Distributie olie wordt beperkt Meer bommen in toeristencentra Daad Kiesuwkado Etappewinst voor Raas Viicii fiircs in ile «jczoiiilliciilKKiirij in deze kra Chevron levert tien procent minder dieselolie aan tankstations Rijschoolhouders boos met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog HET WEER De Kleine Krant 'Bewoners van woonboten aansprakelijk' ETA dreigt Spaanse regering: VS nemen nu ook Vietnam onder vuur Gemoedsrust voor abonnees Trouw Klaarwakker I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Leea een bant met overtuiging: Trouw fa Trouw Droog met wolkenvelden, maar ook af en toe zon, Middagtemperaturen rond achttien graden. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Morgen en overmorgen droog met zonnige perioden en middagtemperatu- ren omstreeks tweeentwintig graden. Zon op: 05.26 Maan op: 16.53 Zon onder: 22.02 Maan onder. 02.40. 37ste jaargang nr 10887 dinsdag 3 juli 1979 Advertent.es voor de*e zaterdagse rubneh moeten uiterli^ donderdag (Ie posil in ons bezit *i|n Inlichtingen tel 0Z0-9134S6 1st 783 West-Duitsland DM 1,90, Engeland 0,50, Italië liere 800, Luxemburg Bfrs 13. Losse nummers 60 cent PAGINA 2: ICCC erg druk met politiek PAGINA 3: Kritiek en ruzie na minderhedenshow Molukkers boos op ministeries PAGINA 5: Plannen voor meer christelijk hoger beroepsonderwijs PAGINA 7: Yamani waarschuwt voor oliecrisis PAGINA 9: Nieuwe voorschriften voor bedwelming in slachthuizen PAGINA 10: PAGINA ECONOMIE: Voor en tegen van overheidssteun Amsterdam: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gemeente Am sterdam stelt de bootbewoners die sinds zaterdagmorgen de Kostverlo- renvaart blokkeren, aansprakelijk voor alle gevolgen die uit deze actie voortvloeien. De gemeente heeft van binnenschippers al schadeclaims ont vangen die oplopen tot enkele dui zenden guldens per dag wegens ver liezen door" de blokkade. veel binnenschippers kunnen geen andere route volgen om Amsterdam binnen te komen omdat hun schepen te breed zijn. De Koninklijke schip persvereniging SchuttevSer heeft gis termiddag in een gesprek met enkele wethouders een dringend beroep ge daan op de gemeente om de blokkade ongedaan te maken. De ANWB heeft ook een dergelijk beroep op Amster dam gedaan, omdat de belangen van de pleziervaart geschaad worden. De bootbewoners hielden hun actie gisteravond nog voL Zij protesteren tegen de verplichting dat als zij brug gen of sluizen willen passeren een verklaring moeten ondertekenen dat zij de stad binnen zeven dagen weer zullen verlaten. Deze verklaringen, die al drie jaar worden gevraagd, zijn bedoeld om het aantal woonboten in de stad binnen de perken te houden. De actievoerders eisen recht op vrije doorvaart en weigeren mee te werken aan „bureaucratische bepalingen". B. en w. hebben hen er op gewezen dat zij beter kunnen proberen hun eisen via de rechter binnen te halen. De spade die door de blokkade ont staat, staat niet ln verhouding tot het belang dat de bootbewoners verdedi gen. vinden b. en w. Het college be raadt zich nog op maatregelen. Ongeveer honderd rijschoolhou ders hebben gisteren een demon stratieve rijtocht naar het ministe rie van economische zaken in Den Haag gehouden. Een delegatie van vijf instructeurs had een gesprek met staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) over de prijs van rijlessen. De rijschoolhouders willen dat er een minimum- en maximumprijs voor rijlessen wordt vastgesteld die aan een las tenverlaging wordt gekoppeld. Voorgesteld wordt een bedrag van 54 gulden per uur als de minister vasthoudt aan zijn besluit om de rijschoolhouders niet van wegen belasting vrij te stellen. Op de foto: een lange stoet rijlesauto's pas seert het ministerie. De stafchef van het Chinese Volksleger generaal Yang Yong is gisteren in Londen besprekingen begonnen met de regering over militaire kwesties. Hier inspecteert hij samen met zijn Britse collega sir Neil Cameron de erewacht. Vakanties in de war door bomaanslagen .'t kan ons niks bommen Van onze sportredactie ANGERS De Tourkaravaan maakte er gisteren na de vier zwa re beginetappes een rustdag van. Jan Raas zorgde voor de eerste individuele Nederlandse ritzege (de onbetekenende proloog in Fleurance niet meegerekend) door de sprint van een honderdtwintig man sterke groep te winnen. De overwinning van Raas, die in de eindspr nt in Angers de Fransman Jacques Esclassan versloeg, bete kende wel een licht herstel van de ploeg Post. Alleen tijdens de laatste meters van de 145,5 kilomter lange etappe werd het tempo wat opgeschroefd. Bij deze versnellingen raakte Hen- nie Kuiper ten val. Kuiper kwam in aanraking met een andere cou reur, die een motorrijder moest ontwijken. In de Franse ploeg van Kuiper ontstond paniek en ieder een moet achterblijven om de kopman weer op tijd bij het pelo ton te brengen. Alleen Esclassan mocht doorrijden, omdat hij bij een massasprint goede kansen zou hebben op de ritzege. Met negen ploeggenoten slaagde Kuiper erin vlak voor de eindstreep de staart- groep van het peloton te bereiken, waardoor geen tijdverlies werd geleden. De kwartfinales van het damesen kelspel op Wimbledon hebben geen verrassingen opgeleverd. De hele week dat de dames op de banen zijn geweest heeft trouwens geen enkele opmerkelijke uitslag gebracht. Ook in de kwartfinales niet. De favorieten Chris Evert. Evonne Goolagong, Tracy Austin en titelverdedigster Martina Na- vratilova bereikten vrijwel zonder problemen de halve eindstrijd. zie verder de sportpagina Gevoelig Het ls duidelijk de bedoeling van de ETA Spanje op de economisch meest gevoelige plaats te treffen. Ieder Jaar Krijgt Spanje zo'n 5,5 miljard gulden uit de toeristenindustrie, genoeg om alle olie en een groot deel van de rest van de import van Spanje te betalen. Door de aanslagen verwacht de ETA de toeristen af te schrikken en daar door de Spaanse economie in gevaar te brengen. Vooral ln Frankrijk en Duitsland staat het nieuws van de aanslagenm et grote koppen ln de kranten. De grensovergangen tussen Frankrijk en Spanje waren gisteren al aanzienlijk minder druk dan de dagen ervoor en vorig Jaar. Een Belg, die met zijn vrouw en twee kinderen ln Benldorm vakantie vier de, is het slachtoffer geworden van een overval, die vier mannen maan dag hebben gepleegd op de medewer ker van een reisbureau. Deze was te voet op weg van zijn kantoor naar de bank met een geldbedrag van ruim 120.000 gulden, toen de mannen hem probeerden te beroven. Een van de schoten, die zij afvuurden, trof de 31- Jarige Michel Simon. Hij raakte dode lijk gewond. De aanslag heeft waar schijnlijk niets met de ETA te maken. Van onze redactie economie AMSTERDAM Verschillende oliemaatschappij en gaan de distributie van diesel- en huisbrandolie beperken. Het meest ingrijpend zijn de maatrege len bij Chevron dat aan de tankstations tien pro cent minder dieselolie zal leveren dan vorig jaar om deze tijd. MADRID (AF, Reuter) De Basklsche afscheidingsbewe ging ETA heeft nieuwe bo maanslagen aangekondigd in de toeristencentra van Span je. DE ETA stelde zich reeds verantwoordelijk voor twee bomaanslagen in Peniscola en in Castellon. Bij deze aan slagen raakten twee toeristen gewond, hoewel er van tevo ren een bommelding was gedaan. Gisternacht werd in Frans Basken- land, bij de grens met Spanje, een Internationale trein naar Madrid be schoten. In de trein, die tot stilstand werd gedwongen, vielen geen gewon den. Hoewel zich nog geen enkele organisatie verantwoordelijk heeft gesteld, neemt men aan dat ook hier de ETA achter de beschietingen zit. Het ls de ETA-pm, de polltiek-milltai- re tak van de Basklsche afscheidings beweging. die zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de bomaanslagen. Deze tak stelt zich over het algemeen wat gematigder op dan de groep ETA-leden, die al vele bomaanslagen met dodelijke afloop heeft gepleegd. ETA-pm heeft vrijel altijd van tevo ren aangekondigd als er een bom zou ontploffen. In Bilbao maakte ETA-pm gisteren bekend dat twee nieuwe bommen zul len ontploffen in de buurt van Gero- na en in Malaga, als er vandaag geen antwoord komt van de regering op een aantal eisen. Het gaat onder meer om de terugtrekking van de politie uit de gevangenis van Soria, waar de gedetineerde leden van de ETA zit ten. De politie trok onlangs na Inci denten het complex binnen. Een an dere eis is de repatriëring van Baski- sche gevangenen naar hun provincie van herkomst. Wanneer de regering niet reageert zal de ETA doorgaan met het plaatsen van bommen ln toeristengebieden. Shell gaat vijf procent korten op de hoeveelheden diesel die vorig Jaar rond Juli aan tankstations werden verstrekt en voor Esso geldt eenzelf de percentage. British Petroleum (BP) heeft nog geen maatregelen genomen. Op de aanvoer van benzine aan de tankstations gelden over het alge meen geen kortingen, hier en daar is sprake van één procent minder. Wie BALI (AFP. AP. Reuter. UPD Be halve Londen en Peking hebben gis teren ook de Verenigde Staten Viet nam verantwoordelijk gesteld voor vluchtellngendrama. „Honderdduizenden mensen worden genoopt tot vluchten, tienduizenden moeten dit wel met de dood beko pen", zo verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance op Bali ln een oproep aan de internationale gemeneenschap de in ternationale druk op Vietnam te ver groten tot wijziging van zijn beleid. Op een bijeenkomst van de Asean- landen (Maleisië, Indonesië, Filippij nen, Singapore en Thailand) herhaal de hij dat de VS elk van deze landen te hulp zal komen bij zijn verdedi ging. op het ogenblik na de Vietname se Invasie van Cambodja vooral het aangrenzende Tahailand. De regering van 'inauand heeft be kendgemaakt, dat zij is begonnen met noodvoedselzendingen in de vorm van rijst, zout e.d. aan Cambod jaanse vluchtelingen die op Thais grondgebied van honger dreigen om te komen. Vele vluchtelingen lijden honger en gebrek op ons grondge bied, zo verklaarde een regerings woordvoerder. Uit niets bleek dat ook hulp zou worden geboden aan de overlevenden van de 40.000 Cambod jaanse vluchtelingen die vorige maand over de grens werden gezet en de hongerdood zouden dreigen te sterven vlak ver de grens. Een beschouwing over de top in Ge neve staat op pag. 10. echter van plan mocht zijn een nieuw benzinestation te openen, behoeft op geen medewerking van de oliemaat schappijen te rekenen. Zij hebben voorlopig geen behoefte aan nieuwe verkooppunten. In Spanje wordt de benzine zeven pesetas (21 cent) per liter duurder. De huidige prijs is 1,11 per liter. 8aoe- dl-Arabië heeft besloten tijdelijk meer olie te gaan produceren. Op het ogenblik bedraagt de produktie 8.5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag maar hoeveel meer dat zal worden en voor hoe lang wilde een woordvoerder van koning Khaled niet zeggen. Saoedl-Arabië vraagt de laagste prijs van alle OPEC-landen: 18 dollar per vat. De gouverneur van de Saoedl- sche nationale oliemaatschappij Pe- tromin, Abdel-Hadi Taher, deelde on langs mee dat Saoedl-Arabië meer zou gaan leveren als de olie-exporte rende landen tot een gezamenlijke prijs zouden komen. Dat is niet ge beurd. Vele OPEC-landen rekenen nu 20 tot 23 dollar per vat. 8 AN FRANCISCO (AP) „Wanneer u al abonnee op de San Francisco Chronicle bent, kunt u op de noodlottige dag rustig achterover leunen. Zo niet, bel dan 777-1111 voor ge moedsrust. Met deze aanspo ring kondigt een Amerikaanse krant aan dat voor de abon nees een collectieve verzeke ring ls afgesloten tegen schade door brokstukken van het oude ruimtelaboratorium Skylab, dat deze maand ergens ter wereld naar beneden komt. Met een verzekerd bedrag van 100.000 dollar per abonnee of huisgenoot. Imponeert deze stunt meer dan de actie van de concurrerende San Francisco Examiner, die 10.000 dollar uit loofde voor het eerste stuk 8kylab dat ter redactie wordt ingeleverd. De kans dat ie mand ergens ter wereld door een brokstuk wordt ge raakt, is berekend op 0,66 procent. Niet alleen kan een mens slapende rijk worden (het gebeurt niet veel maar wel degelijk), men blijkt nu ook •slapend geschiedenis te kunnen maken. De winnaar van de Boliviaanse verkiezingen noemt het een .histo rische daad" dat het leger niet ingreep. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faav»en Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant n( tv-gids Decoratief jute ketuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. OB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1