Amsterdam graaft naar identiteit Van der Luit Onderwijzers blijven aan Boekhouder Roel lansen kiest de Nutsspaarhank voor 'n salarisrekening. J En straks óók voor 'n spaarrekening! NUTSSPAARBANK 4 Botsing met eend: echtpaar verdrinkt Begrafenissen-Crematies Transporten Inbraak bij Leger des Heils dupeert kinderen WOENSDAG 4 JULI 1979 TROUW/KWARTET ADVERTENTIE door Arend Evenhuls AMSTERDAM Op één plaats in Amsterdam waar graaf werkzaamheden worden verricht, bestaat geen ergernis over kuilen en zandhopen. Integendeel, wandelaars op de Nieuwen- dijk houden ter hoogte van de plek waar de afgebrande bioscoop Royal stond, de pas in om door een smalle reep in de schutting naar de onlangs opgegraven smidse en ijzerovens uit de dertiende eeuw te gluren. Dat het hier niet om een willekeurige opgraving gaat. blijkt uit de ljzero- vens, die de theorie dat Amsterdam zevenhonderd Jaar geleden alleen nog een vissersdorpje was ondergraven. In de ovens werd steenkool tot erts verwerkt, wat alleen door bekwame ambachtslieden kan worden gedaan. Voor stadsarcheoloog Jan Baart to nen de vondsten aan dat Amsterdam in de dertiende eeuw al gespeciali seerde handelslieden en niet alleen vissers had. Ook zou Amsterdam in die tijd over goede vervoermiddelen beschikken. In de ijzerovens werd steenkool aan getroffen dat hoogstwaarschijnlijk uit Engeland afkomstig is. IJzer zou den de dertiende eeuwse bewoners uit Zweden halen en aardewerk werd vanuit Duitsland aangevoerd. Als eerste bewoners woonden dus han delslieden én vissers in het dorp aan de Amstel. In de geschiedenis wordt Amsterdam voor het eerst genoemd in 1275 toen Floris V de stad het tolprivilege gaf. Door de opgravingen aan de Nieuwendljk, de oudste kern van Amsterdam, wordt iets meer be kend over de tijd daarvoor. Jan Baart, die met dertien studenten van het instituut voor pre- en proto historie en studenten van de Cam- bridge-universltelt de grond onder zoekt, noemt de opgravingen „een welkome aanvulling op bestaande, meestal geschreven bronnen. Deze vondsten geven een duidelijker beeld van de geschiedenis dan bij voor beeld een privilege van een graaf. De Middeleeuwen zijn voor Amsterdam erg belangrijk, omdat er weinig be kend Is over dit tijdperk. Aan de hand van materiële bronnen ls het moge lijk om na te gaan hoe een stad is ontstaan en welke beroepen werden uitgeoefend", zegt Baart Veen Op een diepte van vier meter zijn behalve de smidse en ijzerovens, overblijfselen van koopmanshuizen en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgegraven. Van het gasthuis (een van de vier middeleeuwse in Amster dam) was bekend dat het in de buurt van de Nieuwendljk moet hebben gelegen. De overblijfselen liggen zo diep om dat de hulzen in het drassige veen wegzakten. De bewoners probeerden het verzakken tegen te gaan door een laag klei over het veen te leggen. Ook werden op de fundamenten van hui zen nieuwe woningen gebouwd. Jan Baart en zijn medewerkers heb ben van de eigenaar van de grond twee maanden graaftijd gekregen. Daarna wordt op het terrein met de bouw van een winkel begonnen. De archeologen hebben nu nog een maand te gaan. Baart: „Het is heel belangrijk dat deze bronnen worden onderzocht. Als het niet gebeurt, mis je pagina's uit het geschiedenisboek. Een stad als Amsterdam, waar zo rigoureus wordt gegraven, heeft de verplichting onderzoek te doen naar de vroegere b «woners." De stadsgra- ver wijst in dit verband op de „stuur se houding" van de Bijenkorf. Bij de aanleg van een ondergrondse par keergarage kwamen gegevens aan het licht, die de archeoloog had willen onderzoeken. De Bijenkorf echter had geen oren naar mogelijke vertra gingen; de garage kreeg voorrang. Metro Bij de aanleg van de metro verliep dat anders. „Weliswaar gaat er veel verloren wanneer Je graaft met een aannemer op de hielen, maar veel gegevens hebben wij bij de aanleg van de metro weten te redden," zegt Baart. Stadsarcheoloog Jan Baart is hoofd van de gemeentelijke afdeling arche ologie, die zeven jaar geleden werd opgericht. Is het niet tegenstrijdig om de ene gemeentelijke afdeling (publieke werken) opdracht tot de aanleg van een ondergrondse te geven terwijl een andere afdeling archeologie naarstig probeert informatie uit de grond te halen? Baart: „Nee, het ligt Juist in eikaars verlengde. Bij de aanleg van de metro is ruimte vrijgekomen voor opgravin gen. De archeologen waren de metro- bouwers steeds voor. Bovendien wa ren er ook bouwvakkers die in ons werk geïnteresseerd waren en hielpen Stadsarcheoloog Jan Baart als er geen archeologen op het terrein waren." Volgens Baart is de belangstelling voor opgravingen niet alleen bij de gemeente gegroeid door het aanstel len van een stadsarcheoloog, maar ook onder het publiek. „De mensen raken betrokken bij materiële ge schiedenis omdat deze het dagelijks leven toont. Natuurlijk zijn regerings besluiten en veldslagen ook interes sant. maar een schoen, lepel of kan netje kan veel meer zeggen. Het zijn immers de primaire levensbehoeften die aantonen hoe men vroeger werkte en leefde". De aan de Nieuwendijk opgegraven voorwerpen zijn te zien in het Am sterdams Historisch Museum. Lang zamerhand zijn in dit gebouw zo veel Foto: Marcel Antonisse vondsten opgeslagen, dat Baart zich afvraagt of in de Waag niet een apart museum voor materiële bronnen kan worden ingericht. Door brand, restau ratie of nieuwbouw zijn in Amster dam veel gaten en zandbakken ont staan. Hotel Polen Is het niet verdrietig voor een arche oloog om geen onderzoek te kunnen doen terwijl er talloze stukken grond open liggen? Baart: „Een stad die één archeoloog en twee assistent-archeologen heeft (Londen heeft 59 archeologen in dienst) kan zich niet veroorloven op allerlei plaatsen bronnen aan te bo ren. Prioriteiten stellen is noodzake lijk. Bij voorbeeld door Je af te vragen of de grond al eens is verzet en wat er van de plaats bekend is. Op de plek waar Hotel Polen stond, gaan we mis schien volgend jaar graven. In dit buitendijkse deel van de oude stad, zullen we wellicht op kade-construc ties en delen van schepen stuiten. Aan de hand van die gegevens kan je achter de functie van Amsterdam als havenstad komen." „Het spannendste ogenblik voor ar cheologen" zegt Baart, „is het mo ment waarop de eigenaar van het stuk grond al dan niet toestemming geeft om te graven. Het geld (voor de opgravingen aan de Nieuwendijk is voorlopig 50.000 gulden uitgetrok ken) komt meestal wel op tafel. De eigenaar van de grond gooit nogal eens roet in het eten", aldus de stads archeoloog. Het verzamelen van informatie en het (her)schrijven van geschiedenis door middel van vondsten uit de bodem is volgens Baart een gigantisch werk. „De opgravingen zijn, ook voor de archeoloog, het spectaculairst, maar het onderzoek daarna is fascineren der. Voor een week graven," zegt Baart, „is naderhand twee jaar onder zoek nodig." Oudere lagen De opengelegde ovens en de gasthuis- resten worden gefotografeerd en in kaart gebracht. Daarna wordt een deel van de overblijfselen afgebroken om nog dieper, naar oudere lagen te speuren. Over een paar maanden zal het nieuwe gebouw de opgravingen aan het oog onttrekken. Is het de moeite om dat te voor komen? Baart: „In hoeverre je een monument intact laat, hangt af van de plaats waar het wordt gevonden. Een kas teel buiten de stad of een fontein op een plein is gemakkelijk als monu ment te bewaren. Op de Nieuwendijk zou het contrast te schril worden als opeens opgravingen tussen de win kels zichtbaar zijn. Los van de vraag of het geld ervoor beschikbaar is, rijmt het op grote schaal bewaren van de vondsten niet met de winkel functie van de straat." STOMPETOREN (ANP) De 53-ja- rige J. T. Botman en zijn 52-jarige vrouw E. M. Botman-Overman zijn met hun auto in de Noordervaart in Stompetoren (gemeente Schermer) gereden en verdronken, waarschijn lijk na een botsing met een eend. In hel rouwcenlrum is gelegenheid lot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 14 2644* DEN HAAG Wethouder voor Onderwijszaken Van Lier heeft gisteren in de Com missie voor het Onderwijs de Duinrandschool in Scheve- ningen toegezegd dat de twee ontslagen onderwijzers als nog aan de school verbonden blijven. Het college kwam tot dit besluit om dat het PvdA-gemeenteraadslid mevr. Steenbergen een ministeriële regeling had ontdekt waardoor de beide leerkrachten niet aan de school onttrokken behoefden te worden. Deze regeling houdt in dat wanneer een school snel daalt in leerlingen aantal het niet altijd nodig is om tot ontslag over te gaan van het evenre dig aantal leerkrachten. Zoals bekend was dit ook het geval bij de Duinrandschool in Schevenin- gen. Daar liep het aantal leerlingen dusdanig terug dat er twee onderwij zers aan de school onttrokken moes ten worden. Wethouder Van Lier deel de de mening van mevrouw Steenber gen dat de Duinrandschool beant woordt aan de eisen die door het ministerie zijn opgesteld. De Duin randschool behoudt nu haar oor spronkelijke bezetting van acht on derwijzers. Uit dit team zal een waar nemend ambulant hoofd naar voren moeten komen, die de verbouwing van de school, die al in gang is gezet, moet coördineren. De ouders moesten zich gistermiddag nog beraden, en houden zo lang de Duinrandschool nog bezet. Wethou der Van Lier schonk daarop de 1 i lingen van de Duinrandschool al J zomervakantie, die vrijdag aansti de begint. Het VVD-gemeentera i lid mevrouw Sicman stelde voor voorlichtingsavonden te organise 5 om meer duidelijkheid te verstrekji met betrekking tot het beleid da j gemeente voert op onderwijsgeb yj Van Lier nam het voorstel over. DEN HAAG Een inbraak bij Goodwill-centrum van het Leger Heils in de Haagse Korte Molenstn a dreigt de vakantie van 24 Haa| jongens en meisjes te verknallen, onverlaat die in de nacht van ma f dag op dinsdag het kantoortje M het pand openbrak en een geldkis meenam, verzekerde zich daarn van de ruim 2.000 gulden die n 3 moeite bijeen was gebracht om di minderbedeelde kinderen een leuL vakantie te bezorgen. Kapitein H;' land van het Leger ziet geen kans korte termijn een dergelijk bedi^ weer bij elkaar te krijgen. Wie bijdrage wil leveren om toch nog vakantieuitstapje voor de jeugdig Hagenaars mogelijk te maken, dit doen op giro 510238. Roel Janssen houdt de boeken bij. Van en op 'n klein maar heel gezellig reis- buro. Hij houdt ook van boeken. Met lezen gaat 'n fors deel van zijn vrije tijd heen. Daarnaast is Roel ook nog aktief in het verenigingsleven. En het verbaasde ons niet toen we hoorden, dat hij de penningen van de plaatselijke voetbalvereniging beheert. Die vereniging staat 'r - ondanks slechte berichten over voetbal in 't totaal - goed voor. Dat kunnen wij weten. Want Roel kwam 'n tijdje geleden bij ons over een salarisrekening. Goed, da's een kwestie van even uitleggen. Maar Roel nam die rekening bij ons juist omdat we de tijd hadden om 'em iets te vertellen over de mogelijkheden en zo. Ja, daar kan ook 'n boekhouder nog wel 'ns mee gediend zijn. En zo kwam Roel ook met ons over voetballen praten; van 't een kwam 't ander en nu voetballen wij zogezegd mee. Nu is de Nutsspaarbank onderdeel van een groter geheel. Zou 't zo gemoedelijk gaan op alle 80 kantoren in en rond Den Haag? Ja, punt uit. We weten van onszelf dat we de vriendelijkheid, de flexibiliteit en 't persoonlijke van een privé-bank hebben. We willen dat graag laten blijken en aan iedereen vertellen. Modern standpunt. De Nutsspaarbank is een bank van vandaag. Met alle diensten in alle sektoren van het geldverkeer. Salarisrekeningen, hypotheken, verzekeringen, speciale rekeningen voor jongeren, vreemde valuta en óók nog 'n aantal verschillende manieren van sparen en beleggen. Roel Jansen weet dat nu allemaal. En hij heeft als boekhouder inzicht genoeg om te konstateren dat 't ook voordelig is om met Nutsspaarbank in zee te gaan. En natuurlijk die persoonlijke benadering. Wellicht kiest hij straks óók de Nutsspaarbank voor 'n spaarrekening. De paperassen en de eerste dagafschriften van z'n salarisrekening heeft-ie allang opgeborgen in de speciale map van de Nutsspaarbank. Administratief gaat 't bij ons ook op rolletjes. Vlot. En verder wisselt Roel 's zaterdagsmorgens bij een Nutsspaarbankkantoor nog wel eens kleingeld voor de klubkas; vlak voor-ie zelf moet spelen. Laat ons juichen, Meneer Jansen!* a Inlichtingen: Jan Hendrikstraat 4, 2512 GL Den Haag Tel. 070-469490

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10