Nieuwe voorschriften voor bedwelming in slachthuizen Aantal ziekenhuisbedden moet gelijk blijven Uit brieven van lezers Tegen de aanwijzing van Welschap tot militair vliegveld 1577 bezwaren Bonden verliezen geding over de trendvolgers Apparatuur moet binnen jaar zijn aangepast College in advies over regio Breda: Opslag van butaan bij Dow toegestaan Weekblad mag stuk over sex-exploitant niet plaatsen De Amro Bank doet iets extra's voor jonge mensen. Garagebedrijf in as gelegd;schade zeker een miljoen DINSDAG 3 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Hans Schmlt DEN HAAG Aan één van de martelpraktijken waaraan een slachtdier op weg naar de consument wordt onderwor pen, zal vanaf deze week een einde moeten worden ge maakt. De slachthuizen zul len, op grond van een 1 juli van kracht geworden wijzi ging van het Vleeskeuringsbe- sluit, de slachtdieren op deug delijke en afdoende wijze moeten bedwelmen voor ze de dodelijke steek krijgen toege diend. Slachthuizen die niet aan de nieuwe bedwelmings- eisen kunnen voldoen, dienen hun apparatuur binnen een jaar te hebben aangepast. De nieuwe voorschriften van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu hygiëne) houden in dat de slachtdie ren met een korte, sterke stroomstoot door de hersenen worden bedwelmd en dat zij binnen dertig seconden door verbloeding zijn gedood. De maatregelen zijn genomen omdat ge bleken is dat niet alle in gebruik zijnde apparatuur een doeltreffende bedwelming garandeert. De voor schriften zijn voorts zo gewijzigd dat het personeel dat de apparatuur be dient, beter is beveiligd. Uit onderzoek naar slachtvarkens is gebleken dat van de ongeveer vijfen twintigduizend varkens die op een werkdag in Nederland worden ge slacht, van dertig procent niet vast staat dat zij voldoende zijn verdoofd. In Trouw van december 1974 vertelde een keurmeester uit het oosten ven het land, die de gang van zaken in de abattoirs aan de kaak wilde stellen, hierover onder meer: „De bewuste loosheid duurt zo kort, dat de dieren tijdens het steken (het toebrengen van de doodsteek, waarna het bloed uit het lichaam kan lopen) bij be wustzijn komenNiet alleen lijden de dieren, maar ook kan het steken niet meer behoorlijk gebeuren en bloeden de varkens niet goed leeg. Niettemin worden ze (tempo, tem poverder getransporteerd, gaan levend door een borstelmachine en Uit „Trouw" van december '74. daarna bij volle bewustzijn in het zogenaamde broeiwater, dat een tem peratuur van ongeveer zeventig gra den heeft. De dieren verdrinken hier in jammerlijk." Aanval Bij de bedwelming van slachtvarkens is het de bedoeling dat de stroom stoot door de hersenen een epilepti sche aanval opwekt, waarbij het be wustzijn is opgeheven. De dierenarts dr R. Hoenderken, die vorig jaar pro moveerde op een studie over de be dwelming van slachtvarkens, stelde vast dat, om vrijwel alle varkens te bedwelmen, bij een stroomssterkte van ruim een ampère elektrische spanningen nodig zijn van meer dan tweehonderd volt. Twee van de drie tot nu toe toegestane apparaten werkten echter met spanningen van 70 en 180 volt en bereikten daardoor lang niet altijd de beoogde bedwel ming. In de nieuwe voorschriften wordt bepaald dat de spanning mini maal 240 volt moet zijn. Bijna alle grote slachthuizen zijn de afgelopen jaren overgeschakeld naar een appa ratuur waarmee met 300 volt wordt gewerkt; slachterijen waar de oude apparatuur wordt gebruikt, zullen moeten omschakelen. De bedwelming die met de stroom stoot wordt opgewekt, is slechts van beperkte duur. Gemiddeld duurt, bleek uit het onderzoek van dr Hoen derken, het epileptisch insult 68 se conden, waarbij de laagst gemeten waarde 33 seconden was. Volgens de oude voorschriften moest de dood steek „zo snel mogelijk en in elk geval binnen één minuut" worden toege bracht. In de praktijk echter wordt die minuut niet altijd gehaald, onder meer omdat het dier tussen steken en bedwelmen nog wel eens wordt gewo gen. Ook ontstaan door het hoge tem-. po waarin wordt gewerkt, nog wel eens opstoppingen waardoor de doodsteek niet tijdig wordt toege bracht. De bewusteloosheid is daar door vaak al opgeheven. Minister Ginjaar heeft in de nieuwe voorschriften bepaald dat de dood steek binnen dertig seconden moet worden toegebracht; een periode waarbinnen gezien de resultaten van het onderzoek van dr Hoender ken in de praktijk alle dieren nog zullen zijn bedwelmd. Het slachtdier mag in geen geval voor of tijdens de verbloeding tot bewustzijn komen, luiden de nieuwe bepalingen. Belangengroep Eén van de groeperingen die al jaren aandringt op een sinds zondag van kracht geworden wijzigingen, is de belangengroep Rechten voor al wat leeft. Op verzoek van deze groep deed in december 1974 de keurmeester in Trouw een boekje open over de prak tijk in sommige slachthuizen. Zijn relaas riep een golf van reacties op en leidde ook tot vragen in de Tweede Kamer. De toenmalige staatssecreta ris van volksgezondheid, Hendriks, antwoordde daarop dat gebeurtenis sen zoals de keurmeester die vertelde „helaas in de praktijk wel plaatsvin den" en dat de wijze van bedwelming nader zou worden bezien. Mevrouw Van Oosten van „Rechten voor al wat leeft" is tevreden dat de voorschriften ten aanzien van de be dwelming van slachtdieren nu zijn gewijzigd. Mevr. Van Oosten: „WIJ zijn viereneenhalf jaar geleden, toen de vleeskeurmeester op ons verzoek met zijn onthullingen kwam, van ver schillende kanten zwaar aangevallen en bekritiseerd omdat wij indianen verhalen zouden vertellen. Het werd echter snel duidelijk dat er wel dege lijk sprake was van misstanden. Dat nu de voorschriften zijn gewijzigd, stemt ons tevreden, maar dat bete kent niet de de consumptiedieren niet meer zouden lijden. Er zijn nog vele misstanden die moeten worden gewijzigd. Denk aan de kistkalveren, de grote biggen- en varkensfokkerij en, de legbatterijen, het transport naar de slachthuizen dat zijn alle maal zaken waar nog veel aan moet worden verbeterd." Geslachte runderen UTRECHT (ANP) In 1990 moeten de ziekenhuizen In de regio Breda volgens de geldende nonnen een capaciteit hebben van ln totaal 2550 bedden. Dit staat ln het advies van het college voor ziekenhuisvoorzieningen over de toekomstige omvang van en plaatsen voor ziekenhuizen ln deze regio. Het aantal van 2550 komt vrijwel overeen met de gezamenlijke capaci teit van de ziekenhuizen op dit mo ment. Toch kan volgens het college een verandering in de ziekenhuissitu atie in de regio niet uitblijven, omdat enkele ziekenhuizen in een slechte bouwkundige staat verkeren. Zo is voor het St. Ignatiusziekenhuis in Breda spoedige nieuwbouw met een capaciteit van 550 bedden nood zakelijk, aldus het college. Daarbij moet nog worden onderzocht of de hartchlrurgie die aan het medisch centrum „De Klokkenberg" in Breda is toegewezen, in deze nieuwbouw kan worden ondergebracht. Het Bredase Diaconessenhuis kan volgens het college worden uitge breid tot 330 bedden en het St. Lau- rensziekenhuis dat momenteel even groot is kan deze capaciteit behou den. Wel is voor dit ziekenhuis op de huidige plaats een renovatie en mis schien een gedeeltelijke nieuwbouw nodig. Deze beddencapaciteiten zijn van toepassing, indien de functie van het medisch centrum „Schoondonk" (onderdeel van „De Klokkenberg") wordt overgebracht naar de algeme ne ziekenhuizen in Noord-Brabant Hiervan zijn vijftig van de honderd vijftig bedden bestemd voor Breda. Fusie Volgens het advies van het college kan het St. Joseph-ziekenhuls in Oos terhout worden uitgebreid ten dien ste van een fusie, als het streekzie kenhuis „Dongemond-St. Theresla" in Raamsdonksveer wordt gesloten. De capaciteit van het fusieziekenhuis kan 310 bedden bedragen. Ook het 8t. Franclscusziekenhuls ln Roosen daal kan met tachtig bedden worden uitgebreid tot 450. Volgens het college kan de klinische capaciteit van het 8t. Elisabeth-zie- kenhüis in Oudenbosch worden afge stoten. Over het ziekenhuis ln Bergen op Zoom heeft het college, dat de regering adviseert over alle zaken die te maken hebben met de planning en bouw van inrichtingen in de gezond heidszorg geen uitspraak gedaan. Donderdag zitting Raad van State EINDHOVEN/DEN HAAG (ANP) De 1577 indieners van een bezwaarschrift tegen de aanwijzing van het vliegveld Wel schap bij Eindhoven tot militair vliegterrein worden donder dag in de gelegenheid gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten. De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft daartoe vanaf tien uur de Sweelinckzaal in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag afgehuurd. Deze zaal biedt plaats aan ongeveer vierhonderd personen. ADVERTENTIE De bezwaren zijn ingediend door ge meenten en andere bestuurlijke in stanties in zuid-oost-Brabant, alsme de door een aantal actiegroepen. Ook veel particulieren hebben bezwaar gemaakt tegen de aanwijzing. Zij maakten daartoe veelal gebruik van voorgedrukte formulieren, die ver spreid werden door de actiegroep Welschap Stop. Deze formulieren hoefden alleen maar te worden onder tekend. Verworpen De bezwaren richten zich met name tegen de omstandigheid dat de aan wijzing vorig jaar mei plaatsvond voordat de nieuwe luchtvaartwet van kracht werd. De bezwaarden menen dat de streek daardoor te weinig waarborgen heeft gekregen met be trekking tot de te verwachten ge luidshinder. Enige bezwaarden hebben tevergeefs bij de Raad van State aangedrongen op een schorsing van het aanwijzings besluit. De raad heeft dit verzoek begin 1979 verworpen. Het gevolg daarvan is dat het ministerie van defensie al enkele maanden geleden is begonnen met de aan de aanwij zing gekoppelde verdraaiing van start- en landingsbaan van het vlieg veld. Voorlopig is het overigens uitge sloten dat die nieuwe baan volledig wordt aangelegd. De gemeente Veld hoven bezit namelijk enkele hectaren grond die buiten het vliegveld liggen, maar die voor de verdraaiing van de baan wel nodig zijn. Veldhoven is één van de 1577 bezwaarmakers en heeft in het verleden al te kennen gegeven er voorlopig niets voor te voelen de grond voor dit doel te verkopen. MIDDELBURG (ANP) Gedepu teerde staten van Zeeland hebben aan Dow Chemical b.v. in Temeuzen vergunningen verleend op grond van de hinderwet en de wet luchtveront reiniging, voor de installatie van een opslagtank voor gekoelde c-4 water stoffen „butaan" met een inhoud van 15.000 kubieke meter en de verwer king van deze stoffen in twee kraak installaties. Het gekoelde butaan, dient als alter natief voor nafta. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland tekende bezwaar aan tegen de vergunning op basis van de wet luchtverontreiniging. Er werd onder meer gepleit voor de bouw van een betonnen scheidingswand tussen de nieuw te bouwen tank en de al bestaande boltank van 4.800 kubieke meter voor drukopslag van butaan, als bescherming tegen de gevolgen van ernstige bedrijfsongevallen op het terrein van Dow. Ook voorzag de vereniging gevaren bij de aanvoer van c-4, per gastanker over de Westerschelde. Ook werd aangedrongen op de regeling van het vervoer van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde. Tenslotte wilde de vereniging een risico-analyse over de aanvoer en opslag van de c-4 koolwa terstoffen, waarbij de nabijheid van het recreatiegebied „De Braakman" in de studie moest worden betrokken. HAARLEM (ANP) Het weekblad Panorama mag een artikel over een Amsterdamse ex-exploitant niet pu bliceren. Bij overtreding van dit ver bod moet de uitgeverij van het blad, De Spaame8tad in Haarlem een dwangsom van 100.000 gulden betalen. De president van de rechtbank in Haarlem, mr. H. van den Haak, heeft dit gisteren bevolen in een kort ge ding dat mr. Moszkowicz, advocaat van de sex-exploitant tegen het weekblad had aangespannen. In het artikel wordt de sex-exploitant be schreven als moordenaar, die huur moordenaars uit Amerika laat over komen en privé-mannetjes gebruikt om vijanden van hem zwaar te mis handelen. De gegevens had Panora ma gekregen van een vroegere mede werker van de sex-exploitant De president achtte de betrouwbaar heid van de gegevens, die de ex-me dewerker had verstrekt onvoldoende en noemde de beschuldigingen ern stig. „Het artikel is onzorgvuldig, on rechtmatig en schadelijk voor de re putatie van de sex-exploitant of zijn zakelijke belangen. Dit ongeacht de aard van de branche waarin hij werkt, die zich er doorgaans gemak kelijker toe leent een minder goede naam te krijgen," aldus de president. Ben je tussen de 16 en de 26? Ga dan even langs de n_ Amro en vraag naar het Plus Pakket Dan krijg je een salaris- 1-q I rekening plus een spaarrekening met extra hoge rente. W ARNHEM (ANP) De vice-president van de rechtbank in Arnhem, mr. N. van Raalte, heeft gisteren een aantal ambte narenbonden, dat een kort geding had aangespannen over de rechtmatigheid van het inbreken ln CAO's voor trendvolgers, niet ln het gelijk gesteld. Formeel deed hij geen uitspraak in het geding tegen de particuliere elek triciteitsbedrijven. onder meer om dat de kortingsmaatregelen via het 1 juli-pakket van het kabinet tot wet zijn geworden. De werkgevers zijn daarmee verplicht ze toe te passen. De bonden hadden willen voorkomen dat de maatregelen die de overheid ten aanzien van de ambtenaren heeft genomen en daarvan afgeleid voor de trendvolgers, dat wil zeggen, werk nemers ln gesubsidieerde instellingen van toepassing zouden zijn op de ongeveer tienduizend werknemers bij de particuliere elektriciteitsbedrij ven. De vakorganisaties staan op bet standpunt dat deze werknemer* geen trendvolgers zijn in die zin dat zij onder de kortingsmaatregelen vallen. Mr. van Raalte was het op dit punt oneens met de bonden, zo bleek uit het vonnis. De maatregelen komen neer op kor ting in de prijscompensatie van 0.3 tot 0,7 procent en extra matiging van inkomens boven de 45.000 gulden. Mr. van Raalte wees erop dat de CAO voor particuliere elektriciteitsbedrij ven voorziet in een openbreekclausu- le. Omdat die clausule door het 1 Juli-» pakket nu van toepassing is, is de weg vrij voor een speciale procedure en kunnen de CAO-onderbandelln- gen heropend worden. De eisende partijen, de Vereniging van hogere ambtenaren bij de elektri citeitsbedrijven (8HBE), en Het Ambtenarencentrum, de ABVA en de KABO, zijn veroordeeld tot de kosten van het geding. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht yan bekorting voor. Hierover of over het niet ptaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. EINDHOVEN)ANP) Voor zeker een miljoen gulden schade is gisteren aangericht door een brand in een garagebedrijf aan de Kanaaldi/kZuld in Eindhoven. Dertig auto's die in het bedrijf stonden gestald werden ver nield. Ook het magazijn, de show room en de verkoopafdeling van het bedrijf zijn grotendeels verwoest. Uit voorzorg moesten in de aangrenzende Havenstraat dertig mensen, voorna melijk studenten, hun huizen verla ten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand deed twee mannen die en kele straten verderop in een café had den Ingebroken en daarna brand ge sticht hadden, de das om. De 22- Jarige J.D. uit Eindhoven werd vlak bij het brandende garagebedrijf op gemerkt toen hij liep te sjouwen met een tafellaken, waarin pakken siga retten, flessen drank en dergelijke waren gewikkeld. Een politieman re kende de verdachte in. Enkele minu ten later liep de achttienjarige K.8. uit Eindhoven in de val, toen hij met een zware stereo-bandrecorder liep. Vooral de achttienjarige verzette zich hevig; hij zag kans een Elndhovense agent een gebroken neus te slaan. Katwijkse leraar Met verontwaardiging las ik uw com mentaar op het ontslag van de heer Pronk van het Pieter Groen College te Katwijk. Trouw had er beter aan gedaan het schrijven van de centrale kerkeraad van de hervormde ge meente te Katwijk te plaatsen over deze kwestie. Jammer is ook dat u stelt dat het merendeel van leraren en leerlingen zich achter de heer Pronk stelt; dat is beslist onjuist. Als vader van een leerlinge weet lk dat de groep juist klein is, maar men pro beert te intimideren. Men wil chaos, rebellie, wanorde. In een persoonlijk gesprek met de heer Pronk heb ik hem dat ook gezegd, en dat ls nu Juist wat het communisme graag wil. Be schamend dat een redactie dit niet inziet, of niet in wil zien. Een marxist die maatschappijleer doceert op een christelijke school moet toch voor elk normaal denkend mens een onmoge lijkheid zijn. Gelukkig heeft het be stuur dit tijdig ingezien. Katwijk J. van Dijk Katwijkse leraar (2) Heerlijk om zo naïef te kunnen schrij ven over Jan Dirk Pronk, niet alleen lid van de CPN doch ook kerkelijk zeer meelevend. Volgens de commen taarschrijver ln Trouw van 25 juni heeft het bestuur van de christelijke school, het Pieter Oroen College, een prachtige kans gemist door niet met Pronk tot een dialoog te komen. Een echte dialoog nog wel. Niet bekend is of in communistische landen chris ten-communisten andere opvattin gen kunnen realiseren dan hun atheïstische leiders en hun Ideologen. Wel is bekend dat chriaten-commu- nlsten in bedoelde landen vaak niet aan doch in de bak komen, zelfs wan neer zij door middel van hun politie ke overtuiging mede geholpen heb ben de atheïstische dictatuur te vesti gen. Het bestuur van de christelijke school heeft zorgvuldig en verstandig gehandeld door suggesties als die van de commentaarschrijver niet te over wegen. En Pronk wordt niet opgeslo ten in een psychiatrische inrichting, wat naar moet worden aangeno men de leden van het bestuur van de school in het omgekeerde geval ln de dictatuurstaat zeker ten deel zou vallen, althans valt niet ln te zien waarom voor hen een uitzondering zou worden gemaakt. Dordrecht H. Huisman Katwijkse leraar (3) Uw hoofdartikel over het CPN-Ud aia leerkracht aan een christelijke school te Katwijk, heeft velen ontstemd. U stelde het voor als zou het bestuur een kans gemist hebben. Een kans op een dialoog dan, en u had het beter Sevonden als de man nog een Jaar erbenoemd was. De strekking van uw betoog geeft uw overtuiging weer, dat er met dit „ontslag" iets ver keerds gedaan is. „Formeel" moge er dan tegen het niet opnieuw benoe men niets te doen zijn, maar u ls het er niet mee eens. Een dialoog met een overtuigd com munist lijkt prachtig. Jammer dat er over deze materie nog nooit eens een dialoog gevoerd is zou Je dan zeggen. Hoe ter wereld kunt u er voorstander van zijn een communist nog een Jaar lang Je kinderen les te laten geven. Nog even en we krijgen communisten op de preekstoel. Dat is goed voor de dialoog bij voorbeeld op de catechi satie. Een politieke richting, ook al is die geént op het oost-europese commu nisme, en op dat communisme dat Zuld-Vietnam bevrijdde (boot ge mist!), ook geënt op de stelling van Marx „Godsdienst is opium voor het volk", en op een in wezen atheïstische ideologie ls voor u geen bezwaar bij het aanstellen van een leerkracht ge durende nóg een Jaar. De leraar is lid van de CPN, dat betekent niet zo maar wat sympathie voor het communisme, nee, dat bete kent een uitdragen van en IJveren voor een Christus vijandige ideologie. Zet dat je kinderen nog maar een Jaar voor. Dirksland dra. A. Wagner AOW (4) Als de heer van Renssen (23 Juni), als profiteur van de AOW, zegt dat de AOW de laatste 10 Jaar verdrievou digd is, is dat zeker niet Juist als hij daarbij aanhaalt de Jaren dertig, hoe het toen was. Nou breek me de mond niet open, over die Jaren. Totale rech teloosheid voor de werknemer of voor die tijd de steuntrekker. Voorbeelden te over. Wij kunnen er altijd nog op terugzien, dat de vakbeweging dag en nacht ln de weer was voor die werklo zen, die geen recht hadden. Als ver wende kindeme, volgens de heer Van Renssen, zit de AOW'er vandaag te drammen en te dreinen. WIJ dreinen niet en drammen niet. Van 1345 gul den per maand maak Je niet zulke geweldige sprongen en nu per 1 Juli zeker volgens het kabinet niet meer. Wat een vertoning deze dagen ln de Kamer. Het was net een klucht. Uit alles blijkt wel dat de minst weerba ren en vooral de AOW'ers toch wel gepakt worden. Onbegrijpelijk dat onze CDA-mensen in de Kamer, op deze manier hier aan hebben meege werkt Ik vraag me af wat maken deze mensen waar; wat brengen ze op deze manier van hun beginsel in de prak tijk. Ik hoor daar niet meer dan de sterke schouders de zwaarste last moeten dragen en dat wij bij brood alleen niet kunnen leven. Nee. geach te CDA, zo hoeft het niet meer. Wat blijft er over van uw beginsel en van de democratie ln ons land. Honselersdijk C. Landman

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9