Olieschaarste verschilt sterk per produkt Nieuwe aardappelen Nep verpakking kan straks worden verboden Reclame beter geregeld Boeren willen extra prijzenvergadering EG Oplossing technisch zeer lastig 'Minder ruimte voor milieubescherming' Ledenvergadering bouwbedrijf Moes stuurt topman weg Staking bij Fiat Shell-werknemers boos over vastlopen CAO-gesprekken Rusland 'dumpt' kerstkaarten op Engelse markt Topman Nijverdal- ten Cate naar Kluwer Voorlichting nieuw element in Warenwet Jarenlang praten woensdag 4 juli 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE trouw/kwartet 9 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dat Shell aan afnemers van diesel- en huisbrandolie vijf procent minder levert dan vorig jaar juli maar van benzine wel de normale hoeveelheden afgeeft, is een gevolg yan de vraag naar verschillende produkten. Die is de afgelopen tijd voor huisbrandolie verhoudingsgewijs veel groter geweest dan naar benzine. Technisch is het niet mogelijk uit hiwe olie plotseling meer huisbrandolie en minder benzine te destilleren. Naar huisbrandolie is de vraag in de eerste maanden van dit jaar als ge volg van de koude winter zeer groot Seweest. Dit viel samen met een door e situatie in Iran verminderde aan voer waardoor de voorraden slonken. De voorraad diesel werd eveneens langetast, niet zozeer omdat ineens heel veel automobilisten op dieselolie overgingen maar wel omdat de veel jevraagde huisbrandolie uit dezelfde ractie (bestanddeel) van de ruwe olie wordt gedestilleerd. De al genoemde strenge winter droeg €r aan de andere kant toe bij dat de waag naar benzine geringer was dan jbrmaal. Er ontstonden behoorlijke |?oorraden die deze maand naar ver pachting niet worden aangetast. Want het autoverkeer is deze maand giller dan normaal: er vertrekken meer automobilisten naar het buiten- ad dan er hier binnenkomen, merk- een woordvoerder van Shell op. De benzinestations krijgen normale hoe veelheden maar als de vraag plotse ling buitensporig zou worden, moeten ze wel met kortingen rekenen. „Als de automobilisten normaal tanken, ge beurt er niets, aldus de woordvoerder. Vaste percentages Oliemaatschappijen kunnen tekor ten aan bepaalde produkten niet zo maar oplossen door bij voorbeeld minder benzine en meer gasolie te maken. Met het soort olie dat ze im porteren staat ook vast hoeveel er van ieder olieprodukt uitkomt. Een paar voorbeelden: de bekende „Arabian light", een olietype dat veel is genoemd bij de prijsvorming op de OPEC-conferentie, levert bij gewone destillatie 16 procent aan benzine en nafta (grondstof voor plastic en kunstvezels), 39 procent aan middel zware destillaten (gasolie, diesel- en Van onze correspondent GRONINGEN Het Koninklijk Nederlands Landbouw Co mité (KNLC), een van de drie landelijke boerenorganisaties wil dat de EG-ministers van landbouw in het najaar een extra vergadering houden om tussentijds de EG-landbouwprijzen te herzien. Het hoofdbestuur van het KNLC is teleurgesteld Het Nederlandse ministerie van bui- over de Brusselse beslissingen van vorige maand. De ministers besloten toen de prijzen met anderhalf procent te verhogen en die voor melk helemaal niet omhoog te laten gaan. De Europese boeren hadden vier procent gevraagd. Volgens KNLC-voorzitter ir. D, Lu- teyn. betekenen de EG-maatregelen dat de boeren, in vergelijking met het bedrijfsleven, er weer op achteruit gaan. „De boer wordt verplicht om z'n inkomen op te vijzelen door nog huisbrandolie) en 39 procent aan zwa re produkten als stookolie en bitu men «PTnndstof voor asfalt). Het Algerijnse oliesoort Aizuw geeft aan benzine en nafta echter 22 pro cent, aan middelzware produkten 48 en aan zware 27 procent. De Venezo laanse Tia Juana is het meest ge schikt voor stookolie en bitumen: 59 procent. Aan benzine en nafta haalt men er niet meer dan 10 procent uit. Uiteraard kan de vraag gesteld wor den of men bij tekorten aan huis brandolie geen soort kan importeren dat veel aan middelzware destillaten geeft (in ons voorbeeld de Algerijnse olie). Prijsverschillen tussen de ver schillende soorten spelen echter een steeds belangrijkere rol. Zodanig raffineren dat er meer benzi ne en middelzware produkten te voorschijn komen kan slechts via zeer ingrijpende investeringen en niet van de ene op de andere dag. Arabian light, dat bij gewoon destilleren 16 procent benzine en naffa geeft en 39 procent aan middelzware produkten, komt via kathalitisch kraken tot res pectievelijk 25 en 49 procent. Maar daar zijn de meeste raffinaderijen niet op ingesteld. Het type raffinade rij hangt in feite af van de behoeften van de afnemers. In een land met weinig auto's zijn de installaties niet op benzine ingesteld. De benzineprijsverhoging in Spanje komt nog harder aan dan in eerdere berichten werd vermeld. Alle soorten benzine worden negen pesetas (27 cent) duurder. Super kost nu 46 pese tas 1,38). In Denemarken kost een liter ƒ1,52 (was ƒ1,38). In Grieken land gaat de benzineprijs 28 procent omhoog. meer te gaan produceren". Door deze EG-besluiten zullen volgens Luteyn de boeren in Nederland minder ruim te geven voor landschaps- en natuur beschermingsmaatregelen. „Dat is een gevolg van deze uitwringing' Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De werknemers van het coöperatieve bouwbedrijf Moes heb ben de voorzitter van de raad van bestuur naar huis gestuurd. Na de uitspraak van de ledenvergadering, die kritiek had op het gevoerde beleid van de voorzitter, dreigde het hele bestuur op te stappen. Deze werd exclusief de voorzitter, door de leden- Vergadering verzocht een interimbe- ituur te vormen. Het overgrote deel leeft hier gehoor aan gegeven en schrijft in opdracht van de werkne- ners een volgende ledenvergadering lit, met als voornaamste agendapunt iet kiezen van een nieuw bestuur. Set interimbestuur heeft zich terug- jetrokken in een waas van geheim innigheid. Een reactie over het ver rek van de voorzitter werd door een inoniem gebleven bestuurslid gewei- 5erd does is een middelgroot aannemers- ledrijf in Zwolle, met een verwachte >mzet van circa 130 miljoen gulden 'oor dit jaar. Het werkt met name in iet noordoostelijk deel van Neder- and en is sinds januari 1976 eigen lom van de werknemers TURIJN Werknemers van de Itali aanse Fiat-fabrieken in Turijn, waar de „Mirafiori" worden gemaakt, zijn in staking gegaan en havenarbeiders den, met name ook omdat van iedere in Turijn hebben geweigerd om 886 landbouwgulden, de helft besteed Fiats te lossen die zijn vervaar dgd in moet worden aan veevoer. Brazilië. Morgen gaan de boerenorganisaties De staking is georganiseerd door de in discussie met minister Van der vakbond, die Fiat ervan beschuldigd Stee over aanvullende maatregelen, auto's in te voeren van dochteronder- De boeren rekenen in ieder geval op nemingen in het buitenland, om zo de minister. Zo niet, dan zullen zij doende de impasse in de onderhande- zich tot het parlement gaan richten of lingen over een nieuwe cao te door tot acties overgaan. breken. NOORDSCHARWOUDE Bij de veiling Langedijk en Omstreken in Noord-Holland begint de aanvoer van nieuwe aardappelen, die door kou en regen veertien dagen was vertraagd, nu op gang te komen. Dinsdagmorgen was er een aanvoer van 45.000 irilo, die voor gemiddeld vijftig cent per kilo werd verkocht. De Noordhollandse aardappelen ondervinden nog concurrentie van vroege aardappelen uit het buitenland en Zeeland, waar het weer minder ongunstig voor de aardappelteelt is geweest dan in Noord-Holland. De veiling Langedijk en Omstreken vooral een belangrijke koolveiling heeft in het eerste halfjaar 1979 heel wat beter geboerd dan een jaar tevoren. Nu werd er voor 28.630.000 gulden geveild; toen voor 10.767.000 gulden. Van de kooloogst 1978 ligt nu nog 2.600 ton Deense witte en 250 ton rode kool bij de telers opgeslagen. Over het bedrijfsterrein van Shell-chemie in Pernis werd een protestoptocht gehouden na het mislukken van de cao onderhandelingen. ROTTERDAM (ANP) Ongeveer vierhonderd werknemers van Shell in Pernis hebben op het terrein van de raffinaderij gedemonstreerd tegen het vastlopen van de CAO-onderhan- delingen. Volgens een woordvoerder van de industriebonden hebben de demonstranten een half uur een van de bedrijfspoorten bezet gehouden. De CAO-onderhandelingen bij Shell zijn afgebroken. De Shell-directie heeft de industriebonden laten weten niet terug te willen komen op het bod, dat zij bij de laatste onderhandelin gen heeft gedaan. Ook bij andere chemische bedrijven in het Rijn mondgebied zijn de CAO-onderhan- delingen vastgelopen en hebben de werknemers laten weten niet ak koord te gaan met de voorstellen van de directies. De breekpunten bij de CAO-onder handelingen in de chemie zijn: het instellen van een vijfploegendienst, de vervroegde uittreding, een vijfen- dertig-urige werkweek en de uitbrei ding van de werkgelegenheid. Bij Shell zijn de industriebonden met name over dit laatste punt gestrui keld. Zij stellen, dat Shell in 1978 wel heeft geïnvesteerd, maar dat dit ten koste is gegaan van 166 arbeids plaatsen. tenlandse zaken heeft het bevredi gend genoemd dat de EG op het gebied van olie-importbeperkingen in Tokio een voortrekkersrol heeft ge speeld. Het ministerie is er minder gelukkig mee dat de vier deelnemers uit de EG (Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië) ieder eigen im- LONDEN (Reuter) De offici eel atheïstische Sowj et-Unie maakt zich schuldig aan con currentievervalsing, door met overheidsgeld gesubsidieerde kerstkaarten te dumpen op de Engelse markt. Deze klacht is afkomstig van een conservatief Lagerhuislid. De Britse industrie lijdt vol gens hem schade door de toe vloed van Sowjet-kaarten. De minister van handel, Cecil Par kinson, heeft intussen beloofd een onderzoek in te zullen stellen. Verder moet de Nedelandse overheid Portbeperkingen hebben beloofd. Op met extra maatregelen komen. Lu- de Eu">Pese top was namelijk een teyn noemde zo onder meer: meer invoerdoelstelling voor de EG als ge- subsidie van de overheid voor de "®el overeengekomen, aldus het mi- kwaliteitsbewaking van de agrari- msterie- sche produkten, minder belasting- druk en vermogensbelasting, en into ming van inflatie en kostenstijgin gen. De voorzitter van het KNLC noemde als voorbeeld de sterke stij ging van de kosten voor het veevoer. Daar zal iets aan gedaan moeten wor- DEVENTER/ALMELO (ANP) Mr. J. J. C. Alberdingk Thijm, voorzitter van de raad van bestuur van het textielconcern Nijverdal-ten Cate, gaat naar de uitgeversgroep Kluwer. De raad van commissarissen van Kluwer is van plan hem per 1 januari te benoemen. Met de benoeming van mr. Alber dingk Thijm zal de hoofddirectie van Kluwer bestaan uit vier leden. Deze bezetting acht het bestuur van Klu wer wenselijk vanwege de voortgaan de groei van de onderneming. In de onderlinge taakverdeling van de thans zittende directieleden zal met het in functie treden van mr. Alber dingk Thijm enige wijziging worden gebracht. Met ingang van 1 januari zal de hoofddirectie van Kluwer als volgt zijn samengesteld: mr. B. Zevenber gen, voorzitter, mr. J. J. C. Alber dingk Thijm, mr. A. M. W. Resius en J. Somerwil. Bij Nijverdal-ten Cate beraadt de raad van commissarissen zich over de wijze waarop in de vaca ture zal worden voorzien. De raad hoopt zijn besluiten zo spoedig moge lijk bekend te maken. BRUSSEL (Reuter) Er zal volgen de week in Peking vermoedelijk een textielovereenkomst tot stand ko men tussen de Europese Economi sche Gemeenschap en China. Dit heeft een woordvoerder van de Euro pese Commissie in Brussel gezegd. door Loes Dommering Als je een doosje Franse kaas koopt of een pakje Scandinavische vissoep, dan velt het op dat daar zo keurig in het Frans of Engels op staat, wat er in zit. Waarom kan dat in Nederland niet? Dat wordt me vaak gevraagd, als ik vertel dat ik me met de Warenwet bezighoud. Als we het dan bo vendien hebben over het feit dat die Wa renwet herzien gaat worden, dan denkt men dat die etiketteringskwestie een van de belangrijkste punten van herziening zal zijn. Maar zo is het niet. De Warenwet regelt dat soort dingen niet. De herziening van de Wa renwet heeft dus geen di recte relatie met de ver melding van ingrediën ten op de verpakking van levensmiddelen. Die etikettering kan na melijk ook onder de hui dige wet geregeld wor den, en dat gaat nu ein delijk gebeuren. Dit dank zij een richtlijn van de Europese Gemeen schap, die in december van het afgelopen jaar werd goedgekeurd. Vol gens die richtlijn moet binnen vier jaar in alle landen van de Europese Gemeenschap op de ver pakking van levensmid delen een lijst met ingre diënten worden vermeld, evenals een houdbaar heidsdatum en de hoe veelheid. Regelen Wat regelt die nieuwe Warenwet dan wel? De Warenwet is een soort wet, waar voor de consu ment eigenlijk weinig in teressants in staat. Het is namelijk een raamwet. Dat wil zeggen dat de regels worden gegeven door drie ministeries, en dat de wet aangeeft wat die ministers mogen re gelen. De eigenlijke re gels vindt men in alge mene maatregelen van bestuur, aangeduid als besluiten, zoals het Broodbesluit, het Vruch- tenproduktenbesluit, of het momenteel in voor bereiding zijnde Alge meen Aanduidingenbe- luit. De belangrijkste reden om de Warenwet te wijzi gen was, dat de bevoegd heden zoals die in de wet staan voor de ministers die ermee moeten wer ken, wat te krap gewor den waren. Men had er behoefte aan zaken te re gelen, die niet konden worden geregeld. De bestaande Warenwet rust op twee peilers: de volksgezondheid en de eerlijkheid in de handel. Alle regels die in een Wa- renwetsbesluit staan moeten dus of op de volksgezondheid of op de eerlijkheid in de han del gebaseerd zijn. Ande re regels zijn niet moge lijk. Men mag bij voor beeld niet in het Was- middelenbesluit het fos faatgehalte regelen, want dat is een milieu kwestie. Veiligheid De volksgezondheidspei- ler blijft de belangrijkste peiler in de herziene Wa renwet. Er wordt alleen een nieuw element aan toegevoegd: de veilig heid. Dat maakt in de praktijk niet veel ver schil. want ook nü be schouwt men veiligheid als een onderdeel van volksgezondheid en er zijn al diverse maatrege len tegen onveilige pro dukten genomen (het Speelgoedbesluit, het Valhelmenbesluit) In de nieuwe Warenwet wordt de veiligheid dus meer „volledigheidshal ve" genoemd. Veel meer mogelijkheden om tegen onveilige produkten op te treden komen er niet. Het grootste bezwaar van het systeem van de Warenwet is dat er eerst regels gemaakt moeten worden voor een bepaal de produktgroep, voor dat er opgetreden kan worden. Als plotseling blijkt dat een produkt dat nog niet geregeld was, erg onveilig is en dat is voorgekomen met bij voorbeeld huishoud- trappen en glitterlam- Al vijftien jaar wordt er gepraat over een herzie ning van de Warenwet. Uiteindelijk is in het overleg tussen de drie ministeries die bij deze wet betrok ken zijn (Landbouw, Economische Zaken en Volks gezondheid), een aantal knopen doorgehakt en is men het eens geworden over een wetsontwerp ter herziening van de Warenwet. Dit ontwerp dateert van 20 september 1977. Voordat het ontwerp naar de Tweede Kamer gaat, moet er eerst advies worden uitgebracht door de Adviescommissie Warenwet en door de Sociaal- Eonomische Raad. De Adviescommissie warenwet heeft dat al gedaan. Ze was wat sneller klaar, omdat er voornamelijk technische opmerkingen werden gemaakt. In de SER gaat men dieper op de zaak in, Daar is een commissie bezig de laatste hand aan het advies te leggen, dat daarna nog door de complete Raad moet worden behandeld. Het advies zal er dus op zijn vroegst in het najaar kunnen zijn. Daarna zal bij de regering bekeken moeten worden of er naar aanlei ding van de adviezen nog wijzigingen moeten wor den aangebracht, voordat het wetsontwerp bij het parlement kan worden ingediend. Loes Dommering gaat nader in op de achtergronden van deze wets wijziging. pen dan kan er op dat moment niet worden in gegrepen. Voorts kan op grond van de Warenwet ook de nieuwe niet geen verplichte keuring (een soort KEMA-keur) worden voorgeschreven, of aan de fabrikant de verplichting worden op gelegd om advertenties te plaatsen met een waarschuwing aan con sumenten, die mogelijk een onveilig artikel heb ben aangeschaft. De veiligheid in de huis houding blijkt in Neder land nog steeds een slecht geregelde zaak. Tal van produkten die in de arbeids- of beroeps sfeer niet gebruikt mo gen worden omdat ze on veilig zijn, mogen wél in doe-het-zelf-zaken wor den verkocht aan men sen die hetzelfde werk in hun vrije tijd doen. Het zou goed zijn, als de vei ligheid in de privé-sfeer op den duur in een apar te wet zou worden onder- Ovcrhtié "Hier eer k33mwet cm *W/ië t£ barherrnen Cxnsi/ment. 'Wt' pwr&rd-at-ic lekt gebracht. Want in de Wa renwet, die van oor sprong een levensmidde lenwet is. hangt het er maar zo'n beetje bij. Naast de eerlijkheid in de handel komt er een geheel nieuw element in de herziene Warenwet, te weten de goede voorlich ting omtrent waren, ook wel aangeduid als de dui delijkheid aan de afne mer. Daarmee is onder andere de consument be doeld. Ook nu is het op beperkte schaal wel mo gelijk regels te stellen in het belang van de voor lichting van de consu ment. Het pas gepubli ceerde Vruchtenproduk- tenbeslult zegt bij voor beeld, dat op de verpak king van een aantal pro dukten het vruchtenge halte vermeld moet worden. De herziene Warenwet breidt de mogelijkheden op dit punt aanzienlijk uit. Er kunnen alle moge lijke aanduidingen voor produkten zowel le vensmiddelen als andere zaken worden voorge schreven, zoals ten aan zien van de samenstel ling, eigenschappen, ge bruiksvoorschriften en waarschuwingen. Geheel nieuw is, dat ei sen aan de verpakking kunnen worden gesteld, eveneens in het belang van de consumenten voorlichting. Dat bete kent dat bij voorbeeld nepverpakkingen (een klein potje crème met een dubbele bodem in een enorme doos) verbo den kunnen worden. Ook kan in de toekomst een verpakking met een be paalde hoeveelheid ver plicht worden, zoals bij melk, die alleen in hele en halve liters verkocht mag worden. Nu moeten dat soort dingen in pro- duktschapsverordenin- gen worden geregeld, omdat de Warenwet die mogelijkheid niet heeft. Een andere belang rijke vernieuwing heeft betrekking op de reklame. De oude Warenwet houdt zich in het geheel niet met re klame bezig. Dat gaat nu veranderen. Ten eerste wordt er een duidelijk tekort opgevuld. De Wa renwet regelt nu al leen het etiket. Zo mag men op het eti ket iets geen yruch- tenlimonade noe men, als er niet een bepaalde hoeveel heid vruchtensap inzit. Als de adver teerder echter in een advertentie het woord vruchtenli monade gebruikt, kan daar wettelijk niet tegen worden opgetreden. Bij de herziene Warenwet kan dat wel. De regering heeft de re klame niet uitgebreid in de Warenwet willen rege len. Daarvoor is de Wet Misleidende Reklame, die op dit moment bij de Tweede Kamer in behan deling is, zo was de ge dachte. Op een enkel punt is een uitzondering gemaakt, namelijk de zo genaamde gezondheids claims, dat zijn vermel dingen bij produkten die aangeven dat het pro dukt een effekt op de ge zondheid heeft. Die wor den in de wet gedeelte lijk verboden, namelijk die gezondheidsclaims die onjuist zijn én daar door de gezondheid van de gebruiker kunnen schaden. Nu zijn dat nogal zware voorwaarden, zodat te verwachten valt, dat er van deze bepaling nau welijks gebruik kan wor den gemaakt. De bepa ling is ook in strijd met een advies van de Voe dingsraad. een officiële adviesinstantie van de regering, die heeft ge zegd dat gezondheids claims eigenlijk altijd uit den boze zijn De rege ring heeft zich nog nooit over dit advies uitgela ten. Het valt wel te ver wachten dat deze bepa ling over de gezond heidsclaims nog eens be zien zal worden. Het ontwerp ter herzie ning van de Warenwet bevat, naast de bovenge noemde veranderingen, nog een groot aantal wij zigingen die ten dele van technische aard zijn. Het is van groot belang om ze op korte termijn door te voeren, om de wetge vingsmachine op ge smeerde wijze aan de gang te kunnen houden. Oesmeerd Het ontwerp zal daarom vermoedelijk met eventueel nog enkele kleine veranderingen in zijn huidige vorm naar het parlement gaan, met het advies van de Soci aal-Economische Raad. Er is door diverse groe pen ook uit het be drijfsleven de wens naar voren gebracht om na deze meer technische herziening, tot een veel grondiger herziening over te gaan. De belang rijkste achtergrond daarvan is dat de Waren wet in de ogen van velen nog steeds een levens middelenwet is. met daarbij enkele „vreemde eenden in de bijt" in de vorm van besluiten over andere produkten. Tóch zijn er bij die niet- levensmiddelen grote be langen in het geding We hebben de veiligheid al genoemd. Ook de infor matieve etikettering op dit soort produkten is nog altijd niet van de grond gekomen. En ten slotte zal het in de toe komst gewenst blijken, eisen te stellen aan het energie- en grondstoffen- gebruik en de effecten op het milieu van deze pro dukten. Deze elementen zijn in de heizlening Warenwet niet aanwezig. Om een dergelijke produktwet- geving goed tot zijn recht te laten komen zal het nodig zijn dit stuk uit de Warenwet te halen en een splitsing te ma ken tussen een levens- middelenwet en een pro- duktenwet. Dat bete kent dat er ook de ko mende vijftien Jaar op dit terrein nog wel werk aan de winkel is. Mevrouw Loes Domme ring is juridisch mede werkster van de Stich ting Konsumenten Kontakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9