VQQRI3I «F5 Uit brieven van lezers i DOE MEER MET MINDER GELD.. TIJDELIJK TIJDELIJK 2 STl TIJDELIJK fiT|iDEUJK©50 VRIJOAG 29 JUNI 1979 TROUW/KWARTET Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859.1000 AW Amsterdam B«| pubiikatie worden naam en woonplaats van de schri|ver vermeld Anti-semitisme 4 Ik hoop dat niet alleen de betrokken - ministers maar het hele kabinet na- 2 mens ons volk van zijn verontwaardi- - ging blijk geeft over het feit dat een 2" uitlating, zoals door onze militairen in Libanon gedaan, uit een menlali- teit van een Nederlander kon voort komen. Ook al mag je verschillend denken over de Israëlische politiek. dit gaat te ver. Ik hoop. dat ook de 2 militair dit leert Inzien en zijn woor- den terugneemt. Het gaat trouwens ook te ver. dat de Haagse Post zo'n opmerking publiceert. *s-Gravendeel J. Schatte Anti-semitisme (2) Het zou onvoorstelbaar moeten zijn, maar ln de Haagse Post van 23 juni 1979 staat het dan toch met zoveel woorden: „ze hebben maar één ding verkeerd gedaan in 1945. ze hadden de gaskamers open moeten houden, die vier miljoen joden hadden er ook nog bijgekund." Deze antisemitische uitspraak die ontmaskerd moet wor den als de ergst denkbare vervloe king van mensen, wordt, zoals de schrijfster van het artikel. Lieve Jo ris. vermeldt: op instemming en hoongelach onthaald." De gewraakte uitspraak wordt ge daan door één van „onze jongens in Libanon" en maakt deel uit van een artikel dat in de Haagse Post is ver schenen onder de titel „Die stomme joden hebben in het jaar 3000 nog oorlog." Het is waar. vanaf regeringsniveau zijn verontschuldigingen voor deze schandalige pubiikatie aangeboden en er is onderzoek gelast naar de oorsprong ervan. Dat neemt niet weg, dat ook vanuit de Nederlandse bevol king een klemmend protest tegen dit antisemitisme noodzakelijk is. Tot onze verontwaardiging en verontrus ting blijkt niet alleen in Nederland een artikel met dergelijke frases pu- blikabel ln een gerenommeerd week blad als de Haagse Post. dat zelfs de opmerking „Die stomme joden heb ben in het Jaar 3000 nog oorlog" op de omslag plaatst, maar ook dagbladen geven, bewust of onbewust, een on dersteuning. Het dagblad Trouw schrijft in zijn rubriek „Uit de Weekbladen" van 21 juni 1979: „HP dingt deze week zelf naar de gunst van de kopers met een titelverhaal over „onze jongens ln Li banon". Het onderwerp is al wat ver sleten, maar het verhaal verder goed. De teneur: de sympathie voor de Pa- lestijnen groeit bij de Nederlandse soldaat." Het lijkt ons niet nodig de zinsnede in Trouw „het verhaal (is) verder goed", gezien het schokkend antisemitisme dat het in werkelijk heid in HP bevat, verder van com mentaar te voorzien. WIJ kennen Trouw als een betrouwbare en alerte krant en juist daarom willen wij deze kritische kanttekening plaatsen. Wij signaleren uit het artikel in HP een schromelijk gebrek aan informatie bij de Nederlandse Unifilsoldaten over de verhoudingen in het Midden- Oosten en de oorsprongen van het conflict Wij signaleren ook een on vermogen om de bij flarden verwor ven kennis ten aanzien van de proble matiek van de Palestijnen ln iets an ders om te zetten dan in een dom en verwerpelijk anti-semitisme. Wij sig naleren in de dagbladen, dat deze situatie en reactie symptomatisch zijn voor meer groeperingen in Neder land dan militaire. Daarom doen wij op ieder een beroep zich de inspan ning te getroosten veelzijdige infor matie te verwerven ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten en bij het verwerken van die informatie zowel de Israeli's als de Palestijnen op menswaardige wijze recht te doen Scheveningen Namens de christen deelnemers aan het Leerhuis in Den Haag. bijeen in de Liberaal-Joodse synagoge op 25 juni 1979. Pater J. Fruytier S.J. Maria de Groot Naschrift redactie: Met de kwalifica tie „goed verhaal" is een journalistiek oordeel gegeven. De schrijfster van het artikel in HP heeft weergegeven wat zij in Libanon waarnam en de lezers daarmee in staat gesteld een beeld te vormen van de stemming onder de Nederlandse tropen aldaar. Dat de geestesgesteldheid van niet al onze jongens in Libanon zover gerijpt is dat zij de draagwijdte van een notoir anti-semitische uitlating on derkennen is pijnlijk, maar nauwe lijks verrassend. Ons oordeel is: hoe minder aandacht aan een dergelijk incident wordt geschonken, hoe be perkter de schade blijft. De opvatting dat over het conflict in het Midden- Oosten veelzijdige informatie moet worden verworven en doorgegeven brengen wij al jarenlang in de prak tijk. In groten getale In het artikel „Kirchentag zou bij ons niet kunnen" zegt ds F. Mooi. dat onze jongeren (behalve de EO-jeugd) niet gemakkelijk in zo groten getale bijeen willen komen uit angst voor manipulatie, indoctrinatie en onecht heid. Ik ben het daarin volkomen met ds Mooi eens. Immers zodra jongeren vermoeden, dat zij toch de waarheid niet te horen krijgen en het weer eens zal gaan over allerlei eigenbelangen, structuurveranderingen, menselijke inzichten en wijsheden, dan hoeft het niet meer van hen. Maar daar waar het evangelie wordt verkondigd en uitsluitend wordt uitgegaan van Gods reddend Woord, waar verzoe ning en bevrijding van zonden wordt gepredikt, waar de harten worden vervuld van Gods liefde, waar ver trouwd wordt op de kracht van de Heilige Geest, daar wordt de werkelij ke oecumene beleefd, de eenheid in Jezus Christus. Logisch, dat onze jon geren dèn geen angst hebben voor manipulatie, indoctrinatie etc. Lo gisch, dat zij dan wel in groten getale op bijv. EO-jongerendagen en dagen van Youth for Christ bijeenkomen. Dalfsen A. J. Toet gische buitenwacht uit Leiden, Am sterdam en Nijmegen, studentenpre dikanten voorop, te hoop loopt en protesteert. De verantwoordelijkheid van het bestuur heeft niets te maken met dit theologisch gewroet. De christelijke school heeft geen bood schap aan de opvatting dat men eerst Marx moet lezen om het Evangelie te kunnen verstaan. Even formeel: de leraar kreeg geen ontslag, zijn tijde lijke benoeming loopt af. naar ik aan neem op 31 Juli, automatisch. Hij werd niet „de woestijn ingestuurd", maar onttrok zich door het lidmaat schap van de CPN aan de mogelijk heid van een herbenoeming of vaste benoeming. En voorts: de dialoog tus sen Christendom en Marxisme kan niet binnen een schoolgemeenschap als „leerstof" worden opgevoerd, daar ze conflictstof is in de persoonlijke sfeer. De schoolgemeenschap zou on nodig nog meer schade lijden. Groningen Waar blijft-ie? Vanmorgen las ik weer in d I (onder de kop Van Agt ziet kf" gie als „realiteit") over de k „brede, maatschappelijke dita over kernenergie. Die uitdrukr gint me hoe langer hoe meer neren. Want die discussie koi een jaar of daaromtrent ma neer is-ie er nou? En hoe gaatfcr als-ie er is; wordt dat officiee kondigd zo van: vanaf heden we een brede maatschappeü k cussie over kernenergie? Of, zou erg zijn, zou-ie ineens we bij zijn. zonder dat we het idiei maar hebben gehad dat-ie be k was? Bussum M. Solinger-v. Ontslag CPN leraar (6) Bezuiniging (3) dr.T.j. poppema vietnamweide Ik ben blij. dat het schoolbestuur in Katwijk orde op zaken stelt, hoofd en bijzaken goed onderscheidende en dat het niet bang is geborneerd ge noemd te worden. Het kan zich niet de twijfelachtige weelde permitteren te redeneren als sommige docenten op christelijke scholen, die een colle ga, CPN-lid, wel willen handhaven, omdat hij zo'n fijne collega is en zijn vak goed verstaat. Het blijkt één- en andermaal dat het christelijk onder wijs in deze tijd eerder van binnenuit wordt aangetast dan van buitenaf. Het schoolbestuur zal wel weten dat het op de goede weg is, als de theolo Wat mij onbegrijpelijk voorkomt is het eindeloze gezeur, over de correc tie op de stijging van de sociale uitke ringen. Hoevelen van de AOW-ers staan er nu werkelijk achter dat ge dram? Het wordt opgeblazen en ge bruikt door alle anti-regerings- en an- ti-allesgroepen voor eigen reclame. U noemt een persoon als de heer Kok gematigd. Maar wat roept die meneer Kok de verzamelde menigte toe: „De huidige regering wil de sociale zeker heden afbreken!" Is dat gematigde of gewoon opruiende taal? Naarden J. J. Pieksma De „nacht van Van Agt" von< op de Vietnamweide. Mijns een goede aanleiding om te n 1 teren tegen het communistii wind in Vietnam, dat tiendu k mensen, na ze financieel te uitgekleed, zeker voor een grc t de dood injaagt, in plaats protest tegen een half procent verhoging van de sociale uitk v en dergelijke. Maar ja, het „solidariteit" bij deze jongen 1 verdacht veel beperkt te wori de eigen portemonnee. Amstelveen J. v ZUINIG DE ZOMER DOOfi. Een heuse reportertas met een zee aan ruimte. Drie verschillende vakken met een ritssluiting. Een voor treffelijke tas voor de vakantie, kleine uitstapjes en dagelijks gebruik. Normaal 19,75 Opvouwbare terras fauteuil met 6 cm-dif kussens op soepele banden. Met een epoxy gespoten frame van alun en stalen buis. Weegt slechts 7,5 kg. Met grol bruin bladmotief. Die is toch tenminste 90,-v Dat was dan ook onze normale prijs. Doosje met 50 verfris singsdoekjes, heer lijk voor op reis, thuis en op de vakantiebestem ming. De doekjes reinigen en verfrissen. Normale pnjs 6,25, maar u houdt het hoofd koel voor Het voordeligste ondergoed komt van de Hema En de kwaliteit is altijd vele malen beter dan je voor het geld zou verwachten. Hoe doen we dat? Helemaal zeil en erg groot inkopen. Dit setje is wit en van 100% katoen nacA Camisole van 6,25 voor TIJDELIJK 37 jüpvan 2.25 voor JUDEUJK Zeemlerenlap van echt leer. Zeemt feil loos en streeploos. Is erg sterk en groot. Uitstekende kwaliteit, hij is niet voor niets gekeurd door de Ned. Ver. van -Huisvrouwen. Normaal 9,75 Aanbiedingen geldig t/m 3 juli

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8