé-directeur. door Henk Thomas Binnenkort zal voor het kabinet-Van Agt, bij leven en welzijn, de gong voor de zoveelste ronde lulden in de grond- politieke strijd. In deze strijd ging het vorige kabinet kopje onder. En dat de uitkomst ervan ook voor het huidige kabinet nog lang niet vaststaat, blijkt wel uit het artikel van prof De Haan in deze krant van gisteren. Het gaat nog steeds om het doel de explosieve stijging van de grondprijs in te dammen. In 1977 stelde minister Van der Stee (Landbouw) reeds in een Kamerdebat, dat de prijzen van dit schaarse artikel in de afgelopen vijfentwin tig jaren met zevenhonderd procent waren gestegen. Sindsdien is deze prijsstijging in versterkt tempo doorgegaan, zodat men nu eerder bij 1500 procent uitkomt, al moet men hierbij uiteraard ook rekening houden met de zeer forse inflatie. Duidelijker wordt het beeld, als de prijsstij ging sinds 1970 wordt bezien. In 1970 moest voor een hectare onverpacht akkerbouwland 9.250 gulden worden betaald en voor een hecta re grasland 7.480 gulden. Eind 1978 waren deze prijzen respectievelijk 50.000 en 40.500 gulden. Bih verpachte grond valt dezelfde ontwikke ling waar te nemen. In genoemde periode liep de hectareprijs voor verpacht akkerbouwland op van 7.600 naar 25.400 gulden en voor ver pacht grasland van 6.250 naar 25.300 gulden. Bij deze cijfers moet worden opgemerkt, dat het gaat om gemiddelde prijzen en dat de grondprijzen op plaatsen waar dorpen en ste den willen groeien, in het algemeen nog aan zienlijk hoger liggen. Schaarser Grond is schaars en wordt nog steeds schaar ser. omdat het aanbod ervan steeds kleiner wordt. Veel landbouwgrond krijgt een niet agrarische bestemming (industriële vestiging, woningbouw en recreatie), terwijl het ontstaan van nieuw landbouwland (inpoldering) aan grenzen is gebonden. Het saldo van deze twee ontwikkelingen slaat door naar de verlieskant. Per jaar wordt ongeveer tienduizend hectare landbouwgrond aan de agrarische sector ont trokken. Tegenover dit kleiner wordende aanbod, staat een forse toename van koopkrachtige vraag: van gemeenten voor stadsuitbreiding, van pro jectontwikkelaars om daarvan graantjes mee te pikken, van particulieren uit steden die het platteland opzoeken voor recreatie, van beleg gers, omdat grond heeft bewezen ruimschoots waardevast te zijn. Nog niet genoemd zijn de boeren zelf, die de grondmarkt opzoeken voor uitbreiding van het bedrijf. Deze drang naar bedrijfsvergroting ls de voornaamste prijsop drijvende factor voor de agrarische waarde van de grond als zodanig. Nationaal De grondprijs is één van de weinige kostenfac toren voor land- en tuinbouw, die met natio naal beleid kunnen worden beïnvloed, zonder dat „Brussel" meepraat, verklaarde Plet Buk man, voorzitter van de CBTB, in deze krant. „De enorm gestegen prijzen spelen menig agra riër parten", zei hij. Hij lichtte dit niet verder toe, maar ter staving van deze uitspraak kan dienen een onderzoek van de Rabobank. Deze bank becijferde, dat van het aanschaffen van grond met eigen mid delen (spaarcentjes) geen winst mag worden verwacht en dat grond, aangeschaft met „vreemd" geld (van banken) een negatief ren dement oplevert En grond wordt in de meeste gevallen met vreemd geld gekocht, zeker door jongere, beginnende boeren. Socialisten en christen-democraten, schreven we twee jaar geleden naar aanleiding van de discussie tijdens de eerste fase van de kabi netsformatie. willen beiden de waardestijging van de grond, voor zover bepaald door niet- agrarische doeleinden, niet aan de toevallige eigenaar ten goede laten komen. In de uitwer king van de vraag hoe dat dan te voorkomen, scheidden hun wegen. De socialisten in het kabinet-Den Uyl wilden als eerste aanzet naar socialisatie van de grondeigendommen, twee wetsvoorstellen door het parlement aangeno men zien. Het eerste voorstel, over het voorkeursrecht, behelsde de invoering van het recht van de gemeente om als eerste gegadigde grond te kopen voor zaken als stadsvernieuwing en uitbreiding. staat worden gesteld de benodigde grond te verwerven tegen de gebruikswaarde en niet, zoals thans nog steeds het geval ls, tegen de marktwaarde van bouwgrond. Onder gebruiks waarde wordt verstaan de agrarische waarde van grond op het moment van onteigening en niet de waarde, die grond zou kunnen hebben als er huizen op zouden zijn gebouwd. De christen-democraten in het kabinet-Den Uyl hadden met deze wetsvoorstellen uiteraard geen socialisatie, maar wél een goed beheer van de schaarse grond op het oog. Het is de waardebepaling geweest, waarover het kabinet-Den Uyl struikelde. Het CDA was nog wel bereid om met de gebruikswaarde in te stemmen, maar eiste „correcties voor onbillijk heden" („plussen"). Later kwam daar nog de „negatieve ontwikkelingsschade" bij, een con structie van de Delftse hoogleraar in het onroe- rend-goedrecht en destijds tevens in het admi nistratieve recht aan de Vrije Universiteit en grondtheoreticus van het CDA. mr. P. de Haan. Met negatieve ontwikkelingsschade is bedoeld de waardevermindering van de grond en overi ge bedrijfsschade omdat de boer. in het zicht van onteigening, niet of onvoldoende in zijn bedrijf investeert. Voor deze waardeverminde ring en bedrijfsschade zou de boer schadeloos moeten worden gesteld. De discussie hierover werd opgesierd met ter men als verkeerswaarde min en gebruikswaar de plus, ln alle mogelijke variaties die steeds op naam van De Haan bleven staan, hoewel zij in het Catshuis veel uitwerkingen kregen, die ook voor hem nauwelijks nog waren te volgen. Te controleren is het niet. maar er zijn overwe gingen aan te voeren, dat niet de waardebepa ling het leven van het kabinet-Den Uyl beëin digde. maar het onvermogen de discussie sche matisch en ordentelijk te voeren. Prof. De Haan blijkt aan het slot van zijn artikel een soortgelijke gedachte toegedaan. Daaraan werd echter een geheel nieuw element toegevoegd, omdat inmiddels Juist de agrari sche waarde veel meer dan de niet-agrarische, uit de hand was gaan lopen. Op voorstel van het CDA kwam men tot de gedachte van een nieuwe Wet Vervreemding Landbouwgronden, die de handel ln agrarische grond aan banden zou leggen met behulp van een landbouwkun dige toetsing van overdrachten en een voor keursrecht van de SBL (Stichting Beheer Landbouwgronden). Zou deze regeling niet in staat zijn in voldoen de mate de grondprijsstijging tegen te gaan. dan zou een nog directer optreden van de overheid (verplichte verkoop vla de SBL tegen maximumprijs) volgen. Uitwerking Aan banden Machtwaarde Het tweede wetsvoorstel houdt een wijziging in van de Onteigeningswet- opdat gemeenten in In de niet-culinaire fase van de kabinetsforma tie. toen PvdA; CDA en D'66 nog onderhandel den over een regeerakkoord, werden de partij en het eens over het voorkeursrecht en de gebruikswaarde, maar aangevuld met de nega tieve ontwikkelingsschade (het CDA liet in ruil daarvoor enkele ..plussen" voor onbillijkheden vallen). In de fase van de kabinetsformatie waarin CDA en WD onderhandelen, is aan deze lijn vastgehouden, zij het in afgezwakte vorm. Het regeerakkoord inzake de grondpolitlek ls on langs door het kabinet uitgewerkt in de vorm van een gewijzigde regeling van het gemeente lijk voorkeursrecht, de totstandkoming van het wetsontwerp Vervreemding Landbouw gronden (de belangrijkst geachte dam tegen de agrarische grondprijsstijgingen) en de wijzi gingsvoorstellen op de Onteigeningswet. Uit gegaan wordt bij de laatste van de verkeers waarde. waarop (bij onteigening) ongerecht vaardigde voordelen voor de onteigende wor den afgetrokken. Aan de agrarische grondprijsstijging is in de eerste helft van 1978 een einde gekomen, meld de het ministerie van Landbouw en Viserij eind vorig Jaar. Het bleek echter een daling van korte duur en de ontwikkelingen nu stemmen uiterst som ber. Prijsombulging lijkt dringender dan ooit geboden. Waarbij de vraag rijst, of het nu op tafel liggende pakket wetsvoorstellen toerei kend is. In een tweede artikel sal worden ingegaan op de inhoud van het voorkeursrecht, de Wet Vervreemding Landbouwgronden en de wijzi gingen op de Onteigeningswet. Tevens zullen enkele reacties uit politieke partijen, de agra rische sector en van de gemeenten worden weergegeven. In het reeds verschenen artikel van prof De Haan is één van die reacties betreffende laatstgenoemde wet al naar voren gekomen. v anke lijk de naam „perevuur" kreeg. Bij wijze van voorzorgsmaatregel werden toen in Zeeland, behalve de aangetaste fruitbomen ook tal van meidoorns opgeruimd. In het begin van de Jaren zeventig was er een haard bij Den Helder, maar door overleg tussen plantenziektenkundl ge dienst en Staatsbosbeheer bleef de meidoornopruiming toen beperkt. Daarna, aldus dr. Van Tiel, heeft men een verdere spreiding door het land niet kunnen verhinderen „men heeft er mee leren leven dat er de meeste jaren wel enige gevallen zijn." DEN HAAG (ANP) 8tnds gisteren is de vangst van tong in de Ierse zee voor Nederlandse vissers verboden. Minister Van der Stee 0 and bouw en visserij) heeft hiertoe besloten, aan gezien uit gegevens blijkt dat ons land het toegewezen quotum van 199 ton tong voor dit Jaar heeft opgevist. AMSTERDAM De goudprijs heeft gisteren opnieuw een recordhoogte bereikt. In de middaguren kostte een ounce (31,1 gram) ln Londen 288,25 dollar, dat was bijna vijf dollar meer dan woensdagavond. De opnieuw zwakke dollarkoers en het uitstellen van president Carters rede over ener gie werden als aanleidingen genoemd. Op 1 juni stond het goud nog op 270 dollar per ounce. Het pond over schreed gisteren ruim de vier gulden vijftig. Over de hele linie boekte de Britse munt winst. Belangrijke oor zaak is dat Engeland zelf vrij veel olie heeft in een periode met sterk stijgen de goudprijzen. Ook de bekendma king van de gestegen Britse deviezen reserves was goed voor het pond. In het artikel van prof. mr. P. de Haan over de grondpolitiek in de krant van gisteren sijn een paar (be langrijke) regels weggevallen. De tekst had als volgt moeten luiden: In mijn ogen is het enig werkelijk redelijke alternatief voor deze heillo ze onteigeningsweg, de wederinvoe ring van een prijsbeheersing ook voor niet-landbouwgronden. En dan niet op de wijze van vóór 1956 enkel met maximum prijsnormen, omdat dan Juist speculanten tegen betaling van zwarte prijzen hun slag zouden kun nen slaan. Maar op de wijze, zoals die door mij vlak voor de kabinetsforma tie óók is voorgesteld voor de prijsbe heersing van landbouwgronden. Dit laatste voorstel is toen de grond slag gaan vormen voor het huidige ontwerp. Wet Vervreemding Land bouwgronden. Zoals die wet de con currentie tussen boeren en anderen op de agrarische grondmarkt zal gaan beperken met behulp van een landbouwkundige toetsing van over drachten en een voorkeursrecht van de SBL (Stichting Beheer Landbouw gronden), zo zou de concurrentie tus sen gemeenten, projectontwikkelaars en speculanten op de niet-agrarische grondmarkt kunnen worden beperkt met behulp van een stedebouwkundl- ge toetsing van overdrachten aan derden naast het gemeentelijk voor keursrecht. Zo'n wet vervreemding niet-land- bouwgronden zou dan tevens op be paalde categorieën huurwoningen en gesubsidieerde woningen kunnen worden toegepast, al was het alleen maar om van de antl-speculatiebe- dingen van gemeenten met hun grote rechtsongelijkheid af te raken. Zolang men een dergelijke radicale aanpak niet aandurft, mag men ten aanzien van de onteigening beslist niet verder gaan dan het amende ment-De Bekker

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11