Molukkers boos over houding ministeries Rechtenacademie in Den Haag met sluiting bedreigd Kritiek en ruzie na Minderhedenshow In september affaire Menten voor rechter Nederlandse zeeslepers bergen gestrande tanker Politie wil tipgever niet noemen: drie mannen vrijgesproken 'Verzoeken inspraakorgaan niet gehonoreerd' Verdachte moet in woning blijven Groep vraagt geld aan de regering Overneming van Nederhorst Bouw Mevrouw Rutgers voorzitter van open school Op rotsen bij Straat van Gibraltar 'Huize Angela moet moet een nieuw bestuur krijgen' MAAND ©(TRA P£N1€ 10 DIJ D€ BANQUe C BANQUE DE B\RIS ET DES RAYS-BAS NX. daar blijft'n mens gezond bij! 'Opzet heeft aandacht afgeleid van werkelijke probleem' mogelijk voor 13 juli rond Dieven paspoorten vandaag voorgeleid DINSDAG 3 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het inspraakorgaan welzijn Molukkers dat minister Gardeniers van CRM adviezen moet geven, is niet erg te spreken over de houding van verschillende ministeries in Den Haag. Sommige verzoeken van CRM heeft het inspraakorgaan niet of nauwelijks kunnen honoreren, omdat ondanks toezeggingen van CRM de medewerking op andere departementen minimaal is. Dit blijkt uit een verslag „Achttien maanden Molukse inspraak" dat het bureau gisteren in Utrecht publiceer de. Volgens beleidsmedewerker Henk Smeets gaat het met namen om de ministeries van justitie, binnenland se zaken en sociale zaken, waar de samenwerking stroef verloopt. In het OnpniirVlpid verslag wordt vooral op het ministe- vireiugireiu rie van sociale zaken forse kritiek geuit. bureau in Utrecht. Herhaalde veraoe- ken om een gesprek met de bewinds man worden in de brief afgedaan met de mededeling dat het inspraakor gaan nu wel voldoende is geïnfor meerd. jongeren wordt in de Drocnure niet gerept en gevreesd wordt dan ook dat de folder nogal wat weerstanden zal oproepen bij jonge werklozen. Het bureau heeft geadviseerd de folder in ieder geval te herschrijven, maar of dat zal gebeuren is nog maar de vraag. DEN HAAG (ANP) De bijzondere strafkamer van cfe rechtbank te Rotterdam zal dinsdag 25 september om tien uur een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten. Zo lang als noodzakelijk is duurt de zitting op de volgende dagen voort, zo heeft het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Minister Albeda weigert praktisch alle samenwerking, zo wordt in het verslag gesteld. Gegevens die het in spraakorgaan nodig heeft voor een advies, dat minister Gardeniers wil hebben over de werkloosheid onder Zuidmolukse jongeren worden niet verstrekt. Zeven maanden touwtrek ken hierom leverde niet meer op dan een summiere brief van minister Al beda waarin hij uiteenzet welke koers sociale zaken vaart ten opzichte van de Molukse gemeenschap, aldus het Onenigheid tussen het inspraakor gaan en het ministerie ontstond ook over een folder die sociale zaken wil uitbrengen onder werkloze Zuidmo lukse jongeren. Het inspraakorgaan vindt dat de folder niet deugt en is verder nijdig over het feit dat het acht dagen, voordat de definitieve tekst moest worden opgesteld, op de hoogte werd gebracht van de ont- werpfolder. Volgens het inspraakorgaan ademt de folder een sfeer uit van „Als Je maar wilt, kun je werk vinden". Over de discriminatie van Zuidmolukse Verkiezingen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse academie voor internationaal recht zal waarschijnlijk moeten sluiten ais de regering geen geld voor dit instituut beschikbaar stelt. Dit zegt een grote groep vooraanstaande Nederlandse juristen, deskundigen op het gebied van het volkenrecht en het internationaal privaat recht. De groep denkt voor het instand houden van het instituut enkele honderdduizenden guldens nodig te hebben. De academie is, volgens de groep, de enige instelling ter wereld waar de grootste internationalisten van onze tijd jaarlijks post-doctorale cursus sen over volkenrecht en internatio naal privaatrecht geven. Dat doen zij aan circa vierhonderd uit alle delen van de wereld naar Nederland geko men afgestudeerden en meestal al in de praktijk werkende juristen. De academie is gevestigd in het Vre despaleis, de cursussen worden gege ven in het, in 1927, speciaal voor haar ontworpen academiegebouw. Reeds twee jaar geleden werd de minister van buitenlandse zaken gevraagd, door financiële steun de dreigende ondergang af te wenden. In de tweede helft van vorig jaar verklaarden de Nederlandse autoriteiten zich bereid, de helft van het tekort door een ga rantie te dekken op voorwaarde dat de andere helft door toezeggingen van buitenlandse regeringen zou wor den gedekt. Geen resultaat Nederland heeft vorig jaar toezeggin gen gevraagd maar. aldus de brief schrijvers, het resultaat is ver onder de verwachtingen gebleven. De be groting voor 1980 zal circa 890.000 gulden bedragen, waarvan circa 270.000 is gedekt door vaste inkom sten en subsidies. Een klein gedeelte van het te verwachten deficit zal mo gelijk nog kunnen worden bestreden uit incidentele subsidies. De briefschrijvers vragen maatrege len dat het voortbestaan van de aca demie niet slechts voor volgend jaar, maar voor de komende jaren wordt gegarandeerd. „Onder de huidige kri tieke omstandigheden waarin het voortbestaan van de academie op het spel staat, moet de Nederlandse rege ring haar verantwoordelijkheid je gens de academie, instrument bij uit stek van de internationale rechtsont wikkeling, en Jegens het historische Nederlands beleid od dit gebied, be- seffen en aanvaarden. Zij dient op onbekrompen wijze het voortbestaan van de academie volledig te waar borgen." Het inspraakorgaan welzijn Moluk kers is van mening dat er verkiezin gen moeten worden gehouden onder Molukkers, als minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zijn plannen voor een nieuw Moluks adviesorgaan doorzet. Dat staat in een advies aan minister Gardeniers van CRM, dat het inspraakorgaan gisteren in Utrecht openbaar maakte. Het inspraakorgaan heeft al eerder kritiek geuit op de plannen voor een ander breder advieslichaam, dat niet meer onder CRM maar onder binnenlandse zaken zou moeten val- len. In het advies aan CRM zegt het De 15 de "acht "U"»* inspraakorgaan tegen een gemïngde op zaterdag met volle snelheid op de commissie te zijn. Er moetim alleen '°"e" ten °?sten de ?traat van - -- Gibraltar gelopen, toen de tanker een aanvaring probeerde te voorkomen. De gastanker is door de snelheid over de rotsen heengeschoven en helt zelfs iets voorover. Gisteren waren drie Nederlandse sleepboten bij de ge strande gastanker aanwezig. Het zijn de Tempest (14.000 pk), de Biscay Star (11.200 pk), beide van de firma DEN HAAG Mevrouw T. Rutgers- Dagevos is benoemd tot voorzitter van de stichting proefprojecten open school. Zij volgt J. W. Rengelink op. die op 1 februari van dit Jaar bedank te omdat hij zich niet kon verenigen met een bezuinigingsmaatregel van een miljoen gulden die op de open school werd toegepast. Mevrouw Rutgers was sinds 1977 vi- ce-voorzitter van de stichting. Zij is gemeenteraadslid voor de WD in Amstelveen, lid van de centrale PTT- kamer Noord-Holland en van de sec tie „education permanente" van de Nederlandse vrouwen raad. Een kustbewaker geeft aanwijzingen bij het bergen van de gastanker. DEN HAAGtANP) Het Nederlandse zeesleepbedrijf Wijs muller uit IJmuiden is bezig een op de rotsen gelopen gastan ker bij de Straat van Gibraltar te bergen. De tanker, de El Paso Paul Kayser van 66.000 bruto ton, die onder Liberiaan se vlag vaart, is geladen met 99.000 kubieke meter vloeibaar aardgas CLNG). De gastanks zijn niet lek, maar de voorste bodemtanks zijn wel lek geslagen. De Hoge Raad vernietigde op 22 mei het vonnis van de Haagse rechtbank van 4 december dat de officier van justitie niet ontvankelijk kon zijn in de vervolging van Ment <n. De officier van Justitie, mr Schimmel, ging van het vonnis in cassatie. De Hoge Raad verwees de zaak tegen de 80-jarige Blaricummer kunstverzamelaar voor een nieuwe behandeling naar de rechtbank te Rotterdam. Officier van justitie mr L. C. M. Meij- ers bij de rechtbank te Assen zal de „verwezen-zaak Menten" voordragen bij de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Rotterdam. De bijzon dere strafkamer zal worden voorgeze ten door mr P. J. C. Schipper, rech ters zijn mr J. L. M. Elders en mr C. H. B. Boot. Pieter Menten verblijft sinds 8 Juni in huisarrest in zijn woning in Blaricum. De week daarvoor had hij in het zie kenhuis gelegen nadat hij in coma raakte bij het aanhoren van het bev$l van de rechtbank te Rotterdam met betrekking tot zijn voorlopige hech tenis in afwachting van behandeling van de rechtszaak. Menten heeft zich akkoord verklaard met de voorwaai den die de rechtbank verbond aan het niet in hechtenis nemen, dat hij zijn woning niet zal verlaten hangen de zijn proces. ADVERTENTIE Molukkers in zitten. Verder wil men dat een nieuw lichaam onafhankelijk kan opereren van de overheid. Daar om zou er weer gekozen moeten wor den voor een stichtingsvorm. Klok terugdraaien Voorzitter drs. M.F. Mual van het inspraakorgaan is van mening, dat minster Wiegel met zijn huidige plan nen de klok terugdraait ten aanzien van de inspraak. „De minister gaat uit van een situatie, zoals binnen landse zaken die graag zou zien, maar Wiegel kan niet om het bestaande inspraakorgaan heen", aldus drs. Mual. Samen met de welzijnsstlchting Boenga Tjenkeh uit Huizen (NH) is het landelijk comité Zuidmolukken (LAC) een onderzoek begonnen naar discriminatie van Molukkers. Het Lac heeft een paar duizend enquête formulieren verspreid in de Molukse woongemeenschappen in Nederland. De enquête is gestart in Huizen zelf. De eerste resultaten wijzen uit dat er gediscrimineerd wordt, met name In bars, dancings en bij sollicitaties. Wijsmuller die het bergingscontract heeft gekregen en de Smit Rotterdam (22.000 pk) van Smit Internationale uit Rotterdam die als onderaanne mer door Wijsmuller is gecontrac teerd. De twee Nederlandse maatschappij en zijn met veel materieel ter plaatse omdat dit een van de eerste keren is dat een gastanker op de rotsen is gelopen en bergingsmaatschappijen nog niet veel praktijkervaring heb ben met tankers met deze inhoud. DEN HAAG (ANP) Huize Angela in Den Haag. dat nu nog deel uitmaakt van de Angela-stichting. moet een eigen bestuur krijgen met een eigen verantwoordelijkheid. Bovendien moet de huidige directie worden ver vangen door een nieuwe directeur en adjunct-directeur. Tot deze conclu sies komt een commissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar de situa tie in Huize Angela, een tehuis voor debiele kinderen. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een rapport dat gisteren aan het alge meen bestuur van de Angela-stich ting is aangeboden. De commissie vindt verder dat er op korte termijn een ondernemingsraad in Huize Angela moet worden inge steld en dat er moet worden overlegd over ouderparticipatie. Tenslotte legt de commissie in haar rapport de na druk op „de noodzaak van bezinning op de behandeling en begeleiding van de individuele pupil en van overleg met alle geledingen van het perso neel". als u minder dan de helft van uw gemiddelde taarsaldp opneemt Dat betekent bi| de Profijtrekening 13 maanden opzeggingl méér dan 7% - Reservegeldrekening II maand opzeggingl bijna 6% Spaar bij de Banque via uw bank- of girorekening. Bel voor inlichtingen Afd.Télébanque: 020 - 5204428. v Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De Dordtse rechtbank heeft er begrip voor dat de politie niet altijd de identiteit van een informant kao>', onthullen. De rechtbank is echter niet bereid verdachten te-.1 veroordelen als door het in de schaduw blijven van een kroongetuige wordt verhinderd dat het verkrijgen van bewij-..' zen op zijn rechtmatigheid wordt gecontroleerd. Op grond van dit standpunt werden gisteren drie van handel in amfetamine- besehuldige Rotterdammers vrij gesproken. De verdachten F. de B. (43) en B. M. (32) en W. S. (34), waren samen met C. A. J. v. d. K. (39) uit Dordrecht aange houden in de buurt van Gorkum. In twee van de drie auto's, waarin zij reden, waren vier kilogram van dc hard drug amfetamine aangetroffen. Het gezelschap was in een hinderlaag gelopen, die de politie had kunnen opzetten op aanwijzing van een zeke re „Peter". Het hoofd van de jusititiële dienst van de rijkspolitie district Dordrecht, de kapitein J. P. van Eerde, was op de openbare terechtzitting met geen stok te bewegen te vertellen wie die Peter was. „Als ik dat zou doen dan zou de man zijn leven niet meer zeker De commissie, in het leven geroepen zijn," zei hij. door staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid en milieuhygiëne. dc raadslieden van de verdachten startte haar onderzoek in mei. Aanlei- concludeerden daaruit, dat gebruik ding was toen onder meer een zwart- was gemaakt van een provocateur, boek. opgesteld door medewerkers en Z1J elsU?n dat het openbaar ministerie ex-medewerkers van Huize Angela, njet ontvankelijk zou worden ver- waarin melding werd gemaakt van jdaard of dat de zaak zou worden wantoestanden die in het tehuis zou- terugverwezen naar de rechtor-com- den heersen. missaris met de bedoeling Peter op te ADVERTENTIE Een vervoer van betonnen brugdelen, dat door een motorbrigade van de Rotterdamse politie werd begeleid, bereikte de eindbestemming gisteren niet. In een bocht bij Bergschenhoek kantelde de dertig meter lange oplegger. Het wegdek, de vracht en de wagen werden zwaar beschadigd. UTRECHT (ANP) De overname van de Nederhorst Bouwbedrijven met enkele duizenden werknemers in binnen- en buitenland kan voor het begin van de bouwvak vacantie (13 juli) rond zijn. Dit is de verwachting van de Federatie bouw- en houtbon- I den. die gisteren op het ministerie i van economische zaken over de gega digden voor de „losse verkoop" van de Nederhorst-onderdelen heeft ge sproken. „Het is de bedoeling dat er voor he' begin van de bouwvakantle een duidelijk beeld is van wat er met alle nederhorstbedrijven gaat gebeu ren. zodat de mensen rustig op va kantie kunnen gaan en bij terugkeer J weten waar zij aan toe zijn. De onze kerheid heeft al veel te lang voor ze geduurd", aldus Her.k Schellekens. bestuurder van de federatie bouw- en houtbonden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nationale Minderhedenshow, die het afgelopen week einde in de Amsterdamse RAI werd georganiseerd, heeft veel kritiek losge woeld. Tal van organisaties van buitenlandse arbeiders in ons land hebben zich geërgerd aan de opzet van de driedaagse show. Een honderdtal standhou ders kreeg ruzie met de organisatie, die verantwoordelijk werd gesteld voor het geringe bezoek en (daardoor) de magere omzet. Slechts 25.000 bezoekers wer den geteld in de Amstelhal van de RAI. De organiserende Stichting voor Antilliaanse en Surinaamse Cultuur was er van overtuigd dat er voor de show minstens twee keer zo veel belangstelling zou be staan. De Minderhedenshow was bedoeld om het Neder landse publiek kennis te laten maken met de cultuuruitin gen van nationale minderhe den in Nederland Zelfstandige organisaties van buitenlandse arbeiders als het KMAN (voor Marokkanen), het HTOB (voor Turken) en het CDE (voor Italianen) heb ben in een verklaring opge merkt dat de Minderheden show de aandacht afleidt van de werkelijke problemen van de buitenlandse arbeiders. De show was opgezet in samen werking met de Nederlandse overheid: het ministerie van CRM had een garantie van twee ton verstrekt. ..De Nederlandse overheid presenteert zich als een in stantie. die ontzettend be gaan is met de positie van etnische minderheden." aldus de organisaties. „Maar dezelf de overheid legt alle initiatie ven die erop gericht zijn om etnische minderheden duide lijkheid en zekerheid te geven met betrekking tot hun posi tie hier, achteloos naast zich neer." Te commercieel In de verklaring wordt de Ne derlandse overheid gehekeld vanwege de samenwerking met andere EEG-landen, waar de rechten van buitenlandse werknemers op werk en ver blijf op de tocht gezet worden Bovendien wordt de show af geschilderd als een commerci eel evenement, waar uitslui tend nadruk werd gelegd op de exotische en folkloristische aspecten van de cultuur van de verschillende minderhe den. „De cultuur die naar vo ren geschoven wordt, heeft niets te maken met de cultu rele uitingen van het volk", aldus de verklaring. Naar de mening van de orga nisaties moet een minderhe denshow de realiteit van min derheden aan de orde stellen: hun problemen en hun strijd. In de verklaring wordt als els gesteld dat de verschillende Europese landen hun beleid ten aanzien van buitenlandse werknemers op elkaar afstem men. Verder wordt opgeroe pen te strijden tegen uitbui ting, onderdrukking, racisme, culturele vervreemding en in tegratie. De organisatoren van de show hebben het ook aan de stok gekregen met een honderdtal standhouders die door het lage bezoekersaantal grote verliezen hebben geleden. Een van hen zou in het help week einde slechts een omzet van enkele tientjes gemaakt heb ben. De vele verkopers van uitheemse gerechten bleven met enorme voorraden zitten. Reclame Volgens de standhouders is het mislukken van de show te wijten aan een tekortschie tende organisatie. Er zou voor het evenement veel te weinig reclame zijn gemaakt. De Stichting Surinaamse en An tilliaanse Cultuur heeft de standhouders inmiddels be loofd dat zij de helft van hun standhuur vergoed krijgen. Sommige standhouders zijn van mening dat zij door de organisatie zijn opgelicht. De heer G. Illblge. die het buffet had gepacht en volgens zijn zeggen een strop van 30.000 gulden heeft geleden: ,.De stichting heeft ons toen al les al in kannen en kruiken was en we ons niet meer kon den terugtrekken te ver staan gegeven dat wij alle dranken en etenswaren vla haar bemiddeling moesten be trekken. De prijzen waren be lachelijk hoog. Elk flesje limo nade heeft me één gulden bij de Inkoop gekost en elk vat bier 175 gulden. De voorraden waarmee we zijn blijven zit ten, worden niet terugge nomen." Veel standhouders hebben bo vendien via de stichting grote voorraden betrokken, omdat zij verkeerd waren voorgelicht over de te verwachten op komst. De stichting had na melijk per abuis een aantal brieven rondgestuurd, waarin werd gemeld dat het bezoe kersaantal rond de 35.000 per dag zou liggen. Volgens de heer R. Mungra. coördinator van de show. betrof het hier een tikfout, die pas werd op gemerkt toen er al een aantal brieven de deur uit was de tekst had moeten luiden. 35 000 bezoekers in totaal Dat werden er uiteindelijk slechts 25000 sporen en hem als getuige te laten optreden. 'O Toen de rechtbank daar niet op in-'" ging. wilde een der raadslieden twaalf" vragen over de mysterieuze politie- medewerker beantwoord zien. Dé'* president van de rechtbank, mr E. Muller, verzocht de kapitein op elfj daarvan antwoord te geven, maar hoe"* hij ook aandrong, de politieman bleéf^ op de vlakte. De suggestie van dé- raadsman hem dan maar ln gljzellrfc1: te nemen werd ook afgewezen. „IK* kèn niets zeggen omdat we te makén^ hebben met een professionele tegen-' partij waar we met achtergeblevéyf^ politlemethoden niets tegen beging nen," was het verweer van de kapl^" teitn. "5 Zowel hij als de officier van justitie mr E. W Koning, bezwoer de recht bank dat er niet geprovoceerd was doch dat „Peter" slechts was inge-. gaan op Initiatieven van de verdach ten. Dit nu is voor de rechtbank niet voldoende gebleken. Op de eisen te gen de Rotterdammers tweeën eenhalf jaar gevangenisstraf volg de vrijspraak. De B. werd wel tot zeven maanden waarvan drie voor-; waardelijk veroordeeld wegens het» voorhanden hebben van amfetamine.' De Dordtenaar die het hebben van een pistool werd verweten kreeg nletj wegens handel ln, maar wegens ver-' voer van verdovende middelen twee, jaar met aftrek. Er was twee Jaar en negen maanden tegen hem geëist. Zijn auto werd verbeurd verklaard. S en B. kregen hun inbeslaggenomen wagen terug. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De twee paspoort-, dieven, die vorige week vrijdag een gewapende overval pleegden op de afdeling bevolking van het stadhuis, in Groningen, de 21-jarige F. W en de1 25-jarige J. B.. zullen vandaag worden,' voorgeleid voor de officier van Justi tie Het Groninger hoofdbureau van politie blijft zwaar bewaakt. De twee verdachten zijn erg zwijg-; zaam tegenover de politie. Uit een! onderzoek Is gebleken dat de voorbe-; reldingen voor de overval degelijk! zijn geweest. In een van de vluchtau-, tos heeft de politie, naar nu eerst! bekend gemaakt Is, twee semi-auto-; matische geweren gevonden. Bovendien was er een partij van on- geveer honderd patronen voor de ge- weren ln de auto aanwezig. Het pis- tooi waarmee een van de overvallers 1 het personeel op het stadhuis had bedreigd ls nog niet teruggevonden Eén van de daders. J. B uit Amster-, dam, zorgde enige maanden geleden tijdens de voetbalinterland Neder- land-Zwitserland in het PSV-stadion j ln Eindhoven voor een Incident. Hij rende toen samen met iemand het veld op en ontrolde een spandoek waarop stond dat Zwitserland politie- ke gevangenen foltert Dit voorval heeft de Groninger politie overigens geen extra aanwijzingen i opgeleverd Indien de officier van Jus- titie besluit nader onderzoek te wil- len, komt de zaak weer terug bij de J Oronlnger politie, die het criminele deel daarvan heeft afgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3