Toneelspelen met Guus Hermus Vraag de folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld' Wij helpen. ABN Bank Uitstekende start van Haarlemse orgelmaand Europese primeur in het Haags Gemeentemuseum A\uw eiszakeo Het wonderland van het theatermuseum En dan nog NOS controleert Radio Delmare Munt waarmerkt gouden plaat 'Nubië aan de Nijl' RBHBanK DONDERDAG 5 JULI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten Links aan het tafeltje hiernaast zit Guus Hermus althans een levensgrote foto van hem klaar om met wie maar tegenover hem gaat zitten een klein scènetje te spelen. Het initiatief moet wel van de gast uitgaan. Die moet op een knopje drukken en Guus begint te praten. Zijn tegenspeelster, zoals hierboven, hoeft niet te improviseren. De tekst ligt op het tafeltje. Als het scenetje uit is kan zij terugluisteren wat zij er van gemaakt heeft. Dat ls één van de aardigheidjes van de tentoonstelling ,;Wonderlanddie tot 22 oktober in het Toneelmuseum wordt gehouden. Dat museum heet tegenwoordig Theatermuseum, is bo vendien onderdeel geworden van een breder opgezet Nederlands Theater Instituut, maar zit nog altijd op de zelfde plek: het prachtige zeventlen- de-eeuwse grachtenhuls aan de He rengracht 168 in Amsterdam. Vorig Jaar is het samengegaan met het Ne derlands Centrum van het Internatio naal Theater Instituut en met de stichting Theater Klank en Beeld, die beide in het grachtenhuls ernaast (Herengracht 166) waren en zijn on dergebracht Om anderen te laten zien wat dat samengaan betekent is de tentoon stelling „Wonderland" gemaakt. Een suggestief overzicht van wat de drie instellingen, nu onder één hoedje ge vangen. allemaal in huls hebben over het theater, alhoewel dat eigenlijk alleen maar leeft zolang een voorstel ling duurt. Wat kun je er toch van vasthouden, bewaren? Wat mensen, die een voorstelling ge zien hebben, er over hebben opge schreven, of in tekeningen en schilde rijen vastgelegd, of de laatste jaren ook In foto's. Decor- en costuumont- werpen. Affiches. Dat vind je alle maal in de afdeling documentatie. De gespeelde stukken zelf in de biblio theek. Je kunt ook costuums bewa ren. maquettes van decors, requisie- ten. Dat doet het Theatermuseum. Je kunt van voorstellingen ook band- en video- en filmopnamen maken. Dat gebeurt hoe langer en meer: Theater Klank en Beeld. Je kunt ook interna tionale theatercontacten onderhou den: buitenlandse voorstellingen naar Nederland halen. Nederlandse naar het buitenland brengen. Of een voudiger: Nederlanders uitvoerig in formeren over theater in het buiten land, buitenlanders over theater in Nederland. Daarom de aansluiting bij het Internationaal Theater Insti tuut Vindingrijk Dat alles laat de tentoonstelling „Wonderland" zien. Niet uitputtend, niet droog, maar in vindingrijk-beel dende suggesties, door de afdelingen zelf en met elkaar ontworpen. Meest al is er gestreefd naar het scheppen van ambiances, van environments, waarin de bewaarde dingen, die. als zij ergens netjes zijn opgeborgen, ei genlijk dode dingen zijn, door hun ruimtelijke opstelling min of meer gaan leven, een functie krijgen. Beneden kom je het eerst binnen in een tamelijk kleine ruimte, die op een suggestieve manier is volgestouwd met allerlei dingen, die ooit in voor stellingen dienst hebben gedaan. Als of je achter het toneel komt, waar dat allemaal staat te wachten om weer dienst te gaan doen. Geluiden zijn er ook, teksten, die je ooit hebt gehoord, muziekjes, er zijn ook speciale lich teffecten. Je kunt ook zelf aan de gang met een regen- en een wind- machine. Daar is dus duidelijk het museum aan het werk geweest De afdeling documentatie, die op zichzelf natuurlijk niet zo spectacu lair is, heeft haar eigen ambiance op een sprekende manier uitgebeeld. En kele wanden bij voorbeeld met ver grote krantenknipsels met daarin rood omlijnd opvallende uitspraken. Reeksen interessante documenten ook. En ook een deel van het doeltref- Kern en hoogtepunt van deze orgel- maand is nog altijd het internatio naal improvisatieconcours, dat door alle organisten gezien wordt als de toetssteen bij uitnemendheid van de kunst die anno 1951 in en buiten Nederland enigermate in verval was geraakt: het gelijktijdig ontwerpen en uitvoeren van een muziekstuk. Dit concours vindt dit Jaar plaats op don derdag 5 Juli. De Nederlandse deelne mer is Joost Langeveld. Hij won vorig Jaar de wisselprijs een clavichord en moet deze prijs ditmaal verdedi gen tegen Alfred Halbartschlager (Oostenrijk) en Rudolf Mayer (Zwit serland) Vinden deze manifestaties plaats in tegenwoordigheid van een talrijk pu bliek. sinds 1955 is er ook nog de Internationale Zomeracademle. waaraan onder leiding van zeven do centen 65 organisten uit alle delen van de wereld een paar weken lang cursussen volgen over een bepaald aspect van de orgelliteratuur. Dinsdagavond vond in de BAVO het openingsconcert plaats van de Haar lemse Orgelmaand 1979. De uitvoe renden waren het Kammerchor Stuttgart onder leiding van Friedrich Bernius. Het Amsterdams Kameror kest m.m.v. Mieke van der Sluis, so praan en Piet Kee. orgel. TV vandaag Clambake, muzikale speel film uit 1967 onder regie van Arthur H. Nadel met in de hoofdrollen Scott Heyvward, Elvis Presley en Dianne Carter. Ned. 1 19.25 uur Symphony in C. Ballet van George Balanchine op muziek van Georges Bizet; Symphony nr. 1 in C-dur, gespeeld door het Symfonie-orkest van de ORF onder leiding van Robert Irving en gedanst door het New York City Ballet met als voornaamste solisten: Karin von Aroldingen en Jean Pierre Bonnefous (deel 1), Allegra Kent en Conrad Ludlow (deel 2), Sara Leiand en John Clif ford (deel 3), en Marnee Morris en Victor Castelli (deel 4). Ned. 1 21.55 uur Tennis. Beelden van de hal ve finale heren enkel vanuit Wimbledon tussen Bórg-Con- nors en Tanner-Dupre. Com mentaar Herman Kuiphof. Ned. 2 17.30 uur Tour de France. Samenvat ting van dc vandaag verreden etappe van Deauville-naar Le Havre. Commentaar Mart Smeets. Ned. 2 18.30 Televiziermagazine be steedt aandacht aan de opvang van Vietnamese bootvluchte lingen in Nederland. Ned 2 22.20 uur lende opbergsysteem: kasten met mappen en ordners. Daarna krijg Je een reeks zalen, waar in de verschillende afdelingen doel treffend hebben samengewerkt. In de ene kun je zelf een schimmenspel spelen. In een andere kun je via een soort kwis in dia's je eigen kennis van het Nederlandse cabaret testen en ook nog iets winnen. Je krijgt frag menten van toneelstukken te horen. Je kunt video-opnamen van enkele bekende voorstellingen zien. Er zijn maquettes een hele mooie van de Tsjech 8voboda miniatuur-to neeltjes, poppen, dingen van gooche laars. En als je ten slotte in de grote zaal helemaal boven bent aangeko men zie je bij elkaar de indrukwek kende costuums, die Erik Vos inder tijd in Carré voor „De Perzen" heeft gebruikt, en ook wat er allemaal ge bruikt is bij Annie Schmidts musical „Foxtrot". Echt een wonderland, waarin je met je hele gezin tijden kunt ronddolen. Het Werktheater trekt weer met een tent door Nederland en is deze week t/m 9 juli te zien in Den Haag op het Heeswijkplein in de Moerwijk. Om 15.00 speelt de groep het kinder programma „Welterusten" en 's avonds om 21.00 „Een zwoele zomer avond" met muzikale medewerking van de Roomsoezen. Na de voorstel lingen in Den Haag gaat het Werkthe ater een maand met vakantie maar komt in augustus terug en staat dan achtereenvolgens een week in Alk maar en Leeuwarden en twee weken op het Amsterdamse Museumplein. „Kunst en kinderen uit het verre oosten" is een tentoonstelling die t/m 31 augustus in het „Het Paviljoen" van het Amsterdamse Amstelpark wordt gehouden. De opbrengst van deze expositie is bestemd voor de stichting „Steun een kind in Korea". Te zien zijn onder meer een collectie kleding met mandarijnenmantel en kinderkleding, maar ook kinderteke ningen uit Japan en Korea, rituele boeddhistische voorwerpen, porcelijn en sieraden. Beschilderd rijstpapier en hout van de Amerikaan Rich Le- then, die zich hierbij door een verblijf in Japan liet inspireren, vormen het moderne onderdeel van de tentoon stelling. Grafisch werk van de Amerikaan se kunstenaars Jim Dine, Jasper Johns, Claes Oldenburg, James Ro- senquist en Frank Stella is van 7 juli t/m 26 augustus te zien in cultureel centrum De Vaart in Hilversum. Het werk op deze tentoonstelling werd vervaardigd tussen 1968 en 1977 en geeft een goed beeld van wat deze vijf pop-art kunstenaars in die periode maakten. De tentoonstelling was eer der te zien in de Reekum Galerij Apeldoorn. bi bi door Jac. Kort HAARLEM Al sedert het jaar 1951 wordt juli aangeduid als de Haarlemse orgelmaand. vanwege de talrijke manifestaties dit jaar zeventien die in kort tijdsbestek op en rondom het Müllerorgel in de Sint Bavokerk in deze stad worden gehouden. Het programma bevatte geestelijke koorcomposities van Felix Mendels sohn-Bartholdy en Johannes Brahms. Van de eerste werden uitge voerd „Christe du Lamm Gottes", „Warum loben die Heiden", „Aus tie- fer Not schrei' ich zu dir" en „Wer nur den lleben Gott lflsst walten". Brahms was vertegenwoordigd met „O Heiland, reiss die Himmel auf" en „Herr wie lange". Zonder uitzonde ring koorwerken van diepe inhoud, die door het Kammerchor Stuttgart uitstekend van klank en expressie werden vertolkt en goed begeleid werden door Het Amsterdams Kamerorkest Piet Kee liet het prachtige orgel klin ken in Sonate n van Mendelssohn en een drietal orgelkoralen van Brahms ter afwisseling van de koorzang. HILVER8UM De juridische afde ling van de NOS onderzoekt of het mogelijk is iets te ondernemen tegen de piratenzender Radio Delmare, die sinds kort flitsen uit de NOS-reporta- ges over de Ronde van Frankrijk op neemt en opnieuw uitzendt. Daarbij wordt door de juristen in de eerste plaats nagegaan wat Delmare precies doet en of het overnemen van repor- tageflitsen als diefstal gekwalificeerd kan worden De uitzendingen van Delmare wor den verzorgd vanaf de buiten de terri toriale wateren voor de kust van Goerree liggende logger Marina. Ook in het verleden heeft zich een derge lijke situatie voorgedaan, toen dezee zender Veronica de berichten van de NOS-radio-nieuwsdienst overnam. Het verschil met toen ls echter dat Veronica berichten door eigen men sen opnieuw liet voorlezen en dat Delmare thans de originele opnamen gebruikt. DEN HAAG (ANP) De Nederland se Vereniging van Producenten en Importeurs van Beeld- en Geluids dragers (NVPI) gaat de gouden en platina platen waarmerken met mun ten van het zelfde metaal. Met ingang van volgende week kunnen de eerste worden uitgereikt. De munt is gemaakt door de Konink lijke Begeer m Voorschoten. Het waarmerk wordt verstrekt als uit een accountantsverklaring blijkt dat de benodigde aantallen platen zijn ver kocht, aldus de NVPI. Goud ligt klaar als er 100.000 singles over de toon bank zijn gegaan ol 50.000 langspeel platen met popmuziek of 15.000 lp's met klassieke werken. Voor platina gelden aantallen van 150 000 singles of 100.000 populaire lp's dan wel 25.000 lp's met kjassiek repertoire. ADVERTENTIE DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis zal er in een Europees museum een overzichtstentoonstelling te zien zijn van Nubische kunst en cultuur. De titel ervan is „Nubië aan de Nijl, voorpor taal van Afrika". Van deze expositie heeft het Haags Ge meentemuseum niet alleen de Europese primeur, maar bo vendien de exclusieve rechten vooc Europa. De tentoonstelling van 22 septem ber tot 26 november, zal de ontwikke ling illustreren van de Nubische cul tuur vanaf ongeveer 3000 v. Chr. tot de twaalfde eeuw van onze jaartel ling. Gezien de ligging van Nubië en de historische betekenis van de Nubi sche cultuur sluit de expositie in meer dan één opzicht aan bij de on langs gehouden tentoonstelling „Go den en Farao's" in het Museum Boy mans-Van Beuningen te Rotterdam. De meer dan 250 bijeengebrachte ob jecten omvatten beeldhouwwerk, schilderkunst, sieraden en keramiek. Uit de vroegste perioden van Nubië zijn voorbeelden van vaatwerk te zien en figuurtjes van klei. Dit wijst erop dat er vanaf het begin een kerami sche traditie bestond. Uit de Kerma cultuur (ca. 2.200-1.500 jaar v. Chr.) id „Prins Arikankharer verslaat de vijand", zandsteen begin eerste eeuw. zijn er gouden sieraden en fayence- plastiek. Er zijn ook gouden en zilveren siera den uit het koninkrijk Koesch (900 v. ADVERTENTIE Voordat u op reis gaat, moet u nog een paar dingen goed voor elkaar hebben. Een reis verzekering bijvoorbeeld. De ABN Reisverzeke ringen kosten u hooguit een paar gulden per vakantiedag. U kunt ook nog allerlei extra's meeverzekeren als u wilt. En dan het vreemd geld. Wat voor cheques of contanten moet u meenemen? Waaraan moet u in het bijzonder denken? Het staat allemaal beschreven in de folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld', waarin bovendien allerlei nuttige wenken zijn opgenomen. Vraag die folder even bij uw ABN- kantoor of gebruik de coupon. Stuur mij de folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld'. DhryMw.: Straat: 1 I - I Postcode/Plaats: Telefoon: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerdc envelop zenden aan ABN Bank, Afd. 1D 50, Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam. .j Chr.-350 n. Chr.). Die zijn afkomstig uit het pyramidegraf van koningin Amanishakheto. Een Italiaanse avonturier ontdekte deze schat in de 19e eeuw. Oök uit de tijden van Koesch dateren de levensgrote ste nen beelden van koningen en goden en enkele unieke grafsculpturen van mensen met vleugels. Waarschijnlijk zijn dit voorstellingen van de zielen van overledenen. Maar er is niet alleen „kunst voor de koningen" te zien. Op de expositie zijn voorbeelden van een soort volks kunst: keramiek met een opvallend frisse en krachtige schildering o.m. van genretaferelen, die een verras send beeld geven van het dagelijks leven van de gewone man. Naast de oude Nubische beschavin gen zal er ook aandacht besteed wor den aan het Nubië van onze tijd en de nu aanvaarde culturele tradities. De tentoonstelling zal begeleid wor den door een Amerikaanse catalogus in twee delen en een boekje in de Nederlandse taal. De toegangsprijs zal drie gulden bedragen. Schilderijen brengen recordbedragen op LONDEN (AP/REUTER) Bij de veiling Sotheby en het kunsthuis Christie's beide in Londen zijn dins dag twee record's gevestigd bij de verkoop van 20ste-eeuwse kunst. „Le jeune Marin" van Henri Matisse bracht bij Christie's 720.000 pond (3,24 miljoen gulden) op. Met deze opbrengst werd een nieuw wereldre cord van een 20ste-eeuws schilderij gevestigd. Het vorige record dateert uit 1968 toen bij Sotheby Park in New York 1.550.000 dollar voor een Renoir werd betaald. Bij Sotheby werd een recordbedrag betaald van 460.000 pond (2,07 mil joen gulden) voor een olieverfschilde rij van Pablo Picasso, „La bouteille de vin". Picasso's vorige record stond op 340.000 pond. Het doek maakte deel uit van 32 Picasso's uit de collec tie van de kunstverzamelaar Paul Ro senberg, die in totaal ruim twee mil joen pond (4,5 miljoen gulden) op bracht. In het verbouwde Tropenmuseum in Amsterdam treedt op 6 juli een dansgroep uit Jogjakarta op. De groep bestaat uit 23 dansers die ge leid worden door Bagong Kussudi- ardja. De groep brengt een gevarieerd programma met dansen uit het klas sieke repertoire, regionale dansen van diverse Indonesische eilanden en moderne danscomposities. De dan sen worden begeleid door een klein gamelan-ensemble.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4