Ruime reserves uitkeringsfondsen deTijd Dieventaal deTijd NIEUWSNET IN DE NIEUWE NIEUWSNET: Renbaan in Schaesberg modernste van Europa Weekblad Overschot 3,5 miljard groter dan nodig deze week: Perscombinatie neemt mogelijk deel in Brouwer UIT DE WEEKBLADEN Boeken-Extra: Edgar Cairo Verder: CHAOS IN DE 1UCHT CULTUUR NEDERLAND BUITENLAND ECONOMIE - DONDERDAG 5 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De kassen van de sociale uitkeringen hebben reserves die 3,5 miljard groter zijn dan wellicht strikt genomen noodzakelijk is. Dit heeft een commissie van deskundigen uitgezocht in o jdracht van de SER (Sociaal Economische Raad). De commissie heeft ook een systeem bedacht om al rond 1 juli van ieder Jaar vrijwel volledige zekerheid te hebben over de hoogte van de sociale premies in het komende jaar. De zeven grote kassen voor de sociale uitkeringen houden nu elk hun eigen reserves aan. Met name het deel van de reserves dat is bedoeld om pieken Qnhnlcpffprt in de betalingen van uitkeringen op te vangen in de loop van het jaar, zou voor alle zevén kassen gebundeld kunnen wordeh. De meeste fondsen hebben een piek in mei, als de vakan tie-uitkeringen moeten worden be taald. Maar er komen ook bij sommi ge kassen pieken voor in maanden dat andere kassen juist ruim in hun gelden zitten. werkgevers uit de bedrijfskassen moet worden afgedragen. Bundeling van dit onderdeel van de reserves zou betekenen dat de zeven kassen samen kunnen volstaan met zeshonderd miljoen gulden minder dan zij thans als reserve aanhouden. Voorts zou duizend miljoen gulden minder aangehouden hoeven worden wanneer de kassen toestemming zou den krijgen tijdelijk geld te lenen, ofwel wanneer het rijk zijn bijdragen aan de kassen zou overmaken in maanden dat er pieken zijn in de betaling van uitkeringen. Tenslotte hadden de zeven kassen samen, vol gens de commissie, eind vorig jaar negentienhonderd miljoen gulden meer in reserve dan nodig zou zijn volgens de tot nu toe gehanteerde normen. De zeven kassen keren samen dit jaar ruim zestig miljard gulden uit. Ruim 53 miljard hiervan komt uit sociale premies over de inkomens, in te hou den bij de werknemers danwel aan vullend af te dragen door de werkge vers. De gezamenlijke premies ko men neer op 38 procent van de bruto inkomens, voor zover niet behorend tot de inkomenstoppen die premie- vrij zijn. Hiervan wordt rond achttien procent ingehouden op het bruto loon van werknemers, terwijl rond twintig procent aanvullend door de KORTENHOEF (ANP) Bij een on geluk in Kortenhoef (gemeente 's Graveland) zijn drie mensen omgeko men. Twee inzittenden van een perso nenauto overleden ter plaatse toen hun auto op een vrachtauto botste. Het waren de 78-jarige C. Verhoef uit Vinkeveen en de zeventigjarige me vrouw A. van Vliet-Vossenstein uit Loenen. De bestuurder van de auto, de 71-jarige P. van Vliet uit Loenen overleed later. Een vierde inzittende werd ernstig gewond. Als de zeven sociale kassen hun reser ves zouden terugbrengen, zoals de commissie suggereert, komt er dus voor een keer een bedrag van 3,5 miljard gulden vrij. Als dat in een jaar zou worden opgemaakt, zouden de gezamenlijke premies een jaar lang kunnen worden verlaagd van 38 naar 35,5 procent. Dat is 2,5 procent, waarvan bij een evenredige verdeling 1,2 procent ten goede van de werkne mers zou komen. In dat ene jaar zou het koopkrachtig inkomen dan dus 1,2 procent hoger zijn. Het jaar erop zijn dan echter de reserves van de sociale kassen op hun nieuwe, lagere niveau beland en zouden de premies weer omhoog moeten naar 38 pro cent, waardoor de koopkracht van de werknemers weer zou dalen met 1,2 procent. Het lijkt daarom waar schijnlijker dat bij een eventuele te rugbrenging van de reserves het over schot gedurende een aantal jaren wordt ingeteerd, waardoor schokef fecten worden vermeden. Tot nu toe is bij de jaarlijkse vaststel ling van de premies door de staatsse cretaris van sociale zaken nog geen rekening gehouden met de nu moge lijk geachte intering op de reserves. De sociale verzekeringsraad, die een aantal uitvoeringsorganen van socia le uitkeringen overkoepelt, heeft zich twee weken geleden nogal gereser veerd opgesteld tegenover bundeling van reserves waardoor het hierboven genoemde eerste bedrag van zeshon derd miljoen gulden zou vrijvallen. Men vraagt zich af of hetzelfde of een nog groter effect niet beter kan wor den bereikt door de kassen toe te staan vrijelijk op de geldmarkt te lenen. Centrum Een ander voorstel van de commissie betreft de instelling van een „calcula tie- en informatiecentrum". Dit cen trum zou alle gegevens van de sociale fondsen moeten verzamelen inzake de ontwikkeling van de uitkeringen. Het centrum zou elk jaar in Juni dan al kunnen uitrekenen hoe hoog de premies in het komende jaar moeten zijn. Tot nu toe worden sommige pre mies pas in de loop van november vastgesteld, dus terwijl vakbeweging en werkgevers al hun standpunten voor het loonoverleg intern hebben ingenomen, en regering en Kamer al beslist hebben over de hoofdlijnen voor belastingen en rijksuitgaven in het nieuwe jaar. Mee- of tegenvallen de sociale premies veroorzaken nogal eens complicaties in het loonoverleg, wanneer die mee- en tegenvallers zo laat bekend worden. Wim Neijman in Hervormd Nederland: 'Dit kabinet profiteert van de gelatenheid van veel mensen' Verder Dr. Ger van Roon: Het Duitse verzet is lang verzwegen, de ille galiteit in nazi-uniform Na de Tokio-top: Besparing en zonne- energie als sausje op de atoomtaart Friedrich-Wilhelm Marquardt op de kerkedag: Wat we moeten doen na Auschwitz Gerard de Haas over religiositeit, moraal en hulpverlening Er is een geweldige leedindustrie ontstaan Ds. Spilt bezocht Zuid-Afrika: De blanken zien zichzelf als de zwakken De Israël-boycot: Volslagen laksheid en gebrek aan morele moed Dichter Hans Tentije zet de lezer aan het werk. En: Gehandicapten ongewenst Opec-landen verliezen geduld O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6. O Ik weet al voldoende van HN Ik abonneer me 35.per halfjaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 07Ó-5I2111 Hervormd Nederland, een energiek weekblad Van onze correspondent SCHAESBERG De modernste draf- en renbaan van ons land en de grootste skischans van Europa verrijzen momenteel op de terreinen van de voormalige staatsmijn Wilhelmina en de particuliere mijn Oranje Nassau III in het Zuidlimburgse Schaesberg. Alleen al de draf- en renbaan komen op twaalf miljoen gulden, waarvan ver schillende ministeries 7,5 miljoen voor hun rekening nemen. Er wordt een drafbaan aangelegd van duizend meter lengte en een renbaan van 1609 meter. Als eer ste in ons land wordt de hele baan verlicht zodat ook 's avonds meet ings mogelijk zijn. Er worden mo menteel negentig stallen gebouwd en er worden voor 1750 auto's par keerterreinen aangelegd. Medio volgend jaar zullen de eerste dra verijen beginnen. Vier jaar later het rennen. De renbaan biedt dan werk aan 185 vaste krachten en 190 part-timers. Het personeel zal zoveel mogelijk uit de oostelijke mijnstreek en de rest van Limburg komen, want dat was de bedoeling toen in 1974 de toenmalige minister van land bouw en visserij T. Brouwer één miljoen gulden toezegde als subsi die om de baan aan te leggen. Een stichting werd opgericht waarvan Jean G. H. Schoenmaeckers (36), directeur is. Tien gemeenten met hoge werkeloosheidcijfers meld den zich aan om de draf- en ren baan binnen hun grenzen te halen. Schaesberg werd de gelukkige. In de omgeving moeten zo'n twin tig entrainementen komen die elk ongeveer anderhalf miljoen gul den kosten. Daar worden de paar den ondergebracht, verzorgd en getraind. Ook dat biedt werkgele genheid en tal van gemeenten in het uiterste zuiden van het land hebben er al terreinen voor gere serveerd. In totaal zullen er 500 dravers en 300 volbloedpaarden in de omgeving gestald. Vijfhonderd vijftig daarvan moeten van elders komen, de rest verblijft al in het zuiden. Het ministerie van land bouw en visserij gaat ook de bouw van de entrainementen subsidië ren. Door de moderne opzet van de baan en vooral de verlichting wordt deze volgens insiders beter dan de bestaande Duindigtbaan in Den Haag en de baan in Hil versum. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, het Fonds Nederlandse Veefokkerij en de totalisator Ne derland hebben zich dan ook de eerste vijf jaar garant gesteld voor drie ton per jaar als er verliezen mochten worden geleden. Per wedstrijd worden tussen de 1500 en 2000 bezoekers verwacht, van wie het grootste aantal een gokje zal wagen. Per koersdag wordt ge middeld vier tot vijf honderddui zend gulden vergokt. Per jaar komt dat neer op ongeveer twintig miljoen gulden per baan. Tachtig procent van de inzet gaat naar de gokkers. De rest naar de totalisa tor, het Fonds Bijzondere Doelein den en de Stichting Draf- en Ren sport. Burgemeester mr H. Th. Vrouwen- raets van Schaesberg is vol trots over de rest. Er komt een ski schans van ruim 400 meter lengte, de grootste van Europa. Verder worden plannen gemaakt voor een auto-kino, een gelegenheid waar vanuit de auto naar films gekeken kan worden. Voorts komen er een ijshal, krachtsportruimten, een tennisbal, velden voor voetbal, handbal en hockey, tennisbanen, een bowlingbaan en een restau rant. De top van de berg van de skischans wordt tevens open ge steld voor zweefvliegers De directeur somt nog een aantal mogelijkheden op: toeleverings bedrijven voor hooi, stro, kracht voer, rijkleding en sportartikelen. „Wat wij hier nu uit de grond stampen is ongekend in den lande. Zo'n kans krijgt onze provincie nooit meer", aldus Schoenmaec kers. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Perscombinatie en de Stichting Administratiekan toor Brouwer Offset onderzoeken een mogelijke deelname van de Perscom binatie in de handelsdrukkerij Brou wer Offset. Het administratiekantoor beschikt over 60 procent van de aan delen in Brouwer Offset. Zodra de besprekingen resultaat lijken op te leveren, zullen nadere mededelingen worden gedaan, aldus de directies Een eventuele deelname zal geen na delige gevolgen hebben voor de werk gelegenheid in beide ondernemingen Brouwer Offset zal onder de huidige leiding worden voortgezet. Brouwer Offset heeft haar zetel in Delft maar heeft ook vestigingen in Utrecht en Rijswijk Er werken 320 mensen. Perscombinatie is uitgeefster van Het Parool. Trouw en de Volskrant alsmede van nieuws- en huis-aan- huisbladen. De Perscombinatie heeft 1.810 werknemers. door Leo Kleyn Een zogeheten oliesjeik op het omslag ovan de Haagse Post fungeert deze week als richtingaanwijzer: er is prak tisch (op De Tijd na, name lijk) geen weekblad dat niet min of meer prominent aan dacht besteedt aan „de nieu we oliecrisis", waarvan Vrij Nederland spreekt. De in vol ornaat afgebeelde sjeik kijkt niet al te vrolijk, hoewel toch, volgens de Haagse Post, „de stemming op de OPEC-confe- rentie opgewekt genoemd mocht worden". De berichtgeving over die conferen tie, en de ook in het teken van de olie staande bijeenkomst van regerings leiders in Tokio, verspreidt een geur van criminaliteit. De Haagse Post vergelijkt de vertegenwoordigers van de olieproducerende landen met „die ven in de nacht", terwijl Vrij Neder land weet te melden dat in Tokio de sfeer door „twist en tweestrijd" werd bepaald, „zoals wel vaker wanneer dieven de poet verdelen terwijl de politie de voordeur intrapt". De af stand tussen de onderhandelingsta fels en de benzinepompen in Califor- nië. waar het tot echte criminaliteit kwam. blijkt niet zo groot te zijn. Om in de sfeer van de misdaad te blijven, karakteriseert De Groene Amster dammer olie ook nog eens als „de heroïne van de industriestaat". NieuwsNet meldt op het omslag: „Oliecrisis raakt Nederland harder dan verwacht", maar de pal daarbo ven prijkende voorstelling dat de va- kantievluchten een „drama" worden blijkt met die crisis geen verband te houden. Dreigende stiptheidsacties van de Franse luchtverkeersleiders bewijzen dat niet alles om olie draait Dat zal nauwelijks een troost zijn voor de. Volgens NieuwsNet. miljoe nen wier vakantieplezier flink wordt bedorven. Somberheid alom, tot op het gelaat ovan de overigens welvarende baby die het omslag van Elseviers Magazi ne niet opvrolijkt en dan ook als „het kind van de rekening" wordt geaffi cheerd. De oorzaak van de somber heid moet hier niet worden gezocht in een dreigend tekort aan baby-olie, maar in het dalende geboortecijfer. Die daling, en de daarmee gepaard gaande vergrijzing van de bevolking, bieden „het kind van nu" een weinig aanlokkelijke toekomst: „Harder stu deren. harder werken, meer betalen voor wie niet werkt, knokken voor een baan en een huis WI»-* een blik in de weekbladen werpt hoeft het niet te verbazen dat er een gigantische leedindustrie" is ont staan. zoals een ervan Hervormd Ne derland. signaleert. Zelfs de rubriek Terzijde in Vrij Nederland noodt niet meer tot lachen: „Ons landje is al zo vol en ons volkje is al zo landerig". In het omslagverhaal over de dreigen de chaos op de Europese vliegvelden wordt ruimschoots geput uit uitspra ken van Martin Schroder, directeur van de chartermaatschappij Martin air, die de met acties dreigende Fran se verkeersleiders niet te hard wil vallen: „Het ligt allemaal niet aan de verkeersleiders zelf. Die hebben niet zoveel invloed gehad op de keuze van de apparatuur. Het is een politieke zaak. Daarbij hebben nationale be langen een sterke rol gespeeld." De Tijd Het enige weekblad dat de al dan niet dreigende oliecrisis laat voor wat ze is, stelt daar een „Boeken-Extra" te genover. Als blikvanger fungeert de Surinaamse schrijver Edgar Cairo. „Het is mijn artisticiteit die me hier houdt. Ik ben bang dat wanneer ik in Suriname ga zitten, ik dit niet meer kan. Dan ga ik artistiek kapot, niet omdat Suriname me kapot zou ma ken maar omdat de omstandigheden daar zo beroerd zijn. Dus Neder land kan nog wat verwachten." De op het omslag „gekke dokter" genoemds Scheveningse huisarts Bo ris Bouricius laat zich in een inter- vieuw onder meer uit over „plezier in het leven" (noodzakelijk om gezond te blijven) en het drankgebruik van journalisten en politici. „Dat er zo veel wordt gedronken onder journa listen geloof ik niet. Er zijn er toch maar heel weinig die zich hebben doodgedronken. Datzelfde geldt voor politici. Er wordt vaak van hen ge zegd dat zij zo'n ongezond vak heb ben. Maar dat valt wel mee: ik zie ze niet doodgaan. Ze vinden Den Haag gewoon leuker dan hun gezin." Hervormd Nederland Het „misbruik van de olieschaarste" aan de kaak stellend, bepleit Odilia Boele, stafmedewerkster bij de Vere niging Milieudefensie, een goede voorlichting over het belang van het toekomstig energiebeleid. „De hele bevolking zou veel meer betrokken kunnen worden bij het energiebeleid, door dat beleid veel democratischer te maken, de verschillende keuzes naast elkaar te stellen met de techni sche voor- en nadelen maar ook de maatschappelijke voor- en nadelen van de verschillende energiekeuzes, ook op lange termijn." De tot nu toe aangedragen oplossingen van het energieprobleem doet zij misprijzend af als geknutsel in de marge. In het commentaar wordt, anders dan Constandse in De Nieuwe Linie schrijft, gesteld dat Carter niet meer de machtigste man ter wereld schijnt te zijn Diens rol zou zijn overgeno men docr Yamani. De commentator waarschuwt ervoor de olieminister tot zondebok te verklaren .Wat Zich op het oliefront voordoet is het nor male machtsspel, waarbij diegene wint die de sterkste troeven heeft." De moeite waard, ten slotte, is een beschouwing over het lang verzwegen verzet in nazi-Duitsland, een samen vatting van een onlangs in Rotter dam gehouden lezing door dr. G. van Roon. Haagse Post Drie verslaggevers trokken erop uit om „achter de schermen van de OPEC" te kijken. Ze keerden terug met een sfeervol verhaal over wat ze „de Arabische roulette" noemden. „De televisiecamera's nemen snel hun stellingen in. De lampen worden al .vast aangezet. Maar de tijd ver strijkt. Tot om acht uur ineens de olieministers van Qatar, Abdul Aziz Bin Khalifa Al-Thani naar buiten komt. Hij moet even naar de dokter. Hondervijftig journalisten storten zich bovenop hem. Zijn lijfwach ten graven hem met moeite uit de massa en duwen hem in de richting van de roltrap naar beneden." Buiten het gedrang viel er voor de drie reporters meer op te tekenen, bij voorbeeld uit de mond van Charles Levinson, secretaris-generaal van de Internationale van Chemie- en Fa brieksarbeidersbonden, die van „een stuitend toneelstuk" spreekt. „We worden verschrikkelijk belazerd door een paar elites in deze wereld. En de gewone man wordt de dupe van dat spel. Iedereen zit nu te zeuren over tekort. Over olie die opraakt. Klets koek. We hebben alleen maar te ma ken mét een samenzwering." Oud-premier Den Ujyl, die bij de uit reiking van de jöngste P. C. Hooft- prijs de relatie tussen socialisme en cultuur belichtte, wil niets weten van een „cultuurbarbarisme" in de Partij van de Arbeid. Hij vindt, zegt hij in een interview, „dat de PvdA de enige stroming in Nederland is die conse quent hardnekkig bezig is geweest met het toegankelijk maken van de cultuur voor het volk". En hij blijft van oordeel „dat de middenschool er meer aan zal bijdragen dat mensen, actief en passief aan de cultuur gaan deelnemen dan subsidie van toneel gezelschappen". De rubriek Brieven bevat nogal wat reacties op de geruchtmakende re portage over „onze jongens in Liba non". In een tweede reisreportage, belooft de redactie in een naschrift, zal uitvoerig aandacht worden be steed aan de „uiterst complexe ach tergronden van de situatie in Li banon" Vrij Nederland Feike Salverda brengt „de nieuwe oliecrisis" in verband met een bijeen komst van de SER. waarop naar zijn mening de overeenstemming tussen werkgevers en werknemers minder ver reikte dan is gesuggereerd Kok en Van Veen hervatten hun dans om de hete brij. want dat die heet is en ook heet zal worden opgediend is een ding dal zeker i.s Dm blijkt wel uit een eenvoudige ver:elijkir._ tussen dé laatste- eotH-ept tek.-t en de defini tieve tekst Ditn blijkt, rlr de hj'ivq gemakshalve maar i .- n x--uge schrapt "waarover niet konden worden,." Het verband met de oliecrisis lijkt wat vfcr gezocht, en Salverda draait er dan ook maar snel een punt aan met de verzuchting „Wellicht kan alleen een nieuwe olie crisis ook de Nederlandse regering dwingen tot een ander beleid of aftreden." Om het blad niet alleen links, maar ook leesbaar te houden, zoals de con currentie dat noemt, toog M. van Amerongen met zijn welversneden pen in de aanslag naar het van de STER-reclame bekende pretpark in Slagharen, waar hij behalve een dik ke dame en directeur J. H. Bemboom ook de toonkunstenaar mr. Pieter van Vollenhoven tegen het lijf liep. Ondanks dat buitenkansje was zijn pen ditmaal wat krasserig. Zelfs dan schrijft hij nog „een rijk, geschakeerd en correct Nederlands", waarmee hij zich dan in het gezel schap bevindt van de Vlaamse auteur Ward Ruyslinck, die zich een bladzij verder met die bewoordingen op zijn taalbeheersing beroept. Toch slaapt de vooral op middelbare scholen druk gelezen schrijver niet met een Van Dale onder zijn hoofdkussen, zoals wel wordt beweerd. „Toevallig schrijf ik mijn romans niet in bed. Ik gebruik het woordenboek wel, daar schaam ik me ook niet voor. Ik bén geen taalpu rist, maar als je streeft naar het schrijven van behoorlijk Nederlands, kun je niet buiten Van Dale. Dat geldt ook voor Nederlandse schrij vers, ook boven de Moerdijk schrijft men vaak een taal vol puisten en pukkels." Nagenoeg de hele redactie, aange vuld met nog een stuk of wat mede werkers. dook in het gat van Amster dam. ten behoeve van de kleurenbij- lage. gewijd aan de opbrekingen in de hoofdstad. De Groene Amsterdammer De middenpagina's zijn ingeruimd voor „de olieverslaving van het Wes ten". waarbij wordt ingegaan op de vraag of de olie werkelijk opraakt. De in Tokio gelegde nadruk op de bete kenis van kernenergie werpt volgens De Groene een macaber licht op de voorspelling van een Shell-directeur dat de tegenstanders van het gebruik van kolen en kernenergie in toene mende mate als een bedreiging zullen worden gezien Een vroegere inwoner van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh bracht onlangs opnieuw een bezoek aan Cambodja. Hij keerde terug in een „niemandsland", geschapen door de leiders van de Rode Khmer, waar in een rooms-katholieke kathedraal verdwenen bleek te zijn, maar in ette lijke provincies wel martel- en execu tiecentra te bezichtigen waren De achterpagina bevat een verslag van het doen en laten van een nieuwe sekte. „De Verschrikkelijke Sneeuw- vrouw". die zich ten doel heeft ge steld op weinig zachtzinnige wijze het seksueel geweld uit de .samenleving te bannen „Binnenkort slaan we weer toe. maar wp zeggen uog niet waar De Nieuwe Linie Anton Constandse hoefde niet lijfe lijk achter de schermen van de confe rentie in Tokio te kijken om te kun nen vaststellen dat daar schijnbaar werd gepraat over beperking van het energieverbruik, terwijl in werkelijk heid de Verenigde Staten weer eens NiGUWSNGt bezig waren hun bondgenoten („of vazallen") naar hun hand te zetten. In zijn analyse concludeert hij tot „een naakte waarheid": Amerika mobili seert de westelijke wereld tegen de olieproducenten. Haagse Post was een eerste signaal" meldt Knoop. Prof. dr. Jan Peters waagt zich aan „een voorlopige evaluatie van de ont wikkeling in Iran na het verdwijnen van de sjah en de terugkeer van Kho meini". Hij is behoedzaam: wellicht is de terugkeer van de Islam naar de bronnen „de noodzakelijke voorwaar de om in een gelijkwaardige dialoog met de andere wereldgodsdiensten en andere geestesstromingen te komen tot een eigen positiebepaling van de Islam in deze tijd" De Nieuwe Linie bevat verder een vraaggesprek met Claude Julien, hoofdredacteur van Le Monde Diplo matique, die de kortzichtige westerse vrije markteconomie hekelt („De term Derde Wereld is een achterhaald begrip"), en het verslag van een diep gravende gedachtenwisseling tussen Ben Bos en de monnik Kees Tholens. die vier jaar als heremiet in India leefde. „Ik ben verrukt van dezelfde achtergrond als Foudraine en BhagwaiV' Elseviers Magazine De oliecrisis komt ter sprake in twee vraaggesprekken, met de Franse pre sident Giscard d'Estaing en de Saoe- dische minister Yamani. Beide inter views komen uit de koker van News week. Het interview met Yamani wordt door Elsevier „onthutsend" ge noemd: de minister dreigt met een Palestijnse actie. „Er moet eerst en vooral een oplossing komen voor de toenemende wanhoop van het Pales tijnse volk." In een commentaar schrijft Elsevier: „Tot het moment van zo'n onver hoopte wanhoopsdaad als waarmee Yamani schermt, zal de Amerikaanse regering vermoedelijk vermijden mi litair haar tanden te laten zien, ten einde een aanwakkeren van de aver sietendensen tegen de VS in het Mid den-Oosten te voorkomen Maar men schrijft aan de haviken in het Ameri kaanse Pentagon gereedliggende plannen toe, variërend van een krach tige permanente vlootversterking in en rond de Perzische Oolf tot de onmiddellijke Inzetbaarheid van in middels in het geheim in woestijnoor log getrainde divisies voor een snelle „beschermings"-bezetting van de bc langrijkste olievelden 1n het Midden - Oosten" Dreiging, zij het op aanzienlijk bc scheidener schaal, spreekt ook uil dc twee kolommen die eer. foto van Hans Knoop omranken Knoop, be faamd geworden door zijn jacht op Pieter Menten. laat weten dat hij dc hand heeft gehad in de oprichting van de Joodse Defensie Liga een knokploeg van joodse jongeren die „het steeds manifester wordende an- ti-semitisme" eruit willen rammen „Die steen door de ruiten van de Met het oog op de olieprijsverhogin gen is getracht de directeur van het Centraal Planbureau, prof. dr. C A. van den Beid, enige harde uitlatingen te ontlokken, maar de geïnterviewde laat zich niet erg uit zijn tent lokken. Het blijft bij uitspraken als: „De be slissing van de Opec-landen om de olieprijzen drastisch te verhogen zal gevolgen hebben voor de hele wereld economie. Daardoor moet ook voor Nederland rekening worden gehou den met een wat lagere economische groei dan eerder werd aangenomen" ot de razernij van een creool die nog altijd hoort dat een neger niet negerachtig mag doen. Een Surinaamse schrijver in den vreemde 'Ik ga nog liever dood dan dat ik mijn pen neerleg. Dus Nederland kan nog wat verwachten.' Corine Spoor interviewt hem in Boeken- Extra. Daarin ook: Emma Brunt. Karl May, Jan Blokker, Pé Hawinkels en voor een Japans lezersdagboek Rob Nieuwenhuys. H.J. Neuman: De olie-legers staan klaar 'IJdel oud wijf: de gekke dokter Boris Bouricius Barbaren en avant garde de expositie Parts-Moscou 'Rotterdam Folk": weg met de geiteharen sokken De politieke onmacht van de minderheid Museumbezetters blijven boos Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden Naam Adres Plaats Tel Tr 28 Zonder postzegel zenden aan de T.|d Antwoordnummer b 1000 PA Amsterdam Beiaimg na ontvangst van accepig.ro Overal te koop: f 2.75 Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend) 020 - 46 20 62 EVERDINGEN (ANP) De 53-jarige Cornells de Leeuw uit Everdingen is omgekomen toen hij van zijn paard viel en met zijn hoofd onder het ach terwiel van een kraanwagen raakte De ruiter werd van zijn paard gewor pen, toen het dier schrok van de pas serende kraanwagen ADVERTENTIE Fennis, de fel omstreden huisbaas van duizenden woningen in Rotterdam verwikkeld in vele processen. In een interview. Volgens Centraal Planbureau directeur v. d. Belt i-. „het sombere kabinet waarschijnlijk te optimistisch geweest" En: „Nederlandse Economie krijgt een zwaardere klap dan men verwacht. Omslagverhaal. Chaos bedreigt de Europese vliegvelden. Juist op het moment dat dc vakantiepiek in alle hevigheid losbarst, is er iets mis met de organisatie van het vliegverkeer Martinair-directcur Schroder: „In het zomerseizoen wordt het een drama in de lucht." Woningbouw: alleenstaanden worden nog te vee! vergeten door woningcoöperaties en gemeenten. Een reportage Opinie: Mr. D.M.J. Lasondeovcr „hel Rijn-zoutverdrag komt er nooit" Ex-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel over het gevaar van een kernoorlog door lokale conflicten. Met Joegoslavië als eerste kandidaat. „De communisten zullen zelfs over mijn lijk de macht niet krijgen." Aldus Somoza. Een analyse ter plaatse van dc toestand in Nicaragua Thatcher en de Vakbonden: de messen worden geslepen. Of hts Engeland» Eerste Minister op een paard gokt dal niet meeloopt in de race Arabische Bovcol !..i Jerf I L'Vptc siceJsnit'. \V i .i p.inMJÜcrc Arabische r> Hijsen zakendoen in North Sea Jazz Festival *71). Over geschiedenis en toekomst van deze irntc aderlandse Jazz-happening Dossier: Dc KVP is bijna weg, de KRO is niet zo rooms meer en dc katholieke gcitcnfokvcreniging i gefuseerd met de algemene Het NKV. het Nederlands Katholiek Vakverbond, is aan zijn laatste loodjes bezig. Opkomst en - schijnbare - ondergang van dc roomse vakbeweging Na Parijs-New Vork en Parijs-Bcrliin, nu Parijs-Moskou. Een visuele impressie van deze grote tentoon stelling in het Panisc Centre Pompidou En natuurlijk de wekelijkse Bijkaan uit Parijs. II Bon - I Ik word abonnee van NieuwsNet en I I wi! een kwartaalabonnement i Ik betaal voor het eerste kwanaal t 27,50 (twee nummers gratis). Let op' Wacht met betalen op dc I acceptgirokaart die u zal worden I tocgc/unden Naam Adres Postcode Plaats Bon in open envelop Po Ee Sri 'cd» B J nummer 1071, Amstcidam. SI H, Be I e ie „De economische cowboy san F.uropa." Een interview mei minister van economische zaken Clae» „Wc escaleren in de richting van een economische oorlog."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9