Oldenburgs Mouse Museum in Kröller-Müller Plezierige resultaten va Scapino's workshop Werk van Badings grootste winstpunt eildfi h«<kn4aapfi iUlflSl iHJds Mollie Sugden als vliegende huisvrouw m Komende popconcerten Pop Art: consumptiemaatschappij als inspiratiebron Rock tegen racisme Jeff Beck Rotterdam Folk 79 speciaal vandaag Internationaal Koorfestival '79 Hüsstege STEDELIJK WAAGMUSEÜ Rijksmuseum Meermanno- Westreenlanum VRIJDAG 29 JUNI 1979 KUNST/RADfO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Z door Jac. Lelsz Had de berg om met Horatius en vele navolgers te spreken een muis gebaard toen de Amerikaanse kunstenaar Claes Oldenburg zijn zogenaamde Mouse Museum tot stand had gebracht? Ach. op deze wijze klinkt het wat denigrerend, en dat is nou ook weer niet nodig. Wel geloof Jk dat het goed is Olden burg s Mouse Museum nuchter te be kijken. op het eerste gezicht welis waar een verzameling rariteiten, maar bij wat nadere beschouwing een upstjpeling van bewijzen, dat hij niet aflatend geboeid werd door de vor men van de dingen van het leven van alle dag Zeil zag hij het m hoger licht ..Het cruciale punt Is natuurlijk dat in de kern van mijn gebruik van Pop Art een liefde voor het verworpe ne ligt. onverklaarbaar en simpel Het door Claes Oldenburg, een Zweed die zich in Amerika heeft gevestigd, samengestelde Mouse Museum is tot de 29ste juli te zien m het Kröller- Müller Museum op de Hoge Veluwe. Een museum dus fn een museum Want het Is een écht museum, al is het een der kleinste musea ter wereld en ook een der beperkts te Een speci aal Pop Art-museum. een merkwaar dig Pop Art-document. De platte grond gaat terug op een beeld van Oldenburg, de Geometrische Muis De stereotiepe tekenfilm-muis in combinatie met de vroegere filmca mera. Een gestileerde muis twee cir kels. een rechthoek een uitgerekte lus Dit bouwwerk ongeveer tien bij tien meter is uitgevoerd in geribbeld, zwart gelakt aluminium Via de „neus" treden de bezoekers Model voor bet Mouse Museum in ribcarton. binnen. Benauwd is het in de kleine ruimte niet. want het Mouse Museum heeft een eigen luchtverversingsin stallatie. Binnen is het de wonderlljs- te Winkel van Sinkel. die zich denken laat. Vitrines vol bazaargoederen, en dikwijls in de afschuwelijkste, wee makende kleuren. Lang leve de kitsch. Heeft Oldenburg Pop Art niet eens genoemd „kunst die net zo zoet en net zo dom is als het leven zelf"? Vormen Zo'n 400 dingen zijn bijeengebracht. Een balpen, een tandenborstel, een speelgoedbadkamer, een sponsje, een deurknop, een ijshoorn. een vibrator, een plastic hyacint, groente van kunststof. Zelfs de feestneuzenwinkel is vertegenwoordigd. Dingen van alle dag. dingen waaraan we voorbijgaan, maar allemaal dingen met vormen, die Oldenburg op een of andere wijze hebben gefascineerd. Uit die alle daagse gebruiksvoorwerpen groeiden zijn ideeën voor soms aparte sculptu ren. plastieken, objecten hoe moe ten we ze noemen? die de meesten de schouders doen ophalen, die bij sommigen een glimlach oproepen en die bij waarschijnlijk nog een kleiner aantal mensen naast een glimlach een zekere mate van waardering oog sten. Oldenburgs werk gaat vaak te rug tot alledaagse gebruiksvoorwer pen. Door ze honderden malen te vergroten, ontstaat, zoals dat ge noemd is. een „vervreemdende" wer king. Zo staat in het centrum van Twee kijkjes in het Mouse Museum. Philadelphia zijn 14 meter hoge wasknijper, in Chicago een slaghout van 33 meter en, dichter bij huls. in de beeldentuin van Kröller-Müller op de Hoge Veluwe een 12 meter hoge met selaarstroffel, die mij, hoe vaker ik hem zie. steeds meer gaat intrigeren. Leven Pop Art ontstond, zoals bekend, in Amerika. Nadat pop corn en pop mu sic waren voorgegaan, waaide Pop Art over naar Europa. En nu heeft ElOGrS menig land zijn eigen tak van Pop Art. Een registratie van de manier van leven in de jaren '60. Waarvan de supermarkt, de reclame, de „mass media" niet los te denken zijn. Olden burg wilde met zijn kunst geen kri tiek leveren op de consumptiemaat schappij, de produkten daarvan dien den hem veeleer als inspiratiebron om hun rijk geschakeerde wereld-van vormen. En van kleuren. Die overi gens vaak foeilelijk waren. Maar zo werd de kitsch toch aan de kunst dienstbaar. zien, namelijk in 1972 op de 5de Docu- menta in Kassei. Daarna werd het nog in enige Amerikaanse steden ge toond. Inmiddels is het hele complex aangekocht ten behoeve van het toe komstige museum Ludwig te Keulen, waar het in 1985 zal worden geplaatst. Voordien kan het nog één keer elders in Europa bekeken worden, en dat is dan nu in Kröller-Müller. Samen met Oldenburg's Ray Gun Wing dat met inhoud te zijner tijd eveneens naar Keulen gaat. tooltje. Binnenkomend via ziet men een arsenaal van eni|L( derden voorwerpen, gevondi kocht gekregen of gemaakt enigermate de vorm van een I hebben. Het materiaal is ui c pend, hout, ijzer, touw. cho zfi blik. plastic, schuim, papiersn tot en met een overreden hand made in Hongkong. Zo ontstond het Mouse Museum. Éénmaal was het eerder in Europa te Iets dergelijks als het Mouse Mu seum. Ditmaal wat plattegrond be treft in de vorm van een kinderpis- apart. Samenvattend: hoe ongewoot^r) gewone zijn. Of. zoals iemand lei niet met uiterlijk schoon was (j, dadigd: ik ben niet mooi m; flZl Pop en politiek staan dicht bij elkaar Dat bleek o.a. vorige week in het Amsterdamse Bos tijdens de Nacht van Van Agt toen tal loze groepen deze ma nifestatie muzikaal on dersteunden En dat bleek eveneens uit het landelijk voorjaarsof fensiefdat de Stich ting RAR iRock Against Racism) Ne- 1 derland de afgelopen maanden hield. In het kader hiervan werd in een groot aantal plaat sen concerten georga niseerd Doel van deze RAR-concerten was en is zwarte, gekleurde en blanke (rock)mu- ziek als antwoord op de toenemende racisti sche discriminatie in de Nederlandse sa menleving Zaterdag 30 Juni zal de afsluiting van dit offensief plaatsvinden, weder om in het Amsterdam se Bos Jan van de Grond. Rosa King. China Street. The Only Ones. Sweet d'Buster. Clmarons en Squeeze maken deel uit van een 18-tal groe pen. die vanaf 10.30 uur op twee podia zul- len optreden De Engelse new wave band The Only Ones spelen ..only twice", want binnen een Loudon Wainwright komt naar Rotterdam Folk *79 maand komen ze terug voor nog een concer tenreeks 29 juni in Don Quishotte te Sit- tard. 30 juni RAR-fes- tival in het Amster damse Bos en 's a- vonds in Tjou te Oude water; zondagmiddag 1 Juli in het Vondel park. De Londénse Squeeze, die het tijdens de Tu bes-tournee liet afwe ten. verpakken hun humoristische teksten alsnog in lekkere rock muziek Althans op 29 Juni in het Rotterdam se Openluchttheater en 30 juni in het Am sterdamse Bos. Nadat hij begin juni het tien de Pinkpop mocht be ëindigen. zal Peter Tosh nogmaals ons tand bezoeken. Samen met Steel Pulse en de Regulars concerteert hij in de Menkenhal te Dordrecht (2 juli i. de Vereeniging te Nijme gen i3 juli) en de Jaap Edenhal te Amster dam <4 juli). Een dag later i5 juli) vindt in dezelfde Jaap Edenhal het enige Nederlandse concert van Jeff Beck plaats. Beck is afkom stig uit de legendari sche jaren '60 groep de Yardbirds, die andere gitaarfenomenen als Eric Clapton en Jim my Page voortbracht. De laatste jaren oriën teert hij zich op de jazz-rock hetgeen de aanwezigheid van Stanley Clarke in zijn huidige begeleidings groep verklaart. Clar ke kan beschouwd worden als een van s werelds beste bassis ten. zodat woensdag avond een wensdag- avond kan worden Binnen vier jaar heeft Rotterdam Folk zich grootscheeps ontwik keld tot folkhaven nummer één van Euro pa. Vorig Jaar was Bob Dylan de trekpleister; ook dit jaar zijn er gro te namen te verwach ten. Het internationale gezelschap, dat 5. 6 en 7 juli in de Doelen op treedt bestaat onder meer uit; Doc Watson. Martin Carthy. Sone- rien Du. Richard <51 Linda Thompson. Me- lanie Harold en Lou don Wainwright III. door Ineke Sluiter ADVERTENTIE Mollie Sugden als de vliegende huisvrouw mrs. Noah. Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM De Engelse actrice Molly Sugden. bekend als de hoofdverkoopster mrs. Slocombe in Wordt u al geholpen? is zaterdag weer te zien als hoofdrolspeelster In de eerste aflevering van een andere komische BBC-serie Come back mrs. Noah, dat in het Nederlands wel heel vrij wordt vertaald in Geef 'r de ruimte. Het verhaal speelt zich af in de eenen twintigste eeuw. wanneer Engeland volgens de optimistische voorspellin gen dank zij olieboringen op de Noordzee een rijke toekomst te wach ten staat. Het land is zelfs zo gezond dat het een eigen ruimteproject kan financieren. Spoedig zal een enorme raket worden gelanceerd. Toevallig is een zekere mrs. Noah, die. zojuist een kookwedstrijd heeft ge wonnen. bij de bezichtiging. Vrolijk kwebbelend betreedt ze de ruimte- gigant. geheel onkundig wat haar te wachten staat. Tijdens de bezichti ging gaat ineens het alarm en voordat het gezelschap weet wat er aan de hand is wordt de raket per ongeluk afgeschoten. Dat brengt de nodige complicaties met zich mee. Tour de France recht streeks verslag van de indivi duele tijdrit van Luchon naar Superbagneres Ned. 2/15.10 Samenvatting van genoemde etappes Ned. 2-18.30 De laatste uitvinding op kwi.ssengebied is de Barry Hughes kwis waarin de KRÓ de Engelse Haarlemse voetbal trainer de presentator laat zijn Ned. 2/19.25 In Taxi speelt ilrinz Rüh- mann in vier speciaal voor de televisie in Amsterdam. Parijs en Engeland opgenomen schet sen een taxichauffeur Ned. 2/20.27 Albert de Klerk, organist is een portret van hem aan de vooravond van de jaarlijkse Haarlemse orgelmaand dat Aart Nagelkerke regisseerde Ned. 1/21.55 In Brandpunt aandacht voor het moeizame proces bij het adopteren van kinderen, nieuws over de economische top in Tokio, een interview met dr. 11. J. H'itteveen. voor malig topman van het interna tionaal monetair fonds, en beelden van de nieuwe reeks afleveringen van „Dagboek van een herdershond". Ned. 222.00 In Tocht door de middel eeuwen vanavond pelgrims reizen naar Jeruzalem. Noord- Spanje en Maastricht Ned. 2/22.35 In Europees concertpodium een rechtstreekse uitzending uit de studio te Brussel met Nederlandse en Belgische sa menwerkende musici Hilv 2 20,00 door Adr. Hager DEN HAAG - Het Interna tionaal'Koorfestival 79. het achtste in successie, bestaat in feite uit drie onderdelen. Maandag zijn in het congres gebouw de workshops ge start. woensdagmiddag het eigenlijke concours en woens dagavond het eerste presen tatieconcert. Nu het waarschijnlijk is te achten dat het negende concours over vier in plaats van over twee jaar zal worden gehouden, is de gedachte geopperd de ateliers (workshops) voor Neder landse koren wel in 1981 doorgang te laten vinden. Dat ls een goede zaak! Naar mate de concoursweek vordert, groeit de saamhorigheid van de zan gers "en zangeressen Het atelier „De Engelse koorlitera tuur" geleid door jurylid Stephen Wil kinson trekt de grootste belangstel ling Hij studeert werken in van onder meer Britten en Vaughan Willians en behoudens de taalbarrière (een Hon gaars koor bleek alleen de eigen taal *.e spreken» zal uit deze samenwer king zeker een goed resultaat groeien Juryvoorzitter Ton de Leeuw leidt de moderne koorliteratuur". En be handelt zijn composities „The birth of muslx" en „The magic of music" Hij deed dat met de notatie als uit gangspunt. Zeer vakbekwaam. Jan Boeke heeft uitsluitend Nederlanders in zijn groep, het onderwerp is dan ook „componisten uit de Nederlan den. perioden 1500-1640" De resulta ten van dit alles kan men a.s. zater dag op het slotconcert. beluisteren Chaotisch Het concours werd geopend met deel name van tien jeugd- en kinderkoren. „Een chaotisch begin." zoals presen tator Jos Franken de middag ken schetste. De aanvangstijd werd ver overschreden, de diploma's moesten nog worden getekend en er was veel heen en weer geloop. Doch uiteinde lijk kwam de zang aan de beurt en dat was bij de kinderkoren niet zo indrukwekkend. Van de vier koren bleven er twee onder de 210 punten, het vereiste minimum voor een avondoptreden, een Noors koor kwam bij het concours aan exact 210 punten en een koor uit het Ameri kaanse Georgia behaalde 211 punten, respectievelijk tweede en derde prijs. Bij de Jeugdkoren driestemmig be haalde „Antifonia" uit Roemenië in het concours 233 punten (tweede prijs) Het koor bestaat uit conserva toriumstudenten en men vraagt zich af of zi) qua opleiding en leeftijd nog wel zouden mogen deelnemen. Geen nieuw probleem overigens). Een koor van dezelfde naam en even eens onder leiding van Constantin Ripa behaalde 's middags de top in de Jeugdkoren vierstemmig, 250 punten Ook na het presentatieconcert bleven zij aan die top. Beide ensembles maakten tijdens het presentatiecon cert een voortreffelijke indruk. Dicht bij elkaar in het concours lagen het koor van het St. Maartenscollege (di rigent Ad de Groot) en het koor van de universiteit van California, door de jury in het avondconcert onderge waardeerd, met respectievelijk 244 en 243 punten. Ad de Groot is met zijn schoolkoor een vaste deelnemer, eer* van de slechts zeven Nederlandse ko ren. Hij verdiende zijn tweede prijs ten volle. Niet makkelijk De buitenlandse koren hebben het duidelijk niet gemakkelijk met de werken van Sweelinck en Badings. Wel is gebleken, dat de „Cantiones Sacrae et Profane" van Badings een grote aanwinst genoemd kunnen worden. Het ontstaan van dit werk is een van de winstpunten voor dit koorfestival. Zaterdagavond kan men de koren beluisteren die volgens Juryleden Ton de Leeuw, Jan Kasal en 8tephen Wil kinson (bijgestaan door Jan Eelke- ma. Hans van den Homberg en Paul Hupperts) in aanmerking kwamen voor een prijs In het kader van dit festival dirigeer de Richard Ram donderdagavond de koren Deo Sacrum en de COV Sche- veningen in drie delen uit het Re quiem van Brahms als afsluiting van zijn conservatoriumopleiding koordi rectie AMSTERDAM Zoals al ge meld in de krant van woens dag, vond die avond de pre sentatie plaats van de resulta ten van een workshop, die voor de dansers van Scapino georganiseerd was, en die ne gen nieuwe choreografieën opleverde. Het was duidelijk, dat er met groot enthousias me gewerkt was. De organisa tie van de voorstelling, zoals costuums, belichting en decor was door de dansers zelf ver zorgd en het geheel oogde heel aangenaam. Ik vermoed, dat het voor de meeste choreografen een debuut betekende: over de hele linie maakten de getoon de werken een prille indruk, vooral de uitwerking van de ideeën in dans. Veel nieuws was er niet te zien, en dat is ook geen wonder, het is moeilijk als toch wel door het werk van anderen geconditioneerde danser een eigen bewegingsscaia te ontwikkelen In een eerste choreografie. Wel waren er leu ke en originele Ideeën, die het ver dienden op meer interessante wijze overgebracht te worden. Nogal conventioneel was Brahms in blauw van David Needham, te gebon den aan het klassieke idioom om de schwung van Brahms' walsen opus 39 gestalte te geven. Wel interessante overgangen tussen de afzonderlijke delen en verdiende aandacht voor pianist Jan Schouten. You say stop en I say go van Hiroshi Okazaki ver beelde het conflict van het al dan niet gemotiveerd bezig zijn met je werk en hoe je elkaar kunt inspireren, in ieder geval heel duidelijk. Aan het strand van Peter Sawtell was een Joop ter Heul-achtige dans over een jongen en een meisje die elkaar best aardig vin den. maar waar heel wat schuchter heid overwonnen moet worden voor er een happy end te voorschijn komt. Cliché, van Patricia Kapp, was heel origineel, voor een kleine danser en een grote danseres, heel inventieve vondsten, vertedering oproepend voor de problemen van deze mensen. Twee op een bank zegt het al. weer twee dansers, die een menselijke rela tie uitbeelden, gemaakt door Henk Knaap, helemaal duidelijk werd het niet. maar wel plezierig en lichtvoe tig. Intégrales, van Rita Willemstein, op de gelijknamige muziek van Varè- se. heette een muziekballet te zijn, (waar de muziek als het ware zicht baar gemaakt wordt) maar er waren toch wel spanningen en emoties, op geroepen door de choreografie, die wat vraagtekens zetten bij wat er op het toneel gebeurde. Maar toch mooi van beweging en goed van spanning. Why not, van Itoshi Ito, een ballet mèt een sportief gegeven, zette met zachte spot concurrentie en presta tiedrang te kijk, heel fris en ont spannen. Hoofdstuk zeven van Robin Woolmer had ook een heel origineel gegeven voor drie dansers en een boek. De uitwerking ervan echter ook hier, conventioneel en wat weinig karakte ristiek, alhoewel goed geprobeerd. Cakewalking Babies was de beroem de vrolijke uitsmijter aan het eind. ook van David Needham. een grap. meer ook niet. en over cliché's ge sproken Toch. al met al. kinderziekten incluis, een uitstekend initiatief, dat naar te hopen is in de toekomst menig aan komend choreograaf een kans kan geven, zijn kunnen te toetsen en een bijdr :ge te leveren aan Nederlands repertoire. Bijzonder zomer-expositil Schilderijen, Gouaches en Gra en Peter John Voormey bij Hüsstege expositie vanaf 29 jun| tot eind augustus. )tjt geopend dagelijks van 10-18 uir I zondags van 14-18 uur =p Hüsstege expositie, e r Alja Lengkeek-Sonneborn, ,sc Driehoven 12, Haaren N.B. it l Kunst- en veilingzaalx makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig veilingen van kunst antiek en inboe dels voor onze clientele roeken wi| obiecien voor goed gehalte verkoopcondities op aanvraag ook voor a' uw ia«aties inzake verrekeringen suc cessie etc lel. 070-ft4427l Nassau Dillenburgstraat 3 Oen Haag CLAES OLDENBURG Mouse Museum Ray Gun Winc 16 juni-29 juli De opvallende catalogus (140 pag\/ ill.) wordt U toegezonden na ove» king van 29.50 op postgiro 82} t.n.v. Kröller-Müller Stichting, Otterlo, tel. 08382-241 '*r Maak eens een toneelgeluid fa Vergelijk Uw acteertalent met dat van Guus Hermus het Toets Uw kennis van de kleinkunst in 1 voor 10 met Jofcoi Koopman j°* Kijk naar wisselende voorstellingen op video van de Kea sentuin, Agamemnon en Mooi weer vandaag fez .n WONDERLAND tng Het Nederlands Theater Instituut tentoongesteld Theatermuseum. Herengracht 168, Amsterdam. Tel. 020-235104 Openingstijden: Ma. t/m za. 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen 13.00 uur tot 17.00 uur WIJ MAKEN koperbeslag op oude statenbijbels RESTAUREREN antieke horloges en klokken GEVEN prima vakwerk en goede schriftelijke garantie Bel 033-43694 Fa HOOGENDOORN postbus 32 3830 AA leusden-C ENKHUIZEN Kaasmarkt 8 Tel. 02280-3382 ot 5540K„ vanaf 7 juli tot 12 aug. „CORNEILLE" eén van de Cobra-groep schilderijen en gouaches permanent, chirurgijnsgildekamer 1636;fenl kraamkamer 18e eeuws antieke medische instrument en medische boeken Prinsessegracht 30 's-Gravenhage. Aan het Malieveld tel. 070-462700. Tot en met 19 augustus 2 TENTOONSTELLINGEN: Miniatuur boeken 15e tot 20e eeuw en Hans Vredeman de Vries 1526-1606 boeken met ornamenten en architectuur prenten Open: maandag t/m zaterdag van 1-5 uur in de middag. Toegaat kosteloos. nc ere inl

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4