Vluchtelingenactie Rode Kruis VS wil invoer olie beperken Wit ICiesuwkado eer werkgelegenheid minder-validen inzine duurder na ijging olieprijs CNV. VS neemt meer bootmensen op in deze krant Trouw Droog HET WEER om fort en mode gaan hand in hand met schoenen! W da ikanties in war door laanslagen itschappijen boeken woekerwinst rkloosheid 's gestegen ISLEONTÏNEDE DOCKTER VAN HARM VAN PEB MEUÏ.EN? Onderscheiding voor Vondeling Nieuwe CAO voor uitvoeringsorganen vs Top in Tokio zoekt compromis Trouw Kleurecht pestaande wet blijkt niet te werken Nu wel strafbepaling I Bezorg Houw een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. GD. (aankruisen I Lees een bant met overtuiging: Trouw 37STE JAARGANG NR 10884 VRIJDAG 29 JUNI 1979 rouw r Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Droog weer met wolkenvelden en vooral in het zuiden perioden met zon. Middagtemperaturen van 17 aan zee tot ongeveer 22 graden in Limburg. Matige zuidwesten wind, aan de kust vrij krachtig. Morgen en overmorgen: wisselvallig en vrij koel. Zon op: 05.23 onder: 22.03 Maan op: 11.33 onder: 00.32 damessandalen in 4 breedtematen KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 LOSSE NUMMERS 60 CENT JC i onzer verslaggevers kOA De vakantiepret aan de tase Costa del Sol dreigt vlak [at de grote invasie toeristen nar toe trekt danig bedorven te i door bomaanslagen door de che afscheidingsbeweging [De afgelopen dagen zijn in de tëncentra Fuengirola en Torre- ds enige bommen ontploft die [yaar geen slachtoffers hebben ikt, maar wel grote materiële t hebben veroorzaakt. De ETA gedreigd vandaag opnieuw ten tot ontploffing te zullen Voor diverse toeristen is dit ng geworden hun koffers te en een rustiger vakantieoord •eken. de ANWB zijn ook Neder- b vakantiegangers voortijdig uit vertrokken. De Nederlandse reaus zeggen echter weinig te n van annuleringen. De VW's j plaatsen waar de aanslagen I vonden klagen echter over een uittocht en dat terwijl het dit i 8paanse „zonnekust" toeris- jch al niet naar wens gaat. hotels hebben zelfs in het izoen nog kamers vrij en dat is i niet meer voorgekomen. PAGINA 2: Jeugd en kerk PAGINA 3: Ziekmeldingen zijn niet te controleren PAGINA 4: Claes Oldenburg in Kröller-Müller PAGINA 5: Albeda vindt niet dat hij is afgegaan PAGINA 9: Nieuwe films PODIUM Europarlement zoekt macht PAGINA SERVICE: Toerisme, strips, feuilleton, puz zel, weeroverzlcht, radio- en tv- programma's Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Internationale Rode Kruis heeft in Genève opgeroepen tot grootscheepse hulpacties voor de vluchtelingen in Zuid-oost Azië. Volgens het Rode Kruis dobberen er nu zo'n 15.000 Vietnamese bootvluchtelingen hulpeloos rond. Het aantal Cambodjaanse vluchte lingen dat van hulp is verstoken, wordt geschat op 80.000. Van hen is ongeveer de helft teruggestuurd naar Cambodja. derland is druk doende met de eerste opvang van bootvluchtelingen. Zij heeft nu vijf opvangcentra, waar in totaal 225 Vietnamezen zijn onderge bracht. De totale opvangcapaciteit is berekend op zo'n 350 bootvluchtelin gen, maar het ministerie van CRM zoekt naar mogelijkheden om die ca paciteit uit te breiden. In een appèl op alle regeringen dringt het Rode Kruis erop aan vluchtelin gen op te nemen in eigen land. Kapi teins op schepen zouden verder op dracht moeten krijgen om bootvluch telingen aan boord te nemen. In het appèl wordt aan de regeringen van Maleisië en Thailand gevraagd het terugsturen van vluchtelingen stop te zetten. Cambodja moet voorts hulp bieden aan teruggedreven vluchte lingen. Thailand moet de grenzen openhou den en het Rode Kruis de mogelijk heid bieden om hulp te verlenen. Tot nu toe wordt de organisatie niet toe gelaten om de vluchtelingen te hel pen. Dit terwijl zij voedselrantsoe nen, medicijnen en medewerkers klaar heeft staan. Het Nederlandse Rode Kruis heeft er bij de regering op aangedrongen meer bootvluchtelingen op te nemen. Kwetsbare goepen, zoals kinderen, weduwen, bejaarden en gehandicap ten, moeten daarbij voorrang krijgen. Het Rode Kruis heeft voor de opvang z'n vrijwilligers beschikbaar gesteld, naast materiële steun in de vorm van veldbedden, ambulances en trans portmiddelen. Om de bootvluchtelin gen voorlopig te kunnen huisvesten, biedt het Rode Kruis het eigen hospi taalschip aan en twee tehuizen in de Steeg en in Wezep, waar anders ge handicapten hun vakantie door brengen. In totaal denkt het Rode Kruis ruim 300 mensen te kunnen onderbrengen. Verder zijn er volgens een woordvoer der van de organisatie nog tal van andere mogelijkheden, bij voorbeeld op legerplaatsen, in schoolgebouwen en dergelijke. De Stichting Vluchtelingenwerk Ne- Bij elkaar De voorkeur van de stichting gaat ernaar uit om de bootvluchtelingen voorlopig in de opvangcentra bij el kaar te houden. „Ze moeten eerst een paar maanden tot rust komen. Dan beginnen we langzaam aan met taal onderwijs en met de introductie in de Nederlandse samenleving. Na zo'n zes tot tien maanden gaan we eens bekijken of we geschikte huisvesting voor hen kunnen vinden," aldus een woordvoerder van de stichting. ien onzer verslaggevers RDAM Als gevolg van de verhoging van de olieprij- >or de OPEC-landen zal de benzine in Nederland binnen- minstens vijf cent duurder worden. De kans dat de ,g zes cent of zelfs meer zal zijn is niet uitgesloten. Ie prijs van ruwe stookolie de olieprijs mee omhoog en per saldo hebben de prijsverhogingen van ruwe olie zodoende een gunstig effect op onze betalingsbalans. De Internationale Unie van Vrachtrij ders (IRU) in Genève, een overkoepe lende organisatie van vrachtrijders bonden uit circa vijftig landen, heeft gisteren een rapport gepubliceerd waarin wordt gezegd dat de grote oliemaatschappijen miljarden dol lars verdienen aan de ontwikkelingen op de oliemarkt. De recente verhogin gen van de olieprijzen rechtvaardigt volgens de IRU een verhoging van de benzineprijs met maximaal drie vier procent. De oliemaatschappijen hebben de prijzen echter met dertig procent ver hoogd. Sinds januari hebben de oliemaat schappijen op deze manier per dag vijftig miljoen dollar woekerwinst ge- «.w... wv incasseerd in West-Duitsland en nog j irte termijn gaan de export- eens vijl miljoen dollar per dag in voor aardgas met de ruwe Zwitserland. p maanden al fors is verhoogd is t onwaarschijnlijk dat verdere [stijgingen aan de benzinever- zullen worden doorbere- i plaats van deze te verhalen j verbruikers van de zwaardere dukten. De prijsverhoging zal ben verwacht per 1 augustus itregelen die door de OPEC- zijn genomen zullen ook ge- hebben voor Nederland in de /an een extra stijging van het ïne prijspeil, toeneming van de losheid en een verbetering van -n betalingsbalans. Dit laatste V-; doordat de betalingbalans aan '^'i kant de hogere kosten van de >lie te dragen krijgt en aan de kant weer gunstig wordt beïn- door de hogere ontvangsten omvangrijke uitvoer van olie die Nederland heeft. ADVERTENTIE IAAG Het is in juni met de losheid duidelijk de verkeerde ip gegaan. Het aantal werklo- feeg ruim 10.000. Nu is een stij- l de maand juni, na het tradi- ^,3 jaarlijkse laagtepunt van mei, rmaal verschijnsel. De stijging y- ter in zes jaar nog niet zo forst ntal werklozen bedraagt thans I. Dat is 12.000 meer dan een eleden. Vorig jaar steeg het in juni met ruim 6000. Werklo- men zijn er thans 1700 minder jaar geleden, maar werkloze i bijna 14.000 meer. Het werk- Iscijfer gecorrigeerd voor de ,ige seizoensinvloed van de is nu 214.600. Dat is 3500 meer id mei. Vorig jaar juni bedroeg er 204.100. rslechterde beeld van de werk- .:r d ko t ook tot uiting in het vacatures dat bij de arbeids- 's staat opgegeven. Dat daalde met 2000 naar ruim 77.000. J voor juni is enige stijging cijfer. Ondanks de tegenvaller antal vacatures toch nog bijna roter dan een Jaar geleden. Vanavond zullen we het weten. In een feestelijke NCRV-special van „Zo vader - zo dochter" met de vakbondsmensen van het 70- jarig Christelijk Nationaal Vakverbond. Aanvang 18.59 uur op Nederland I. Christelijk Nationaal Vakverbond CNV. Ravellaan 1. Postbus 2475. 3500 GL Utrecht Teleloon 030 - 941041 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De scheidende Twee de Kamervoorzitter Anne Vondeling is benoemd tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Pre mier Van Agt reikte hem gisteren bij zijn afscheid in de Tweede Kamer, namens de Koningin, de bijbehoren de versierselen uit. Vondeling neemt afscheid na zes en een half jaar voorzitterschap en een drieëndertigjarige parlementaire er varing. (Onderbroken door tweemaal AMSTELVEEN (ANP) De Sociale Verzekeringsraad (SVR) heeft gister middag in Amstelveen ingestemd met een nieuwe CAO voor de 25.000 werknemers van de bedrijfsvereni gingen, het GAK, de sociale fondsen en de gemeenschappelijke medische diensten (de zogenoemde uitvoe ringsorganen van de sociale verzeke ringen). Hiermee zijn de problemen rond een CAO voor de uitvoeringsorganen nog niet van de baan. >nze ll-economische redactie HAAG Bedrijven en eldsdiensten zullen op luur hun personeel voor -fiinste vijf procent moe ten bestaan uit minder- in. Gebeurt dat niet, dan straffen opgelegd. Mi- Albeda (sociale zaken) inenkort hiertoe een itwerp Indienen bij de Ie Kamer. en zijn staatssecretaris jaaf delen dit mee in een „noti- lumebeleid" aah de Kamer. De I behandelt een grote reeks maatregelen om de toestroom van gegadigden voor een sociale uitke ring af te remmen. Er bestaat nu al een wet (wet plaat sing minder-valide arbeidskrachten) die bedrijven verplicht minstens twee procent van hun personeel uit min- der-validen te laten bestaan. Die wet werkt niet. Er is geen controle en er zijn geen straffen. Al in 1975 adviseer de de Sociaal Economische Raad bij meerderheid (vakbeweging en de meeste onafhankelijke Kroonleden) in de richting die de minister nu wil inslaan. De werkgevers vonden in 1975 het percentage van vijf te hoog, en hadden ook andere twijfels. De bewindslieden moeten nog beslis sen over de aard van de straffen, zo delen ze mee in hun notitie. Ook zal het percentage niet van meet af aan op vijf worden gesteld, maar .lager beginnen. 'Passende arbeid' Albeda en De Graaf pakken ook en kele andere hete hangijzers aan, zoals het begrip „passende arbeid". Dat geeft aan in hoeverre een werkloze een aangeboden baan als „niet pas send" kan weigeren zonder zijn uitke ring te verspelen. De bewindslieden HcrkcUrinfiT streven naar een geleidelijk strenger toepassing van het begrip passende arbeid. Albeda en De Graaf willen ook meer doen voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten die geen aangepaste baan kunnen vinden. Zij zouden vaak graag klusjes op zich nemen, maar lopen daarbij nu kans hun WAO- of AAW-uitkering te verspelen. De be windslieden willen voor hen een „klusjesmarkt" instellen. Daar zou het publiek eenvoudige klusjes, waar de vakman geen belangstelling voor heeft omdat ze te gering zijn, kunnen aanmelden. Klussen van deze „klus jesmarkt" zou de gedeeltelijk ar beidsongeschikte kunnen verrichten zonder gevaar voor de uitkering. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten jonger dan 35 Jaar zullen spoedig geen volledige WAO- of AAW-uitke ring meer krijgen als zij een „rest- capaciteit" hebben van 55 procent of meer. Jongeren die al in de WAO of De stichting heeft op dit moment grote behoefte aan vrijwilligers die op verschillende plaatsen in het land kunnen worden ingeschakeld in de opvangcentra (Harlingen, Benne- kom, Steenwijkerwold, Havelte). Ze kunnen ook behulpzaam zijn bij de begeleiding van gastgezinnen, waar mee de,stichting werkt. Degenen die zich als'vrij williger willen aanmelden en/of onderdak willen aanbieden, kunnen bellen met de stichting: 020- 224651. Tot zover onze Haagse redactie De Verenigde Staten zullen volgend jaar 14.000 vluchtelingen per maand opnemen. Dat is twee keer zoveel als er nu per maand mogen komen. Pre sident Carter heeft die toezegging ge daan tijdens de topconferentie in To kio, onmiddellijk nadat de regerings leiders hadden beloofd meer te doen voor tienduizenden „bootvluchtelin gen", voornamelijk uit Vietnam. Car ter was echter de enige van de zeven die meteen toezeggingen deed. De topconferentie vroeg de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, nu inderdaad een internationale conferentie over de vluchtelingen te organiseren. Deze wordt vrijwel zeker rond de 20e juli in Genève gehouden. Amerikaanse zegslieden spraken de hoop uit dat Vietnam daar zelf ook bij zal zijn. Landverhuizers Als tegenwicht voor de stroom Aziati sche vluchtelingen wil Australië meer Europese landverhuizers opnemen. Volgens de minister voor immigratie, Michael MacKellar moet eenzelfde programma worden opgesteld voor immigratie uit Europa als in de Jaren na 1959. De laatste jaren is de toela ting van buitenlanders in Australië door de economische moeilijkheden sterk afgeremd. Maleisië heeft de voorstellen van Vietnam voor oplossing van het vluchtelingenprobleem verworpen. Volgens dat plan, dat is voorgelegd aan de hoge commissaris voor de vluchtelingen, mogen Vietnamezen vertrekken voor gezinshereniging, of om andere humanitaire redenen. Meer nieuws over de vluchtelin gen staat op de pagina's 3 en 7. TOKIO (AFP, Reuter) De Verenigde Staten willen de invoer van olie beperken. Hoe dat zal gebeuren kon president Carter tijdens de economische topconferentie in Tokio echter niet duidelijk maken. Hij zei dat de VS bereid zijn per dag niet meer dan 8,5 miljoen vaten ruwe olie in te voeren, terwijl dat er in de eerste zes maanden van dit jaar 8,2 miljoen per dag waren. De Amerikanen willen dit voorstel waarover, aldus zegslieden, nog te praten valt opnemen in het com promis waarnaar de leiders van de zeven industrielanden die in Tokio bijeen zijn moeizaam zoeken. De Japanse premier Ohira zei aan het einde van de eerste conferentiedag dat geen overeenstemming bestaat over wat ieder land moet doen om het oliegebruik te beperken. Vannacht bogen ambtenaren zich over een mo gelijk compromis, waarover de rege ringsleiders dan vandaag moeten praten. De deelnemende Europese landen blijven hameren op het be vriezen van de olie-invoer, maar de VS voelt daarvoor niets. Knelpunt is ook nog dat West-Europa bij zo'n bevriezing van de importen als een geheel beschouwd wenst te worden, terwijl Washington grenzen aan het energiegebruik wil stellen voor ieder land afzonderlijk. De topconferentie vindt plaats onder de meest uitgebreide veiligheids maatregelen ooit in vredestijd geno men. Ze konden echter niet verhinde ren dat zo'n duizend betogers leuzen schreeuwden tegen de top. Ook brak er een brandje uit in een leegstaande kamer van het hotel waar de top wordt gehouden. Of er sprake was van opzet is echter niet duidelijk. een korte periode van ministerschap). Hij vertrekt naar het Europees parle ment, waar hij in de socialistische fractie de Partij van de Arbeid gaat vertegenwoordigen. CDA-kamerlid Kleisterlee noemde het in zijn rede voering „getuigen van politieke moed", dat de ervaren parlementari- ëer Vondeling in Europa nog totaal opnieuw wil beginnen. Vondeling zelf heeft overigens bij zijn afscheid een aantal ideeën geuit over het functioneren van het parlement. Zo noemde hij het een volstrekte ver gissing,' dat de macht van het parle ment niet m >er is wat zij geweest is. Als voorbeeld voerde hij aan, dat de Kamer een kabinet dat slechts één stem meerderheid heeft in het parle ment, ondanks alle stormen op de been heeft gehouden. Lange kabinetsformaties noemde hij een uiterst zwakke plek in het func tioneren van de parlementaire demo cratie. Vondeling pleitte voor herzie ning van de grond- en kieswet om daarin verbetering te brengen. Ook pleitte hij voor een zinvoller maken van staatsbezoeken. Deze zouden meer de betekenis moeten hebben van een ontmoeting van twee volken en niet alleen van staatshoofden. De Australische bevolking is zeer overwegend wit en wil dat blijven. Als tegenwicht voor de stroom Aziati sche vluchtelingen, gaan ze extra Europese immigran ten werven. Hebben de heren in Sydney al aan het witte potentieel in zuidelijk Afrika gedacht? 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de kram of tv-gid\ Decoratief julc lectuur- hangcr Lederen haistasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. F.cht naturel ieder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-band je van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: AAW zitten, zullen worden herkeurd. Bij hun uitkering zal dan voortaan worden aangegeven welk deel berust op echte arbeidsongeschiktheid, en welk deel eigenlijk berust op werk loosheid. Uit de notitie van de be windslieden is niet duidelijk of de totale uitkering lager wordt dan nu. Uitkeringen bij werkloosheid lopen namelijk na enkele jaren af tot bij standsniveau, terwijl WAO- en AAW- uitkeringen welvaartsvast zijn. In 1975-toen de AAW is gemaakt, heeft het WD-Kamerlid Rietkerk thans fractievoorzitter al voorstel len ingediend om gedeeltelijk ar beidsongeschikten ook slechts een gedeeltelijke uitkering te geven, en daarnaast een gedeeltelijke lagere werkloosheidsuitkering. Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldl voor de eerste betaal- J periode een welkomstkorting van 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). I Voor bezorginformatie 020-913456. ob

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1