Jo Maas van frustraties Pr°ble™en Borg geeft Tom Okker tennisles Sportief isolement Zuid-Afrika blijft uitzending EK tour in 4cijfers "/vandaag 'Veel Limburgse talenten gaan kapot aan hun naïviteit' EBU: UEFA vraagt te veel geld Tennis en cricket handhaven boycot Zwemrecords in San Juan Gene Mayer naar Wimbledongala Zweed in zeventig minuten naar halve finales Basketbalteam oefent tegen de Sowjet-Unie WOENSDAG 4 JULI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 11 door Johan Woldendorp SAINT BRIEUC Twee stellingen kronkelen zich als onstui mige bergbeken door het levensverhaal van Jo Maas. De ene is: „Ik ben een Limburger, die geen Limburger is", de andere: „Mijn vader heeft mij letterlijk en figuurlijk gemaakt." In zijn eerste jaar als beroepsrenner heeft dat geleid tot een klasse ring als derde Nederlander (achter Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper) in de Ronde van Frankrijk en derhalve een veelbelo vende toekomst. Vooral de on-Limburgse instelling is opmerkelijk voor iemand, die in het tegen Maastricht aangeplakte Amby is geboren en getogen. Massa's pro vinciegenoten van Maas, die hun weg in de topsport zochten, zijn afge knapt op hun verkrampte, door frus- de 1 all? nsti erai 1> Jacobs (Bel), de 238 kilometer en 500 meter in 6 uur 24 minuten en 15 seconden. 2. Hinault (Fr) op één seconde, 3. Raas (Ned), 4. Kelly (Ier), 5. De- 11S" Sheyer (Bel), 6 Esclassan (Fr.-De Muer), 7. Duclos irek fcassalle (Fr.-De Meurer). 8. Van Calster (Bel -De (jo Bruynet, 9. Vallet (Fr.-Everaert), 10 Pozzi (It,- j. rerrettl), 11. Pevenage (Bel.-Jossart). 12. Villemia- SeH ife (Fr.-Guimard), 13. Lubberding (Ned.-Post), 14. Gauthier (Fr -Danguillaume), 15. Tackaert (BeJ.- De Bruyne), 16 Pescheux (Fr -Everaert), 17 Ber- naudeau (Fr.-Guimard), 18. Battagün (It.-Boifa- jp). 19. Bossis (Fr.-De Muer). 20. Colman (Bel.- lossart). 33. Verbrugge (Ned -De Bruyne), 37. Van de Velde (Ned.-Post), 44 Kuiper (Ned.-De Muer). 50. Knetemann (Ned.-Post), 54. Sutter (Zwlt- Post). 55. Wellens (Bel.-Post), 69. Den Hertog (Ned -De Bruyne), 74. Maas (Ned.-De Bruyne). allen in dezelfde tijd als Hinault. 94. Pronk (Ned.- Post) 6.25.02, 103. Van Vliet (Ned.-Post), 120 Mut ter (Zwlt.-Post) 6.25.35. Algemeen klassement: 1. Hinault. 24 uur, 42 minu ten en 18 seconden, 2. Zoetemelk op 24 seconden, 3 Kuiper op 36. 4. Nilsson op een minuut en 46 seconden. 5. Agostinho op 2.22, 6. Sutter op 2.40.7. Verlinden op 4:28.8. Bemaudeau op 4.29. 9. Baron- chelli op 5.04, 10. Dlerickx op 6.39. 11. Vlllemlane op 6.51. 12. Martinez op 7 20, 13. Battagün op 7.25, 14 Schepers op 8.08, 15. Maas op 9.08, 16. Hezard 3ii op 9.14. 17. Criquielion op 9.57, 18. Pollentier op Ppr ,.10 35. 19. Pozzi op 10.41, 20 Sezneo op 10.51. 38. Tronk op 25.25, 60. Verbrugge op 34.16, 66. Knete- IStl ijnann op 37.22. 70 Van Vliet op 41.19, 81 Den laa Hertog op 44.54, 82. Raas op 45.35. 120 Mutter op en ,104.52. ma puntenklassement. 1 Hinault 78. 2, Raas 48. 3. |e 7 eoetemelk 35. 4 Ja"£6bp. 31. S. gsclassan 30. 6. iki< $e"y 30. s 'BeriTklassement: 1 Martinez 69 punten, 2. Hinault am -K 3. Battagün 53, 4. Pollentier 38.5 Nilsson 37. 6. e n ifoetemelk 36. 7. Kuiper 32, 8. Bittinger 29, 9. ^gostinho 28. 10. Baronchelti 22. traties gedreven mentaliteit. De Lim burger zoekt bescherming in het ei gen enge kringetje: in zijn ogen ver houdt de rest van Nederland (het „buitenland") zich tot zijn provincie als de boze wolf tot Roodkapje. Jo Maas distantieerde iich van die' bekrompen denkwijze en werd op slag een eenling tegen een monsterlij ke combine. „Er zijn veel talenten in Limburg, maar ze gaan in feite alle maal kapot aan hun naïviteit. Ik heb daar ook last van gehad. Te vaak reed ik achter in het peloton als ik aan een beklimming begon. Ik kwam dan wel iswaar als een van de eersten boven, maar had wel een hoop energie ver speeld. Mijn ploegleider De Bruyne heeft mij daarop gewezen. Zodra je in een bepaalde groep komt, word je als Limburger gekenmerkt, ze laten je direct met alle koffers sjouwen. Je moet keihard zijn om er tussen te komen. Het punt is, dat je gewoon in Jezelf moet geloven en je, wat je af komst betreft, niets van anderen aan moet trekken. Die instelling word je meestal niet in dank afgenomen. Veel mensen verwijten je dat je een dikke nek (Belgische uitdrukking voor ei genwijs - red.) hebt." Frustraties hebben in het Limburgse tot complete stammenoorlogen ge leid: ook al staan de betrokken ren ners er meestal buiten. Bekend zijn vooral de zich immer prolongerende supportersrellen tussen de aanhan gers van Harry Stevens en die van Eddy Beugels, acht negen jaar gele den. In de dorpsrondes, die in groten getale in Limburg plaatsvinden en vonden, werkten die Hoekse en Ka beljauwse twisten gevoelig door. On gewild werden Stevens en Beugels het slachtoffer van de eensgezinde combinevorming van de rest van het rennersveld en slaagden er zodoende zelden in een overwinning op hun naam te schrijven. Na een aantal jaren van betrekkelijke rust leken de Limburgse wielerfana ten in Jo Maas een nieuw mikpunt te hebben gevonden. „Mede daarom rijd ik ook weinig in Limburg. Er heerst in die criteria toch altijd een Jo Maas stemming. Wanneer ik voorop fiets, krijg ik steevast de rest als een blok achter me aan, zodat ik nooit kan winnen. Maar ook met het oog op mijn beroepscarrière vond ik het in mijn amateurtijd niet zinvol aan ker- miskoersen deel te nemen. Mij staat voor ogen om een goede ronderenner te worden. Daarom heb ik me, zolang ik wielrenner ben, steeds internatio naal georiënteerd." BRUSSEL De Europese om roeporganisatie (EBU) heeft in Brussel bekendgemaakt dat er nog geen overeenstemming is be reikt met de Europese voetbal bond (UEFA) over het uitzenden van de Europese voetbalkampi oenschappen, die zullen worden gespeeld in 1980 in Italië. De re den: de UEFA vraagt er veel te veel geld voor. De UEFA had een bedrag ge vraagd van 5,5 miljoen Zwitserse franken, de EBU had 3 miljoen geboden, werd meegedeeld door de juist-gekozen vice-voorzitter van de EBU, de heer Jerry Men- sel, die aan de Britse BBC is ver bonden. Niet alleen de EBU vond het bedrag gevraagd door de UEFA veel te hoog. aldus Mensel, ook de Europese landen en andere omroeporganisaties deelden dit oordeel. Voor het verslaan van de Olympi sche Spelen in Moskou in 1980 zal de EBU 5.950.000 dollar betalen en voor dat van de Olympische winterspelen in Lake Placid in de Verenigde Staten 3.940.000 dollar. De organisatie is bereid voor de in 1982 in Spanje te houden we reldkampioenschappen voetbal 39 miljoen Zwitserse franken te betalen en voor die van 1986 in Colombia 49 miljoen. JOHANNESBURG Zuid-Afrika is in de afgelopen twee weken geen stap dichterbij de terugkeer in de internationale sportwereld gekomen. Tennis en cricket waren de twee spor ten, waarop Zuid-Afrika ue hoop had gebaseerd internatio naal weer mee te gaan tellen. Jos Jacobs wint de eindsprint in Saint Brieuc. Jan Raas (1) en Bernard Hinault komen enkele meters tekort. Mede daarom, maar ook omdat hij het prototype van een laatbloeier is. genoot Jo Maas (24) voor de Ronde van Frankrijk en de trainingswed strijd Dauphiné Libéré (waarin hij achter Henk Lubberding de tweede Nederlander was) nauwelijks bekend heid in eigen land. Op de populari- teitsladder stond hij bijna op de on derste sport, vlak boven zijn ploeg maat Jack Verbrugge, die het in zijn amateurtijd niet eens tot het lid maatschap van een gesponsorde stal schopte. Maas: „De insiders kenden me wel, dat is tenslotte het belang rijkste. Tijdens de wereldkampioen schappen van vorig jaar zaten Rini Wagtmans, Peter Post, Fred de Bruy ne en ik aan tafel. Dank zij de aanbe velingen van Wagtmans en Post ben ik toen bij De Bruyne gekomen." De Belgische oud-televisiecommentator was ver na de officieuze sluitingstijd nog bezig om een professionele wie lerploeg uit de grond te stampen. Dat wil zeggen: niemand mag voor 1 okto ber een contract tekenen, maar met die regel wordt praktisch dagelijks de hand gelicht. De meeste verbintenis sen voor het nieuwe seizoen worden nu reeds aangegaan. De Bruyne: „Wanneer men het in België over de vroegmarkt heeft, be doelt men de markt, die om vijf uur 's ochtends begint. Om acht uur is de beste waar weg. Je moet dus geluk hebben om een paar goede vruchten te vinden, zeker wanneer je, zoals ik, bij wijze van spreken om negen uur nog iets wilt kopen. Zo kreeg ik Ver brugge, zo kreeg ik ook Maas. Ik kende Jo niet, maar na een gesprekje met Wagtmans heb ik gevraagd, wat zijn prijs was. Zijn antwoord - 'wat ben ik waard?' - was voldoende om mijn vertrouwen in hem te stellen." Maas: „Ik kan niets eisen als ik me nog waar moet maken. Dat ligt niet in mijn aard. Dat heb ik van mijn vader geleerd." Die filosofie vervreemdt hem van de meer duistere zijde van de wielersport. „Mensen, die mis bruik van je willen maken, heb je gauw genoeg in de gaten. Ik ben zelf fair, daarom wil ik ook fair behandeld worden. Die doelstelling is er bij mij ingepompt." Even bewust is Jo Maas (een geboren klimmer, maar allesbehalve een win naar, „omdat ik het levensgevaarlijk vind om me in het tumult van een eindsprint te wagen") pas zes jaar geleden wielrenner geworden. „Mijn vader, weer mijn vader, vond voor mijn achttiende, dat ik te jong was voor het beoefenen van een onmense lijke sport. Het is misschien gek, dat die interesse er toen pas daadwerke lijk kwam, omdat ik ook wel naar meisjes keek en eveneens af en toe naar een feestje wilde. De belangstel ling voor de wielersport kwam echter niet van de ene dag op de andere. In .Limburg zag ik die jongens wel rij den, daarom kocht ik stiekem een fiets, vroeg stiekem een licentie aan en reed stiekem wedstrijden. Toen mijn vader dat ontdekte, zes jaar geleden dus, zei hij: dan gaan we het serieus aanpakken." In die paar jaar is Jo Maas gevormd tot een gentleman onder de wielren ners. Geen Limburger onder de Lim burgers, wel geëtiketteerd met een soort valse bescheidenheid, die hij los moet weken om niet bij voorbaat een paar minuten achter te raken op het guide coureurs, dat zich gevestigde orde noemt. Deze uitspraak typeert de coming-man Jo (eigenlijk: Paulus) Maas het meest: „Ik ben niet bang voor Joop Zoetemelk, maar voor mij is het wel meneer Zoetemelk. Vanwe ge mijn bewondering voor zijn presta ties." Van de internationale sportbonden voor tennis en cricket (ITF en ICC) zijn in het afgelopen jaar afvaardigin gen naar Zuid-Afrika gekomen om te kijken hoe het er stond met de inte gratie van zwarte sport-organisaties in de bestaande blanke. De hierover verschenen rapporten bevatten posi tieve elementen voor Zuid-Afrika en de (blanke) sportbestuurders hadden daarop hun hoop gebaseerd. Op de respectievelijke vergaderingen van de Internationale Tennis Federatie en de Internationale Cricket Confe rentie bleef echter het verbod tot deelneming voor Zuid-Afrika aan gro te internationale sportevenementen gehandhaafd. De Internationale Tennis Federatie heeft besloten tot juli 1980 geen ande re beslissingen aangaande Zuid-Afri ka te nemen. Betreffende het norma liseren van de tennisbetrekingen met Zuid-Afrika was het bestuur van de ITF van mening, dat dat niet kan met een land, waar apartheid nog bestaat. De ICC, die recentelijk in Londen vergaderde, houdt vast aan de beslis sing van een aantal jaren geleden, waarbij Zuid-Afrika werd uitgesloten van het spelen van grote internatio nale cricket-wedstrijden (de „test- matches"). Het rapport over Zuid- Afrika wordt voorlopig opgeborgen. Uit dat rapport^ bleek dat de cricket wereld nogal verdeeld is. Pakistan, India en de Westindische eilanden weigeren, ook na het bezoek van de afvaardiging van de ICC, tegen Zuid- Afrika te spelen. De blanke en zelfs verscheidene zwar te sportorganisaties in Zuid-Afrika zijn nu kwaad op de internationale tennis- en cricketbond. „Het is een schande. Hoe kunnen ze in hun rap porten positieve aanbevelingen doen om uiteindelijk toch een negatieve beslissing te nemen?" vroeg oud-cric- ket-international Johne Waite zich af. Voor de tegenstanders van de apart heid betekenen de besluiten van de ITF en de ICC een overwinning. De deelnemers aan het niet-raclale sportoverleg (de Sacoso van Hassan Howa „geen normale sport in een abnormale maatschappijvoelen zich hierdoor in hun strijd gesterkt. DEN HAAG De Amerikaanse ten nisspeler Gene Mayer zal komende zondag tijdens het Wimbledongala van Leimonias in Den Haag de ge blesseerde Australiër Tony Roche vervangen. Gene Mayer verloor in de achtste finales van het Wimbledon- toernooi van Tom Okker. Naar het tennispark op Klein Zwitserland ko men naast Gene Mayer de Spanjaard Manuel Orantes en de dames Tracey Austin (VS) en Betty Stöve. Tracey Austin bereikte op Wimbledon de halve finales damesenkelspel door een overwinning op haar landgenote Billie Jean King. Voor het Wimble dongala kunnen 2800 toeschouwers een plaats vinden op de speciaal ge bouwde tribunes. In de voorverkoop zijn tot nu toe 800 kaarten van de hand gegaan. SOFTBALL Voor de competitie is Tcrrasvo- ?els HHC gespeeld. Terrasvogeis verloor op eieen terrein met 3-10. BRIDGE Nederland heeft via een 15-5 over winning op België de derde plaats bereikt in de strijd om de Europese kampioenschappen in Lausanne Na drie ronden gaat Frankrijk met 58 punten aan de leiding. Tweede is Italië met 48 punten Nederland heeft 46 punten. Polen en Noorwegen volgen als vierde en vijfde met 39 en 37 punten. SKI Elf maanden geleden bij een verkeerson geval ernstig gewonde Zwitserse skister en win- van de wereldbeker. Llse-Marie Morerod, bereidt voorzichtig een come back voor. De doktoren van de universiteitskliniek in Lausan ne hebben toegestaan dat Morerod de conditie training bij de Zwitserse selectie weer gaat meedoen. De beslissing of de Skister ln de komende winter weer aan wedstrijden en de Olympische winterspelen zal deelnemen, valt pas in de herfst. VOETBAL In Spanje is het toernooi begon- >m het wereldkampioenschap voetbal voor scholieren. De Nederlandse ploeg speelde op de eerste dag in Alcazar de San Juan gelijk tegen Italie 0-0. De andere wedstrijd in die poule eindigde in een 1-0-overwinning van Tunesie op de Verenigde Staten. VOETBAL De Noordierse stervoetballer en playboy George Best ls nu ook al in tie Ameri kaanse voetbalwereld in opspraak gekomen. Best. die zijn voetbalcarrière heeft voortgezet bi) de Fort Lauderdale Strikers in de Verenigde Staten, kwam afgelopen week niet opdagen op n bijeenkomst van zijn ploeg „Het is mis- hlen maar beter als hij weg gaat", zei zijn coach Ron Newman, met wie Best moeilijkhe den heeft. KANO De Franse deelnemers aan de wereld- imploenschappcn wildwatervaren in Desbiens (Quebec i hebben op de eerste dag drie van de »:er onderdelen gewonnen Luc Verger won de c- wedstrljd over een afstand van 5,2 kilometer ln 0 minuten en 39 07 seconden. Zijn landgenoten Kichel Doux en Patrick Bunichon behaalden de overwinning in de klasse c-2. Dominique Gar detic hield in de k-1 race voor dames haar Westduitse concunentes Qisela Grothaus en Renate Prijon achter zich. VOETBAL De uitslagen in de Amerikaanse League zijn: New Vnrk-Roe.hester 5-2. Atlanta fulsa 1-8. WIMBLEDON Björn Borg is opnieuw een te groot struikel blok gebleken voor Tom Okker in zijn weg naar de finale van het herenenkelspel op Wimbledon. Vorig jaar kon Okker in de halve eindstrijd niet langs de Zweed komen, gisteren schakel de Borg Okker in de kwartfinales uit. Het verlies dat Okker leed in deze editie van Wimbledon moet hem har der getroffen hebben dan de neder laag van vorig jaar. De tennisser uit Hazerswoude ging toen verdienste lijk met driemaal 6-4 ten onder, zon der éénmaal uitzicht te hebben gehad op een overwinning overigens. Dit jaar had Okker geen schijn van kans. Borg had slechts zeventig minuten nodig om de voor Okker beschamen de setstanden van 6-2, 6-1 en 6-3 op het scorebord te plaatsen. Okker speelde zonder enig zelfver trouwen. Hij verloor in de eerste set tweemaal achtereen zijn opslag en stond binnen tien minuten met 4-0 achter. Met zeer agressief aanvalsspel haalde Borg de set binnen en gaf Okker in de tweede set een lesje ten nis, dat de Nederlander nog lange tijd zal heugen. De 35-jarige Okker kon slechts éénmaal zijn service behou den en met 6-1 als setstand moet Okker zich op baan nummer één op Wimbledon gevoeld hebben als een beginneling. Okker gaf Borg alle gelegenheid zijn hele trucendoos open te gooien. De Nederlander kreeg passeerslagen om zijn oren doordat hij zich te optimis tisch naar het net begaf. Borg ver keert in een sublieme vorm en de Zweed, die sinds 1975 geen enkele partij op Wimbledon heeft verloren, was in staat alle ballen te retourne ren. Vooral de lobs, waarmee Borg Okker vaak passeerde waren van een uitzonderlijke klasse. In de derde set permitteerde de Zweedse titelverde diger (hij won driemaal achtereen het herenenkelspel op Wimbledon) zich wat schoonheidsfoutjes. De concen tratie was nagenoeg geheel verdwe nen en Okker kon tot 2-2 redelijk volgen. De laatste krachtsinspanning die Borg bereid was te verspillen be tekende het einde van Okker. Björn Borg, die in de halve finales uitkomt tegen de Amerikaan Jimmy Connors, was bijzonder tevreden over zijn prestatie tegen Okker. „Alles ver loopt volgens plan. Ik speelde goed, maar Tom deed dat juist niet. Het is alleen jammer dat ik nu in de halve finales moet spelen tegen Jimmy Connors. Jimmy speelt op dit mo ment met veel zelfvertrouwen en ik zal er alles aan moeten doen om de .partij morgen te winnen. Een voor deel voor mij is wellicht het feit dat ik de meest recente partijen tegen Con nors gewonnen heb. Hierdoor speelt hij misschien onder een grotere druk." De tennisassociatie van Gothenburg heeft Björn Borg een boete opgelegd van 46.511 dollar (ongeveer 95.000 gul den). Borg was in maart niet versche nen voor een demonstratiepartij in Gothenburg tegen de Amerikaan John McEnroe. De drievoudige Wim- bledonkampioen had het destijds af laten weten nadat een groep, ge naamd „de rode brigade van Dene marken" hem met de dood bedreigd had. Borg was het niet eens met de volgens hem „op sensatie beluste be nadering" van de Zweedse pers en zei in 1979 niet meer in zijn geboorteland te zullen spelen. De boete is opgelegd na besprekingen tussen vertegen woordigers van de tennisassociatie van Gothenburg en de financiële ad viseurs van Borg. De als derde geplaatste Connors had veel moeite in zijn partij tegen zijn 22-jarige landgenoot Bill Scanion. Connors won na drieëneenhalf urn- met de setstanden 6-3, 4-6, 7-6 en 6-4. Scanion speelde erg goed, maar liet op de belangrijke momenten de nodi ge steken vallen. In de derde set leid de hij met 5-2, maar het zesde punt kon hij niet maken. Connors maakte een tie-break noodzakelijk, die hij met 7-1 wonnend afsloot en zodoende de derde set naar zich toe trok. In.de vierde en laatste set maakte Connors de partij vakkundig af. Het is enigszins verwonderlijk dat Connors zoveel problemen had met Scanion, die in zijn carrière slechts een grote triomf heeft gekend. Verle den jaar won hij een toernooi op Hawaii, waaraan hij mee mocht doen. omdat er enkele spelers afvielen. Tot ieders verbazing (waarschijnlijk ook tot dat van hemzelf) won Scanion van Drysdale, Solomon, McEnroe en Fle ming. De laatste twee jaar was Scan- Ion er niet in geslaagd de tweede ronde van het herenenkelspel op Wimbledon te bereiken. Tom Okker (1) feliciteert Björn Borg met de overwinning. De Zweed had Okker in de kwartfinales volkomen kansloos gelaten. De andere halve finale gaat morgen tussen de beide Amerikanen Roscoe Tanner en Pat Dupre. Tanner won in vier sets (6-1, 6-4, 6-7, 6-2) van zijn landgenoot Tim Gullikson en Dupre won in vijf sets van de Italiaan Adria- no Panatta. Voor Roscoe Tanner is het de derde maal dat hij de halve finales op Wimbledon heeft gehaald. Ook in 1975 en '76 bereikte hij de strijd bij de laatste vier Tim Gullik son. die verantwoordelijk was vobr de uitschakeling van de Argentijn Gull- lermo Vilas, had geen antwoord op de keiharde services van Tanner. Herenenkelspel, kwartfinales Björn Bore (Zwei- Tom Okker (Nedi 6-2 6-16-3, Roscoe Tanner iVSi- Tim Gullikson iVS) 6-1. 6-4. 6-7, 6-2, Jimmy Con nors (VSkBUI 8canJon 1V81 6-3. 4-6. 7-6, 64; Pat Dupre <VS>-Adrlano Panatta (Ita) 3-6,6-4, 6-7, 6-4, Herendubbel, derde ronde Carmichael. Teacher (Aus-VSl-Mayor. Mayer iVS) walk over. Case. Mas ters (Ausi-Kodes, 8mld (Tsji 6-4. 4-6, 7-5. 7-6. Oottfried. Ramirez iVS-Mexi-Dlblev. Drewctt (Aus) 6 3. 61. 6 4 Hewitt. McMillan (Z-AD-Oonza- lez, Kriek iVS-Z-Af» 7-6, 6-2. 4-6. 3-6. 6-3. Alexan der, Dent (Au»-Lloyd. Lloyd (GBl 6-4. 6-7. 6-2, 6-4 Kwartfinales Fleming, McEnroe (VSi-Caie. Mas ters (Ausi 6-3. 6-2, 6-3 Oottfried. Ramirez (V8- Mexi-Pronk Letcher (Ausi 6-4, 6-4, 6-4; Hewitt. McMillan iZ-Afi-Carmlchael. Teacher iAus-VSi 6- 3. 6-3, 6-7. 3-6. 6-4 Sadrl, Wilkinson iVS»-AJexan- der Dent iAusi 4-6, 6-2. 6-4. 6-2. Damesdubbel, derde ronde King-Navratilova (VS)-Deslord-Hallqulst (VS) 6-3. 6-4, Stöve-Tmn- bull (Ned-Aus'-Antonopolls-Evers (VS-Auai 6-2, 6- 2 Kloss-Stuart (ZAf-VSi-Ollchmt-Perry (Aus- NZü 7-6. 6-2; Dürr-Wadc (Fra-GB)-Reld-Smlth Kwartfinales: King Navratllova (V8) Kloss-Stu art (ZAI-VSl 3-6. 6-3. 6-0 Gemengd dubbel, eerste ronde Lloyd-Charle» (OBi-Rodrlguez RodriRue-. 'Chl-Frai 6-4, 6 1, Tiri ac-Ruzlcl (Roe)-Appleton Whyterross <OB Aum 7 5. 6-4. Damiani Urroz (Uru Chii-Farrell-Hobbs (GBi 6-3. 7-6. FancutLMarslkova (Aus-Tsji-Korh Olscafrc iBrii-Argi 4-6, 6-3. 6-3. Warwick Nagelsen (Aus-VSl-Rusxell Morrison iJum VS) 3-0, 6-4 9 7. Newcombe-Cawley (Ausl-Yulü-Culjpers (ZAL 6 2, 6-2 Tweede ronde Stolle-Potter iAu\ V8l-Pasarell Russell iVSi 7-6. 7-5. Tirlac-Ruzici 'Roei Drysdale Lloyd (GBi 6-2. 6-3. Nrwcombe-Cuwlrv iAum- Oraughty Antonopoli» iVSi 6-1. 6-3. Sherbccl Stratton (V8)-Whitelord-Pla< k. t <GB 6 2 i. 2 Doerner-Docrner (Ausi-Wells Parker 'OBi 6 3, 1 6, 6-4. Marks Tomanova (Aus-Tr.)i Amrllra) Durr (Ind-Frai 6-3. 6-2. Damianl-Vrroz 'Uru Chli-Craw lord-Sands iVSi 7-6. 4-6 7 Llovd-Charlcs iOBi- Dowdeswell-Oeevet (Rho-OBi 6-3. 6-4 SAN JUAN Op de tweede dag van de Panamerikaanse spelen in San Juan heeft de Amerikaan Bob Jack son de 100 meter rugslag gewonnen in 56,66 seconden. Deze tijd betekent een nieuw record voor de spelen. Tij dens de eerste twee dagen van de spelen hebben de Amerikaanse en Canadese zwemploegen hun favorie- tenrol volkomen waargemaakt. Steve Lundquist van de Amerikaanse ploeg won de 100 meter schoolslag in de nieuwe recordtijd van de spelen van 1 03,82. Zijn landgenoot Greg Winchell die in de series tot 1 05.42 was gekomen eindigde als tweede in 1.04,76, ook nog onder zijn oude re cord. Ambroise Gaines, ook een Ame rikaan die in de series van de 200 meter vrije slag een nieuw record voor de spelen had laten noteren van 1.53.25 was in de finale alweer sneller en won in 1.51,22. De nummers twee, drie en vier, Davis Larson. Djan Ma- druga en Peter Szmidt waren ook al sneller dan Gaines in de series. Tracy Caulkins, die met 2.21,79 een nieuw spelenrecord op de 200 meter wissel slag had laten afdrukken in de voor wedstrijden, explodeerde in de finale nog eens en won nu in 2.16,11. Nancy Garapick die zilver veroverde in 2.19.26 en Anne Teendy die in 2.20.33 het brons naar zich toetrok waren alweer sneller dan Caulkins in de serie Zelfs Joan Baker die 2.20,83 realiseerde dook nog onder het record van Tracy Caulkins maar werd hier mee toch slechts vierde. Het laatste record tfan de spelen werd verbeterd in de 4x100 meter wisselslag estafette waarop het Amerikaanse viertal Lin da Jezel, Tracy Caulkins, Jill Sterkei en Cynthia Woodhead een tijd op de klokken bracht van 4.13,24. TURIJN Nederland /al zich voor het volgende belangrijke basketbal- toernooi. de Olympische kwalificatie wedstrijden in mei 1980 in Zwitser land. goed kunnen voorbereiden Af spraken zijn gemaakt met de Sowjet- Unle voor een reeks oefenwedstrijden in april 1980. Chef d'Equipe Piet Leegwater en bondsafgevaardigde Jan Loorbach kwamen met de leiders van de ploeg van de Wowjet-Unie, Gomelski en Koedrasjov tot een sluitende over eenkomst. In het paasweekeinde is de A-ploeg van de Sowjet-Unie bereid drie dagen in Nederland te spelen, daarna gaat het Nederlandse team voor drie of vier wedstrijden naar de Sowjet-Unie Daar overigens zullen waarschijnlijk verenigingsploegen de tegenstander zijn. De komst van de basketballers van de Sowjet-Unie valt een week na het begin van de training van Nederland en vrij kort na een reeks van wedstrij den die de Sowjet-Unie ln de Verenig de Staten gaat spelen. Gomelski had eventueel ook andere data beschik baar eerder namelijk, maar dat was onmogelijk in verband met de natio nale competitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11