Bouwwereld meer woningen Postbank verdeelt kabinet Ambonezenschool Vught moet blijven zoekt u de zon op? Labelio Voedselhulp Vietnam voor bootvluchtelingen carmen 'Overheid onderschat behoefte schromelijk' Zelfstandige bank of nadrukkelijk onderdeel van PTT Oorlogsmisdadiger Kotalla ernstig ziek Voorlichters beschuldigen gedeputeerde Agenten: we verbouwen bureau zelf Carmen wenst u 'n zonnige vakantie met fijne verzorgde avonden. Korporaal ernstig gewond in Libanon Weer drie inentingen - tegen hondsdolheid Dagelijks bestuur EG: VRIJSTAAND LANDHUIS Hoofd vindt het nodig voor een goede opvang: Jubileum drie jaar te laat Rijkssubsidie voor winkeliers op platteland DONDERDAG 5 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 advertentie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het algemeen verbond bouw bedrijf (AVBB) vindt dat de overheid de wo ningbehoefte nu en in het ver leden schromelijk heeft on derschat en dat het woning bouwprogramma zeer ontoe reikend is. Het AVBB trekt deze conclusie in een rapport „woningbouwprognoses 1975- 2000," waarin een aantal voor spellingen van de laatste ja ren met elkaar worden verge leken en van commentaar voorzien. De werkgevers in de bouw zijn voor een structure le verhoging van het woning- bouwprogramma. Ook wil het AVBB een dialoog met de overheid, die moet leiden tot duidelijkheid over woningte-' kort, woningbehoefte en ge wenst niveau van de pro- duktie. In het rapport van het verhond wordt uitgebreid ingegaan op drie bouw- prognoses, die in de zeventiger jaren een belangrijke rol hebben gespeeld voor het beleid van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Dat zijn het rapport van het economisch instituut bouwnijverheid (EIB1 (1975). bevolkingsontwikkeling en woningbehoefte van de staatscom missie bevolkingsvraagstuk (1975) en het „trendrapport van enkele lange termijn ontwikkelingen binnen de volkshuisvesting" van het ministerie zelf (19771. Miskleun De AWB wijst op de „miskleun" die in 1975 is gemaakt toen door het EIB en door het ministerie het woningte kort op nul werd gesteld, omdat 2,5 procent van de woningen leeg stond. Minister Gruijters zei toen nog, dat hij niet van plan was voor leegstand te bouwen. Deze opvatting wordt nu algemeen beschouwd als een „collec-, tieve vergissing'. De conjuncturele neergang in de bouw werd als struc tureel gezien. De bouwwerkgevers vinden dat de overheid met name staatssecretaris Brokx nu maar mondjesmaat toe wil geven, dat het woningtekort nu en in de afgelopen jaren veel groter is ge weest dan werd aangenomen. Brokx heeft bij diverse gelegenheden de Tweede Kamer laten weten, dat het woningtekort in 1975 tussen de vijftig en zestigduizend heeft gelegen. Het huidige tekort wordt geschat op meer dan zeventig duizend. Op het minis terie wordt gewerkt aan een regionaal woningbehoefte-onderzoek, waarvan de uitkomst binnenkort valt te ver wachten. Beleid Het AVBB wijst op de grove verschil len, die in de diverse prognoses over de tekorten naar voren treden. De staatscommissie bevolkingsvraag stukken schetst in haar rapport een tekort aan woningen van vierhon derdduizend tot zevenhonderddui zend in 1975 en van tweehonderddui zend tot zeshonderdduizend in 1985. Het verbond noemt het een hachelij ke zaak om de behoefte en de tekor ten vast te stellen en waagt zich daar zelf dan ook niet aan. Wél wordt ge pleit voor stroomlijning van de gege vens, zodat de overheid nu eindelijk eens over een deugdelijke theoreti sche basis beschikt, waarop een be-^ leid voor de volkshuisvesting kan' worden gebaseerd. „Vast staat", aldus het verbond, „dat sinds 1975 de woningnood alleen maar is toegenomen en dat met het huidige niveau van het woningbouw programma het tekort niet wordt in gelopen." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De invoering van een overheidsbank naast de bestaande particuliere banken heeft andermaal tot onenigheid geleid in het kabinet-Van Agt. Dit keer vormt de inzet van discussie de status van de bank: moet het een min of meer zelfstandige bank worden, los van de bestaande PTT-instellingen of moet de bank een nadrukkelijk onderdeel vormen van de PTT. De vraag is: zal de nieuwe bank ge bruik kunnen maken van de bestaan de PTT-instellingen met zijn wijdver takte net van kantoren over het hele land, of zal het nieuwe kantoren moe ten opzetten. Het is onder meer af hankelijk van het antwoord op die vraag of de nieuwe postbank inder daad een geduchte concurrent zal worden van de particuliere banken of niet. Een achterliggend probleem is ook onder welk ministerie de bank behoort te ressorteren: onder het mi nisterie van financiën of onder dat van verkeer en waterstaat. Deze discussie binnen het kabinet knoopt aan bij een gelijksoortige dis cussie die enkele maanden geleden ook binnen de CDA-fractie is ge voerd. De financiële specialist van BREDA De Duitse oorlogsmisda diger KotSlla, één van de Drie van Breda, is ernstig ziek. Hoewel hij al geruime tijd in een slechte gezond heidstoestand verkeert, is zijn situa tie afgelopen zaterdag verergerd, toen hij drie keer in elkaar zakte. Er wordt nu bij hem 's nachts gewaakt. Kotalla, Fischer en Aus der Fünten zitten in de Bredase koepelgevange nis een levenslange straf uit. Het drie tal is nu al meer dan 33 jaar gedeti neerd. deze fractie, Marius van Amelsvoort zegt daarover onder meer: „Enereijds is het duidelijk dat de PTT de nieuwe postbqnk niet graag zal willen mis sen. Het zal een rib uit het lijf van deze instelling zijn." Anderzijds ziet hij de PTT als een „lokettenbedrijf", dat onvoldoende in staat zal zijn op een persoonlijke wijze in geldzaken te bemiddelen. Van Amelsvoort voelt er daarom nog het meest voor van de nieuwe bank een zelfstandig over heidsbedrijf te maken, met een status die vergelijkbaar is met die van de KLM of de DSM. Ambtenarenstatus Zijn fractiegenoot Jan van Houwelin- gen daarentegen wil dat de bank na drukkelijk onder de PTT blijft ressor teren. Het gaat er volgens Van Hou- welingen om, dat de overheid een stevige vinger in de pap blijft houden. Alleen op die manier zou de bank in staat zijn behoorlijk met de particu liere banken te concurreren. De con sequentie is echter dat postbankbe ambten dan de status van ambtenaar zullen hebben en daar heeft Van Amelsvoort weer moeite mee. Het kabinet heeft inmiddels wel be sloten dat de nieuwe bank bedrijfs- kredieten zal mogen verstrekken. Vooral in WD-kringen heeft men moeite met deze toerusting van de postbank. Het kabinet tilde aan deze bezwaren echter niet zo zwaar. Wel overweegt het kabinet de bedrijfskre- dieten aan zekere limiet te binden, onder meer omdat de postbank het „vak" nog zou moeten leren. Mededelingen in de zaak-Aantjes Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De vijf voorlich ters van de provincie Overijs sel vinden dat de CDA-gede- puteerde dr. J. Meulink met betrekking tot de zaak-Aan tjes de speciale onderzoeks- commissie-Patijn onjuiste in formatie heeft verschaft in het licht van wat hij daarover eerder in het provinciehuis had meegedeeld. In een brief, die zij daarover naar de voorzitter van de Tweede Kamer heb ben gestuurd, karakteriseren de voor lichters de verklaring van de heer Meulink onder meer als „onderdruk king van de waarheid" en het „oproe pen van valse beelden". Dr. Meulink zou tegen een redacteur van het Deventer Dagblad hebben gezegd dat hij al lang op de hoogte was geweest van Aantjes verleden. Hij zou zelfs een foto van hem hebben gezien in SS-uniform. Voor de com- missie-Patijn zei de heer Meulink echter dat hij eens een vage foto van Aantjes had gezien in een donker uniform. Hij ontkende het bericht zoals dat destijds in het Deventer Dagblad was verschenen. Volgens de lezing van dr. Meulink (die gisteren met vakantie is gegaan) had hij op het provinciehuis over Aantjes gesproken nadat zijn voorlichtings dienst ernaar had gevraagd. De ver slaggever van het Deventer Dagblad, die toevallig in de buurt was, zou toen een en ander hebben opgevangen. Volgens de voorlichters klopt daar niets van. Zij wijzen er in de brief aan de Tweede Kamervoorzitter, waar van een afschrift is gestuurd naar het college van gedeputeerden in Overijs sel. op dat de heer Meulink onge vraagd een aantal mensen van het bureau voorlichting zijn wetenschap heeft toevertrouwd. Pijn Later heeft hij dat herhaald tegen een voorlichter, die daar als volgt op zou hebben gereageerd: „Waarom belast u mij met uw privé-verhaal? U moet uw verhaal vertellen aan de voorzit ter van de Tweede Kamer." Vervol gens zou dr. Meulink „eigener bewe ging" een soortgelijk verhaal hebben verteld aan een journalist van het Deventer Dagblad. Enkele voorlich ters waren daar getuige van. De provinciale voorlichters in hun brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer: „Omdat het hier gaat over de geloofwaardigheid en de integriteit van ons als voorlichters hebben wij, zij het met pijn in het hart, ons ge dwongen gevoeld u te berichten. Pijn in ons hart. omdat wij vinden dat uit de mond van gezagsdragers alleen de waarheid mag komen." advertentie zonne stift fl.2,85 Verzorgt en beschermt uw lippen bij felle zon. Een Beie'sdorf PRODUKT ...inzomer en winter Van onze correspondent REUVER Omdat toestem ming al jarenlang uitblijft hebben de elf rijkspolitieagen- ten in het Limburgse Reuver het idee opgevat zelf hun bu reau te gaan verbouwen en uit breiden. Een aantal van hen is bouwvakker geweest en denkt het karwei in korte tijd in vrije tijd te kunnen klaren. Opperwachtmeester Clabbers van de Reuverse politie juicht het idee toe. „Het past in Be stek '81; alleen het materiaal moet worden betaald". Burge meester Hendrix van Beesel, waaronder Reuver valt, zegt dat het geld al enige tijd klaar ligt, maar dat hij wacht op toestemming van de Rijksge bouwendienst. Daar noemt men het idee „een raar voor stel en ongewoon". „Ik denk niet dat dat zomaar kan", al dus een woordvoerder. Hoewel het voorstel volgens de Reuverse agenten al enige tijd de deur uit is, zegt men er bij de rijksgebouwendienst niets van te weten. voltage. De Carmen Traveller International, de Carmen Pocket Curl en de Carmen Rollomatic-.t Zee, zand, zon,zout. Je wordt lekker bruin, maar wat doet het voor Je haar? Hoe loop jeer I 's avonds bij? Mooi-zegt Carmen. Brush. Voor drogen, krullen en volume maken. De reislustige drie Want juist voor op reis maakt Carmen heel handige haar- verzorgers. Lekker licht. Lekker compact (passen in elke koffer). En geschikt voor elk Carmen. Bekijk ze. Kies er één uit. Fijn voor Tiaar'vakantie. De Britse schrijver Desmond Bagiey was gisteren met zijn vrouw in Nederland ter gele genheid van het feit dat van zijn avonturen- en ontspan- ningsboeken in het Neder landse taalgebied een mil joen exemplaren zijn ver kocht. Op de foto: de schrij ver en zijn echtgenote op het Amsterdamse Leidseplein. 1 DEN HAAG (ANP) De 21-jarige dienstplichtige korporaal J. D. van Putten uit Heerenveen, lid van het Nederlandse Unifil-detachement in Libanon, is ernstig gewond toen een handgranaat, waarmee hij bezig was. ontplofte. Hij werd gewond aan ge dicht, onderarmen en benen. Korporaal Van der Putten behoort tot het personeel van een observatie post bij het plaatsje Al Jaqma in het uiterste zuiden van Libanon. De ou ders van de gewonde zouden gisteren nog naar Libanon vertrekken om hem in het ziekenhuis op te zoeken. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Bij de GGD in Apel doorn zijn in de loop van deze week nog drie mensen behandeld tegen ra» biës, die zich daar hadden gemeld. Het aantal gevaccineerden teee» hondsdolheid is daarmee op veertij?® gekomen. Het hoofd van de veterinaire inspect tie in Arnhem, dr. J. J. Aukema ver» wacht overigens niet dat de zaak zic^ nog spectaculair zal ontwikkelen,, omdat de tien maanden oude teef djr tijd is gegrepen. Op dat moment wa» de hond afkomstig uit India nog niet erg agressief en aangenomen- wordt dan ook dat het dier weinig vaq zich heeft afgebeten. Wel is men in Apeldoorn nog op zoekx naar een boxer, waarvan met zekér?: held vaststaat dat dit dier heeft ge vochten met de hondsdolle hond. Dq; gemeente heeft gisteren in de plaats selijke kranten een oproep lateiL plaatsen in de hoop het dier te kun-v nen achterhalen. Momenteel zitten in. Apeldoorn negen honden in quaran~> taine. De veterinaire inspectie heeft vergqj? alle jachtopzieners op de Veluwe gó-? vraagd extra te letten op eventupqfc afwijkend gedrag van wild en op on-r der verdachte omstandigheden ge storven dieren. Hoewel men er vrtf% zeker van is dat de hond geen vo»< heeft gebeten tijdens zijn zwerftocht^ over de Veluwe wil dr. Aukema geen* enkele risico lopen. Alle afgeschoten vossen worden door zijn dienst daJC ook aan een nauwgezet onderzoek" onderworpen. vi Volgens de inspectie blijven de aaik^ lijngeboden van honden ln Apel doorn en in gedeelten van de gemeen^" te Ede nog wel een aantal maanden* van kracht. De honden die moraen-a, teel in quarantaine zitten hebben de? komende maanden geen uitzicht op>c, vrijlating. De veterinaire inspectie? probeert de eigenaren ervan te ovef&v tuigen dat het beter is voor de dieren, als ze worden afgemaakt. ■•t'xhr uma .-rd Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Europese commissie wil een gedeelte van de voor Vietnam bestemde EG-voedselhulp gebruiken voor de vluchtelingen in Indo-China. De commissie heeft gisteren een voorstel in die richting geformuleerd voor de Europese raad van ministers. Verwacht wordt dat daarover nog deze maand een beslissing valt. 1 advertentie Wij zijn verliefd op ons huis, maar willen nu na 10 jaar misschien wel eens iets anders. Daarom nu dit éénmalige en unieke aanbod: Ind. Hal, L-vormige woonkamer, nieuwe keuken met alle app. ingeb. Ondiepe kelder. Boven 3 slaapkamers. Garage en bijna 500 m2 eigen grond. Blijvend vrij uitzicht. F 395.000,- K.K. Geen makelaarskosten. Prinses Margrietlaan 62, Scherpenzeel (Gld). De commissie (het dagelijks bestuur van de EG) wil 8.000 ton rijst en 1500 ton melk aan de Europese voedsel hulp voor Vietnam onttrekken. Daar mee zouden de komende drie maan den 300.000 vluchtelingen in Indo- China geholpen moeten worden. De totale Europese voedselhulp voor Vietnam zou dit jaar neerkomen op 86.000 ton granen (is gelijk aan onge veer 28.000 ton rijst), 15.000 ton melk en 4.000 ton boterolie. Nederland zal voorlopig nog geen be slissing nemen over de humanitaire hulp aan Vietnam. Eerder dit jaar besloot de Nederlandse regering na de inval van Vietnam in Cambodja geen nieuwe ontwikkelingshulp te verlenen die geen strikt humanitair karakter had. De vluchtelingenkwestie is voor Ne derland echter nog geen aanleiding om de hulp op te schorten, aldus een woordvoerder van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Voörlo-i pig worden de resultaten afgewacht van de internationale conferentie over de. Zuldoostaziatische vluchte lingen, die op 20 en 21 Juli in Genève wordt gehouden. Deze conferentie; wordt ook bijgewoond door minister! Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Op de begroting van ontwikkelings samenwerking is 35 miljoen gulden uitgetrokken voor humanitaire hulp aan Vietnam en tien miljoen voor Laos. Voor geheel Indo-China is nog ongeveer twintig miljoen gulden be schikbaar. Inmiddels heeft Vietnam niet geheel afwijzend beschikt op het aanbod' van Nederland om 150 bootvluchte lingen op te nemen. Deze vluchtelin gen vormen de helft van een groep die op 20 juni door Nederlandse zeelieden r w.erd gered nabij het booreiland „Neddrill twee". De tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland in Hanoi, heeft van de Viet namese autoriteiten te horen gekre gen dat de zaak wordt onderzocht. Een woordvoerder van buitenlandse zaken wilde daar gisteren niet verder over speculeren. VUGHT (ANP) De christelijke Ambonezenschool, voor zover bekend de enige kleuter- en basisschool in Nederland die uitsluitend wordt bezocht door Molukse kindèren, viert woensdag 11 juli het 25-jarig bestaan. Eigenlijk bestaat de school dezer dagen al 28 jaar. Dat de nadruk de komende week wordt gelegd bij het vijfde lustrum, komt doordat de viering daarvan destijds niet doorging in verband met een kaping. mede doordat nogal wat Mo- lukkers uit het woonoord ver trokken, een aflopende zaak. Momenteel volgen nog 39 leer lingen de lessen op de basis school en zitten zestien kinde ren op het kleuterschooltje. Er zijn vier leerkrachten. Tot voor vijf jaar moest de school gebruik maken van de gebrekkige accommodatie van het woonoord Lunetten, In een lokaal gaven soms ge lijktijdig twee leerkrachten onderricht aan twee verschil lende klassen, 's Winters was het vaak zo koud dat de inkt in de potjes bevroor. De olie kachels ontploften regelma tig. waardoor alles onder een In het voormalige concentra tiekamp Lunetten in Vught werden in het begin van de jaren vijftig grote aantallen Zuid-Molukkers onderge bracht. Op het terrein van Lu netten begon in 1951 een schooltje, eenvoudig van op zet en ressorterend onder het ministerie van overzeese rijks delen. Op 1 januari 1952 kreeg de school een officiële status. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen ging er zich mee bemoeien. De Ambonezenschool werd opge nomen in de vereniging voor protestants-christelijk onder wijs, die ook enkele andere scholen in Vught en Den Bosch beheert. Nog 39 Aanvankelijk beperkte het onderwijs zich niet tot het ni veau van.de lagere school al leen. Er was ook een ulo en een huishoudschool. In 1952 telde de school 350 leerlingen en twaalf leerkrachten. De top werd bereikt in 1961 met 507 leerlingen en zeventien leer krachten. Daarna werd het. roetlaag werd bedolven. Leer middelen waren er nauwe lijks. Taalachterstand Sedert 1974 is de Ambonezen school ondergebracht in een schoolgebouw in Vught zelf, dat door uitbreiding van een andere school leeg kwam. Het hoofd van de school, Jack van St. Maartensdijk (32), hoopt dat er ooit nog eens een nieu we school komt. Dat de Am bonezenschool ook in de toe komst moet blijven bestaan is voor hem een uitgesproken zaak. „Onze kinderen hebben een enorme taalachterstand, als ze voor het eerst naar school komen. Thuis en op het woon oord Lunetten wordt maleis gesproken. Wij houden daar rekening mee. Vooral in de lagere klassen: met uitzonde ring van mijzelf spreken alle leerkrachten ook maleis. Op die wijze kunnen deze kinde ren goed worden opgevan gen," aldus van St. Maartens dijk. Ook nadelen Een Ambonees kind dat vaak ook nog verlegen en terughou dend is zou als eenling op een lagere school met Nederland se kinderen volgens hem voor grote problemen komen te staan. „Natuurlijk kleven er aan onze school ook nadelen. De integratiegeachte wordt daar niet door bevorderd. Wanneer onze kinderen in het vervolgonderwijs terecht ko men, vallen de prestaties meestal tijdelijk terug Ze hebben immers van hun vier de tot hun twaalfde jaar ln een eigen besloten gemeen schap geleefd. De overgang naar die andere school is daar door veel te groot. De kinde ren hebben een paar maanden nodig om zich aan te passen." Ondergrond Het belangrijkste doel van de Ambonezenschool is volgens Van St. Maartensdijk de kin deren een goede ondergrond te geven voor hun verdere op leiding. „Zolang de ouders vertrouwen in ons hebben en zolang het ministerie van on derwijs bereid is voldoende leerkrachten te betalen, gaan wij ermee door." Op de Ambonezenschool wordt niet voorbijgegaan aan de culturele achtergrond van de leerlingen. „Dat zou niet juist zijn. Natuurlijk besteden wij er aandacht aan maar niet ln de mate die men zou kun nen verwachten. De Ambone- se school ls in eerste Instantie een gewone kleuter- en basis school," aldus Van St. Maar tensdijk. DEN HAAG (ANP) Kruideniers in kleine plattelandskernen krijgen J rijkssubsidie. Staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken heelt voor deze ondernemers, die al een zaak hebben, of een willen beginnen, een regeling bekend gemaakt. De regeling geldt voor 1979 en 1980, maar kan als er behoefte aan bestaat, worden voortgezet, aldus het ministe rie van Economische Zaken De sub sidie is bedoeld om de problemen op te lossen die ln plattelandskernen be staan bij het boodschappen doen. omdat daar geen kruidenierswinkels zijn of verloren zijn gegaan. De ondernemers die voor subsidie in aanmerking willen komen, moeten in hun winkel in leder geval ook zulvel- produkten, vlees en vleeswaren, aard appelen. groente en fruit en brood gaan verkopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3