Bestek '81 zal bijgesteld moeten worden CONCERTEN Toeristen mijden alleen Oost-Spanje Auto botst op boom: zusjes verongelukt ADVERTENTIES Kleine korting op prijscompensatie geeft miljardenfonds voor arbeidsplaatsen op het grote orgel van de „Feike Asmazaal" Bommen ETA missen uitwerking Reclameraad vindt naakt aanvaardbaar Pretpark Anna's Hoeve MAANDAG 2 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Dr Bert de Vries (ARP) is sinds een jaar lid van de CD A-fractie in de Tweede Kamer. Voordien was bij wetenschappelijk medewerker (economie) aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Terwijl in het Catshuis het kabinet begonnen is aan de opstelling van de rijksbegroting voor 1980, maakt De Vries de balans op van een jaar Bestek '81, en werpt een blik vooruit naar wat wel eens een spannend najaar kan worden, zowel in de Haagse politiek als aan bet loonf ront. door dr B. de Vries Na een jaar Bestek-beleid is de situatie er in ons land nog niet veel vrolijker op geworden. Dat is niet zo'n wonder. Bestek '81 mag dan zijn aangekondigd als een heilsplan, van begin af aan was duidelijk dat het heil alleen bereikt zou kunnen worden langs een lijdensweg. Toch is het beleid niet mislukt. Het moet worden voortgezet, maar ook op enkele belangrijke punten bijgesteld. Bestek '81 is in feite gericht op een twee-sporen-beleid: inkomensma tiging en ombuiging van de stij ging van de collectieve uitgaven. Inkomensmatiging treft in begin sel iedereen. Voor werknemers komt dat vooral tot uitdrukking in het streven de lonen qua koop kracht op de nullijn te houden. In het kader van de ombuiging werd echter daarbovenop van ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers nog een stukje extra matiging gevraagd. De kortingen op de sociale uitkeringen werden verdedigd met een beroep op systeemfouten, die in het verleden hadden geleid tot een te snelle stijging. De SER werd gevraagd in een advies aan te geven hoe die systeemfouten het best konden worden verholpen. Vooruit lopend daarop werden echter alvast voor schotjes genomen. Fraai is dat niet, begrijpelijk wel. Als een kabinet dat hoogstens tot 1981 zit. pas in 1980 echt beleid kan gaan voeren is dat voor het land geen goede zaak. Even begrijpelijk is het echter dat een CDA/VVD-kabinet niet gemakkelijk voldoende krediet van met name organisaties als de FNV zal krijgen óm met voorschotjes te 'werken bij het korten op de stijging van sociale uitkerin gen. Tegen die achtergrond is het misschien eerder een wonder dat het kabinet er nog zit tfan dat het wat kleerscheuren heeft opge lopen. Intussen is sedert de opstelling van Bestek '81 de economische situatie er niet gunsti ger op geworden. Ons land is in belangrijke mate afhankelijk van de internationale ont wikkeling. De nieuwe energieproblemen maken de vooruitzichten niet rooskleurig. Onze concurrentiepositie blijkt nog zwak ker dan toen Bestek werd opgesteld, de economische groei blijft achter bij de ver wachting, de belastingopbrengsten vallen tegen. De klemgereden particuliere sector moet weer wat meer ruimte worden ver schaft. Wie de harde noodzaak daarvan ontkent, is naar mijn mening óf dom óf het slachtoffer van ideologische misleiding. Vicieuze spiraal Herstel van concurrentiekracht hoeft niet perse gepaard te gaan met grote ombuigin gen in de collectieve sector. Hoe meer be reidheid er is tot matiging van inkomens, des te meer ruimte blijft er over voor de collectieve sector, ook om daar nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen. Het kabinet wil de niet verder gaan dan de werknemers vragen enkele Jaren genoegen te nemen met de nullijn. Men heeft het kabinet vaak ver weten dat het daarmee niet ver genoeg ging. Maar op grond van ervaringen in het verle den is het maar al te begrijpelijk dat het kabinet niet verder durfde gaan. Als was uitgegaan van meer inkomensmati ging dan uiteindelijk tot stand zou komen, zouden door de stijging van belastingen en premies en de hogere lonen steeds meer bedrijven in moeilijkheden komen. Daar door raken nog meer mensen zonder werk en dus aangewezen op een sociale uitkering. De collectieve uitgaven gaan dan nog ver der omhoog, met dus nog hogere belastin gen en premies, en daardoor nog meer be drijven in moeilijkheden, enzovoort. Zo ko men we terecht in een uiterst gevaarlijke vicieuze spiraal, die ons steeds dieper in het moeras doet wegzinken. Een klimaat van bereidheid tot matiging heeft tijd nodig om te groeien. Hopelijk is dat groeiproces inmiddels zo ver gevorderd dat de regering de komende Jaren meer mag vragen dan de nullijn. Dit jaar stijgen de lonen nog met één procent in plaats van een nullijn, maar in vergelijking met het verde len geeft deze bescheiden loonstijging wel wat hoop. Inkomensmatiging is onmisbaar als we wil len voorkomen dat de collectieve uitgaven met nog veel meer dan tien miljard gulden moeten worden omgebogen. Het overgrote deel van deze uitgaven bestaat uit inko mens (ambtenaren, trendvolgers, uitke ringstrekkers). Naarmate deze uitgaven tra ger stijgen, houdt de minister van financiën meer geld over voor écht collectieve voor zieningen en het aanstellen van meer amb tenaren, verpleegkundigen, bejaardenver zorgers, welzijnswerkers, enzovoort. Niet toereikend Het plaatje wordt nog gecompliceerder als we ons realiseren, dat we op basis van de thans bekende gegevens moeten conclude ren dat het Bestek-beleid niet toereikend zal zijn om de werkloosheid in 1981 tot 150.000 terug te dringen. Dat bewijst niet dat de Bestek-operatie een miskleun was. Een beleid is niet mislukt, wanneer als gevolg van allerlei onverwachte ook in ternationale ontwikkelingen de doelstel lingen maar gedeeltelijk worden bereikt. Maar het bewijst wél dat het beleid bijge- Hoe nodig een versterking van de marktsec tor ook is. het zou niet erg realistisch zijn daarvan te verwachten, dat er in die markt sector in hoog tempo nieuwe arbeidsplaat sen worden geschapen. In de industrie zal het aantal arbeidsplaatsen als gevolg van mechanisering en automatisering wel blij ven teruglopen, maar het tempo waarin dat gebeurt kan wel aanzienlijk worden ver traagd. Geen land in Europa heeft sedert 1970 zoveel industriële werkgelegenheid verloren als Nederland. Het verlies aan ar beidsplaatsen in de industrie kan echter worden goedgemaakt door uitbreiding van de werkgelegenheid in de commerciële dienstensector. Dat past in de ontwikkeling naar de post-industriële maatschappij. Een sterke marktsector is voor onze econo mie een levensvoorwaarde. Dat vereist een redelijk winstniveau, maar we mogen er niet van verwachten dat winstherstel zich zichtbaar zal vertalen in meer werkgelegen heid. Dat neemt niet weg dat de relatie inko- mensmatiging-werkgelegenheid duidelijk zichtbaar gemaakt moet worden om de werknemers ervan te kunnen overtuigen, dat inkomensmatiging wel degelijk bij draagt tot de werkloosheidsbestrijding. Naar mijn mening zou dat ook wel kunnen, en ik denk daarbij bij wijze van voorbeeld aan de volgende procedure. deze suggestie vrij nauw aan bij de voorstel len die Lubbers reeds bij de algemene be schouwingen vorig jaar heeft gedaan. Een andere, meer verfijnde variant zou zijn dat gewerkt wordt met een gedifferentieer de korting oplopend van bij voorbeeld 0.2 procent voor de lagere inkomens tot één procent voor de hogere inkomens. Door zo'n oplopend percentage zou het element van solidariteit bij de werkloosheidsbestrijding geaccentueerd worden. De overheid zou haar steentje aan de voeding van dit fonds kunnen bijdragen door de gestorte bedra gen vrij te stellen van belastingen en sociale premies. Dat zou weliswaar betekenen dat het financieringstekort toch weer oploopt tot wellicht zes procent, maar dat lijkt me geen onoverkomelijk bezwaar, wanneer langs deze weg zou worden gewerkt aan een echte oplossing van onze problemen. Het grootste gevaar van een hoog financierings tekort is naar mijn mening namelijk, dat we de problemen voor ons uit schuiven in plaats van ze op te lossen. Arbeidsplaatsen Accijnzen Bert de Vries steld moet worden als we aan de doelstellin gen willen vasthouden. En ik denk dat vrijwel iedereen in dit land dat wil. In welke richting zal die bijstelling dan moeten gaan? Op strikt persoonlijke titel wil ik daar graag wat suggesties voor doen. In de eerste plaats denk ik dat we door moeten gaan met een beleid dat gericht is op versterking van de marktsector van onze economie. Dat betekent dat er ruimte vrij gemaakt moet worden voor winstherstel, dat innovatie moet worden aangemoedigd, dat het Nederlandse kpstenpeil internatio naal weer concurrerend wordt, dat wij iets doen om ons land weer te maken tot een aantrekkelijke vestigingsplaats voor inter nationale ondernemingen, dat onze arbeids markt minder stroef gaat functioneren. Er zal ten aanzien van deze punten weer wat meer realiteitszin moeten groeien. De marktsector kent internationaal nog steeds zijn eigen wetmatigheden. Ons klei ne land met zijn zeer open economie is gedoemd daar rekening mee te houden, of we dat nu leuk vinden of niet. Je kunt nu eenmaal in Drente niet allerlei eisen aan ondernemers stellen die in de rest van Ne derland niet gesteld worden zonder het risi co te lopen dat veel ondernemingen zich liever buiten Drente vestigen. Zo ligt het ook ongeveer met de verhouding tussen Nederland en de rest van Europa of de wereld. Uitgaande van een ombuigingsbedrag van tien miljard en een nullijn voor de lonen zou de regering om te beginnen kunnen aange ven welke verzwaring van de collectieve lasten nodig is om de begroting sluitend te maken bij een financieringstekort van bij voorbeeld 5,5 procent van het nationale inkomen. Daarbij zou voor wat de belas tingverhoging betreft gezocht moeten wor den naar vormen die zo weinig mogelijk risico's van afwenteling meebrengen. Te denken valt aan hogere accijnzen op alco hol. tabak en benzine. Voorzover de ruimte voor winstherstel als gevolg van de nullijn voor de lonen groter wordt dan de regering nodig vindt, zou tevens gedacht kunnen worden aan enige verzwaring van de belas tingdruk op ondernemingen of afbraak van bepaalde steunmaatregelen. Tot zover gaat het eigenlijk om het opstel len van een huishoudboekje langs de lijn van Bestek '81. Daarnaast zou de regering een afzonderlijk beleidsplan kunnen pre senteren, waarmee Zij de relatie inkomens- matiging-werkgelegenheid zo doorzichtig mogelijk probeert te maken. Dat zou bij voorbeeld kunnen gebeuren door het instellen van een werkgelegen- heidsfonds met een aparte voeding. Die voeding zou gevonden kunnen worden in een korting op de prijscompensatie. Daar bij zijn verschillende modaliteiten denk baar. Eén daarvan is dat elk half Jaar een korting van een half procent op de prijs compensatie wordt toegepast, in combina tie met een aftopping van de prijscompen satie op een niveau van, zeg, 50.000 gulden. Met die aftopping wordt dan bereikt dat de hogere inkomens aanzienlijk meer aan het fonds bijdragen dan de lagere. In feite sluit Als we ons realiseren dat de totale loonsom in Nederland dit jaar ruim 175 miljard gul den bedraagt is het niet moeilijk uit te rekenen dat zo'n operatie Jaarlijks gemak kelijk een miljard gulden kan opbrengen, genoeg voor het scheppen van zo'n 20.000 arbeidsplaatsen in de collectieve en semi- collectieve sector. Afhankelijk van de mate waarin de arbeidsmarkt het mogelijk maakt deze arbeidsplaatsen te bezetten, zou de operatie gedurende volgende Jaren kunnen worden herhaaiü. Eventuele over schotten van het fonds zouden desgewenst ook kunnen worden gebruikt voor het sti muleren van innovatie en het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen in de marktsector met voldoende toekomstperspectief. Wat het beheer van het fonds betreft zou gedacht kunnen worden aan een bipartite (werkgevers, vakbeweging) of tripartite (werkgevers, vakbeweging, overheid) struc tuur. Dat de overheid een zware stem in het kapittel zou moeten hebben spreekt van zelf. Zowel de bestemming van de gelden, als de bereidheid een deel van de belasting inkomsten af te staan aan het fonds zou dat rechtvaardigen, afgezien nog van de natio- naal-economische betekenis van de opera tie. Inspraak van de vakbeweging lijkt zo wel van belang met het oog op de offers die van de werknemers worden gevraagd als met het oog op het doorzichtig maken van de relatie matiging-werkgelegenheid. In spraak van de werkgevers ligt vanuit deze gezichtspunten iets minder voor de hand. Het grote voordeel van een constructie als deze lijkt mij dat een poging wordt gedaan om naar de samenleving toe zo duidelijk mogelijk zichtbaar te maken dat het werk loosheidsprobleem in dit land niet onoplos baar is, maar dat de oplossing ervan afhan kelijk is van de mate van solidariteit die we met z'n allen kunnen opbrengen. Die solida riteit is nodig, en als we dat niet kunnen opbrengen ziet het er tamelijk triest uit voor dit land. BILBAO (AFP, Reuter, AP) De Baskische afscheidingsbe weging ETA is er niet in geslaagd buitenlandse toeristen door een reeks bomaanslagen af te schrikken van een bezoek aan Spanje. Zaterdag en zondag was de stroom aan de Frans- Spaanse grens bij de Middellandse Zee maar iets geringer dan normaal. Aan de kant van de Atlantische Oceaan, in Basken land, was het wel duidelijk stiller. Op de autoweg daar werd een vermindering met 50 procent geregistreerd. Nadat er in vier dagen tijd negen bommen tot ontploffing waren ge bracht in verscheidene toeristencen tra, dreigde de ETA zaterdag dat er binnen 24 uur twee krachtige bom men zouden ontploffen in de provin cie Castellon, in het oosten van het land. De regering zou dat alleen kun nen voorkomen door Baskische ge vangenen een betere behandeling te beloven. Gisteravond explodeerde er inder daad een bom in Castellon, die alleen materiële schade aanrichtte. De bom was geplaatst in het damestoilet van een golfclub. Explosieven-experts hebben gisteravond ook in Peniscola. het belangrijkste toeristencentrum van de provincie Castellon, naar bommen gezocht na een anonieme waarschuwing. Zij vonden echter niets. Zaterdag vielen er voor het eerst ge wonden bij een bomontploffing: twee Belgen in Marbella liepen ernstige brandwonden op. Zij zouden geen ge hoor hebben gegeven aan een op dracht van de politie om het strand te erg ontruimen. Er ontploften ook bom- uis- men in Benidorm en Malaga, ten alle De afscheidingsbeweging ETA, die enfcelfbestuur wil voor Baskenland, be- ■eit'gon een week geleden een campagne en, tegen de toeristenindustrie. Vorig ?ns aar bezochten bijna veertig miljoen ndfeüitenlanders Spanje en besteedden ichïdaar ruim dertien miljard gulden. De ieeifcëtalingsbalans van Spanje vertoon- teróle daardoor voor het eerst in vijf Jaar uin^reer een overschot. ene de eerste helft van dit jaar heeft de "•A naar eigen zeggen veertig pollti- moordaanslagen gepleegd. ver het effect van de nieuwe cam pagne wordt zeer verschillend geoor deeld. Sommige hoteleigenaars aan de Costa del Sol klagen dat „honder den" klanten hun reservering hebben geannuleerd en dat er „veel" gasten vertrekken. Maai' de grote Duitse reisorganisaties T.U.I. en Necker- mann hebben nauwelijks reacties ge kregen op hun aanbod om mensen die bij hen geboekt hebben elders onderdak te brengen of om vakantie gangers die al in Spanje zijn, ver vroegd te laten terugkeren. Vrijwel uitgestorven is het in de Noordspaanse badplaats San Sebas tian aan de Atlantische Oceaan. In vergelijking met vorig jaar ook al een slecht Jaar is de bezetting van de hotels er nu nog vijftig procent lager. ZWEMMEN Ton Brouwers Is wlnnasr gewor den van de Vlaanderen-zwemmarathon. Hl) ves tigde op de 16 kilometer een nieuw record: 3.36.46. BI) de dames was Irene van der Laan eerste met een tl)d van 3.49.13. ATLETIEK Oerard Ntjboer ls winnaar ge worden van een 20-kilometerloop In Eibergen. Hl) legde de alstand al ln 1.01.53. WIELRENNEN Aad van den Hoek heeft ln de eindsprint voor Jos Schipper de profronde van Kruinlngen gewonnen. Oerrte van Oerwen eindigde als derde WIELRENNEN Johan van der Meer heeft ln Schaffhausen de tweede plaata bezet. In de eindsprint van het 90-kllometer lange parkoers verloor hl) van de Zwitser Daniel Olslnger. Theo Smit werd derde ATLETIEK - Barry Kneppers heeft ln Oorln- chem een stratenloop over 10 Engelse mijl ge wonnen. Hij legde de 16 kilometer af in 50.52.6. MODERNE VIJFKAMP Andrles van der Woerd ls ln Apeldoorn Nederlands kampioen modeme vijfkamp geworden Op het laatste onderdeel, de veldloop over 4 kilometer, ver sloeg hij zijn naaste concurrent Bert éergsma. HAARLEM (ANP) De Recla meraad heeft een klacht van een vrouw, die zich eraan stoot te dat bij een reclame over de film Exit-7 een naakte vrouw werd vertoond, afgewezen. Het tonen van naakt is in deze tijd algemeen aanvaard, zodat de vraag slechts kan zijn of de getoonde beelden onzedelijk of obsceen zijn. Dat is uitdrukke lijk niet het geval geweest, al dus de Reclameraad. De klaagster had het naakt in de aankondiging discrimine rend. in strijd met de goede smaak, in strijd met de emanci patie van de vrouw en overbo dig genoemd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een verkeersongeval ln het Gelderse Nij- kerkerveen heeft gisteren het leven gekost aan twee inwoon sters van die plaats. De 21-jarige J. en haar 17-jarige zusje A. Vaneveld kwamen om toen zij met hun personenauto door nog onbekende oorzaak van de weg raakten en tegen een boom botsten. Bij een verkeersongeval in Gaande- ren (gemeente Doetinchem) kwam gisteren de 36-jarige J. A. Maas uit Terhorst om het leven. De vrouw reed mee in een personenbusje dat van de weg raakte en in een weiland terecht kwam. De zestig-jarige J. Durkstra uit Wolvega is bij een ongeval ln Scheemda om het leven gekomen doordat hit met zijn auto geen voor rang verleende aan een andere auto. Twee andere Inzittenden werden ern stig gewond. Doordat hij met zijh motor van de weg afraakte is de 22-jarige J. H. Schepers uit Mussel in het Zuldoost- groningse Weede verongelukt. De man botste tegen een boom en kwam met zijn motor ln een sloot terecht. In de nacht van zaterdag op zondag ls in De Wijk een auto met zes inzittenden uit de bocht gevlogen. De 21-jarlge A. Schipper kwam daarbij om het leven. De andere vijf inzittenden werden met verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Meppel. De 88-jarige H. J. Verbeek uit het Oelderse Sindren (gemeente Wisch) ls bij een verkeersongeluk om het leven gekomen toen hij met zijn fiets geen voorrang verleende en werd geschept door een personenauto. Doordat hij met zijn auto achterop een vrachtwa gen botste kwam de 40-Jarige J. Gib- bels uit Geleen om het leven. De 26- jarlge J. van Vessen uit Amerongen ls omgekomen toen hij met zijn motor werd aangereden door een uit een uitrit komende personenauto. De man overleed op weg naar het zieken huis. De 26-Jarige T. Terlele-Julius uit Gro ningen kwam bij een ongeval in de gemeente Olst om het leven toen zij met haar auto geen voorrang kreeg van een andere personenauto. De vrouw overleed in een ziekenhuis. BIJ het ongeval werden vier andere men sen zwaar en twee lichtgewond. Allen zijn overgebracht naar een hospitaal. BRUSSEL De Comecon, de Oost- europese tegenhanger van de Europe se Gemeenschap heeft de EG .ge vraagd om een gesprek op hoog ni veau ln Moskou, zo mogelijk binnen enkele weken. Een woordvoerder van de EG deelde dat in Brussel mee. Dinsdag 3 juli: Douglas Haas (Canada) Dinsdag 10 juli: Feike Asma Dinsdag 24 juli: Klaas Jan Mulder Aanvang: 20.00 uur Toegangsprijs: 3,50. Voor houders cultureel paspoort en 65+ 1,50 Voorverkoop plaattkaartan bil het VVV kantoor te Ede en aan da zaal, tal. 08380-19148 van Johannus Orgelbouw, Morsestraat 28, Ede (Industrieterrein Frankeneng) Diversen Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G. Hulshoff A Zn.. B.V., Telf 020-323630/369392 Doe mee met de Nationale Humanitas Loterij Loten zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van het Parool. Minckelerstraat 301 Hilversum Nu met vele nieuwe attracties Plezier voor jong en oud Dagelijks geopend. Tel. 035-057135.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7