Arabieren speuren in ons land naar winkels Versterkte positie haven van Rotterdam Hogere accijns middel tegen alcoholmisbruik Gevolgen OPEC-besluiten ingrijpend fill -iOBI vertrouwt 1 ivinst Pakhoed niet n ongeveer vijftig grote(re) plaatsen Meer veiligheid fietsers Dit jaar mogelijk lichte verbetering Prof. dr S. Cnossen: 'geen zachte maatregelen' Corned beef geeft hier geen klachten DIJD€ DANQU€ Vervoersbedrijven willen zekerheid IS NO 4DD€ HOOGSTE R£NTC OP B€TAALPRQM£SS€N AAN TOOND€R Uitstel heffing op smeerolie Winsten aangepakt HsjzAïi^DAG 30 JUNI 1379 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 23 /an een onzer verslaggevers iMSTERDAM/EDE De Arabieren hebben veel belangstelling voor „eerste las" winkelpanden in ons land. Hierbij gaat de speciale voorkeur uit naar ilaatsen met eerste klas winkelstraten, zoals de Kalverstraat in Amsterdam, Ie Lijnbaan in Rotterdam en de Spuistraat in Den Haag. lit verklaarde gisteren desgevraagd de heer A. L. Breure, directeur van het makelaarskantoor lettings in Amsterdam, dat in Ede een aantal bedrijven namens Arabische cliënten heeft tangeschreven. Ie voorwaarden die de Arabische be- .ggers aan een eventuele belegging j winkelpanden verbinden zijn, dat e desbetreffende plaatsen zelf ten- jinste dertigduizend inwoners moe- tn hebben en dat die plaatsen bo- endien een centrum-functie vervul- 3i voor ongeveer honderdvijftigdui- (3 04 fend mensen in de regio. 35,SS zouden zij willen Dezer dagen werd bekend, dat Arabi sche beleggers een welgevallig oog hebben laten vallen op de fraaie en welvarende Veluwse gemeente Ede. Enige tientallen eigenaren van win kelpanden werden dezer dagen schriftelijk benaderd door het make laarskantoor Bettings in Amsterdam, dat de belangen vertegenwoordigt van de Arabische beleggingsmaat schappij Euro-Arab Investments Ltd. Volgens de brief had de Arabische Dat zijn in Nederland, aldus de heer cliënt tijdens een bezoek aan Ede Breure, zo'n vijftig plaatsen. De be- belangstelling gekregen voor een langstelling van de Arabieren gaat aantal gebouwen in deze gemeente en 14.61 roornamelijk uit naar winkelpanden, daarom werden de geadresseerden omdat deze objecten de beste beleg- verzocht, te berichten, wat bij even ing voor de (olie)gelden worden tuele verkoop de vraagprijs zou zijn. «acht. De voorzitter van de Ondernemers Oliegeld vereniging Ede-Centrum, de heer H. van Zoelen: „Het woord olielcwam er niet in voor, maar het rook er wel naar." Laconiek Volgens de heer Van Zoelen hebben de winkeliers, voorzover hem bekend, nogal laconiek op het schrijven gere ageerd. De gebouwen waarom het gaat, liggen in de Grotestraat, in de omgeving van de Oude Kerk, waar enige jaren geleden ook een nieuw, overdekt winkelcentrum werd geopend. Overigens zouden de Arabieren niet alleen belangstelling hebben voor winkelpanden; ook het kantoor van de Rabo-Bank kopen. Het Amsterdamse makelaarskantoor is selectief te werk gegaan. Niet ieder een ontving een brief. Deze werd al leen gestuurd naar eigenaars. Kenne lijk was dat allemaal nauwkeurig uit gezocht. Meegedeeld werd, dat de ge bouwen leeg, zowel als in verhuurde staat kunnen worden gekocht. De heer G. W. Bos, wethouder van economische zaken iri Ede, heeft erop gewezen, dat de Arabieren over het algemeen geïnteresseerd zijn in Euro pese projecten. Hij bleek wel enigs zins gevleid dat Ede er ook bij is. Dat zij er hun geld in willen steken, be wijst dat zij vertrouwen hebben in deze gemeente, die een centrumfünc- tie in de regio vervult. Overigens verwacht ook hij niet, dat de winkeliers erop in zullen gaan: „Ik heb er een paar gesproken, en die hebben de brief meteen weggegooid." Eén van de betreffende zakenmensen zei, van mening te zijn, dat de winst, die in Ede gemaakt wordt, in Ede behoort te blijven en niet bij con cerns elders in de wereld terecht moet komen. In Leiden wordt •en proef genoe- men met een „vrij plaats" voor fiet sers en bromfiet sers. Vóór het stoplicht op de kruising Bree- straat-'t Gangetje is een fietsvak ge schilderd, die is afgelopen met een dikke streep. Achter dexe streep moeten de auto's en het ove rige snelverkeer bij rood licht wachten. Als blijkt dat dit sys teem een grotere verkeersveilig heid geeft, dan wordt het ook el ders ingevoerd. ïan een onzer verslaggevers )EN HAAG Een sterke verhoging van de accijns op alcoholhoudende dranken is de beste nanier, om het voortdurend groeiende alcoholverbruik in ons land tegen te gaan. Tevens zal iet aantal verkooppunten van drank drastisch moeten worden beperkt. Dit bepleit prof. dr S. Cnossen in het /eekblad Economische Statistische, berichten van deze week. De hoogle- aar belastingrecht aan de Erasmusu- liversiteit van Rotterdam, ziet de al- oholconsumptie in Nederland niet eruggedrongen door „zachte maatre- sumptie minder is, naarmate de worden opgemerkt, dat de Fransen olen" g)c hot uorhioHon van noloma In „*i<rr+ klhnnA». 11i_ dranken het hoogst van de wereld, en is het gebruik per hoofd van de bevol king lager dan waar ook. Vergelijkin gen in twaalf westerse landen tussen het alcoholverbruik en de hoogte van de accijnzen, tonen aan dat de con- haar is. Vooral de leeftijdsgroep tus sen 25 en 35 jaar sprihgt er uit. Nederlanders drinken tweemaal zo veel als de Noren, maar slechts de helft van wat de Fransen jaarlijks achterover slaan. Bij het laatste moet als het verbieden van reclame en het bevorderen van een mentali- eitsverandering. V Prof. Cnossen vindt dat de omvang n ernst van het alcoholprobleem in land een harde aanpak vereisen. Iscale maatregelen, als de verhoging an de belasting, dienen een beiang- ijk onderdeel te vormen van een lbewust alcoholbeleid dat, vol ts Cnossen, dringend nodig is. Al- oholhoudende drank is in Nederland »ar verhouding tegenwoordig veel oedkoper dan tien of twintig jaar «leden. Hierin moet verandering .gorden gebracht door de accijns te erhogen tot bijvoorbeeld het niveau Engeland of Ierland. en verhoging van de prijs voor alco- 10I beteugelt de groei van de con- umptie, wat, volgens de hoogleraar, eer het gemiddeld verbruik vermin- ert. Dit zal dan leiden tot een afna- ne van buitensporig drankgebruik. lelasting en sterke verhoging van de alcohol- rijns leidt, zo blijkt uit ervaringen het buitenland,, niet tot een ver- lindering van de belastingontvang er De verlaging van de maatschap- olijke kosten als ziekenhuisopname afwijkend gedrag, bij verminderd Icoholverbruik, zijn daarbij ook eer een pluspunt, aldus Cnossen, ie onderzoek pleegt naar de fiscale ipecten van een alcoholpolitiek. zijn artikel illustreert Cnossen zijn weringen met voorbeelden uit het aitenland. Dat duurdere drank in- rdaad kan leiden tot minder ge- f uik en misbruik, blijkt uit onder- leken in Noorwegen. Hier zijn de nlastingen op alcoholhoudende drank in prijs stijgt. Nederland .telt bijna 800.000 zoge naamde buitensporige drinkers, die dagelijks zes glazen of meer tot zich nemen. Degenen die meer dan twaalf glazen per dag drinken 300.000 mensen worden gerekend tot de verslaafden. Eén op de tien Nederlan ders tussen de twaalf en zeventig jaar drinkt meer, dan goed voor hem of bijzonder weinig accijns op hun fles drank betalen. DEN HAAG (ANP) Bij het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne zijn nog geen klachten binnengekomen over Corned beef uit Brazilië. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie meege deeld. In Engeland hebben impor teurs van bepaalde merken Braziliaans corned beef alle voorraden van deze produkten weer laten inleveren. Dit ge beurde na gevallen van voed selvergiftiging in Bristol, Manchester en verscheidene andere Engelse plaatsen. In Nederland wordt door de Veterinaire Inspectie van Volksgezondheid een onder zoek ingesteld of deze Brazili aanse corned beef ook in Ne derland wordt geïmporteerd. Van een onzer verslaggeef- Voor dit jaar verwacht de SVZ hand- sters having van de positie van de haven met mogelijk een lichte verbetering. ROTTERDAM „Naar om- Maar over dat laatste valt niets met standigheden redelijk wel", zekerheid te zeggen, zegt voorzitter Op deze manier kan de positie Swvm van de Rotterdamse haven „we oUe het best wordt gekarakteri- Het eerste kwartaal van dit jaar is de seerd. Niet alleen heeft de ha- vorig jaar sterk geslonken hoeveel- VOng jaar tegenover andere kwartaal van 1978 is er zes procent Europese havens versterkt, meer aangevoerd. De aan- en afvoer maar ook is het toekomst- van olieprodukten is nog sterker ge- beeld bepaald niet somber; stegen en wel met 25 procent vergele ken met vorig jaar. De gemiddelde vooruitgang van olie en olieprodukten komt daarmee op tien procent. zeker niet in vergelijking met andere economische sectoren. Dit zegt de Scheepvaart Vereeniging Zuid (SVZ), de organisatie van haven werkgevers in Rotterdam, in haar nnntaeton jaarverslag 1978. L/OOllKaSien Voor dit jaar wordt een stijging van De daling van de totale overgeslagen de loonkosten verwacht van acht pro tonnage was voornamelijk te wijten cent. Volgens Pieters kunnen de aan de sterk gedaalde overslag van werkgevers in de haven niet verder minerale oliën. In de overige catego- gaan. willen ze de concurrenüepositie riën was in de meeste gevallen van van de Rotterdamse haven niet op vooruitgang sprake. Geheel tegen de het spel zetten. Het loonkostenpeil in verwachtingen in ging ook de stuk- de haven ligt volgens de SVZ al boven goedsector vooruit. Daar werd 36.000 het landelijk gemiddelde, ton geladen en gelost tegen 31.000 ton' te vervullen. Om beter en sneller te kunnen inspelen op de behoefte aan personeel, overweegt de SVZ meer buitenlandse werknemers aan te trekken. Op gastarbeiders heeft de haven vrijwel nooit een beroep ge daan. Momenteel werken zo'n 300 tot 400 buitenlanders in de haven. Volgens Pieters hebben vooral de taal- en huisvestingsproblemen en de persoonlijke veiligheid op het werk („een buitenlander die geen Neder lands verstaat zal niet opzij springen als hij hoort roepen: van onderen. aldus Pieters) een grote rol gespeeld bij het besluit liever geen buitenlan ders aan te trekken. Moeilijker in 1977. ADVERTENTIE ANTI 60 MSTERDAM (ANP) De Stichting Onderzoek Bedrijfs 2 liormatie (SOBI) heeft weer aan de rechter gevraagd, Pak- 60 oed te gelasten een jaarrekening opnieuw op te stellen, nu le over 1978. SOBI Is van mening, dat deze jaarrekening niet n i Dldoet aan het daarover bepaalde in de wet. De klachten van SOBI spitsen zich op de vermelde gegevens van de nchteronderneming Polyzathe. maakte in 1977 een winst van »«r Schatting ƒ11 miljoen. Nadat f' hoed geheel eigenaar van Polyza- was geworden, bleek de winst ïtaculair gestegen. Van de winst Polyzathe-Blauwhoed van 52 loen moet het overgrote deel voor sning van Polyzathe zijn. Dit *mt SOBI des te opvallender bij de ozet van 56 miljoen. Het resultaat Ji 52 miljoen is voor het grootste «1 niet gemaakt, zo wordt gesteld. RIJSWIJK (ZH) De minister van Economische Zaken moet zo spoedig mogelijk een tariefbeschikking voor het beroepsgoederenvervoer op de weg afgeven, waarin de stijgingen in de brandstofprijs automatisch kun nen woorden doorgevoerd in de vrachttarieven. Daarnaast moeten er ook maatregelen worden getroffen, -waardoor het onmogelijk wordt dat 'de Nederlandse wegvervoerders ge rantsoeneerd kunnen worden door de oliemaatschappijen. Dit schrijft het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Protestants Christelijke Beroepsgoederenver- voerders (PCB-Wegvervoer) in een brief aan minister-president Van Agt en de ministers Tuijnman (Verkeer en Waterstaat), Van Aardenne (Econo mische Zaken en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken). Van een onzer redacteuren PCB-wegvervoer meent, dat het ver- Aworp^prNAw Wll rip irniitrinm- -voer van goederen over de weg ern- AMSTERDAM NU de KTUlta&m stig bedreigd wordt door de ontwik- pen rond de OPEC-conferfentie in Ge- keüngen op de brandstofmarkt. De nève zijn opgetrokken, kunnen de betrokken ministers moeten volgens 0iieverbruikers hun Wonden Ukken. men.'mTvoor de vervTeMers g^n Nederlandse automobüisten zullen ties opleveren, dat ze kunnen blijven binnen enkele weken vijf of zes cent meer per Uter benzine moeten beta len. Het algemene prijspeU kan een procent hoger worden en de werkge legenheid zal afnemen, gesproken is over een nadeUg effect van 15.000 arbeidsplaatsen. Uiteraard is Nederland niet het enige land dat onder de duurdere olie te lijden heeft. Volgens deskundigen in kringen van de olie-industrie, zal het vloeibare goud gemiddeld 20 procent in prijs omhoog gaan. Extra bedragen die komen bovenop de prijsstijgingen die er de afgelopen maanden al zijn geweest. Zo heeft de Europese Commissie berekend dat verbruikers in de EG op 18 Juni gemiddeld al 30 procent ipeer voor olie moesten betalen dan op 31 december. Dat was dus voor de OPEC-conferentie van deze week. Buiten de EG zijn er reacties uit onder meer de Verenigde Staten. Economische adviseurs van president Carter rekenden daar uit dat de prijsstijging van deze week het Amerikaanse leven dit jaar een procent duurder zal maken en volgend Jaar twee procent. Het bruto natio naal produkt zou met dezelfde percentages teruglopen. Japan rekent op een extra inflatie van ongeveer 1,5 procent en de Spaanse vice- premier Martorell zei dat een Spaans gezin van vier personen dit Jaar 750 gulden meer aan uitgaven heeft, alleen door de recente OPEC- beslülten. De aankoopbedragen zijn: Looptijd 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar Percentage 8% 8'/4% 8V*% 9V4% 9V4% f 1.000,- f 5.000.- f 10.000.- 857,34 4.286,69 8.573,39 788,34 3.941,72 7.883,45 714,96 3.574,81 7 149.62 642,53 588,13 3.212,65 2.940,64 6 425,29 5.881,27 Ook telefonisch te bestellen BetTélébanque: 020 - 5204428. BANQUEDERUUS ETDESRVYS-BASNY De kans dat de loonkosten verder zullen stijgen is, volgens de SVZ- voorzltter, levensgroot aanwezig, ge let op de aangekondigde verhogingen van de olieprijs. Een ander punt dat de SVZ niet lek ker zit. is het arbeidsverzuim- Per jaar gaan er zo'n zestig werkdagen per man verloren aan ziekte, vakan tie, vakbondsverlof en feestdagen. Vacatures De werkgelegenheid in de Rotter damse haven handhaaft zich op een niveau van ruim 13.000 arbeidsplaat sen. Een toenemend probleem vormt het vervullen van vacatures. De ha ven ondervindt met name druk van de grote personeelsbehoefte in de bouw, zegt mr Pieters, en van verdere uitbreiding van het personeel kan nauwelijks sprake zijn. In de haven zijn sowieso elke maand honderd man nodig om de vacatures Nu het steeds moeilijker blijkt vaca tures te vervullen, heeft de 8VZ de overheid gevraagd, het aantrekken van buitenlanders te vergemakkelij ken. De overheid zou dan vooral een rol moeten spelen in het geven van les in de Nederlandse taal en de veilig- heldsbepalingen, meent de 8VZ. Verder moet het arbeidsbureau meer nadruk gaan leggen op de bemidde ling. „Het arbeidsbureau moet meer zijn dan een registratiebureau van werklozen", aldus mr Pieters. DEN HAAG Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft besloten de heffing (accijns) op smeer- en systeemolle (bijvoorbeeld motor-, carter- en hydraulische olie) op 1 oktober te laten ingaan, en niet op 1 Juli zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Aanleiding voor het uitstel is, dat de datum van 1 Juli voor de heffings- pllchtlgen (fabrikanten en impor teurs) onoverkomelijke bezwaren van administratieve en organisatorische aard met zich mee zou brengen. daan te maken evenals de niet gerea liseerde winst. *81 vermoedt dat het vooral be- iat uit geactiveerde exploitatiekos- en geactiveerde bouwrente, en t zou onjuist zijn. Daarom wordt hraagd. om deze activeringen onge- Inzicht In leder geval wil SOBI, dat Pakhoed inzicht moet geven in de mate waarin het resultaat is beïnvloed door active ring van kosten en eventuele sys teemwijzigingen, alsmede in de mate waarin dt winst van 52 miljoen niet gerealiseerde winst betreft. Daarnaast vraagt 80BI de rechter doorvoering te gelasten van punten, waarin de Ondernemingskamer eind mei a an wijzigingen heeft gegeven bij een proces over de Jaarrekening 1977, voor zover deze nog niet zijn opge volgd. Ook meent men onjuistheden te vinden in de active belastinglaten- tie van Onatra Holding en de investe ringsaftrek in de boekjaren 1975 en 1976. Ontwikkelingslanden Veruit de zwaarst getroffenen zullen opnieuw de ontwikkelingslanden zijn. Vorig jaar voer den die voor 18 miljard dollar (37 miljard gulden) aan olie in maar naar verwachting zal hun ollerekening in 1979 9 miljard dollar hoger zijn. Daar komt nog bij dat de westerse indu strielanden minder produkten uit de derde wereld zullen kopen omdat hun energie-uitga- 'ven fors oplopen. De OPEC-landen hebben in Genève besloten hun hulp aan de olie-arme ontwikkelingslan den met 800 miljoen dollar op te voeren maar tegen de achtergrond van die negen miljard aan extra olie-uitgaven betekent dat natuur lijk weinig. Zakelijk gezien een prima ruil voor de olielanden, zei een waarnemer van de Vere nigde Naties ironisch: de OPEC-landen pikken 9 miljard dollar in en geven 800 miljoen terug. Overigens is de aanzienlijk duurdere olie niet voor alle ontwikkelingslanden ongunstig. Wel iswaar zijn veel OPEC-landen dun bevolkte gebieden waar men het verdiende geld nooit allemaal in de eigen economie kan pompen, denk aan Saoedi-Arablë, Koeweit en de Vere nigde Arabische Emiraten; lid van de OPEC zijn ook Indonesië en Nigeria. Laatstgenoemde staat heeft de grootste bevolking van Afrika, terwijl de economische problemen van het 130 miljoen inwoners tellende Indonesië genoeg zaam bekend zijn. Iedere dollar extra voor een vat olie is in het eilandenrijk zeer welkom, mede omdat de Indonesische voorraden ver houdingsgewijs beperkt zijn. Hier en daar ver wacht men dat Indonesië tegen 1990 slechts olie genoeg heeft voor zijn eigen verbruik. Tot die tijd moet men nog van hoge exportprijzen profiteren. Geldstromen Evenals tijdens de oliecrisis van eind 1973/ Begin '74 zullen de in Genève overeengekomen prijzen een forse aardverschuiving bewerkstel ligen in de monetaire wereld. Tientallen miljar den dollars stroomden destijds naar de OPEC- landen, dollars die betaald werden voor de aanzienlijk duurdere olie. De Arabische lan den, om ons daar even toe te beperken, ge bruikten dit geld op twee manieren. In de eerste plaats ondernamen zij grootscheepse bouwwerken, in hun eigen landen; grote Neder landse bedrijven als Hollandsche Beton, Bal last Nedam en Bos Kalis hebben daar van geprofiteerd. In de tweede plaats hebben de Arabieren veel geld geïnvesteerd in de wester se landen, met name ln de Verenigde Staten, Op deze twee manieren vloeide het door het westen uitgegeven geld dus weer terug. Investeringen Die investeringen in het westen zijn trouwens mede een verklaring voor de altijd gematigde houding van 8aoedi-Arabië. de grootste beleg ger. Het land heeft geen enkel belang bij een economische crisis in de westerse wereld. 8aoe- di-Arabië vreest echter dat die crisis er zal komen door de fors uitgevallen besluiten in Genève, zo verklaarde minister Jamani na afloop van de bijeenkomst. Mogelijk gaat zich de monetaire situatie van vijf, zes Jaar geleden herhalen. Op de Londense kapitaalmarkt schatte men dat het overschot aan geld( middelen die niet direct een aanwen ding vinden) zal stijgen van 10 miljard dollar ln 1978 tot 45 miljard dollar dit Jaar. Op korte termijn kan de vraag naar dollars stijgen, omdat de oliefacturen nu eenmaal in dollars betaald moeten worden. Voor die vraag op korte termijn is des te meer reden omdat Saoedl-Arabiê (de grootste producent) zijn geld voortaan binnen 30 dagen wil zien in plaats van de tot nu toe gebruikelijke termijn van 60 dagen. Door de grótere behoefte aan dollars, zou de koers van deze munt kunnen stijgen, althans in eerste instantie. Prijsstijging Een vraag is uiteraard of die olieprijs nog veel verder zal stijgen. WIJ zullen die vraag niet beantwoorden. Veel hangt uiteraard af van de WASHINGTON/KOPENHAGEN (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een belasting van zestig procent goedge keurd op extra winsten van oliemaatschappij en. President Carter had aanvankelijk 50 pro cent voorgesteld maar onder druk van da lin kervleugel bij de Democraten werd het zestig. Het voorstel moet nu nog naar de Senaat. Bij de extra belasting gaat het om bijzondere winsten, die de oliemaatschappijen behaalden toen de olieprijzen binnen de V8 werden losge laten. Carter deed dat om het energieverbruik te beperken. Het Deense parlement heeft de btw op benzine, olie, gas en elektriciteit verhoogd. Dit levert de Deense schatkist 1,1 miljard gulden extra op. Openbaar vervoer is van de heffing vrijgesteld. energiebesparende maatregelen in de westerse industrielanden. Een ander punt is dat hoe duurder de OPEC-olie wordt, des te aantrekke lijker het wordt olie te gaan winnen op plaat sen waar dit, economisch gezien, vroeger niet haalbaar was. Voorbeelden ln het recente ver leden zijn er zeker op dit gebied. Noordzee-olie was vroeger wel Interessant als strategische reserve, economisch veel belangrijker la het produkt bij de huidige prijzen voor ruwe olie. In 1970 kostte een vat van 159 Uter nog 1.80 doUar, nu vraag 8aoedl-Arablê 18 dollar en de andere OPEC-landen 20 tot 23 dollar. Welis waar waren die dollars uit 1970 nog 3,60 waard en momenteel nauwelijks meer dan twee gulden maar toch. Ook de oUe uit de Canadese teerzanden wordt concurrerender naarmate de OPEC meer vraagt. En tenslotte zelfs de oUe uit ons eigen 8choo* nebeek. De produktle daar was nooit van ge weldige betekenis maar in het begin van jaren zeventig liep zij steeds verder terug Tegen woordig is het de moeite waard door het in pompen van stoom de oüe uit de Drentse putten naar boven te krijgen. Een duur proces. Maar andere oUe wordt ook steeds duurder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23