Yamani koppelt olienood aan Palestijnse zaak Garde Nicaragua bestookt Masaya Centrum-links wint in Bolivia Bondsdag beslist over verjaring nazi-misdaden Abortusproces in Portugal doet discussie oplaaien Brand treft hotel op Majorca: vijf doden Nieuwe terugval oliestroom reële dreiging Nederlandse piloot in Zambia vast Somoza vraagt Israël wapens Gevluchte leider Tibet wil met China federatie Regering Mexico wint Gouverneur achter demonstranten Bij overstroming 22 slachtoffers SS'er krijgt 9 jaar DINSDAG 3 JULI 1979 BUITENLAND THOUW/KWARYET RIAAD (Reuter, AP, AFP, DPA) De Saoedi-Arabische olieminister sjeik Yamani stelt de olieuitvoer naar het westen afhankelijk van een opiossing van het Midden-Oostenvraagstuk met inbegrip van de vorming van een Palestijnse staat. nu Pi „Dat bedoel lk te zeggen" ste*t Yama ni in een vraaggesprek met het Ame rikaanse weekblad Newsweek op de vraag of de oliesituatie voor het wes ten beter zou worden als er een reg- ling voor het Midden-Oosten zou ko men. „Ik denk niet dat u van de Arabieren mag verwachten dat zij meewerken tenzij er positieve politie ke prikkels zijn." Eerder in het vraaggesprek had de olieminister gezegd dat de moeilijk heden bij het tot stand komen van een allesomvattende vredesregeling LOESAKA (Reuter) Twee piloten van „Air Botswana", onder wie een Nederlander, zijn in Zambia aange houden op beschuldiging van spiona ge voor Zimbabwe-Rhodesië, zo is in diplomatieke kringen te Loesaka ver nomen. De luchtvaartmaatschappij heeft naar aanleiding van deze arres- Energie VS tatie haar vluchten op Loesaka tot 6 nader order opgeschort. geen onmiddellijk verband hebben met de oliecriris. „Maar wees voorzichtig. Er is een zeer reële en ernstige dreiging. We weten van de crisis in Iran dat het plotseling wegvallen van drie miljoen vaten per dag van de wereldmarkt paniek ver oorzaakte ondanks het feit dat er een overcapaciteit was en Saoedi-Arabië zijr activiteiten Verhoogde. Als zoi- oets nog eens gebeurt dan zal de prijs snel omhoog schieten naar 50 dollar per vat. De meeste westerse onderne mingen zouden dan moeten sluiten en de criris zou groter zijn dan de depressie van 1929L//, ALDUS DE MI NISTER. Yamani waarschuwt voor acties van de Palestijnen. „Het zou me niet ver bazen als ze op een dag één of twee supertankers tot zinken brengen in de straat van Hormoez om de wereld te dwingen iets te doen. Zo'n actie zou zeeengte blokkeren waardoor da gelijks 19 tot 20 miljoen vaten gaan. Zoiets zou de huidige crisis tot kin derspel doen verbleken." Yamani waarschuwt het westen ook tegen de vorming van een verbruikerskartel omdat dat toch niet op kan treden. De 56-jarige in Zuid-Afrika woonach tig Britse piloot Victor Meakin werd aangehouden, toen hij met een lijn- vliegtuig vrijdag in Loesaka aan kwam. De 39-jarige Nederlandse pi loot Jan Bakker die uit Botswana kwam om het gestrande toestel op te halen, werd ook in hechtenis geno- UHf men, aldus genoemde kringen. mü De permanente secretaris van presi- dent sir Seretse Khama van Botswa na na, Philip Steenkamp, verklaarde in de hoofdstad Gabarone niet over bij zonderheden omtrent de arrestaties te beschikken. De lijnvluchten tussen Gaborone en Loesaka wordén normaal drie maal per week uitgevoerd. beu Ueó m v! ie c >ntr >odc no De Amerikaanse president Jimmy Carter is gisteren met zijn energiedes- kündigen begonnen met een pro gramma op te stellen waarmee de neiuwe olieprijsverhoudingen van de OPEC-landen te lijf moet worden ge gaan. Vice-president Walter Mondale liet weten dat de president een groot scheepse aanpak voorstaat om het geschonden vertrouwen in zijn lei ding weer te verbeteren. „Na zijn te rugkeer zal hij een enorm programma aankondigen om de Verenigde Staten uit de huidige olietekorten te werken en de VS minder afhankelijk te ma ken van buitenlandse oliebronnen," aldus Mondale. Op de terugvlucht vanuit het Verre Oosten zei de president zelf dat na de oliecrisis een tweede crisis kan vol gen, die van de economische recessie. De jongste olieprijsverhogingen zul len een recessie waarschijnlijker ma ken. De verhogingen kunnen leiden tot een extra verlies van arbeids plaatsen van 800.000 een terugvallen van de economische groei met 2.5 procent en een toeneming van de geldontwaarding met een gelijk per centage. PEKING (AFP, Reuter) De Pants- jen Lama, een hoge Tibetaanse gees telijke leider, is gisteren gekozen op een belangrijke post in een Chinees politiek orgaan. Naar aanleiding hier van „worden de geruchten sterker dat China binnenkort een vorm van zelfbestuur aan Tibet zal geven. De Pantsjen Lama werd gisteren ge kozen als een van de zes ondervoor zitters van de Chinese raadgevende volksvergadering. Waarin ook niet- communisten zijn vertegenwoordigd. In New Delhi verklaarde de Dalai Lama, de hoogste Tibetaanse leider die in 1959 na een mislukte opstand tegen de Chinezen naar India vlucht te, dat hij bereid is akkoord te gaan met een federatie van Tibet en China. De leider in ballingschap zei tegen het Indiase persbureau PTI dat een directe bevrijding van Tibet onmoge lijk was en dat hij daarom een federa tie niet tegen zou werken, als zijn volk daardoor gelukkiger zou kunnen leven. De Tibetanen zullen nooit te vreden zijn met de zeer beperkte au tonomie, die China hun nu wil geven, aldus de Dalai Lama. Hij wilde niet zeggen of Peking hem informeel over deze kwestie had gepolst, maar voeg de er wel aan toe dat China de laatste maanden regelmatig contact had ge zocht met de vele Tibetaanse vluch telingen in India. MEXICO (DPA. AFP. AP) De Institutionele Revolutionaire Partij (PRI) van Mexic heeft ge heel volgens de verwachtingen een duidelijke zege behaald in de zondag gehouden verkiezingen voor een nieuw parlement. Bij deze verkiezingen, die zonder ern stige incidenten verliepen, waren voor het eerst andere partijen dan de PRI toegestaan. Volgens de eerste berekeningen behaalde de regerende partij 220 van de driehonderd rechtstreeks te kiezen zetels in het parlement. De overige honderd van de in totaal vierhonderd zetels worden proportioneel verdeeld. De com munistische partij zou ongeveer 2,5 procent van de stemmen heb ben behaald, net genoeg om als officiële politieke partij te wor den toegelaten. De communisten hebben gisteren geprotesteerd te gen onregelmatigheden die zich in de stemlokalen zouden hebben voorgedaan. Ondanks de algeme ne verwachting dat de PRI toch vrijwel alles zou winnen (er werd ook gestemd voor plaatselijke parlementen en gouverneurs), was de opkomst van de 28 stemge rechtigden zeer groot Op de foto brengen mevrouw Car men Lopes Portillo en haar man, de president van Mexico, hun stem uit. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De verkie zingen in Bolivia zijn uitgelo pen op een duidelijke over- MANAGUA (AFP, UPI, Reuter) De luchtmacht van Nicara gua heeft zware bombardementen uitgevoerd op de stad Masaya, waar de Sandinisten zich hergroeperen voor een nieuwe aanval op de hoofdstad. President Somoza heeft volgens diplomatieke kringen Israël dringend om meer wa pens gevraagd. Terwijl duizenden uitgehongerde be woners door de verwoeste hoofdstad Managua zwierven op zoek naar voedsel, borbardeerde de Nationale Garde de stad Masaya. Deze stad is op 24 juni in handen van de Sandinis- F-YPflltips; ten gevallen en nu een belangrijk IJAClUMCT bolwerk van de guerrilleros gewor den. Donderdag trok een kolonne vp^ 1500 opstandelingen zich terug uit Managua en verschanste zich in Masaya. digd. Get Sandinistische Bevrijdings front heeft echter altijd volgehouden dat Amerikaanse wapens via Israël toch het land binnenkwamen. Moises Hassan, het enige lid van de voorlopige regering van de Sandinis ten, dat in Nicaragua verblijft, zegt dat er zich in de stad ongeveer vijf duizend Sandinisten bevinden. Zij zouden nu wachten op versterking van een kolonne vanuit het zuiden, om daarna de definitieve aanval op de hoofdstad te ondernemen. Israël heeft ontkend nog wapens te leveren aan Nicaragua. In Washing ton is bekendgemaakt dat Israël op verzoek van de Verenigde Staten de lefering van twee patrouilleboten aan Nicaragua ongedaan heeft gemaakt. De Verenigde Staten hebben vorig jaar een wapenembargo tegen het Midden-Amerikaanse land afgekon- Buitenlandse journalisten hebben ge zegd dat zij bewijzen hebben van executies van burgers door de Natio nale Garde in Managua. De journalis ten vertelden dat zij op de oever van het meer van Managua bij het natio nale theater acht gedeeltelijk ver brande lijken vonden en vier verkool de stoffelijke overschotten in een opslagplaats in het noordoosten van Managua. De handen van enkele slachtoffers waren op de rug ge bonden. Enkele journalisten waren naar de opslagplaats gegaan en hadden ge zien hoe leden van de Nationale Gar de svier burgers wegleidden. Vervol gens hoorden zij schoten. Het Nicara guaanse Rode Kruis heeft meege deeld dat de voedselsituatie van 150.000 vluchtelingen in Managua precair geworden is en dat er alleen nog voldoende is voor gehalveerde rantsoenen tot donderdag. Een strijdster van het Sandinistische Bevrijdingsfront luistert gespannen naar instructies in de stad Masaya. waar ongeveer vijfduizend opstandelin gen zich hebben verschanst. Van onze correspondent LISSABON In Lissabon begint vandaag een tweede abortusproces dat veel stof doet opwaaien. Na het proces tegen Maria Antonla Palia staan iru Concelcao Massano Santos en haar man José Helder Mestre terecht vanwege een abortus, vóór hun huwelijk gepleegd. Morgen staat de vrien din terecht die Concelcao aan het adres van de vroedvrouw hielp die de abortus verrichtte. De 22-jarige Coceicao Massano en haar 23-jarige man gaven gisteren een persconferentie met behulp, van de vrouwenorganisatie CNAC die voor legalisatie van de abortus pleit. Concelcao Massano liet in Januari 1976 een abortus verrichten. Zij was toen nog leerling van een verpleeg stersopleiding in Portalegre, een af gelegen plaats op het Portugese plat- teland. Conceicao zegt in die tijd niet van het bestaan van voorbehoedmiddelen te hebben geweten. Dat is geen uitzon dering op het Portugese platteland. „Wel praatte iedereen over abortus en ik vond het gemeen dat ik de enige was die was aangegeven, terwijl er zoveel waren die hetzelfde hadden gedaan", zei Conceicao. Een anoniem iemand heeft haar tele fonisch bij de politie aangegeven. Conceicao vermoedt dat deze per soon stiekem in haar dagboek gele zen heeft. Tegenover de politie heeft Conceicao onmiddellijk schuld be kend. Haar man, elektricien van be roep, staat terecht omdat hij de abor tus betaalde en zijn latere vrouw be geleidde bij het bezoek aan de illegale abortrice in Lissabon. Bang winning voor de centrum linkse coalitie UDP van Siles Zuazo. Tegen elke Boliviaan se traditie in is er bij de stem ming geen schot gevallen en zijn de militairen in hun ka zernes gebleven. „De politie heeft zich voorbeeldig ge dragen en iedere onregelmatigheid voorkomen," aldus woordvoerder An tonio Aranibar van de UDP gisteren in een telefonisch gesprek met Trouw. Aranibar, die zelf als afge vaardigde voor La Paz in het parle ment werd gekozen, voegde er aan toe dat het er nu eindelijk naar uitziet dat Bolivia weer democratisch wordt. De verkiezingen van vorig jaar, die toen al een einde hadden moeten maken aan de militaire dictatuur, stonden bol van de fraude en liepen uit op twee staatsgrepen. Gisteravond, toen 53 procent van de ongeveer twee miljoen stemmen was geteld, had de centrum-linkse UDP 38,8 procent van de stemmen, de cen trum-rechtse MNR van Paz Estens- sorro 25,9 procent en de coalitie van ex-dictator Hugo Banzer 19 procent. Daardoor is de positie van de socialis ten (8.3 procent) en de rechtse partij van Bemal (4,4 procent) vrij belang rijk geworden. Historische daad UDP-lelder en presidentskandidaat Siles Zuazo zei in zijn overwinnings toespraak: „De grote overwinnaar is het volk van Bolivia. De UDP-lelder noemde het in de kazernes blijven van de militairen een „historische daad", die de terugkeer van de demo cratie mogelijk heeft gemaakt. Hij probeerde hiermee het leger, dat slechts voor een klein deel vertrou wen in hem heeft, op zijn hand te krijgen. Het is nog onduidelijk wie de president van Bolivia gaat worden, omdat de UDP niet de absolute meer derheid heeft behaald. Welke proce dure er nu moet worden gevolgd is niemand in Bolivia helemaal helder. Waarnemers vrezen dat, als er grote onenigheden over deze kwestie ont staan, het leger opnieuw overgaat tot een staatsgreep. „Ik ben wel een beetje bang te wor den veroordeeld", zei de verlegen Conceicao. „maar zonder al deze hulp (van actiegroepen) zou ik nog veel banger zijn." Het jonge Portugese echtpaar, dat inmiddels al een flinke baby heeft, zou twee tot acht Jaar gevangenisstraf kunnen krijgen. De wet die abortus onder alle omstandig heden verbiedt, is al meer dan hon derd jaar oud. De advocaat, Saul Nunes, verwacht een voorwaardelijke straf. Vrijspraak lijkt echter niet onmogelijk, sinds vo rige maand de televisiejournaliste Maria Antonia Palla werd vrijgespro ken van de beschuldiging met een televisieprogramma over abortus tot het plegen van een misdrijf te hebben aangezet. Bij die vrijspraak overwoog de rechter dat de opvattingen over abortus veranderd zijn en de betref fende wet mogelijk in strijd met de Portugese grondwet is. Voorlichting Niet iedereen in Portugal lijkt daar van otrertuigd. In de conservatieve pers worden felle aanvallen gedaan op de vrouwen, „die uit gemakzucht hun kinderen laten afdrijven". De werke kjkheid is echter dat door een nog steeds ontbreken van voldoende voorli chting en maatschappelijke op vang het aantal abortussen in Portu gal ewen hoog is als het aantal beval- lingeia. Volgens officiële ziekenhuis- sta tL>»üeken sterven er per Jaar twee duizend vrouwen ten gevolge van een onde skundig verrichte abortus. Het aantiü complicaties en sterfgevallen dat niet in de ziekenhuizen terecht komt^ wordt daarbij niet vermeld. Ond.<mks een grote handtekeningen actie1 vorige maand hebben de politie ke partijen noch de vakbonden of andere organisaties tot nog toe een duideilijk standpunt over het pro bleem bepaald. Een paar weken gele den \rerklaarde de actrice Appoloni in een <*le visie-in terview een abortus te hebben ondergaan. Onmiddellijk na aflooj? van het programma diende een 31-jarige medicijnenstudent een aanklncht tegen haar in bij de politie op gmnd van deze verklaring. Ook Appofonl zou nu vervolgd worden na dat zi i vorige week tijdens een eerste verhomr een „volledige bekentenis" aflegde. 8AN llui8 OBI8PO (AP) - Oouver- neur 1 Edmund G. Brown van Callfor- nië heeft de gezamenlijke actiegroe pen tegen de nieuwe kerncentrale Di ablo Canyon zijn steun toegezegd. „Ik doe niet alleen een beroep op de Commissie voor toezicht op kernin- stallatiies. de vergunning te weige ren", zei Brown dit weekend tegen meer chan 25.000 enthousiaste demon stranten. „maar ik zal elke mogelijk heid gebruiken om in beroep te gaan wanneer de commissie de wil van deze gjemeenschap negeert." Woorcfvoerder Randy Bernard van de organls erende federatie kondigde een menseJJjke blokkade aan voor het geval de Pacific Gas and Electric Company zou proberen, brandstof- eleme nten voor de reactor aan te voe ren. ,,Dat wordt geen symbolische actie. iWij zijn van plan die centrale buiten bedrijf te houden." PALMA (Reuter, UPI, DPA) Een felle brand in een toeris tenhotel in Palma de Majorca treeft gistermorgen aan vijf mensen het leven gekost. Drie slachtoffers kwamen om het leven toen zij in paniek van hooggelegen balkons sprongen en twee stikten in de rook. De vijt zijn waarschijnlijk drie Finnen, een Zweed en een Spanjaard. Bij de brand raakten twintig mensen gewond, van wie negen ernstig. Twee gasten moesten een spoedoperatie ondergaan. De brand in het twee sterren El Paso-hotel in het centrum van Palma is waarschijnlijk ont staan door kortsluiting in een zaal naast de discotheek van El Paso. Maar ook brandstichting wordt niet uitgesloten. In het zwembad van het hotel is namelijk inbrekersgereed schap gevonden en inbrekers zouden brand hebben kunnen gesticht. Doordat het vuur zich snel verspreid de door het trappehuis van het hotel konden velen van de 450 gasten iri het negen etages tellende gebouw zich niet meer in veiligheid stellen. Hon derden mensen in nachtkleding mot «ten door de brandweer naar be neden worden gehaald. Een (Overstroming van een rivier na een urenlang noodweer heeft in de Zuirispaanse stad Valdepenas aan ze ker 22 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers zouden bejaar den jzijn. Verscheidene mensen wor den nog vermist Hier en daar stond in d e stad het water drie meter hoog en omgeveer honderd huizen zijn in gestort. De Spaanse regering heeft Valdepenas tot rampgebied ver klaard. De Spaanse minister van openbare werken Sancho Rof sprak na ftankomst in Valdepenas van „een ramp van onbeschrijflijke omvang". De :»tad is één modderpoel en overal liggitn resten van auto's, rotsen en ander door het kolkende water mee gesleurd materiaal. door J. den Boef Vandaag zal de Westduitse Bondsdag in een vrije stemming beslissen of de wettelijk vastgelegde verjaring van oorlogsmisdaden na 31 december van dit jaar al dan niet een feit moet worden. Over de uitslag valt niets met zekerheid te zeggen. De voor- en tegenstanders van verjaring behoren tot alle partijen. Onder de sociaal democraten bevinden zich verreweg de meeste tegenstanders van verjaring. Van hun liberale coalitiepartners is bekend dat zij in meerderheid opheffing van verjaring overbodig vinden. En de oppositionele christen-democraten zijn onderling ver deeld, hoewel zij in meerderheid de verja ring willen handhaven. De stemming in de Bondsdag zal geheim zijn. Deze omstandigheid leidt tot extra onzekerheid, omdat een aantal afgevaardig den wel vóór afschaffing <ran verjaring van oorlogsmisdaden is. maar tegen opheffing van verjaring van moord in het algemeen. Het initiatief-wetsontwerp van meer dan 200 sociaal-democratische en liberale afge vaardigden. waarover vandaag wordt ge stemd. stelt voor de tekst van paiagraaf 78 van het Westduitse Wetboek van strafrecht als volgt vast te stellen: „Misdaden naar paragraaf 220 a (volkenmoord) en naar pa ragraaf 211 (moord) verjaren niet". Er zijn ook andere wijzigingsvoorstellen ingediend. Geen aanbeveling De desbetreffende parlementscommissie is vorige week zo verstandig geweest, geen aanbeveling aan de Bondsdag te doen. Zij wilde de indruk vermijden dat pressie zou worden uitgeoefend op afgevaardigden, die van de stemming een gewetenszaak maken. Voor aanvaarding van het wetsontwerp is een eenvoudige meerderheid voldoende. De absolute meerderheid van 249 van de 517 stemmen is hier niet vereist. Als een meerderheid zich uitspreekt vóór opheffing van verjaring, wordt aangenomen dat de Bondsraad (de vertegenwoordiging der deelstaten, waann de christen-democra ten de meerderheid hebben) het besluit van de Bondsdag zal respecteren. Niettemin be staat dan nog de mogelijkheid dat één der deelstaten (bij voorbeeld de Vrijstaat Bele ren van premier en CSU-voorzitter Franz- Josef Strauss) bij het federale gerechtshof in Karlsruhe grondwettelijke bezwaren maakt. De verjaringskwestie werd eind vorig jaar al actueel, nadat de sociaal-democratische fractievoorzitter in de Bondsdag, Herbert Wehner, tijdens een bezoek aan Israël for meel had ontkend, voorstander te zijn van verjaring van oorlogsmisdaden. De regering in Bonn reageerde echter terughoudend op een suggestie van Wehner om de Bondsdag voor te stellen, de verjaring van moorden (niet alleen nazimisdaden) op te heffen. Besluiteloosheid Oorzaak van deze terughoudendheid was het feit dat de liberale regeringspartner tegen opheffing gekant is, omdat zij meent dat de huidige stand van het vervolgingsbe leid het voor oorlogsmisdadigers onmoge lijk maakt om naar West-Duitsland te ko men. zonder voor hun misdaden te worden vervolgd. Bovendien acht zij het onjuist dat moord in het algemeen niet meer zou kun nen verjaren. KEULEN (DPA, Reuter) Een rechtbank in Keulen heeft gisteren de 66-jarige Wal ter Knop wegens medeplichtigheid aan moord veroordeeld tot negen Jaar gevange nisstraf. Knop was in de Tweede Wereld oorlog als SS'er commandant van het con centratiekamp Gassen in de huidige DDR. De rechtbank achtte hem medeverant woordelijk voor de dood van 33 gevange nen. Deze overleden van uitputting of wer den afgemaakt toen het kamp In februari 1945 werd ontruimd. Zestig gevangenen moesten toen een mars van vier weken naar het concentratiekamp Buchenwald beginnen. Het probleem van de vervolging van nazi misdaden is al bijna 20 Jaar een heet hangij zer voor de Westduitse politici De socialis ten probeerden in 1960 vergeefs te voorko men dat medeplichtigen aan nazimoorden na verloop van Jaren niet meer vervolgd zouden kunnen worden. In 1965 zou 20 jaar na het einde van de Tweede Wereldoor log verjaring van oorlogsmisdaden intre den. Heel wat nazi's zouden ongestraft naar West-Duitsland kunnen komen. De christen-democratische kanselier Kon rad Adenauer vond toen een tussenoplos sing, door het begin van de verjaringster mijn te laten samenvallen met het ontstaan van de Bondsrepubliek in 1949. Hij won hiermee vier Jaar. maar zorgde niet voor een definitieve oplossing van het probleem. Pas na de vorming van de grote coalitie tussen christen-democraten en sociaal-democra ten aan het eind van de jaren zestig bleek een politieke oplossing mogelijk. Beide partijen hoefden toen geen rekening te houden met de liberale opvatting, dat opheffing of uitstel van de verjaring in strijd met de „Duitse rechtstraditie" zou zijn. De liberalen waren in de oppositie en een groot deel van de christen-democrati sche afgevaardigden stemde met de sociaal democraten voor een wetsvoorstel, dat de verjaringsperiode met tien Jaar verlengde tot 31 december van dit jaar. Holocaust-serie De tegenstanders van dit wetsvoorstel, die weigerden te geloven dat na 1969 nog oor logsmisdadigers zouden kunnen opduiken, kregen ongelijk. Er zijn nog duizenden nieu we gevallen bekend geworden waarin, on danks afwezigheid van de betrokkenen, ge rechtelijke stappen ondernomen konden worden. Hun misdaden kunnen niet meer verjaren, wok als de Bondsdag vandaag zou besluiten, ideze verjaring te handhaven. Behalve kanselier Helmut Schmidt is ook minister 'fan Justitie Hans-Jochen Vogel tegenstander van verjaring. De oorzaak van het feit dat de Duitsers steeds door hun verleden achterhaald worden, zoekt hij in de omstandigheid dat na de oorlog een scheef beeild is gegroeid van de verschrikke lijke werkelijkheid onder het regime van Adoif Hither Men geloofde té gemakkelijk dat de ge:»Jlleerden al in 1950 schoon schip hadden g<emaakt. Dwars da ar doorheen speelde volgens Vogel het prob'ieem van de verdringing van de herinnering aan de nazitijd een grote rol. Men aar-telde de draagwijdte van de oor logsmisdaden aan de orde te stellen, aldus Vogel geruime tijd voordat de tv-serie Holo caust in al haar simpelheid een eind maakte aan de mogelijkheid om nog langer verstop pertje te spelen. Vogel constateerde eind vorig Jaar zelfs nog dat in cle Westduitse scholen het nationaal- socialisme werd afgedaan als een soort „HiUertsme". Of daarin als gevolg van de Holocaust-uitzendingen verandering zal ko men. moet nog worden afgewacht Hopelijk zal Holocaust ln elk geval een heilzame uitwerking hebben op de afgevaardigden, die vfuidaag over de verjaring van oorlogs- misdftden moeten stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7