Plan voor hulp aan 150 extra bootvluchtelingen Nazimisdaden West-Duitsland verjaren niet Hap Kksiswkado Mil j oenenfraude bij tandartsen Bootblokkade opgeheven in deze krant met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER Diplomatieke stap van Nederland Wegvervoer ongerust over olietekort Dertig jaren-termijn vervallen Toeristen blijven weg uit Spanje Strauss wordt tegenspeler van Schmidt Trouw was al actueel I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Trouw 37STE JAARGANG NR 10888 - WOENSDAG 4 JULI 1979 Droog en zonnig, middagtemperaturen van achttien graden aan zee tot vierentwintig graden in het binnenland. Weinig wind Morgen en overmorgen. Aanvankelijk droog en zonnig, later mogeh|k een bui Middagtemperaturen ongeveer drieeëntwintig graden onder 22.01 onder 02 30 Morgen Zon op: 05.27 Maan op: 17.02 Voor Bouw en Interieur LESTELLA B.V. Willem Barentszstraat 19, Leiden Tel 071-13 45 41 Keukens. Open Haarden, Tegels, Senitalr. WEST-DUITSLAND DM 1.90, ENGELAND £0.50, ITALIË LIRE 800. LUXEMBURG BFRS 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 3: Oldenzaal neemt vrijwillig Vietnamezen op Dood in het Grevelingenmeer PAGINA 4: 'Massadalacht om discriminatie PAGINA 5: Geen rijksweg door Achterhoek PAGINA ECONOMIE: Nepverpakking kan worden verboden PAGINA SPORT: Okker krijgt tennisles van Borg Van onze Haagse redactie DEN HAAG De belastingdienst is een omvangrijke belas tingfraude in de wereld van de tandheelkunde op het spoor gekomen. Op het ministerie van financiën werd gisteren meegedeeld, dat belastingontduiking ter grootte van „vele miljoenen guldens" is ontdekt. Zowel tandartsen als fabrikan ten zouden bij dé fraude betrokken zijn. Enkele overlevenden van de nazi-kampen kregen het gisteren te kwaad en kwamen in opstand tegen uitspraken in de Bondsdag. De voorlichtingsdienst van het minis terie bleef gisteren antwoorden op nadere vragen schuldig. In de loop van de ochtend had het ANP melding gemaakt van het onderaoek van de Rijksaccountantsdienst, een onder deel van de belastingdienst met vesti gingen op verschillende plaatsen in het land. Aan het eind van de werk dag was de voorlichtingsdienst nog niets wijzer over de herkomst van het bericht en kon men evenmin details verschaffen. „We gaan er wel van uit, dat het bericht juist is," aldus een woordvoerder De summiere mededehngen leidden gisteravond tot een scherp commen taar van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde (KNMT): „We be treuren de mededelingen, nu blijkt dat het onderzoek nog niet voltooid is. De gehele branche wordt bijkans veroordeeld, terwijl het in genen dele duidehjk is, wie zich hier schuldig moet voelen." Van onze redactie economie AMSTERDAM Het be- roepsgoederenvervoer en de busmaatschappijen maken zich ernstig ongerust over de aangekondigde beperkingen op de levering van dieselolie. De wegvervoerders vrezen een stagnatie van het econo misch en maatschappelijk le ven in ons land terwijl buson dernemingen vrezen dat be paalde ritten zullen uitvallen. Vijf organisaties voor beroepsgoede- renvervoer op de weg, verenigd in het centraal overleg voor het beroepsgoe- derenvervoer (NOB-Wegtransport, KNVTO, PCB en KVO) en de EVO, hebben een beroep gedaan op de mi nisteries van economische zaken en verkeer en waterstaat alles in het werk te stellen om te voorkomen dat dit vervoer in gevaar komt. Ze willen dat' er een overleg op gang komt tussen de overheid, die er het initia tief toe moet nemen, de oliemaat schappijen en het bedrijfsleven over toekomstige maatregelen voor de brandstoffenmarkt. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zei desge vraagd dat maatregelen ter verdeling van de beschikbare dieselolie niet door eenvoudige ambtelijke beslui ten genomen kunnen worden. Het is een politieke beslissing. Overigens vermeerdert de hoeveelheid beschik bare dieselolie niet, door welk besluit ook. Een bescherming van sommige sectoren betekent dat andere minder krijgen. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft er bij zijn collega Van Aardenne (economische zaken) op aangedrongen de levering van die selolie aan vervoerders zeker te stel len, aldus een woordvoerder van ver keer en waterstaat. De brief was aan Van Aarüenne gericht omdat zijn mi nisterie de contacten onderhoudt met de oliemaatschappijen. Volgens het ANP hebben de Rijksac countants „de sleutel in handen ge kregen van de manier, waarop in de gehele tandheelkundige branche be lasting blijkt te worden ontdoken. De KNMT liet weten, met spanning de uiteindelijke resultaten van het on derzoek af te wachten. „Uiteraard moet iedere belastingfraude door tandartsen of fabrikanten volgens de normale normen worden berecht," al dus de KNMT. Het werd gisteren niet duidelijk, of het ministerie van justitie door de Rijksaccontantsdienst is ingescha keld. „In het geval van fiscale fraude is het in de eerste plaats de belasting dienst die het varkentje wast," aldus het ministerie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland heeft Vietnam langs diplomatieke weg laten weten dat het bereid is nog ongeveer 150 vluchtelingen extra op te nemen. Dit is de helft van de ruim driehonderd vluchtelingen die door Nederlandse zeelieden op 20 juni werden gered voor de kust van Vietnam. Aanleiding voor de Nederlandse rege ring voor deze diplomatieke stap in Hanoi is het feit, dat Vietnamese oor logsschepen in volle zee een West duits schip met daarop deze groep vluchtelingen hebben aangehouden en opgebracht. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde dit gisteren in Den Haag mee. Op 20 juni kwamen in vliegende storm windkracht elf twee scheepjes langszij het Nederlandse olie-boorplatform „Neddrill twee" dat voor een Westduitse oliemaat schappij op veertig mijl uit de kust in opdracht van Vietnam boringen ver richt. De 67 vluchtelingen die zich aan boord van het ene scheepje be vonden konden allen worden gered, maar van de 264 in het andere scheep je verdronken er 23. Negen dagen later haalde het West- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan de blokka de van woonschepen in Amster dam is gistermiddag een einde gekomen. De actievoerende woonbootbewoners besloten het Westerkanaal weer vrij te maken voor de beroeps- en pleziervaart nadat zij daartoe door de politie gesommeerd waren. Een grote po litiemacht, op de wal en in enkele boten van de rijkspolitie op het IJ, was gisteren paraat om de blokkade desnoods hardhandig te doorbreken. De politie hoefde echter niet op te treden. Beroepsschippers hebben inmid dels bij de gemeente schade claims ingediend voor hun verlo ren werkdagen. De schade zal worden verhaald op de woon bootbewoners, verklaarde giste ren een woordvoerder van het Amsterdamse college. Het Lande lijk Woonschepenoverleg heeft aangekondigd meerdere acties te zullen gaan voeren tegen het Am sterdamse woonschepenbeleid. Circa dertig schepen hadden zich BONN (DPA. Reuter, API De tijdens het Hitlerbewind gepleegde oorlogsmisdaden zullen in de Bondsrepubliek niet verjaren. De Westduitse Bondsdag heeft gisteravond met 255 tegen 222 stemmen een voorstel aangenomen om de tot nu toe geleende verjaringstermijn van dertig jaar voor moorden vervallen te verklaren. zaterdag voor de Westerkeersluis genesteld uit protest tegen de „doorvaartbriefjes". Woonschip- pers, die Amsterdam willen door varen, moeten een formulier on dertekenen waarin zij zjch ver plichten de stad weer na maxi maal zeven dagen te verlaten. duitse bevoorradingsschip de „Alexanderturm" de vluchteling n van het platform om deze ergens aan wal te brengen waar betere opvang mogelijkheden zijn. Het schip werd echter in volle zee aangehouden door Vietnamese marineschepen die waar schuwingsschoten losten en het Westduitse vaartuig opbrachten naar de haven Vung Tau. Daar werden de vluchtelingen weer van boord gehaald. De Westduitse regering liet in Hanoi een scherp protest horen tegen het aanhouden van het schip in volle zee. maar Vietnam protesteerde bij West- Duitsland wegens een „poging vluch telingen het land uit te smokkelen". Pas zondag kreeg de „Alexander- turm" toestemming om uit Vung Tau te vertrekken. Los van het Westduitse protest heeft de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Hanoi de Vietname se autoriteiten laten weten, dat Ne derland bereid is de helft van de vluchtelingen zo'n 150 mensen -— op te nemen. Het Vietnamese ant woord op deze diplomatieke stap is nog niet bekend, aldus de woordvoer der van buitenlandse zaken. Dit initi atief van Nederlandse zijde staat ove rigens los van het besluit van vorige week. dat inhoudt dat ons land dui zend vluchtelingen zal opnemen. Minister Van der Klaauw die op 20 en 21 juli in Genève de internationale conferentie over het Zuidoostaziati- sche vluchtelingenprobleem zal bij wonen. heeft .zijn grote waardering uitgesproken voor het moedige optre den van de bemanning van de „Ned drill twee". Die heeft met groot ge vaar voor eigen leven bijna alle vluch telingen die dag kunnen redden. Zie ook pagina drie MALAGA (AFP, Reuter. AP) Na een week van bomaanslagen en drei gementen is het bezoek van toeristen aan de Spaanse Costa del Sol aan zienlijk gedaald. Hoteleigenaars in dit gebied hebben een eigen veilig heidsdienst ingesteld om meer aan slagen te voorkomen. Meer dan zeventig hotelexploitanten hebben zich gisteren in Malaga be zonnen op plannen om het toeristi sche seizoen nog te redden. De eige naren maakten melding van bezettin gen van dertig tot zestig procent op dit moment, het hoogseizoen. Voor een deel is dat waarschijnlijk te wij ten aan een algemeen dalende be langstelling voor Spanje als vakan tieland. Uit annuleringen van de laat ste dagen blijkt echter dat de aansla gen door de Baskische afscheidings beweging ETA wel degelijk angst hebben gewekt, aldus de hotelbezit- ters, Het aantal toeristen dat Spanje van uit Frankrijk over de weg binnen kwam is de afgelopen dagen met veertig procent gedaald. Volgens de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) te Haarlem is er geen sprake van een uittocht van Nederlandse vakantiegangers in Spanje naar aanleiding van de bom aanslagen Voor de vliegreizen naar Spanje is nog vrijwel geen annulering binnengekomen Het desbetreffende wetsontwerp try?* t ook nog worden goedgekeurd dóór de Westduitse „eerste kamer ae Bondsraad, alvorens het met de handtekening van de presiddnt in werking kan worden gesteld. Dat de Bondsraad vóór afschaffing van de verjaringstermijn zal stemmen staat vast. Met het vervallen verklaren van de verjaringstermijn voor moorden uit de Hitlertijd is verzekerd dat tot nu toe niet opgespoorde oorlogsmis dadigers ook na 31 dcecember van dit jaar berecht kunnen worden. Tijdens het zakelijk verlopen debat in de Bondsdag is door voorstanders van afschaffing van de verjaringster mijn betoogd, dat het leven als „hoogste rechtsgoed" beter dan tot nu toe beschermd moet worden. Mi nister van justitie Hans-Jochem Vo gel zei dat „na Auschwitz" geen moord in West-Duitsland nog mocht verjaren Gewetensvol Tegenstanders van opheffing van de verjaringstermijn voerden vooral aan dat van de justitie niet verlangd mocht worden dat zij moorden na dertig jaar nog gewetensvol zou be rechten. Bovendien zou het opheffen van de verjaringstermijn m strijd zijn met hedendaagse opvattingen over reclassering. Aanvankelijk verjaarde de bestraf tin;* "an moorden in de Bondsrepu bliek na twintig jaar. maar die ter mijn werd in 1969 met tien jaar ver lengd. juist vanwege de vele onopge helderde moorden uit de naziperiode. Aangezien ook bij de jaarwisseling tussen 1979 en 1980 niet kan worden uitgesloten dat nog nieuwe nazimis daden aan het licht komen, besloten politici en afgevaardigden van alle in de Bondsdag vertegenwoordigde par tijen dat een nieuwe regeling gewenst deeld. Momenteel staan nog 45 nazi- misdadigers terecht. Israë blij Tot 1978 hebben in West-Duitsland ruim 84.000 processen wegens nazi misdaden plaatsgehad. Ongeveer 74.000 eindigden zonder bestraffing Er werden 6.400 verdachten veroor Israë is blij met het besluit van de Westduitse Bondsdag oorlogsmisda den strafbaar te blijven stellen en ze niet te doen verjaren „Dat is een juist en logisch besluit", verklaarde minister van justitie Sjmuel Tamir „Het moet met tevredenheid worden begroet, Er kan geen verjaring zijn voor de ergste misdaden uit 's men sen geschiedenis". BONN (DPA. AFP. Reuter) De Westduitse christen-democratische coalitie CDU-CSU heeft in de nacht van maandag op dinsdag de omstre den Beierse CSU-leider Franz Joscf Strauss gekozen als lijstaanvoerder voor de Bondsdagverkiezingen van 1980. Politieke waarnemers beschou wen de benoeming als een belangrij ke ruk naar rechts van deze coalitie Het besluit viel in een besloten verga dering van de beide fracties, die in de Bondsdag in de oppositie zitten. De conservatieve Beierse minister-pres» dent kreeg 135 stemmen. Zijn tegen kandidaat van de CDU. Ernst Al brecht. kreeg 102 stemmen. De uit slag betekent dat een groot aantal CDU-parlementariërs zijn stem heefl uitgebracht op de CSU-kandidaat Bij een aantal van hen leefde de vree* dat de CSU. na een nederlaag van Strauss, als zelfstandige partij de ver kiezingen in zou zijn gegaan Meer nieuws en achtergrond op pag. 7. Commentaar op pag. 5. De dinsdag van het varken. Gisteren dus, en volgende week weer, maar het klinkt bijna literair. Alras wordt duidelijk dat het hier gaat om het varken na de dood van het varkens: de rubriek heet Eethoek. Het varken is met z'n tijd meegegaan, meldt Eethoek. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Di|k. Hctiv Blok en Ina vai haavven Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant <«l tv-gids Decoratie l jute lectuur hangei Lederen halstasje (Cl Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder mei ge vlochten koordje Ketting met armband (Dl De nieuwe modetrend ketting en irm-hand|e van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- J periode een weikomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. B. OC. QD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I Lees een bant met overtuiging: TrOUW d t

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1