erruiming hereniging ?ezinnen gastarbeiders 'Centraal bureau voor adoptie van bootvluchtelingen' VLOOIEN PLAAG? Ziekmeldingen moeilijk te controleren Capri- Sonne De hoogste NMB spaarrente. Wijziging in vreemdelingenbeleid teleurgestelde Jurken blijven ft kathedraal itoïnsen gedupeerd teior problemen reisbureau Politieke rel bij afscheid burgemeester r.\ V/1 Gekrakeel over CDA-plannen ROXASECT LARVENDODER VasteTermijn Spaarrekening vaste looptijd,vaste rente. ve De NMB denkt metu mee. Veel olie verloren Groot alarm na scheuren tanker Bezetting gebouw onderwijsinspectie Voorlopig geen regeling tegen verzuim buitenlandse arbeiders Zuiver fris in 't onderwegkolfertje Venhcdk IIJDAG 29 JUNI 1979 TROUW/KWARTET komst bij het gezin behoorden of van de buitenlandse werknemer afhanke lijk waren. Bij het voortduren van de afhankelijke positie kunnen de „over- komers" na drie jaar aanspraak ma ken op een eigen verblijfsvergunning. Kom er binnen drie jaar een eind aan deze relatie, dan volgt uitwijzing. Staatssecretaris Haars kondigt aan, dat zij de positie van de minderjarige kinderen van buitenlandse werkne mers, de tweede generatie wil verster ken. Deze kinderen groeien hier op en ADVERTENTIE Ofc onze parlementsredactie jj HAAG De man van een buitenlandse vrouw die in ons !t l werkt, kan zich voortaan gemakkelijker bij haar voegen, ir deze omgekeerde gezinshereniging verdwijnt de extra [dat zij minstens een jaar getrouwd moeten zijn. Dit '•leurt uit het oogpunt van gelijkberechtiging van mannen jj vrouwen. Staatssecretaris Haars van justitie heeft dit ei eren bekendgemaakt in een notitie aan de Tweede Kamer r het vreemdelingenbeleid. ir ■X Delating bij gezinshereniging zal e? n worden geweigerd wanneer er E onde aanwijzingen zijn dat het ei elijk wordt misbruikt om vesti- co in Nederland te verkrijgen. Als e mene voorwaarde blijft gelden, een van de echtgenoten een jaar engesloten in ons land heeft u|irkt' u< [ezinshereniging komen ook voor ie iting in aanmerking de minderja- kinderen en andere gezins- en lieleden die in het land van her- it Bi st< nv onze correspondent BOSCH De 200 Syrisch-or- Turken die sinds elf weken de Sint Jan-kathedraal in Den "Tih verblijven zijn niet van plan ïSJ te verlaten. „Het Kamerdebat het beleid van staatssecretaris Jrouw Haars heeft de nodige te- 1 itelling opgeleverd," aldus de rdvoerder Ibrahim Uncu. De Tur- nc blijven eisen dat zij niet per 1 de kans lopen terugges- d te worden naar Turkije. 37 van de lopen dit risico, ev daar wordt volgens hen ds slechter. De onderzoeken die de regering verricht zijn noemen ezetters niet objectief. „De Turk- ■E igering heeft geen objectief beeld J5 de situatie in haar land. De ker ke leiders in Turkije die bena- zijn door de heer Van Leeuwen buitenlandse zaken kunnen de rheid niet vertellen omdat ze te itei !nd zijn. Zouden zij dat wel doen, zou dat het einde van hun leven kenen," aldus de woordvoerder. B. [roep probeert nu een andere op- ng te vinden. Op dit moment to len afspraken gemaakt met me- ste w Haars en met de hoge commis- lijki voor vluchtelingen van de Ver- Ande Naties. Verder verschijnt bin- cort een rapport over de situatie stanboel, omdat gezegd is dat iget de situatie beter zou zijn dan in t-Turkije waar de Syrisch-ortho- christenen vandaan komen. I sto een. ijeen onzer verslaggevers TERDAM AMCA-Tours in peet, gespecialiseerd in goedko- oepsreizen naar Noord-Amerika, 3- Hit seizoen circa achtduizend pas- wdiTs op de transatlantsiche route te jeboekt, is mede door het uitval- an< an de DC 10-vliegtuigen ernstig nis; problemen gekomen. Er worden Haj nieuwe boekingen geaccep- Een derde van de achtduizend canjgeboekt via Arke en een derde bij Interland. Er zijn vijfentwin- Moinderd gedupeerden, 1 A. krijgen nauwe banden met onze sa menleving. Hiermee zal in 't vervolg meer rekening worden gehouden. Boekje De staatssecretaris heeft in het spoeddebat over het toelatingsbeleid jegens de Turkse christenen beloofd dat zij alle asielaanvragen die tot dusver zijn afgewezen, nog eens zal bezien tegen de achtergrond van de verslechterende situatie voor de christenen in Turkije. Volgens de bewindsvrouw is zij met haar toelatingsbeleid niet buiten het boekje gegaan. Zij meent dat er bij de Raad van State, die vorige week uit sprak dat haar maatstaf voor toela ting een verenging is van het toela tingscriterium voor asielgerechtig den, sprake is van misverstanden. Zij achtte het niet uitgesloten, dat dit te wijten is aan het tekortschieten van de presentatie van haar beleid van het departement. Van onze correspondent EINDHOVEN Het afscheid van burgemeester J. van der Lee (PvdA) van Eindhoven, die benoemd is tot lid van de Raad van State, is gisteren gepaard gegaan met een flinke rel. Nadat -eerst CDA en PvdA woorden van dank hadden uitgesproken, le verde raadslid Jan Vrolijk van de PSP felle kritiek op de burgemeester en op zijn beleid in de afgelopen vijfeneenhalf jaar. Vrolijk noemde Van der Lee „een politieke toverbal" en sprak de hoop uit, „dat hij nog eens een echte socialist mag worden". In de tussentijd verliet een aantal raadsleden van CDA en PvdA de bij eenkomst. Vrolijk bood daarna een paar pantoffels aan aan de heer Van der Lee, maar deze weigerde die aan te nemen. *i* i* >4:i Prins Bernhard viert vandaag zijn 68ste verjaardag Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat er op het departement van CRM een centraal bureau komt waar gemeentes en particulieren zich kunnen aanmelden om de Vietnamese bootvluchtelingen op te nemen. ADVERTENTIES Als u besprongen wordt door hongerige honde- of katte- vlooien moet u even spuiten met Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte Bij uw drogist PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V AMSTERDAM Dat bureau zou ook informatie moe ten geven over mogelijkheden om Vietnamese kinderen te adopteren. Dit zegt het Tweede Kamerlid mr J. N. Scholten, één der initiatiefnemers van het CDA-plan om het aantal in Nederland op te nemen Vletnamezen op te voeren tot enkele duizenden. Over het CDA-plan is met minister Gardeniers (CRM) overleg gepleegd. „Het gaat erom", aldus Scholten, „nu positief te reageren op alle hulp die door de burgers wordt aangeboden. Deze mensen moeten echter niet met zes verschillende instanties tegelijk te maken krijgen. De burger moet zijn inlichtingen van de gemeente of direct van CRM kunnen krijgen." Over het CDA-plan is inmiddels in de Tweede Kamer nogal wat politiek gekrakeel ontstaan op de laatste dag voor het zomerreces. PvdA en WD nemen het het CDA kwalijk dit initia tief zonder enige overleg met hen te hebben genomen en dit terwijl bij eerdere acties om geld in te zamelen voor de bootvluchtelingen wel door vertegenwoordigers van de drie grote fracties werd samengewerkt. PvdA en WD betichten het CDA ervan met de bootvluchtelingen mooie partijpo litieke sier te willen maken. Excuses Lubbers Om de gerezen ontstemming wat te beteugelen heeft CDA-fractieleider Lubbers gisteren in een brief zijn ex cuses aangeboden over het feit dat de andere fracties niet over het CDA- initiatief waren ingelicht. Lubbers be strijdt echter dat een gezamenlijk initiatief mogelijk was geweest. Niet alleen was daar onvoldoende tijd voor, maar, zo vreest hij, het zou ook „het risico in zich herbergen dat de noodzaak deze explosieve calamiteit met meer dan traditionele middelen aan te pakken, niet van de grond komt." Vooral in WD-kring is men gelrri- ra? de heel eed tvlu de ste ak iden ;mei voo 'cl tei ml." '°"GÏ m Op een spaarrekening met een vaste looptijd van 6 jaar krijgt u het hoogste rentepercentage. Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB.Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5, 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoon de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon- der gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting f1000,-. Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van een onzer verslaggevers THOLEN Het aan de grond lopen van de Belgische tanker „Simplon" ter hoogte van Tholen is gisteroch tend aanleiding geworden groot alarm te slaan, vooral toen bekend werd dat de tanker was gescheurd en olie verloor. Het scheepvaartverkeer op het Rijn-Scheldekanaal werd stil gelegd. De tanker, die 964 kubieke meter olie aan boord had, verloor tegen het mid- daguur flink wat van de inhoud. „Ge lukkig is men er in geslaagd het lek snel te dichten, zodat we kunnen zeg gen dat de schade beperkt is," vertel de burgemeester E. Barends van Tho len gisteravond. Het wateroppervlak is wel verontreinigd door de weggelo pen olie, maar daar zal over een paar dagen weinig meer van te merken zijn. In de loop van de avond is de „Simplon", nadat de lading was over- getankt, naar de vluchthaven van Tholen gesleept. periode april tot en met juni zijn lusminus drieduizend personen ierd, veelal op lijndienstbasis te len gereduceerd tarief. Hierdoor de financiële grondslag van het jf AMCA (America-Canada s) aangetast, dat alleen al over aand mei een verlies van vier ton geleden. Deze mededelingen directeur J. H. Huisman van A tijdens een persconferentie. de ANVR (Algemene Neder- Vereniging van Reisbureaus) ;aniseerde reiswereld heeft een ergejcommissie gevormd om te trach- foor de gerezen moeilijkheden oplossing te vinden. Daarin is ?n dele geslaagd. Aan de reisbu- is met klem geadviseerd, het lid terug te betalen. Arke reizen iterland-reizen hebben de volle- Toronto-charterserie, die deze r wekelijks wordt uitgevoerd, ,'enomen. Hetzelfde geldt voor ucht naar Vancouver op 17 juli. staat ook, dat de Detroit-serie ruim vierhonderd passagiers gorden uitgevoerd. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Boze ouders heb ben gistermorgen het gebouw van de Rijksinspectie voor het kleuter- en lager onderwijs in Amsterdam bezet. Zij willen voor 4 juli een gesprek met minister Pais over het ontslag van honderd leerkrachten in de hoofd stad. Hoofdinspecteur Hollander werd niet tot zijn kantoor toegelaten. Later op de ochtend heeft een vertegenwoordi ging van de ouders overleg met Hol lander gevoerd. Hollander heeft de ouders toegezegd dat hij zal bemidde len tussen de ouders en minister Pais. De ongeveer veertig ouders willen pas het pand verlaten als een schriftelijke bevestiging van de toezegging van Pais binnen is. door Henny de Lange ROTTERDAM Voorlopig komt er geen regeling die het mogelijk maakt de controle te verbeteren op buitenlandse, in Nederlandse overheidsdienst werkzame arbeiders, die zich tijdens hun vakantie in hun geboorteland ziek melden. Het opzetten van een sluitend controle-systeem is zo'n ingewikkelde en kostbare operatie, dat er vooralsnog geen concrete voorstellen op dit punt zijn te verwachten. SS de overige charterreizen naar de echter geen oplossing gevonden een gebrek aan capaciteit het uitvallen van de DC 10. De oor gedupeerde reizigers kun- :ich tot het reisbureau wenden zij hun boeking hebben ge- voor restitutie. Met name de en KLM doen hun best, zoveel ijk passagiers per lijndienst te iren. ilswereld heeft van de Rijks- raartdienst zeer veel medewer- u ondervonden inzake de tariefs telling. De eigen Arke Amerika- i rogramma's en de eigen Inter- chartervluchten naar Amerika volledig worden uitgevoerd. De htige raming is, dat dit jaar (jjerdduizend personen voor Cana- ibben geboekt, dan wel zullen en honderdzestigduizend Verenigde Staten. Dit zegt een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken. Uit een onderzoek, in gesteld door het ministerie in samenwerking met het Ge meenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) is geble ken, dat er zoveel buitenlan ders bij zoveel (semi-)over- heidsinstellingen werken, dat het opzetten van eert geza menlijke controleregeling voorlopig niet mogelijk lijkt. Het ministerie hebben de laat ste tijd nogal wat verzoeken bereikt vooral van zieken huizen die veelal buitenlands personeel hebben in de huis houdelijke dienst om een sluitend ziekencontrole-sys- teem voor het niet-Nederland- se personeel. Enkele gemeentelijke zieken huizen in Rotterdam kampen al geruime tijd met een hoog ziekteverzuim in de huishou delijke dienst. Percentages van achttien tot 21 zijn geen uitzonderingen. Ziekenhuizen in andere grote steden blijken met hetzelfde probleem te zit ten. Het komt voor dat bui tenlanders maandenlang weg blijven nadat ze zich tijdens hun vakantie in hun geboorte land ziek hebben gemeld. Controle-mogelijkheden zijn er niet. Het enige dat verlangd wordt is dat ze bij hun terug keer een medische verklaring van hun huisarts laten zien, maar in hoeverre deze be trouwbaar is valt gewoon niet na te gaan. Het vermoeden dat niet elke medische verklaring betrouw baar is, is ontstaan toen enke le duidelijke gevallen van zwendel in dit soort verklarin gen aan het daglicht kwamen. Zwendel Bekend is het verhaal dat twee Nederlandse verpleeg sters tijdens hun vakantie in Spanje vlak voor hun vertrek op het vliegveld werden aan geklampt door een onbeken de. die vroeg of ze een medi sche verklaring wilden kopen. Op deze verklaring stond dat de vrouwen langdurig ziek wa ren geweest. „Zolang het tegendeel niet is bewezen, gaan we uit van de goede trouw van mensen die zich in het buitenland ziek melden," is de reactie van di recteur J. van der Meer van de Rotterdamse geneeskundige en gezondheidsdienst. De Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers in Rotterdam verklaarde inder tijd bekend te zijn met de verhalen over zwendel in me dische verklaringen. Zolang vervalsingen niet aangetoond kunnen worden moet uitge gaan worden van de betrouw baarheid van deze verklarin gen, meent de Stichting, die verder van oordeel is dat de daden van „één onbetrouwba re buitenlander" niet de hele groep aangerekend mogen worden. Desalniettemin meent het mi nisterie van sociale zaken dat een goed controle-systeem dringend noodzakelijk is. Voor buitenlanders in dienst van particuliere bedrijven zijn er minder problemen rond de ziekencontrole. Er bestaan verdragen met diverse landen die een goede controle waar borgen. Het GAK speelt hier in een belangrijke rol. Gezien de ervaringen van het GAK op dit gebied heeft het minis terie van sociale zaken het GAK gevraagd na te gaan wat de mogelijkheden zijn om ook een dergelijk systeem od te zetten voor buitenlanders die in (semi-)overheidsdienst werkzaam zijn. In de maag De berichten over zwendel in medische verklaringen heb ben het overleg tussen het GAK en het ministerie welis waar in een stroomversnelling gebracht, maar de resultaten zijn er niet naar, zegt een woordvoerder van het GAK. „We zitten een beetje in onze maag met het verzoek van het ministerie. Het gaat om dui zenden mensen die bij vele verschillende instellingen werkzaam zijn. Elke instelling heeft haar eigen regels en mo gelijkheden om loon door te betalen bij ziekte, maar enige controle is er niet. En een goed controle-systeem is voor lopig ook niet te realiseren, hoe graag de overheid dat ook zou willen." Volgens deze zegsman moet toch serieus de vraag opge worpen worden of alle moeite en kosten van het opzetten van een goed controle-sys teem zouden opwegen tegen teerd over de wijze waarop het CDA ook het beleid van WD-minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw doorkruist. Van der Klaauw zelf was al van plan in het kabinetsberaad van vandaag een uitbreiding van het aan» tal toe te laten Vietnamezen te be pleiten van 700 tot ruim 1000. In WD- kring is men er overigens niet van overtuigd dat het aantrekken van duizenden vluchtelingen meer, ver standig is. VVD-Kamerlld Ploeg zei gisteren: „Dit aantal van 350 mensen idie van der Klaauw extra wil toelaten) is symbolisch. Het is hier in Nederland al aardig vol. we hebben allerlei etni sche minderheden. Waar het om gaat is dat men in de eerste plaats geld ter beschikking stelt. We kunnen hier in Nederland praten over 300 of voor mijn part over 3000 mensen. Ik zou daar niet voor zijn. Het gaat om meer dan 100.000 vluchtelingen. Dat zul je internationaal moeten aanpakken," aldus Ploeg. De bezetting van het gebouw van de Rijksinspectie maakt deel uit van een reeds langer lopende actie van Amsterdamse ouders. Woensdag hiel den zij ruim veertig scholen bezet. Zij gaven tevens steun aan de stakings acties van het onderwijzend perso neel vorige week donderdag. De ou ders vrezen dat door de afvloeiing van leerkrachten de kwaliteit van het onderwijs in gevaar komt. De aanwe zigheid van veel buitenlandse kinde ren vergt meer aandacht van de leer krachten. De ouders vinden dat Pais een kans op onderwijsverbetering voorbij laat gaan. De boventallige leerkrachten zouden voor extra lesuren aan kinde ren met leerproblemen of aan buiten landse leerlingen kunnen worden ingezet. Kabinetsberaad Het kabinet zal zich vandaag over de zaak beraden. CDA-fractieleider Lul> bers suggereert in zijn excuusbrief, dat er met het kabinet over het CDA- initiatief geen vooroverleg is ge* pleegd. Dit is. wordt in CDA-kring gemeld, echter onjuist. Over het plan is met name met de betrokken minis ters Gardeniers (CRM) en zeer uitge breid met minister De Koning (ont wikkelingshulp) gesproken, alsmede met premier Van Agt zelf. Deze zou nogal wat aarzelingen heb ben geuit over het CDA-plan, alhoe wel deze aarzelingen niet doorslagge vend zijn geweest. Van Agt bena drukt voorzichtig te zijn met het op nemen van grote aantallen vluchte lingen, omdat dit tot in lengte van jaren gevolgen heeft voor de Neder landse samenleving. Noodhulp Eén van die gevolgen betreft uiter aard de kosten. Minister De Koning is bereid het geld, geschat op enkele tientallen miljoenen, voor dit Jaar ter beschikking te stellen uit de post noodhulp van zijn begroting voor ontwikkelingssamenwerking. Dit echter alleen onder de voorwaarde dat het CDA er voor zorgt dat er voor volgende Jaren een andere oplossing wordt gevonden. De Koning heeft met name willen voorkomen dat de opvang van de Vletnamezen voor ja ren op zijn budget gaat drukken, zoals nog steeds het geval is met de opvang van Surinamers in Neder land. ADVERTENTIE de uiteindelijke resultaten. „Zo'n veronderstelling is ge durfd, want het is natuurlijk te gek om helemaal niet te controleren, want dan lok je misbruik in feite uit." Volgens de woordvoerder heeft het GAK goecfe ervarin gen met de landen waarmee het een verdrag afgesloten heeft voor wat betreft de zie kencontrole van werknemers in dienst van particuliere be drijven in ons land. „De wil om mee te werken aan een controle-systeem voor buitenlanders die in Neder landse overheidsdienst werk zaam zijn, is ook wel degelijk aanwezig in de betrokken lan den (Spanje, Marokko en Tur kije, red maar daarmee zijn we er nog niet," aldus de GAK-woordvoerder. „Voorlopig zijn we in ieder ge val nog niet uitgestudeerd. Je kunt zelfs wel stellen dat we nauwelijks verder zijn dan de constatering dat er voorlopig geen zicht is op een goede controleregeling." rtewltö»»" Capri-Sonne, een heerlijke, zuivere sinaasappel li monade In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten „Ik heb mijn kameleon naar u genoemd, tante

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3