hodesië-beleid Carter krijgt steun wil meer "Veld voor leger Bolivia stemt en het leger staat klaar ïaig: NAVO zwakker dan Warschau Pact Tokio-top wil meer greep op oliemarkt Sandinisten verlaten hoofdstad Nicaragua Jimmy Carter in Zuid-Korea ernard Rogers opperbevelhebber NAVO NICARAGUA GIRO: 1918108 Mitterrand veroordeelt politie-inval rEBOAG 30 JUNI 1979 BUrTENLANO TROUW/KWARTET 7 \D IHINGTON (Reuter) President Carter heeft steun gekregen van het Amerikaanse Huis Afgevaardigden voor zijn voornemen om de sancties tegen Zimbabwe-Rhodesië te idhaven. In de nacht van donderdag op vrijdag stemde het huis met een grote meerderheid 350 tegen 37 stemmen voor handhaving van het door de Verenigde Naties ingestelde idelsembargo. ons nationaal belang is en dit aan het congres meldt". i stemming van het Huis van Afge- iigden staat recht tegenover de ng van de Amerikaanse Senaat zich in juni met 52 tegen 41 uit- voor opheffing van de sancties Zimbabwe-Rhodesië. De Se- |t en het Huis van Afgevaardigden sten nu tot een eensluidende tekst te komen over de Amerikaanse Ütiek ten opzichte van Zimbabwe- iesië. Carter heeft al eerder gezegd dat op heffing van de sancties zou beteke nen dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en zwart Afrika zouden verslechteren. Vrijwel alle zwarte Afrikaanse landen zijn tegen erkenning van de regering van pre mier Abel Muzorewa. De guerrillabewegingen in Zimbab we-Rhodesië, verenigd in het Patriot tisch Front, doen pogingen om meer samen te gaan werken. De twee lei ders, Robert Mugabe (ZANU) en Jos hua Nkomo (ZAPU), hebben in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo gesproken over samengaan van de militaire vleugels van de ZANU en de iec) t voorstel wijst erop dat Groot- ZAPU. Vorige maand hadden de twee jen Ittannië de nieuwe regering in Sa- guerrillaleiders daar in Addis Abeba jury nog niet heeft erkend en in principe al toe besloten. In Maputo lagt de president snel een eind aan worden de ideeën uitgewerkt. De p conflict in Zimbabwe-Rhodesië te frontlijnstaten dé buurlanden van ken. Volgens het voorstel moet er Rhodesië hebben al lange tijd druk i eind aan de sancties komen, „ten- .uitgeoefend op de twee guerrillabe de president vindt dat het niet in wegingen, die eenzelfde doel nastre ven om meer samen te werken, vooral op militair gebied. De internationale commissie voor ju risten in Genève heeft gisteren een rapport over de Rhodesische verkie zingen gepubliceerd. De commissie noemt de omstreden verkiezingen „noch vrij noch eerlijk". De Ameri kaanse senatoren George McGovern en Edward Kennedy en tien anderen, hadden de commissie om het onder-" zoek gevraagd. SEOEL (AFP, Reuter) De Ameri kaanse president Carter is gisteren met vrouw en kind in de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel aangekomen voor een tweedaags bezoek. Een van de belangrijkste onderwerpen van ge sprek tussen de Amerikaanse en de Zuidkoreaanse functionarissen be treft de veiligheid van Zuid-Korea. De Amerikaanse president bezocht gisteren Amerikaanse militaire in stallaties en nam de versterkingen langs de 38ste breedtegraad, de grens met Noord-Koréa, in ogenschnouw. Aangenomen wordt dat de Ameri kaanse president zijn Koreaanse ambtgenoot Park Tsjoeng-hee zal meedelen dat de Verenigde Staten de voorgenomen terugtrekking van Amerikaanse militairen uit Zuid-Ko rea voorlopig niet laten doorgaan. DE Amerikaanse minister van defensie Brown en zijn Koreaanse ambtege- noot Ro Jae-Hyoen kwamen gisteren al overeen dat de Amerikaanse terug trekking nadere studie verdient. Voor vandaag staat Carter een groot scheeps onthaal in de hoofdstad Se oel te wachten. Naar verwachting zul len zo n half miljoen Koreanen op de been komen om de Amerikaanse pre sident met miljoenen papiersnippers te verwelkomen. Van de kant van de Zuidkoreaanse oppositie ls nogal wat kritiek gekomen op Carters bezoek, dat als een ondersteuning van de politiek van Park wordt beschouwd. ,plej t door het Huis van Afgevaardig- i aangenomen voorstel was een npromis, waarin stond dat de in ril gehouden verkiezingen in Zim- bwe-Rhodesië een belangrijke stap de richting van een multi-raciale ,ei nocratie in dit land betekenden. 56/1 ndai n di h aan, - [JUNG (AFP, UPI, Reuter) De Chinese premier en rtijleider Hua Guofeng heeft het Chinese Volkscongres, het rlement van China, opgeroepen tot een versterking van de lensie van het land. De defensieuitgaven, die vorig jaar en ftien procent van de totale Chinese uitgaven beliepen, gaan urgt jaar naar achttien procent. IN 412 ia Guofeng zei dat China behoefte eft aan een vreedzame intematio- le omgeving om het land op te uwen, „maar die opbouw zal met |d gepaard gaan". De voorzitter het presidium van het Volkscon- i, Ye Jiangying, verklaarde ter milling dat de gevechtskracht iiiqin het leger opgetrokken moet wor- )0riic ti tot een modem peil. ksu' t Chinese Volkscongres, dat sedert juni bijeen is, zal waarschijnlijk dit 'q ekeinde worden geëindigd. Aange- men wordt dat de volksvertegen- iordigers unaniem akkoord zullen an met de plannen voor de econo- ische opbouw in de komende drie v. Het presidium van het Volks- igres heeft het parlement een lijst d .iorgelegd met de namen van nieuw benoemen hoge functionarissen, l0 der wie een aantal vice-premiers, nder hen bevinden zich een aantal nsen die ten tijde van de culturele olutie in ongenade waren ge len. "<feng illtieke waarnemers vinden het ove- ens opvallend dat de vader van het tuwe Chinese zakelijke beleid, vice- [e,emier Deng Xiaoping tijdens de jrgadering van het Volkscongres uwelijks op de voorgrond treedt, t is de alom aanwezige premier Hua Guofeng, die de show steelt. Ook in de Chinese pers krijgt het optreden van de premier zeer veel aandacht. De Chinese pers maakte gisteren te vens' melding van een ontmoeting tussen Chinese leiders en vertegen woordigers van kleine niet-commu- nistische partijen, die momenteel in Peking zijn. Opmerkelijk was dat Deng Xiaoping ook bij deze als be langrijk omschreven ontmoeting niet aanwezig was. Overigens nam Deng wel deel aan commissievergaderin gen van het Volkscongres. De Chinese vice-premier Wang Dong- xing is er gisteren in muurkranten van beschuldigd publieke fondsen misbruikt te hebben door daarmee een luxe villa voor zichzelf te bouwen. Carter eet met stokjes tijdens de lunch van de zeven westelijke staatshoofden en regeringslei ders in Tokio. De zeven waren in Tokio bijeen om te praten over de economische moeilijkhe den waarin het westen dreigt te komen door de stijgende prijzen van de energie. maoistische lijn die door de huidige machthebbers in feite is verlaten. Sommige leden van het Volkscongres keerden zich gisteren tegen het ge bruik van muurkranten voor publie ke doelen. Ze noemden het verspil ling van papier en inkt. Andere leden vonden echter dat iedereen de vrij heid moet hebben zijn opinies via muurkranten tot uitdrukking te brengen. een luxe villa voor zichzelf te bouwen. AUrAA„J "Ui 4 riV, De muurkrant waarop deze beschul AKKOOlQ Dll 11IÏ16S diging stond, werd in de nacht van donderdag op vrijdag geplakt op de muur van de democratie en had let ters ter grootte van een meter, wat ook voor een muurkrant aan de grote kant is. De muurkrant riep op tot verwijdering van Wang Dongxing uit het Volkscongres en vroeg om een gerechtelijk onderzoek naar de wan daden van de vice-premier. Wang, die momenteel nog vijfde is in de Chinese hiërarchie, dankt zijn positie aan het. feit, dat hij een tijdlang de lijfwacht van Mao Zedong was. Hij wordt be schouwd als een aanhanger van de LONDEN (AFP) De directie van de Londense firma Times en de vakbond van drukkers hebben gisteren over eenstemming bereikt over de in- voemg van systemen voor automati sche tekstverwerking. Daarmee is een einde gekomen aan het verzet van de drukkers tegen nieuwe tech nieken, de belangrijkste oorzaak van de staking van de drukkers van de Times en de Sunday Times. De publi catie van deze twee bladen, die no vember vorig jaar werd opgeschort, zou nu weer hervat kunnen worden. MANAGUA (AFP, AP, Reuter) De Nationale Garde van Nicaragua heeft vrijwel de hele hoofdstad op de Sandinlsti- sche opstandelingen herwonnen. Het congres van Nicaragua heeft donderdag niet gesproken over het aftreden van de president. Algemeen was aangenomen dat de bijzondere zitting was bedoeld om Somoza tot aftreden te dwingen. Volgens de voorzitter van de kamer van afgevaardigden, Urcuyo Malla- nos, was de hele kwestie van het aftreden van Somoza niet eens ter sprake gekomen. De president had van tevoren gedreigd het parlement te ontbinden als het waagde aan te dringen Op zijn ontslag. De bijeen komst werd geboycot door de conser vatieve partij, die in de oppostie zit. De conservatieven hadden geëist dat er slechts gesproken zou worden over ERGEN (AFP, AP, Reuter) Generaal Alexander Haig, gisteren het bevel over de AVO-strijdkrachten over- oeg aan generaal Bernard ogers, zei bij zijn afscheid it het Westen zich tot het nde van de jaren tachtig in :n militair-strategisch min- Eis^er sterke positie zal bevin- in tegenover het Oostblok. kans op herstel van het evenwicht ssen Oost en West doet zich pas N l er voor als de Verenigde Staten n het eind van de jaren tachtig euwe strategische raketten zullen bben opgesteld. „Met of Zonder de 00 KLT-akkoorden zullen de VS niet nng eer op een nucleaire strategische Niet-DolitlGk iperioriteit kunnen rekenen als laat- redmiddel in een totale directe of een potentiële confrontatie met de Sowjet-Unie," zei Haig. De generaal noemde het westelijk bondgenoot schap noodzakelijker dan ooit tegen de dreiging van Oost-Europa. Generaal Haig zei tijdens zijn laatste persconferentie dat hij geen politieke plannen heeft voor de toekomst, maar dat hij zich bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten zal uitlaten over de veiligheidssituatie in de wereld. Er wordt rekening mee gehouden dat de 54-jarige Haig zich kandidaat zal stel len voor het presidentschap voor de "Republikeinse Partij. Haig gewaagde ook nog even van de afgelope maan dag op hem gepleegde aanslag. Vol gens hem zijn krachten aan het werk die op een gewelddadige manier stre ven naar een verandering van de maatschappij. Alexander Haig wordt opgevolgd door generaal Bernard Rogers, een 57-jarige militair met een lange staat van dienst. In tegenstelling tot Alexander Haig, tegen wiens benoe ming indertijd nogal wat bezwaren werden ingebracht, staat generaal Rogers bekend als een a-polltiek mili tair. Liet het zich gisteren aanzien dat generaal Haig zich de komende tijd tegen het SALT Il-akkoord zal keren, de landen van de NAVO hebben gis teren bij monde van de secretaris generaal van de verdragsorganisatie, Joseph Luns laten weten dat zij in stemmen met het in Wenen bereikte akkoord. De landen van de NAVO hebben bij de Amerikaanse Senaat aangedrongen op instemming met het akkoord. De Verenigde Staten hebben de Rus sische minister van buitenlandse za ken Gromiko ervan beschuldigd de kansen op aanvaarding van SALT II door de Senaat te verkleinen door zijn gepeperde uitlatingen dat er aan het akkoord geen letter veranderd mag worden. De Amerikaanse Senaat heeft geen instructie van Moskou no dig, aldus George Seignious, direc teur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing. MBFR Bij de besprekingen over wederzijdse troepenbeperking tussen NAVO en Warschau Pact in Wenen hebben de landen van het Oosteuropese bondgenootschap laten weten niet langer vast te zullen houden aan be perking voor elk van de landen afzon derlijk. De verdeling van een eventu eel overeen te komen beperking zal nu aan de bondgenootschappen zelf worden overgelaten. Vooralsnog is men het zelfs nog niet eens over de vaststelling van de huidige aantallen militairen. De NAVO is van mening dat het Warschau Pact 150.000 man meer onder de wapens heeft dan deze organisatie zelf beweert te hebben. de opvolging van Somoza, hetgeen de liberalen, die de meerderheid in het parlement hebben, weigerden. Waar over uiteindelijk wel is gesproken werd niet bekend gemaakt. Lawrence Pezullo, de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Nicaragua heeft donderdag president Somoza persoonlijk gevraagd af te treden om plaats te maken voor een democrati sche regering. De reactie van de dlc- taror op de Amerikaanse eis is niet bekend gemaakt. Volgens de New York Times zou hij akkoord gaan, op voorwaarde dat in een voorlopige re gering ook de Nationale Garde en de libetrale partij zitting hebben. De re gering van de Verenigde Staten, die contact heeft opgenomen met de Sandinisten, noemde het bericht in de Amerikaanse krant „onzin". Bombardementen Het was vrijdagochtend voor het eerst sinds drie weken rustig in de hoofdstad van Nicaragua. Na zeer zware bombardemeten hebben de Sandinisten de sloppenwijken verla ten en staat vrijwel geheel Managua weer onder controle van de Nationale Garde. De Sandinisten zeggen de stad te hebben verlaten om de bevol king voor meer bombardementen te sparen en om de opstandelingen in omliggende steden te hulp te schieten. Een woordvoerder van de Sandinis ten zei dat het offensief dat vanuit het zuiden naar Managua oprukte, is opgehouden en dat het daarom wei nig zin had energie in de hoofdstad te verspillen. Managua zag er gisteren vrijwel Verlaten uit. De meeste bui tenwijken zijn platgebombardeerd, de bewoners zijn de stad ontvlucht. In de opvangcentra van het Rode Kruis hebben ongeveer 80.000 vluch telingen, hoofdzakelijk kinderen en bejaarden, een onderkomen gezocht. TOKIO (Reuter, AP, AFP) De zeven belangrijkste nlet- communistische landen hebben op hun bijeenkomst in Tokio aangedrongen bij alle geïndustrialiseerde landen op een ver mindering van de olleinvoer. Bovendien gaan de zeven een poging doen meer greep te krijgen op de zogeheten vrije markten. De zeven staatshoofden en regerings leiders hebben in Tokio aangekon digd de werking van de vrije olie- markten meer in de openbaarheid te brengen door het aanleggen van een register van internationale olietrans acties. „Wij zullen er bij oliemaatschappijen en olie-uitvoerende landen op aan dringen dat zij hun transacties op de vrije markt matigen. Wij zullen de uitvoerbaarheid overwegen van een plan om bij het afleveren van ruwe olieën documenten te laten overleg gen, waarin de prijs wordt aangege ven die aan het producerende land is betaald." eenkomsten tussen West-Europa, Noord-Amerika en Japan en meende dat alle twijfels zijn weggenomen. Ook de premier van Canada Clark was uiterst tevreden. Na afloop van de Tokiose top deelde Andreotti mee dat de volgende top volgend jaar mei in het Italiaanse Venetië zal worden gehouden. ADVERTENTIE Winsten De regeringsleiders beloven ook dat zij zich beter op de hoogte zullen laten stellen van de winsten die de oliemaatschappijen maken. Enkele OPEC-staten hebben westerse maat schappijen ervan beschuldigd enorm te verdienen aan de olievoorziening van dit moment, maar die maat schappijen ontkennen dat. De deelnemers aan het topoverleg onderschrijven het belang van het afstemmen van de binnenlandse olie prijzen op die van de wereldmarkt. Als die binnenlandse prijzen nog niet zijn opgetrokken, dan moet dat zo snel mogelijk gebeuren. Subsidiëring, die de olieprijzen kan opdrijven, moet worden vermeden. De zeven landen zullen ook niet aan overbe- voorrading doen als dit de prijzen onder druk zet. Over concrete beslis singen hieromtrent zal men elkaar nog raadplegen. Voor zover het milieubeheer dat toe laat zal zoveel mogelijk gebruik wor den gemaakt van kolen. In de indus trie en de elektriciteitsvoorziening zal olie door kolen worden vervangen, er zullen Investeringen worden gedaan in kolenwinning en tenzij een na tionale noodsituatie dat vraagt de handel in kolen zal niet worden be lemmerd. Bij de aanwending van meer kernenergie wordt net als in Straatsburg gewezen op de vereiste veiligheid van de bevolking. De ontwikkeling van nieuwe techno logieën is de sleutel om op lange termijn gevrijwaard te zijn van olie crises. Er zal een Internationale orga nisatie voor energietechnologie wor den opgezet, die zal kijken hoe parti culiere en overheidsgelden kunnen worden gebruikt voor de ontwikke ling van commercieel verantwoorde, alternatieve energie. Die organisatie moet ook onderzoeken hoe onderling kan worden samengewerkt. Telegram 29 |unh Latijn»-Amerikaanse federatie van landbawerkere vraagt dringend hulp atop Duizenden boerenfamilies door oorlogsgeweld verdreven stop Eigen middelen onvoldoende trut CLAT-Nederland te Utrecht 'Bevredigend' De Britse premier Thatcher zei na de top niet te verwachten dat de streef cijfers veel invloed zullen hebben op de economie van Groot-Brittannië, omdat de Britten tegen 1981 zelf in hun energiebehoefte kunnen voor zien. De bedoeling van dit pakket maatregelen was meer om te laten zien dat er voortvarend kan worden opgetreden. De topconferentie noem de zij van historische betekenis. „Zeer bevredigend en prettig", was de beoordeling van de Westduitse bondskanselier Schmidt van de top en volgens de Amerikaanse president Carter waren de uitkomsten voortref felijk en beantwoordden zij aan de verwachtingen. Zijn Franse collega Giscard zei: „We hebben het olieprobleem op een orde lijke wijze aangepakt. De belangrijk ste olieconsumerende landen hebben gedaan wat van hen werd verwacht. Andreotti, de demissionaire Italiaan se premier, prees de concrete over- PARIJS, BRU8SEL (Reuter, AFP) De Franse socialistische leider Fran cois Mitterrand heeft gisteren de poli- tieaanval met traangas op kantoren van de socialistische partij in Parijs veroordeeld. De Franse politie greep in, nadat een illegale zender van de socialisten was begonnen met een radiouitzending. De socialisten pro testeerden tegen de grote invloed van de regering van Giscard op de media, met name de radio. Een woordvoerder van de socialisten noemde de inval van de politie een aanslag op de vrijheid. De radiouit zending had volgens de woordvoerder tot doel de verdediging van de vrij heid. de democratie en het recht op informatie. De regering heeft ons met onderdrukking beantwoord, aldus de socialistische woordvoerder. De Franse minister van binnenlandse zaken, Christian Bonnet verklaarde dat „de wet op iedereen van toepas sing is en met name op diegenen die zijn belast met het uitvoeren van de wet". De politie heeft haar plicht ge daan. Er zijn twee wetten die piraten- stations verbieden en er is in dit geval geen sprake van een politieke beslis sing maar van het toepassen van de wet. aldus Bonnet. De Franse socialisten gaan vandaag demonstreren tegen de inval van de politie op de kantoren in Parijs. Bij de inval zouden drie leiders van de socialisten zijn gemolesteerd en werd een tele visie verslaggever licht ge wond. Volgens een van de mensen die uit de kantoren werd gehaald, had de politie gehandeld zonder huiszoe kingsbevel. ir Wim Jansen s-fclivia doet morgen opnieuw een poging de democratie te herstellen k9n( feci cies een jaar na de laatste algemene verkiezingen, die door een «middellijk daarop volgende staatsgreep geen waarde bleken te heb- in, maakt nu de gematigd progressieve coalitie een goede kans. n*, het in de hoofdstad La Paz de TJT atste weken bleef gonzen van geruchten vtlrer coups en tegencoups, voerden acht we ndidaten voor het presidentschap een 171 Ue campagne. Daarnaast aasden meer ONJJ *i dertienhonderd Bolivianen op de 144 J tels in het nationale parlement van het 'ET( |f miljoen inwoners tellende land. WIJ nds 1969 is democratie in Bolivia ver te mah teken geweest. In dat jaar pleegden recht- generaals een staatsgreep. Zij werden 1266 nnen de kortste keren aan de kant gezet linkse militairen, die ook slechts korte ld het genot van het regeren mochten oeven. In 1971 greep generaal Banzer de >acht. die h^j tot de verkiezingen van vorig ar wist te handhaven. ligt rauda rhd I* verkiezingen min of meer afgedwon gen door de Verenigde Staten liepen uit op een farce en een bittere pil voor de kleine besnorde dictator. Om de invloed van het leger veilig te stellen had hij heel nadrukke lijk een eigen kandidaat, generaal Peredav naar voren geschoven. Té nadrukkelijk, naar later bleek. De fraude bij het tellen van de stemmen ten gunste van Pereda, was zo doorzichtig, dat de verkiezingscommissie niets anders kon doen dan de verkiezingen ongeldig verklaren. Pereda kon zijn teleurstelling maar moei lijk verwerken en zette Banzer, de man die hem naar voren had geschoven, ami de kant. Bolivia kon de democratie voorlopig wel weer vergeten, zo leek het. Een nieuwe staatsgreep bracht echter In november de gematigde generaal Padllla in het nationaal paleis. En het was deze militair die zijn belofte van vrije verkiezingen heeft ge houden. Na een dergelijke geschiedenis van staats grepen en mislukte verkiezingen is het niet verwonderlijk dat de Bolivianen zich nau welijks interesseren voor het politieke ge beuren. Twee weken geleden hadden slechts 500.000 van de 2,5 miljoen stemge rechtigde Bolivianen zich in het kiesregister laten inschrijven. Gedeeltelijk wordt deze lage inschrijving ook veroorzaakt door de eis dat belangstellenden zich moeten kun nen identificeren. In de afgelegen gebieden, waar slechts de wet van de jungle heerst, hebben de bewoners nooit een geboortecer tificaat of iets dergelijks In handen gehad en zodoende zijn velen niet ln staat te stemmen. Weinig interesse Op het laatste moment hebben de 57 poli tieke partijen die aan de verkiezingen mee doen zich min of meer verenigd in acht coalities met ieder een eigen presidentskan didaat. Oud-dictator Banzer is een van de drie serieuze kanshebbers op het president schap. Hij steunt nog steeds op het leger en de conservatieve en zeer rijke bovenlaag van Bolivia, die zich heeft gevestigd ln de tropische stad Santa Cruz. Het ls een pu bliek geheim dat Banzer voor zijn campag ne geld krijgt van de Colombiaanse drugs maffia, voor wie Bolivia de belangrijkste cocaïneleverancier ls. .Chaos' Banzer heeft zich ln zijn campagne voortdu rend aangeprezen als het enige alternatief voor een „marxistische chaos". Hij doelde daarmee op zijn twee naaste concurrenten, Herman Siles Zuazo en Victor Paz Estensor- ro. De namen van deze twee democra tisch gekozen voormalige presidenten zijn nauw verbonden met de Boliviaanse revolutie van 1952, die destijds zeer snel in een economische chaos verdronk. Van het revolutionaire elan van Paz Esten- sorro ls weinig overgebleven. HIJ krijgt veel aanhang van de rechtse middenstanders, die him vertrouwen i n Banzer hebben ver loren. Ook veel kleine boeren, die zijn naam nog steeds in verband brengen met de po ging tot landhervormingen in 1952, zien in hem de juiste leider. Het feit dat hij destijds werkte als economisch adviseur van de re gering van Banzer wist hij tijdens zijp cam pagne zorgvuldig te omzeilen. Centrum-links Volgens een opiniepeiling van deze week maakt Siies Zuazo de meeste kans op het presidentschap. Hij leidt de Democratische Volksunie (UDP), een centrum-linkse coali tie van een groot aantal partijen. Zijn aan hang zit voornamelijk in de grote steden en onder de politiek bewuste boeren. De UDP is de partij die vorig Jaar de meeste stem men had behaald, voordat ineens uit allerlei hoeken en gaten stembussen kwamen, die op onverklaarbare wijze mudvol bleken te zitten met stemmen voor generaal Pereda. Siles Suazo heeft het niet gemakkelijk ge had met zijn campagne. Toen hij voor een verkiezingsbijeenkomst naar Santa Cruz vloog, was het plaatselijke vliegveld door zwaar bewapende rechtse Jongeren bezet, waardoor hij onverrichte rzake terug moest keren naar La Paz. Volgens plaatselijke waarnemers waren de wapens geleverd door een paar Colombiaanse mafia bazen ln San ta Cruz. De autoriteiten lieten de bezetters van het vliegveld ongemoeid hun gang gaan. Het zal voor de nieuwe regering geen een voudige opgave zijn het hoofd boven water te houden. Ondanks de enorme natuurlijke rijkdommen staat het zeer onderontwikkel de land er economisch slecht voor. De lonen Zijn zeer laag en een democratisch bewind zal dan ook onmiddellijk te kampen krijgen met arbeidsonrust. Als de UDP wint, dan ls daarnaast ook nog onderlinge politieke strijd van de coalitiepartners te verwach ten. Het ls niet waarschijnlijk dat het leger dan zal breken met de Boliviaanse traditie om iedere maatschappelijke wanorde aan te grijpen ais excuses voor een nieuwe staatsgreep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7