Onenigheid in NG-kerk over Sacla-bijeenkomst Nederlands geld komt in Kameroen goed terecht Met gebedskalender hele kerk rond Britse en Australische steun voor het PCR Anglicaanse synode spreekt weer over vrouw in het ambt fcOOKj^1 Trouw bevat acetosal Christelijk blad verboden VANDAAG VOORBIJGANGERS Zorg over PCR in Zuid-Afrika DONDERDAG 5 JULI 1979 KERK TROUW/KWARTET 2 PRETORIA (ANP) De blanke Nederduitse-Gereformeerde kerk (NGK) staat „niet onsym pathiek tegenover de doelstellingen van Sacla" (de Zuidafrikaanse Christelijke Leiders- Assemblee), die van 5 tot 15 Juni te Pretoria wordt gehouden. Dit verklaarde ds Henno Cronjé, de perschef van de NGK, gisteren in een poging de gemoederen binnen de kerk tot bedaren te brengen. De Nederlandse gereformeerden en de hervormden hebben leder 40.000 gulden aan de Sacla geschonken. De Zuidafrikaanse raad van kerken droeg 10000 gulden bij. Onder de deelnemers aan de Sacla is de Leidse theoloog prof. dr. H. Berhof, de voor zitter van de Nederlandse raad van kerken. De algemene synode van de NGK heeft de predikanten toege staan de conferentie bij te wonen, zei ds. Cronjé. Sommige mensen staan wel sceptisch tegenover Sacla. wat ds. Cronjé niet geheel zonder reden vond gezien het feit dat in het verle den soortgelijke bijeenkomsten dien- LONDEN (ANP) De anglicaanse primaat aartsbisschop Donald Coggan heeft van de anglicaanse synode, die deze week in Londen bijeen is, opdracht gekregen met zijn katho lieke collega van Westminster, kardinaal Basil Hume, de vraag te bespreken of de priesterwijding van vrouwen in de anglicaanse kerk voor de katholieken een reden kan zijn om te weigeren over te gaan tot wederzijdse erkenning van het ambt over te gaan. In de synode werd door kanunnik Rhymes de vraag opgeworpen of de priesterwijding van vrouwen een ln het goddelijk recht gefundeerde hin derpaal voor wederzijdse erkenning zou kunnen zijn. Aan Coggan is te vens gevraagd na te gaan of de pries terwijding van vrouwen principieel op andere bezwaren stuit dan de ang licaanse wijding in het algemeen. Tijdens de bijeenkomst van novem ber 1978 heeft de anglicaanse synode de priesterwijding van vrouwen met 272 tegen 246 stemmen afgewezen. Coggan had toen gewaarschuwd geen eenzijdige beslissingen te nemen zon der de katholieke en orthodoxe ker ken te raadplegen. De voorzitter van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der chris tenen, de Nederlandse kardinaal WU- lebrands heeft kortgeleden gezegd dat hij de wijding van vrouwen een Muziek en zang in kerk en ge meente m.m.v. mej. M. Bauermann, D. McClellan en K. de Jong. 17-20 Juli, centrale plnksterbljbelschool. Utrechtseweg 75. Zeist (teL 03404-15134). Vredesonderwljs. Hoe kan de mo bilisatie van mensen voor de vrede ln opvoeding en onderwijs gerealiseerd worden. 11-17 augustus, vormings centrum der woodbrookers, Korte- hemmen (tel. 05126-1313). ernstig beletsel voor katholiek-angli caanse betrekkingen acht. De anglicaanse synode zal morgen de vraag bespreken of vrouwen die door anglicaanse kerken in het buitenland tot priester gewijd zijn, in Engeland dezelfde rechten kunnen krijgen als haar (buitenlandse) mannelijke colle ga's. In Nleuw-Zeeland. Hongkong, Canada en de Verenigde Staten mo gen vrouwelijke priesters de eucha ristieviering lelden en de absolutie verschaffen, wat in de kerk van Engeland nog illegaal is. Miss Elsie Baker, lid van de beweging voor de wijding van vrouwen, noem de de huidige situatie „pure discrimi natie". Hoogkerkelijke kringen in de anglicaanse kerk vrezen dat op deze manier de priesterwijding van vrou wen via een achterdeur de kerk bin nenkomt. Miss Baker ontkent dit. Het gaat er alleen om de buitenland se vrouwen dezelfde rechten te geven als de mannen. Bovendien Is de toe stemming van de plaatselijke bis schop nodig, aldus miss Baker uit Blackheath, Zuid-Londen. Wanneer de synode dit voorstel af wijst. zal waarschijnlijk worden be sloten de eerstkomende vijf jaar over deze zaak geen enkele actie te onder nemen. In die tijd kunnen de theolo gische discussies over de wijding van vrouwen met zowel de rooms-katho- lieke als de oosters-orthodoxe kerk worden afgerond. ADVERTENTIE Lees eerst de gebruiksvoorschriften den als een politiek platform voor beschuldigingen tegen de blanke kerken. Ds Frans O'Brien Geldenhuys, direc teur oecumenische zaken van de NGK, is in een open brief ervan be schuldigd dat hij zijn positie mis bruikt om de Sacla te stimuleren. De brief is geschreven door vier modera- menleden van de regionale synode Noord-Transvaal. Tot de onderteke naars behoort ds J. E. (Kobus) Potgie ter. assessor van de algemene NGK- synode. Twee Zuidafrikaanse dagbla den, Die Transvaler en Hoofdstad be richten dat dr Geldenhuys gerechte lijke stappen overweegt. Hij ontkent dit. maar zal de kwestie wel voorleg gen aan het moderamen. In de zwarte gemeenschap van Zuid- Afrika bestaan er echter grote bezwa ren tegen de Sacla. De bijeenkomst wordt het zoveelste voorbeeld van een dialoog genoemd waarbij er geen hoop is op resultaten voor de zwarte bevolking. Jonge zwarte leiders uit de vroegere dochterkerken van de NGK zullen niet aan Sacla deelnemen. Tot hen behoren ds Sam Buti, dr Allan Boe sak en ds Shun Govender. Een dezer dagen wordt een verklaring met hun argumenten verwacht. Daarentegen zullen vooraanstaande zwarten als de anglicaanse bisschop Desmond Tutu, directeur van de Zuidafrikaanse raad van kerken, de Lutherse bisschop Manas Buthelezi en de presbyteriaanse bisschop Al pheus Zulu, alsmede de radicale lei der Vusi Khanyile wel aan de Sacla deelnemen. Tot nu toe is ongeveer een kwart van de ruim 5000 aange melde deelnemers zwart, verklaarde de organisator, Frangois de Villiers. De gemeenteraad van Pretoria (waar in een ondertekenaar van bovenge noemde brief, ds G. J. Davidtz. zit) heeft geweigerd het grote Pilditch stadion beschikbaar te stellen voor de slotbijeenkomst van de Sacla op zondag 15 juli. Beeld, een Zuidafri kaans dagblad, noemde deze stap zo wel „kleingeestig" als „futiel" omdat de bijeenkomst nu in het nabijgele gen Arenastadion zal plaats vinden. Deze maatregel houdt geen tred met de „waagmoedige openheid", waar mee wij ln Zuld-Afrika hedentendage handelen, aldus Beeld. Het gemeen tebestuur is behept met „die skeefge- trekte beeld" van Sacla. dat de laat ste weken ln Pretoria ls verspreid, aldus de krant. Dr Piet Koornhof, de minister van ontwikkeling en samenwerking (vroe ger bantoesake, daarna plurale be trekkingen). zal als ,,een christen in de regering" de Sacla toespreken. Soortgelijke getuigenissen worden verwacht van dr Lennox Sebe, eerste minister van Ciskei, en van chief Gatsha Buthelezi van Kwa-Zulu. Waarnemers zien hierin een bevesti ging van dr Geldenhuys' opvatting dat de Sacla een door God gegeven mogelijkheid is om nieuw vertrouwen te scheppen tussen verschillende groepen in het land. door Aldert Schipper PRETORIA De Zuidafrikaanse re gering heeft het derde nummer van het blad „Contours of the kingdom" verboden. „Contours of the Kingdom" is een tweemaandelijks tijdschrift dat een bijbels getuigenis wil geven aangaan de de Zuidafrikaanse samenleving. Het wordt uitgegeven met medewer king van het multiraciale, reformato rische studiecentrum RASP in Ger- miston bij Johannesburg. Het verboden nummer bevat onder 'meer artikelen over het recht van opstand, christelijke richtlijnen voor arbeid, het Wiehahn-rapport, de is lam. dienstweigering; en interviews met Gibson Thula, een van de leiders van de beweging Inkatha, en met de gezaghebbende zwarte theoloog Al lan Boesak. Natuurweek, verkenning en on derzoek van de levende natuur en de relatie mens/maatschappij-natuur, 11-17 augustus. Den Alerdinck, Laag Zuthem (teL 05290-541). Deze kalender ontstond naar aanlei ding van de oproep van de vijfde assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi, de geestelijke ban den tussen de kerken te versterken. Het rapport over de eenheid van de kerk beval bijvoorbeeld aan „dat alle kerken hun leden zouden aanmoedi gen en helpen bij regelmatig en met kennis van zaken gebed voor de ande re kerken". Dit is gemakkelijker gezegd dan ge daan, want wat weet een Nederlands gemeentelid nu precies van de lotge vallen van de Georgische kerk? Men kan er natuurlijk van uitgaan dat God wel weet wat voor zo'n veraf gelegen en ongekende kerkgemeen schap nodig is, maar het is toch pret tig dat er met enige kennis van zaken aandacht aan de broeders en zusters elders wordt gegeven. De wereldraad heeft samen met het secretariaat voor de eenheid een boekwerkje samengesteld, waarin voor elke week een land of een groep van landen met hun kerken is gese lecteerd. Het land en zijn kerkelijk leven wordt kort beschreven, er volgt een globaal kaartje en een lijst van kerken en deze informatie wordt be sloten met een dankzegging en een gebed voor deze christelijke gemeen schappen. Veelal is gebruik gamaakt van eigen gebedsteksten van deze kerken. Zo komt men in een jaar biddend de wereld rond. In Genève zelf, in het oecumenisch centrum aan de route de Ferney, heb ben ze een kapel, waar elke dag voor de kerk wordt gebeden. Daar dit al Jaren gebeurt, is in de wereldraad een LONDEN (EPS) De Britse methodisten hebben met een tweederde meerderheid besloten de bijdrage uit hun fonds voor werk overzee aan het Speciale Fonds van het programma tegen het racisme van de wereldraad van kerken te handha ven. De methodisten zijn de enige kerk in Groot-Brittannië, die het PCR uit hun algemene middelen steunen. In de synode pleitte de secretaris van het werk overzee van de methodisten voor handhaving van de steun tegen 'de zwaar gesubsidieerde campagne in voor hulp aan de blanke belangen in Zuid-Afrika'. „Deze campagne tracht ons het gevoel te geven dat we ons behoren te vereenzelvigen met de blanke Zuidafrikanen alleen omdat zij blank zijn en ondanks het feit dat velen van hen niet christelijk zijn". Dr Colin Morris, een vroegere synode- voorzitter, noemde het PCR 'het sterkste middel voor vorming dat de kerk in onze dagen bezit. Het heeft de kerk geconfronteerd met een van de grootste kwaden van onze tijd en het verzet er tegen was alleen versterking voor de kerk." De verenigde kerk van Australië met haar 300.000 leden heeft gevraagd om 25.000 dollar voor het PCR. Ds John Brown heeft in de synode van de kerk gezegd dat de oproep een teken is van zorg over het racisme in de wereld en in het bijzonder in Australië. De Au stralische kerken hebben tot dusver minder dan 15.000 dollar aan het Spe ciale Fonds bijgedragen, terwijl groe pen van aborigines (de oorspronkelij ke bewoners van Australië) en anti- apartheidsgroepen 100.000 dollar hebben ontvangen gedurende de laatste Jaren. Ds Brown zei dat geor ganiseerd racisme in Australië toe neemt en dat het land een bijzonder doel is van de campagne om het PCR in diskrediet te brengen. echte traditie ontstaan. Deze traditie diende als basis voor de gebedskalen der. De kalender is ruimer dan alleen de ledenkerken van de wereldraad, maar lang niet alle bestaande kerken zijn er in opgenomen. Zo ontbreken van de gereformeerde gezindte in Ne derland alle kerken ter rechter zijde van de gewone gereformeerden. In Ierland ontbreekt de kerk van domi nee Paisley. Toch hoeft een kerk geen lid te zijn van de wereldraad om toch voorwerp van gebed te worden. Zo worden in Groot-Brittannië 21 ker ken genoemd, terwijl er maar zeven tien lid van de wereldraad zijn. Mis schien kan men bij een volgende uit gave ook suggesties doen voor een gebed voor niet-leden van de wereld raad. De vertaalster van de Nederlandse uitgave heeft een steekje laten vallen door de Socialistische Eenheidspartij Duitsland, de communistische partij in de DDR, de „verenigde socialisti sche partij" te noemen, maar allez, daarvoor wmrdt dan ook geen gebed gevraagd. Gebedsbrief De gebruikswaarde van „Voor het hele volk van God" wordt nog ver hoogd doordat het met een maande lijks verschijnende gebedsbrief wordt verbonden, die actuele aanvullende informatie zal geven. Daarvoor zocht de Raad van Kerken contact met ds A. Vos van het Zendingscentrum te Leusden. Hij is al jarenlang de sa mensteller van zo'n brief, „Wereld en gebed" geheten, die in de gerefor meerde kerken geschiedenis heeft ge maakt en daar in een oplaag van 26.000 exemplaren (29ste jaargang) zijn weg vindt. Die brief zal gaan aanslutien op de basisinformatie van het boek, waardoor de cyclus jaren lang te gebruiken is. Wie kunnen de gebruikers zijn? Er kan individueel „voor het hele volk van God" worden gebeden. Het kan ook in gebeds-, gespreks- en bijbel- groepen gebeuren. De mogelijkheden reiken in die gevallen even ver als de eigen vindingrijkheid. Maar de Raad van Kerken hoopt ook, dat plaatselij ke kerken boek en brief zullen gaan gebruiken, door ze op een zinvolle manier in haar liturgie in te passen. Voor het gebruik in de kerk is een speciaal hoofdstuk met aanwijzingen in het boek opgenomen. Voor het hele volk van God omvat 18S pagina's. De prijs bedraagt 29,90. De gebedsbrief van ds A. Vos kan men aanvragen door éénmaal 2,50 over te maken op giro 215600 van het Zendingscentrum, postbus 204, beusden met vermelding: En treegeld gebedsbrief. De bijgaande tekening komt uit Saamhorig, 4de jrg. nr. 6, juni 1979. ADVERTENTIE Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool Sportlaan 83, Gouda. Tel. 01820-15791. Gevraagd: LERAAR met voll. weektaak (onderbouw) per 1-8-1979 Akte L I. L II, s of t vereist. Vakken: handel, scheikunde, wiskunde. Inl.: G. W. Oussoren, dir. 01820-19929. waarin opgenomen: De Rotier dammer. met Oordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwarlel BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR PoslOus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraai 131 Amsterdam tel 020-913456 te'e* 13006 Posfgto 66 00 00 8an* Ned Cred*ttiarm Rtkenngrrf 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdem XI1000 REGK) ROTTE ROAM/OORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115580 (abonnementen en bexorgmg) tel 010-115588 (redactw) tel 115700 (uitsluitend voor edverlenties) WestWaaM 4 Rod er dam REGIO OEN MAAG/IEIOEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag te' 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOOROrOOST-NEDERLANO lu'tsiu'tend adnwvsfatie i Postbus 3 8000 AA Zwolle let 05200-17030 Metamarkl 56 Zwo'ie Abonnementsprijzen: Per maand I 15.90 Per kwartaal 47,70 Per half iaar 95.40 Per (aar 188 ,60 Ad verterite!* emr oo aanvraag adressen boven Opgave tamrfceber-chren 9-19 30 van maandag t'm m-dtq Op zondag van 18- 20 uur letel 020-913456 Opgave m>r« advertenties tel 020-936668 of schr.he*ri aan Mmt-Adv atdei-ng postbus 43") 1000 AK AMSTERDAM Adreswsz>g-ngen u'tsiurtend schoften* aan onze Amsterdamse adressen „Er stroomt vanuit Nederland veel geld naar Kameroen, dat voorzover we het hier kunnen beoordelen altijd wel goed te recht komt. Een belangrijke schakel daarin is de Evangeli sche Kerk van Kameroen. Zij heeft een zekere structuur op gebouwd voor ontwikkelings werk. Met de ontwikkelings fondsen die in Kameroen wor den besteed wordt trouwens ook aan de basis relatief veel gedaan." Aan het woord is Jan Zwaan, secreta ris voor Franstalig Afrika van het ICCO (Interkerkelijke Coördinatie Commissie voor Ontwikkelingspro jecten). Hij heeft er net een trip op zitten van vijf weken door Kameroen, en op reis niet alleen Nederlanders en kerkelijke leiding, maar ook Kame roenezen die bij de uitvoering van de projecten zelf zijn betrokken, gespro ken. HIJ is tot het Inzicht gekomen dat Kameroenezen niet gemakkelijk vrijuit spreken, maar dat er met som migen van hen wel goed te discussië ren valt over de manier waarop het ontwikkelingswerk gebeurt of zou moeten gebeuren. Reeds in 1968 raakte het ICCO be trokken bij de ontwikkeling van de ambachtsschool ln Ndoungué. Onder zeer primitieve omstandigheden wer den hier timmerlieden en metselaars opgeleid en de leerlingen die de school verlieten waren ln staat een muur te metselen en volgens een aan geleerd procédé deuren en ramen te maken, maar daar hield het wel mee op. In een uitgebalanceerd bouwplan werd deze school ln een reeks van Jaren uitgebreid en vernieuwd. Er is een afdeling elektriciteit, metaalbe werking en auto-techniek bij geko men. En een soort nijverheidsafde ling die wil proberen het dorpsam bacht en de huisindustrie te stimule ren: zoals borduren van kleden, we ven, knopen van tapijten, kunstsme den, leerbewerking. houtsnijwerk. De school voorziet in een wezenlijke be hoefte van Kameroen waar een groot tekort aan geschoolde krachten is. Maar de op gang gekomen ontwikke ling bergt aan de andere kant het gevaar ln zich dat men mee doet in de nationale race naar een soort top- techniek die geen aansluiting heeft bij de basisbehoefte en de technische kennis van de bevolking. Jammer is dat veel oud-teerlingen in de loop der jaren verdwijnen naar topfuncties waardoor de technische scholing vaak een blijkbaar overbodige baga- door dr Jaap van Slageren Een trouwpartij in Kameroen op de hoofdweg tussen Sangmelima en Yaounde. De feestvierders dansen op de weg en vrachtauto's die willen passeren moeten de bruid een cadeautje geven. Foto: v*r. n«cim ge is. Ondanks alle kritiek die kan wordei. geoefend moeten we niet te hard oordelen. Jan Zwaan: „Met de fonsen die Ne derland hier ter beschikking stelt wordt een maximaal resultaat be reikt met reconstructie en nieuw bouw van het centrum: bouwmateria len worden zelf Ingekocht of vervaar digd en met de leerlingen zelf wordt het hele complex gebouwd. Verder moeten we leren letten op de geloofs- oriéntatie van Kamerounese christe nen. De Kamerocnees meent God het beste ie dienen door zich zelf op te werken uit de armoede naar een ho ger levensniveau. Op die weg liggen veel obstakels, waar hij zelf overheen moet proberen te komen." Medisch werk. In Kameroen geldt het medische werk als een evangelisatie middel bij uitstek. De oorsprong van dit werk ligt bij de medische zorg die gegeven werd aan leerlingen van chr. scholen en aan leden van de chr. gemeente. Het medische werk beleefde een zeke re groei in de Franse tijd, maar in de burgeroorlog van de jaren '50-'60 bleef er niet veel van heel. Het was voor de Nederlanders ln 1962 geen eenvoudige opdracht om Ln die om standigheden het werk van de wegge vallen Fransen voort te zetten. Maar nu zo veel jaren later: overal prachti ge gebouwen, ook nieuw werk in de steden, waar de mensen uit de slop penwijken nog het meest van goede medische hulp verstoken zijn. De na druk ligt niet alleen op genezing (cu ratief). maar ook op voorkomen en oorzaken wegnemen van ziekten (pre ventief): kindervaccinaties, moeder en kindzorg, voedings- en hygiëne- voorlichting. De overheid heeft haar instemming met de gigantische uit breiding van de christelijke zieken huizen betuigd. Er is ook geen drei ging tot nationalisering. Wel stelt de overheid hoge eisen aan de salarissen van verpleegkundigen en stagiaires en aan de opleidingscriteria, zonder daar zelf in de vorm van regerings subsidie ook maar iets tegenover te stellen. Christelijke ziekenhuizen in Kameroen zijn geheel zelfsupporting en bestaan van het geld dat via de patiënten binnenvloeit. Er bestaat geen algemene ziektekostenverzeke ring. Maar de ziekenhuizen verkeren nu eenmaal in het gelukkige voordeel dat de Kameroenees bereid is om veel voor zijn gezondheid te betalen. Landbouw Met behulp van het ICCO zijn een aantal landbouwcentra geopend, een soort boerderijscholen waar jonge mannen leren een eigen landbouwbe drijf op te zetten. De centra zijn uit gegroeid tot modelstations voor kip pen-, konijnen-, varkenshouderijen en fruitteelt. Ze zijn op die manier gaan functioneren als een bedrijf dat allerlei produkten kan leveren waar veel vraag naar is. Gevreesd wordt dat van de opleiding zelf niet veel terecht komt, want van de vele oud- leerlingen zijn er maar enkelen in geslaagd een bedrijfje te beginnen. Een deel is gaan werken voor een „fonctionnaire", iemand die een goe de baan heeft en varkens en kippen houdt als nevenactiviteit. Of voor de familie, maar hij heeft dan weinig in de melk te brokkelen, en wordt in een afhankelijke positie gemanipuleerd. Jan Zwaan: „De landbouwproblemen zijn gigantisch groot. Je zou moeten beginnen vanuit de basis. Er bestaat maar een hele kleine marge van vrij heid. Een verandering op dorpsni veau is al een gebeurtenis van revolu tionaire betekenis. Maar er zijn ook goede voorbeelden. Bijvoorbeeld in het overwegend moslimse noorden van Kameroen waar de speelruimte van de kerken uitermate beperkt is en waar een landbouwproject toch aansluiting vindt bij een onderliggen de groep. Waar pompen worden ver vaardigd en eenvoudige met pedalen aangedreven machines om de rijst te dorsen. In het noorden zijn zulke pro jecten gemakkelijker te verwerkelij ken omdat de besluitvorming een voudiger is. In het zuiden van. Kame roen daarentegen zijn er altijd veel haken en ogen, diplomatieke taal, gevoelige verhoudingen. De zuider ling laat zich niet gemakkelijk mani puleren. Het is wel belangrijk om elkaar in de diepte van tegenstellin gen te proberen te begrijpen. Probe ren de formule te vinden die lokaal hanteerbaar ls. Kijken naar trends niet naar directe resultaten. Veel van wat hier gebeurt mag je zien als een uitbouw naar de mensen toe." Onder de titel „Voor het hele volk van God" hebben de uitgevers Kok in Kampen en Gooi en Sticht in Hilversum een Nederlandse vertaling uitgegeven van „For all God's People", de oecumenische gebedskalender. HEEFT GOD ERMEE TE MAKEN? De vraag die hierboven staat, zal bij velen bevreemding kunnen wekken. Ongetwijfeld zullen er lezers zijn, die de gedachte voelen rijzen: Hoe komt iemand op zo'n 5dee? Anderen daarentegen zullen waarschijnlijk verontwaardigd reageren en 't een overbodige vraag vinden. Overbodig en ook eigenlijk in onze krant ongeoorloofd. Natuurlijk heeft God •ermee te maken! Dat laatste kan ik me beter indenken, al komt dan natuurlijk onmiddellijk de vraag naar voren: hoe dan? In de vorige eeuw schroomden sommigen niet God een grimmige wreker te noemen. Alle rampen en ongelukken, problemen die het uitzicht belemmerden waren zijn straffen op de handelwijze van mensen. Die straffen golden volgens een zekere van Zuylen van Nijevelt in 't bijzonder Israël en Nederland. De droogte van een paar jaar geleden werd door sommigen ook gezien als een oordeel Gods. Op anderen maakte die zienswijze de indruk van een zich al te gemakkelijk afmaken van problemen. Wij hebben onze eigen verantwoordelijkheid. Dat neemt niet weg dat erin tot uiting komt dat mensen God en de geschiedenis bij elkaar willen houden. En terecht. Dit zal alleen niet zo gemakkelijk tot conclusies van straf en oordeel, of in andere gevallen van genegenheid en zegen kunnen leiden. Het zijn op z'n best geloofsinzichten en geloofsuitspraken, die voor hen die God en de geschiedenis niet met elkaar in verband zien staan verwarrend kunnen werken. Men kan zich voor die uitspraken niet zomaar op de profeten beroepen. De profeten waren met hun hoorders verhonden in een gemeenschappelijke werkelijkheidsbeleving. Die i9 onder ons niet meer aanwezig. Zelfs onder gelovigen is er verschil in wat men onder „werkelijkheid".verstaat. Het zal hoe langer hoe meer een aangelegen punt voor alle christenen samen worden hoe God met al deze dingen te maken hééft. Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Hagestein; U. W. van Slooten kand. te Ridderk, die bedankte voor Waspik; naar Parrega - Hleslum (toez.): J. Woltinge kand. té Hoogeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Vleyteji-De Meern: C. de Ruyter te DeÖemsvafcrt; te óudega (Smallingërland): A. P. Heiner te Co- lijnsplaat c.a. Aangenomen naar Damwoude: A. J. L. Hoogkamer te Wagenborgen. GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt voor Kralingseveer-Krim- pen a.d. IJssel: H. Veldman te Wet- singe-SauwerdjWinsum/Obergum GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kaiamzoo (VS): A. Moer kerken te Nieuw Beijerland. Aangenomen naar Krimpen a.d. IJs sel; J. de Pater kartd. te Boskoop,die bedankte voor 36 andere beroepen. Ignatius IV Mgr. Ignace Hazim, Grieks-ortho doxe bisschop van Lattaquieh, is maandag gekozen tot Grieks-ortho doxe patriarch van Antiochië en de hele Oriënt. Mgr Hazim, die zich nu Ignatius de Vierde noemt, is de opvol ger van patriarch Elias Mouawad IV, die 21 juni in de Syrische hoofdstad overleed. J. Muurling Op 1 juli is in Groningen de hervorm de emeritus prediktant J. Muurling overleden. Hij wordt vandaag in Drie bergen begraven. Ds Muurling werkte voordat hij de studie-theologie aan de Vrije Universiteit té Amsterdam aanving als directeur van een reisbu reau. Hij voerde in Friesland ver scheidene tentcampagnes, was actief in de CJMV en vervulde bestuurs functies in de reclassering en in Pro Juventute. Ds Muurling stond in Maarn-Maarsbergen Kloosterhaar, opnieuw Maarn-Maarsbergen en Heerde. Hij was sinds 1975 met emeri taat. PRETORIA In de diocesane syno de Pretoria van de anglicaanse kerk is een motie verwprpen waarin de anglicaanse kerk in Zuid-Afrika werd opgeroepen zich terug te trekken uit de wereldraad van kerken. Een motie waarin zorg werd uitge sproken over een schijnbare eenzij digheid van het wereldraadprogram ma tegen het racisme werd evenwel aangenomen na een langdurig debat. In de aangenomen motie werd tevens uitgesproken dat in Zuid-Afrika on recht bestaat en kw'am waardering tot uitdrukking voor het hulpwerk dat de wereldraad in Zuidelijk Afrika doet. De „schijnbare" eenzijdigheid van het PCR zou echter de wereld raad verhinderen een bemiddelende rol in het conflict in Zuidelijk Afrika te spelen. Nieuwe levensstijl, wanneer en hoe? Voor allen die plaatselijk be trokken zijn bij de tweede Kerken- conferentie. 23-27 juli. Hedenesse. Cadzand (tel. 01179-1654).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2