Eerst zelf 'n overtuiging hebben Tekening van een lezer •Vojecten buitengewoon onderwijs Niet Blij in de Rij Trouw Commentaar (et koekoeksei (1) Iet koekoeksei (2) 'lan van staatssecretaris Hermes: Nieuwe Tweede Kamervoorzitter Dick Dolman: 0/;U VARA- medewerkers tegen nieuwe koers 'Haagsche kringen' 'Prachtig om in schaduw te staan van Vondeling' CAO-akkoord koopvaardij Scholten niet tegen nieuwe kernwapens in Verenigde Staten BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 enkele maanden worstelt het jbinet nu met de vraag wat het |n moet met de „postbank". Het met het wetsontwerp van het jrige kabinet om PCGD (postgi- i) en RPS (rijkspostspaarbank) tnen te voegen en uit te laten jjeien tot een compleet bankbe- fijf. Blijkbaar heeft het huidige Ibinet het akelige gevoel dat het n koekoeksei uitbroedt. Was t niet de toenmalige socialistic he minister van financiën Dui nberg die, terwijl het kabinet na f kamerverkiezingen demissio- jir was en de premier zijn tijd Ode met het formeren van een ♦eede kabinet-Den Uyl, het wets- twerp indiende als één van de üke dingen voor linkse mensen? hike aarzelingen ten spijt is er liter weinig reden de postbank |g langer met wantrouwen te be tenen. Het plan op z'n merites oordelend is er zelfs alle aanlei- ng spoed te betrachten. rijkspostspaarbank en in min- re mate de giro stammen uit een d waarin „de kleine man" bij de wone banken niet terecht kon. e banken waren er voor bedrij- n en zakenlui, en werden dan k „de handelsbanken" ge- emd. Door de automatisering is hter juist die kleine man een er aantrekkelijke klant gewor- n voor de vroegere handelsban- n. Strikt genomen zou je zelfs nnen stellen dat Giro en RPS nnen verdwijnen, nu deze over- idstaken alsnog door het parti- en derde verschijnsel, wellicht et het voorgaande samenhan- nd, betreft de rentabiliteit van t bankbedrijf. Alle sectoren van is bedrijfsleven maken goede en ichte tijden door, nogal wat sec- ren thans vooral slechte tijden, et dagbladbedrijf maakt, om aar eens dicht bij huis te begin- in, thans goede jaren, na een tie slechte. Het verzekeringsbe- fijf door velen nog gaarne iorgesteld als een goudmijn is ïk niet meer wat het geweest is, de schadeverzekeringen vaker rlies dan winst opbrengen. Zo innen we doorgaan. De zevental- n van vette en magere jaren eelen elkaar af. is echter in onze economie een fctor voor welke, dwars door alle onomische golven heen, ieder uw jaar een vetter jaar is en dat het bankwezen. ij zijn daarom niet erg onder de druk van het gesputter van onze Dte banken tegen de komst van postbank. Het bevorderen van n gezonde concurrentie in het nkwezen is, naar onze mening, hoofdtaak van de nieuwe bank. teraard mag het geen concurren- vervalsing worden, en zal de stbank moeten worden onder- irpen aan alle voorschriften en ten (zoals vennootschapsbelas- g) waaraan de grote particuliere nken zijn onderworpen. Een ge- nde concurrentie is, in een eco- mische orde van liberale oor- ong als de onze, in hét belang h alle mensen, ook de niet-linkse :nsen. Ten onrechte proberen de .culier initiatief zijn overgenomen. Er is echter nog meer gebeurd dan dat de gewone man is ingelijfd bij de klandizie van de grote banken. Gelijktijdig heeft zich een sterke concentratie voltrokken in het bankwezen. Ons land telt een stuk of zeventien zelfstandige banken, maar de drie grootste ABN, Rabo en Amro beslaan samen al 60 procent van de markt voor bankactiviteiten. Zestien jaar gele den waren er nog 114 zelfstandige banken, en was er een hele scala van grotere en middelgrote en klei ne bankbedrijven. Een ander gegeven is dat de ban ken voor de financiering van ons bedrijfsleven de laatste twintip jaar steeds belangrijker zijn ge worden. In tegenstelling tot vroe ger drijven talloze bedrijven niet meer grotendeels op eigen vermo gen (geld van aandeelhouders) maar op vreemd vermogen (geld van banken en andere geldschie ters). Niet voor niets heeft de vori ge minister van economische za ken, Lubbers, de overheidsfacili- teit van de „achtergestelde lening" geïntroduceerd, juist voor de ge zonde bedrijven. De „macht" van de banken is dus in tweeërlei opzicht fors gegroeid, enerzijds door de sterke concen tratie, en anderzijs door de geslon ken betekenis van het eigen be drijfsvermogen. linkse mensen de postbank in te lijven bij de dingen die uitsluitend voor hen leuk zijn. Wij menen derhalve dat de post bank in staat moet worden gesteld uit te groeien tot een complete bank. Dat betekent dat deze bank ook het terrein van de kredietver lening aan bedrijven dient te be strijken. Men mag daarbij de ogen niet sluiten voor het feit dat de nieuwe postbank dit belangrijke en moeilijke onderdeel van het bank- vak nog helemaal moet Ieren. Daarom zou het verstandig zijn de postbank voorlopig beperkt te la ten starten, bijvoorbeeld door de kredirtverlening ten behoeve van investeringen te binden aan een plafond van, bijvoorbeeld een of enkele honderdduizenden guldens per bedrijf. Die limiet zou dan in de verdere toekomst geleidelijk naar boven kunnen schuiven, en op den duur kunnen verdwijnen. De limiet hoeft niet te gelden voor de financiering van foonbetalingen van bedrijven. Daarmee zijn, bij bedrijven met grote aantallen werknemers, maandelijks giganti sche bedragen gemoeid. Een limiet bij deze financiering zou de post bank voor tal van bedrijven onaan trekkelijk maken. Deze vorm van financiering vergt echter minder specifieke kennis van het bankiers vak, en levert minder grote risico's op. Dit alles overziend is er voor het kabinet te weinig reden tot be duchtheid. Het koekoeksei moet nu maar spoedig worden uitge broed. door Hans Goslinga en Bram Pols DEN HAAG De voorzittersstoel in de Tweede Kamer is een nieuwe tussenhalte in de zorgvuldig uitgestippelde loopbaan van Dick Dolman. Als middelbare scholier, in het begin van de jaren vijftig, wist hij al dat hij Kamerlid wilde worden. Vrijwel elke stap heeft hij sindsdien op dat doel afgestemd. Zijn keuze voor de Paf tij van de Arbeid was vanzelfsprekend, door zijn afkomst bepaald. „Ik heb nooit een ontmoeting met het licht van boven gehad. Het is geleidelijk gegaan. Er was geen speciale aanleiding," zegt hij. In het gezin van hoofdmeester Dol man is Dick enig kind. Ze wonen in het buurtschap Empe in de oostelijke hoek van de Veluwe. Daar staat ook de openbare lagere school, waar zijn vader vijfendertig jaar hoofd van is geweest. Het is een wat merkwaardi ge streek: voor de ene helft agrarisch, voor de andere helft sterk geïndustri aliseerd (papier). De kerkelijken zijn gematigd en stemmen in die tijd CHU, de papier- arbeiders zijn PvdA. Vader Dolman is pacifist en heeft voor de oorlog nog gestemd op de CDU, de enige pacifis tische partij die toen nog bestond. Na de oorlog stapt hij over naar de PvdA en dat blijft zo. Onderburgemeester Door zijn vele activiteiten in het dorpse verenigingsleven (zang, to neel, zondagsschool, maatschappe lijk hulpbetoon) staat de oude Dol man bij de bevolking bekend als „de onderburgemeester.'' Volgens zijn^ zoon had hij een brede maatschappe lijke belangstelling, maar kwamen veel activiteiten uit het feit dat hij hoofd van de school was. Een gebeurtenis die een grote indruk maakt op de jonge Dolman speelt zich af in de laatste oorlogswinter. Na de slag om Arnhem in september '44 worden honderdduizend Arnhem mers ondergebracht op dorpen op de Veluwe. Ook Empe, waar vader Dol man evacuatiecommissaris is, toont zich hulpvaardig. „De bevolking ver dubbelde, wij kregen er twee gezin nen bij in ons enigszins monumentale huis. Ik had ineens vijf zusjes. Het waren interessante families. De moe der en zusjes van Pierre Jansen en de familie van het later KVP-Kamer- lid Verhoeven." Stemt Drees Dick Dolman raakt in het begin van de jaren vijftig in de politiek geïnte resseerd. Hij herinnert zich, dat hij bij de verkiezingen van 1952 met zijn vader en politieke bijeenkomst in het nabijgelegen Zutphen bezoekt, waar het PvdA-Kamerlid Scheps spreekt. „Ik was daar zeer van onder de in druk. Scheps kon een zaal plat krij gen. Ik weet ook nog, dat we 's avonds thuis kwamen en op het schoolplein een groot bord aantroffen met „stemt Drees" erop. Daar waren we het na tuurlijk mee eens, maar mijn vader vond dat zo'n bord niet op een pu bliek plein kon staan. We hebben dat bord toen uitgegraven. Er fietste een man voorbij die riep: goed zo, mees ter. Dat was natuurlijk het ergste van alles." Als hij zijn gymnasium-diploma op zak heeft, gaat hij naar Amsterdam om economie te studeren. „Ik koos economie omdat ik in de politiek wil de. Het was niet andersom. Ik wilde Kamerlid worden." Hij wordt lid van de politieke studentenvereniging Po- liteia en van de Nieuwe Koers, de jongerenorganisatie van de PvdA. In het corps ontmoet hij Eric Jur- gens, Frits Bolkestein en Ed van Thijn, die hij alledrie als Kamerlid voor PPR, VVD en PvdA zal weer zien. Hij doet verder wat aan toneel en loopt mee in de marge van het studentencabaret van Hans van den Berg, Peter Lohr en Hedy d'Ancona (nu lid van de Eerste Kamer voor de PvdA). Hij vertaalt een programma voor het cabaret in het Engels, maar hoort er niet echt bij. „Het was een zeer hechte groep, je kwam er niet gemakkelijk tussen." Met de voorbereiding van zijn politie ke carrière verlopen de zaken voor Dolman voorspoediger. Hij werkt een half jaar bij de Wiardi Beekman- stichting. het wetenschappelijk bu reau van de PvdA en door dit contact krijgt hij na zijn studie en militaire dienst de kans om onder toezicht van de Amsterdamse prof. Querido een onderzoek te verrichten naar het sub sidiestelsel in de gezondheidszorg. Aan dit onderwerp wijdt hij ook zijn Met zijn 44 jaar wordt Dick Dolman de jongste voorzitter van de Tweede Kamer die ons land ooit heeft gekend. Hij heeft bewust op die post gemikt. Toen de PvdA in 1977 een tweede zetel kreeg in het presidium van de Kamer, stelde hij zich daarvoor kandidaat. Wanneer Vondeling in 1981 zou afzwaaien zou hij in elk geval sterke papieren hebben. Door het tussentijdse vertrek van Vondeling naar Straatsburg is het voor Dolman allemaal wat sneller gegaan. Een gesprek met de nieuwe voorzitter die „het al prachtig zou vinden als hij in de schaduw van zijn voorganger kan staan." proefschrift en dit voert hem naar werkt onder Muntendam en Kruisin- zijn eerste Haagse functie: ambte naar op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, waar hij Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. er k Jnt'/iJcers je e.r~ /cx /i ADVERTENTIE an onze Haagse redactie EN HAAG Staatssecreta- Hermes (Onderwijs) wil in de hand van een vijftal ojecten werken aan de ver- ïre ontwikkeling en vernieu- ing van het buitengewoon iderwijs. Hij heeft daarvoor :n voorlopig activiteiten- an gemaakt, dat is toege- uurd aan scholen, iderwijsorganisaties en ou- :rs. Vóór 1 oktober kunnen j op dit plan commentaar :ven. et de vijf projecten wil de staatsse- ïtaris inzicht krijgen in het functio- ren van het buitengewoon onder is. Aan de hand daarvan kan dan paald worden in welke richting dit iderwijs zich moet ontwikkelen. In !t schooljaar 1980-'81 moet al met projecten wmrden begonnen. Jlgens Hermes gaat het buitenge- oon onderwijs op dit moment de int op van gespecialiseerd onder is voor kinderen met ontwikke- igsstoornissen, waarin de orthope- igogiek (opvoeding van geestelijk ivolwaardige of ontwikkelingsge- oordc kinderen) een belangrijke aats inneemt. Deze kinderen kun- n alleen goed geholpen worden in Staatssecretaris Hermes een school die als orthopedagogisch onderwijsinstituut functioneert, meent de staatssecretaris. Schoolsoorten Die gedachte staat ook min of meer centraal bij de projecten. Zo zal aan de hand van een van de projecten worden nagegaan of er schoolsoorten kunnen worden gecreëerd die meer van de orthopedagogische en minder van de medische benadering uitgaan. Een ander project is bedoeld om in zicht te krijgen in het werken met „handelingsplannen". Dat zijn plan nen waarmee de positieve ontwikke ling van het kind wordt gestimuleerd. Verder komen er projecten op het gebied van de personeelsformatie (hoeveel deskundigen heb je nodig en hoeveel tijd gaat dat kosten?), dat verwijzing en toelating en tenslotte de overgang tussen buitengewoon en gewoon onderwijs. Bij dit laatste pro ject zal onder meer worden bekeken of het mogelijk is een kind van het gewone onderwijs tijdelijk onder te brengen in het buitengewoon onder wijs. Voor de indeling in (nieuwe) school soorten zal worden gekeken naar mo- gélijkhedén voor integratie. In het plan van Hermes wordt in dit ver band genoemd het samensmelten van onderwijs aan kinderen metleer- en opvoedingsmoeilijkheden (LOM) zeer moeilijke opvoedbare kinderen (ZMOK), moeilijk lerende kinderen (MLK) en onderwijs aan ziekelijke kinderen. Op het ogenblik zijn er zeventien soorten buitengewoon onderwijs en daar kan best wat in worden gesne den, blijkt uit het activiteitenplan. Er komt overigens binnenkort in Am sterdam een nieuwe school voor geïn tegreerd buitengewoon onderwijs (in de Bijlmer). In die school komen straks kinderen die normaal gespro ken LOM. ZMOK. MLK of onderwijs aan ziekelijke kinderen zouden zijn gaan volgen. Van Kemenade Het activiteitenplan van Hermes is een uitvloeisel van de nota speciaal onderwijs, die tot stand kwam onder de vorige minister van onderwijs Van Kemenade. In grote trekken heeft de staatssecretaris die nota als uitgangspunt genomen. In september zullen de nota en een beleidsnotitie van Hermes daarover aan de orde komen in de Kamercommissie voor onderwijs. Hoeveel projecten er in totaal zullen worden opgezet, is nog niet duidelijk. Dat hangt onder meer af van de reac ties op het activiteitenplan. De be doeling is dat de projecten worden ondersteund door schoolbegelei dingsdiensten en landelijke pedago gische centra. Ook zouden de pedolo gische instituten hierbij een rol kun nen spelen. Voor de projecten is in het eerste jaar vijf miljoen gulden uitgetrokken; het bedrag loopt op tot twaalf miljoen in het laatste jaar (1987-'88. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Een groot, deel van de medewerkers van de VARA televi- siedienst heeft zich uitgesproken te gen de nieuwe opzet van Haagsche Kringen'. In een schriftelijke verkla ring aan de ondernemingsraad, het dagelijks bestuur en de projectgroep televisie (die zich bezighoudt met het televisiebeleid bij de VARA red.) hebben zij met grote klem verzocht zowel het programma 'Haagsche Kringen' in de bekende opzet als de medewerkers Koos Postema. Joop van Tijn, Harry van Wijnen en Siem Suurhoff te behouden. De verklaring is gekant tegen het voorstel van eindredacteur Hans Ja cobs van 'Haagsche Kringen' om ge bruik te maken van de drie vaste scherp te zijn, maar ook. altijd de andere kant te laten zien." Niet het type van de gepassio neerde socialist hè? „Ik heb de opmerking van prof Geijl tot mijn lijfspreuk gemaakt: Ik ben liberaal dus socialist." Weet de carrièreplanner Dolman nu al wat hij na het voorzitter* schap gaat doen? „Ik zou natuurlijk twintig jaar ka mervoorzitter kunnen blijven, maar daarvoor heb je wel elke keer het vertrouwen van de Kamer nodig. Ik heb al gezegd: ik zou ooit nog wel een kabinetspost willen. Niet de volgende keer, maar misschien later. Als het maar de publieke zaak betreft. Het bedrijfsleven vind ik te eenzijdig en het maken van winst trekt me per soonlijk niet aan. Voor de weten schap ben ik te rusteloos." Ondankbaar Het lijkt niet erg dankbaar om een man als Vondeling op te volgen. „Het is een uitstekend voorganger, een geweldig voorbeeld. Omdat het zo'n goeie was, zou ik het al prachtig vinden als ik in zijn schaduw kan staan." Wat vindt u zo aantrekkelijk aan dat voorzitterschap? „Ik ken geen politieke functie die zoveel interessante aspecten combi neert. Je blijft lid van je eigen fractie, je vertegenwoordigt de Tweede Ka mer naar buiten, je leidt de vergade ringen en bereidt die ook voor en dan run je ook nog het hele kamerbedrijf. Verder de contacten met de pers, de officiële gebeurtenissen waarvoor je wordt uitgenodigd." Grappen ga. Later stapt hij over naar het mi nisterie van economische zaken, waar hij als hoofd van de afdeling parle mentaire zaken nog een stapje dich ter bij zijn doel komt. Duivels genoegen De PvdA zit dan in de oppositie en Dolman vertelt, dat hij er onder zijn toenmalige minister De Block „een duivels genoegen in schept zijn par tijgenoten met de scherpste argu menten te bestrijden". Druiste dat niet in tegen zijn eigen idealen? „Nee, er zijn nooit wrijvingen geweest. Je kunt als ambtenaar intern je mening geven. Je moet niet uit de school •klappen. Als er dingen gebeuren die echt tegen je principes ingaan, ga je weg. Maar zoiets heeft zich nooit voorgedaan. Er gebeurden wel dingen waar ik het niet mee eens was, maar je moet altijd pragmatisch zijn." Dat klinkt vreemd uit de mond van een socialist. „Misschien wel ja. Maar als iedereen het ergens over eens is, heb ik de neiging om tegenargumenten te zoe ken. Dat wordt niet altijd geaccep teerd. Ik denk dat het voortkomt uit mijn vrijzinnige opvoeding, waarbij ik geleerd heb dat Je eerst zelf een overtuiging moet hebben alvorens je je ergens bij aansluit. En ook door mijn wetenschappelijke opleiding. De neiging om te relativeren heb ik sterk en ik handel meer beredeneerd dan gevoelsmatig." Is dat de verklaring voor het feit, dat Dick Dolman niet erg popu lair is geworden in zijn partij? „Ja, waarschijnlijk. En daar komt dan ook de aard van het beestje nog bij. Ik heb altijd geprobeerd om wel VARA-medewerkers in politiek Den Haag. Joris van den Berg. Paul Witte- man en Jan Tromp en zodoende de bekende medewerkers van 'Haagsche Kringen' „die dit programma afgelo pen periode kleur hebben gegeven voor de VARA, te behouden." De medewerkers vinden in hun ver klaring dat „op lichtvaardige wijze door de verantwoordelijke functiona rissen en instanties bij de VARA, met de belangen van het programma en van de betrokken medewerkers (al of niet in vaste dienst) is omgespron gen". De brief is ondertekend door zesendertig personen Opgemerkt wordt dat in de vakantieperiode niet alle tv-medewerkers benaderd kon den worden. het moet u zijn opgevallen dat, toen uw kandidatuur bekend werd, vrijwel iedereen over uw „grappen" is gevallen. „Ja, dat is een eigen leven gaan lei den, die onbegrepen humor Er zijn wel eens grappen op hun gezicht ge vallen. maar soms is er ook wel gela chen. Kijk, een cabaretier gaat zijn programma eerst uitproberen en schrapt dan de helft van zijn grap pen. Maar inderdaad, sommige grap pen had ik beter niet kunnen maken. De kritiek laat ik over me heen ko men. Ik lig er niet wakker van. Aan de andere kant, als zovelen iets opmer ken, is dat wel een waarschuwing. Ik zal er dus wel rekening mee houden." ROTTERDAM (ANP) De belang rijkste CAO's in de koopvaardij zijn rond. De Federatie van werknemers organisaties in de zeevaart (FWZ) heeft bekend gemaakt dat na lange onderhandelingen akkoorden zijn be reikt voor zowel de grote handels vaart met ongeveer achtduizend werknemers, als de kustvaart met vijfduizend werknemers. Met de Ned- loyd-groep in Rotterdam onderhan delt de FWZ nog. Bij Shell is de CAO rond. De Nedlloyd en de Shell-tan- kers kennen een eigen CAO. Onder handelingen dit jaar over een centra le CAO zijn mislukt. De leden van de FWZ hebben de CAO-akkoorden, die hun door hun organisaties waren voorgelegd goed gekeurd. Van werkgeverszijde komt het flat naar verwachting zonder eni ge moeilijkheden, binnen een paar weken. Voor de grote handelsvaart zijn de belangrijkste akkoorden uit de nieu we CAO de installering van een com missie die de vervroegde uittreding bestudeert en een overeenkomst over een werkgelegenheidsparagraaf Dit laatste slaat op de overeenkomst tus sen FWZ en werkgevers, dat eventue le onstslagen, bijvoorbeeld door func tie-combinatie. eerst gelden voor zeelieden met een andere nationali teit dan de Nederlandse. De CAO voor de kustvaart komt in grote lijnen overeen met die voor de grote handelsvaart. De werkgelegen heidsparagraaf gaat gezien de kleine bemanning op een coaster niet op. Wel is een eerste aanzet gegeven voor een afvloeiingsregeling bij ontslagen voor zeelieden van 55 Jaar en ouder. DEN HAAG Minister Scholten van defensie ziet geen reden om zich uit te spreken tegen het Amerikaanse plan voor nieuwe strategische kernwapens in de VS. Scholten zegt dit in antwoord op vra gen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. die informatie had gevraagd over de ontwikkeling van het mobie le. intercontinentale raketsysteem MX. Dat de Verenigde Staten door het MS-programma het vermogen zouden krijgen om hun tegenstander „in een eerste klap" uit te schakelen, moet volgens Scholten uitgesloten worden geacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5