Plannen voor meer christelijk hoger beroepsonderwijs in Zwolle en Kampen Niet Blij in de Rij Tekening van een lezer Strijkijzers die met turf of petroleum werden gestookt ÖJ. lö T 21 s H2C Trouw Commentaar Hulp aan Vietnam De zwaarden zijn omgesmeed: oude kazerne academie Studenten komen met wetsontwerp koopbepalingen Tentoonstelling in Doesburg: 'gesteven en gestreken DINSDAG 3 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Nog maar net was Ierland voorzit ter van de raad van ministers van de Europese Gemeenschap, of de Ierse minister O'Kennedy kwam met een krasse verklaring over het probleem van de Vietnamese boot vluchtelingen. „Als Vietnam zelf niets doet om het probleem op te lossen, overweegt de Europse Ge meenschap de hulp aan Vietnam ui te trekken", zo heeft hij zondag laten weten. Ook al kwam die uitspraak op de eerste de beste dag van het Ierse voorzitterschap, we nemen aan dat O'Kennedy namens alle negen le den van de EG heeft gesproken. Want het is niet gering wat de Ier daar heeft gezegd en ook al delen we zijn conclusie, er dient toch wel een kanttekening bij te worden gemaakt. Daarbij gaat het natuurlijk niet om de hoeveelheid hulp, want die is te gering om je verder nog druk over te maken. Alles wat je daar verder over zegt (acht miljoen gulden per jaar van negen rijke Westeuropese industrielanden voor een land dat als geen ander bijna veertig jaar lang onafgebroken de verwoesten de en verpestende werking van de oorlog heeft moeten verduren) wordt al gauw een wrang lachertje. Trouwens, geen Vietnamese machthebber zal van het wegvallen van acht miloen miljoen wakker liggen. Integendeel, het besluit zou wel eens een tegengesteld effect kunnen hebben in zoverre het de mannen in Hanoi zou stimuleren om nog meer mensen te lozen om op die manier die acht miljoen op let eigen budget terug te ver dienen. Nee, het gaat vooral om de princi piële kant van het probleem. Ne derland hanteert de regel dat het geven van ontwikkelingshulp zo veel mogelijk moet worden losge maakt van een oordeel over de politieke situatie in een land, ten eerste om het beginsel van hulp verlening zo zuiver mogelijk te houden en ontwikkelingen op wat langere termijn mogelijk te maken en ten tweede (en vooral) omdat de noodlijdende bevolkingen in de ontwikkelingslanden niet de dupe inogen worden van alle politieke Verwikkelingen die vaak nog miten hen om het beeld van kun land in de wereldpolitiek «palen. Het moeten dus wel zwaar wegen- Ie argumenten zijn, die de Europ- b Gemeenschap er straks toe vengen een zo principieel besluit e nemen. Naar onze mening zijn vooral doorslaggevend de argu- nenten van de Asean-landen (Fi- ippijnen, Indonesië, Maleisië, ingapore en Thailand), die meer dan wie ook nu opgescheept zijn met de last van het arrogante, cynische en racistische bewind van Hanoi. De Asean-landen hebben om een moreel oordeel van de wereld ge vraagd over het doen en laten van de regering in Hanoi om op die manier het probleem te kunnen aanpakken en oplossen, waar het is ontstaan, namelijk in Vietnam zelf. Hulpverlening aan de Asean-lan den, die de eerste en zwaarste klap van de vluchtelingen moeten op vangen, is een goede zaak en vol strekt nodig, maar meer dan ie mand anders zijn de regeringen van die landen zich er van bewust dat het einde van het probleem nog lang niet in zicht is. Niemand duft te voorspellen tegen hoeveel mensen in eigen land de agressie van de regering in Hanoi zich zal richten. En als aan die agressie geen einde wordt gemaakt, zullen de kampen in de Asean-landen voorlopig vol blijven, hoeveel vluchtelingen uit die kampen ande re (westerse) landen ook opnemen. Het is een moeilijke weg, die de Asean-landen de wereld wijzen, want het zal niet eenvoudig zijn garen te spinnen met de regering in Hanoi. Haar nationalisme is haar tot op zekere hoogte wel te verge- nven, maar voor de rest zonnen de Vietnamese leiders zich in het idee, dat zij dan toch maar louter en alleen door de kracht van dat nationalisme op eigen houtje eerst het sterkste land ter wereld (Ame rika) en daarna nog eens het volk rijkste land (China) de deur heb ben gewezen. Wat er waarheid is in dat verhaal en wat verdichtsel, doet er politiek gezien op het ogenblik niet zo veel toe: feit is dat op die manier het Vietnamese nationalisme tot op zeer grote hoogte geïdeologiseerd is en dat de wereld met dét trotse nationalisme geconfronteerd wordt, o.a. in de vorm van het schrijnende vluchtelingenpro bleem. Het is de vraag of een volstrekt politiek en economisch isolement van Vietnam gezien het verle den enig effect zal hebben. Het tegendeel moet misschien gevreesd worden. Anderzijds: geen land ter wereld kan het zonder vrienden stellen en voor het oordeel van de derde wereld-landen blijkt Hanoi toch niet helemaal ongevoelig te zijn. Daarom ook lijkt het ons het beste als Nederland en Europa bij de beleidvorming zoveel mogelijk aansluiten bij de landen van de Zuidoost-Azië. ADVERTENTIE Horen we dat ze de autobelasting weer willen verhogen. door Bert de Jong In Kampen en Zwolle bestaan belangrijke Initiatieven voor verdere uitbreiding van het christelijk hoger beroepson derwijs. Met dit doel voor ogen wordt gewerkt aan een stichting, waarvan de con cept-statuten reeds aan de oprichters zijn voorgelegd. Aanvankelijk was het de bedoeling een stichting op te richten voor een christelijke algemene hogere oplei ding (AHO). Op het ministerie be stonden plannen voor een dergelijke algemene opleiding. De initiatiefne mers in Kampen vernamen echter, dat het ministerie deze plannen even op de lange baan had geschoven. Dat was voor hen evenwel geen reden om het er ook maar bij te laten zitten. Niet regionaal Dat men in de regio Kampen/Zwolle zo ijvert voor het christelijk hoger beroepsonderwijs doet op het eerste gezicht wat wonderlijk aan. Dit deel van Nederland is immers al begiftigd met acht instellingen voor christelijk hoger beroepsonderwijs. Bovendien beginnen in augustus twee nieuwe opleidingen: de Christelijke acade mie voor expressie door woord en gebaar in Kampen en de Christelijke lerarenopleiding in Zwolle. Opvallend is, dat de meeste opleidin gen geen regionale functie hebben en studenten uit het hele land aantrek ken. Dat geldt door de jaren heen al voor de theologische hogeschool voor de gereformeerde kerken en de hoge school van de vrijgemaakte kerken. De Christelijke academie voor beel dend kunstonderwijs, die vorig jaar haar leven in Kampen begon, heeft haar studenten eveneens in het hele land wonen. Dat is ook het geval met de Christelijke academie voor ex pressie. Een gunstige omstandigheid voor Kampen is, dat de stad door de nieu we polders een directe busverbinding heeft met de randstad en via de niet te drukke autowegen door de polders snel is te bereiken. Kampen, was de ervaring, lag niet aan het eind van de wereld. Het benoemen van goede do centen aan de academies kostte dan ook geen extra moeite. Zo kon het onderwijs aan de kunstacademie een De voormalige Van Heutsz-kazerne in Kampen, waar de academie voor beeldende kunst is gevestigd. stelling het bevorderen van dit onder wijs in de regio Kampen en Zwolle. Als echter blijkt, dat een bepaalde hogere beroepsopleiding met een lan delijke achterban, beter elders geves tigd kan worden, wordt daar geen probleem van gemaakt. goed niveau bereiken. De onderwij sinspectie was tevreden. Niet gesloten Het succes van de nieuwe opleidin gen was voor de oprichters van de nieuwe stichting een reden om door te gaan. Het secretariaat wordt ge voerd door de heer W. C. Veenendaal, hoofd van de organisatie-afdeling van de theologische hogeschool, die, geassisteerd door Bert Endedijk, veel deed voor het oprichten van de twee kunstacademies. Veenendaal vertelt, dat de nieuwe opleidingen in Kam pen snel een bepaald stempel kregen opgedrukt. Hij verzekert, dat de kunstacademies en de andere oplei dingen voor hogere beroepen geen gesloten instituten zijn, alleen be stemd voor gereformeerden van een bepaalde gezindte. Ze hebben ook een oecumenische functie. Dat blijkt ook bij de benoeming van docenten. De op te richten stichting gaat uit van de grondgedachte, aldus het voorstel, dat „de bijbel en de daarop gegronde belijdenis van de christelij ke kerk uitgangspunt, norm en rich ting zijn voor ai haar werk op het terrein van het protestants christelijk hoger onderwijs". Dat zal ook de grondslag zijn van de opleidingen voor hogere beroepen, die men in het leven denkt te roepen. In de concept-statuten staat als doel- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. economische topconferentie tokio Een belangrijk gegeven voor de initiatiefnemers is de nauwere sa menwerking, die wordt nagestreefd tussen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Met dit in het achterhoofd wordt in het bestuur ook een plaats ingeruimd voor de Vrije Universiteit in Am sterdam. In de op te richten christelijke stich ting zullen samenwerken de hogere landbouwschool te Dronten, het ho ger huishoud- en nijverheidsonder wijs te Zwolle, de pedagogische aca demie in Zwolle, de lerarenopleiding in Zwolle, de sociale academie in Kampen, de twee kunstacademies in Kampen, de theologische hoge school, de school voor hoger econo misch en administratief onderwijs in Zwolle en de opleidingsschool voor kleuterleidsters in Zwolle. Journalisten De initiatiefnemers in Kampen en Zwolle denken bij de uitbreiding van het christelijk hoger beroepsonder wijs in de eerste plaats aan een oplei ding in de journalistiek. Deze school zou studenten moeten afleveren voor alle massamedia en voor de voorlich tingsdiensten. IJverend voor de nieuwe journalis ten-opleiding en geïnspireerd door cijfers van de bestaande opleiding in Utrecht (vorig jaar ruim 1.100 aan meldingen, terwijl er 125 studenten konden worden geplaatst) ging men nogal chaotisch te werk. Op een gege ven ogenblik lagen op het ministerie van onderwijs vier aanvragen: voor een protestants christelijke opleiding één uit Kampen, één uit Zwolle en één uit Utrecht, en voor een rooms- katholieke opleiding één uit Tilburg. Kampen en Zwolle vonden elkaar snel. Het Utrechtse initiatief, werd ontdekt, bleek heel weinig represen tatief te zijn. Gebleven zijn een aan vraag uit Kampen/Zwolle en één uit Tilburg. Over deze verzoeken zal staatssecretaris K. de Jong Ozn bin nenkort beslissen. Er kan een protes tants christelijke opleiding komen, een rooms-katholieke en het kan ook blijven bij de bestaande opleiding in Utrecht De staatssecretaris besliste onlangs negatief over een aanvraag voor een journalistenschool door de gemeente Eindhoven. De gemeente is tegen deze beslissing in beroep gegaan bij de Raad van State. Tehatex Een andere Kampense aanvraag, uit gaande van het bestuur van de kunst academies. betreft een christelijke eerste graads opleiding voor tekenen, handvaardigheid en textiele werkvor men (Tehatex). Een probleem is, dat men op het ministerie van onderwijs nog niet weet, waar dit soort oplei ding organisatorisch moet worden ondergebracht. De vraag is of deze opleiding voor onderwijs in de ex pressievakken (steeds meer in trek bij het voortgezet onderwijs) moet worden verbonden met de bestaande lerarenopleiding of aan de kunstaca demies. In Kampen ziet men de ge vraagde tehatex-opleidlng het liefst gekoppeld aan de nieuwe academie voor beeldende kunst en onderge bracht in het gebouw van deze acade mie, de voormalige Van Heutz-kazer- ne. De academie voor expressie, die In augustus begint, krijgt het eerste jaar ook onderdak in deze kazerne en zal volgend Jaar naar een andere voor malige kazerne verhuizen. Ook de Theologische Hogeschool (de facul teit telt ruim 400 studenten met 63 nieuwe aanmeldingen» is in een voor malige kazerne gevestigd. Zo zijn in de vroegere garnizoensplaats de zwaarden wel omgesmeed en hebben ze plaats gemaakt voor penselen, stif ten en boeken. Tot directeur van de christelijke aca demie voor expressie in woord en gebaar is benoemd drs A. J. Freeken, die in de onderwijswereld zijn sporen heeft verdiend op het terrein van de expressie. Hij heeft vorige week af scheid genomen als rector van het Baudartius College in Zutphen. Ook is al een kernstaf van zes docenten aangesteld voor de zestig studenten met wie de academie begint. Inmid dels gaat de academie voor beelden de kunst met haar enthousiaste do centen en studenten haar tweede Jaar in. Zoals gezegd, in de IJsselstad heeft men de smaak te pakken gekregen van het creëren van opleidingen voor hogere beroepen. Het gevolg van deze onderwijsijver is wel geweest, dat in de stad een huisvestings- en kamer- nood is ontstaan en de studenten geschiedenis hebben gemaakt door het eerste pand te kraken. Waaruit weer blijkt, dat Kampen inderdaad dichter bij Amsterdam ligt dan wordt gedacht. Van een onzer correspondenten DEN HAAG Tien studenten van de juridische faculteit van de Hoge school Tilburg hebben gisteren aan minister De Ruiter (Justitie) een door hen opgesteld wetsontwerp over con sumentenaankoop overhandigd. Vol gens de studenten zijn de huidige koopbepallngen in het burgerlijk wetboek onvoldoende en biedt ook een nieuwe regeling die momenteel op het ministerie wordt uitgewerkt t« weinig verandering om de ongelijke positie zowel juridisch als maat schappelijk tussen verkoper en con sument aan te pakken. De studenten stellen in hun wets voorstel voor dat de consument bij aankopen boven de duizend gulden tot dertig dagen na de koopdatum tien procent van het geld mag achter houden. Daardoor kan de consument van de verkoper dwingen eventuele gebre ken te herstellen alvorens het gehele bedrag te betalen. Verder vinden de studenten dat er een snelle, eenvoudi ge en goedkopere rechtsgang moet komen om verschillen tussen consu ment en verkoper te regelen. Daartoe zou aan elk kantongerecht een consu mentenkamer verbonden moeten zijn waar een rechter en twee leken mon deling en zonder kosten over verschil len moeten beslissen. 7an een onzer verslaggevers doesburg - Het strijken ■Jan kledingstukken is een achtvoetige, ranke en sierlij ke bezigheid geworden als we tien met welke onhandzame, lompe en loodzware appara ten onze voorouders en dan natuurlijk In de eerste plaats Je vrouwen hebben moeten Verken. Wie in de buurt van boesburg komt, moet in dit tude stadje met zijn char- bante geveltjes maar eens Jet museum De Roode Too- en in de Roggestraat binnen- aan. Daar wordt deze zomer en tentoonstelling gehouden ader het motto „Gesteven en gestreken", een expositie die laat zien hoe vroeger het strijken van textiel en bij komstige handelingen in zijn werk ging. Een paar honderd ijzers, vrijwel allemaal van één verzamelaar, die om vei ligheidsredenen anoniem wil blijven, zijn daar bijeen ge bracht, ijzers uit vele landen, van verschillende eeuwen en in grote variatie. Strijken was al in de achtste eeuw in China bekend. Het waren geen bou ten maar pannen, die met gloeiende houtskook gevuld werden. De Chine se exemplaren, die in Doesburg zijn te zien. dateren echter van recentere tijden, zo vanaf de zestiende eeuw. In die tijd hadden ze nog geen steel; die kwam er emse honderden Jaren later aan. Kachelbouten van massief ijzer werden voor het eerst gebruikt om streeks 1600. In een der vitrines in De Roode Tooren staat er een aantal. De bouten werden toen gewoon in het vuur gezet. Hierdoor liep men de kans dat de kleding werd bevuild. Daarom moest de roetaanslag vantevoren ver wijderd worden, wat in een bak zand gebeurde. Omdat de mensheid zich in die tijd nog in corsetten placht te rijgen, had men in de achttiende eeuw daarvoor weer aparte, heel smalle boutjes, die met de hand ge smeed waren en waarmee men tussen de baleinen kon komen. Strijkijzers zijn in de loop der Jaren met allerlei brandstoffen gestookt. Voordat de opmars van de elektrici teit begon, gebeurde dat onder meer met turf. met takken, maar ook wel met spiritus en met petroleum. De bouten, die met spiritus en petroleum verwarmd werden, kwamen resp. in Engeland en Amerika voor. Er was een tankje aan bevestigd, waarin zich de brandstof bevond. Het waren han dige dingetjes. Er was geen snoer, dat in de weg kon zitten. De textiel liep ook niet de kans bevuild te worden. Wel waren ze levensgevaarlijk. Ont ploffingen kwamen regelmatig voor. In vele landen werden ze dan ook omstreeks 1920 verboden. Het kwam vroeger ook nogal eens voor dat bouten versierd werden, bij voorbeeld met dierfiguren. Zelfs poli tieke motieven kwamen voor, bij voorbeeld de vrijheidsmuts op een Frans boutje van kort na de revolutie (1792). Een Duits exemplaar uit mid den negentiende eeuw vertoont een drakekop, het monster van Loch Ness, en was bestemd voor (een recla- mestuntje) export naar Schotland. Een merkwaardig type strijkijzer was ook de holle bout, die op temperatuur gebracht werd door er bij voorbeeld een gloeiende staaf ijzer in te doen. Al dit gereedschap van de huisvrouw uit voorbije tijden is in De Roode Tooren te Doesburg te aanschouwen. Trou wens, nog veel meer. Zoals kinder boutjes. een hoge hoeden-bout en een bout voor het strijken van biljartta fels. En verder plooitbouten, plooi tangen en plooimachientjes voor het plooien van allerlei vaak zo fraaie maar tegelijk dikwijls zo 'fragiele knipmutsen. Een beperkt aantal mutsen, speciaal uit Oost-Nederland vult de expositie van bouten en ande re strijktoesteilen aan. De tentoonstelling, die er een goede indruk van geeft hoeveel moeite ons voorgeslacht ervoor moest doen om onkreukbaar door het leven te gaan, loopt tot 1 september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5