Gereformeerden naar L. Amerika Jeugd en kerk: hopeloos? Trouw Verklaring van de Noodgemeenten der Gereformeerde Kerken KERK IN DE WERELD Communists Duy souls VANDAAG» 4 Rahner verwacht niet celibataire religieuzen Wurmbrand gebruikt vervalsingen JESUS to the communist world inc. Kardinaal Alfrink sprak met de paus VOORBIJGANGER fe Woerdense kerkerajj schrijft Kamer ovej, bootvluchtelingen VRUDAG 29 JUNI 1979 LEUSDEN Het Zuid-Amerika-orgaan van de gereformeerde zending heeft ln samenwerking met met twee partnerkerken: de gereformeerde kerken van Argentinië en Brazilië, vier benoemingen gedaan van Nederlanders die op verschillende wijzen assistentie gaan verlenen in Uruguay, Chili, Brazilië en Argentinië. De bedoeling is, dat zij na de nodige voorbereidin gen in het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest in maart volgend jaar naar hun diverse standplaatsen zullen ver trekken Allereerst zullen ds. J. Dijkstra en mevrouw N. A. Dijkstra-de Jager uit Bennebroek hun werkterrein van de pastorie aldaar verleggen naar de evangelisch methodistische kerk van Uruguay. Ds. Dijkstra zal zich in Montevideo bezig houden met toerus- tingswerk van jeugdbegeleiding. De heer J. H de Wit en mevrouw E. de Wtt-Vermeiden uit Amsterdam gaan naar Chili. Hij als ambulant werker (extension worker) wiens taak het wordt leken toe te rusten, maar ook predikanten die erg in het land ver spreid en vaak geïsoleerd wonen, de nodige bijscholing te geven. De heer De Wit. die aan de Vrije Universiteit theologie studeerde en godsdienstle raar aan de chr. scholengemeenschap Sweelinck in de hoofdstad is. komt in dienst van het evangelisch teholo- gisch centrum van Santiago Naar de lutherse kerk van Brazilië waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR Postbus 859 tOOO AW Amsterdam tel 020-913456 tetei 13006 Poalgfo 66 00 00 Park Ned C'cd'etbim1" Rekenmgnr 23 00 12 524 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTEROAM/DORDRECHT Postbus 940 3000 AX Rofterdam lei 010-115586 (jibonnemenien en bezorging) iel 010-115588 redact* lei 115700 (mtsiuilend voor idvorleniies) WestbJaak 4 Rotterdam REGIO DEN MAAG LEIDEN Postbus 10i 2501 CC Cen Haao ie' 070-469445 REGIO NOORO OOST-NEDERLANO (uitsMend administrate Posibu? 3 8000 AA Zwolle te' 05200-17030 Abonnementsprijzen: Per maand f 15 90 Per kwartaal 47,70 Per ha» i«ar f 95.40 Per jaar 188.60 Advertentietarieven op aanv.aag Telefonische aboonemenienoodrachien ii* adressen boveni Opgave «am-eoerenten 9-19 30 van miaedag t'm visdag Op zondag «an 10 20 uur te'et 020-913456 Opgave m, n.-«dvertent *s "20-936860 of sctv-fteHh aan Mm-Adv afdek tg postbjs 43 3 10O9 AK AVSTEROAM Adresw inging*" u.!s'U"1#nfl .cnr »e<"k aan onze Amsierdamse ad'essen hopen dr. A. F. Droogers en mevrouw H- D. Droogers-Zoutewelle uit Mij drecht te gaan. Dr. Droogers, die als cultureel anthropoloog in Afrika heeft gewerkt, is wetenschappelijk hoofdmedewerker godsdienstweten schappen aan de Vrije Universiteit. Hij krijgt een functie aan de theologi sche hogeschool van Sao Leopoldo en zal de kerken in het land van advies dienen en op andere wijze helpen in haar confrontatie met allerlei spiritis tische volksgodsdiensten die in Bra zilië veel aanhang vinden. Geschat' wordt dat ongeveer 40 miljoen men sen bij deze betrokken zijn. Tenslotte zijn ds. H. W. Vijver en mevrouw D. Vijver-Visser uit Gauw- terzool ln de classis Sneek benoemd om diensten te verrichten in Buenos Aires aan de staatsuniversiteit al daar. Het werk van ds. Vijver zal zich toespitsen op de universitaire bijbel vereniging. een grote organisatie waar zowel studerende als afgestu deerde academici bezig zijn met vra gen hoe het evangelie in de leefsitua tie van Argentinië gestalte moet wor den gegeven. Ds. Vijver, die al in eigen land ervaringen opdeed in stu- dentenwerk, gaat deel uitmaken van een team, waarin hij met drie colle ga's zal samenwerken: twee Argentij nen en een Australiër. Onlangs hebben in Rome een aantal rooms-katholieke bis schoppen zich beraden over geloof en jeugd. Het symposi um van enkele dagen was be doeld voor uitwisseling van „gedachten en ervaringen". In deze krant werd daarvan al verslag gedaan. Zo n gedachtenwisseling kan weinig reden tot vrolijkheid geven. Het is duidelijk dat de kerken hun greep op de jeugd in snel tempo hebben verlo ren. Dit geldt voor vrijwel alle kerken in heel Europa en ook voor de hele jeugd, al is een veertienjarige zoon van een Spaanse gastarbeider nauwe lijks te vergelijken met een Franse arts van 27 of en aankomend student politicologie in Berlijn. Volgens on derzoek zou op het ogenblik slechts 10% van de jeugd door de kerken bereikt worden; de rest komt op geen enkele manier meer met mensen van de kerken in contact. Het bisschop- pensymposium had zich verzekerd van enige kritische deskundigen, die iedere keer bij opkomende euforie de 1 op 10 verhouding ontnuchterend in herinnering brachten. De voorbereidende commissie van het symposium had voor de zeker heid alvast een boodschap opgesteld die de bisschoppen na afloop zouden kunnen doen uitgaan naar de jonge ren. De besprekingen brachten de bisschoppen wel tot zoveel beschei denheid dat ze zo'n boodschap niet opportuun vonden. Volgens dr. Piet Vriens, die als secretaris-generaal van de Nederlandse (rooms-katholieke) kerkprovincie aanwezig was is het een winstpunt dat een en ander op dit niveau openhartig besproken kon worden. Dat wil niet zeggen dat er al duidelijke conclusies of beleidspun ten naar voren kwamen. Wel zullen de bisschoppenconferenties aan de hand van de verslagen bespreken wat ze er verder mee doen. Vooral de „kerk" blijkt het bij de jeugd slecht te doen. Hoewel er ook MüNCHEN (ANP) - Dr Karl Rahner s.J„ hoogleraar theologie te München. acht het ontstaan van niet-celibatai- re religieuze orden mogelijk. Overi gens zullen er altijd kloostergemeen schappen blijven waar men wel het celibaat ln ere houdt. Prof. Rahner reageerde ln het jull-nummer van „Stimmen der Zeit" op een prognose over de religieuze orden in Europa en Noord-Amerika. die onlangs in „Der Spiegel" werd gepubliceerd. Hij liet in de toekomst nieuwe, charis matisch opbloeiende leefgemeen schappen ontstaan, die gedragen worden door katholieke christenen. Deze groepen zullen, aldus Rahner. wel in vrede en eenheid met de hiërar chische kerk leven, maar dat wil niet zeggen dat ze overeenkomstig het kerkrecht en de Romeinse richtlijnen zullen leven. De oude. maar nog levenskrachtige orden moeten naar de mening van prof. Rahner „de moed hebben hun levensstijl zo te wijzigen dat zij een kritisch alternatief vormen tegenover een verburgerlijkte kerk". Zij moeten het verlangen van Jonge mensen, die op een radicale wijze willen leven, kunnen vervullen. „Als het charisma tische aspect beter naar voren zou komen in de orden, dan zouden deze ook meer jonge mensen aanspreken. Dit charismatische aspect zou dan tevens een gemeenschappelijk pro test kunnen zijn tegen de onmense lijkheden in deze bureaucratische sa menleving". aldus Rahner ADVERTENTIE De kerkeraden van de Noodgemeenten der Gereformeerde Kerken te Delft, Ede, Den Haag en Utrecht, alsmede de Gereformeerde Kerk (dolerend) Groot Lelden; In gezamenlijke vergadering bijeen te Delft op 21 mei 1979 VERKLAREN I dat zij: het verband der Gereformeerde Kerken, tot uitdrukking komend in de meerdere vergaderingen, zoals dat o.a. gevormd wordt door de Generale Synode, niet meer als zodanig als Gereformeerd erkennen; II dat zij: op grond hiervan, op de verschillende tijdstippen van hun ontstaan, metterdaad afstand hebben genomen en nemen van de onschriftuurlijke besluiten van de meerdere vergaderingen en overeenkomstig de hiermee door hen tot uitdruk king gebrachte positiebepaling een onafhankelijk en geheel zelfstandig kerkelijk leven hebben ontwikkeld dat wil functioneren overeenkomstig Schrift en belijdenis; en dat zij niettemin hartstochtelijk verlangen om zo mogelijk ook organisatorisch de band te blijven bewaren met overgebleven schriftgetrou- we kerkeraden en meerdere vergaderingen III dat zl): met name elke zelfstandige Gereformeerde Kerk oproepen zich uit te spreken over het gereformeerd karakter van het verband der Gereformeerde Kerken zoals dat tot uitdrukking komt in de meerdere vergaderingen; deze oproep geldt evenzeer voor classes als voor particuliere synoden; IV dat zij: zich verbonden blijven voelen met en een beroep blijven doen op de broeders en zusters binnen de Gereformeerde Kerken om met ons mee te strijden tegen de oprukkende nieuwe theologie, die in het verleden onder de term van vrijzinnigheid tot afscheiding en doleantie noodzaakte; zij richten zich in dit verband echter ook tot anderen in en vergaderingen van andere kerken die zich begeren te stellen onder het gezag van de Heilige Schrift zoals dit beleden wordt in de Drie Formuleren van Enigheid; V dat zij: de bede van Christus In Johannes 17 21 als een ernstig vermaan en aansporing ervaren om te streven naar de ene gemeente van allen die naar het woord der apostelen in hem geloven; VI dat zij: uitdrukking willen geven aan. de wens dat onder al deze gelovigen in toenemende mate een hartelijke verootmoediging en gebed om verlichting door Woord en Geest gevonden zal mogen worden, opdat de gestalte van het lichaam van Christus beter te herkennen zal zijn en het getuigen van het komende Koninkrijk nieuwe kracht kan ontvangen. Dettt. A D. 1979 De Noodgemeente der Gereformeerde Kerk te Delft, p/a Otterlaan 49, Delft. De noodgemeente der Gereformeerde Kerk te Ede, p/a J. Tooroplaan 151, Ede. De Noodgemeente der Gereformeerde Kerk te Den Haag, p/a Arabislaan 48, Den Haag De Noodgemeente der Gereformeerde Kerk te Utrecht, p/a Uvingstonelaan 200. Utrecht. De Gereformeerde Kerk (dolerend) Groot-Lelden, p/a 8oshui2erkade 86. Leiden. Is U geïnteresseerdVraagt U dan aan Jaargang 31 No 36 van „Waarheid en Eenheid adres dhr J. P. Wijsman, Kortonjelaan 22. 5644 KA Eindhoven. Tel. 040-113622 De Vereniging Schrift en Getuigenis betuigt haar volledige instemming met de verklaring van de Noodgemeenten der Geref Kerken d.d. 21 mei 1979. De Ver. S. en G. omvat de leden in plaatsen waar zich geen Noodgemeente gevormd heeft en al deze leden bevinden zich in eenzelfde noodsituatie. De Ver. S en G wil met alle leden bidden voor en streven naar de ene Gemeente van Jezus Christus, maar zal daarbij moeten wachten op de zegen van God. zonder te weten of en wanneer God die zegen aan de verscheurde kerken van Nederland wil geven Er zijn nog kerken die zich geestelijk of ook in feite niet conformeren aan het beleid der Synode en waar prediking, catechisatie en tucht nog naar Gods Woord onderhouden worden. Wanneer leden der Ver. S. en G. in die plaatsen nog aan het leven van die kerkeli|ke gemeente kunnen deelnemen wordt het aan de beslissing van hun geweten overgelaten om cat te doen. In dal geval is het zaak die kerkelijke gemeente op hun plicht te wijzen, dat zij om Gods wil zich dienen los te maken van het beleid van de Synode. Wanneer leden in een plaats wonen, waar de Geref. Kerk zich wel conformeert aan het beleid van de Synode, worden zij opgewekt om tot vorming van een noodgemeente over te gaan Men zal daarbij kunnen ervaren dat een klein getal geen grote zegen uitsluit. De andere Noodgemeenten willen gaarne op allerlei wijzen helpen, adviseren en daadwerkelijk steunen. Mocht een Noodgemeente plaatselijk onmogeli|k zijn, dan kan een Noodge meente van een streek gevormd worden In de ti|d van de Hervorming en in de tijd van de Afscheiding hebben gelovigen het offer gebracht om voor een samenkomst grote afstanden af te leggen, we zijn nu gezegend met betere vervoersmiddelen Mocht ook een Noodgemeente voor een streek niet mogelijk zijn. dan wordt aan ieder lid overgelaten die beslissing te nemen, die naar eigen consciëntie voor Gods aangezicht in vrede kan worden genomen Zulk een beslissing kan zijn. onder protest nog deel te nemen aan het plaatselijk kerkelijk leven, of het aanvaarden van gast-lidmaatscliap van een andere Kerk. In alle gevallen hopen we echter samen te blijven werken als broeders en zusters dto elkaar in hun gezamenlijke nood steunen en die samen in gehoorzaamheid streven naar de ene Gemeente waar hun Heiland om bad Leden der Gereformeerde Kerken, ook die ambtsdrager waren, ook die uit nood naar een andere kerkgemeenschap zijn overgegaan, worden gevraagd ltd van de Vereniging Schrift en Getuigenis te worden om in dit streven één te zijn door Pieter van der Ven een profeet, maar „in het kind, de jongste zoon. het jonge meisje" (en wellicht in de hoogbejaarde). Van Hoof merkt nog op dat alleen „luisteren" en „afwachten" waar schijnlijk te mager is, te passief. Het zou erom gaan dat jongeren zodanig worden toegerust dat zij hun eigen situatie leren verstaan, zelf vertolkers worden van hun eigen ongenoegen en zelf hun strategie van verandering gaan bepalen. van alles te zeggen is over het atheïs me met name onder jongere intellec tuelen en over allerlei vormen van ongeïnteresseerdheid, ligt er een dui delijk algemeen verbreide weerzin te gen de ..kerk", die vaak gezien wordt als een log. vooral op eigen baat en overleven ingesteld lichaam, dat geen woorden van betekenis te zeggen heeft voor (jonge) mensen van nu. De rooms-katholieke kerk staat hierin bepaald niet alleen. Verlegenheid Ook vele basisgroepen die het met de jongeren hardgrondig eens 'zijn dat een kerk vooral geloofwaardig moet spreken, slagen er op hun beurt niet in het overgrote deel van de jongeren te bereiken. Wie het probleem van jeugd en geloof in basiskringen aan de orde stelt, ontmoet haast alleen verlegenheid en stilte. Men weet er geen raad mee. In veel reformatorische kerken ligt dat al jaren niet anders. Een predi kant van een Amsterdamse wijkge- meente liet onlangs in zijn jaarver slag weten dat het met de catechese volstrekt hopeloos gesteld was. Er komt eenvoudigweg niemand meer opdagen. Een oplossing wordt ge zocht in het scheppen van grotere verbanden. Maar dat lijkt slechts tij delijk soelaas te bieden. Immers niet de vraag of er voldoende liefhebbers voor een catechesatie bij elkaar ge bracht kunnen wordenhis interes sant. maar de vraag of jongeren der gelijke bijeenkomsten als relevant voor hun leven ervarefnen waarom niet. De meeste kerken gaan ervan uit dat zij een boodschap hebben die in zich zelf ook voor jongeren van belang is. Veel jongeren blijken deze „objectie ve relevantie" af te wijzen. Het gevolg hiervan is een volledige communica- 'tiestoornis tussen jeugd en kerk en ook tussen jeugd en school. Een an der gevolg, in ieder geval een ander verschijnsel, is de toeloop van jonge ren naar sekten waarin zij zich wèl geborgen voelen. Behalve door een hang naar vaak bizarre sekten is er zo mogelijk een nog duidelijkere ver vreemding van de traditionele kerken door grote ongeïntereseerdheid en wantrouwen in de wereld in het alge meen. In kerken is nog niet vaak het verband tussen kerkelijke en maat schappelijke vervreemding grondig geanalyseerd. Kort geleden werd in Sittard een „In fomarkt" gehouden met als thema „jeugd, blinde vlek in pastoraal". Daar waarschuwde Pieter van Hoof, studiesecretaris van de rooms-katho lieke kerkprovincie, tegen een los koppeling van de „levensvragen, ook wel de zachte sector genoemd en de politieke vragen, de harde sector". Vooral pastores zouden zich slechts tot de eerste sector beperken, omdat zij zich alleen daar deskundig achten. De zogenaamde levensvragen zouden volgens Van Hoof vaak slechts zijn op te delven van onder de maatschappe lijke vervreemding vandaan. Overigens was de speech, die door de Bazuin werd gepubliceerd, zelf onbe doeld een voorbeeld van „zachte sec tor" door allegroische uitwijding over rupsen die hun cocon spinnen om vlinders te worden. Ervaring In de theologie is een discussie gaan de of „openbaring" van „buiten" komt of vanuit de menselijke erva ring (en dan ervaren als van „buiten" komend en vervolgens beaamd of verworpen). Hoewel deze discussie' niet precies loopt langs de lijnen van kerkelijke denominaties is in rooms- katholieke kring vaak meer ruimte voor deze „ervaringstheologie" te be speuren. Wat daarvan zij, met betrek king tot jongeren staat vast dat zij hun eigen gevoelens en ervaringen serieus genomen willen zien en dat kerken het daarmee moeilijk hebben: die zijn vanouds beter in spreken en onderrichten, dan in luisteren en le ren. Vooral Jan Nieuwenhuis heeft na veel gesprekken met jongeren erop gewezen in zijn boeken „Volgend jaar misschien" en „Tussen twaalf en ze ventien" dat er een grote behoefte bestaat bij jongeren om „gehoord" te worden. Volgens hem zou de pasto raal er slechts bij winnen als dat meer zou gebeuren. Niet in de gestalte van prelaat, meester of ouderling ziet hij door Aldert Schipper Op 17 mei stond op deze plaats in onze krant een stukje van mij onder de kop: Kostbaar smaadproces tus sen bijbelsmokkelaars in de VS. In dat artikel ging het om twee organi saties die op grote schaal bijbels en geestelijke lectuur naar Oost-Europa zenden en die verwikkeld zijn in een proces over onoirbare handelingen die zij gepleegd zouden hebben. De ene organisatie, Jesus to the Com munist World, staat onder leiding van vader Richard en zoon Mihai Wurm brand. De andere heet Underground Evangelism en wordt geleid door Joe Bass. In mijn stukje schreef ik onder meer dat deze laatste ooit bij een zen dingsgenootschap ontslagen werd wegens verduistering. Ik baseerde deze mededeling op het als soliede bekend staande Amerikaanse blad Christianity Today, dat zei twee be wijsstukken in handen te hebben. Vrienden van Bass hebben mij nu echter opmerkzaam gemaakt op het feit dat deze bewijsstukken verval singen zijn. De ene vervalsing is een bijgewerkte fotocopie van een stukje politiedossier, waarop iemand eigen handig getikt heeft: 'ARREST RE CORD OF JOE BASS', zoiets als 'politiedossier van Joe Bass'. Hierbij 4was de rest van het document wegge laten. De genoemde vrienden van Bass hebben mij die rest bezorgd. Daaruit wordt duidelijk dat Bass aangeklaagd werd, om een verhoor vroeg, maar dat de aanklacht onge grond bleek te zijn en dat hij werd vrijgesproken. Getuigschrift Het tweede „bewijsstuk" wordt ge vormd door een brief, getekend door de leider van het zendingsgenoot schap, waar Joe Bass vroeger werkte. Deze vroegere werkgever, J. E. Doug las, heeft laten weten dat hij de brief met de beschuldiging van verduiste ring nooit heeft geschreven. Integen deel. Douglas schrijft over Bass: „Ik vond hem ijverig, eerlijk en volledig betrouwbaar. Ik ontdekte in hem het hoogste peil van christelijke levens wandel en ethiek". De beide vervalsingen zijn afkomstig uit het bureau van vader en zoon Wurmbrand. Ook het blad Christiani ty Today heeft dat intussen ingezien en zijn aanvankelijke bericht gerecti ficeerd. Het is bijzonder spijtig dat ik de Wurmbrands toch nog te veel heb vertrouwd. Ik bied hierbij aan Joe Bass, die ik niet ken, en aan zijn Nederlandse vrienden, die ik wel ken. mijn verontschuldiging aan voor de schade, die ik aan Bass' reputatie heb toegebracht. Meh de bovenste foto won Waltraud Raphael in 1977 een tweede prijs bij de Nederlandse fotowedstrijd World Press Photo. Het zijn kinderen in een kleuterzwembad. Hieronder is te zien wat Wurmbrand met deze foto deed. De plaat werd omgedraaid en verkleind en kreeg als onderschrift: Kinderen in communistische gevangenissen. "THE VOICE OF THE MARTYRS" te spreken over, de manier waarop de heren Wurmbrand hurt belangen me nen te moeten behartigen. Wurm brand senior is voor de oorlog fout geweest. Hij heeft zich onder valse vóorwendsels in een groep vakbonds mensen gedrongen en hen vervolgens aan de Roemeense fascisten ver raden. Fout Blijft mij als mijn persoonlijk gevoel de behoefte over mijn ongenoegen uit Na de oorlog heeft hij een fair proces gekregen en is hij in de gevangenis gezet. Na zijn vervroegde vrijlating heeft Richard Wurmbrand steeds ge logen dat hij om zijn geloof heeft vastgezeten. Ik heb wel eens gedacht dat Wurmbrand onbewust loog. Het had kunnen zijn dat hij in een ver enigd bewustzijn meende dat verraad van vakbondsleden een dienst aan de waarheid was. Nu blijkt echter dat hij ais oudere man voortgaat op deze weg van ver raad en vervalsing. De onvermijdelij ke conclusie is helaas: Richard Wurmbrand heeft niets geleerd. In dit perspectief kan het ook als een gunstige ontwikkeling worden ge duid dat jongeren noch met dwang noch met zoete woorden meer naar kerkelijke lessen of bijeenkomsten zijn te drijven. Met de catechese is het inderdaad „hopeloos geételd"; maar de vraag is of dat zo erg is. De theologische en politieke doorden king van de jeugdsituatie lijkt nog maar nauwelijks op gang, en van een „strategie van verandering" hoeft niemand al hoog op te geven, zeker niet vanuit kerken. Maar de niet meer te verbloemen afwijzing door jonge ren van alle niet doorleefde waarden en waarheden kan kerkelijke beleids mensen heel wat inzicht en duidelijk heid bijbrengen. Verdere recente publicaties: „In de leer met het oog op de katechese", een uitgave van het landelijk cen trum van de Hervormd-gereformeer- de jeugdbonden; Tijdschrift „Spe ling" 1979 nr. 1, van uitgeverij Gia- notten; „Gaat nu allen heen in vrede" en „Jeugd een kwestie van geloven", uitgaven van de Conferentie van Ne derlandse Religieuzen, Carmelweg 1, H. Landstichting) ROME Kardinaal Alfrink is giste ren door de paus in audiëntie ontvan gen. De kardinaal is in Rome om daar morgen het consistorie bij te wonen, dat de paus bijeengeroepen heeft om veertien nieuwe kardinalen te instal leren. De paus heeft gisteren tevergeefs zit ten wachten op Valentin Moroz, die kortgeleden uit de Sowjet-Unie werd gedeporteerd. Moroz heeft in de Sow jet-Unie een actie ondernoemen te gen Leonid Brezjnjew, die hij heeft beschreven als een oude, onbekeerba- re alcoholist. BIJ DE DOOD VAN DE 0. PASTOOR Vanmiddag luidde plotseling de in de stilte van het dorp. We wist het; nu is de oude pastoor heengegaan. Nog lang na zijn verkregen emeritaat heeft hij hiei ,gy ons midden op het dorp gewoond werd een bescheiden huis voor he vr gebouwd, van waaruit hij het helder dorpsgebeuren nog goed kon gadeslaan. Hoe vaak ben ik daar bij hem geweest. Meestal 's morgue] om een uur of twaalf alsz'n collej n even bij hem kwamen buurten. E on( soms zaten er de burgemeester ei eüj dokter. Dan passeerde alles in ko 'in tijd de revue. Om de grote ronde ne zaten we allen in een soort eer leunstoelen en dan was het gezell Al enige tijd was dat niet meer mogelijk. Maar hoe lang heeft hij staande en rechtop weten te hou< rez Hoe lang hebben we hem nog nie (tu zien rondlopen, met die en gene e( jü praatje zien maken. En altijd vriendelijk en opgewekt. Totdat ineens snel bergafwaarts ging. Bi kwamen hem buiten het dorp volkomen verdoold en in de war tegen en hadden dan de grootste moeite om hem in de auto naar h\ te brengen. De laatste weken lag in het verpleeghuis en herkende niemand meer. Met die vriendelij ogen lag hij voor zich uit te kijkei boven de witte lakens. Bijna een mensenleeftijd is hij hier de past< geweest. Een man van grote eenv die nauwelijks buiten het dorp k*j en voor iedereen klaar stond. Een 0. echte herder en één van een le onbewuste nieuwe levensstijl. We ,h full-timers zullen hun instanties weinig gekost hebben. Hij was helemaal een man van het persoonlijk contact. Ik heb hem ii'| vaak zien lezen. Hij had nauwelij rcj een krant. Hij vond dat er al genoj t in z'n missaal en z'n brevier stom e] Voldoende om tussen de mensen kunnen leven. En ook voldoende ook onder hen te blijven voorclevi als een voorbeeld van vroomheid^ eenvoud, achter zijn Heer aan. d dl il lie ite lo Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zalk en Veecateifn Dekker, kand. te Ede;. Bedankt voor Oudewater: M. B. te te Nieuwpoort fer< ni Aangenomen de benoeming tojle stand in het pastoraat te Aste w Zomeren: mevr. da R. Houdijte 1 hulppredikante te Nieuw Anjdi dam, wonende te Emmen. st Afscheid op 1 Juli van Vlissingef v.d. Schoot ber. te Geleen;. Intrede te Deinum (part v.d.herv.gem. te Boxum c.a.) M. L Boer, kand. te Oosterland (t« part time leraard godsdienstoi wijs a.d. chr. ped. academie de Hk. Sneek); te Vollenhoven: P. Dateip Wieringermeer; te Rotterdam Zul J. van .Thiel te Vlaardingen; te (J schoten kand. R. M. Witteveen, van 1972-1978 werkzaam is ge« als medewerker in het pastoral Gamerwolde-Thesinge; 4 juli tel burg: m. a. v.d. Berg, kand. te fie' graven. GERE F. KERKEN [I Afscheid van Sliedrecht; G. D. ijit maaijer, ber. te Utrecht noordfcr: Leerdam: C. v.d. Linden ber. tej»< ren; van Abbenbroek-Zuidlancfa v.d. Waal ber. te Middelhamis;) j Anjum: A. F. Rienstra ber. te Haj wijk;. Beroepen: 's Gravenhage-Escanig W. van der Linden te Schoonew Intrede te Kampen: J. C. de Mot Rotterdam, voorheen full time l( godsdienst; te Veendendaal: A.| tersma te Dirkshorn. GEREF.KERKEN VRIJG. Intrede te Zevenbergen: C. kand. te Zwolle. GEREF.GEMEENTEN Beroepen te Rhenen: J. de kand. te Boskoop. Aangenomen naar Enkhuizen: I v.d. Heiden, kand. te Veen, dito dankte voor 11 andere beroepei Intrede op 3 juli te Beekberg» Kareis te Werkendam. Een ander recent voorbeeld van een Wurmbrand-vervalsing wil ik de lezer niet onthouden. Een paar jaar gele den won een Duitse fotograaf in de Nederlandse World Press Photo wed strijd een prijs met een alleraardigste plaat van een groepje kindertjes, die uit het zwembad kwamen. Zij hadden gestreepte handdoeken om. Wurm brand drukte deze foto „spiegelver keerd" af en gaf hem als onderschrift: „Kinderen in communistische gevan genissen. Een unieke foto, gesmok keld uit een sowjet-gevangenkamp. Deze kinderen zijn in het kamp gebo ren en dragen, net als de andere ge vangenen. gevangeniskleding." Er zijn blijkbaar nog steeds tallozen die de Wurmbrands geld geven voor hun werk in Oost-Europa. Dat geld komt op grond van gedeeltelijk ver valste spookverhalen over het lot van christenen in Oost-Europa. Er is voor deze geldgevers reden zich af te vra gen of het nog wel verstandig is, de Wurmbrands zoveel vertrouwen te schenken. Van een onzer verslaggevers WOERDEN De raad van de L formeerde kerk te Woerden heefi brief geschreven naar de Tweedi mer in verband met de bootvlul lingen. In die brief verzoekt de kL raad de Kamer „met de meeste L onze regering te nopen met l( spoed: a. de toelatingsmogelijkheden ii land voor vluchtelingen in het n meen, maar thans in het bijzai voor vluchtelingen uit Zuid-Oost drastisch te verruimen: b. alle daartoe noodzakelijke 4 regelen en middelen met betref tot vervoer, opvang, levensor houd en begeleiding voorrang t^, c. op'het internationale vlak stappen te doen. welke zoudenl nen bijdragen tot het wegneme# het directe levensgevaar voof vluchtelingen, en op langere terf tot een menswaardig bestaan."* Aldus het verzoek van de Woer^ kerkeraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2