our in wurggreep Levitan Tom Okker bewijst klasse Staat controleert Bulgaars voetbal Nieuwe begeleiding rond waterpoloteam Minister beantwoordt vragen tonde van Frankrijk is er voor iedereen, behalve voor de renners 3our in jfers ANDAAG te Nationale bond opgeheven Andere rol team-managers Tim Wilkinson in drie sets verslagen Zoetemelk moet Hinault laten gaan Over sponsoring wereldbeker van springruiters :RDAG 30 JUNI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 25 y Johan Woldendorp PERBAGNERES De Tour de France is almachtig. De ur de France is commercie. De Tour de France is een van de kpaarden van de kranteneconomie. Wanneer die drie facet- i als één gegeven geaccepteerd zijn en dat gebeurt door ereen. die vindt dat hij een emotionele band met het reus" heeft zijn de vrijbrieven om met alle wetten van de liek te sollen, wel uitgedeeld. id de wielerronde van Franrkijk is bloeiende nevenindustrie ont- i, die veel verder reikt dan de ep- en souvenierverkoper langs de en hotels in de etappeplaatsen, een welkome deviezenhandel op g zien komen. De meest betrokke- bij het gebeuren, de renners en de X gleiders, zien de onrechtvaardig- 1 rond het spektakel, dat zij uit- elijk moeten opvoeren, per jaar ïemen, maar berusten erin. Een ele uitzondering, de al eerder ge- noreerde rennersstaking in Valen- V Agen vorig jaar, daargelaten. iegt ploegleider Peter Post berus- 1: „Je zit in de wurggreep van de rdlrecteur. Het is zijn ronde, het is monopolie. Daar kom je niet aan. QJde Ronde van Frankrijk worden Is gehanteerd, die overal uit den t zijn. De Tour is de Tour, zoals ibledon Wimbledon is. Je accep- de etappe: 1. Hinault (Fra/Oulmard) 23.870 53 min. 59 sec.. 2. Agostinho (Por/Huys- 54.10, 3. Zoetemelk (Ned/Dungulliaume) 4. Kuiper (Ned/De Muer) 55.41, 5. NUsson Danguillaume) 55.57. 8. Paul Wellens (Bel/ 56.11. 7. BatUglln Uta/Bolfava) 56.14. 8. nez (Fra/E vereert) 56.27, 9. Baronchelll (Ita 1 56.47. 10. Knetemonn (Ned/Post) 56.50, 11. nlier (Bel/Lauwers) 56.51, 12. Van Impe (Bel/ igue) 57.08. 13. Sutter (Zwt/Post) 57.17, 14. Iisson (Zwe/Pezzl) 57.20. 15. Lubberdlng (Ned/ 57.22, 16. Jacobs (Bel/Jossart) 57.29, 17. De alho (Fra/Gemlanl) 57.34,18. VUlemlane (Fra/ itrd) 57.43. 19. Wesemael (Belkost) 57.45, 20. de Velde (Ned/Post) 57.48, 26. Maas (Ned/De ie) 58.04. 43. Pronk (Ned/Post) 59.27, 60. Van (Ned/Post) 1.00,31, 64. Verbrugge (Ned/De Tie) 1.01,00. neen klassement: 1. Hinault 7 uur 52 min 1 2 Zoetemelk en Agostinho op 53 sec., 4. er op 1.49, 5. NUsson op 2.0, 6. BattagUn op 7. Wellens op 2.51, 8. Martinez op 3.00, 9. Jichelll óp 3.06. 10. Pollentier op 3.09, 11. audeau (Fra/OUlmard) op 3.35, 12. Blttlnger luysmans) op 3.50, 13. Lubberdlng op 3.59, utter op 4.05,15. Alban (Fra/Qemlanl) op 4.47, an de Velde op 5.00, 17. Schepers (Bel/De nel op 5.15, '18. Maas op 5.33, 19. VUlemlane 20. Verllnden (Bel/Jossart) op 5.41. Ir»/ _Jdo __;AL Eredivisieclub PEC uit Zwolle doelman Ab Raven van de eerste klasscr igamateurs) RCH uit Heemstede voor ar gecontracteerd. Reven zal achter Bert •[fen tweede doelman worden in plaats b Nleuwenhout. die naar de eerste dlvl- SC Amersfoort ls gegaan. •A.V1 ÏBALI iONSPRINGEN - Een Nederlandse van zeven dames en drie heren zal op 11 en I in het Italiaanse Bolzano deelnemen aan jationale wedstrijden. De dames zijn: Lida :t, Maaike Leeuwenberg, JoUnda van den Inberg, Caroline Linthuls, Brenda van Jolanda van Ruiven en Daphne Jonge heren. Marcel Bink, Ronald Nihot en vertuió Jongejans. var\ zal hiq 3gen tENNEN - Theo de «oolj heeft na drie s van de Ronde van Oost-Duitsland de in het algemeen klassement. De RoolJ leefBAL |H Ischap la- po gev man, louwers '02 W - B-79 gewonr Zweden heeft in Oothenburg een Borg en Nordln Er waren 11.432 Een Europese selectie heeft gewonnen van 'Tsjechoslowaklje. De rijd werd gespeeld in het kader van het 60- bestaan van de Tsjechische basketbal- ekteut tBAL De 20-jartge Pool Zblgnlev Kroes- - —.iheeft zich na een wedstrijd in Bremen niet A. v.C/«gemeld bij de teamleiding van zijn elftal Jlansk. HIJ liet een brief achter, waarin hij indtgde dat hij pas over vijf Jaar naar wvi terugkeren. De politie In Bremen heeft een spoor van de Pool gevonden. 26) 2. teert dat gewoon. Vorig jaar zijn er dan eindelijk dingen gebeurd, waar van de organisatoren inwendig zei den: ,Ze hebben gelijk'. En dan besef ten ze, dat ze met de tijd mee moeten gaan. Dat ze af moeten van die lange etappes, waardoor de renners meer rust krijgen". De georganiseerde sportwereld wil, als het in haar kraam te pas komt, wel aansluiting bij de gangbare maat schappij zoeken, maar richt haar reg lement als jungle in, zodra dat meer perspectieven opent. Zo werkt Tour- directeur Felix Levitan, maar zo han delt ook Peter Post, wanneer hij een zesdaagse organiseert. In Rotterdam neutraliseerde hij de afgelopen win ter op een gegeven ogenblik de wed strijd om de met pech kampende Gerrie Knetemann tegen de regels in in de gelegenheid te stellen aan te haken. Inspraak bestaat er in die kringen niet, en dat moet volgens Post ook zo blijven. Medezeggen schap is er slechts op het terrein van de hotels en de kleur van het toiletpa pier. Post: „Die zaken lenen zich voor inspraak, maar als de wedstrijd aan de orde komt, kun je renners moeilijk de mond gunnen. Dan zou er een onwerkbare situatie ontstaan". Vorig jaar zat Levitan Post dwars, toen hij in tijdritten de door de UCI (Internationale Wieier Federatie) toe gestane aërodynamische pakken (kostuums uit één stuk, die als het ware als een tweede huid om het lichaam zitten; Nederlandse schaat sers kunnen er ook uitstekend mee vallen) weigerde te accepteren. Post: „De UCI en de FICP gaven me gelijk. De regels van de Tour waren anders. Die liepen achter. Het reglement vari de ronde zegt, dat er wordt gereden in kleding die de directie voorschrijft. SOFIA Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft besloten de nationale voetbalbond te ontbinden. Hierdoor wil men het Bulgaarse voetbal weer gezond maken. Het is de bedoeling dat er clubs „met een hoge sportieve waarde" worden opgericht om met behulp van het noodzakelijke materiaal en financiën de beste spelers, trainers en wetenschapsmensen samen te voegen. Elke speler krijgt voor, tijdens en na het seizoen een bepaalde puntenwaardering. Controlerende staatsorganen gaan er op toezien dat betalingen onder tafel worden uitgebannen en dat „elk brutaal vergrijp tegen de socialistische moraal en de wet bestraft zal worden, waarbij de schuldigen voor het gerecht zullen worden gedaagd." BOGLIASCO De begeleiding rond het Nederlands waterpo loteam heeft een facelift ondergaan. Met de komst van Henk Lichtenveldt als voorzitter van de commissie nationale water polo slecties, werd afgestapt van een vaste chef d'equipe naast bondscoach Ivo Trumbic, die verantwoordelijk is voor de technische zaken. De zakelijke en maatschappelijke as pecten rond het nationale team wor den nu behartigd door het drietal: Lichtenveldt, De Vos en Trumbic. de Vos en Lichtenveldt zullen op de trips van het Nederlandse team afwisse lend Trumbic bij staan, als team manager, die uitsluitend de financië le en reistechnische beslommeringen voor zijn rekening neemt. Wanneer beiden verhinderd zijn zal na geza- Bernard Hinault op weg naar de winnende tijd in de tweede etappe en naar de gele meiüijk overleg een de«ie worden in- tgeschakeld. In Bogliasco is Cees de leiderstrui. den omhoog gaan, het aantal com merciële boeken over de Tour is bijna niet te tellen en niet voor niets wor den wielerrondes in België en Frank rijk door dagbladen en tijdschriften georganiseerd. Een kritisch boek over het „fenomeen" vindt nauwelijks af trek. Het ligt een half jaar na ver schijning voor minder dan twee gul den in de tweedehandswinkel op kri tische kopers te wachten. Nou, dan kunnen de organisatoren je Zo zal de Belg Jan Emiel Daele nooit b|j wijze van spreken ip bontjassen laten rondrijden. Hoewel zoiets na tuurlijk.nooit zal gebeuren". De protesten halen doorgaans niets rijk zijn geworden van'het werkje „Renners spreken vrijuit over de wie lersport", dat hij tien Jaar geleden ter Iowereld liet komen. Daele, medeop uit, "ómdat Levitan steevast met de richter van enkele literaire bladen en dooddoener komt, dat je niet ver plicht bent om deel te nemen aan zijn ronde. De grote ploegen blijven toch het studiecentrum voor kritisch en creatief lezen en schrijven in Gent, laat oud-renners aan het woord over niet weg. En de mensen volharden er het bikkelharde beroep, dat zij vroe- in het circus te bejubelen; niet in het ger uitoefenden. Daele komt tot de minst doordat veel kranten, die de conclusie, dat voormalige coureurs sport als een allesverheerlijkend ob- wel over dergelijke zaken willen bab- ject zien de meesten helaas beien, zodra zij geen belangen meer Levitan en zijn soortgenoten enthou siast in de kaart spelen. Franse kran ten zien hun oplagen tijdens de on rendabele zomerweken met duizen- in hun favoriete tak van sport heb ben. Maar hij is ook niet te beroerd óm zelf conclusies te trekken. Zo zegt hij over journalisten, die be ter als schrijvende supporters kun nen worden aangeduid: „Sportjour nalisten spelen het bedriegelijke spel mee. Zij moeten de sportkranten vul len met oppervlakkige en leugenach tige sensatie, zodat het publiek gaat dwepen met vedetten, die zeer dood gewone mensen zijn. Zo stijgt de op lagen van de kranten. Zij worden rijker". De Tour is er ook-voor om hoogwaar digheidsbekleders geliefd te maken bij het publiek. Het is triest, maar de politiek haakt er gretig op in. Minis ter-president Van Agt zou incognito één of twee etappes van de Ronde van Frankrijk kunnen volgen, maar nee, hij laat dbt voornemen uitge breid door zijn voorlichters aankon digen. Het niet nadenkende deel van het publiek waardeert de man om zijn belangstelling voor „onze" jon gens in den vreemde, hij sleept er populariteit en electorale winst uit en de Tour-directie is maar al te blij met zijn kpmst. De Ronde van Frankrijk is er voor iedereen, behalve voor de renners. WIMBLEDON Tom Okker heeft in de derde ronde van het herenenkelspel op Win- bledon tegen de Amerikaan Tim Wilkinson bewezen nog altijd een zeer goede grasspe ler te zijn. De tennisser uit Hazerswoude won met 7-5, 7-5 en 6-4 van Wilkinson, die in de tweede ronde verrassend de Argentijn Guillermo Viias had uitgeschakeld. Ook voor Betty Stöve was het een goe de dag. Zij bereikte, ondanks een handblessure, de achtste finales bij de dames. De 35-jarige Tom Okkker had niet veel moeite met Wilkinson, alhoewel Okker voor de partij had gezegd, dat hij liever tegen Vilas had willen spe len. Vorig jaar, toen Okker ook goed Uit de voeten kwam op Wimbledon, had hij de Argentijn in de kwartfina-1 les verslagen. De 19-Jarige Wilkinson kon tegen de volley's van Okker niet meer stellen dan enige perfecte pas- seerslagen. Björn Borg heeft zich gemakkelijk geplaatst voor dé achtste finales bij de heren. De Zweed, die veel hinder ondervindt van een dijbeenblessure, gaf zijn tegenstander, de Amerikaan Hank Pfister weinig kans (6-4, 6-1, 6- 3). Het was de eerste maal tijdens deze editie van Wimbledon, dat Borg won zonder één set te hoeven afge ven. Pfister wilde Borg kloppen aan het net, maar de Zweedse titelverde diger passeerde de Amerikaan aan alle kanten. Ook toen Pfister meer aan de base-line bleef, had Borg niet veel moeite het karwei zorgvuldig af te maken. Betty Stöve won in de derde ronde van het damesenkelspel moeizaam van de Amerikaanse Kay McDaniel, die de eerste set met 6-2 op haar naam schreef. Betty Stöve, die kamp te met een handblessure, kwam in de tweede en derde set echter goed terug en trok met 3-6 en 2-6 de zaken weer recht. Bij het damesenkelspel ver loopt alles angstig naar plan. Alle favorieten plaatsten zich met kinder lijke eenvoud voor de vierde ronde, alleen werd Ruta Gerulaitis, de zus ter van de bij de heren eveneens al uitgeschakelde Vit as, verrassend verslagen door de sterke Zuidafri- kaanse Greer Stevens. Opmerkelijk is ook het spel van Billy Jean King. De 35-jarige Amerikaanse werd al ja ren terug afgeschreven, maar is in middels bezig aan een fraaie come back. In de derde ronde won zich moeiteloos van haar landgenote Dia ne Desfor (6-2, 6-3). Het als tweede geplaatste duo Tom Van onze speciale verslaggever SUPERBAGNERES BIJ de presen tatie van het routeschema van de Ronde van Frankrijk wisten de insi ders het zeker: de e6e editie was ge maakt voor Bernard Hinault. Nu zegt zoiets niet alles Saronni won on langs de speciaal voor Moser uitge stippelde Ronde van Italië maar de overmacht, waarmee de Fransman de bergtijdrit van Luchon naar Super- bagnères op zijn naam schreef, doet vermoeden, dat hij de gele trui lang om zijn schouders zal dragen. De grootste verliezer in dit opzicht is Joop Zoetemelk, die bijna een mi nuut op de Tourwinnaar van vorig jaar moest toegeven. Individuele etappes bergopwaarts zijn een speci aliteit van de Nederlander, maar de conditie van Hinault overviel hem. „Drieënvijftig seconden, dat is een klap. Hinault verkeerde in een super conditie. terwijl ik me niet ten koste van alles wilde forceren." Zoetemelk viel zo buiten het beeld hij moest1 zelfs de Portugees Agostin ho laten passeren zoals ook een van zijn sponsors van het aalgladde pad van de publiciteit afglibberde. De fietsfabriek, die Zoetemelk onder contract heeft staan, liet gisternacht i een vlieggewicht-tweewieler naar Lu chon vliegen om aldus een tegenzet tegen het aërodynamische karretje van Hinault te kunnen plaatsen. Zoe temelk zou de reclamestunt meer ca chet moeten geven, maar daar voelde hij begrijpelijk niet voor. „Dat risico vond ik te groot. Ik ga zo'n belangrijke tijdrit niet op een onbe kende fiets rijden." Een andere verliezer was Hennie Kui per. Hij verloor nog ruimer op Hi nault. maar voelde zich vooral mis leid door een onjuiste tussentijd. Na 14,5 kilometer hoorde Kuiper, dat hij met 27 minuten en7 seconden (Hi nault 27,19 en Zoetemelk 27,46) de leiding had genomen. De tijdopne mer had zich echter een minuut in zijn nadeel verteld. Kuiper: „Dat was een klap in mijn gezicht. Toen ik hoorde, dat ik halverwge de snelste was, heb ik me minder geforceerd." WIELRENNEN Cees Stam heeft met groot gemak de grote prijs van Amsterdam voor prols gewonnen De tweede plaats was voor Martin Venlx. BIJ de amateurs won Oaby Mlnneboo voor Pronk De klassementswedstrijd over 10 kilometer tussen de amateurploegen van Neder land en Frankrijk werd gewonnen door Neder land. WIELRENNEN Eric Oeserick uit Hilversum Is ln Amersfoort Nederlands studentenkampi oen geworden Rlen de Veer uit Geflen won een wegwedstrijd voor amateurs ln Zeist over 100 kilometer Vos, de maatschappelijke coordina tor binnen het KNZB, aanwezig. In Boedapest, half juli de volgende halte van de nationale ploeg, zal de voorzit ter van de KNZB, mr Klaas van der Pol, optreden als team-manager, om dat hij op dat moment toch al in de Hongaarse hoofdstad verblijft. Nog een nieuw gezicht in de begelei dingsstaf is dat van Rolf Wagenaar. Hij treedt tot en met de Olympische Spelen in Moskou op als fysiothera peut en is de opvolger van Max van Gelder, die na jarenlange dienst aan het einde van het vorige seizoen de „wonderkoffer met de oplapmiddel- tjes" overdroeg. Een noviteit is verder dat de KNZB voor ieder toernooi van de nationale ploeg een trainer inviteert van een club die trainers afstaat. In Italië is Rob Schouten, full-time zwem- en polotrainer van De Zijl/LGB aanwe zig. De Leidse club heeft twee pupil len in Bogliasco in Stan van Belkum en Jan-Jaap Korevaar. Naar Boeda pest zal Wim van de Schilde van Zian/ Vitesse de ploeg vergezellen. In Drachten (half augustus) zal naar alle waarschijnlijkheid Van der Linden van VZC uit Veenendaal de gast van de KNZB zijn. Het Nederlandse waterpoloteam ls in het zeslandeptoemooi in Bogliasco op de vierde plaats geëindigd. Het behaalde door tjree overwinningen op de laatste dag, 5-3 tegen Australië en 9-8 'tegen Spanje, vijf punten uit evenzovele wedstrijden. Een gelijk aantal als Hongarije^ dat echter door een beter doelsaldo op de derde plaats beslag legde. Winnaar werd wereldkampioen Italië, dat slechts één punt verspeelde dóór remise overeen te komen met Roemenië, dat tweede werd. Het scoreverloop van de wedstrijd Nederland-Spanje: Van Zeeland 1-0, Veer 2-0, Veer 3-0 (strafwprp), Glrdal 3-1, Van Zeeland 4-2 (strafworp), Van Mil 5-2, Van Mil 6-1 (strafworp), Esti- arte 6-2, Estiarte 6-3, Buunk 7-3, Esti- arte 7-4, Ventura 7-5, Robert 7-6, Sanz 7-7, Veer 8-7, Robert 8-8, Veer 9-8 De vierde plaats in Boglagio is een begin van het eerherstel van de Ne derlandse ploeg, die zich nu volledig gaat richten op de kwalifikatie voor de Olympische Spelen in Moskou. Daartoe dient het aan twee plaat- singstoernooien deel te nemen. Van 1 tot 7 oktober wordt op het Joegosla vische eilandje in de Adriatische zee. Hvar, de Europese zone afgewerkt. Die opgave is niet al te zwaar. Neder land zal minimaal de vierde plaats (zeven deelnemers) moeten bezetten om de tweede en laatste ronde van het kwalificatiesysteem te bereiken. Dat tweede toernooi, de mondiale zone, wordt eind april/Begin mei 1980 gehouden in een nog onbekend land dat volgens de reglementen buiten Europa moet liggen. Het Nederlands team treft daar sterkere tegenstan ders zoals Cuba, Mexico. Australië en Henk Lichtenveldt de drie in Hvar geplaatste Europese landen. Toch moet Nederland met zijn potentieel in staat geacht worden na een gedegen voorbereiding een van de vijf plaatsen te bemachtigen die recht geven op deelneming aan de Olympische Spelen van 1980 van Moskou. Deze kwalificatierompslomp is een regelrecht overblijfsel van de magere prestaties op het wereldkampioen schap verleden Jaar ln West-Berlljn. Na een dramatisch verlies tegen Bul garije werd Nederland gewipt voor het hoofdtoernooi, dat automatisch recht gaf op deelneming in Moskou, en bracht het niet verder dan de dertiende plaats. Een onthutsend re sultaat, dat de ogen van de KNZB opende en om een reactie vroeg. Die kwam in de vorm van een nieuwe commissie die onder de naam „natio nale waterpoloselectie" door het le ven gaat. Tot voorzitter werd be noemd „waterpologek" Henk Lich tenveldt. Deze oud-coach van Nereus trok zowel organisatorisch als selec tief de touwtjes onmiddellijk strak aan. Qua spelersmateriaal ging Lichten veldt op zoek naar bereidwillige oud gedienden, die zich sterk wilden ma ken voor een Nederlands team, dat uit is op prestigeherstel en hernieuw de aansluiting met de toonaangeven de landen. Jan Evert Veer en Hans van Zeeland hapten toe, andere leden van de bronzen ploeg van Montreal 1976 zoals Nico Landeweert (wellicht omdat „kankeraar" Veer terugkeert), Gijs Stroboer en Andy Hoepelman niet. Bovendien werd de equipe mid den ln de voorbereiding geconfron teerd met het afscheid van Wim Ke- man, die per 1 augustus een baan als leraar lichamelijke opvoeding op Cu ragao heeft aanvaard, en is doelman Alex Boegschoten niet beschikbaar omdat hij zijn club HZC/De Robben na een fiks uit de hand gelopen inter ne ruzie halverwege het afgelopen seizoen de rug toekeerde en daarna niet meer actief in het water lag. Wat de huidige selectie aangaat be staat er nu een mengsel van routi niers (Veer Van Zeeland, Buunk) ta lentvolle Jongeren (Van Berkum, Noordegraaf, Van Mil) aangevuld met enkele onverzettelijke spelers, die door hun nimmer aflatende strijdlust het moreel van de ploeg hoog kunnen houden. Tom Okker Okker en Wotjek Fibak werd in de eerste ronde van het herendubbelspel verrassend uitgeschakeld. Het Neder lands-Poolse koppel verloor in vijf sets van de Britse broers Lloyd. De setstanden waren 2-6, 6-4, 3-6,6-3 en 6- 4. Tevens was opvallend de eliminatie van Pecci en Taroczy. De Paraguees en de Hongaar verloren kansloos van het onbekende duo Winitsky en Ycaza. Horcnenkelspel. tweede ronde: Tim Oulllkson (VS)-Tomas Smid (TsJ) 7-5. 6-7. 6-2. 6-4. Adrtano Panatta Itai-Jonathan Smid (OB) 2-6, 6-2, 6-7.7-5, 6-3 Derde ronde Tim Oullikson (VS)-Cliff Letcher ("Ausl G O. 6-4. 6-1; Bill 8eanlon (VSi-Andrcw Pntti- son (Rhoi 7-6. 4-6. 6-4. 6-2, Björn Borg (Zwci-Hank Pfister (VSt 6-4. 6-16-3, Adrtano Panatta (Ita)-Ove 'BengUon (Zwei 7-6. 7-6. 7-6; Jimmy Connors (VSI- Damesdubbelspel, eei Johan Knek (Z-Af) 6-4, 6-1. 7 8. Mark Cox (OBl- gttgÉH Gilles Morreton Fra i 3-0, 6-7, 6-1. 7-6. 7-5, Tom Okker (Ned)-Tlm Wilkinson (VSi 7-5, 7-5, 6-4 7-6, 6-3. fl-3; Sadri. Wilkinson (V8)-Fagel. Yulll (V8- Z-Al) 8-2, 6-2. 6-4; Lloyd, Lloyd (OB)-Okkcr, Flbak (Ned-PoD 2-6.6-4,3-0,6-3,6-4: Carmtehael,Teacher (Aus-VS)-Asche, Stockton (V8) walk oVcr; Oott- lrled, Ramirez (VS-Mexi-Ollünan. Kachel (Aus) 6- 2, 6-3, 6-4; Domlnquez. Morreton (Fra)-Fillol, Flllol (Chl) 6-4. 6-7. 6-3. 6-3. Winitsky, Ycaza (VS-Ecu)- èccl, Taroczy (Par-Hon) 2-6,6-3,6-2. 6-2; Borowlak, McNomara (VS-Aus)-Geraghty, Vullle <V8) 6-2, 6- 3, 7-6. Damesenkelspel, derde ronde Chris Evert <V8)- Kathy May Teacher (VS) 6-4. 6-3; Martina Navrati- lova (VS)-Rosle CasaJs (VS) 6-3. 6-3, Trocy Austin (VSi-Betty Ann Stuart (V8) 6-2, 6-3, Billy Jean King (VS)-Dlanne Desfor <V8) 6-3. 6-2 Oreer Ste vens (Z-AD-Ruta Gerulaitis (VS) 6-3, 6-2. Wendy Turnbull (Ausi-Mary Caritlo (Vs> 6-1. 6-3; Kerry Reld (Aus)-Raynl Fox (V8> 0-3. 6-1; Lauro Dupont (VBi-Wendy White (VSi 7-5, 6 3. Kathy Jordan (VS)-Hanna Strachanovn 6-2, 6-2; Virginia Wade (GB)-8ylvl8 Hanika (W-Dll 6-3, 7-6; Betty Stöve (Ned)-Kay Mc Daniel (VS) 2-6, 6-3. 6-2 HerendUbbelSpel. eerste ronde MByer. Mayer (V8- Crawford, Ismail (VS'Rhoi 6-4, 6-3. 4-6. 6-4; Amri- irej, Amrllraj (Indl-Lendl, Slozil (Tsjl 6-3, 6-4, 6-1. Amaya Mottram (V8-OBt-Bradman. Jarret <OBi Hobbs iZ-At-OBKJordon, Moulton 'VSi 6-3. 6-2. Durle, Jevans (GB)-Porelo. Thibault (Ita-Fra) 7-6. 7-6; 8teven». Teeguardcn (Z-Af-V8)-Charles, Coles fGB) 6-4, 6-3: Mc Daniel, Yeargln (VSi-Oregory. Plnterova (Aus-Tsj) 6-3, 6-2; Sato, Shytcross 'Jap- Aus)-B06trom. Rcdondo (VS) 5-7. 6-3, 8-6. Klois.- Stuart (Z-At-VB)-Coe. Molesworth (OB) 6-0. 6-0 DEN HAAG „Het ls de bedoeling in het kader van de bestaande exportactiviteiten aan Nederlandse agrarische produkten door middel van onpersoonlijke produktpromotle meer bekendheid te geven binnen het raam van de wedstrijden om de wereldbeker voor springruiters." Dit heeft minister Van der Stee van land bouw en visserij onder meer geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Worrell, Henne- kam, Keja, Lambers-Hacquebard en Langedijk-De Jong. „Om onze agrari sche produkten een zo groot mogelij ke bekendheid te geven, niet name in het buitenland, is gezocht naar eve nementen, die naar verwachting ln een ruime publieks- en publicitaire belangstelling zullen staan. Dit zal zich onder meer kunnen uiten in ver slagen in dag- en weekbladen, alsme de via uitzending van de betrokken evenementen op radio en televisie." De sponsorplannen van het ministe rie van landbouw en visserij werden twee weken geleden bekend tijdens het internationale concours hipplque van Aken. Korte tijd later dienden genoemde kamerleden de vragen bij de minister in. Uit het antwoord blijkt verder dat de bewindsman ter zake overleg gepleegd heeft met zijn ambtgenote van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mevrouw Gardeniers, alsmede met de staatsse cretaris van economische zaken, de heer Beyen. In deze contacten is mi nister Van der Stee niet gebleken van bezwaren, die uitvoering van de plan nen op voorhand zouden verhin deren Er vindt nog overleg plaats met de internationale hippische federatie (FEI) over de voorwaarden waarop en de vorm waarin aan deze wijze van promotie gestalte kan worden gege ven. Hierbij wordt overwogen een eventuele overeenkomst aan te gaan voor een periode van drie Jaar. met een mogelijkheid tot verlenging met een termijn van vijf Jaar In tegenstelling tot de merkreclame '.uilen de activiteiten op agrarisch gebied zich beperken tot onpersoon lijke produktreclame. Desgevraagd deelde de bewindsman mee dat het doel waarvoor de betreffende begro tingspost is gevoteerd, niet is „subsi diëring van de paardenhouderij". maar het in het buitenland meer be kendheid geven aan het Nederlandse agrarische produkt. Aangezien de or ganisatie van de bedoelde evenemen ten in handen is van de FEI bestond er geen aanleiding tot overleg met de Nederlandse hippische sportbond. Minister van der Stee is bereid de kamer van zijn beslissing in kennis te stellen en deze desgewenst toe te lich ten. Hij wijst er echter op dat het hier gaat om normale afzetbevorderings activiteiten. gefinancierd uit daar voor bestemde begrotingsgelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25