Bomoza: ik moet weg Klaagzang Maleisië en Thailand overdreven 'Maan is bezit van de hele mensheid' ,eger Zuid-Afrika ot diep in Angola Olieramp Mexico onbedwingbaar: natuurramp dreigt Muziek taboe in Iran -n Sandinisten omsingelen hoofdstad Nicaragua ™iiert B. in oktober £nroor Duitse rechter Overeenstemming over nieuw verdrag ruerrilla-aanval in Salisbury Schmidt wil zuiniger voertuigen Contact VS en Palestijnen Instemming met verjaringsbesluit Bonn NDERDAG 5 JULI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET TEHERAN (Reuter, AP. AFP) Muziek begint ook taboe te wor den in revolutionair-islamitisch Iran. Volgens het Iraanse dag blad Bamdad heeft een revolutio nair comité in het noorden van Teheran de verkoop verboden van muziekcassettes omdat „mu ziek anti-islamitisch is". In een brief aan de winkelier schrijft het comité dat zijn handel zal worden geconfisceerd als hij de verkoop van de cassettes niet stopt. In de heilige stad Qom is gisteren het verkeer ontregeld toen grote groepen mensen kwamen kijken naar een openbare geseling nabij de grote moskee. Twee mannen kregen ieder veertig zweepslagen wegens overspel en openbare schennis van de eerbaarheid. Bo vendien gaan de twee een maand de gevangenis in. De linkse oppositie in Iran heeft premier Bazargan ervan beschul digd een reactionaire en antide-- mocratische politiek te voeren. De premier zou ook de arrestatie ondersteunen van revolutionai ren die tegen de sjah hebben ge vochten. Een Iraans weekblad heeft gisteren gemeld dat de laat ste premier onder het sjahbewind Bakhtiar destijds serieus van plan is geweest samen met de marxisten een staatsgreep te ple gen en een republiek te vestigen. lei ïtijANAGUA (AFP. Reuter, p.P, DPA) President Somo- a van Nicaragua heeft toege- ;even dat zijn aftreden onver- 'in nijdelijk is. In de hoofdstad Managua, die inmiddels weer t ;eheel door het Sandinistisch [et Jevrijdingsfront is omsin- dei :eld, worden de geruchten teeds sterker dat de dictator iet land nog vóór zondag zal dferlaten. I tl Main een vraaggesprek met het Japanse tal vondblad „Asahi Avondnieuws" zei lomoza dat hij „onder sterke druk ■Vi an de Verenigde Staten en andere ife inden" wel at zal moeten treden. De nir resident, die volgens het artikel een est itgeputte indruk maakte, zei dat hij vai to IAGEN (ANP) De Nederlandse lorlogsmisdadiger Siert B. die in juli 978 in West-Duitsland werd opge- d poord, moet 29 oktober voor de •ez festduitse rechter terechtstaan. Dit r&} b in Hagen (Nordrhein-Westfalen) be- d end gemaakt. B. is de moord op de *6 oodse broers Meijer en Lazarus Sleu- :tri elberg in april 1945 ten laste gelegd. 'P1( let de nu 58-jarige Siert B. staat de 7-jarige August N. terecht. N. is het- ldl elfde ten laste gelegd. Beiden dien- n len in april '45 bij de grenspolitie in ae )elfzijl, een onderdeel van de Sicher- leitsdienst. >de qp 'oor het proces zijn elf zittingsdagen litgetrokken. Er zal een groot aantal Nederlandse en Westduitse getuigen norden gehoord. met de Sandinisten wil praten over de vorming van een voorlopige rege ring, waarin dan ook de Nationale Garde en de regerende liberale partij zitting zouden moeten hebben. Hij zei dat hij zijn land niet aan de oppositie wilde verkopen, zoals de sjah van Iran dat heeft gedaan. Maar als de Verenigde Staten zijn aftreden wen sen, heeft hij geen keuze, aldus Somoza. In Managua deden gisteren sterke geruchten de ronde dat de dictator zijn vertrek aan het voorbereiden is. Hij zou zaterdag naar de VS vliegen. Een woordvoerder van de regering gaf toe dat de hoofdstad nu weer volledig is omsingeld door de opstan delingen. Vanaf het vliegveld van Ma nagua stegen gisteren nog steeds vliegtuigen op om de plaatsen om Managua, die in handen zijn van de Sandinisten, te bombarderen. Somo- za's luchtmacht is inmiddels geredu ceerd tot een dozijn gevechtsvliegtui gen, transportvliegtuigen en helikop ters. In de straten van de zuidelijke stac Rivas werd gisteren nog hevig ge vochten. Dinsdag hadden de Sandi nisten bekend gemaakt dat ze d« stad, die de zetel van de voorlopige regering van de opstandelingen moet worden, volledig was veroverd. De Nationale Garde blijkt echter nog een aantal zwaar versterkte posities te hebben gehandhaafd. sen betalen met door de Sandinisten versterkte bonnen. Bewoners van Leon, de op één na grootste stad van Nicaragua, mogen de stad slechts verlaten op een pasje van de Sandi nisten. Wie zonder toestemming lan ger dan 24 uur wegblijft, mag de stad niet meer in. Ondanks een voedselzending vanuit Costa Rica is de toestand in Managua nog steeds rampzalig. De opvangcen tra van het Rode Kruis, waar 150.000 vluchtelingen zitten, hebben nog maar zeer weinig voedsel. Na de mas sale plunderingen hebben de winkels nauwelijks meer iets op de planken staan. Banken houden hun deuren gesloten, uit angst voor een massale vraag naar tegoeden. NEW YORK (AP, AFP) De VN-eommissie voor het vreed zaam gebruik van de ruimte heeft na zeven jaar onderhande len overeenstemming bereikt over een nieuw verdrag over de maan. Centraal punt is de vaststelling dat de maan gemeen schappelijk bezit van de hele mensheid is. Onderzoek en mogelijke exploitatie (van delfstoffen) zullen ten goede ko men aan alle landen, ongeacht hun graad van economische of wetenschappelijke ontwikkeling. Geen geld De Sandinisten controleren nu, be halve Managua en Rivas, vrijwel alle belangrijke steden van Nicaragua. De guerrillastrijders zijn begonnen met het uitdelen van rijst en bonen. Water is zeer schaars en bewoners krijgen vaak niet meer dan een glas per dag. Geld is niet meer in omloop, de men- •aal/-. id' nli) t HNDHOEK (AFP, Reuter, AP) Zuidafrikaanse troepen ijn opnieuw Angolees grondgebied binnen gedrongen. Daar- )ij werden twaalf guerrillastrijders gedood en grote hoeveel heden wapens in beslag genomen. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de opperbevelhebber van het Zuidafrikaanse leger. Jan Gelden- huys. Hij zei dat zijn leger de afgelo- Phndodö )en dagen strijders van de guerrilla- ",liuucaic beweging SWAPO, die vechten tegen de overheersing van Zuid-Afrika over Namibië, tot ver over de Angolese jrens heeft achtervolgd. De SWAPO sou dit hebben uitgelokt door grens- jatrouilles met kleine wapens en mortieren aan te vallen. SWAPO van voedsel en medicamen ten voorzien. De voorzitter van de uit 47 landen bestaande commissie, de Oostenrij ker Peter Yankowitsch, noemt dit „een belangrijke doorbraak in de in ternationale samenwerking". Op de onhaalbaarheid van een dergelijk principe voor de oceaanbodem loopt de internationale zeerechtconferentie al jarenlang vast. Yankowitsch legde er de nadruk op dat het principe van gemeenschappelijk bezit van de maan serieuze praktische betekenis heeft. Amerikaanse studies over de vestiging van bewoonde ruimtekolo nies gaan ervan uit dat die na een beginperiode hun grondstoffen op de maan zouden winnen. Yankowitsch vond het van betekenis dat de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en de ontwikkelingslanden zeer actief aan de onderhandelingen had den deelgenomen en uiteindelijk overeenstemming bereikt. Uit het vo rige verdrag, van 1967, is de bepaling overgenomen dat geen enkele staat territoriale aanspraken op de maan kan maken. Militaire bases en instal laties zijn er niet toegestaan, even min als proefnemingen met wapens en militaire oefeningen. Militairen mogen wel deelnemen aan weten schappelijk onderzoek of andere vreedzame activiteiten. Vestiging van stations op de maan moet wor den aangemeld bij de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Een staat die vindt dat een andere staat het verdrag niet nakomt, kan in eerste instantie de vermeende schen der verzoeken om overleg. Wanneer hun meningsverschil blijft bestaan, kan de meest gerede partij een be roep doen op de secretaris-generaal van de VN om het op te lossen. Het verdrag verklaart dezelfde rechtsregels van toepassing voor an dere onderdelen van het zonnestelsel. Het wordt dit najaar voorgelegd aan de Algemene Vergadering van de VN, waar het, gezien de voorgeschiedenis, op brede instemming mag rekenen. Het treedt daarna in werking zodra ten minste vijf landen het hebben geratificeerd. BONN (Reuter. AP) De West duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft de auto-industrie in zijn land opgeroepen auto's op de markt te brengen die minder ben zine verbruiken. Schmidt wil de automobilisten nu nog geen ener- giebeperkende maatregelen op leggen. West-Duitsland is het eni ge land in West-Europa dat geen verplichte snelheidsbeperking voor zijn autowegen kent. In een uitgebreide toespraak tot het parlement de Bondsdag zei de bondskanselier dat de regering de komende winter plannen zal indie nen voor een uitgebreide ontwik keling van gas en productie van kolen. Dit programma zal op zeer grote schaal worden opgezet. Er is een bedrag van meer dan 600 mil joen gulden uitgetrokken voor het maken van synthetische benzine uit steenkolen. Over de auto zei Schmidt: „Op den duur zullen we een compleet nieuw voertuig moeten ontwikke len dat energie bespaart en milieu vriendelijk is." Hij riep de auto industrie op me te werken. In de jaren tachtig zal de olie geen enke le rol meer mogen spelen bij de electriciteitsopwekking. De Beierse minister-president Strauss kanselierkandidaat van CDU-CSU voor de verkiezingen van volgend jaar wierp zich gistermiddag tegen de gebruiken in meteen maar op als de grote tegenspeler van Schmidt. Gewoonlijk mengt een minister-president van een deelstaat zich niet in de Bondsdag-debatten maar kennelijk wilde hij zijn nieuwe status tonen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De „vliegende brandweerman" Red Adair heeft gisteren zijn pogingen om de enorme oliebrand voor de kust van Mexico te stoppen, opgegeven. Nog zeker twee maanden zal de olie ongehinderd in zee kunnen stromen en milieudeskundigen spreken nu al van „de grootste maritieme natuurramp aller tijden". JERUZALEM, CAIRO (Reuter. AP, AFP) Hoge Amerikaanse en Pales tijnse functionarissen hebben in het geheim besprekingen gevoerd over het conflict in het Midden-Oosten, zo heeft de doorgaans goedingelichte Li banese krant AN-Nahar gemeld. De besprekingen zouden „op het hoogste niveau" in de Verenigde Staten heb ben plaatsgevonden, met het doel een Amerikaanse nota voor te bereiden die rekening houdt met de rechten van het Palestijnse volk. An-Nahar gaf niet nader aan of er onder de Palestijnen ook leden van de PLO waren. De VS hebben altijd gewei gerd officieel contact te onderhouden met deze Palestijnse organisatie. De speciale afgezant van de Ameri kaanse president Jimmy Robert Strauss heeft in Cairo meegedeeld dat hij verscheidene besprekingen heeft gevoerd met Palestijnen maar hij acht de kans klein dat de VS spoedig met de PLO gaan praten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton ontkende onomwonden de be richten in An-Nahar. Israëls premier Menachem Begin meent dat een onafhankelijke Pales tijnse staat een Sowjetbasis in het Midden-Oosten zou kunnen worden. In een gesprek met het Madrileense dagblad El Pais zegt Begin: „De Pa lestijnen zijn echt agenten van Mos kou en wij kunnen dat bewijzen." 3eldenhuys maakte bekend dat het leger grote hoeveelheden kleine wa- )ens, machinegeweren en raketlan- ceerders heeft buitgemaakt. Ook had iet Zuidafrikaanse leger kisten met voedsel aangetroffen, onder meer af- comstig uit Nederland. Hij toonde verslaggevers kartonnen dozen met laarop „Giften uit Holland". Ver scheidene Europese landen hebben lit humanitaire overwegingen de Zwarte nationalistische guerrillastrij ders hebben gisteren een raketaanval gedaan op een huls in het centrum van de Rhodesische hoofdstad Salis bury. In de al zes jaar durende oorlog zijn guerrillastrijders nog nooit zo diep het land binnengedrongen. In het beschoten huis woont de Grieks-orthodoxe aartsbisschop Cy ril Papadopoulos. Hij raakte niet ge wond. De woning staat in een wijk, waar veel ministers en andere hoog waardigheidsbekleders wonen. De Rhodesische politie acht het niet uit gesloten dat de aanval voor iemand anders was bedoeld. Zowel premier Muzorewa als president Gumede woont op nog geen twee kilometer van het huis van de bisschop. BONN (DPA, Reuter, AP) Uit alle delen van de wereld is gisteren met instemming gereageerd op het be sluit van de Westduitse Bondsdag de verjaringstermijn van dertig jaar voor onder meer oorlogsmisdaden op te heffen. Het Wereld Joods Congres zei dat het besluit moreel en politiek belangrijk is. Philip Klutznick, de voorzitter van de organisatie, heeft zijn dank be tuigd in een brief aan de voorzitter van de Bondsdag Richard Stücklen. De bekende nazi-Jager Simon Wie- senthal noemde de beslissing een mo rele overwinning voor de overleven den van de Jodenvervolging. De bete kenis van het besluit is meer moreel en politiek dan juridisch. De reacties in Polen waren wat terug houdender. De commissie voor on derzoek naar nazimisdaden was wel ingenomen met de beslissing maar vindt haar niet ver genoeg gaan. Vol gens de commissie behandelt West- Duitsland oorlogsmisdaden nog niet als zodanig en blijft het vraagstuk van het actief opsporen van nazi's nog een twistpunt. Serge en Beate Klarsfeld die zich met name vanuit Frankrijk hebben inge zet voor het opsporen van nazi's zijn wel enthousiast. „Een positieve en moedige beslissing die West-Duits land siert." aldus de Klarsfelds. Zwitserland heeft laten weten het voorbeeld van de Bondsrepubliek te zullen volgen en de verjaringstermijn ook op te heffen. Al meer dan een maand spuit er een dikke brei zwarte olie uit een boor- platform in de Golf van Mexico, na dat een explosie de installatie had vernield. De brand die daarbij ont stond en nog steeds voortwoedt, ver teert slechts een klein deel van de uitstromende olie. Er is inmiddels al een olietapijt ontstaan van meer dan tweehonderd vierkante kilometer. Niet alleen dreigt er een ramp voor de Mexicaanse stranden en garnalenin- dustrie. maar ook moeten de Verenig de Staten rekening houden met ern stige aantasting van hun oostkust. Deskundigen uit de hele wereld zijn al die tijd koortsachtig in de weer geweest de stroom zwarte drab te stuiten, maar zonder resultaat. Red Adair. de befaamde bestrijder van brandende oliebronnen is dagen lang in een onderzeeboot op honderden meters beneden de waterspiegel in de weer geweest om de pijpleiding af te sluiten. Het enige dat hij bereikte was een lichte vermindering van de stroom door een veiligheidsventiel op 52 meter onder water gedeeltelijk te sluiten. De Mexicaanse staatsolie maatschappij Pemex gaf gisteren toe geen enkele hoop meer te hebben dat er nog op korte termijn een oplossing wordt gevonden. Twee maanden Het enige dat nu nog overblijft is het boren van twee nieuwe gaten in de zelfde oliebel, op 3600 meter diepte. Dit zal de druk op de brandende bron wegnemen en het mogelijk maken het vuur te doven. Het boren van die gaten gaat volgens Pemex minstens twee maanden duren. Tegen die tijd zullen 350 miljoen liters ruwe olie in zee zijn gestroomd, aanzienlijk meer dan het schip „Amoco Cadiz" vorig jaar verloor de Franse kust. Dit is voor ecologen aanleiding te spreken van de grootste ecologische ramp in de wereldgeschiedenis. De visserij in de Golf in Mexico is inmid dels al verboden. De tijd van de wer velstormen in dit gebied staat voor de deur en de kans dat de vlek naar het vasteland wordt geblazen is zeer groot. Weerdeskundigen voorspellen dat de oostkust van dc Verenigde Staten dan ook een flinke portie krijgt te verwerken. Gespecialiseerde schepen proberen, met chemische middelen de olielaag tot zinken te brengen. Dat lukt voor een deel. maar zeebiologen wijzen er op dat de resten, die naar de zeebo dem zinken, onherstelbare schade aan het voor het biologisch even wicht cruciale plankton toebrengen. De Golf van Mexico is een van de rijkste gebieden ter wereld, met name voor de voortplanting van schaal dieren. Palmenstranden Het Mexicaanse schiereiland Yuca tan loopt het eerste gevaar. De hagel witte palmenstranden en rijke ko raalriffen zijn een belangrijke toeris tische trekker. Een andere bron van inkomsten is de garnalenvisserij en verwerking. Sinds 2 juli mogen de schepen op last van de Mexicaanse autoriteiten niet meer uitvaren en dat zal de komende twee maanden wel zo blijven. Het is nog maar de vraag of er daarna, als de oliestroom gestopt is, in de wijde omtrek nog één garnaaltje te bekennen is. De vijfdui zend gamalenvissers én de duizenden arbeiders in de verwerkende indus trie kunnen beter maar alvast naar ander werk omzien. De olieramp heeft tot nu toe weinig aandacht gekregen van de internatio nale pers. Het Mexicaanse weekblad Proceso publiceerde maandag een ge sprek met één van de ^latformarbei- ders. die bij de explosie van 3 juni aanwezig was De ooggetuige ver klaarde dat bij het ongeluk acht Mexicaanse arbeiders waren omgeko men. Hij zei dat het ongeluk veroor zaakt was door één van de 25 Ameri kaanse technici op het platform en dat het om sabotage zou gaan door Johan ten Hove De angst van de regeringen van sommige Zuidoost-Aziatische landen dat ze de komende jaren zullen „blijven zitten" met een groot aantal vluchtelingen, als ze hun poorten nu niet sluiten voor nieuwkomers is terecht. Inderdaad is het proces van hervestiging van vluchtelingen in andere landen een zeer moeizaam en zeer tijdrovend proces. De aantallen vluchtelingen die daadwerke- lijk de kampen verlieten stonden in geen verhouding tot die welke er dagelijks bij kwamen. De kritiek van deze regeringen op de lakse houding van veel westerse landen ivas en is terecht. Maar de vele klaagzangen over de financiële lasten die de vluchtelingen deze landen momen teel opleggen zijn schromelijk overdreven en zijn zeker geen vrijbrief voor een slechte behandeling van de vluchtelingen. De financiële lasten voor de opvang van de vluchtelingen worden volledig gedragen doro de UNHCR. het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, en hulporganisaties als het interna tionale Rode Kruis en haar zusterorganisa ties de Rode Halve Maan. Zij richten de kampen in, «verschaffen het materiaal voor de onderkomens, zorgen voor de voeding, het water, de medische zorg en dragen de kosten voor het vervoer van de vluchtelin gen. Als de mensen worden opgenomen door andere landen, draagt meestal het ontvangen land de reiskosten en als dat niet het geval is, doen de hulporganisaties het. De kosten voor de regeringen van de landen waar de vluchtelingen in eerste instantie aankomen, zijn vooral personeelskosten, een ambtenarenapparaat dat inderdaad bij ie registratie moet worden ingeschakeld en iet leger, de marine en het politieapparaat dat voor bewaking van de kusten, de gren zen en de kampen moet zorgen. De kosten hiervan zijn moeilijk te ramen, omdat we er hopelijk vanuit mogen gaan dat ambtena ren in de Zuidoost-Aziatische landen ook normaal wel hun werk hebben en de veilig heid van het land en in het land het leger, de marine en de politie ook zonder vluchtelin gen wel ter harte gaat. Verdienen In feite verdienen de landen aan het vluch telingenprobleem, omdat vrijwel alle mate rialen die voor de kampen nodig zijn, en vrijwel alle voedselvoorraden (terecht) in de landen zelf gekocht worden. Waarbij reke ning wordt gehouden met de lokale mark ten. Voedsel voor ruim veertig duizend vluchtelingen op Poelau Bidong, het eiland voor de Maleisische oostkust, kan niet al leen in Koeala Trengganoe. de dichtsbij- zijnde stad, gekocht worden. De hoeveelhe den die nodig zijn zijn enorm en zouden zeker de prijzen in Trengganoe zodanig opdrijven dat de lokale bevolking in moei lijkheden zou komen. De UNHCR koopt ook in in de hoofdstad Koeala Loempoer. Hulpverlening aan vluchtelingen is niet al tijd even makkelijk. In veel westerse landen worden hulpacties gestart en het is dan zo als die apparatuur ook in Hong Kong of Singapore te koop is. Om over wollen sok ken voor vluchtelingen in een kamp met een gemiddelde temperatuur van ver boven de dertig graden nog maar te zwijgen. Maar dit alles ter zijde. Status Thailand, waar in totaal bijna 160.000 vluchtelingen in kampen zitten, de naar schatting veertigduizend „illegalen" niet meegerekend, klaagt over de grote financië le last die het vluchtelingenprobleem de zwakke economie van het land oplegt. De kosten voor de 160.000 komen echter geheel voor rekening van de UNHCR en de Thaise overheid maakt het zich zelf niet gemakke lijker door aankomende vluchtelingen niet de status van vluchteling te geven. Als de V©rStONnQ mensen geen vluchteling mogen heten, mag de UNHCR niets voor ze doen en moet de Thaise overheid zelf voor de kosten op draaien. de mensen van dorst omkomen? Uitbarstin gen van geweld zijn dan niet te voorkomen. Waarom mogen de vluchtelingen niet aan land komen, waarom wordt er niet een ruimer kamp ingericht, dat niet te ver van een hoofdweg ligt en dus per vrachtauto te bevoorraden is en waar water naar toe ge leid kan worden. De kosten daarvan komen niet voor rekening van de Maleisische rege ring. „Veiligheidsredenen", zo antwoorden de Maleisische autoriteiten meestal op dit soort vragen. En inderdaad is een eiland als Bidong met één patrouilleboot volledig van de buitenwereld af te snijden en blijkbaar wegen de onmenselijke omstandigheden waaronder de vluchtelingen op Bidong moeten leven daar niet tegen op. Poelau Bidong, waar meer dan veertigduizend vluchtelingen werden neergezet. aardig voor de gevende mens dat er bepaal de hulpgoederen voor bepaalde mensen in bepaalde kampen uit de bus komen, In plaats van een groot bedrag in geld dat ergens op een gironummer van de Verenig de Naties in Genève wordt gezet. Begrijpe lijk allemaal, maar niet zo handig. Melkpoe der voor baby's dat met water aangelengd moet worden in een kamp waar vers water een groot probleem is en waar de baby's er diarree van krijgen is niet zo handig. En zeker niet als het spul per vliegtuig uit Europa moet worden aangevoerd en er in het ontvangende kamp geen opslagruimte is. De UNHCR en de andere hulporganisa ties ter plaatse hebben het liefst geld, waar van ze zelf mogen beslissen waar. wanneer en hoe het besteed moet worden. Medische apparatuur per vliegtuig opsturen vanuit Europa is een zeer dure en onzinnige zaak, Ook Maleisië maakt het zichzelf en de hulp organisaties bepaald niet gemakkelijker door van de 75.000 vluchtelingen er meer dan veertigduizend te dumpen op een ei land voor de kust, waar geen water aanwe zig is en de bewoonbare ruimte veel te klein is. De kosten die de bevoorrading van het eiland met zich meebrengen zijn enorm. Alles moet met kleine boten naar het eiland gebracht worden, omdat er niets aanwezig is. Bij ruw weer is het eiland niet te bevoor raden en de hulporganisaties maken zich grote zorgen over de komende moesson. Het veel te volle eiland zal veranderen in een modderpoel, met alle kans op besmettelijke ziexten. Het eiland is onleefbaar vol en de spanning ls er te snijden. Wat gebeurt er als er straks bij voorbeeld gedurende een week of nog langer geen voedsel en, wat nog erger is, geen water vervoerd kan worden. Moeten Maar een kamp op het land moet door het leger ook wel af te grendelen zijn. waarbij de vraag of dat alles zo noodzakelijk is nog buiten beschouwing blijft. Een moeilijkheid is dat Maleisië een federatie van deelstaten ls, waar de opvang van vluchtelingen door de deelstaten bepaald wordt. En geen van de deelstaten is er erg happig op om veertig duizend vluchtelingen, voor het merendeel van Chinese afkomst, op zijn gebied te huisvesten. De deelstaten zijn zo mogelijk nog meer bevreesd voor „verstoring" van de delicate raciale verhoudingen tussen Ma lelers. Chinezen en Indiërs, dan de centrale regering zelf Maleisië snijdt zichzelf in de vingers met het eiland Bidong. omdat er op het eiland geen faciliteiten zijn voor de hervestigings teams uit de verschillende westerse landen, zodat er grote vertraging optreedt in het vertrek van vluchtelingen naar derde lan den. En als de Maleisische regering iets graag wil, dan is het wel een snelle ..resettle ment" van alle vluchtelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7