an verkoopt apens terug an Amerika Uitdrijven vluchtelingen bewuste tactiek Vietnam -trijd in Z-Libanon duurt voort en Syrië hebben behoefte aan rugdekking maken contact Sandinisten op Portugese >ond oorzaak spanningen Hanoi slaat aantal vliegen in een klap 'Barbaarse export vluchtelingen' China wijst voorstellen Vietnam af DAG 29 JUNI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET tERAN (AP, Reuter, AFP) Iran wil een deel van de irikaanse wapens die dat land ten tijde van de sjah heeft jeschaft terugverkopen aan de Verenigde Staten. Een irikaanse delegatie is inmiddels in Teheran aangekomen over de transactie te praten. -ftOUA (Reuter, AP) De vere- Staten hebben contact opgeno- met de door de Sandinistische jdingsbeweging gevormde voor- regering van Nicaragua. Dit te het Amerikaanse ministerie luitenlandse zaken gisteren be- Eerder had de nieuwe ambassa- fan de VS ln Nicaragua al nage- zijn geloofsbrieven aan presl- Bomoza te overhandigen. Belde jen vormen nieuwe aanwijzin- at de VS nu aansturen op een zo Ig mogelijke val van Somoza. andinlsten hebben inmiddels oorlopige nationale raad opge- waarin alle oppositiebewegin- lsmede de vakbonden zitting De raad is de tegenhanger iet Nicaraguaanse parlement, jsteren bijeen was. Aangenomen dat de vervanging van Somoza langrijkste onderwerp van ge was, al werd officieel meege- dat de begroting van het land worden goedgekeurd. Somoza gisteren opnieuw meegedeeld ondanks alle berichten van gendeel, niet van plan is af te ize correspondent BON Dé socialistische par- fi Portugal heeft zich weer eens de op de hals gehaald van de listen en de vakbeweging, ek is in het Portugese parle- ien voorlopig wetsvoorstel aan- len, met alleen de stemmen van imunisten tegen, dat een bijna l reglement omvat van de vak- rganlsatie van IntersindicaL I de tegenstanders is de wet I in strijd met de Portugese Wet en met de bepalingen van jernationale Arbeidsorganisatie NZowel de grondwet als de ILO i dat de vakbeweging vrij is in ;en van haar organisatievorm. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Yazdi zei dat Iran sommige van de gekochte wapens niet nodig heeft. Een woordvoerder van de Iraanse regering zei eerder deze week dat Teheran niet van plan is de gele verde F-15 vliegtuigen terug te geven. Andere wapens komen wel in aan merking. Minister Yazdi zei dat de koopcontracten het Iran niet moge lijk maken om de door Amerika gele verde wapens aan andere landen door te verkopen. Minister Yazdi verwacht moeilijkhe den in de verhouding met de Verenig de Staten als dit land de revolutie in Iran niet aanvaardt. De betrekkingen tussen Iran en de VS verslechterden toen de Amerikaanse Senaat half mei zijn afkeuring uitsprak over de groot scheepse executies onder het regime van ayatollah Khomeini. Een van de gevolgen daarvan was dat Teheran niet akkoord ging met de benoeming van Walter Cutler tot ambassadeur van de VS in Iran. Mininster Yazdi heeft ten tijde van het bewind van de sjah Jarenlang als kankerspecialist in de Verenigde Staten gewerkt en is steeds een van de voornaamste advi seurs van Khomeini geweest. Twee medewerkers van het oude be wind en een voormalig officier van het leger zijn gisteren terechtgesteld in respecttevelijk Nadjafabad en Isfa han. Het aantal executies sedert de machtsovername komt daarmee op Opium De Iraanse minister van volksgezond heid, Kazem Sa&mi heeft gisteren aangekondigd dat de produktie van opium in Iran binnenkort zal worden verboden. Eerder deze week zei de minister dat het gebruik van verdo vende middelen in de ogen van Kho meini zonde is. Sa&mi deelde verder mee de verslaving aan verdovende middelen te zullen bestrijden. Er zul len geen nieuwe drugsverslaafden meer geregistreerd worden. Tot nu toe kende Iran het systeem waarbij geregistreerde drugsverslaafden opi um kunnen kopen tegen officieel ge registreerde prijzen. De rantsoenen van de geregistreerde verslaafden zullen nu geleidelijk worden vermin derd. BANGKOK De regering van de nletcommunistische landen van Zuidoost-Azië, de buren van Vietnam, ra ken er steeds meer van over tuigd dat het wegwerken van honderdduizenden vluchtelingen uit Vietnam deel uitmaakt van een wel overwogen strategie van het bewind in Hanoi om onrust te zaaien in de regio en de stabiliteit van de regeringen te ondermijnen. Al zul je dit in de Thaise ministeries ln Bangkok formeel niet te ho ren krijgen, het is verbazing wekkend hoeveel hoge func tionarissen daar niet kunnen worden geciteerd. In het Indonesische Ball maakte de minister van buitenlandse zaken van Singapore, Sinnathamby Raja- ratnam, er in ieder geval geen ge heim van. Nog voor de conferentie van ministers van buitenlandse za ken van de ASEAN-landen Thai land, Indonesië, de Filippijnen, Ma leisië en Singapore begon, liet hij ronduit weten dat Vietnam de oor log had verklaard aan Zuldoost- Azië en dat de niet-communistische wereld daar iets tegenover diende te stellen. Volgens hem moet er op de ASEAN- top in Bali vooral daarover worden gepraat. Het vraagstuk van de vluchtelingen en de Vietnamese in vasie in Cambodja komt dan van zelf wel aan de orde. Volgende week wordt de ASEAN-top uitgebreid met de aanwezigheid van de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland. Op 1 juli komen de Amerikaanse minister Cyrus Vance en zijn Japanse collega, Sua- no Sonoda, naar Bali. Ze hebben dan net de top in Tokio van de zeven belangrijkste westerse ge ïndustrialiseerde landen achter de rug. De Nieuw-Zeelandse minister Brian Talbi komt vandaag aan in Bali, en zijn Australische ambtge noot Andrew Peacock wordt twee dagen later verwacht. Invasie op handen? Rajaratnam van Singapore achtte een Vietnamese invasie in Thailand nog dit jaar niet onmogelijk. „Per slot van rekening staat er een Viet namees leger van 150.000 man in Cambodja aan de Thaise grens." Uitspraken die je hier in Bangkok formeel ook niet hoort. Thailand is veel te bang het bewind in Hanoi op de tenen te trappen en vermijdt angstvallig uitspraken die voor het Vietnamese leger aanleiding zou den kunnen zijn aan de verkeerde kant van de Thais-Cambodjaanse grens te gaan kijken. Thailand heeft het aan de grens al moeilijk genoeg. Deze week was er in Ban Wang Mon, vijf kilometer ten zui den van de grensstad Aranyapra- thet, een uitwisseling van artillerie vuur tussen Thaise en Vietnamese troepen. Het Vietnamese leger zei op Rode Khmer soldaten en aan hangers van het verdreven bewind van Pol Pot te schieten, maar vol door Johan ten Hove Een van de bootjes die volgepakt met vluchtelingen vanuit Vietnam koers zetten naar betrekkelijk veilige, maar weinig gastvrije landen. gens de Thais zitten die al lang niet meer in Ban Wang Mon. Geen formele harde taal nog aan het adres van het bewind in Hanoi. Wel wordt informeel ronduit toege geven dat Hanoi met het uitdrijven van de Chinese bevolking een aan tal vliegen in een klap slaat. Het raakt zijn „ongewenste burgers" kwijt, verdient er grof geld aan, zadelt zijn buren op met sociaal- economische problemen, verstoort de raciale verhoudingen in verschil lende ASEAN landen en dropt na tuurlijk een groot aantal „commu nistische agenten en agigatoren" in de rest van Zuidoost-Azië. Concentratiekamp Van enig vertrouwen in de Vietna mese leiders die meerdere malen door de A8EAN-landen toerden en lieten horen dat Vietnam „vreedza me coëxistentie wilde, geen expan sionistische neigingen vertoonde, en een zone van vrede in Zuidoost- Azië wilde" is bijzonder weinig over gebleven. Terwijl de Vietnamese premier Pham Van Dong vorig jaar oktober in verschillende ASEAN hoofdsteden de vrede predikte, la gen de plannen voor de Vietnamese invasie in Cambodja al klaar. In januari dit jaar werd inderdaad het bewind van Pol Pot, Khieu Samp- han, en leng Sary, dat in drie Jaar tijd van Cambodja een groot con centratiekamp wist te maken, uit de hoofdstad Phnom Pehn verdre ven. Vietnamese tanks drongen diep Cambodja binnen om Jacht te maken op de Rode Khmers, de aan hangers van Pol Pot. Deze voeren nog steeds een bloedige guerrilla tegen het Vietnamese leger en het bewind van Heng Samrin, de Viet namese zetbaas in Phnom Pehn. De tanks staan nu aan de Thaise grens en in de A8EAN landen vrezen dat ze ook daar niet zullen stoppen. Vietnam heeft een al jaren lang gehuldigd streven in feite waarge maakt, de Indochinese federatie van Laos, Cambodja en Vietnam, onder heerschappij van Hanoi. En Vietnam lijkt bezig te zijn deze fe deratie te Vietnamiseren. Het dun bevolkte Laos, waar geen drie mil joen mensen meer wonen, wordt gekoloniseerd door Vietnam. De bergstammen van Laos. met name de Meo's, trekken momenteel in grote getale de Mekong over naar Thailand, nadat ze door het Vietna mese leger met gifgas zijn bestookt. In Cambodja worden, net als in Vietnam zelf, in ieder geval de Chi nezen verjaagd en wordt het oosten van Cambodja bevolkt door geviet- namiseerde Khmers, die al jaren in Vietnam hebben gewoond. In Cam bodja hebben ooit ongeveer zes mil joen mensen gewoond en niemand weet hoeveel er na de slachtingen onder Pol Pot en de zijnen en na de oorlog tegen Vietnam nog in leven zijn. Duidelijk is dat de Khmers in hun verwoeste land momenteel als ratten sterven, omdat er een onge kende hongersnood heerst. Honger gestild? Historisch gezien hebben de Viets bereikt wat ze al eeuwen wilden en wat door de Franse kolonisatie van het midden van de vorige eeuw al leen maar werd uitgesteld. Maar is daarmee nu de honger van het hui dige bewind in Hanoi gestild? Dat is de vraag. In Hanoi zetelt momen teel een regime van communisten die zich de enige echte vertegen woordigers van de rechte marxis- tisch-leninlstische leer in Azië voe len. In die overtuiging gesterkt door hun overwinning op de belangrijk ste militaire macht ter wereld, de Verenigde Staten. Gekoppeld aan een sterke missiedrang en een doel heiligt alle middelen politiek die arrogante Stalinisten eigen is. lijkt de vrees van de ASEAN niet zonder grond. Maar of Vietnam op korte termijn een platte invasie-oorlog tegen de Thais zal beginnen is omstreden. Er zijn andere mogelijkheden. Een beproefde strategie zou gehanteerd kunnen worden, ten opzichte van bijvoorbeeld Bangkok en Koeala Loempoer. Zowel in Thailand en Maleisië bestaan er communisti sche bewegingen die zich in de oer wouden schuilhouden. De kracht van die bewegingen moet niet wor den overdreven, maar ze zouden door Vietnamese agenten beter ge traind en bewapend kunnen worden en hun acties tegen de kapitalisti sche en onderdrukkende regimes in Bangkok en Koeala Loempoer kun nen opvoeren. In beide landen bestaat er een groeiende kloof tussen rijken en ar men, tussen machtigen en machte lozen. Kortom een bodem waarop spanningen en opstandige bewegin gen gedijen. De spanningen kunnen toenemen, hetgeen al het geval is, er kunnen uitbartingen van verzet te gen de regeringen komen en het Vietnamese leger kan de „onder drukte massa's in Thailand en Ma leisië te hulp snellen en ze verlossen van hun verderfelijke regimes". Waarna er zetbazen van Vietnam kunnen worden neergezet. Maar dit scenario krijg Je in Bang kok natuurlijk maar zeer ten dele te horen, omdat men weigert toe te geven een sociaal-economisch be leid te voeren en een ontwikkeling toe te laten waarbij de rijken zich kunnen verrijken ten kosten van de armen. ;HtOET, JERUZALEM pf, AP, Reuter) Israëli vliegtuigen en artillerie in gisteren opnieuw ardementen en beschie- (n uitgevoerd op Pales posities in Libanon. De letingen waren een reac- ip gisterochtend uitge- le beschietingen door ijnen op doelen in het. .jjfBen van Israël. fe beschietingen van gisteren M n te nm ins ten tien mensen ge- i zijn geraakt. Ook de posities 6 vredesmacht van de Verenig- fjfijties in het zuiden van Libanon Mijien onder vuur te liggen, aange zien de christelijke militaire van ma joor Haddad zich eveneens in de strijd mengde. Van slachtoffers onder de VN-milltairen is geen melding ge maakt. Israëlische militairen dron gen gisteren door in het zuid-oosten van Libanon, waar ze huizen van be woners onderzochten. Israëlische vliegtuigen vlogen opnieuw laag over Palestijnse kampen. De Syrische le gereenheden werden in verband met de Israëlische acties in staat van pa raatheid gehouden. Libanon probeert de steun van de Verenigde Staten te krijgen in een poging om verdere botsingen tussen Israëliërs en Syriërs te voorkomen. Libanese regeringsfunctionarissen meenden gisteren dat het luchtge vecht dat woensdag boven Libanon plaats vond tussen Syrische en Israë lische vliegtuigen, kan leiden tot een vijfde oorlog in het Midden-Oosten. Deze vrees is nog versterkt nu Da mascus heeft meegedeeld dat het de luchtmacht opdracht heeft gegeven te voorkomen dat Israëlische toestel len aanvallen uitvoeren op Palestijn se vluchtelingenkampen. De Amerikaanse ambassadeur in Is raël, Samuel Lewis, heeft de Israëli sche premier Begin een nota overhan digd van de Amerikaanse regering, waarin de Verenigde Staten hun ern stige bezorgdheid uitspreken over het Syrisch-Israëlische luchtgevecht, waarbij een aantal Syrische Migs naar beneden gehaald werd. De Israëlische premier Begin deelde gisteren mee dat de Amerikaanse on gerustheid nergens op slaat, aange zien het neerschieten van de Syrische toestellen (vijf volgens een opgave van Israël) een daad van zelfverdedi ging was. Israël heeft het gevecht niet gezocht, maar slechts gereageerd op een uitdaging, aldus de premier. Is raël heeft zich tegenover de Verenig de Staten verbonden alleen gebruik te maken van de F-15 toestellen als dat nodig is voor zelfverdediging. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken bleek uit het Syrische televisieverslag van het gevecht heel duidelijk dat de Syrische Migs-21 de Israëlische toestellen hebben aange vallen. De Syrische piloten van enke le van de neergeschoten toestellen, die door de Syrische televisie werden geïnterviewd, verklaarden dat zij drie maanden geleden de opdracht had den gekregen om Israëlische vliegtui gen te onderscheppen wanneer deze Palestijnse of Libanese doelen zou den aanvallen. PEKING (AFP, Reuter) China heeft een voorstel van Vietnam voor een „staakt- het-vuren" langs de gemeen schappelijke grens van de hand gewezen. Eerder dit jaar voerden de twee landen een verbitterde oorlog, die pas eindigde toen de Chinezen te rugtrokken. Volgens Peking stellen de voorstellen inhoudelijk niets voor en zijn ze al leen ingediend om de publieke opinie te paaien. Volgens Vietnam gaan de voorstellen echter over een „zeer be langrijke zaak". Kemphanen De twee kemphanen in het Verre Oos ten begonnen gisteren een nieuwe ronde vredesbesprekingen in Peking. Het eerste overleg vond in Hanoi plaats en liep op niets uit. De onder- handelaars zagen elkaar gisteren in het gebouw van de Hongaarse am bassade, in de diplomatenwijk van Peking. De Chinese onderminister van bui tenlandse zaken, Han Nianlong, be gon de besprekingen met de beschul diging dat Vietnam doorgaat de vij andigheden en de spanningen in het grensgebied op te voeren. Daarnaast zou het de greep op Laos vergroten en de zuiveringsacties in Kampuchea (Cambodja) uitbreiden. Han zei dat de Vietnamezen steeds meedogenlozer worden ln hun bar baarse politiek van het exporteren van vluchtelingen. Er worden mensen naar China gedreven „ln een opzette lijke poging in dat land moeilijkhe den te scheppen", maar ook naar andere Aziatische landen, waarop een zware economische en sociale last wordt gelegd, aldus Han. De onderminister zei dat van een normalisering van de betrekkingen pas sprake kan zijn als beide partijen zich verzetten tegen „hegemonisme" (de Chinese benaming voor overheer sing door de Sowjet-Unle). Verwacht wordt dat ondanks de af wijzing door China van de Vietname se voorstellen, de besprekingen zul len worden voortgezet. Hanoi bena drukte dat de plannen voor een „staakt-het-vuren" vooral waren be doeld de onderhandelingen op gang te brengen. „Herman Amelink _esluit van de Syrische president Assad en zijn Iraakse collega Al om te gaan werken aan een unie van beide landen ziet er op het gezicht niet zo hoopvol uit voor Israël. Syrië en Irak kunnen henlijk meer tanks, vliegtuigen en manschappen opstellen dan tot zijn beschikking heeft. Bij nadere beschouwing blijkt dat het pidsstreven van beide landen zeker zoveel te maken heeft met llen binnen de Arabische wereld als met de houding tegenover het sch-Egyptische vredesakkoord. j werd de verhouding tussen Da- s en Bagdad gekenmerkt door open- lijandigheid. De Baath-regimes van jlanden beschuldigen elkaar ervan ^ver op de graat te zijn. Irak verdacht openlijk van dat het in principe eid was tot een vredesregeling met akkoorden van Camp David veran- He houding van Bagdad opeens. In de J hoofdstad kwamen de leiders van t/Dque Arabische landen bijeen om hun roeIto uit te spreken over het vredesak- roepEr werden afspraken gemaakt voor ove,»nomische boycot tegen Egypte. Pes- P*nkche toeschouwers voorzagen al een led®«>stelijk front tegen Israël. En als iagattë, naar het zich aanvankelijk liet star* ook nog mee zou doen, dan zou het nm$ van Israël wel eens in het geding ver4 komen, met zo'n vaart jfcomst van de fusiebesprekingen in ieeHl tussen 8yrië en Irak toont wel aan imet de eenheid van die twee landen 1 vaart loopt. De twee presidenten hebben een commissie ingesteld die om de drie maanden afwisselend in Bagdad en Damascus bijeenkomt om de fusie voor te bereiden, wat er zo ongeveer op neerkomt dat de huidige min of meer vriendschappe lijke verhouding op het bestaande peil be vroren wordt. Het is een vast patroon dat landen die met elkaar op voet van oorlog hebben gestaan en vervolgens om wat voor reden dan ook elkaar weer in de armen sluiten, steeds heel hard van stapel lopen. Fusies zijn er in de Arabische wereld aan de lopende band ge sloten en even snel weer verbroken: Syrië- Egypte, Egypte-Libië, Libië-Tunis, Libië- Syrië en recenter Syrië-Jordanië en Noord- Jemen met Zuid-Jemen. tot werkelijke een heid en samenwerking leiden dergelijke ver bintenissen eigenlijk nooit. Problemen Wat is dan de reden dat Syrië en Irak op dit moment toch zo vriendelijk tegen elkaar zijn? De conclusie moet wel zijn dat beide landen in een moeilijk parket zitten door interne tegenstellingen en door problemen aan hun grenzen. Het grootste externe probleem voor presi dent Assad is momenteel Libanon. On danks de aanwezigheid van een groot Sy- risch leger officieel nog steeds als onder deel van de Arabische vredesmacht blijft het in dat land een chaos door de elkaar bestrijdende groeperingen. Echt hard kan 8yrië niet optreden omdat het daarmee een confrontatie met Israël zou riskeren, wat Damascus op dit moment helemaal niet wil. Blijft echter het gegeven dat Damascus met handen en voeten vast zit in Libanon. Het grote interne probleem waarmee Syrië kampt is dat van de machtsverhouding. De recente aanslag op een kazerne in Aleppo, waarbij naar schatting zestig kadetten van het leger zijn omgekomen, en de executie van vijftien geestverwanten van de vermoe delijke daders hebben de interne tegenstel ling scherp aan het licht gebracht. De om het leven gebrachte militairen waren vrij wel allemaal leden van de Alawitische ge meenschap die de sjl'a religie aanhangt. Ook president Assad, alsmede zijn voor naamste steunpilaren ln het land, behoren tot deze gemeenschap, die slechts vijftien procent van de bevolking vormt. De aan slag in Aleppo was niets meer of minder dan een openlijke uitdaging aan het adres van de machthebbers in Damascus. Het Syrische opperste gerechtshof en de minister van binnenlandse zaken, die de massamoord overigens pas een week na het gebeuren bekend maakte toen het echt niet anders kon, hebben de schuld geschoven op de verboden Moslem Broederschap, de Syri sche tak van dit in 1928 door Hassan el Banna opgericht genootschap dat strijdt voor de verdediging van de zuivere soenniti sche leer. Khomeini Ook Irak kampt met externe en interne problemen, die al evenzeer gekleurd worden door de religieuze verschillen binnen de Islam verschillen die door de machtso vername in Iran aan scherpte gewonnen hebben. In Irak is het namelijk een soenniti sche minderheid die regeert over een sjiiti- sche meerderheid. De machtswisseling ln Iran heeft de sjiieten in Irak niet onberoerd gelaten, vooral omdat Khomeini gedurende zijn ballingschap jarenlang in Irak gewoond heeft. Hij werd pas door de Iraakse leiders het land uitgezet toen deze tot een akkoord waren gekomen met de sjah. De groeiende onrust onder de zestig procent sjiieten in Irak, die voor het merendeel ln het zuiden van het land wonen, heeft er al toe geleid dat in de Iraakse stad Nadjaf de uitzonderingstoestand van kracht is gewor den en dat de sjlitische leider in die stad, ayatollah Seyyed Mohammed Bakr Sadr, huisarrest heeft gekregen. Aangezien Bakr Sadr bekend staat als een volgeling van Khomeini, heeft zijn huisarrest een stimule rend effect op de acties van de sjiieten. Wie weet, neemt hij ook ooit de macht in Bag dad nog eens over. Irak kampt bovendien met problemen langs de grens met Iran. In het zuid-westen van Iran leeft eep zeer grote minderheid Arabieren (daarom wordt deze streek veelal Arabistan genoemd) die zich meer verbon den voelen met de Arabische wereld dan met de arische Perzen. Deze minderheid heeft van de machtsovername in Teheran gebruik gemaakt om haar aanspraken op wat meer welvaart en zelfstandigheid kracht bij te zetten. De meeste Arabieren behoren tot het proletariaat van de oliewln- ningsgebleden in het zuiden van Iran en vinden hun werk in deze sector. Ze hebben daarmee de slagader in handen die levens bepalend is voor het regime in Teheran. Hoewel ze nu niet direct streven naar af scheiding, is het toch duidelijk dat ze zich tegenover Teheran voorlopig sterk zullen maken, daarbij indirect gesteund door de machthebbers in Bagdad, die net als zij tot de soennieten behoren. Daarbij komt dat Irak zijn oude aanspraken op Arabistan nooit vergeten is. Koerden Een tweede punt van confrontatie tussen Iran en Irak is de kwestie van de Koerden, eveneens soennieten. Iran heeft Irak be schuldigd van bombardementen op Koerdi sche dorpen ln Iran. De Koerden in Irak streven nog steeds naar een grotere zelf standigheid en zij worden daarbij gesteund door hun broeders aan de andere kant van de grens. De kans dat deze strijd heviger wordt, is groot aangezien zowel Iran als Irak weinig zin heeft in een aparte staat Koerdis- tan. Maar aanwijzingen voor een toenade ring tussen Bagdad en Teheran op dit ge bied zijn er vooralsnog niet. DAMASCUS (AFP, AP) Vijftien leden van de moslimbroederschap zijn gisteren in alle vroegte terechtgesteld in de centra le gevangenis van de Syrische hoofdstad Damascus. De terechtstelling vond plaats na een veroordeling wegens moord en lid maatschap van gewapende bendes. Veer tien veroordeelden werden ter dood ge bracht door ophanging, de vijftiende een soldaat werd door een vuurpeleton te rechtgesteld. Radio Damascus deelde gisteren mee dat het leven van drie andere ter dood veroor deelden gespaard was, omdat zij met de justitie hadden meegewerkt, waardoor de aanhouding van de overige leden van dc moslimbroederschap mogelijk werd gemaakt. Hoewel de ter dood veroordeelden niet te maken hebben gehad met de moord op zestig kadetten in de artillerieschooi van Aleppo, wordt hun veroordeling en te rechtstelling wel met deze aanslag in ver band gebracht. Aangenomen wordt dat de regering van president Assad op deze ma nier de tegenstanders van zijn regime wil duidelijk maken, dat zij niet met zich laat spotten. Uit deze opsomming van interne en externe problemen wordt wel duidelijk dat de rege ring in Bagdad en Damascus er nog weinig problemen bij kunnen hebben. De verzoe ning tussen beide landen geeft zowel de leiders van Syrië als van Irak ten minste enige rugdekking. Voordat ze vanuit deze positie de politieke kracht zullen ontwikke len om een gemeenschappelijk front tegen Israël te vormen, moet er nog heel wat water door de Eufraat stromen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7