Reële kijk op vroegere Oranjes t Zuster Judith Nijmands kiest de Nutsspaarbank voor haar Persoonlijke Lening. En straks óók voor haar salarisrekening! Bij zeventigste verjaardag Koningin NUTSSPAARBANK y: DINSDAG 3 JULI 1979 TROUW/KWARTET H 12 door Fred Lammers AMSTERDAM Tot voor kort was het gebrui kelijk in officiële boek- werken over de Oranjes, die verschenen bij een of ander hoogtepunt in ons nationale leven, in hoog dravende bewoordingen over het verleden van ons vorstenhuis te schrij ven en minder goede za ken te verzwijgen. Dat gebruik behoort gelukkig tot het verleden. Dat is op nieuw duidelijk te merken in het kloeke boek „Nassau en Oranje in de Nederlandse ge schiedenis". ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana bij A. W 8ijthoff's Uitgeversmaat schappij in Alphen aan de Rijn verschenen (prijs ƒ49.50). Negen Nederlandse historici hebben elk een of meer Nassaus of Oranjes onder de loep genomen, te beginnen bij de Bredase Nassaus en eindigend met koningin Wilhelmina. Zij hebben dat eerlijk gedaan, vandaar dat ook de minder goede eigenschappen van de figuren die eens een rol speelden in onze vaderlandse geschiedenis uit de verf komen en waarom ook niet? Vor sten zijn geen goden, vaak verre van dat. De recente geschiedenis heeft dat opnieuw aangetoond. Door deze wijze van aanpak is het een boeiend, goed leesbaar geheel geworden, iets wat van dit soort boeken, waarbij men ver in het verleden duikt, niet altijd kan worden gezegd. Omdat voor een kritische benadering is ge kozen komt men soms onthullende, niet of nauwelijks bekende zaken te gen. Bijvoorbeeld dat Willem van Oranje in september 1567 vanuit Dil- - lenburg een brief aan Alva schreef, waarin hij hem zijn diensten aan bood en als zijn mening uitsprak dat Alva, verweg de meest geschikte per soon was om de rust in de Nederlan den te herstellen'. Spoedig herzag de* prins zijn mening. „Oranje was geen doctrinair revolutionair die zich ge roepen voelde een nieuwe politieke en sociale orde te vestigen, maar veel eer een begaafd en praktisch staats man die niet aarzelde zijn politieke ,en godsdienstige houding te verande- ren wanneer hem dit gelegen voor kwam". schrijft professor dr. K. W. Swart. Stijfhoofdigheid „Maurits wordt door professor dr A. Th. van Deursen behandeld. Hij- schetst hem als een man, die meer 1 Dc latere koning Willem de Eerste met zijn broer prins Fredrik in 1788 (Schilderij door Johann Tischbein) Een zeldzaam schilderij van stadhouder Willem de Vijfde tijdens zijn ballingschap in Engeland in 1801 geschilderd door John Hoppner. was dan „de op crediet aangestelde kapitein-generaal" maar tevens als iemand waarin de Nassause „stijf hoofdigheid" zich naarmate de jaren verstreken, meer en meer ging open baren in „een norse, bevelende ma nier van spreken", wiens drijfveer zijn plichtsbesef was, dat hem nood lottig werd en die zo in feite „een tragische figuur" werd. Aan zijn vorig jaar verschenen, bijna 600 bladzijden tellende, biografie van Frederik Hendrik kon professor dr. J. J. Poelhekke. in dit boek weinig nieuws meer toevoegen. Koning- stadhouder Willem de Derde, een Oranje over wie reeds het nodige is geschreven, kan volgens professor dr. D. J. Roorda „moeilijk" een staat kundig vernieuwer worden ge noemd." In de Republiek voltooide hij niet wat hij begon en in Engeland voltrokken de veranderingen zich zijns ondanks en buiten hem om". Willem de Vierde, gehandicapt door een rugafwijking (het gevolg van een val van een paard op vijfjarige leef tijd) laveerde en schipperde om hefti ge botsingen en tegenstellingen te bezweren, al noemt dr O. J. Schutte, die deze stadhouder en Willem de Vijfde belicht, hem een harde wer ker. Zijn opvolger de vader van onze eerste Oranje-koning was ie mand die opging in zijn kunstcollec ties, muziea en toneel. Willem de Vijf de paarde een goed hart en een vroom gemoed aan een gezond oordeel, ijver en een gedegen kennis, maar een poli ticus en staatsman van formaat was hij bepaald niet. Een raadsel Dan komen onze koningen. Professor dr J. A. Bornewasser typeert Willem de Eerste als „een moeilijk toeganke lijke persoonlijkheid, die met zijn merkwaardige mengeling van recht lijnige denkDatronen en welfelmn*Hi- gemoedstoestanden toch meer een raadsel bleef voor anderen dan dat hij een probleem is geweest voor zichzelf". Van de man, die als hij geen koning was geweest, koopman zou zijn geworden moet worden gezegd dat zijn „solistische, autistische le vensstijl eerder verlammend dan be zielend werkte". Koning Willem de Tweede, die voort durend met zijn vader overhoop lag, een verschijnsel dat bij vele Oranjes de vader-zoon verhouding kenmerk te, beraamde volgens archiefstukken die onlangs in Saksen Weimar te voorschijn zijn gekomen in 1821 het plan een veldtocht tegen het Bour bon-Frankrijk te ondernemen om daar de plaats van Lodewijk de Acht tiende in te nemen. De Oranje, die vóór alles een andere koning wilde zijn dan zijn vader, maar zich met zijn voorliefde voor pompeus gedoe (bij zijn inhuldiging droeg hij onder het hermelijnen gewaad een uniform, dat aan een kozakkenhoofdman deed denken) enigszins belachelijk maak te, bleef een vreemde man, die een „bijna magnetische aantrekkings kracht" uitoefende op excentrieke ballingen, klaplopers en chanterende intimi. In hem te prijzen valt dat hij zich niet bemoeide met kerkelijke zaken. „Onder mijn koningsmantel wil ik geen domineesbef dragen", merkte hij eens op. Lastig heerschap Koning Willem de Derde was als jon geman al een lastig heerschap. Zijn vader moest van hem zeggen, dat Willem met diens „bizarre, recalci trante ideeën altijd weer de harmonie binnen de familie verstoorde". Dr. C. A. Tamse beschrijft hoe Willem er eerst bitter weinig voor voelde koning te worden, omdat hij niet ingenomen was met de in de grondwet van 1848" aangebrachte beperking van het ko ningschap. Hij liet zich door vrienden overhalen het hoge ambt van zijn vader over te nemen, maar hij bleef koning tegen wil en dank. „Vanaf het begin bestonden er in zijn vorstenle ven spanningen tussen aanleg, opi nie, en behoefte enerzijds en moderne vorstenplicht en talloze veeleisende, daaruitvloeiende taken anderzijds. Zijn leven werd gekenmerkt door on opgeloste en vaak ook onoplosbare tegenstellingen." Willem de Derde had van de natuur veel meegekregen. Hij was wat men in de vorige eeuw noemde „een kloeke, mannelijke ver schijning en beschikte over een krachtige stem, die zijn woorden niet in het gedruis van de menigte verlo ren deden gaan." Over zijn woede- uitbarstingen konden echter ook ve len meepraten. Zijn persoon was, vol gens Tamse, mede schuldig aan de geleidelijke uitholling van -de konink lijke invloed. Willem de Derde was geen bureau heid en besteedde te veel aandacht aan kleinigheden. Bij dit alles kwan nog dat zijn eerste huwelijk met Sop hie van Wurtemberg een grote misluk king bleek te zijn. Huren De laatste Oranje, die in het boek wordt beschreven is koningin Wilhel mina. Professor dr. A. F. Manning is wat haar betreft ook openhartig. Als kind was Wilhelmina al niet gemak kelijk. Manning vindt dat ze niet flink genoeg werd aangepakt als ze kuren had. „Zij was ongeduldig en bepaald niet op haar mondje gevallen, een eigenschap die zij haar leven lang zou behouden." De talrijke pogingen haar aan de man te brengen en toen dit eenmaal was gelukt haar ongeluk kige huwelijksleven met prins Hen drik, worden niet verzwegen. Uitein delijk komt professor Manning tot de conclusie dat Wilhelmina een van de markantste Oranjes is geweest." Ze had geen gemakkelijk karakter en wist van zichzelf, dat ze een grote baas was, iemand die altijd het laat ste woord en altijd haar zin wilde hebben. Zij had ongetwijfeld iets ego centrisch maar de positieve zijde daarvan was de persoonlijke betrok kenheid op het wel en wee van staat en volk. Behaagziek of ijdel was ze niet en ze leefde bepaald sober. Ze was het tegendeel van gemakzuchtig maar had wel iets krampachtigs en dacht te veel in zwart-wit termen. Ongeduldig en impulsief mag men haar wel noemen, soms ondankbaar op het kwetsende af, zonder dat ze dat zelf altijd merkte. Bij al haar intelligentie bleven haar denkbeel den zich door zekere vaagheid ken merken. Haar religieuze belangstel ling had jets mystieks-zwevends maar voor staatskundige zaken had ze een helder oog. Tijdens de moeilij ke momenten van haar regering was ze opvallend flink en faalde niet. Wil helmina was een Oranjevorstin die alles over had voor de Nederlandse zaak, zoals zij die zag." rit- x: Judith Nijmands is jong en wil naast haar fiets 'n autootje. Dat kan. Want met haar inkomen als verpleegkundige kan ze zich best iets veroorloven. Ze wil dat autootje wèl liever vandaag dan morgen; haar nieuwe baan is ruim 10 kilometer verderop en vooral na de wacht wil ze bij 't krieken van de dag snel en veilig naar huis. Maar, Judith gaat niet over één nacht ijs. Zeker als 't om geld gaat kan, halsoverkop beslissen, geld gaan kosten. Na wikken en wegen besluit ze de Nutsspaarbank te kiezen voor haar Persoonlijke Lening. Gelijk heb je, Judith! 'n Veilig gevoel, dacht ze, omdat de Nutsspaarbank onderdeel is van een groter geheel. Dat zag ze meteen aan die S. En toch had ze 't gevoel bij haar eigen persoonlijke bank te zijn. Klopt Want alle 80 kantoren in en rond Den Haag hébben die persoonlijke tint als ze hun diensten verlenen. En diensten verlenen is 't vak van de Nutsspaarbank. We doen dat in werkelijk alle facetten van het geldverkeer: salaris- rekeningen, Persoonlijke Leningen, hypotheken, verzekeringen, vreemde valuta, speciale rekeningen voor jongeren en u kunt bij ons óók op 'n aantal verschillende manieren sparen en beleggen. Kijk, en Judith Nijmands had dat toch wel snel door.Da's ook de reden dat ze straks ook voor ons kiest inzake haar salarisrekening. Dan kunnen wij haar betalingen doen en hoeft ze zich niet meer zelf met die rompslomp bezig te houden. En verder zullen we haar, als ze wil, in de loop der tijd nog op veel manieren van advies kunnen dienen. Persoonlijk advies. Even binnenwippen kan op elke werkdag van negen tot kwart voor vijf, op koopavond en in sommige kantoren ook nog wel op zaterdag. Inmiddels heeft ze de papieren voor haar persoonlijke lening al getekend. Administratief gaat 't razendsnel bij de Nutsspaarbank. Kwestie van modern zijn Ja, metallic groen lijkt ons best 'n mooie kleur. Dag Judith! Inlichtingen: Jan Hendrikstraat 4, 2512 GL Den Haag Tel. 070-469490

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12