i ^Bestuursvormen universiteit laten' Ordinaire rel' igarts-opticien 'Financieringstekort moet volgend jaar echt omlaag' zcc Alcocontrol beter dan blaaspijpje bcc Dolfinarium Harderwijk Bootvluchtelinoen uit Vietnam. Wij presenteren u de "enig-in-Europa"-show Gefeliciteerd. academische Raad negeert commissie-Polak Kinderbijslag wjeuw hoogtepunt in slepend conflict Zijlstra waarschuwt regering 'Koopkracht aantal jaren niet vooruit' Opnieuw bomexplosies Spanje Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Verkeerspolitie enthousiast over proeven Kerken vragen steun voor vluchtelingen WW Rita TERDAG 30 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET n onze onderwijsredactie NDHOVEN Ondanks alle kritiek wil de Academische Raad de huidige bestuursvorm van universiteiten in grote trekken handhaven. De raad gaat daarmee lijnrecht in tegen het vies van de commissie-Polak, die ingrijpende wijzigingen heeft voorgesteld. ,ri( huidige bestuursvorm van de uni- siteiten is geregeld in de Wet Uni- sitaire Bestuursvorming van 1970. ie Academische Raad blijft ekant tegen een toelatings- samen voor de universiteit. d een brief zal de raad minis- ;r Pais hiervan op de hoogte tellen. De minister heeft het entraal instituut voor toets- ntwikkeling opdracht gege- en toetsen te maken, die ge- chikt zijn voor de selectie bij tudierichtingen met een stu- entenstop. Een deel van de eschikbare plaatsen zou dan unnen worden toegewezen op rond van een toelationgsexa- len in twee kernvakken. be-Academische Raad zal de binister schrijven dat hij best kan doorgaan met deze voor bereiding, maar dat dit niet betekent dat de universiteiten ^traks akkoord zullen gaan Vet een extra selectieronde na (et gewone eindexamen. ADVERTENTIE UN GEWAARSCHUWD MENS I 'GENIETVOOR TWEE NEEM VAN HUIS UIT UW POT COMPLETA MEE! Toen kregen de studenten, de weten schappelijke medewerkers en het technisch-administratieve personeel voor het, eerst invloed op het bestuur van de universiteiten. De wet geldt tot 1982 en moet dan worden herzien. Zowel binnen als buiten de universi teiten heeft het sinds de invoering van de wet niet ontbroken aan critici, die menen dat de nieuwe bestuurs vorm te omslachtig is en verlammend werkt op de besluitvaardigheid. Ook de commissie-Polak, die de afgelopen jaren onderzocht heeft hoe de wet in de praktijk werkte, kwam tot een negatief oordeel. Op grond hiervan heeft de commis sie-Polak onder meer voorgesteld een meerderheid van zètels in de universi teitsraad en de faculteitsraad toe te wijzen aan het wetenschappelijk per soneel in vaste dienst. Alleen zo zou1 itot uitdrukking komen, dat de uni versiteit een instelling is voor onder wijs en ondeizoek, waar vakmensen de toon aangeven. Het college van bestuur zou geheel door de Kroon moeten worden benoemd. Radicaal verworpen De Academische Raad, het overleg orgaan van de universiteiten en hoge scholen en als zodanig adviseur van de minister van onderwijs, heeft d?ze visie gisteren radicaal verworpen. Er zijn wel tekortkomingen in het uni versitaire bestuur, maar dat is meer een gevolg van verkeerde gewoonten dan van slechte wetgeving, zegt de raad. De meerderheid van de Academische Raad spreekt zich uit tegen een schei ding van docenten in vaste dienst en docenten in tijdelijke dienst. Ook verwierp de raad het voorstel om het wetenschappelijk personeel in vaste dienst een meerderheidspositie in de verschillende raden toe te kennen. Tenslotte zouden vier van de vijf le den van het college van bestuur op voordracht van de universiteitsraad moeten worden benoemd. Met deze stellingname ten gunste van de bestaande wetgeving lapte de Aca demische Raad de ernstige waar schuwing van het Kroonlid prof dr R. A. de Moor aan zijn laars. De Moor verklaarde dat de universiteit door gebrek aan bestuurskracht steeds meer het vertrouwen van overheid en maatschappij verspeelde. Het groepsbelang zou een te grote rol spelen. De Academische Raad zal waar schijnlijk ook in conflict komen met minister Pais (onderwijs), die voor stander is van een doelmatiger be stuur van de universiteiten. Van onze sociaal economi sche redactie DEN HAAG De kinderbij slag gaat op 1 juli wat minder omhoog dan in onze krant van donderdag (pagina 3 is vermeld. Het ministerie van sociale zaken had verkeerde bedragen gepubliceerd, en heeft nu de juiste bekend gemaakt. De bijslag is netto per kwartaal: eerste kind 244,14 (79,56) 403,26(44.46) 406,38 (47,58) 500,76 (22,62) 552,24(22,62) 608,40(22,62) tweede kind derde kind vierde en vijfde k. zesde en zevende k. achtste en volgend k. Bij een brand in een koffiehuis op de Zeedijk in Amsterdam zijn vanmorgen enkele mensen gewond geraakt, doordat ze uit de ramen sprongen voordat de brandweer kwam. Het pand was ingericht voor drugsverslaafden. Achter de bedragen staat tussen haakjes de opslag die sinds vorig jaar in de plaats is gekomen van de kinderaftrek in de belastingen. Deze opslag zit al in de eerstvennelde be dragen verwerkt. Voor 16- en 17-jarige werkende jongeren, die „partieel leer plichtig" zijn, bestaat geen recht op de opslag. Voor eerste kinderen in het gezin, geboren na 1 januari van dit jaar, is de kinderbijslag de helft van het hierboven vermelde bedrag. ADVERTENTIE 'een onzer verslaggevers lENlECHT In ruim twee jaar hebben zeker 150 mensen ide opgelopen doordat zij met klachten over hun gezichts- 'TETiogen naar een opticien gingen in plaats van eerst naar de ts. Met het publiceren van dit enquêteresultaat uit gelederen, bereikte het Nederlands oogheelkundig ge- ihap (NOG) gisteren een nieuw hoogtepunt in het al jaren ide conflict met de opticiens. in het grootste overdekte dolfijnenstadion ter wereld. Een kostelijk kijkspel waarin dolfijnen, zee leeuwen en Gudrun, onze IJslandse zwaardwalvis, u hun spectaculaire prestaties tonen. Maar er is meer te beleven Onderwaterpanorama met voedershow door kikvorsmeisjes Robarium, trainingspool van de zeeleeuwen Nova Zembla, het buitenverblijf van onze Siberische walrussen Mint-scooterbaan voor kinderen tot 12 jaar Gezellig self-service restaurant En dit is een uitstapje voor elk weertype, want u kunt zich zowel binnen als buiten uitstekend vermaken. Redukties voor groepen vanaf 20 personen. Voor alle inlichtingen en folder: TEL. 03410-16041 Van on2e sociaal-economische redactie DEN HAAG President Zijlstra van de Nederlandsche Bank heeft gisteren het kabinet gewaarschuwd, dat het financieringstekort van de overheid volgend jaar echt omlaag moet. „Ik hoop dat de regering niet haar oor leent aan inblazingen dat het hoge financieringstekort niet zo erg is," aldus Zijlstra gisteren als onafhankelijke Kroonlid in de Sociaal-Economische Haad. Het idee dat het Rijk zou kunnen gaan lenen op de kapitaalmarkt in het buitenland, noemde Zijlstra „een noodlottige gedachte". Het kabinet moet,de komende weken de Rijksbegroting 1980 in ontwerp gereed maken. Er wordt druk uitge oefend op minister Andriessen van financiën om ook volgend jaar een financieringstekort van zes procent van het nationale inkomen te aan vaarden. Dit tekort is het verschil tussen inkomsten en uitgaven van de totale overheid. Dat verschil moet worden gefinancierd met staatslenin gen, geldscheppling en dergelijke. Terugdringen van dit tekort betekent een extra ombuiging op de Rijksbe groting. Zijlstra, die als bankpresi- dent lid is van de conomische onder raad van de ministerraad, noemde de' begroting 1980 „een heel moeilijke zaak". Het terugdringen van het te kort hoeft van hem niet meteen in volle procenten tegelijk. Maar de ten dens zal befedenwaarts moeten zijn. wij in de wereld te vervullen hebben, afweftelen op de rug van een ander". In volgende jaren zouden dan de pro blemen „in verdubbelde zwaarte ge- rugkereri". Hij waarschuwde dat de Nederlandsche Bank „niet zal mee werken aan monetaire ontwikkelin gen die voor ons land niet goed zijn". De bankpresident heeft op grond van de wet eigen bevoegdheden, met name op monetair gebied. De minis ter van financiën kan desgewenst de bankpresident dwingen te doen wat de regering wil, door het geven van „aanwijzingen". Zo ver la het echter na 1945 nog nooit gekomen. Vervolg van pagina I den aan het begin van de vergadering p kabinet en Hoge taak beleid perspectief biedt op verbete ring van de werkgelegenheid. Dit alle drie veel kritiek op I vraagt nadrukkelijk om een effectie-regeringspatijen. Na de Jull-maatre- Andrelssen heeft onlangs in de Twee de Kamer de gedachte van lenen in het buitenland ook al afgewezen. Zijl stra wees in dit verband op de kapi taalexport in de vorm van ontwikke lingshulp. Lenen in het buitenland is dan volgens hem „de hoge taak die période verrichtten wij 1,9 mil- ogmetingen, repliceerde de Ne- (•idse unie van opticiens (NyVO) 0pt. En hoeveel kunstfouten ma le oogartsen zelf eigenlijk; daar 'en jullie niets over. De „ordi- ;1" die de NUVO zelf al vrees- Ikt daarmee werkelijkheid te g t.o.jeworden. een nog te smeden samenwerking tussen de voortgezette opticiens-op- leiding voor oogmeetkundige en de door de oogartsen gesponsorde oplei ding voor technisch oogheelkundig assistent. Maar vooralsnog is er hoofdzakelijk een rel. Van een onzer verslaggevers MADRID Opnieuw hebben zich gisteren aan de Spaanse zonkust bomexplosies voorgedaan. Dit keer ontploften twee bommen in de bad plaats Benidorm. De ETA had van tevoren de bevolking gewaarschuwd, zodat zich geen persoonlijke ongeluk ken voordeden. In Malaga werd een bom ontdekt en voortijdig onschade lijk gemaakt. In totaal zijn nu binnen enkele dagen vijf bommen ontploft. De Baskische nationalisten zijn van plan door te gaan met hun acties om de Spaanse regering de vrijlating van in Soria gevangen zittende Basken al te dwin gen. Voor het toerisme dreigen de bomacties een ramp te worden. Tal van vakantiegangers zijn overhaast vertrokken het regent volgens de toe ristenbureaus annuleringen. DEN HAAG (ANP) Met ingang van morgen 1 juli, zullen de maxi mumprijzen van petroleum, antogas- olie, huisbrandolie en zware stooko lie worden verhoogd. De petroleum en de autogasolie mogen dan met 1,8 cent (Inclusief btw) verhoogd wor den, de huisbrandolie met 1,5 cent (exclusief btw) en de zware stookolie met 7,35 gulden per ton. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren meegedeeld. De stijging van de maximumprijzen is het gevolg van prijsverhogingen van de in mei aangevoerde ruwe aardolie. ve aanwending van de beschikbaar komende ruimte voor het behoud en de schepping van arbeidsplaatsen in de markt- en/of collectieve sector. Een actief investeringsbeleid vormt daartoe een van de instrumenten." Vermindering van het fiancieringste- kort van de overheid en van het te kort op de betalingsbalans zijn in de verdere tekst gee doelstellingen op zich, maar gevolgen en instrumenten van het beleid ten behoeve van meer werkgelegenheid. Ook Zijlstra bena drukte dat vermindering van deze tekorten middelen zijn en geen doe len op zich." Kritiek vakbeweging Het SER-advles is vooral van belang met het oog op het loonoverleg voor 1980, dat over enig maanden begint De drie woordvoerders van de vakbe weging (FNV, CNV. Raad MHP) spui- ADVERTENTIE len geen ordinaire rel", verze- oogarts D. H. Galema van de commissie beroepsbehartiging en. De onvrede bij de oogartsen atreert zich op twee punten. ipurt nrifluitei \n 'erric [arts it, Dsl 9 iens proberen met toenemend m. lieve reclame een zo groot mo- e categorie cliënten aan te trek- ien ,Maar Jantje die op school nnen pijn krijgt, moet niet naar de sec/fen voor een bril, maar naar de Keits voor onderzoek." rstedt «ticiens omringen zich in hun ^^1 met indrukwekkende onder- iparaten die suggereren dat zij [uitend oogheelkundig onder- errichten en de cliënt naar kunnen doorverwijzen als lanleiding voor is. Maar noch paratuur noch de op dit punt :te opleiding van de opticien >or /o/i e suggestie waarmaken, aldus gespfi G Ook al houdt de opticien rekje dpn zijn erecode, die doorverwij- i en dten twijfelgevallen voorschrijft, lijke v d hij nog gevaarlijke oogaan- m (s^gen njet herkennen. IVO stelt daar tegenover het afwijkingen dat opticiens bij or pro 0.000 oogmetingen per jaar wél >ken ui ken en eerder bij de oogarts iderwif n dan anders wellicht het ge in vanj» zijn geweest. Cijfers daarover iemand. jartsen overigens, zijn overbe- ke ui'4 hanteren behalve voor spoed- stevige wachttijden. Er zijn ieirte vierhonderd en hun aan- fit niet of nauwelijks. We zou» wel meer kunnen opleiden, _it fOG-voorzitter prof dr R. A. Maar een verantwoorde ra- i biibefcn de behoefte is pas mogelijk Bze sioekomst van het vak duidelijk unt h»«e oogarts het brillenwerk kan ;'°°r?F> aan een para-medische me- Begf1er en zich concentreren op de de, bogziekten, zijn er niet méér ■■■■JDie nieuwe medewerker zou TTy het NOG moeten komen uit Van een onzer verslaggevers 20 doeltreffend en gemakke- worden omdat eerst de oude jj j djk mogelijk worden gehou- lucht uit het apparaat moet. Eindhoven De proefneming die de algelopen elf maanden door de politie den waarbij de alcocontrol Door enkele aanpassingen in Eindhoven en Haarlem is gehouden met de „alcocontrol" is zeer politie verkeerscommissie succesvol geweest. Dit zei de centrale gisteren op een persconferentie. een uitstekend middel is,' dus De Jaeger. al- De alcocontrol is een appa raat dat kan worden aange sloten op de accu van een politiewagen en dat elek trisch het alcoholpromillage meet van de adem die men in het apparaat blaast. Het is de bedoeling dat het apparaat midden volgend jaar ten dele de bekende blaaspijpjes gaat vervangen. Uit de proeven is gebleken dat de betrouw baarheid van de alcocontrol zestien procent hoger ligt dan van de blaaspijpjes en dat er ook gemakkelijker mee te werken is. Ook wat betreft de kosten ligt de alcocontrol gunstiger. Het apparaat kost ongeveer 1600 gulden, terwijl elk blaas pijpje vier gulden kost. De alcocontrol gaat Jaren mee en is onbeperkt bruikbaar. Stijging Volgens commissaris D. M. de Jaeger van de Eindhovense politie ligt het aantal dodelij ke ongevallen waarbij alco hol in het spel is weer even hoog als in 1974, toen het be kende 1 novemberwetje van kracht werd. In de tussenlig gende jaren is wel even een daling te zien geweest, maar in 1977 en 1978 weer een flin ke stijging. „Met het nu bestaande poli tiebestand moet de controle door de ontwerpster TNO, is deze tijd teruggebracht near drie minuten. Volgens drs J. W. Verburgt. adjunct-directeur van het Verder moest eerst vijftien Gerechtelijk Laboratorium, seconden lang lucht in het zijn er bij het gebruik van de apparaat geblazen worden, alcocontrol meer kansen op Dat is nu 12 seconden gewor- het nemen van een bloed- den. Werken blaaspijpjes bij proef dan bij het gebruik van. slecht weer en regen minder de blaasbuisjes. Problemen Er zijn wel enkele problemen bij de alcocontrol geconsta teerd. Voordat het apparaat weer gebruikt kan worden moet vier minuten gewacht goed, de alcocontrol heeft daar geen last van. De centra le verkeerspolitie zal positief over de alcocontrol adviseren aan minister De Ruiter van justitie en die moet beslissen of het apparaat voortaan op grote schaal mag worden ge bruikt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Raad van Ker ken heeft de regering gevraagd of zij zich samen met andere landen, tot het uiterste wil inspannen de proble men van de landen die staan voor de eerste opvang van de bootvluchtelin gen te verlichten. Tevens heeft de Raad van Kerken erop aangedrongen gezamenlijk druk op de regering in Hanoi uit te oefenen om de oorzaken van de massale uittocht weg te nemen. „Nederland zou heel duidelijk moe ten maken veel grotere groepen Viet namese vluchtelingen te willen opne men en daartoe op korte termijn de nodige stappen moeten onderne men", vindt de Raad van Kerken. In een brief aan premier Van Agt pleit de Raad verder voor een „royale voortzetting van de humanitaire hulp" aan Vietnam en hervatting van de hulp voor de wederopbouw om zo op langere termijn een verbetering van de situatie ln zuidoost-Azlë te bevorderen. De Raad heeft ook een brief gestuurd aan de premier van Vietnam. Daarin wordt gezegd dat de Raad „diep te leurgesteld" is dat Vietnam „haar prestige en de sympathie van velen in de wereld grondig verspeelt door de onaanvaardbare wijze waarop de Vietnamese regering omspringt met grote delen van haar eigen bevol king". gelen van het kabinet ls „in onze kring de animo om de regering te voorzien van nieuwe SElt-advlflken niet bepaald toegenomen", aldus Drabbe (FNV). Het nieuwe advies van gisteren rept over de noodzaak van overeenstemming tussen regering en sociale partners (werkgevers, vakbe weging). „Ik ben echter zeer somber over het realiteitsgehalte van deze uitspraak. Ik zie niet in hoe we eens gezindheid, laat staan een overeen komst, zouden kunnen bereiken met gesprekspartners die him ogen en oren hebben dlchtgestopt door de ei sen en verlangens van de vakbewe ging". De medewerking van de FNV aan de 6ER is na vorige week „onder zware druk gezet". Van der Meulen (CNV): „De keuze van het kabinet, met name het Juli- pakket, heeft de sociale verhoudin gen in dit land ernstig verstoord. De bepleite gemeenschappelijke aanpak wordt ernstig ln gevaar gebracht. De opvatting van het kabinet staat haaks op dit advies" (dat er SER vaststelde). Van der Schalie (MHP) vroeg zich af, nu vanuit het parle ment geluiden komen dat men geen boodschap heeft aan de SER, de 8ER „zich niet krachtiger teweer moet stellen tegen dergelijke tendenzen." ADVERTENTIE H. v. d. Teer Ie Amsterdam B. Conljo te Anna-Pakmna U won bij Bac-deo Union fietsen voor uw hele gezin. Tot en met 31 juli 1979 looft Bac elke week aan 2 winnaars Union fietsen voor het hele gezin uit Haal een wedstrijd- formulier bij uw Bac winkelier en doe mee! deodorant gezin uit „Tommy, wil je vlug met je broertje en een voetbal hierheen komen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3