Herinvoering prijsbeheersing grond nodig Grote steden boos over verkoop delen Nederhorst 9,06% Crane Nederland in handen directeuren Hoge rente en uw geld blijft ïlijks opvraagbaar. NWB Huidig voorstel grondpoiitiek strijdig met regeerakkoord I Door prof. mr P. de Haan Brieven B en W Amsterdam en Rotterdam Nieuw vrachtgebouw KLM Hypotheekrente per 3 juli NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Amerikanen verkopen meerderheidspakket Non-actief van 6000 werknemers DONDERDAG 5 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS11 H13 Het recente persbericht van het ministerie van justitie over het voorstel van het kabinet-Van Agt met betrekking tot de wijziging van de onteigeningswet op het punt van de waardebepaling, heeft reeds nu voor de nodige verwarring gezorgd. De reacties van de oppositiepartijen waren overwegend negatief, die van de regeringspartijen overwegend positief. Beide ten onrechte naar mijn mening. Al leen de mening van de heer T. Tolman van het CDA in de Volkskrant was in zoverre juist, dat de speculanten en projectontwik kelaars ik maak tussen die twee nadruk kelijk onderscheid, omdat de laatstgenoem den bouwgrond kopen uit het op zichzelf respectabele motief van vergroting van hun werkgelegenheid in het voorstel te veeli vrij spel wordt gelaten. .Dat laatste was echter in het voorstel van het kabinet-Den Uyl omtrent de gebruiks waarde minstens zo zeer het geval, omdat het eenvoudig niets deed aan de prijs die deze derden in het vrije verkeer, vooraf gaand aan voorkeursrecht en. onteigening van gemeentewege, mochten betalen. Inte gendeel. in beide voorstellen worden zij juist in de kaart gespeeld, doordat de ge meente wettelijk aan een lagere prijs wordt gebonden dan projectontwikkelaars met het oog op een te verwachten bouwclaim kunnen en willen betalen. Daarbij nemen zij het op de bouwgrond als zodanig te lijden verlies op de koop toe. Het in beide voorstellen onopgeloste probleem dat pro jectontwikkelaars moeilijk te onteigenen zijn vanwege hun bereidheid en vermogen om bestemmingsplannen te helpen uitvoe- ren, is hier in hoofdzaak debet aan. Om nu deze verwarring compleet te maken, zal ik in het onderstaande trachten aan te tonen, dat het stelsel waarvoor het kabinet thans als men tenminste het persbericht zou mogen geloven heeft gekozen, onbe doeld dreigt neer te komen op de gebruiks waarde minus. Een grondpolitieke variant die ik, sinds in 1956 de prijsbeheersing voor ruwe bouwgrond werd afgeschaft, nog niet ben tegengekomen en waardoor de ontei gende boeren meer in de tang kunnen wor den genomen dan ooit te voren. Twee voorstellen Wat immers is het geval? Als adviseur van het CDA heb ik onder het kabinet-Den Uyl destijds twee voorstellen op tafel gelegd, die ik nu maar zal aanduiden onder de nummers 1 en 2. Voorstel 1 betrof het stelsel van de verkeers- waarde minus, eerst opgenomen in het CD A-programma, daarna neergelegd in het amendement-De Bekker en ten slotte ook bijna letterlijk in het regeerakkoord van het huidige kabinet. Hierbij worden bij. de bepaling van de verkeerswaarde niet in aanmerking genomen, noch ten voordele noch ten nadele van de onteigende, invloe den van overheidswerken in verband met de bestemming én onredelijke (onevenredi ge) invloeden van planologische beslis singen. Voorstel 2 betrof het stelsel van de ge bruiksvoorwaarde plus. Voor dit stelsel had het vorige kabinet gekozen. In feite is de gebruikswaarde als zodanig even goed een verkeerswaarde, maar dan voor wat land bouwgronden betreft de zuiver agrarische, terwijl de andere de verkeerswaarde van landbouwgrond als ruwe bouwgrond is. Ook de socialisten waren het er huns ondanks mee eens, dat het aanhouden van de puur agrarische waarde als maatstaf voor ontei gening onbillijk is, omdat het onteigende bedrijf in het zicht van de onteigening vaak niet meer heeft kunnen investeren en dus schade heeft geleden in zijn ontwikkeling, die eveneens vergoed behoort te worden. Mijn voorstel om deze negatieve ontwikke- 'lingsschade boven de gebruikswaarde te vergoeden, werd door de progressieve mi nisters uit het kabinet-Den Uyl echter zoda nig uitgehold, dat Van Agt na de val van dit kabinet sprak in termen van „castratie". Ik vrees echter dat als de inhoud van het persbericht bewaarheid zou worden, wat ik vooralsnog weiger te geloven met mijn eerste voorstel betreffende de verkeers waarde (in de zin van ruwe bouwgronden) minus zodanig zou worden omgesprongen, dat ik mijn naam daaraan niet langer ver bonden wil achten. Afwijking regeerakkoord Op niet minder dan twee criiciale punten wordt namelijk in het persbericht afgewe ken van letter en geest van het regeerak koord. Het betreft uitgerekend de twee af trekken van de verkeerswaarde, waar alles om draait: de overheidswerken en de over- heidsbeslissingen omtrent de bestemming tot bouwgrond. Om met de laatste te beginnen: in het amendement De Bekker, maar ook in het regeerakkoord werden bij de waardebepa ling gelijkelijk buiten beschouwing gelaten Prof. De Haan is hoogleraar in het onroe rend goed-recht aan de TH Delft en in het grondgebruikrecht aan de VU in Am sterdam. voor én nadelen van planologische beslis singen, voorzover deze redelijkerwijs niet, of niet geheel ten goede of ten laste van de onteigende behoren te blijven. Hiermee werd één lijn getrokken met de reeds bestaande regeling van artikel 49 Wet Ruimtelijke Ordening, die buiten het geval van onteigening ook niet verder gaat dan vergoeding van onevenredige planschade. Zo horen ook bij onteigening alleen oneven redige vóór en nadelen van het bestem mingsplan respectievelijk te worden afge trokken en vergoed. Wat doet nu het wetsontwerp volgens het persbericht? Het brengt op de verkeers waarde volledig in aftrek de waardever- méérdering ten gevolge van een bestem ming minder dan tien jaar voorafgaande aan de onteigening door de overheid aar. de grond gegeven. Voor de waardeverminde ring, die bij landbouwgrond als gevolg van de veelvuldige beperkingen in het agrarisch gebruik door het bestemmingsplan veel méér voorkomt, wordt slechts voor de zo veelste keer verwezen naar een onderzoek betreffende de praktische toepassing van artikel 49. Welnu, iedereen weet, dat in de praktijk die waardevermindering vrijwel niet wordt vergoed, laat staan volledig. Me ten met twee maten dus. Bij de voorgestelde regeling omtrent de invloed van overheidswerken het persbe richt spreekt ten onrechte over „activitei ten", wat veel te ruim is ligt het in zoverre gunstiger, dat daar wél gelijkelijk over uit- schakelijk van voor- en nadelen wordt ge sproken. Er wordt echter, anders dan in het regeerak koord, geen enkele relatie meer gelegd met de bestemming waarvoor onteigend wordt. Zodat ook werken, die daar niets mee te maken hebben, er onder vallen. Zo zou een boer, na eerst baatbelasting te hebben betaald voor een gemeenteweg in verband met een betere ontsluiting van zijn percelen, en waterschapslasten in verband met een betere waterbeheersing door het waterschap, bij onteigening daarvoor nóg eens moeten betalen. Gebruikswaarde mirius Waarom spreek ik nu over de gebruikswaar de minus, terwijl de regering toch kennelijk de verkeerswaarde minus op het oog heeft? Omdat ik er eenvoudig niet in geloof, dat boven de agrarische waarde nog een redelij ke vergoeding als compensatie voor de ne gatieve ontwikkelingsschade kan worden gegeven, als men de bestemming tot bouw grond moet wegdenken. Want wat zou die niet-agrarische meerwaar de vóór de inwerkingtreding van het be stemmingsplan anders zijn, dan de waarde gebaseerd op de door de overheid te geven bestemming, bijvoorbeeld tot bouwgrond? iEn realiseert het kabinet zich eigenlijk wel dat het nu juist die verwachtingswaarde is, welke door projectonwikkelaars en specu lanten wordt betaald, vaak tot het dubbele van wat gemeenten mogen en ook volgens de huidige onteigeningsrechtspraak hoeven te betalen? Zelfs de Hoge Raad, hoezeer ook in hoge rechterlijke onafhankelijkheid gezeten, zal het zich politiek niet kunnen veroorloven van déze werkelijke verkeerswaarde uit te gaan. Toch zijn projectonwikkelaars echt redelijke kopers in de termen van het wets ontwerp. Kortom, de niet-agrarische meerwaarde, die de onteigende boer ter compensatie van eventuele negatieve ontwikkelingsschade toekomt, zal niet kunnen worden berekend op grond van de werkelijke waarde in het vrije verkeer. In de huidige onteigeningspraktijk gebeurt dat ook niet, want ik heb dat al vaker gezegd de onteigeningsrechter stoort zich helemaal niet aan wat projectontwikke laars in werkelijkheid betalen. In feite is de onteigening de enige vorm van prijsbeheer sing van onroerend goed, die wij momenteel in ons recht kennen. En de enig Juiste grondslag voor die prijsbeheersing, name lijk de exploitatieberekening van de ge- meenten voor het bouwrijpmaken van gron den (welke nu is te vinden in artikel 40 a Onteigeningswet) komt in het stelsel van het persbericht te vervallea In het amendement De-Bekker bleef de toepassing van dat artikel terecht voorop staan en was de aftrek voor overheidswer ken (bijvoorbeeld het bouwrijp maken) daarop alleen maar een alternatief ter keu ze van de rechter. Het resultaat is, dat iedere maatstaf voor de berekening van een gerechtvaardigde niet- agrarische meerwaarde voortaan gaat ont breken, zodat de rechter praktisch wel ge dwongen zal worden van de agrarische ver keerswaarde uit te gaan. Welnu, dat is zoals ik al zei de gebruikswaarde, waarop dan strikt genomen ook nog in mindering zouden moeten worden gebracht invloeden van overheidswerken, die deze waarde heb ben verhoogd. Strijd met rechtsgelijkheid Al met al dreigt de volgens het persbericht voorgestelde regeling niet alleen in strijd te komen met het regeerakkoord, maar ook met algemeen aanvaarde beginselen van behoorlijke wetgeving, met name de rechts gelijkheid. Rechtsongelijkheid wordt immers bewerk stelligd in tweéerlei zin. Ten eerste is alleen de onteigende boer, dus de door ruimtelijke ordening zwaarst gedupeerde die door de gemeenschap vaak blijvend werkloos wordt gemaakt, andermaal de klos. Collega's van hem die er tijdig in slagen aan een project ontwikkelaar of aan een speculant te verko pen, ontvangen zeker het tweevoudige. Ten tweede worden alleen de vóórdelen uit het bestemmingsplan in het stelsel volledig af geroomd en niet de nódelen vergoed. En dan ook nog alléén in het geval van de onteigening. Kortom, de onteigende wordt én ten opzichte van door projectontwikke laars uitgekochte boeren én ten opzichte van iedereen in deze samenleving, die wel eens geprofiteerd heeft van een bestem mingsplan, ernstig gediscrimineerd. De enige rechtvaardige bepaling die ik in het persbericht heb kunnen vinden, was dan ook die welke het mogelijk maakt de ontworpen regeling geheel of gedeeltelijk buiten beschouwing te laten blijven. Name lijk als die toepassing in de gegeven om standigheden tot onredelijke en onbillijke gevolgen zou lijden. Redelijk alternatief Het redelijk alternatief voor een goede niet-agrarische grondpoiitiek zal niet van D'66 kunnen worden verwacht en evenmin van de PvdA. Deze partij denkt daarvoor nog al te zeer in termen van grond in geroeenschapshanden. Blijkens een bericht in de Volkskrant zelfs in termen van bezui nigingsoperatie, niet ten laste van sociale uitkeringstrekkers, maar van onteigende boeren die te voren vaak minder dan het minimumloon verdienden. In mijn ogen is het enig werkelijk redelijke alternatief voor deze heilloze ontelgenings- weg, de wederinvoering van een prijsbe heersing ook voor niet-landbouwgronden. En dan niet op de wijze van vóór 1956 enkel met maximum prijsnormen, omdat dan Juist speculanten tegen betaling van zwarte prijzen hun slag zouden kunnen slaan. Maar op de wijze, zoals die door mij vlak voor de kabinetsformatie óók is voorgesteld voor de prijsbeheersing van landbouwgronden. Dit laatste voorstel is toen de grondslag gaan vormen voor het huidige ontwerp Wet Vervreemding Landbouwgronden. Zoals die wet de concurrentie tussen boeren en ande ren op de agrarische toetsing van over drachten van een landbouwkundige toet sing van overdrachten en een voorkeurs recht van de SBL (Stichting Beheer Land bouwgronden), zo zou de concurrentie tus sen gemeenten, projectontwikkelaars en speculanten op de niet-agrarische grond markt kunnen worden beperkt met behulp van een stédebouwkundige toetsing van overdrachten aan derden naast het gemeen telijk voorkeursrecht. Zo'n wet vervreemding niet-landbouwgron den, zou dan tevens op bepaalde catego rieën worden toegepast, al was het alleen maar om van de anti-speculatlebedingen van gemeenten met hun grote rechtsonge lijkheid al te raken. Zolang men een dergelijke radicale aanpak niet aandurft, mag men ten aanzien van de onteigening beslist niet verder gaan dan het amendement-De Bekker. Schot voor de boeg Dit op verzoek van de redactie van Trouw geschreven artikel is bedoeld als een schot voor de boeg. Allereerst ten behoeve van de Raad van State, wiens advies nu is ge vraagd. En voorts van het kabinet, dat na dat advies nog een kans krijgt tot tijdige bijstelling van het ontwerp. Beide wetsontwerpen Voorkeursrecht en Onteigeningswet hadden allang parlemen tair afgehandeld kunnen zijn, als de rege ring het amendement-De Bekker conform het regeerakkoord had overgenomen. Die weg ligt nog steeds open, zolang het persbe richt ontwerp niet is ingediend. Het vorige kabinet is hoofdzakelijk op on kunde en misverstanden rond het genoem-' de amendement gestrand. Moge het huidige een beter lot beschoren zijn. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM/AMSTERDAM De colleges van b. en w. van Rotterdam en Amsterdam hebben bij de ministers van economische zaken, volkshuisvesting en sociale zaken hun ontstemming kenbaar gemaakt over de gang van zaken bij de verkoop van ohderdelen van het Nederhorst-concern. De twee colleges voelen zich gepasseerd nu ze in de kranten moeten lezen dat de verkoop van de diverse bouwonderdelen van Nederhorst op koite termijn afgerond zal kunnen worden. Namens de colleges schrijven de wet houders van stadsvernieuwing, Van der Ploeg en Schaefer, dat ze in april van dit jaar hebben laten weten be langstelling te hebben voor onderde len van Nederhorst, als het concern niet in zijn geheel aan een derde zou kunnen worden overgedragen. Toen er tussentijds berichten kwa men dat er alsnog voor onderdelen van het concern kon worden inge schreven, hebben de wethouders tele fonisch geïnformeerd of een nieuwe aanmelding nodig was. Volgens het ministerie van economische zaken was dit niet nodig. Daarna hebben de wethouders niets meer gehoord, ondanks het verzoek, in april, om overleg op korte termijn. Volgens de wethouders is het voor hen onmogelijk te beoordelen welke redenen er zijn geweest hen niet als serieuze gegadigden aan te merken. Ze vinden het „kortweg onbetame lijk" dat het aan elk nader overleg ontbroken heeft. De wethouders vra gen de betrokken ministers alsnog te vertellen waarom er geen overleg is geweest en waarom ze niet als serieu ze gegadigden zijn beschouwd. Rotterdam en Amsterdam hadden vooral belangstelling voor overname van twee bouwbedrijven, die gespeci aliseerd zijn in stadsvernieuwings werkzaamheden. AVEBE De aardappelzetmeelin dustrie AVEBE heeft in 1978 een verlies geleden van iets meer dan 2,75 miljoen gulden. In 1977 werd er nog een winst gemaakt van iets min der dan anderhalve ton. De omzett van de aardappelmeel- en derivaten-' industrie steeg van 431 tot 592 mil joen gulden. Voorzitter R. Renkema van de AVE- BE-coöperatie is niet geschokt door het verlies in het afgelopen Jaar. Hij wijt het aan de hoge kosten die de plannen voor de zuivering van het fabrieksafvalwater met zich mee brengen. In 1978 waren deze kosten (rente en aflossingen) negen tot tien miljoen gulden. Dit bedrag drukte de AVEBE naar het verlies toe. De AVEBE-leiding ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet, maar be kijkt de maiszetmeelproduktie met argusogen. In Bergen op Zoom is on langs het Amerikaanse concern Car- gill een miaszetmeelindustrie gestart. De produktie van maïszetmeel is rela tief goedkoper dan aardappelzet meel, zodat de AVEBE meent dat de zetmeelprodukties in evenwicht ge bracht moeten worden. Meer (finan ciële) steun voor het aardappelzet meel van de EG. Meer steun voor het Europese aard appelzetmeel zal zeer waarschijnlijk betekenen extra-invoerrechten voor, de Verenigde Staten. AVEBE-direc- teur mr J. H. Doornbos: „Een extra importbelasting voor Amerika moe ten we dan maar op de koop toe nemen." In 1978 nam de AVEBE de zetmeel- tak van het faillietverklaarde KSH- concern voor rond 90 miljoen over. De overheid hielp daarbij. De overna me heeft nog geen gevolgen gehad voor de fianciële afrekening van de AVEBE voor het afgelopen Jaar. NOVE, de Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking wordt overge nomen door Intergips Holding, een in meerdere landen werkende groep van Zwitserse oorsprong. NOVE verkeer de in surséance van betaling. De produktie en verkoop van brand werende akoestische mineraalwol plafonds alsmede van thermofelt on- dertapijttegels en zachtboard worden per 1 juli 1979 voortgezet door een nieuw óp te richten onderneming on der de naam Acoustical Ceilings In ternational (ACI). De continuïteit van de bestaande werkgelegenheid is voor het meren deel van het huidige personeel van NOVE-ACI verzekerd door indienst treding bij de nieuwe vennootschap, zo heeft mr J. H. Oltlammers namens de bewindvoerder mr J. J. van der Minne medegedeeld. Intergips is ge specialiseerd in bouwmaterialen voor interieur afwerking. VOLKSWAGEN gaat de komende twee jaar twee miljard gulden inves teren in de Bondsrepubliek en daar buiten. In Mexico komt een fabriek die per dag 1600 vier-cilinder-moto- ren met waterkoeling gaat bouwen. De motoren worden uitgevoerd naar Amerika. De Volkswagenvestigingen in de VS zullen de produktie van de „Rabbit", de Amerikaanse versie van de VW-Oolf, uitbreiden. In Brazilië heeft Volkswagen een belang van 67 percent verworven in de Chryslerves- tlging in dat land. Op deze foto is bet nieuwe KLM-gebouw ingetekend dat komt te liggen naast het huidige vrachtgebouw op Schiphol- Centrum. De bouw zal in augustus beginnen, terwijl de KLM het in september 1981 in gebruik wil nemen. De capaciteit van de vrachtafhandeling zal dan verdubbeld zijn. De LEIDSCHE WOLSPINNERIJ (Neveda) stelt een dividend over het boekjaar 1978-1979 voor van 12 pro cent in contanten (v.j. 30 procent), waarop het interimdividend van 6 procent in mindering komt. Naam bank Rente vast gedurendi Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1,5/2 1,5/2 9.5 9.5 10,03 10.03 9.5 9.75 1003 10.30 AMRO-Bank variabel 5 Jaar 1.5 1.5 9.5 9 5 10 12 10.12 9.75 9.75 1046 10.46 Bouwfonds 2 Jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 9.9 9.9 verv. 10.65 *1065 verv. 9.9 9.9 verv. 1065 1065 verv Centraal Beheer 5 jaar - 9.5 9.84 9.5 984 Ennia 10 jaar - - 92 9.52 NVL 5/10 Jaar 9.2 9.52 9.2 9.52 NMB 3 jaar 5 Jaar 1.5 1.5 94 9.75 10.14 1053 9.4 9.75 10.14 10.53 Rabobank «adviesrente) variabel 1.25 9.5 9.88 9.5 988 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.8 10.45 98 1043 RPS 5 jaar 1 9.5 9,83 9 85 95 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 8.5 9.5 891 9.85 85 95 8.91 9.85 Centrumbank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Westland/U trech t standaard no risk 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 92 96 1005 10 80 94 98 10.27 10 72 Zoals te verwachten was hebben thans vrijwel alle banken zowel voor de 1 en 5 jaar vaste rentevoet hypotheken het rentepercentage op 97» procent gebracht. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) ADVERTENTIE Rente voor de maand juli. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Van een onzer verslaggevers DEVENTER De directeuren van Crane Nederland G. J. de Horn en G. W. Beltman, hebben een aandelenpakket verwor ven dat 80 procent vertegenwoordigt van het kapitaal. De directie kocht de aandelen van Crane Company, de Ameri kaanse moedermaatschappij. De Amerikanen waren bezig zich uit het Europese vasteland terug te trekken, hadden hun vestigingen in Spanje en Frankrijk al afgestoten en waren van plan met hun Nederlandse belang hetzelfde te doen. De Nederlandse directie had een op tie op het aandelenpakket en is er in geslaagd binnen de vastgestelde tijd de financiering van de aankoop rond te krijgen. Daardoor, aldus de direc teuren, is het voortbestaan verzekerd en is de onderneming geheel in Ne derlandse handen gekomen. De werk gelegenheid voer de ruim 400 perso neelsleden blijft behouden, aldus de directie en de produktie zal onder de huidige leiding van de heren De Horn en Beltman normaal worden voort gezet. De Amerikanen hebben Crane Neder land afgestoten ondanks het feit dat het bedrijf winst maakte: 1,15 mil joen ln 1978, bijna evenveel als ln 1977. De omzet steeg ln het afgelopen jaar met drie procent tot 38,8 mil joen. De laatste beurskoers voor een aandeel van nominaal 1.000 was 1.255. Het dividend was de laatste twee keer 13 procent. De overgang van de onderneming ln Nederlands bezit is inmiddels met de vakbonden en de ondernemingsraad besproken. Aangezien de leiding van Crane Nederland ln dezelfde handen blijft, zullen het sociale beleid en de LONDEN BI Ltd (British Leyland) heeft 6000 werknemers op non-actief gesteld ln verband met een staking van 158 vorkheftruck chauffeurs bij een fabriek van geperst staal In Cow ley. In de fabriek zélf kunnen 4000 man niet werken. Bij de fabriek van Austin-Morris hebben 2000 man geen werk. De stakers protesteren tegen hun (unctle-indellng. arbeidsvoorwaarden onveranderd worden voortgezet. De produktgroepen van Crane Neder land omvatten smeedbare gietijzeren pijpfittlngen, gietwerk voor derden, produkten voor centrale verwarming en warmwatervoorziening, afsluiters en kogelkranen en spoorrallsbevestl- glngsklemmen. De laatste produkten de verende draadklemmen voor rail- verbindingen werden op 1 januari van dit Jaar ln produktie genomen op basis van een langjarig contract met de N8. Ook de exportmogelijkheden voor dit materiaal laten zich volgens de directie gunstig aanzien. Zoals ln het Jaarverslag over 1978 al werd gesteld, zijn ook de vooruitzich ten voor de andere produktgroepen bevredigend te noemen, al zal met name voor de centrale verwarmlng- produkten extra aandacht moeten worden besteed aan de ontwikkeling van ketels met een nog hoger stook- rendement

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13