Bewoners woonboten blokkeren vaarroute EG dreigt Vietnam met staking hulp Kïesuwkado Libië stelt stop olie-export nog uit Rohda als laatste op schouders welzifBGs- cii vMi'iiiBi!<|swi'rl: KLM leidt Nigeriaans vliegbedrijf Gids iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Protest tegen beleid Amsterdam Darstens beëdigd IKON-MARIA Trouw Viersterrenkrant erug van weggeweest West-Duitsland I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee |JLee8 een krant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10886 - MAANDAG 2 JULI 1979 West-Dutlsland D.M. 1.90. Engeland E 0.50, Malie hre 800 -, Luxemburg B.fr. 13... Advertenties voor de/e ralerdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag tic post) m ons bent ii|n Inlichlingen tel 020-913456 1st 783 LOSSE NUMME' 60 CENT PAGINA 2: Paus niet naar feestvierende Lutheranen PAGINA 3: Hondsdolheid gevreesd Eerbetoon aan drukkersvak PAGINA 4: Jan Hofman exposeert Andere Mozart PAGINA 7: Kamerlid De Vries over: Een jaar Bestek PAGINA 6: Johan Bodegraven bepaalde mede het gezicht van de NCRV en overzicht van de blokkade bij de brug over het Westerkanaal in Amsterdam. Tan een onzer verslaggevers IMSTERDAM De zes woonbootbewoners die sinds zater- lagmorgen de Amsterdamse Kostverlorenkade met hun sche en geblokkeerd houden, hebben in de loop van gisteren van en een twintigtal mede-woonbootbewoners versterking ge regen. Het aantal actievoerders is daarmee tot 32 opgelopen. Iet deze actie, die ze de komende dagen willen volhouden, erhinderen ze alle scheepvaartverkeer die de westelijke erbindig vormt tussen het IJ en De Nieuwe Meer. )e blokkade is bedoeld als protest ïgen het beleid in Amsterdam, dat pop gericht is zoveel mogelijk woon- ONN (AFP, Reuter) In een speci- le zitting van Bondsdag en Bonds- lad (de Tweede en Eerste Kamer) is istermorgen de 64-jarige dr. Karl arstens beëdigd als president van Bondsrepubliek Duitsland. De iristen-democraat volgt de liberaal 4ater Scheel op, die zich niet herkies- aar stelde toen bleek dat hij niet op ;n duidelijke meerderheid kon reke- en. Recente opiniepeilingen wijzen op dat twee derde van de Duitsers cheel graag een tweede termijn van ijf jaar had gegund. et presidentschap in de Bondsrepu- liek is voornamelijk een ceremonië- functie. schepen uit de Amsterdamse wateren te weren. De actievoerders mogen de hoofdstad niet binnenvaren, omdat zij uit principe weigeren een zogeheten „doorvaartbriefje" te teke nen. Daarmee verplichten ze zich Amsterdam weer binnen zeven dagen te verlaten op straffe van wegslepen. De maatregel is bedoeld om het aan tal permanent in de stad liggende woonboten binnen de perken te hou den. De actievoerders eisen echter het recht op een vrije doorvaart. Zij vinden dat de gemeente hen het leven LAGOS (DPA, ANP) Het Nigeri- aanse ministerie van burgerlucht vaart heeft de gehele directie van de Nigeriaanse luchtvaartmaatschap pij Nigerian Airways ontslagen en de bedrijfsleiding voor de duur van twee jaar in handen gegeven van de KLM. Naar de Nigeriaanse pers za terdag berichtte zullen Nederlan ders alle leidende functies overne men. Onbekwaam personeel zal de laan worden uitgestuurd en de rest zal door de KLM in Nigeria en Ne derland worden opgeleid. Hiermee heeft de regering in Lagos drastisch ingegrepen in een bedrijf dat gestaag achteruitging. Ondanks grote investeringen en het modern ste materieel is Nigerian Airways wat betrouwbaarheid, vliegveilig heid en hoffelijkheid jegens de pas sagiers betreft, in vergelijking met andere maatschappijen, op één van de laagste plaatsen aanbeland. Volgens een woordvoerder van de KLM is het juist dat de Nigeriaanse regering de KLM zal verzoeken as sistentie te verlenen bij bepaalde vormen van bedrijfsvoering. Tussen KLM en Nigerian Airways bestaat al een vrij nauw samenwerkingsver band, zoals de opleiding van perso neel en onderhoud van de Boeing- 747. Verder is er een overeenkomst die voorziet in gezamenlijke vluch ten tussen Lagos en Amsterdam. BALI, KOELA LOEMPOER (Reuter, AP, AFP) De ne gen EG-landen overwegen de financiële hulp aan Vietnam stop te zetten als dit land niets doet aan het vluchtelin genprobleem. Dit zei de Ierse minister van buitenlandse za ken michael O'Kennedy, als voorzitter van de EG-minis- terraad in Bali. Vietnam krijgt op het ogenblik onge veer acht miljoen per jaar uit Europa, aldus Kennedy. Hij noemde de vluch- telingenkwestie zowel een menselijk als een politiek probleem. Naar ver luidt zouden de ministers van buiten landse zaken van Maleisië, de Filip pijnen, Singapore en Thailand hem hebben verteld dat Vietnam de vluch telingen gebruikt als politiek wapen om het evenwicht in Zuld-AoostAzië te ontregelen. De EO-minister heb ben Vietnam al aangesproken over de vluchtelingenmaar nog geen afdoen de antwoord ontvangen. O'Kennedy heeft een beroep op de Zuidoost-Aziatische landen gedaan niet de levens van de vluchtelingen in gevaar te brengen en te w& &.ten op ADVERTENTIE nodeloos zuur maakt met allerhande bureaucratische bepalingen die vol strekt willekeurig zouden worden toe gepast. De woonbootbewoners hebben een voorstel van wethouder Heerma om vandaag op het stadhuis te komen praten over hun eisen van de hand gewezen. Ze willen hun actie die ge steund wordt door het Amsterdams woonschepen-overleg, voortzetten. Aangezien vandaag de vrachtvaart weer op gang komt, zou dat voor het doorgaande scheepvaartverkeer de nodige problemen kunnen opleveren. Het afgelopen weekeinde was daar nauwelijks sprake van. omdat de vrachtvaart stillag en plezierjachten bij de sluizen via een andere route werden omgeleid. Twee weken geleden was er al een tweedaagse manifestatie van woon bootbewoners op De Nieuwe Meer. De manifestatie was toen ook be doeld om kracht bij te zetten aan het protest tegen maatregelen van de overheid. Opening 3 Juli ^s5§^/ cK&tttf V -T>cZUijnwimj/r\ f iu.i.rprti.»MM'i. Juli. Aug., Sept '79 Dinsdag t in 7ateidaq 14 001700 uur Tel 034441804 een internationale conferentie over de kwestie. Deze conferentie wordt op 20 en 21 Juli in Genève gehouden. Maleisië heeft een eerder pleidooi voor de vluchtelingen van Frankrijk afgewezen. De Franse staatssecreta ris voor buitenlandse zaken Olivier Strin had Maleisië gevraagd en hen op te vangen tot er op de conferentie in Genève oplossingen waren ge vonden. De ASEAN-landen Filippijnen, In donesië, Maleisië, Singapore en Thai land hebben zaterdag Vietnam als schuldige van het vluchtelingenpro bleem aangewezen. Ze drongen te vens aan op terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja. Australië heeft zich gisteren achter dit standpunt gesteld. De Britse mi nister van buitenlandse zaken Lord Carrlngton, net teruggekeerd van de top ln Tokio, heeft gisteren eveneens een pleidooi voor de bootvluchtelin gen gehouden in Maleisië. Singapore leverde gisteren kritiek op Washington, dat had beloofd om in plaats van 7000 vluchtelingen er 14,000 per dag op te nemen. „Wat is nu een getal van 14.000? Waarom niet meer? Jullie nemen er 14.000 op en de Vietnamezen zullen er 28.000 wegstu ren", aldus de minister van buiten landse zaken van Singapore, Raja- 'ratnam. De Vietnamese marine heeft zaterdag het vuur geopend op twee Westdultse schepen die bootvluchtelingen pro beerden te redden. Bovendien pro beerde de Vietnamese marine de bootjes van de vluchtelingen tot zin ken te brengen. De vluchtelingen- bootjes hadden bij een booreiland aangelegd. De Vietnamese poging om de vluchtelingen te weerhouden met de Westdultse schepen mee te gaan, wordt gezien als een eerste teken dat Vietnam bereid is om de uittocht tegen te gaan. Bonn heeft scherp pro test aangetekend bij Hanoi na het Een bootje met Vietnamese vluchtelingen bezwijkt aan de Maleisische kust. De 95 mensen, die aan boord waren werden gered. Het bootje was eerder weggejaagd, toen het op een andere plaats aan de kust probeerde te landen. incident. Het is niet bekend of de beschietingen binnen of buiten de territoriale wateren plaatshadden. De schoten op de Westdultse schepen en ook op de bootjes van de vluchte lingen zouden niet gericht zijn ge weest, zo meldde een van de kapi teins van de Duitse schepen. De vluchtelingen, 300 in getal, werden door de Vietnamese patrouilleboten meegenomen. KOEWEIT (AP) Reuter, AP) De Libische leider Kahdalfi vindt zijn dreiging de olie-uitvoer naar westerse landen stop te zetten een wettig gebruik van het oliewapen. Maar Khadaffi vond het nog te vroeg om te zeggen wanneer de exporLstop van kracht wordt en hoe lang deze zal duren. Het plan, zo zei hij, moet eerst nog grondig bestudeerd worden. In Engeland bestaan plannen om een kerkenglds uit te geven zoals er toeristengidsen zijn. Ook een vorm van voorlichting. Voor eigen land adviseren wij voorshands de dagelijkse lezing van pagina 2. AMSTERDAM De laatste voet ballers van het seizoen 1978-1979 werden dan ten slotte zaterdagmid dag rond de klok van kwart voor zes op de schouders van hun uitgelaten supporters genomen. Dat over kwam de spelers (op de foto zijn het Fons Schutte en Martin Berends) van Rohda uit Raalte, de zondag- amateurvoetballers, die in de strijd om de algehele amateurtitel de za terdagvoetballers van DOVO ook voor de tweede keer versloegen. Na de 3-1 winst in Raalte ging de titel definitief naar de zondagvoetbal lers via de 1-2 zege in VeenendaaL Het was voor het eerst sinds 1972 dat de zaterdagkampioen het on derspit dolf in de algehele amateur- strijd. Overigens: niet het voetbal- restantje stond dit sportweekeinde centraal. De Tour de France beleef de in Zuid-Frankrijk het eerste op windende weekeinde, waaruit Ber nard Hinault nog weliswaar in het geel getooid naar voren kwam, maar waarin tegelijk Joop Zoete melk en Henny Kuiper een niet on belangrijk deel van hun achter stand goed maakten. Met resp. 12 en 31 seconden achterstand bezet ten zij nu de tweede en derde plaats en kans op de eerste plaats is er met de nieuwe ploegentijdrit van don derdag zeer zeker. Op Wimbledon slaagde Tom Okker er weer eens in zich bij de laatste acht te spelen. Hij deed dat als eenling temidden van de carrière makers en zonder noemenswaardi ge voorbereiding. Het feest lijkt evenwel binnenkort voor hem te zijn afgelopen, nu hij dinsdag ln de kwartfinales de torenhoge favoriet Bj0m Borg treft. Betty 8töve haal de in het damesenkelspel de laatste acjht daarentegen zaterdag al niet meer. Ook voor de Nederlandse at- letiekploegen was het in de halve finales van de Europa Cup een slecht weekeinde. De dames (zesde ln Sittard) en de heren (zevende in Genève) werden uitgeschakeld. Het Libische regeringshoofd legde zijn verklaring af aan het eind van een tweedaags statiebezoek aan Koe weit Kolonel Khadaffi matigde met zijn woorden zijn eerdere uitspraken. Tegen het in Parijs verschijnende Arabische weekblad Al-Mustaqbal had hij gezegd dat Llbié voor twee, en misschien wel drie of vier jaar uitslui tend voor eigen verbruik zou produ ceren. Libiè produceert zes procent van alle OPEC-olie. In Koeweit zei Khadaffi dat gebruik van oliewapen het onvermijdelijk is tegenover degenen die Libië op de knieën proberen te krijgen terwijl ze het wel van Arabische olie moeten hebben. Kennelijk verwijzend naar de Amerikaanse weigering Libië drie Boeings 747 te leveren hoewel Libië die al betaald heeft merkte Khadaffi op dat de V8 hem onder druk willen zetten en proberen hem af te brengen van steun aan de Palestljnen. Westdultse kranten publiceerden het afgelopen weekeinde een werkdocu ment van het ministerie van weten schappen waarin energiebesparende maatregelen worden voorgesteld. On der meer wordt de vraag opgeworpen of de bouw van verwarmde prtvé- zwembaden niet moet worden verbo den. Andere maatregelen zouden zijn: een extra belasting op auto's, het verlagen van de temperatuur in openbare gebouwen, betere isolatie van oude huizen en een goedkeuring van nieuw te installeren verwar mingsinstallaties. Het rapport spreekt zich uit tegen een snelheids beperking op 100 kilometer. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Tori van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger liederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn arm-band je van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. OD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1